Dvojí metr ÚOHS

13.11.2019   Michal Bláha

Text od dlouholetého experta na veřejné zakázky a ÚOHS Tomáše Pfeffera ze společnosti INDOC, vydáno s jeho souhlasem.


Už sem ty pracovní věci dávno nedávám, přesto nežiju ze vzduchu, veřejným zakázkám se stále věnuji a tohle si nemohu odpustit. Mrkněte na ve své podstatě velmi jednoduchou ukázku, kam až došla eroze kompetence a morálky osazenstva antimonopolního úřadu.

Je jim úplně jedno co a jak do těch lejster píší, řídí se jedinou mantrou – vyhovět vrchnosti. Odůvodnění se vždy nějak ohne. Pak jim zůstane flek, dostanou prémie, užijí si svůj pocit důležitosti a sounáležitosti mocenské mašinérie. Bezmezná loajalita k předsedovi Rafajovi a jeho místopředsedkyni Kubišové, kteří podle zákulisních dohod nezřídka určují, jak které správní řízení dopadne, léta tráví prostředí dohledu nad veřejnými zakázkami. Je to vzájemně výhodná symbióza. Rafaj a Kubišová dostávají k podpisu věci tak, jak si přejí a na oplátku chrání úřednictvo před dopady vnější kritiky jeho mizerné práce.

Zdroj:

  • Rozhodnutí ÚOHS-S0315/2019 ve věci „Ekonomický informační systém pro Mendelovu univerzitu v Brně“

  • Druhé rozhodnutí zatím nebylo na webu ÚOHS zveřejněno

 

Rafaj je naprosto nedotknutelný, požívajíc ochrany Miloše Zemana, Andreje Babiše a jim spřátelených policejních a justičních struktur. Všichni zúčastnění a dnes už i veřejnost otřesný stav antimonopolu znají. Nikdo s ním ale nic nedělá. Všechny ty Asociace pro veřejné zakázky, Hospodářské komory a jiné komory, všichni ti advokáti, poradci a slovutní členové rozkladových komisí, významní zadavatelé veřejných zakázek, významní dodavatelé veřejných zakázek, všichni svorně drží pusy a mlčky čekají co se stane, nehledě na to, zda z tohodle prohnilého systému bezprostředně benefitují či nikoliv.

S Rafajem přitom nepohne vůbec nic. Má (bohužel nikoliv falešný) pocit, že si může dovolit cokoliv. Nepohla s ním dlouhodobá kritika, je mu jedno zdevastovaná pověst jím řízené instituce, nic si nedělá z nepříznivých rozsudků, které v nezanedbatelném množství inkasuje jak na úseku veřejných zakázek, tak v hospodářské soutěži. Nepohne s ním ani policejní vyšetřování nebo medializovaný nález jednotek milionů korun, které měl doma rozstrkané v šatních skříních. Po vzoru AB drze prohlásí do novin, že neodstoupí ani když bude obviněn. A celá branže mu na to odpoví – chytří již vědí – ano, hrobovým tichem.

Když už jsme u toho podezřele nijakého policejního vyšetřování, nejsem sám, komu přijde jako trapné divadlo a diletantská šaškárna. Popotahují jej za druhořadé brňenské podvůdky a hádku Babiše s Faltýnkem, kdo zmanipuluje vyšetřování tendru na mýto. Ve skutečnosti k Rafajovi tečou peníze úplně jinou takřka systémovou cestou, o které vědí desítky až stovky lidí, vysoce postavené vyšetřovatele a státní zástupce nevyjímaje. Tudy se ale vyšetřování z neznámého důvodu rozhodně nevede.

V naší zemi byste dnes těžko nalézali více zdevastovaný a toxický úřad. Paradoxně do téhle zrůdnosti dospěl zrovna orgán státní moci, který má ze své podstaty korupci a neférovost potírat, nikoliv vytvářet.

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
ČNB dohlíží na realizaci PSD2 u komerčních bank, sama však nařízení neplní.

Nová evropská směrnice PSD2 řešící online platby je mnoha odborníky označována za revoluční. Umožňuje totiž lidem mít díky otevřenému, ale...

Předběžná verze auditorské zprávy Evropské komise o konfliktu zájmů premiéra Babiše

(anglicky) Celá zpráva v PDF   I /4 ==-==-~ :=. ~, = ~~- ::...~-- == -- EUROPEAN COMMISSION DIRECTORATE-GENERAL FOR...

gov.cz – cloud ve službách státu

Včera jsme uveřejnili, čistě pro informaci a bez jakéhokoliv dalšího komentáře, strukturu provozních nákladů portálu veřejné správy gov.cz. Architektura celého...

Zavřít