Tiskové konference vlády ČR 187745


Tisková konference po jednání se slovenským premiérem Eduardem Hegerem, 15. dubna 2021 ze dne 15. dubna 2021

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka 4 minuty )

    
Takže dobrý den, dámy a pánové, já bych chtěl poděkovat panu premiérovi Hegerovi, že přijel na oficiální návštěvu do České republiky, a to i přes složitou situaci, ve které se nacházíme. A samozřejmě vzhledem k tomu, že vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou stěžejní prioritou naší zahraniční politiky, jsem velice rád, že jsme se mohli setkat, seznámit a že jsme mohli probrat společně aktuální otázky vztahů mezi našimi zeměmi. No a samozřejmě hlavní téma je vývoj pandemie covid-19. Bohužel, je to tak, že bojujeme s pandemií již více než rok. A já si velice cením tradice, že první zahraniční cesta nového slovenského premiéra vede do Prahy a obráceně. Takže to svědčí o našich vynikajících vztazích, které máme historicky. My v minulosti jsme měli tu tradici, že jsme měli společné zasedání vlády. To bohužel nám pandemie překazila, ale je tady naděje, a já doufám, že to tak bude, že přeci jenom bychom mohli v září to společné zasedání zrealizovat. Já jsem se zúčastnil několika takových zasedání a myslím si, že to bylo vždycky skvělé setkání. My jsme mluvili o spolupráci. Spolupráci v rámci V4, spolupráci v rámci Slavkovského formátu. Je jasné, že pro nás nejdůležitější je evropská agenda, Evropská rada, budoucnost Evropy, zahraniční politika Evropy a já myslím, že tady máme na to společný názor. Také jsme mluvili o oblasti obranné spolupráce. My jsme oba ocenili zapojení české a slovenské armády v boji s covidem a tyto armády hrály v obou zemích nezastupitelnou roli. A budou teď ještě více spolupracovat na zahraničních misích, protože od května budou čeští a slovenští vojáci společně působit v rámci polního chirurgického týmu v Afghánistánu a Slovensko vyšle své vojáky také do Mali, což nabízí nový prostor pro sdílení zkušeností, protože naše armáda je v regionu v Sahelu velmi aktivní. Samozřejmě všichni víme, že Slovensko je významným ekonomickým a obchodním partnerem. Diskutovali jsme Národní plán obnovy, tzn. ten Recovery Fund z Evropské unie, ten balík peněz, které jsme dohodli v rámci čerpání v období po pandemii, doufejme, že to tak bude. No a diskutovali jsme samozřejmě energetiku, dostavbu slovenské jaderné elektrárny Mochovce a samozřejmě náš projekt Dukovany a s panem premiérem se shodneme na tom, že jaderná energie je pro nás klíčová. Takže samozřejmě nebylo až tolik prostoru dnes, ale definovali jsme tu další spolupráci, například na projektech vodíkové strategie v oblasti výzkumu, dopravy, výroby, mluvili jsme o výstavbě dálnic. Takže ještě jednou děkuju moc panu premiérovi, že nás navštívil, a těším se na další spolupráci.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka 2 minuty )

    
Za Českou republiku já musím konstatovat, že včera přišla skvělá zpráva, kdy předsedkyně Evropské komise nás informovala, a mě taky formou SMS, že se jí podařilo získat dalších 50 milionů vakcíny Pfizer/BioNTech na druhé čtvrtletí, což znamená pro Českou republiku další množství, asi 1 179 000. Pro nás to znamená, že pokud i další výrobci splní své závazky, tak bychom do konce června mohli naočkovat 5,5 milionu dospělých občanů České republiky, což by znamenalo asi 65 procent. To znamená, že pokud to skutečně tak dopadne, tak to bude velice dobré. Nás čeká samozřejmě potom i přesvědčování a začínáme kampaň, aby se zkrátka všichni očkovali, a já myslím, že ta důvěra postupně roste. Co se týče sputniku, my máme nabídku od sputniku dodávky 300 000 dávek okamžitě a dalších 150 000 měsíčně. My samozřejmě čekáme na certifikaci EMA. Takže uvidíme, jak to proběhne. Máme samozřejmě poptávku od soukromých firem a od občanů, kteří mají zájem o tuto vakcínu, ale v této chvíli jsme v situaci, kde doufáme, že teda EMA to schválí, a potom bychom mohli taky dostat tu vakcínu. Ale určitě nejsme v situaci, jako je Slovensko. Ohledně té výzvy. Teď nevím, jaká výzva, já jsem moc teda nebyl na mobilu, jakou výzvu jste myslel?

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka minuta )

    
No, naše vláda dostala důvěru v červnu 2018 a já nevidím žádný důvod, proč bychom měli znovu žádat o důvěru. To znamená, pokud opozice má pocit, že nám chce vyslovit nedůvěru, tak samozřejmě můžou to zrealizovat, v tom jim nikdo nebrání. Já myslím, že pár měsíců před volbami určitě není dobrý nápad destabilizovat politickou situaci u nás, která je stabilní, a já předpokládám, že bychom měli dovládnout až do voleb, protože nás čekají důležité věci, jako samozřejmě naočkování drtivé většiny obyvatel, nový rozpočet, samozřejmě evropské peníze a samozřejmě program obnovy naší ekonomiky po pandemii a samozřejmě i strategie očkování na další rok 2022/23, protože podle Evropské komise to tak vypadá, že ten vir nebo ty mutace tady s námi budou delší dobu a bude potřeba pokračovat v tom očkování. Takže nemyslím si, že by byl dobrý nápad teď nějakým způsobem paralyzovat činnost vlády. To by určitě nikomu nepomohlo.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka do minuty )

    
Já bych chtěl poděkovat panu premiérovi za to symbolické gesto, za tu solidaritu, kde na rozdíl od jiných zemí, které tu solidaritu neprojevily, když jsme bojovali s kancléřem Kurzem za spravedlivé rozdělení vakcín podle počtu obyvatel, tak moc děkuju Slovensku. A je to další, čtvrtá země, která tímto způsobem nám vyjadřuje solidaritu v rámci naší spolupráce. Moc děkujeme.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka minuta )

    
Česká republika je úplně v jiné situaci než Slovensko. My se snažíme vyjednat množství sputniku, abychom byli připraveni na dodávky v momentě, kdy EMA schválí sputnik. Takže my máme úplně jinou situaci než Slovensko. Na druhé straně je pravda, že je tady poptávky firem a občanů se nechat očkovat vakcínou Sputnik. My máme zákon, který státu ani nepovoluje kupovat jiné vakcíny než ty, které jsme nechali objednat u Evropské komise. Nicméně Ministerstvo zdravotnictví se určitě zamyslí nad způsobem, kdybychom mohli eventuálně vyhovět těmto požadavkům, pokud by nenastalo schválení. Ale naše situace je úplně jiná a doufáme, že přísliby těch vakcín, které jsme nakoupili, že to bude fungovat a že naočkujeme co nejdříve maximum naší populace. Pokud by se povedlo těch pět a půl milionu lidí do konce června, tak by to byla skvělá zpráva a uvidíme v mezičase, jak se záležitost se sputnikem vyvine na úrovni EMA.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka minuta )

    
Za mě, no tak já jsem s panem vicepremiérem diskutoval o té cestě a musím říct, že nejsem z toho úplně nadšený. My máme tu nabídku sputniku, my budeme ještě o tom mluvit dnes a pan vicepremiér mě informoval, že jediným cílem je zajistit ještě větší množství té vakcíny. My samozřejmě nabídku máme, ale není to schválený EMA. My samozřejmě děláme všechny možné kroky, abychom získali vakcínu i z jiných zdrojů, ale řekněme z mimoevropských zdrojů, ale vakcíny, které jsou schválené EMA. Protože samozřejmě máme tady spolehlivého dodavatele Pfizer/BioNTech, ale samozřejmě AstraZeneca neplní své závazky, ten Johnson & Johnson oznámil nějaké omezení. Takže snažíme se ještě zabezpečit jejich vyšší množství, ale… Takže k té cestě, zkrátka, já jsem informoval pana Hamáčka, že si nemyslím, že je to potřebné. On má na to jiný názor, ale uvidíme. Byl jsem informován teda, že jediné téma je sputnik.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády ČR (délka minuta )

    
Tak co se týče těch podmínek, samozřejmě, půjde o cestování. My jsme měli lockdown od 1. března. Začali jsme rozvolňovat celkem, si myslím, že masivně, i když stále mám vysoký počet hospitalizovaných lidí v nemocnicích a na JIP. Takže 12. 4. jsme celkem slušně rozvolnili a my tu situaci budeme hodnotit příští týden, a pokud to všechno půjde dobře, tak přikročíme k dalšímu asi rozvolnění 26. Ale to je hlavně na epidemiolozích a na naší skupině MeSES, která nám radí a spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví. No a samozřejmě z hlediska toho vlastně styku se zeměmi, které jsou kolem nás, tak samozřejmě Slovensko určitě by mělo mít prioritu a budeme to řešit, protože samozřejmě víme, že tisíce studentů u nás studují, že rodiny jsou společné i na Slovensku a v Čechách. Takže budeme setím zabývat, ale v této chvíli nejsem schopen… Doposud platí ta výjimka do 12:00 hodin možnost navštívit z různých důvodů ze zahraničí, ale v této chvíli nejsem schopen přesně říct, jak to bude.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-jednani-se-slovenskym-premierem-eduardem-hegerem--15--dubna-2021-187745/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v2/datasety/tiskove-konference-vlady/zaznamy/187745
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy