Tiskové konference vlády ČR 185606


Tisková konference po jednání tripartity, 14. prosince 2020 ze dne 14. prosince 2020

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš, Karel Havlíček, Jana Maláčová


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 3 minuty )

    
Za mě velice krátce, o čem jsme dnes jednali. Prvním bodem byla epidemiologická situace. Vzhledem k tomu, že vláda bude projednávat ta opatření, které se očekávají, dnes, tak samozřejmě jsme nebyli schopni konkrétně informovat naše partnery, jaké závěry budou z vlády. Já můžu jenom říct a určitě o tom bude mluvit pan ministr Havlíček, že pokud se vláda rozhodne, uzavřít nějaké provozy, tak budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat těmto sektorům jejich náklady. Co je důležité, jsou dva body. A to je antigenní testování. Dnes 17 hodin bude tisková konference, kde budou oznámeny detaily toho antigenního testování, kde vlastně od 18. 12. nabízíme všem našim občanům dobrovolné testování antigenními testy. Je to dobrovolné a zdarma. Je tam celá síť fakultních a krajských nemocnic. VZP rozhodla, že zaplatí každému praktikovi nebo zubaři nebo ambulantnímu specialistovi 350 korun náklady. Ta vyhláška se ještě bude upravovat. A samozřejmě to úplně nejdůležitější je očkování a na to my připravujeme skutečně velice podrobný plán. Já předložím návrh na vládního zmocněnce, který bude mít na starosti očkování a stane se také členem Rady vlády pro zdravotní rizika. K těm dalším věcem. Kurzarbeit. Vzhledem k tomu, že Sněmovna to nestihne, tak příští pondělí vláda projedná prodloužení toho programu Antivirus. Uvidíme, o kolik měsíců, je to samozřejmě otázka diskuze ve vládě. Bude to v pondělí 21. prosince. Ostatní body: Zelená dohoda pro Evropu. Já jsem informoval o závěrech Evropské rady. Pro Českou republiku je důležité, že se nám podařilo prosadit slovo plyn do těch tranzitních energií, protože zkrátka bez plynu nejsme schopni vytápět. Vlastně jeden a půl milionu domácností by zůstalo bez tepla po ukončení uhlí. Co je samozřejmě nepřijatelné. Další věc. Podařilo se nám prosadit, že nám Evropa započte ztráty z emisí, které jsou způsobené kůrovcem, to je až pět procent z toho našeho závazku. Ten závazek je pro celou Evropu společný a samozřejmě Česká republika není schopná ho dosáhnout. Bavili jsme se velice detailně o dopadech na naši ekonomiku a vicepremiér Havlíček bude o tom jednat s partnery z tripartity. Národní plán obnovy, to jsme taky detailně projednávali. Čeká se reakce na ten první návrh z Evropské komise. Předpokládám, že tam budou nějaké změny, a k tomu se hned vrátíme, jak to bude oficiální. A dopravní stavby. Já myslím, že každý vidí, že se všude staví, otvíráme dálnice, opravujeme D1. Za mě všechno.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA (*1969) místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy (délka 3 minuty )

    
Dobrý den, já pouze doplním. Co se týká bodu číslo 1, tak potvrzuji, že jsou připraveny scénáře podpory všem postiženým segmentům, u kterých se předpokládá, že po dnešním jednání vlády budou v určitém časovém horizontu opětovně zavřeny s ohledem na vývoj pandemické situace. Celý víkend se na tom pracovalo, já v tuto chvíli nemůžu představit detailní programy, protože se dodělávají v tuto chvíli, na vládě pochopitelně budou projednány a předpokládáme, že ihned po vládě je komplet představíme. Musím říct, že ta jednání jsou velmi konstruktivní, jak se všemi partnery, myslím tím asociacemi, svazy, tak i s Ministerstvem financí. Zelená dohoda pro Evropu – pouze číslo: V tuto chvíli předpokládáme, že pokud budeme  naplňovat požadavky Evropské komise na 55 procent do roku 2030, bude to vyžadovat dodatečné investice v řádu 500 miliard korun, a to už je i to, co řekl pan premiér, a byl to rovněž požadavek sociálních partnerů, abychom vytvořili tým, který bude tedy pod místopředsedou vlády pro hospodářství a který bude provazovat jednotlivé podpory z Evropské unie, ale například i národní zdroje, viz Modernizační fond, a které budou jasně specifikovat, kolik peněz z konkrétního zdroje bude alokováno do dekarbonizace, respektive do aktivit spojených se snižováním emisí. Co se týká plánu obnovy, tak Národní plán obnovy, jízdní řád a jeho představování probíhá přesně podle dohodnutého scénáře, de facto jednou až dvakrát týdně je představován konkrétním zainteresovaným subjektům, partnerům, svazům, asociacím atd. a dolaďuje se ve smyslu požadavků, ať už Komise, nebo požadavků jednotlivých rezortů, případně všech zájmových skupin včetně průmyslu nebo odborů. Co se týká dopravní infrastruktury, krátce jsme hovořili o zapojení stavebníků, stavařů. Myslím si, a jsme tomu rádi, že bylo velmi pozitivně hodnoceno to, že i díky extrémním investicím do dopravní infrastruktury v tomto roce, které skončí, a už to číslo můžeme sdělit, na výši 121 miliard, ačkoliv plán byl 83 miliard, tak že zásadním způsobem podpořily stavební výrobu a všechny profese na ni navázané- Tím pádem i stabilizovaly v této oblasti poměrně nízkou míru nezaměstnanosti. Děkuji.

Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc. (*1981) ministryně práce a sociálních věcí (délka minuta )

    
Děkuji, dobrý den dámy a pánové. Já bych chtěla říct dvě věci: My tento týden dokončíme analýzu programu Antivirus, tak jak od března fungoval. Ta analýza toho, které sektory nejvíc využívaly Antivirus, jak dlouho průměrně se čerpalo, v jakých částkách a tak dále, bude součástí toho rozhodovacího materiálu příští týden na vládě o jeho prodloužení. Pravěpodobně se, nebo když to řeknu ještě jednodušeji: Program Antivirus může podle dočasného rámce EU fungovat maximálně jeden rok, to znamená do konce března tohoto roku, a tím pádem je i pevně dám ten rámec jeho prodloužení. Samozřejmě bych si přála, aby co nejrychleji fungoval kurzarbeit, a tak jak jsme diskutovali s panem premiérem, tak bychom chtěli zařadit druhé čtení kurzarbeitu po těch dlouhých devíti týdnech tento týden a samozřejmě budu taky usilovat o zkrácení lhůt tak, aby mohl ještě před vánočními svátky kurzarbeit, ten návrh zákona, putovat do Senátu tak, abychom ho měli co nejrychleji schválen. Pokud bude potřeba, tak aby se mohl spustit. Takže Antivirus - budeme o tom rozhodovat příští týden, součástí rozhodovacího materiálu bude podrobná analýza. Kurzarbeit skutečně usilujeme o co nejrychlejší druhé a pak třetí čtení. Děkuju.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Kyperská firma Seznam Zprávy často lže, paní redaktorko, a včera lhala, že pan Blatný něco říkal o úterý. A my jsme včera v Průhonicích seděli, paní Schillerová, pan Havlíček, pan Blatný a já, do deseti hodin večer a nestačili jsme se divit, co všechno Seznam Zprávy píše. Takže my vám na tuto otázku zkrátka neodpovíme. A bylo by dobré, aby tyhle servery, které často lžou, nedávaly zprávy, které jsou nepotvrzené. Normálně si to vymysleli. A potom lidi reagují a potom pan Středula říká, že jak komunikujeme. No my komunikujeme normálně a já jsem jasně řekl, že dneska vláda rozhodne. A rozhodne vláda a my vám tady nic nebudeme říkat k těm opatřením. My vám to řekneme na tiskové konferenci po vládě.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Není to diskuse. Dostali to za úkol tři ministři: Schillerová, Maláčová a Havlíček. Já jsem o tom diskutoval s Danielem Prokopem a s panem Steinerem, ano, a je potřeba skutečně to řešit, protože zkrátka máme pocit, že lidi se bojí nechat testovat, protože potom zkrátka můžou přijít o peníze. Takže tito tři ministři to mají společně připravit do vlády a vláda to bude řešit.

Dipl.-Pol. Jana Maláčová, MSc. (*1981) ministryně práce a sociálních věcí (délka do minuty )

    
Já bych to ještě doplnila. My jsme se minulý týden v této věci neposunuli, tak já jsem oslovila pana kolegu Blatného, paní ministryni Schillerovou, pana ministra Havlíčka, abychom si na to společně sedli. My máme na ministerstvu předpřipravené dvě verze, buď ta vyšší nemocenská, nebo ten příspěvek za pozitivní test a pak výpadek nákladů spojený s nemocenskou. Doladíme to s vládními kolegy a chtěla bych to opravdu co nejdříve předložit, abychom měli pak na vládě shodu. To znamená, intenzivně na tom pracujeme.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Aby nechodily do školy od kdy? Prosím?

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Tak to je názor pana předsedy. Já jsem se k tomu už někde vyjadřoval. Je to samozřejmě hlavně rozhodnutí pana ministra Blatného a ministra školství. Já předpokládám, že, jak jsem to pochopil, vláda rozhodne, že děti budou chodit do pátku do školy a příští týden už nebudou. A co se týče, co to bylo to první? Už jsem zapomněl.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
To nechám bez komentáře. Já myslím, že není potřeba to tady řešit.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Máte pravdu, já jsem ministry opakovaně vyzýval na vládě, aby zkrátka takhle nekomunikovali. Takže já jsem se nevyjádřil k žádnému dni, k ničemu. Zásadně odmítám se k něčemu vyjádřit, co neschválila vláda. Takže bohužel to tak je a já jim to asi nemůžu zakázat, i když jsem je opakovaně prosil, aby zkrátka se takhle nevyjadřovali. Ale jsou dospělí a bohužel to té vládě potom kazí, protože dávají nějaké návrhy, které v podstatě jsou zbytečné, protože vláda rozhodne ve finále.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Já jsem se vám k tomu vyjádřil, já nevím, asi jste mi nerozuměla, že bude o tom jednat vláda. Vláda rozhodne, takže já teďka nic nemůžu potvrzovat. Vláda rozhoduje, já nejsem jediný člen vlády. Já nerozhoduju, všichni rozhodujeme společně.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-jednani-tripartity--14--prosince-2020-185606/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v2/datasety/tiskove-konference-vlady/zaznamy/185606
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy