Tiskové konference vlády ČR 180198


Tisková konference po jednání s řediteli krajských hygienických stanic, 10. března 2020 ze dne 10. března 2020

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš, Adam Vojtěch


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 2 minuty )

    
Dobrý den ještě jednou. My jsme měli velice důležité jednání s řediteli krajských hygienických stanic. Já jim opakovaně děkuji za jejich práci, protože skutečně právě na ně je obrovský nápor ze strany našich občanů a institucí, nemocnic a tak dále. Já jsem je i pozval tady na tiskovou konferenci, takže vlastně všichni jsou přítomni. Tady s námi jsou zástupci – Liberec, Praha, střední Čechy a pan Březovský, ředitel Státního zdravotního ústavu, který od samého začátku analyzuje ty vzorky. My jsme taky samozřejmě teď pozvali pana ministra školství vzhledem k těm rozhodnutím. Takže mezičasem došlo strašně moc různých dotazů na různé situace, tak ten cíl tiskové konference je hlavně podat další informace o vývoji situace u nás. My dnes v 18:30 jsme pozvali nemocnice ze čtrnácti krajů v kombinaci fakultky a krajské nemocnice, které přicházejí do styku s krajskými hygienickými stanicemi. Já si myslím, že to je velice důležité a jak už bylo řečeno, kontakt s hejtmany je prostřednictvím pana náměstka Prymuly. Já jsem také pozval na 13:30 zástupce opozice ve Sněmovně, abychom je společně s panem ministrem zdravotnictví a s panem náměstkem Prymulou informovali o situaci, protože si myslím, že je to důležité, abychom teď všichni byli společně na jedné lodi a bojovali proti tomu viru a v podstatě se starali o zdraví našich občanů, protože právě o to teď jde.

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (*1986) ministr zdravotnictví (délka do minuty )

    
Za mě už nemám moc, co dodat. Pro nás krajské hygienické stanice jsou naprosto klíčové. Oni provádějí to trasování, provádějí monitoring těch kontaktů nakažených pacientů. Dneska největší výzva v Praze je ten případ taxikáře, který bohužel nemá tu cestovatelskou anamnézu, takže také za mě děkuji všem. Bude to teď velmi složité období, složitých následujících minimálně čtrnáct dnů, pokud to skutečně chceme zvládnout, tak teď to bude kritické období. Musíme se spolehnout na kolegy a doufám, že to společně zvládneme.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Já bych ještě poprosil, kdyby zástupci Liberce mohli vyjádřit, protože my samozřejmě jsme jim nabídli pomoc, přímé propojení, protože na nich je teďka ta největší zátěž.

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (*1986) ministr zdravotnictví (délka minuta )

    
Toto je první opatření takového druhu, které přijímáme v současné situaci. Nechceme v této situaci zastavit život v České republice. Já si myslím, že není ještě na místě. To opatření se vztahuje na jednorázové akce, kde se koncentruje větší počet lidí nad 100 osob – sportovní akce, divadelní atd., jak je to v tom popsáno. Ale pokud se bavíme skutečně o nějakých obchodních centrech, bazénech, wellness centrech, tak to není zkrátka na místě v tuto chvíli. To nejsou, řekněme, místa, kde ti lidé jsou někde na jednom místě koncentrováni jako třeba na nějakém koncertě nebo podobně. Ti lidé v těchto místech chodí, procházejí se, není tam ten celou dobu přímý kontakt, ten blízký kontakt do těch dvou metrů, takže já si myslím, že v tomto směru to není ještě skutečně tak vyhrocené, abychom tady zastavovali v zásadě veškerý život. Myslím si, že to opatření už tak je poměrně zásadní a bude mít dopady, doufám, že pozitivní a budeme ho vyhodnocovat. A samozřejmě pokud ta situace se nebude zlepšovat a ta epidemie bude narůstat, tak můžeme přikročit k dalším zásadnějším opatřením. A já si myslím, že v tuto chvíli je to dostatečné.

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (*1986) ministr zdravotnictví (délka minuta )

    
Samozřejmě první případ mezilidského přenosu, který nemá žádnou cestovatelskou anamnézu. To znamená, že skutečně v tuto chvíli nevíme, kde se nakazil. Není to člověk, který by byl v rizikové oblasti, který by vědomě byl v kontaktu s lidmi, kteří z této rizikové oblasti přijeli. Tak je do jisté míry skutečně přelom, beze sporu. A na druhou stranu ale samozřejmě my sledujeme a seděli jsme na tom včera skutečně do noci i s panem profesorem Prymulou. Sledujeme tu situaci v těch jiných státech a díváme se na nějaké modely, díváme se na nějaké predikce, díváme se na růsty v ostatních státech i kolem nás, nejen Itálie, ale i Německo, Francie, Španělsko. A pokud nechceme zkrátka dojít až do této fáze a chceme to maximálně zpomalit ten nárůst epidemie, tak zkrátka tyto opatření po skutečně hluboké úvaze jsou zcela na místě a jsou zcela adekvátní. Takže ano, případ toho pána je zlomový, ale není to jediný důvod, proč jsme k tomuto přistoupili. Na základě nějakých analýz a diskuzí, které jsme vedli v kontextu epidemiologické situace v jiných evropských zemích.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Já bych chtěl říct, že ta situace má dynamiku. Teď Rakousko, vidím, zakázalo všechny vnitřní akce s účastí nad 100 a venkovní nad 500 osob. A zároveň Rakousko – a já jsem se ptal i na vnitru – zakázalo vstup do Rakouska občanům Itálie, co my samozřejmě – já jsem vyzýval pana premiéra, aby vlastně Italům řekl, ať zůstanou doma. V rámci Schengenu to není možné, tak jsem se informoval, proč to tak je. No protože Rakousko sousedí se zemí, která je v karanténě, ale analyzujeme to. Takže ta situace se vyvíjí a my podle toho reagujeme, ale ten hlavní impuls samozřejmě toho opatření přišel tady od pana náměstka.

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch (*1986) ministr zdravotnictví (délka minuta )

    
Pokud jde o tu dobu, jak dlouho ta opatření – jak pro školy, tak pro ty hromadné akce budou platit – těžko nyní říct. Já si myslím, že se bavíme minimálně o následujících dvou týdnech. Myslím si, že to půjde i jiným státům tak, jak tyto opatření vyhlašují, takže beze sporu z mého pohledu do konce března můžeme počítat, že tato opatření budou platná a na druhou stranu budeme je vyhodnocovat, pravidelně. Pokud už nebude na místě, aby tato platnost pokračovala, tak ji ukončíme, ale v tuto chvíli si myslím, že nás čeká v následujících 14 dnech to nejkritičtější období – nárůst epidemie v Evropě a v tomto kontextu a beze sporu je to minimální doba, po kterou ta opatření budou platit.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-jednani-s-rediteli-krajskych-hygienickych-stanic--10--brezna-2020-180198/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v1/DatasetItem/tiskove-konference-vlady/180198
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

Za tři roky nám 441 lidí darovalo 1 264 197 Kč .

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy