Tiskové konference vlády ČR 184629


Tisková konference po jednání tripartity, 2. listopadu 2020 ze dne 2. listopadu 2020

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 3 minuty )

    
Dobrý den, dámy a pánové, dovolte krátkou informaci ze zasedání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky, která dnes zasedla a která ještě do Vánoc zasedne 14. prosince. Dnes poprvé se Rady zúčastnil i nový ministr zdravotnictví, pan Blatný, který odpovídal na otázky kolegů, a myslím si, že je dobře, že měl tuto možnost, a i kolegové z tripartity měli tuto možnost tyto otázky položit. Dobrá zpráva je, a jak se vyjádřila paní Žitníková, že nemocnice dostaly konečně těch deset miliard, které jsem vyjednával s paní Schillerovou už někdy v červnu, a vláda to schválila v červenci. Bohužel tři měsíce trvalo Ministerstvu zdravotnictví, než vypsalo ten dotační program, takže zdravotníci dostanou tyto peníze v říjnové výplatě teď vlastně v listopadu. Takže doufejme, že nový ministr bude zkracovat tyto lhůty, protože to trvalo neskutečně dlouho. Pro mě dnes nejdůležitější bod – stavební zákon. Je to podle mého názoru jeden z nejdůležitějších zákonů naší vlády, protože my všichni chceme urychlit a zjednodušit stavební řízení. Je na to svolána mimořádná schůze tento čtvrtek 5. listopadu a vládní předloha je spolu se souvisejícím takzvaným změnovým zákonem před prvním čtením. Ten cíl je jasný – jedno řízení před jedním stavebním úřadem. Všechny ty principy, a doufejme, že to podpoří všechny strany a hnutí, které jsou ve sněmovně, protože ten zákon začne platit od 1. 7. 2023 a je to taky vazba na digitalizaci stavebního řízení. Takže to je nesmírně důležité, protože z hlediska naší pozice v žebříčku Světové banky ohledně obtížnosti získání stavebního povolení jsme na ostudném 157. místě. Co začne platit od příštího roku, od 1. ledna 2021, je takzvaná fikce souhlasu dotčeného orgánu. To znamená, že pokud dotčený orgán nevydá závazné stanovisko pro malé stavby do 30 dnů a velké do 60 dnů, tak bude platit to, že s tím souhlasí a nemá žádné podmínky ani připomínky. To znamená, že sice bohužel zůstává ten počet dotčených orgánů stejný, ale stavebník už nebude čekat měsíce nebo někdy i rok nebo i déle. Takže z mého pohledu to byl nejdůležitější bod. My jsme samozřejmě v rámci diskuse mluvili o různých tématech, jako minimální mzda a tak dále, ale o tom určitě, pokud budou chtít, kolegové promluví. Takže děkuji.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 2 minuty )

    
Já bych se vyjádřil k tomu. Samozřejmě klíčové je, my už jsme se na tom jednou domluvili s ČSSD, a proto jsem i ten pozměňovací návrh podal. Dokonce jsme měli společnou konferenci s panem Hamáčkem, že tedy navrhneme snížení daní pro všechny zaměstnance na 15 procent. Teď vlastně v mediálním prostoru jsou jiné vyjádření, respektive pan předseda podal jiný návrh, takže si to musíme vyjasnit v rámci koalice. A samozřejmě snížením daní pro všechny zaměstnance de facto každý zhruba získá sedm procent z hrubé mzdy a pět procent z čisté. Takže to má samozřejmě zásadní vliv, my si myslíme, že to je dobře. Vypadá to, že nejenom my, ale v pátek známá ratingová agentura Standard and Poor's Global udělila České republice stejný rating, jaký jsme měli, nejlepší ze všech zemí V4, s outlook stabile, to znamená, že výhled stabilní. Protože stále a znovu opakuji, Česká republika má de facto, kdybychom porovnali rozsah a strukturu hospodářství, nejnižší zadlužení vůči HDP. Takže my si myslíme, že to je potřeba, aby lidi dostali víc peněz, aby platili míň daní. Takže o tom bude ta debata, která nás ještě čeká. My jsme menšinová vláda a uvidíme ve sněmovně, jestli ještě před tím v rámci koalice se domluvíme, nebo se nedomluvíme. Debata o minimální mzdě, tady samozřejmě kolegové nenacházejí vlastně soulad nebo stejný názor. U nás je minimální mzda vázána na zaručenou mzdou, to jsou ty argumenty. Odboráři mají zase jiné argumenty z hlediska výše. Takže my určitě o tom budeme diskutovat a vláda musí nějakým způsobem rozhodnout.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 2 minuty )

    
Samozřejmě. Ale to je dotaz na nového ministra zdravotnictví, na jeho expertní skupinu. Co se týče té irské tabulky: Ano, my jsme ji na tom večerním zasedání vlády měli na obrazovce. Je tam pět pásem, akorát tam někdo musí doplnit to R. A je otázka, jestli není lepší místo R mluvit o absolutním počtu nakažených za ten den. Já budu mít zítra hovor s izraelským premiérem Netanjahuem, se kterým budu o tom diskutovat. Protože tady taky máme nějakou informaci, že Izrael měl totální lockdown. To není pravda, celý průmysl většinou tam běžel. Takže ohledně té tabulky, ano, pan ministr to má za úkol, že by bylo dobré přehledně to zveřejnit pro občany, ale já za sebe určitě nechci spekulovat a musí… My jsme ten minulý týden, vlastně ta průměrná čísla nejsou objektivní, 28. byl svátek, a tento týden, doufejme, že to bude teda v kuse a uvidíme, jestli skutečně dochází k zbrzdění té pandemie, nebo ne. Samozřejmě na tom všem se pracuje. My snižujeme skluz navolávání dnes vlastně. To, co jsme založili, je největší call centrum České republiky, 1 800 lidí navolává. Takže na tom se pracuje, ale já nechci mluvit za pana ministra zdravotnictví, je to jeho agenda, je to jeho názor. On musí přijít na vládu, musí jasně říct, jak to vidí. Samozřejmě z mého pohledu to asi nejdůležitější jsou školy, hlavně první stupeň, a o tom musíme mít nějak jasno, jakým způsobem, když už bude jasno tedy v nějakém tom výhledu, co se uděje, ale samozřejmě i ty ostatní sektory jsou důležité. Blíží se Vánoce, nouzový stav je prodloužen jenom do 20. listopadu, takže vás jenom poprosím, abyste si počkali na vyjádření hlavně ministra zdravotnictví v nějakém čase, kdy už bude jasněji celkově v té situaci a ve vývoji.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
To je můj osobní názor. Já 0,8, nevím, co vám to říká. 0,8 z čeho, z kolika, 10 000, 15, průměr sedmidenní? Tak já mluvím za sebe. Máme nového ministra, tak on musí jasně říct. Pro mě si myslím, že více lidé jsou zvyklí i v médiích vnímat od rána počet nakažených. Izrael vlastně začal rozvolňovat při nějakém počtu nakažených. Ale já mluvím za sebe, rozhodnout musí vláda, protože se obávám, pokud bychom mluvili o nějakém reprodukčním čísle, jestli by to lidé pochopili. Tak to si myslím, že pokud by to bylo absolutní číslo, tak by to mohli sledovat. Ale to je můj osobní názor a nikomu ho nevnucuju.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Ne, ne, ten restart nemá nic společného s tím programem Re:start, to je čerpání evropských peněz pro regiony, které se mají transformovat na bezemisní z uhlí. Takže ten program samozřejmě se bude připravovat, chvilku to potrvá a samozřejmě, že to budeme diskutovat s tripartitou, protože nás čeká potom další rozhodnutí o prodloužení Antiviru. Uvidíme, jak dopadne návrh zákona o kurzarbeitu a tyhle věci. Takže není to ještě na stole, je to v plánu a samozřejmě tam musíme popsat některé ty sektory, jestli v nějakém čase budou mít možnost se transformovat nebo vrátit se do původní kondice, nebo se budou muset nějak restrukturalizovat. Takže to bude určitě velice závažný materiál, který budeme muset diskutovat tady s našimi sociálními partnery a samozřejmě v rámci koalice a určitě i ve Sněmovně, protože to bude určitě plán, který už bude mít dopad na tu příští vládu, která vznikne v příštích volbách.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 2 minuty )

    
Tak ohledně toho testování, a jinak já jsem teda příznivcem toho, aby ty firmy byly jmenovány v mediálním prostoru, protože si myslím, že každý dobrý zaměstnavatel musí se přece postarat o svoje zaměstnance. Musí je ochránit a musí udělat v podstatě všechno pro to, aby ochránil zdraví svých zaměstnanců. Některé firmy to dělají a my jsme to diskutovali na NERV a padl tam návrh, že by stát participoval. Myslím, že někdo to tam navrhnul asi půlkou nákladů. To znamená, že pokud ten antigenní test dnes stojí asi 150 korun včetně DPH, tak se bavíme o nějaké částce 70, 75 korun. Takže to nás ještě čeká, tahle debata. Ty antigenní testy vláda schválila v rozsahu 10 milionů. To je samozřejmě určeno hlavně, abychom ochránili naše seniory a nemocné lidi. Takže to je ta první fáze, tam spěcháme. A budeme o tom diskutovat. Některé firmy to dělají samy od sebe, jako Škoda Auto například nebo i další. Takže ano, musíme to diskutovat. Já osobně jsem pro, abychom ty firmy podpořili nějakou participací, aby měly i tu motivaci od státu, ale prioritně ony se musí postarat o své zaměstnance. Ale stát, si myslím, že jsme připraveni o tom debatovat a hledat řešení a vlastně přispět i finančně.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-jednani-tripartity--2--listopadu-2020-184629/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v2/datasety/tiskove-konference-vlady/zaznamy/184629
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy