Smlouvy Dotace Platy Úřady Zakázky ▶ PastVina
❤ Podpořte nás Přihlásit se Registrace

Textová podoba smlouvy Smlouva č. 12319996: Smlouva o dílo, č. sml. objednatele 2020/00172

Příloha Priloha 1e_Analýza rizik pro Kampus 2009_m.pdf

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál smlouvy stáhnete odsud


                        Oliil~s~J!®                                         STAT                   1)

                                                             IP          1
                                                            PM           1
                                                                        OR
IN TEC O N ®spol. s r. o.                           INTECON®        ROZDĚLOVNÍK
                                                                    Číslo dokumentu
Stará 2569/96                                       Číslo projektu                   Strana Rev.
400 II Ústí nad Labem                                                        ----    1 Z 20 O
Česká republika

                                       HODNOCENÍ RIZIK

                                       podle zákona č. 59/2001 Sb.,
                                       o prevenci závažných havárií

   název akce:         Kampus UJEP Ústí nad Labem
         project:
                       Univerzita J. E. Purkyně v Ústí n. L.
      investor:        Hoření 13,40096 Ústí nad Labem
           client:
                       Areál Kampusu UJEP
místo stavby:          Pasteurova ul., 400 96 Ústí nad Labem
                       katastr. území Ústí n. L.- město
  building site:
     charakter:         Novostavba

type oj project:       Analýza a hodnocení rizik
         obsah:
         content:

o 19.06.2009 Doc.Ing.J.Soukup                                                      PřílohaDÚR   1
                                                                                        Účel
Rev. Datum  Zpracoval          Podpis  Kontroloval  Podpis       Schválil  Podpis              KOPIE
_____          Analýza a hodnocení rizik,  -----'Kampus Ústí nad Labem  _

Strana 2

Počet stran20
____   Analýza a hodnocení rizik                      Kampus Ústí nad Labem.  _

OBSAH

1.     Úvod                                                                   5

       Použité zkratky a symboly                                              7

2.     Stručný popis stavby                                                   9

2.1    Popis Kampusu                                                          9

2.2    Vztah Kampusu k okolí                                                  10

2.3    Ohrožení Kampusu vnějšími vlivy                                        10

3.     Analýza rizik                                                          11

3.1    Identifikace zdrojů rizika                                             11

3.2    Popis scénářů možných událostí ajejich příčin                          13

4.     Odhad důsledků možné havárie                                           15

4.1    Odhad rozsahu zasažení areálu                                          17

4.2    Odhad následků havárie na lidských životech                            17

4.3    Odhad následků havárie na hmotný majetek a životní prostředí           18

5.     Návrh opatření                                                         19

5.1    Organizační opatření                                                   19

5.2    Technická opatření                                                     19

6.     Závěr                                                                  20

                                                                                 Strana 3

                                                                              Počet stran20
_____          Analýza a hodnocení rizik.  Kampus Ústí nad Labem  _

Strana 4

Počet stran20
____  Analýza a hodnocení rizik.  -----'Kampus Ústí nad Labem  _

ÚVOD

Univerzita J. E: Purkyně buduje v areálu bývalé nemocnice v Ústí n. L. univerzitní Kampus.
Byla zpracována architektonická studie, na jejímž základě bylo zpracováno Oznámení záměru
podle zákona č. 10012001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, ve znění předpisů
pozdějších. Současně byla připravena projektová dokumentace pro územní řízenÍ.

Zjišťovací řízení podle §7 výše uvedeného zákona bylo ukončeno v dubnu 2009 s tím, že
uvedený záměr nemá významný vliv na životní prostředí a nebude dále podle zákona č.
100/2001 Sb. posuzován.

Krajský úřad Ústeckého kraje, který vydal výše uvedený závěr ke zjišťovacímu řízení (čj.
828/ZPZI2009/541-záv., ze dne 21. 04. 2009) v tomto závěru požaduje, aby v navazujících
řízení podle zvláštních předpisů byly splněny podmínky, uvedené v tomto závěru. Tyto
podmínky jsou rozděleny na jednotlivé fáze - přípravu, realizaci a provoz stavby.

V současné době probíhá fáze přípravy stavby - územní řízení pro vydání povolení o umístění
stavby. Závěr zjišťovacího řízení požaduje, aby do přípravné dokumentace byly zapracovány
podmínky uvedené v tomto závěru (celkem 7). Podmínka č. Al3 uvádí, že současně
s podáním žádosti o zahájení územního řízení, případně stavebního řízení v případě jejich
sloučení, byla předložena část analýzy a hodnocení rizik dle zákona č. 59/2006 Sb., o
prevenci závažných havárií, konkrétně odhad následků takovéto havárie ve Spolku pro
chemickou a hutní výrobu na osobách mimo hranice Spolku pro scénáře A34, A36, A38,
A312, A314, A316 - toxické ohrožení chlorem do vzdálenosti dosahu oblaku a dané smrtelné
koncentraci (dlouhodobý únik) a pro scénáře A44, A,48, týkající se obdobné situace (rozdíl je
ve vzniku události - viz dále) a zhodnocení skupinového rizika pro výše uvedené scénáře
s ohledem na ohrožení osob z důvodu realizace předkládaného záměru.

Ve fázi projektové přípravy bude rovněž řešeno technické vybavení budov s ohledem na
možné ohrožení chlórem.

Výše uvedené podmínky se dotýkají dokumentace pro územní řízení.

Z tohoto důvodu požádal zpracovatel PD pro územní řízení firmu Intecon, spol. sr. o. Ústí n.
L. o zpracování analýzy a hodnocení rizik pro tuto stavbu.

Spolek pro chemickou a hutní výrobu a.s. má zpracovanou a schválenou Bezpečnostní zprávu,
Vnitřní havarijní plán a stanovenou zónu Vnějšího havarijního plánování. Podle této
dokumentace je celý areál podniku zařazen dle zákona č. 59/2006 Sb. do skupiny B. Celý
areál budoucího kampusu leží v zóně vnějšího havarijního plánování. Z tohoto důvodu je
zpracována tato zpráva jako doplněk (součást) dokumentace pro územní řízení.

                                                                  Strana 5

                                                               Počet stran20
_____          Analýza a hodnocení rizik  Kampus Ústí nad Labem  _

Strana 6

Počet stran20
____   Analýzaa hodnocenírizik.  --.:Kampus Ústí nad Labem  _

POUŽITÉ ZKRATKY A SYMBOLY

 AIM    Automatický imisní monitoring
 BPEJ   Bonitovaná půdně ekologická jednotka
 BZ     Bezpečnostní zpráva
 ClU    Chlorované uhlovodíky
 CO     Oxid uhelnatý
 CI     Chlór
 ČD     České dráhy
 ČHMÚ   Český hydrometeorologický ústav
 ČIŽP   Česká inspekce životního prostředí
 ČOV    Čistírna odpadních vod
BČOV   Biologická čistírna odpadních vod
DMV    Dolní mez výbušnosti
DÚR    Dokumentace pro územní řízení
EIA    Zkratka anglického názvu "Environmenta! Impact Assesment" (hodnocení vlivů na životní
       prostředí)
EPS    Elektronická požární signalizace
ETA    Analytická metoda identifikace a kvantifikace následků iniciační události. Induktivní
       metoda. (Event Tree Analysis)
EU     Evropská unie
FTA    Analytická metoda, (strom poruch), identifikuje a kvantifikuje možné příčiny (selhání),
       které vedou k vrcholové (iniciační) události. Jedná se o deduktivní metodu.(Fault Tree
FF     Analysis)
FVTM   Filozofická fakulta
FŽP    Fakulta výrobních technologií a managementu
HAZOP  Fakulta životního prostředí
       Analytická kvalitativní metoda systematického zkoumání systému nebo činnosti za účelem
CHSK   odhalení potenciálních nebezpečných situací, nalezení jejich příčin a stanovení možných
ISU    následků vzniku havárií. Analytická kvalitativní metoda. (Hazard and Operability Studies).
KHS    Chemická spotřeba kyslíku
LA     Integrovaný systém území
LAmax  Krajská hygienická stanice - zdravotní ústav
LAeq   Hladina hluku A [dB(A)]
LAeqp  Maximální hodnota hladiny Wuku A [dB(A)]
LOAEL  Ekvivalentní hladina hluku A [dB(A)]
MFC    Nejvyšší přípustná hladina hluku A [dB(A)]
MZČR   Nejnižší dávka, při které byl sledován škodlivý účinek (lowest observable adverse effect level)
MŽP    Multifunkční centrum
NA     Ministerstvo zemědělství ČR
NEL    Ministerstvo životního prostředí
NCHL   Nákladní automobil
NOAEL  Nepolární extrahovatelné látky
NP     Nebezpečné chemické látky
NPK    dávka, při níž nebyl sledován škodlivý účinek (no observable adverse effect level)
OP     Nadzemní podlaží
OV     Nejvyšší přípustná koncentrace (škodliviny)
PD     Ochranné pásmo (bez bližšího určení)
PI     Odpadní vody
PP     Projektová dokumentace
PřF    Podnikatelský inkubátor
PR     Podzemní parkoviště
QRA    Přírodovědecká fakulta
       Přírodní rezervace
       Kvantitativní hodnocení rizika

                                                               Strana 7

                                                            Počet stran20
____            Analýza a hodnocení rizik'-----  -----.:Kampus Ústí nad Labem  _

SZÚ             Státní zdravotni ústav
TCM             Technologické centrum mládeže
TZ              Technické zázemí
ÚPD             Územně plánovací dokumentace
UVK             Univerzitni vědecká knihovna
UVVLC           Univerzitní výzkumné a vzdělávací laboratorní centrum
ÚZS             Ústav zdravotnických studií
ÚSES            Územní systém ekologické stability
VKP             Významný krajinný prvek
VOC             Těkavé organické látky
VVLC            vědecko-výzkumné laboratorní centrum
VÚVA            Výzkumný ústav výstavby a architektury
WHO             Světová zdravotnická organizace (World Health Organization)
ZÚJ             Základní územní jednotka
ŽP              Životní prostředí

Strana 8

Počet stran2 O
____  Analýza a hodnocení rizik  -----'Kampus Ústí nad Labem,  _

2. STRUČNÝ POPIS STAVBY

 Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem je situována v řadě objektů, které jsou od sebe
 značně vzdálené a některé z nich v minulosti nesloužily jako objekty pro výuku, jejich
 původní využití bylo různorodé. Vzhledem k nárůstu počtu studentů v posledních letech se
 projevuje i nedostatek výukových prostor.

 Univerzita získala od města areál bývalé nemocnice, který se nachází v těsné blízkosti areálu
 Pedagogické fakulty s níž nový Kampus vytvoří jeden areál předělený ul. České mládeže.
 V blízkosti se nachází i Fakulta sociálně ekonomická (ul. Moskevská).

 Přemístěním ostatních fakult do tohoto prostoru vznikne v Ústí n. L. univerzitní areál, který
 bude zahrnovat jak výukové prostory, tak i laboratorní a výzkumné.

Přestavba areálu bývalé nemocnice byla zahájena přestavbou pavilonu B na Fakultu umění a
 designu, která je již v provozu. Přestavba bude pokračovat dalšími etapami, na něž je
v současné době předkládáno

2.1 POPIS KAMPUSU

Nová výstavba Kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí n. L. je situována v původním areálu
Krajské nemocnice v Ústí n. L. Jak již bylo uvedeno, je rekonstruován bývalý pavilon B
nemocnice a v jeho nových prostorách je situována Fakulta umění a designu. V rekonstrukci
(a částečně i v provozu) je bývalý pavilon H, kde jsou situovány katedry technologie a
materiálového inženýrství a ekonomie a managementu Fakulty výrobních technologií a
managementu a Centrum informatiky.

Areál Kampusu je situován v prostoru bývalé Krajské nemocnice v Ústí n. L. Celý prostor je
vymezen ulicemi Klíšská, České mládeže, Resslova, Pasteurova a Londýnská. Plocha areálu
je 75,535 m2 (tj. asi 7,55 ha). Provoz v uvedených ulicích zůstane i po vybudování Kampusu
zachován ve stávajícím režimu. V areálu budou vybudována 2 podzemní parkoviště a parková
stání na povrchu, celkem asi 1 000 parkovacích míst.

Zastavěná plocha bude 26 250 m2, (z toho 4 860 m2 stávající budovy a ostatní plochy, po
rekonstrukci), komunikace, chodníky a zpevněné plochy 19946 m2, zeleň 29 604 m2•

Celé území je svažité, generelně od severu kjihu - převýšení je 27 m (křižovatka České
mládeže - Resslova na S má kótu 189 m n. m., najihu u ulice Londýnská pak 162 m n. m.

Celá stavba Kampusu je dle funkce rozdělena do následujících částí
          společensko vzdělávací, administrativní a provozní zázemí (Multifunkční centrum,
         Univerzitní vědecká knihovna)
         výukové a administrativní zázemí jednotlivých fakult (Fakulta výrobních technologií a
         managementu, Přírodovědecká fakulta, Filozofická fakulta, Fakulta životního
         prostředí a Ústav zdravotnických studií)
         vědecko výzkumné zázemí (Vědecko-výzkumné laboratorní centrum, Univerzitní
         výzkumné a vzdělávací laboratorní centrum)
         navazující projekty (Podnikatelský inkubátor, Technologické centrum mládeže,
         Podzemní parkoviště).

Z hlediska výstavby se předpokládá realizace stavby po etapách. Termíny realizace
jednotlivých etap nejsou dosud stanoveny.

Předpokládá se realizace stavby ve 3 etapách, kdy v 1. etapě se předpokládají zejména
základní demolice, terénní úpravy, realizace multifunkčního centra, ve druhé etapě zejména
realizace Přírodovědecké fakulty, Fakulty výrobních technologií a managementu a

                                                                                                                         Strana 9

                                                                                                                                                   Počet stran2 O
____           Analýza a hodnocení rizik  ~Kampus Ústí nad Labem  _

 Univerzitního výzkumného a vzdělávacího centra. V následující etapě pak realizace
 Filozofické fakulty, Fakulty životního prostředí a Ústavu zdravotnických studií. V průběhu
těchto etap budou dle možností realizovány zbylé objekty s jejichž dokončením se počítá až
po realizaci všech plánovaných fakult. Terénní a sadové úpravy budou probíhat současně s
výstavbou.

Předpokládá se, že v nově realizovaných objektech bude studovat a pracovat asi 6 424 osob,
včetně návštěvníků a zaměstnanců TCM. Univerzitu bude rovněž navštěvovat řada dalších
osob, asi 500 denně (knihovna, inkubátory, pracovní návštěvy, atd.). Další studenti a
pracovníci jsou v již realizované Fakultě umění a designu je asi (asi 500 osob). Celkem se
jedná až asi o 7 500 osob.

2.2 VZTAH KAMPUSU K OKOLÍ

Na nově budovaný areál Kampusu UJEP v Ústí n. L. na severu navazuje stávající areál
Pedagogické fakulty (oddělen ul. České mládeže) a SPŠ Ústí n. L. Z východní strany je areál
obklopen bytovou zástavbou, obdobně i na západní straně. Jižním směrem je park.
Jihozápadním směrem navazuje Kampus na areál Spolchemie a. s. Ústí n.L.

2.3 OHROŽENÍ KAMPUSU VNĚJŠÍMI VLIVY

Provoz Kampusu, respektive jeho bezpečnost může být ohrožena vnějšími vlivy, zejména

         požárem (bude řešeno v provozním a havarijním řádu Kampusu), v této zprávě není
          řešeno
          velkou dopravní havárií na ul. Klišská. Ostatní komunikace v okolí Kampusu nejsou
          určeny pro nákladní dopravu. Nepředpokládá se, že případná havárie na komunikaci
         by měla významný vliv na provoz, respektive bezpečnost Kampusu. V této zprávě
         není řešeno
          hlukem a emisemi z provozu na komunikacích. Vzhledem k umístění Kampusu
         k vnější (městské) dopravní síti jsou některé objekty ohroženy zejména hlukem (vliv
         emisí je nevýznamný). Byla zpracována akustická studie, kde jsou uvedeny plochy
         zasažené nadměrným hlukem. Tato problematika bude řešena v dalším stupni PD při
         stavebním řešení objektů nalézajících se v zóně zvýšené hladiny hluku a v PD
         sadových úprav areálu. Doporučuje se, aby sadové úpravy byly zahájeny již při
         provádění terénních úprav v místech, kde nebudou další výstavbou již dotčeny
         rozsáhlá průmyslová havárie ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu a.s, Ústí n. L.,
         která by mohla mít vliv na širší okolí závodu.

Případná rozsáhlá průmyslová havárie ve Spolchemii a.s., by mohla ovlivnit svými dopady
širší okolí, do nějž spadá i celá plocha Kampusu.

Spolek pro chemickou a hutní výrobu a.s., Ústí n. L. je podle zákona Č. 59/2006 Sb., o
prevenci závažných havárií zařazen do skupiny B, má tedy zpracovánu Bezpečnostní zprávu,
Vnitřní havarijní plán a stanovenu zónu vnějšího havarijního plánování. Nově budovaný
Kampus leží celý v této zóně vnějšího havarijního plánování Spolchemie a.s.

Spolek pro chemickou a hutní výrobu a.s., se zabývá základní chemickou výrobou,
organickou i anorganickou chemií. V závodě se zachází s nebezpečnými chemickými látkami
podle zákona Č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích, ve znění
předpisů pozdějších. Výše uvedená bezpečnostní zpráva byla zpracována a schválena KÚ Ústí
n. L. v r. 2008.

Strana 10

Počet stran20
____  Analýza a hodnocení rizik.  -----'Kampus Ústí nad Labem  _

3. ANALÝZA RIZIK

Jak je výše uvedeno je hlavním rizikem pro Kampus chemická výroba, respektive možná
velká průmyslová havárie ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu a. s. Ústí n. 1.

3.1 IDENTIFIKACE ZDROJŮ RIZIKA

Na základě hodnocení provozů ve Spolchemii a.s., Ústí n. 1. byly identifikovány provozy,
které by při vzniku velké provozní havárie mohly mít závažný vliv na okolí závodu.
Prověřovány byly všechny provozy, včetně provozů firem, které jsou na území závodu
v pronájmu.

Z uvedeného hodnocení byly vy tipovány provozní činnosti a procesy u nichž je riziko, že by
mohla vzniknout velká průmyslová havárie. Jedná se o následující provozy

Chlórové chemie - významnými zdroji rizika v tomto provoze jsou zejména zásobníky
     kapalného chlóru (Ch) a plnění kapalného chlóru do železničních cisteren (případně
     stáčení ze železničních cisteren do zásobníků).
    Zásobníky kapalného chlóru - JSou v závodě umístěny ve dvou objektech. Jedná se o
     zásobníky o kapacitě I x 55,5 m ,2 x 12,2 rrr' (v jednom objektu) a 2 x 44,5 rrr'. Plněny a
     vyprazdňovány jsou střídavě všechny zásobníky s tím, že vždy je minimálně jeden
     zásobník o objemu 44,5 m3 nebo 55,5 m3 připraven jako rezerva, popř. k nouzovému
     skladování pro případ havarijní situace. Zásobníky jsou řešeny jako válcové ležaté tlakové
     ocelové nádoby stejné konstrukce ajsou vybaveny bezpečnostními prvky, zejména
          kontinuálním měření hladiny se signalizací limitních stavů (LL,L,H,HH)
          kontinuálním měření tlaku v zásobníku se signalizací limitních stavů (H,HH)
          kontinuálním měření hmotnosti zásobníku se signalizací limitních stavů (H,HH)
          průtržnou membránou umístěnou pod pojistným ventilem se signalizací protržení,
          průtržný tlak 1,2 MPa
          pojistným ventilem jehož vývod je zaveden do systému sběru chlorových odplynů do
          asanační jednotky provozu. Všechny pojistné ventily v systému kapalného chlóru jsou
          nastaveny na otevírací tlak 1,2 MPa
    Zásobníky jsou na víku průlezu osazeny 3-mi bezpečnostními rychlouzavíracími
    pneumaticky dálkově ovládanými ventily se signalizací polohy a bezpečnou polohou
    "CLOSE". Ventily je možné ovládat z řídícího systému i z místních ovládacích skříněk.
    Veškeré měřené hodnoty jsou zavedeny do řídícího systému provozu. Nad víkem průlezu
    zásobníku jsou za bezpečnostními ventily osazeny ruční ventily pro běžnou manipulaci se
    zásobníkem. Jedná se o ventily a potrubní přípojky pro přívod a vyprazdňování kapalného
    chlóru ze zásobníku, pro odvod odplynu nebo přívod tlakového sušeného vzduchu ze/do
    zásobníku, přítokovou a odtokovou trubku, atd. Zásobník je plněn max. na 80 % povolené
    hranice objemu.
    Zásobníky jsou plněny kapalným chlórem ze sekce zkapalnění plnícím potrubím
    samospádem. Naplněný zásobník je oddělen uzavíracími ventily od plnícího potrubí,
    tlakové poměry se v zásobníku ustálí na rovnovážném stavu. V případě plnění zásobníku
    ze železniční cisterny (nebo jiného zásobníku) je kapalný chlór dopravován do zásobníku
    přetlakem vzduchu. Rovněž při plnění železniční cisterny ze zásobníku je využíván
    tlakový vzduch (750 - 800 kPa). Potrubní rozvody kapalného chlóru jsou ze silnostěnných
    ocelových trubek z materiálu s vysokou pevností při nízkých teplotách. Těmito trubkami
    je veden chlór i do odpařovače (zplynování pro další použití v technologii). Chlórové
    odplyny jsou vedeny do asanační jednotky (absorpce v roztoku chloridu sodného)přes
    odlučovač kapek. Celý provoz je vybaven bezpečnostním systémem, který zahrnuje i

                                                                Strana 11

                                                               Počet stran2 O
____            Analýza a hodnocení rizik'--  Kampus Ústí nad Labem  _

     detektory chloru (limitní hodnoty 5 ppm, 15 ppm, 35 ppm). Podél jižní strany stáčecích
    pozic železničních cisteren (3 pozice) je instalována vodní clona k omezení šíření
    plynného chlóru v případě jeho úniku.

    Podrobnější popis je ve výše uvedené Bezpečnostní zprávě. Pro případ úniku chlóru je
     stanoveno vnější pásmo havarijního plánování, které zahrnuje celé území navrhovaného
    Kampusu.

Epichlorhydrinu - významným zdrojem rizika tohoto provozu jsou zásobníky kapalného
    propylenu a stáčení kapalného propylenu ze železničních cisteren. Železniční cisterny
    s kapalným propylenem se stáčí na stáčecím místě čerpací stanice, umístěné v jihozápadní
    části kolejiště č.12. Cisterna se připojuje k dopravnímu potrubí kapalné fáze a k potrubí
    spojující plynové prostory cisterny a zásobníku pomocí pružných hadicových přípojek.
    Zajištění nátoku kapalného propylenu z cisterny do čerpadla je zajištěno zvýšením tlaku
    plynné fáze v železniční cisterně (jejím propojením s plynovou částí zásobníku).
    V některých případech (zejména v zimním období) se potřebného přetlaku v cisterně
    dosahuje odpařováním propylenu v odpařovači a zavedením odpařeného propylenu do
    cisterny. Pracoviště je vybaveno uzernňovacím zařízením, které automaticky blokuje
    spuštění či chod čerpadel při nedostatečném uzemnění cisteren. Místnost čerpací stanice
    má nucené větrání. Odpařovač propylenu je jištěn pojišťovacím ventilem (2,2 MPa), který
    odvádí odplyn na fléru. Sousední komunikace je od stáčecího místa oddělena požární zdí a
    parní clonou. V prostoru kolejiště jsou rovněž vodní sprchy. Parní clona i vodní sprchy
    jsou spouštěny z místního panelu a nebo dálkově z velínu stáčení.

    Válcové zahrnuté zásobníky propylenu - jsou umístěny ve skladu hořlavin provozu
    Epitetra na Ovčím vrchu (mimo hlavní areál Spolchemie a.s.). Jedná se o 2 skladovací
    horizontální válcové zásobníky doutníkového tvaru, stejné konstrukce (jeden je vždy
    prázdný). Každý zásobník má objem 240 rrr', které se plní maximálně na 80 % (96 t
    propylenu). Zásobníky slouží k uskladnění dodávaného propylenu a k vytvoření provozní
    zásoby pro výrobny epichlorhydrinu a tetraperu. Jsou uloženy ve výkopu na základové
    desce a zasypány zeminou. Vstupy do nádrží a výstupy z nádrží jsou z důvodu zvýšení
    bezpečnosti vedeny pouze shora. Čerpací stanice a válcové zásobníky propylenu jsou
    spojeny svařovaným potrubím (délka asi 800 m). Potrubí pro kapalný i plynný propylen
    jsou vedena nad zemí po potrubních mostech. Potrubí kapalné fáze (DN 80) je izolované a
    rozdělené na čtyři části třemi dálkově ovládanými ventily (z velínu výrobny
    epichlorhydrinu). Potrubí je dále osazeno snímačem tlaku s přenosem do velínu výrobny
    epichlorhydrinu. Při poklesu hodnoty tlaku pod stanovenou mez dojde k automatickému
    uzavření dálkové ovládaných armatur. Mimo to je potrubí osazeno ručními ventily. Každý
    úsek potrubí má samostatný pojistný ventil s vyústěním do odplynového systému, který je
    ukončen flérou. Na trase potrubí nejsou umístěny stabilní detektory úniku propylenu.
    Potrubní úsek je kontrolován 1x za směnu pochůzkou provozního pracovníka (je vybaven
    přenosným detektorem úniku propylenu).

    Ovládací armatury zásobníků jsou jak automatické (ovládané z velínu), tak i ruční. Provoz
    skladovacích nádrží je napojen na moderní řídící a bezpečnostní systém, který umožňuje
    dálkové ovládání armatur na zásobnících a dálkový přenos hodnot technologických
    parametrů na pracoviště operátora ve velínu výrobny epichlorhydrinu. Bezpečnostní
    systém provádí automatické nezávislé uzavření armatur na nádržích v případě překročení
    hodnoty některého z požadovaných parametrů. Ve všech potrubích kapalné fáze u
    zásobníků jsou zabudovány omezovače průtoku, popř. zpětné klapky, které zabraňují
    vyprázdnění zásobníků v případě porušení potrubí. Zásobníky jsou opatřeny dvojím
    dálkovým měřením hladiny, dálkovým měřením teploty kapalné fáze, dálkovým měřením
   teploty plynné fáze, dvojím dálkovým měřením tlaku, všechno vždy se signalizací

Strana 12
Počet stran2 O
____  Analýza a hodnocení rizik.  ---.:Kampus Ústí nad Labem  _

     maximální a minimální hodnoty. Dále je systém zajištěn místním měřením tlaku dvojicí
     pojišťovacích ventilů s otevíracím tlakem 1,6 MPa Ueden pracovní a jeden záložní) s
     napojením na fléru dálkově ovládaným ventilem umožňujícím snížení tlaku v zásobníku
     odplyněním na fléru. Zásobníky mají instalováno vodní zkrápění armatur za účelem jejich
     ochlazování v případě požáru. Skrápěcí systém je napojen na systém požární vody (se
     zálohovaným zdrojem napájení motorů požárních čerpadel) ovládaný z velínu výrobny
     epichlorhydrinu. V prostoru mezi zásobníky propylenu a dalšími zásobníky provozu
     Epitetra (hořlavé kapaliny) je umístěna vodní clona ovládaná rovněž z velínu výrobny
     epichlorhydrinu. V prostoru skladu hořlavin je umístěn kamerový systém s nahráváním a s
     přenosem obrazu do velínu výrobny epichlorhydrinu. Všechna zařízení a potrubí s
     propylenem je možno inertizovat dusíkem. V prostorech čerpací stanice je rozmístěno 15
     a v prostorech zásobníků 19 (z toho 2 liniové) stabilních detektorů propylenu. Detektory
     jsou nastaveny na koncentraci propylenu v ovzduší 20 a 40% spodní meze výbušnosti.
     Signalizace těchto hodnot (zvuková i světelná) je vyvedena na hlavní panel velínu
     výrobny Epitetra a rovněž na panel HZS podniku. V případě vyhlášení propylénového
     poplachu (ruční spuštění z místa čerpací stanice, resp. prostoru stáčecí lávky, nebo z
     velínu provozu) jsou spuštěny zvukové sirény ve výrobně epichlorhydrinu a tetraperu, v
     místech skladování a stáčení propylenu a uzavřen vstup do těchto objektů pomocí
     semaforů umístěných na přístupových cestách.

     Případná havárie v tomto provoze nebude mít významné negativní důsledky pro provoz
     Kampusu.
     Fluorové chemie - z výsledků Selektivní analýzy Ue přílohou Bezpečnostní zprávy)
     vyplývá, že pro další zdroje rizika ve Spolchemii a.s. není třeba, v souladu s platnou
     metodikou, vypracovat kvantitativní analýzu rizika. Na základě doporučení, kvůli
     blízkosti veřejné komunikace od aparátů s obsahem amoniaku a po doporučení
     posuzovatelů BZ 2005 a s přihlédnutím k množství uskladněné 70 % kyseliny
     fluorovodíkové, byla Bezpečnostní zpráva doplněna o analýzu a hodnocení rizika v
     provoze Fluorová chemie (hodnocení bylo provedeno metodou HAZOP, rizika oceněna a
     hodnocena metodou QRA). Dosah této případné havárie v tomto provoze nebude
     významně ovlivňovat Kampus, proto od dalšího popisu ustupujeme.

Z výše uvedeného vyplývá, v souladu se závěry zjišťovacího řízení podle zák. Č. 100/2001
Sb., o posuzování vlivů, ve znění předpisů pozdějších, že nejdůležitějším zdrojem rizika pro
Kampus je provoz Chlórové chemie.

3.2 SCÉNÁŘE MOŽNÝCH UDÁLOSTÍ A JEJICH PŘÍČIN

Bezpečnostní zpráva Spolku pro chemickou a hutní výrobu a. s. Ústí n. L. podrobně
zpracovala scénáře možných událostí a jejich příčin při vzniku velké průmyslové havárie.
Podle požadavku zjišťovacího řízení k Oznámení stavby Kampusu jsou v této zprávě
hodnoceny vlivy na osoby vareálu Kampusu dle scénářů pro případ úniku chlóru. Ostatní
možné havárie v závodě Spolchemie a.s. nejsou z hlediska Kampusu hodnoceny, jejich vliv
není na tento areál významný.

V BZ jsou identifikovány možné příčiny vzniku závažných havárií (iniciační události)
metodou HAZOP (kvalitativní analýza rizika). Tyto příčiny jsou dále děleny na vnější příčiny
(vlivem přírodních zdrojů a lidské činnosti) a vnitřní příčiny (tj. události, které mohou
vzniknout přímo na analyzovaném zařízení a mohou se rozvinout v závažnou havárii).

Pro analýzu byla použita metoda ETA (analýza stromem událostí), která stanovila jednotlivé
scénáře havárie (kvalitativně) a četnost koncových stavů jednotlivých scénářů (kvantitativně).

                                                                Strana 13

                                                              Počet stran2 O
-------- Analý za a hodnocení rizik--------------------Ka-m-p-us-Ú~s-tí-na-d-L-ab-e- m-

Na základě výše uvedených metod byly stanoveny iniciační události a jednotlivé scénáře
rozvoje možné havárie.

Zpracované scénáře pro únik chlóru z potrubí vycházejí z poškození vyplývajících ze
zkušeností a doporučení v literatuře

         v úvahu se bere větev s největším průměrem potrubí
         pro potrubí o průměru menším než DN50 se uvažuje úplné roztržení potrubí
         pro průměry potrubí mezi DN50 a DNIOO se uvažuje úplné roztržení odpovídající
         průměru potrubí 50 mm
         pro průměry potrubí větší než 100 mm se uvažuje velikost otvoru odpovídající 20 %
         průřezu daného potrubí.

Nebudeme popis přesný postup a při stanovení jednotlivých scénářů rozvoje havárií, ani jejich
koncové stavy (označené C), jsou dostatečně popsány v BZ. Zde uvedeme jen důležité závěry.

Tabulka č. 1 Základní scénáře pro únik chlóru

Manipulace        Iniciační                             Popis iniciační události
  (činnost)       událost

                  AI                  Unik kapalného chlóru velkým otvorem ze skladovacího zásobníku

                  A2                  Unik kapalného chlóru velkým otvorem ze železniční cisterny (ZC)

                  A3                  Unik kapalného chlóru mimo budovu 100 % průřezu DN50 plnícího

                                      potrubí ze

 Skladování a     A4                  Unik kapalného chlóru mimo budovu nezaslepeným plnícím
čerpání chlóru
                                      potrubím že DN50

                  A5                  Unik plynného chlóru z asanačních věží v důsledku vniknutí

                                      kapalného chlóru do asanačních věží

                  A6                  Unik plynného chlóru z asanačních věží při rázovém vniknutí

                                      plynného chlóru do vyčerpaných roztoků asanačních věží

Tabulka Č. 2      Frekvence iniciačních událostí (únik chlóru)

       Iniciační      Frekvence                         Poznámka (vysvětlivka)
        událost   (pravděpodobnost)
                  iniciační události  Pro 5 zásobníků
           AI
           A2              [{I]

           A3        z.s-ro"
           A4
           A5     5,Ox 10-7           Frekvence odpovídá stavu, kdy by činnost probíhala nepřetržitě celý
                  1,2xl0-5
                                      rok. V případě, že bychom uvažovali stáčení chlóru jen několik
                                      hodin denně, byla by stanovená frekvence nižší.

                                      Uvažovaná délka venkovního potrubí k ze = 12 m

                  1,OxlO-6            Výsledná frekvence dána trojnásobnou lidskou chybou = (1 x 10-")j

                  3,09xlO-4           Stanoveno analýzou FT A

Dosah důsledků havárie od zdroje závisí na meteorologických podmínkách a množství
uniklého plynu. Z hlediska vlivu na Kampus mají význam následující scénáře

Scénář                                Popis                                       Poznámka
 A34
 A36              Vnik kapalného chlóru mimo budovu 100 % průřezu plnícího Jednotlivé scénáře se od
 A38
A312              potrubí že DN50. jde o toxické ohrožení chlórem do vzdálenosti sebe liší jen způsobem
A314
A316              dosahu oblaku o dané smrtelné koncentraci (dlouhodobý únik), otvor detekce či zjištění úniku

                  v potrubí ve vzdálenosti větší než 0,1 m od zásobníku nebo že. neuzavřenéhozdroje (Že,

                  z potrubí uniká směs kapaliny a plynu v množství 15 kg"I, v krajním zásobník)

                  případě lze uvažovat časový interval od začátku úniku do

                  vyprázdnění že, případně zásobníku. Oblak se vzhledem

                  k charakteru terénu bude šířit zejména východním směrem.

Strana 14
Početstran20
____          Analýza a hodnocení rizik                                       Kampus Ústí nad Labem   _

Tyto scénáře jsou modelovány pro délku potrubí DN50 k otvoru 6 m, teplotu T = 293,15 K,

tlak při čerpání 1,1 MPa, výšku otvoru nad terénem 5 m, dlouhodobý únik. Při nepříznivých
meteorologických podmínkách (tj. rychlost větru 1 m.s") do oblasti s největšími následky.
Vypočtená délka šíření smrtelné koncentrace oblaku je 1 059 m, šířka 687 m. Při větší
rychlosti větru se snižuje koncentrace i vzdálenost zamoření. Koncový stav scénářů ClI, tj.
kontinuální únik chlóru, šíření oblaku s ohrožením širokého okolí.

      Scénář                                   Popis                                     Poznámka
       A44
       A48    Toxické ohrožení chlórem do vzdálenosti dosahu oblaku o dané Popis scénářů je shodný

              smrtelné koncentraci (dlouhodobý únik)                               s výše uvedenýmiscénáři

Koncový stav scénářů je C16- kontinuální únik chlóru, šíření oblaku, ohrožení širokého okolí.
Modelování scénářů viz výše Oe shodné s předchozím).

Pozn.: Uvedené modely vycházejí z klimatických podmínek řešeného území. Zájmové území leží na rozhraní

      klimatické oblasti mírně teplé a oblasti teplé. Oblast se vyznačuje teplým, suchým létem, zima je krátká,

      mírně teplá, s krátkým trváním sněhové pokrývky. Jedná se o území s málo vydatnými srážkami,

      průměrné roční srážky se pohybují v hodnotách cca 450-580 mm. Roční úhrn srážek za posledních 25 let

      dosáhl svého maxima v roce 1981, a to 880 mm. Průměrná roční teplota vzduchu za posledních 25 let je

      9,6°e. Maximální hodnota byla dosažena v roce 2000, a to 11,I°C, minimální hodnota v roce 1996, a to

      8,1°e. Počet dnů s mlhou byl v posledních 25 letech maximální v roce 1982, a to 153 dnů. Převládající

      směr větru na celém území města je jihozápadní a západní, avšak v jednotlivých oblastech města je v

      důsledku členité terénní konfigurace různě modifikován. Území lze charakterizovat jako vhodné pro vznik

      spodní inverzní vrstvy, protože je lokalizováno v pánevní klimatické zóně ovlivněné okolním

      topografickým reliéfem krajiny. Právě uzavření okolními pahorky umožňuje vznik spodní inverzní vrstvy,

      podílející se následně na zhoršení rozptylových podmínek. Tvorba této vrstvy je nejvýraznější v měsících

      říjnu-listopadu, nejméně četnáje v květnu-červnu.

      Pravdě odobnost směru větru

              Směr          S  SV

      Bezvětří je rozpočítáno do jednotlivých směrů pro nejnižší rychlost větru.

      Pravdě odobnost v ' s tu chlosti větru

      R chlost m.s"                bezvětří             O< v s 1,7  1,7 < v ~ 5,0 5,0 < v s 11,0

      Četnost %                    21,2                     15,3       59,2        4,3

      Z tabulky byla stanovena průměrná roční rychlost větru v rozsahu 0< v ~ 3,0
      Stabilliita atmos tie" ry Je děelena do 4 tnříd

              Třída atmosférické stability                  Popis                 Četnost výskytuf%l

                    I                       Rozptylové podmínky dobré              29,3

                    II                      Rozptylové podmínky část dne           51,8

                                            mírně nepříznivé, část dne dobré

                    III                     Rozptylové podmínky mírně              15,9

                                            nepříznivé

                    IV                      Rozptylové podmínky nepříznivé         3,0

Výška oblaku uniklého chlóru by byla závislá na konkrétních meteorologických podmínkách.
Pro stanovení hranice zóny havarijního plánování (ZHP) byla vnější hranice upravena podle
urbanistických a terénních poměrů v okolí zdroje rizika. Za základ byly vzaty vrstevnice 160
m n. m. a 200 m n. m. (s ohledem na výšku rozhodujících zdrojů rizika - 156 m n. m.).

                         o                  o           v,          ,
4. ODHAD DUSLEDKU MOZNE HAVARIE

Za nejzávažnější zdroj rizika pro Kampus byl vyhodnocen provoz chlórové chemie ve Spolku
pro chemickou a hutní výrobu a.s. Ústí n. L. Jedná se havárii s kontinuálním únikem velkého
množství kapalného chlóru ze zásobníku nebo ŽC při přečerpávání z potrubí DN50 dle výše
popsaných scénářů.

                                                                                                       Strana 15

                                                                                                      Počet stran20
____           Analýza a hodnocení rizik.                                 ---'Kampus Ústí nad Labem  _

      Chlór
      (CAS 7782-50-5)

      Fyzikálně: za normální teploty a tlaku světle zelený dvouatomový vysoce reaktivní plyn, pronikavý zápach.

      oe, Atomové číslo 17, molární hmotnost 70,906 kg.kmol", bod varu -34,0 "C, bod tání - 101,0 trojný bod
      oe, při tlaku 1,013 bar (1,01325 MPa). Výparné teplo 287,79 kl.kg", Kritická teplota 144 kritický tlak 77

      bar (7,96 MPa). Hustota plynu při 1,013 bar je 3,71 kg.m" při teplotě varu, 3,2 kg.m" při teplotě 273,15
      K a 3,02 kg.m" při teplotě 288,15 K (15 Oe). Měrný objem při tlaku 1,013 MPaje 0,336 m3.kg-I. R věty
      :23-36/37/38-50, S věty (1/2-)9-45-61, symboly nebezpečnosti T, Xi, N. 1 ppm = cca 3 mg.m",

      Chlór se snadno zkapalňuje i odpařuje. Při přechodu z kapalného do plynného stavu při
      normálních podmínkách dochází k ochlazování okolí až na teplotu bodu varu (tj. -34°C).
      při teplotě 20°C a tlaku 1,013 MPa se z 1 I (tj. asi 1,5 kg) kapalného chlóru odpaří asi
      450 m-3 plynu. Při teplotě 15°C a tlaku 1,013 MPa odpaří zlO m3 kapalného chlóru asi
      5210 m plynu.

      Chlór je ve vodě mírně rozpustný za tvorby kyseliny chlorné a chloridového aniontu,
      čehož se využívá k eliminaci jeho koncentrace při úniku pomocí tzv. vodní clony,
      rozpustnost chloru, jako každého plynu je závislá na teplotě vody.

      Chlór je toxický. Při koncentraci chlóru v ovzduší

               Koncentrace v ppm           Odezva organismu               Poznámka
                                                  člověka

                    0,004                  nevnímatelné                   Průměrný obsah chloru v atmosféře
                     0,01                                                 (měření v 1991)

               0,5 -1-3,5 až 5             nevnímatelné                   Komunální koncentrace- nmsru
                                                                          limit; pokud není překročen může
                   0,5 a 1                                                v ní člověk pobývat neomezeně
                                                                          dlouho tj. celoživotně
                     3-6
                      15                   vnímatelné čichem              Existují velké individuální rozdíly,
                                                                          nelze CÍtitméně než 0,05 ppm, vždy
                   20 - 30                                                je vnímán od 5 ppm
                       50
                     100                   Přípustný expoziční limit      Platné pro chlor podle nařízení
                                           (PEL) a nejvyšší přípustná     vlády č, 178/2001 Sb., kterým se
                    1000                                                  stanoví podmínky ochrany zdraví
                                              koncentrace (NPK-P)         zaměstnanců při práci

                                           pálí oči, škrábe v nose

                                           silně dráždí

                                           Nebezpečný pobyt za 0,5 hod
                                            možnost vzniku edému plic

                                           Edém (otok) plic jistý za 15
                                                         minut

                                                Velmi nebezpečný, u
                                             některých osob ohrožení
                                           života a nebo trvalé následky

                                           Rychle usmrcuje

Chlór je silné oxidans, při styku s vlhkými sliznicemi vzniká kyselina chlorovodíková
(solná) - HCI a chlorná - HCIO, další rozklad na oxid chloričitý (CI02) a volné radikály
kyslíku ("aktivní" resp,"nativní" kyslík). Aktivní kyslík je velmi silné oxidans, způsobí
disrupci buněčných bílkovin. Současně dráždění sliznic, ev. kůže, kyselinou solnou.

Po inhalaci dochází k nekróze a olupování epitelu dýchacích cest (tracheobronchitis až
ulcerózní), poškození alveolárních membrán a stěn kapilár - exsudace tekutiny do

Strana 16
Počet stran20
____  .Analýza a hodnocení rizik                   -----'Kampus Ústí nad Labem        _

      intersticia, pak i alveolů (toxický edém plic), formace hyalinních membrán, ARDS.
      Sekundárně vzniká až těžké poškození plic - závažné bronchopneumonie, abscesy,
      emfyzém i za několik dní po expozici.

      Toxicita: pronikavý zápach chloru - varovná vlastnost, ale k podráždění sliznic může
      dojít už při koncentraci nižší než je čichový práh (u pracujících s chlorem vzniká určitý
      návyk na zápach chloru). Koncentrace 0,1 ppm (= 0,3mg/m3 vzduchu) - je, jak bylo výše
      uvedeno bezpečná koncentrace při trvalé inhalaci, 1 ppm ( =Jmg/m") - není nebezpečná
      při 8 hodinové práci. Koncentrace 1 - 3 ppm již způsobí mírné podráždění sliznic, 10 ppm
      je nebezpečná při inhalaci trvající 1-2 hod. Při koncentraci 30 ppm se okamžitě projeví
      bolesti na hrudníku, dušnost, kašel a cyanóza, při 40 - 60 ppm pak toxická pneumonie,
      edém plic; resp. při 1/2-1 hod. inhalaci 50 ppm smrt. Při koncentracích 690 - 1 000 ppm
      nastává smrt během několika minut.

      Působení chlóru je silně závislé nejen na koncentraci, ale i době expozice. Minimální
      letální expozice není stanovena: Stupeň plicního poškození závisí na délce expozice,
      koncentraci chloru, preexistujícím onemocnění dýchacích cest a kardiovaskulárního
      aparátu, včasnosti léčenÍ. Pro hodnocení se někdy používá tzv. expoziční součin (což je
      součin koncentrace v ppm násobení dobou pobytu v min., tj. ppm.min). Letální dávka pro
      člověka (LCt50) je 2 100 ppm.min. působící po dobu 1 minuty, zraňující je 206 ppm.min.
      působící rovněž po dobu 1 min. (viz vojenská literatura). NPK-P je 1,03 ppm.

4.1 ODHAD ROZSAHU ZASAŽENÍ AREÁLU

Podle zpracovaných modelů se předpokládá, že zasažené území bude záviset na
meteorologické situaci a vzdálenosti od zdroje. Při nepříznivém směru větru (J až JZ) dojde
při výše uvedených scénářů k zasažení areálu Kampusu v plném rozsahu.

V Kampusu bude studovat, pracovat nebo jinak se pohybovat asi 7 000 osob (na všech
fakultách s výjimkou stávající PF, která leží mimo posuzovanou oblast. Uvedená hodnota je
maximální číslo, které nebude nikdy dosaženo, výuka neprobíhá na všech fakultách pro
všechny studenty současně. Lze očekávat, že maximální možná koncentrace vareálu
Kampusu bude 0,55 - 0,65 násobek maximální hodnoty (soudobost). V daném okamžiku se
tedy v areálu kampusu bude nacházet maximálně 4 550 osob.

4.2 ODHAD NÁSLEDKŮ HA VÁRIE NA LIDSKÝCH ŽIVOTECH

Pro odhad následků havárie byla použita stejná metoda jako v BZ Spolchemie a. s. Základní
údaje odhadu četnosti jsou převzaty z BZ, rovněž doba expozice 7 min. Uvnitř oblaku se
uvažuje 100 % úmrtnost (sníží se navrženými opatřeními). Posuzovány jsou 2 iniciační
události a 10 scénářů (viz část 3.2)

Inic. událost                       Scénář  Koncový stav scénáře  Frekvence havárie
                                                                          frok-'l
     A3        A34+A36+A38+A312+A314+A316             ClI
     A4        A44+A48                                C16              1,17xlQ-6
                                                                       7,SOxlQ-8

Z hodnocení byly tedy vyloučeny scénáře u nichž je zjištěná frekvence havárie nižší než 10-8•
Rovněž tak byly vyloučeny scénáře, při nichž nedojde k zasažení území vně areálu Spolku.

Odhad počtu usmrcených vně areálu je proveden pro nejhorší a nejpravděpodobnější
atrnosférické podmínky. Jednotlivé scénáře byly sdruženy.

      Scénář          Atmosfér.        Počet osob  Počet obětí    Výsledná frekvence
               stabil./rychlost/směr  v zasaženém                  havárie pro dané
                                                                    meteorologické
                         větru            území

                                                                                 Strana 17

                                                                                Počet stran2 O
____           Analýza a hodnocení rizik.                -eKampus Ústí nad Labem             _

A34 + A36 + A38 +   IV/1/Z                 [osob]        [osob]               podmínky
A312 + A314 + A316  IV/1/Z                 4550           742                    [rok-I]
A44+A48
                                           4550           742                 s.i« 10-10

                                                                              3,27xlO-11

Zhodnocení skupinového rizika provedeme na základě porovnání zjištěné frekvence havárie
s přijatelnou frekvencí havárie podle vztahu

                                                 10-3

                                           Fp = N2

kde N - následky, Fp - přijatelné riziko.

Tento vztah lze upravit tak, že přijatelným rizikem bude když F x N2 ~ 10-3, kde F - je
zjištěná frekvence havárie.

      Scénář             Atmosfér.         Frekvence     Počet obětí  F x N2        Slovní
                  stabil./rychlostlsměr      scénáře           N                  hodnocení
                                                 F
                            větru             [rok-I]       [osob]
                                                             742
A34, A36, A38,      IV/1/Z                 s.i-ro"                    2,8 x 10-4 přijatelné
A312, A314, A316    IV/1/Z                                   742      1,8 x 10-5 přijatelné
A44, A48                                   3,27x10-11

Uvedené hodnocení přijatelnosti rizika je přejato z BZ.

Z tabulky (výpočtu) vyplývá, že riziko je přijatelné. Vychází ze skutečnosti, že asi 7 % osob
v areálu by v době havárie bylo mimo budovy, 93 % uvnitř budov.

4.3 ODHAD NÁSLEDKŮ HAVÁRIE NA HMOTNÝ MAJETEK A ŽIVOTNÍ
        PROSTŘEDÍ

V areálu Kampusu se nebudou pohybovat žádná hospodářská zvířat, nebudou tedy havárií
dotčena. Dotčeni budou ostatní živočichové nacházející se v dosahu chlórového mraku. Lze
předpokládat, že drobní savci (myši, potkani, atd.) budou v dosahu mraku usmrceni. Stejné se
dá předpokládat i u hmyzu a ptactva.

Pokud jde o zeleň bude rovněž silně poškozena. O tom, zda poškození bude trvalé nebo
částečné rozhodne opět doba expozice.

K významnému poškození budov případným působením chlóru nedojde. K poškození budov
by mohlo dojít při výbuchu, pokud by jeho vlivem vnikla do areálu tlaková vlna o
dostatečném přetlaku. K takové situaci by teoreticky mohlo dojít při explozi propylenových
nádrží, respektive explozi propylenového oblaku. Vzhledem ke vzdálenosti od místa uložení
zásobníků lze předpokládat, že vzniklý přetlak by byl menší než 17 kPa, došlo by pouze
k lehkému narušení (poškození) budov.

Strana 18

Počet stran20
____  Analýza a hodnocení rizik  -----'Kampus Ústí nad Labem  _

      ,  ",
5. NAVRHOPATRENI

Návrh opatření vychází z dostupných organizačních a technických postupů, jimiž je možné
snížit dopad popisované průmyslové havárie na zdraví osob.

5.1 ORGANIZAČNÍ OPATŘENÍ

Návrh organizačních opatření vychází ze skutečnosti, že v případě masivního úniku chlóru se
tento plyn bude, vzhledem k vyšší hustotě držet při zemi. BZ Spo1chemie vytýčila zónu
vnějšího havarijního plánování až ke kótě 200 m n. m. Této výšky však nemůže smrtelná
koncentrace chlóru dosáhnout ani při úniku z největšího zásobníku kapalného chlóru (55,5
rrr', plnění na 80 %, tj. 44,4 m3 kapalného chlóru, tj. asi 23 133 m3 plynného chlóru. To by
vytvořilo na kruhové výseči 40° při poloměru 1059 m vrstvu 6 cm chlóru - při 15°C). Lze
tedy oprávněně očekávat, že smrtelné koncentrace by byly v úrovni pouze několika spodních
pater.

Doporučujeme
         vybavit všechny budovy areálu vnitřním rozhlasem, který včas oznámí případnou
         havárii (včetně podzemních garáží)
         budou stanoveny osoby, které budou tyto havarijní stavy ohlašovat
         Kampus bude přímo spojen s odborem mimořádných situací Magistrátu města Ústí n.
         1.aby v případě havárie bylo možno přijmout účinná opatření k ochraně osob
         všechny osoby pohybující se v areálu (zaměstnanci, studenti, s výjimkou návštěv)
         budou pravidelně seznamováni (školeni) se zásadami ochrany v případě úniku
         nebezpečných látek
         ve všech budovách budou ve vyšších patrech vymezeny místnosti, které v případě
         havarijního úniku chlóru ve Spolchemii a. s. budou sloužit jako dočasné úkryty.

5.2 TECHNICKÁ OPATŘENÍ

Návrh technických opatření je v době výstavby plně realizovatelný. Navrhujeme, aby
         na jižní a jihozápadní hranici areálu byl vysázen dostatečně široký a hustý pás zeleně.
         Tento pás se doporučuje vytvořifze stále zelených dřevin (keřů i stromů). Zahájení
         realIzace pasu doporuČUjemeJIŽ v počátkU výstavby tak, aby ás b Ico ne'dříve lně
         Tu cm. a hm uce em navrhujeme urychleně zpracovat projekt sadových úprav
         řešit účinně otázku podzemních garáží. Podle PD budou garáže odvětrávány strojním
         systémem podtlakově. Předpokládá se vyvedení odvětrání nad střechu nejbližší
         budovy (FVTM). Vzhledem k tomu, že chlór by při dosažení vstupu do podzemních
         garáží do nich natekl (vyšší hustota než vzduch) navrhujeme, aby v případě vyhlášení
         poplachu (únik chlóru - průmyslová havárie) byly garáže odvětrávány přetlakem.
         V takovém případě je nutné ihned uzavřít vstupy, zastavit odsávání garáží a vhánět do
         nich vzduch, který bude nasáván nad střechou nejbližší budovy (FVTM). To lze řešit
         bud' reverzací chodu odsávacích ventilátorů nebo instalací další sady ventilátorů. Tato
         změna bude zapracována do dalšího stupně PD
         byla zvážena možnost výstavby parkovacích stání na povrchu (např. v prvních NP
        jednotlivých budov) a tím eliminovat stavbu podzemních stání.

                                                               Strana 19

                                                              Počet stran20
____           Analýza a hodnocení rizik  ~Kampus Ústí nad Labem  _

6. ZÁVĚR

Předložená zpráva byla zpracována na základě požadavku zpracovatele dokumentace pro
územní řízení a závěrů zjišťovacího řízení. Zpráva je zpracována pouze pro areál Kampusu a
zahrnuje mimo připravované stavby i Fakultu umění a designu, která je již v provozu.
Celkový počet osob, které budou Kampus navštěvovat je asi 7 000 (v cílovém roce).
Vzhledem k tomu, že v Kampusu nebudou pobývat všechny osoby současně je uvažováno se
soudobostí 0,65, tj. s pobytem 4550 osob.

Podle provedeného hodnocení je skupinové riziko přijatelné. Pokud bychom provedly
skupinové hodnocení rizika pro celek, tj. pro Kampus a město jako celek, mohlo by dojít
k úmrtí až 1 642 osob. V tomto případě by hodnota přijatelného rizika (skupinového) Fp pro
všechny scénáře byla vyšší a dosáhla by hodnoty 3,7x 10.4 (nejedná se o hodnotu stanovenou

                                                       10-3
ze vztahu F x N2 :::; 10.3,ale ze vztahu Fp = -2- .

                                                             N

Strana 20

Počet stran20