Bankovní identita prošla parlamentem

12.01.2020   Michal Bláha

Poslanecká sněmovna schválila na konci minulého roku novelu zákona o bankách, která zavádí pro široké využití bankovní identitu a otevírá tak trh se službami v oblasti elektronické identifikace.

Co je bankovní identita? Zjednodušeně řečeno, budete se přihlašovat stejnými hesly a kódy, jaké používáte ve svém internetovém bankovnictví.

Jedná se o novelu zákona o bankách, zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML), zákona o pojišťovnictví a zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. BankID zákon primárně rozšíří stávající okruh činností, které banky mohou vykonávat, o poskytování elektronické identifikace, autentizaci a služby vytvářející důvěru, jakož i další související služby. Dále umožní bankám a pojišťovnám přistupovat do základních registrů a dalších vybraných informačních systémů veřejné správy a ověřovat aktuálnost údajů o jejich klientech. Zákon nyní čeká na schválení Senátem.

V praxi si nebude nutné si pořizovat elektronickou občanku spolu s nepohodlnou čtečkou či se zakládat datovou schránku. Více než pět milionů klientů bank mají přístup k internetovému bankovnictví a budou se moci ke státním službám přihlásit pomocí přístupu do něj.

Bankovní asociace již své promo na bankovní identitu zahájila webem na adrese https://www.bankovni-identita.cz/

Novela zákona o bankách – bankovní identita by Michal Bláha on Scribd

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Uložte si na Hlídači aneb naše záložky

Našli jste na Hlídači zajímavou informaci a chcete se k ní vrátit? Máme pro Vás k dispozici jednu super vychytávku...

Vánoční veřejné zakázky

Kvalitní a "čistou" veřejnou zakázku poznáte poměrně snadno. Zadavatel poptává zboží nebo službu bez zbytečných omezení, bez podivných povinných parametrů...

Jsou weby pro Národní Muzeum v přírodě předražené?

Svoboda podnikání. Ještě že ji máme. Díky tomu můžeme nabízet své služby a výrobky, a to za námi stanovenou cenu. ...

Zavřít