Tiskové konference vlády ČR 181903


Tisková konference předsedy vlády a ministra zahraničních věcí, 5. června 2020. ze dne 5. června 2020

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš, Tomáš Petříček


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Takže ještě jednou dobrý den, dámy a pánové. Dovolte mi, abych vás informoval o závěrech prověřování případu, který se týká údajného ohrožení českých regionálních politiků ze strany Ruska. Vzhledem k tomu, že se zde jedná o utajované skutečnosti, nebudu zacházet do podrobností. Každopádně z informací a předložených důkazů, které jsem obdržel od Bezpečnostní informační služby, jednoznačně vyplývá, že celá kauza vznikla v důsledku vnitřního boje mezi pracovníky Zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze, kdy jeden z nich cíleně zaslal naší Bezpečnostní informační službě smyšlenou informaci o plánovaném útoku proti českým politikům. Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v Česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice. Máme samozřejmě zájem na dobrých vztazích se všemi zeměmi, ale jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné. Vzhledem k této situaci jsme přijali vhodná a situaci odpovídající opatření a dva pracovníci ruského velvyslanectví byli prohlášeni za persona non grata. Závěrem bych chtěl poděkovat za výbornou práci Bezpečnostní informační službě, která přes velký tlak a velmi ztížené podmínky dokázala v relativně krátkém čase rozkrýt celý případ a objasnit, co se přesně odehrálo. Děkuji.

Mgr. Tomáš Petříček, M.A., Ph.D. (*1981) ministr zahraničních věcí (délka do minuty )

    
Dobré odpoledne, já bych chtěl doplnit, že Ministerstvo zahraničních věcí i já osobně  mělo snahu vyřešit tuto složitou a velmi nepříjemnou situaci diskrétně, diplomatickou cestou a od počátku kauzy opakovaně v tomto smyslu komunikovalo s Velvyslanectvím Ruské federace. Diplomatické řešení nebylo bohužel nakonec možné. Přístup Ruské federace nám nedává jinou možnost, a to i s vědomím očekávaných recipročních kroků. K tomuto kroku, tedy k vyhoštění diplomatických zástupců kteréhokoliv státu a jejich prohlášení za nežádoucí osoby, respektive za osoby nepřijatelné, přistupujeme jen velmi zřídka, ve výjimečných situacích a po velmi zralé úvaze. Děkuji za pozornost.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-predsedy-vlady-a-ministra-zahranicnich-veci--5--cervna-2020--181903/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v1/DatasetItem/tiskove-konference-vlady/181903
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

Za tři roky nám 441 lidí darovalo 1 264 197 Kč .

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy