Tiskové konference vlády ČR 188369


Tisková konference k postupu očkování u praktiků, 13. května 2021 ze dne 13. května 2021

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka 3 minuty )

    
Dobrý den dámy a pánové, my máme pro vás dvě důležité zprávy. První je, že na základě jednání Integrovaného centrálního řídicího týmu za přítomnosti tady kolegů z VZP a předsedy Sdružení praktických lékařů pana Šonky a pana náměstka Švehlíka se rozhodlo o tom, že v neděli od půlnoci pouštíme další věkovou kategorii od 40 let do 44. Takže od neděle v noci se můžou všichni registrovat, rezervovat. Já myslím, že očkování funguje. Funguje velice dobře. Takže budeme rádi za zájem a myslím si, že i v kategorii 45 plus už dnes máme zaregistrovaných více než 200 000 občanů. Druhá důležitá zpráva je, že my jsme dnes s praktiky vyřešili systémově ten problém spolupráce, a to v tom, že včera večer byla podepsána smlouva s distributorem vakcíny Moderna a praktici budou de facto od příštího čtvrtka dostávat modernu napřímo. Takže prakticky by měli v květnu a v červnu dostat celkově 454 000 vakcín Moderna, což samozřejmě zásadním způsobem zlepší očkování a spolupráci, protože samozřejmě doposud ta spolupráce byla složitá, protože očkovací místa to distribuovala. To znamená, že prakticky by už neměli chodit do lékáren očkovacích míst, ale budou to dostávat napřímo. Takže to si myslím, že je velice důležitá zpráva, a my jsme se s panem Šonkou domluvili na tom, že budeme ještě lépe spolupracovat v kontextu toho, že pokud u praktiků jsou zaregistrováni nějací občané, kteří tam vlastně čekají, hlavně ty starší věkové kategorie, tak to chceme aktivně řešit. Takže já myslím, že jsme to nastavili systémově. Systémově nastavené je to tak, že vakcína Pfizer bude chodit jenom do očkovacích míst a u Moderny, AstraZenecy a Johnson & Johnson, ty budou chodit napřímo praktikům, ale bude tam ještě doběh Moderny pro ty očkovací místa pro druhou dávku. Takže tyhle dvě zprávy. Jsem rád a děkuji tady pánům za spolupráci a myslím si, že máme všichni společný zájem naočkovat co nejdříve co nejvíce našich spoluobčanů. Děkuji.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
My jsme to neřešili a jak jsem řekl, vakcína Pfizer je určena i z logistických důvodů a je zavážena přímo do očkovacích center, od 26. prosince je jich 31. A tím, že jsme to oddělili, tak je čistě pfizer pro očkovací místa, pro velká očkovací centra a praktici mají tři vakcíny, budou to mít na přímo. A tak se to oddělí a bude se to lépe evidovat, kontrolovat a reportovat.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Já bych to s dovolením upřesnil, já ta čísla mám přesná z rána. V této chvíli čeká na rezervaci u praktiků 216 795 spoluobčanů, z toho 80 plus je 23 045 a 70 plus 66 847. Takže my právě chceme, aby hlavně tito byli naočkováni, protože na očkovacích místech 80 plus je jenom 509 lidí. Takže tohle chceme dostat do balance, a proto praktici teď budou mít podstatně víc vakcíny a tyhle starší věkové kategorie by mohly relativně rychle naočkovat.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
No u těch samozřejmě, máme čísla pfizeru, který funguje, ale u vakcín – Moderna by měla chodit každý čtvrtek 70 800 vakcín, AstraZeneca, to je vždycky detektivka, jestli přijde, nepřijde, takže tam je hlášeno, vlastně minulý týden bylo jenom 28 800 a snad tento týden bude 33 300, ale berte to s rezervou, protože právě u těchto vakcín dochází často ke změnám. Takže jediná jistota je pfizer a chválabohu za něj, že jsme objednali 14 milionů, objednali jsme vlastně větší polovinu z těch 27 milionů, a proto očkujeme rychle.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
No tak my dostáváme samozřejmě různé podněty. Je tam jeden z podnětů, že tam historicky bylo nařízení, že bylo vypnuté wi-fi. To si myslím, že už asi není potřeba. Takže my dnes večer ještě budeme mít jednání s Ministerstvem zdravotnictví. Nedá se vyloučit, že zítra bude ještě nějaká vláda i kvůli cestovnímu ruchu, co se týče okolních zemí. To řeší pan ministr Kulhánek. Včera jsme o tom jednali. Takže tyhle věci budeme řešit. A ohledně těch kompetencí v restauracích. Ano, jsou na to různé názory, ještě se k tomu pravděpodobně vrátíme, ale teď vám neřeknu kdy.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
To nedělá vláda, to dělá Ministerstvo obrany a já předpokládám, my jsme dostali informaci, že bude spuštěna ta soutěž. Tak doufejme, že ministr obrany si s tím pospíší. Ale není to jistota, takže se může stát, že ten tendr bude vyhlášen, ale že ho dokončí až příští vláda.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Tak to je pro mě nová informace. Já nevím, že by firmy očkovaly. A taky netuším, jak by se k vakcíně dostávaly. Tak pokud máte takovou informaci, já rád se něco dozvím. Firmy jsou připravené, samozřejmě. Já si myslím, že my potom, co tuto neděli od půlnoci otevřeme věkovou kategorii 40 plus, tak potom otevřeme všechno – 16 až 39. To je skupina téměř tří milionů lidí a tam už konečně dostaneme obrázek o zájmu našich spoluobčanů. A já si myslím, že je to důležité, aby se všichni očkovali. Že je to skutečně obrovská výhoda, že lidi nesmí věřit těm různým dezinformacím na sítích. Očkování je řešení covidu. Připravuje se i nějaká kampaň, abychom více propagovali očkování, a uvidíme podle toho, jaký bude zájem té poslední věkové kategorie. A co se týče firem, tak samozřejmě to musíme promyslet, protože stále nemáme dostatek vakcíny Pfizeru. Potřebovali bychom ještě víc, ale to rozhodneme podle situace. A samozřejmě, pokud nám firmy i pomůžou ještě i propagovat vakcíny a v očkování pro své zaměstnance, tak určitě v tomhle směru budeme chtít s nimi diskutovat.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Paní redaktorko, problém je, že vy novináři, když vypustíte nějaký nesmysl a my vám to stále vyvracíme, tak potom to neakceptujete. Takže k té klikačce. Není to pravda! Všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny. To znamená, že to není podle času. Už to paní Dostálová vyvracela, já jsem to vyvracel. Vy se znovu na to ptáte, tak já vám znovu opakuji, že to není žádná losovačka ani klikačka ani nic, ale že ty všechny projekty, které byly přihlášené, budou vyhodnoceny. Ta druhá otázka – samozřejmě to je nesmysl. Je to politika. Je to politika našich europoslanců v Evropském parlamentu, kteří před volbami dělají tuto dezinformační kampaň. V žádném případě žádné peníze zastaveny nemůžou být. Je to právní spor. Česká republika neuznává závěry auditu a o těch závěrech Česká republika si myslí, že by měl rozhodnout soud. Takže ty dezinformace, které samozřejmě jsou stále v prostoru, je to jenom politická akce Evropské lidové strany v čele s našimi poslanci za KDU-ČSL a TOP 09.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Tak kvůli tomu je ta tisková konference. Tak nevím, jestli jste nás poslouchala, nebo ne. Jednali jsme o tom dlouho, protože problém byl, že když jsme 27. 12. dodali první vakcíny, tak hlavně Brno a další začali dodávat na další místa a i praktikům a ta evidence byla velice problematická. Takže my jsme to řešili už delší čas a dnes jsme to vyřešili.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
No, proč to trvalo dlouho… Já nevím, jaké vy máte informace, já si myslím, že to až tak dlouho netrvalo. Že jsme to řešili a kvůli tomu dnes jsme měli to finální jednání a jsme to vyřešili. Takže podstatný je výsledek, že praktici dostanou 454 000 vakcín Moderny v květnu a červnu, a jde to, aby teď ty všechny zaregistrované svoje klienty naočkovali. Takže ta spolupráce, si myslím, bude harmonická a je pravda, že tam byly nějaké jako problémy na začátku, ale to se vyřešilo.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Paní redaktorko, já tenhle váš nesmysl nebudu komentovat radši.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka minuta )

    
Vývoj epidemické situace, samozřejmě, já nejsem ten, který je nějakým způsobem ten, který to nějak zásadně komunikuje. Na to máme tady samozřejmě Ministerstvo zdravotnictví. Ten vývoj je příznivý, ale neznamená to, že bychom neměli být opatrní. Musíme samozřejmě sekvenovat, musíme být obezřetní ohledně těch cizích mutací. Musíme samozřejmě dořešit cestovní ruch s okolními státy a v rámci celé Evropské unie. Takže ta čísla se vyvíjejí příznivě. Na druhé straně celkem dost rozvolňujeme. Ano, byla debata o školách, ale z epidemiologického hlediska my jsme ty střední školy, nebo se rozhodlo a navrhlo ve spolupráci ministerstev školství a zdravotnictví, že střední školy půjdou bez rotace 24. května. Nadále se testuje. Takže se to zlepšuje. Ale to neznamená, že si můžeme říct, že už jsme ten vir úplně zvládli. Takže musíme být opatrní a bylo by dobré, aby si to všichni tedy uvědomovali.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Tak já jsem na to už odpovídal. Samozřejmě, pan ministr byl zvyklý podávat daňové přiznání, aspoň tak mne informoval. Majetkové přiznání vlastně občané nepodávají, to podávají politici. Tak tady to podcenil a v podstatě je to pod pokutou. Předpokládám, že si to už dořešil, a tím pádem by to mělo být jasné.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Tak vakcíny určitě ničit nebudeme. Já myslím, že ty vakcíny potřebujeme, a já předpokládám, že přesvědčíme všechny věkové kategorie, aby se očkovaly. Že je to výhoda z hlediska pohybu, z hlediska covid pasu, nemusí se testovat a tak dále. Takže já bych si na to počkal. Já myslím, že spekulovat teď je ještě předčasné A samozřejmě už teď americká FDA odsouhlasila očkování i mladších lidí. Předpokládám, že to udělá i EMA, takže samozřejmě budeme reagovat podle situace. Ale já myslím, že teď je ještě předčasné o tom mluvit. Určitě vakcíny nebudeme vyhazovat.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády (délka do minuty )

    
Očkovací kampaň probíhá. Připravuje se očkovací kampaň pro mladé lidi, takže ti experti, kteří to připravují, tak mají nějaké myšlenky, jak oslovit i mladší lidi. Předpokládám, že v řádu týdnů to bude na stole a tu kampaň spustíme a budeme cílit samozřejmě na ty věkové kategorie, kde uvidíme, že to procento očkování není dostatečné.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-k-postupu-ockovani-u-praktiku--13--kvetna-2021-188369/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v2/datasety/tiskove-konference-vlady/zaznamy/188369
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy