Vzorný a vzorový přístup Úřadu průmyslového vlastnictví

04.01.2018   Michal Bláha

V průběhu prosince jsme začali potichu monitorovat státní weby a sbírat historická data pro Hlídač státních webů. Monitoring probíhá velmi jednoduše, každou vybranou službu jednou za minutu zavoláme a ověříme rychlost odpovědi a připadně chybové hlášení. Interval 1 minuty jsme zvolili mimojiné proto, abychom hlídané služby zbytečně nezatěžovali.

Mezi monitorované služby jsme zařadili i jeden z formulářů Úřadu průmyslového vlastnictví, na adrese https://isdv.upv.cz/webapp/glob.frm. Po pár dnech monitoringu začal formulář vracet chybové hlášení. Bylo zřejmé, že jde o nějakou formu ochrany před dolováním dat, nikoliv chybu služby.

Já jsem si tohoto problému všiml až po týdnu, v sobotu 30.12.2017. Napsal jsem o tom krátkou zprávu na twitter a Facebook a současně jsem napsal mail na úřad s vysvětlením co děláme, proč a jak a s prosbou o ukončení blokování přístupu.

Vzhledem k době odeslání mailu a adresátům (napsal jsem to na vedení a obecný kontakt) jsem čekal reakci v novém roce. Byl jsem příjemně překvapen, když jsem už za 30 minut dostal odpověď, že situaci budou řešit. A neděli (31.12.!!) brzo ráno byl přístup pro monitorování povolen.

Byl jsem zcela šokován rychlostí, přístupem a vstřícností Úřadu průmyslového vlastnictví. Během dne jsme si vyměnili ještě několik zdvořilostních mailu.

Dnes nám úřad pod Facebook příspěvek přidal i podrobné vysvětlění (které jsem předtím již stručně dostal do mailu).

Úřad průmyslového vlastnictví Rádi bychom doplnili, proč vůbec k blokování došlo:

Ověřování dostupnosti služeb úřadu pomocí systému Hlídač státuzačalo vykazovat známky hromadného stahování dat. Tomuto úřad brání z důvodu zneužití získaných dat pro vytváření podvodných faktur přihlašovatelům a majitelům průmyslových práv (patentů, ochranných známek atd.). Na tento problém úřad upozorňuje na svém facebookovém profilu Úřad průmyslového vlastnictví, na Twitteru www.twitter.com/UPVcz, na svém webu www.upv.cz/cs/upv/aktuality/varovani/varovani-rejstriky.html a řeší tuto problematiku s dalšími podobnými úřady v Evropské unii.

Jedná se tedy o opatření v zájmu ochrany přihlašovatelů a majitelů průmyslových práv a jejich osobních dat. Pro ostatní uživatele byly on-line služby úřadu po celou dobu od 23.12.2017 10:01 do 30.12.2017 11:00 dostupné.

Blokována byla pouze konkrétní IP adresa počítače, ze kterého ověřování probíhalo. V této strategii z výše zmíněných důvodů bude úřad dále pokračovat.

V roce 2018 úřad plánuje publikaci dat o průmyslových právech ve formě otevřených dat (XML), nicméně tato data budou také z výše uvedených důvodů očištěna od osobních údajů.

Poslední věta odpovídá mou jedinou možnou výtku k této situaci – proč složitě a nepohodlně blokovat přístup k veřejným datům, když je možné je zveřejnit jako open data.

Jsem rád, když občas namísto komunikace s neochotnými a nekompetentními úředníky narazím na pravý opak a namísto kritiky mohu pochválit. A případě Úřadu průmyslového vlastnictví a pánů Kratochvíla a Paclíka tak činím obzvlášť rád. Díky.

 

Napište komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Starší příspěvky:
Navrhované změny jednacího řádu vlady a legislativních pravidel vlády

Změna jednacího řádu vlády či Legislativních pravidel vlády není nic neobvyklého. Jen předchozí vláda změnila svůj jednací řád třikrát. Nyní plánované...

Chcete volit prezidenta, ale nebudete doma? Požádat o voličský průkaz lze i mobilem, trvá to 2 minuty

V polovině ledna čekají občany České republiky další volby. Tentokrát budou vybírat svého budoucího prezidenta. Lidé, kteří už vědí, že...

Kolik by stálo koupit každému žákovi vlastní notebook? Překvapivě málo!

Na zakoupení notebooku prakticky každému žákovi II. stupně ZŠ stačí 1,2 mld. Kč v prvním roce a 300 mil. Kč ročně...

Zavřít