Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál smlouvy stáhnete odsud
Příloha
Specifikace plnění
Právní rámec
Seznam legislativy je uveden v Arboristických standardech SPPK A 02 005 Kácení stromů, SPPK A 02 002 Řez
stromů a SPPK A 02 003 Výsadba a řez keřů a lián, které jsou přílohou zadávací dokumentace a jejich aktuální
zněníje na www.standardv.nature.cz
Seznam vnitrorezortních předpisů
Dodavatel je povinen při provádění údržby silnic dodržovat příslušné vnitrorezortní předpisy a normy
vydané Ministerstvem dopravy ČR, případně Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, dle následujícího seznamu:
1. Technické podmínky MD ČR, které jsou zveřejněny na portálu politiky jakosti pozemních komunikací
www.pjpk.cz
2. Vzorové listy, které jsou zveřejněny na portálu politiky jakosti pozemních komunikací www.pjpk.cz
3. Podnikové standardy ŘSD ČR, tzv. PPK - VEG (Požadavky na provedení a kvalitu), které jsou zveřejněny
na stránkách www.rsd.cz v sekci Technické předpisy
4. Technické podklady pro zajištění údržby silnic, které jsou zveřejněny na stránkách www.rsd.cz v sekci
Technické předpisy
5. Příkaz ředitele PÚ č. 1/2009 + jeho doplňky v platném znění (Označování pracovních míst na dálnicích,
rychlostních silnicích a ostatních směrově rozdělených silnicích I. třídy), který je zveřejněn na stránkách
ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy
6. Směrnice generálního ředitele č. 4/2007 v platném znění (Pravidla bezpečnosti práce na dálnicích a
silnicích), která je zveřejněna na stránkách ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy
7. Příkaz generálního ředitele č. 23/2014 v platném znění (Zavedení typových technologických postupů
při práci na komunikaci za provozu - provozních směrnic), který je zveřejněn na stránkách ŘSD ČR
www.rsd.cz v sekci Technické předpisy
8. Standardy péče o přírodu a krajinu zveřejněné na stránkách www.standardv.nature.cz
Kácení stromů a řez dřevin
Specifikace
Kácením stromů se rozumí odstranění nadzemní části stromu s ponecháním pařezu v obvyklé výšce 1/3
průměru kmene stromu v místě řezu. Není přípustné ponechání torza stromu, kterým se rozumí ponechání
kmene vyššího, než je obvyklá výška pařezu. Kácení stromů se provádí zpravidla v mimovegetačním období.
Obecná pravidla kácení stromů jsou popsána v Arboristickém standardu SPPK A 02 005 Kácení stromů a
dodavatel prací je povinen se jim i řídit. Při kácení nesmí dojít ke kolizi se Zákonem o ochraně přírody a krajiny
č. 114/1992 Sb. (ZOPK) ve znění pozdějších předpisů a ostatní legislativou související s kácením stromů.
Pro účely rámcové smlouvy jsou použity tyto druhy kácení - kácení s přetažením, kácení volné, postupné
kácení s překážkou v dopadové ploše, postupné kácení s volnou dopadovou plochou.
Kácení s přetažením se provádí v případech, kdy je pro pokácení stromu k dispozici pouze koridor volného
prostoru bez překážek (do vzdálenosti minimálně 2 násobku výšky káceného stromu o minimální šířce 2
násobku průměru koruny v dopadové ploše káceného stromu).
Volné kácení je v případě, kdy se kácí strom svolným kruhovým prostorem bez překážek o poloměru
minimálně 2 násobku výšky káceného stromu ve všech směrech.
Postupné kácenís volnou dopadovou plochou se provádí v případech, kdy je pro pokácení stromu k dispozici
dopadový prostor bez poškoditelných překážek o souvislé ploše rovné minimálně 75% průměru koruny,
vyjádřené kruhovou výsečí.
Postupné kácení s překážkou v dopadové ploše se provádí v případech, kdy není pro pokácení stromu
dostatečný dopadový prostor a poškoditelné překážky zabírají výseč více než 25% průměru koruny.
Probírkou porostů se rozumí výchovná probírka porostů (ZOPK §8 odst. 2) prováděná pomocí kladného nebo
záporného výběru, při kterém dochází v průběhu růstu porostu ke snižování počtu jedinců odstraňováním
nežádoucích jedinců, a to s cílem zlepšení jeho stability a zajištění dlouhodobé existence, a to vždy s ohledem
na konkrétní požadovanou funkci porostu.
Řez stromů je zásahem do dřevin, realizovaným převážně na stromech rostoucích mimo les za účelem
obnovy, zachování nebo zvyšování plnění jejich estetických a ekologických funkcí a zajištění jejich provozní
bezpečnosti. Řez stromů se provádí ve většině případů celoročně, u některých druhů řezu je doporučován řez
za vegetace (zdravotní). Při provádění řezů nesmí dojít k poškozování dřevin. U ovocných dřevin ve správě
ŘSD ČR se provádí technika řezu jako u okrasných dřevin, neboť plní mimoprodukční funkci. Veškeré řezy
stromů se provádějí v souladu s Arboristickým standardem SPPK A 02 002 Řez stromů a SPPK A 02 003
Výsadba a řez keřů a lián.
Odprodej dřevní hmoty se řídí Směrnicí generálního ředitele ŘSD ČR č. 6/2013, Nařízením EU č. 995/2010 a
Zákonem č. 226/2013Sb. o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh.
Štěpkování položka bude použita pouze v případech, kdy dojde k rozprostření štěpky na místě. V ostatních
případech se položka 8163 Štěpkování nepoužije a bude použita položka 2169 Likvidace dřevní hmoty.
Preferováno je rozprostření štěpky na místě ve vrstvě maximálně 5cm za účelem biologické degradace.
V každé dílčí objednávce bude určeno jaký způsob likvidace dřevního materiálu do průměru 15cm bude
použit. Větve a kmeny o průměru větším jak 15cm budou odkoupeny dle Směrnice GŘ č. 6/2013.
Bezodkladný zásah v případě požadavku ŘSD na provedení bezodkladného zásahu k zajištění bezpečnosti
silničního provozu (BESIP) - Kácení a řez BESIP - jedná se o okamžité jednotlivé zásahy v rámci havarijních a
závažných závad zjištěných při kontrolách, které jsou neodkladné. Zásah bude proveden do 24hodin od
doručení dílčí objednávky dodavateli. Dodavatelem budou kácené stromy nad obvod 80cm ve 130cm výšky
budou doloženy kopií oznámení o havarijním kácení (dle Zákona č.114/1992 Sb.) a v ostatních případech
doloženy fotodokumentací.
Povolení ke kácení a řezu dřevin si zajišťují příslušné organizační složky ŘSD ČR samy, pokud to legislativa
vyžaduje. Podklady ke kácení a řezu dřevin musí být vždy připraveny odborně znalým dendrologem. Pokud je
pro kácení a řez třeba vyřídit povolení nebo oznámení, je nutno počítat s administrativními lhůtami.
Evidence kácení a řezů. Po provedení kácení a řezů dřevin, případně dalších zásahů, je zhotovitel povinen
v souladu s interní směrnicí o evidenci vegetačních prvků podél komunikací ve správě ŘSD ČR předat podklady
pro záznam provedených zásahů do dřevin k provedení její evidence.
Úklid Veškerá dřevní hmota (tj. pokácené stromy a keře, ořezané větve, seříznuté nebo odstraněné
pařezy) bude odstraněna ze stavby silnice v den jejího vzniku.
TECHNICKÁ SPECIFIKACE VOZIDLOVÉ JEDNOTKY A KOMUNIKAČNÍHO PROTOKOLU
Požadavky na GPS systém
Vozidla použitá při plnění zakázky musí být vybavena systémem GPS, který splňuje kritéria:
Vozidla odvážející vytěžený materiál, vozidla zajišťující přepravu osob na pracovní místo, vozidla zajišťující
převoz pracovních strojů, uzavírková tabule/předzvěstný vozík a dále všechny pracovní stroje provádějící
jednotlivé činnosti musí být vybaveny systémem GPS (netýká se ručních strojů), který splňuje kritéria:
• Sledování polohy v reálném čase, nastavitelný interval provádění záznamů
o dle času (minimální nastavitelný interval 1 s),
o dle ujeté vzdálenosti (minimální nastavitelný interval 10 m),
• Sledování činnosti pracovního stroje
o Štěpkovač
- činnost
o Montážní plošina
- činnost
• Odchylka přijímače GPS pro lokalizaci mechanizmů: max. 15 m.
• Povinností poskytovatele je poskytovat nekorigovaná data z vozidlových jednotek veškeré techniky
uvedené výše, provádějící resp. zajišťující údržbu v reálném čase (tj. neprodleně po uložení do
databáze poskytovatele, případně přímo z vozidel) do centrální databáze objednatele pomocí
závazného XML protokolu, který určí objednatel. Odesílání XML souborů objednateli bude
realizováno prostřednictvím webové služby, kterou určí objednatel.
Poskytovatel je povinen zajistit funkčnost telemetrických prvků umístěných na mechanismech.
Popis komunikačního protokolu viz samostatná příloha č. 1 této Specifikace Plnění.
ORIENTAČNÍ SPECIFIKACE KOMUNIKACÍ V OBLASTI
Přehled komunikací
Tabelární přehled komunikací v oblasti.
Viz samostatná příloha č. 2 této Specifikace Plnění.
Mapové podklady
Mapa oblasti
Viz samostatná příloha č. 3 této Specifikace Plnění.
DALŠÍ POŽADAVKY
Poskytované plnění tj. veškeré materiály, stavební díly, technolog, zařízení a pracovní postupy musí
odpovídat požadavkům uvedeným v právních předpisech, technických normách a technických podmínkách
Ministerstva dopravy ČR (www.pjpk.cz). Dopravní zabezpečení musí být prováděno dle TP66.
Veškeré práce na komunikaci budou prováděny za kompletního zabezpečení DIO a v souladu se „Stanovením
přechodné úpravy provozu" KÚ odboru dopravy a SH, které si je povinen Zhotovitel zajistit v dostatečném
časovém předstihu. Dále je nutné dodržovat všechny předpisy a vyhlášky související s BOZP, PO, bezpečností
silničního provozu a ochranou životního prostředí na dotčených silnicích I. třídy a dálnicích.
Poskytovatel si zajistí odvoz a likvidaci odpadu dle platného zákona a vyhlášky o odpadech.
Způsob předání prací bude specifikován v dílčí objednávce. Jako podklad pro převzetí prací je nutné doložit
požadované údaje z GPS.
Dodavatel bude prováděné činnosti údržby komunikací, které jsou předmětem uzavřené rámcové dohody,
evidovat v software webové aplikace „Provozní deník", kterou Objednatel Dodavateli zpřístupní a umožní
vyškolení uživatelů vítězného Dodavatele k jejímu užívání.
Odsouhlasený měsíční soupis prací odešle poskytovatel elektronicky do systému objednatele, kterým je
Helios Green (dále jen HeG). Postup zasílání viz samostatná příloha č. 4 této Specifikace p ln ě n í-Stálé datové
rozhraní.
PŘÍLOHY
Příloha č. 1 - Popis komunikačního protokolu
Příloha č. 2 - Přehled komunikací
Příloha č. 3 - Mapové podklady
Příloha č. 4 - Stálé datové rozhraní
KOMUNIKAČNÍ PROTOKOL
1 VŠEOBECNĚ
Tento předpis stanovuje požadavky na provedení a kvalitu GPS jednotek a telemetrických dat vozidel
provádějící údržbu komunikací ve správě ŘSD ČR a to jak vozidel ŘSD ČR, tak vozidel dodavatelů provádějících
údržbu na základě uzavřených rámcových dohod.
Dodavatel bude prováděné činnosti údržby komunikací, evidovat v software webové aplikace „Provozní deník",
kterou Objednatel Dodavateli zpřístupní a umožní vyškolení uživatelů vítězného Dodavatele k jejímu užívání.
Zadavatel se vyhrazuje právo na změnu XML protokolu.
2 NÁZVOSLOVÍ
Jednotka GPS - je zjednodušený název pro technické zařízení umístěné ve vozidlech, které zajišťuje sběr a
předávání dat o poloze, automaticky generovaných dat o prováděných činnostech, data z CAN sběrnice vozidel,
vozidlových nástaveb a dat ze čteček RFID, které jsou k ní připojeny.
GPS - pro potřeby tohoto dokumentu obecně jakýkoliv globální družicový polohový systém
Vozidla - tímto pojem jsou myšlena všechna vozidla a stroje sloužící pro údržbu komunikací popsaná v tomto
dokumentu.
Vozíky - přívěsné vozidlo nesoucí dopravní zařízení nebo zařízení předběžné výstrahy podle typu používaný
jako výstražný vozík nebo předzvěstný vozík.
Komunikační server - server na straně provozovatele GPS jednotek, který sbírá data poskytovaná GPS
jednotkami vozidel, podle níže uvedeného funkčního popisu a datového formátu a následně je předává do
ISUD.
Informační systém údržby dálnice (ISUD) - informační systém sledování a kontrolu údržby komunikací ve
správě ŘSD ČR.
Dodavatelé údržby - dodavatelé ŘSD ČR provádějící činnosti údržby.
m o b iln í síť
V
sběr dat na vozidle
Obrázek schematicky popisuje proces sběru, přenosu a předávání dat, který je předmětem tohoto dokumentu.
Data jsou sbírána na úrovni vozidla pomocí jednotky GPS, která sleduje polohu pomocí satelitního systému
GPS, snímá telemetrická data z vozidla popř. vozidlové nástavby a zpracovává tyto informace dále doplněné o
2
data ze čtečky karet. Data jsou následně pomocí mobilní sítě přenášena na komunikační server, kde jsou
převedena do jednotného formátu (kap. 4) a konečně předána ke zpracování a uložení do ISUD.
3 FUNKČNÍ POPIS
3.1 HW předpoklady
Tato část definuje požadavky jednotky určené do vozidel ŘSD. Pro dodavatele údržby jsou klíčové funkční
požadavky popsané v dalších kapitolách (sběr, přenos a formát), nicméně parametry HW mohou využít jako
doporučení pro správné funkce HW.
3.1.1 GPS jednotka
GPS jednotky musí splňovat tyto parametry:
• napájení universální v rozsahu 12/24 V, tj. vhodné do všech typů vozidel bez nutnosti použití
převodníků napětí,
• teplotní rozsah od -25°C + 60°C,
• podpora připojení CAN sběrnice (FMS standard),
• GPS přijímač s vysokou citlivostí (doporučena podpora 2 sítí globálního družicového polohového
systému),
• modem pro on-line přenos dat (GPRS nebo novější technologie),
• integrované akcelerační/decelerační čidlo,
• vnitřní paměť pro záznamy o kapacitě minimálně 40.000 záznamů,
• záložní napětí v případě výpadku napájení (minimálně 15 minut),
• možnost ukládat do záznamů servisní informace:
o palubní napájení,
o počet satelitů,
o kvalita GSM signálu.
• jednotka musí být vybavena dostatečným počtem příslušných vstupů, aby bylo možné sledovat níže
uvedené parametry z vozidla,
• nedostupnost GSM sítě - v případě výpadku nebo nedostupnosti mobilní sítě musí být data ukládána v
jednotce GPS a po připojení do domovské sítě okamžitě odeslána,
• GPS jednotka musí odesílat uložená data od nejstarších záznamů po nejnovější.
3.2 Sběr dat na vozidle
3.2.1 Sledované parametry
Hodnoty sledované jednotkou GPS nebo získávané z jiných systémů ve vozidle a sbírané jednotkou GPS pro
zajištění přenosu. Všechna vozidla budou poskytovat povinně sledované hodnoty. Další parametry jsou závislé
zejména na technické vyspělosti vozidla a jeho schopnosti předávat tyto data jednotce GPS. Ostatní parametry
se liší v závislosti na typu vozidla resp. jeho nástavby. Níže je pro přehlednost uveden základní výpis
sledovaných dat, které jsou následně přesně specifikovány v kapitole 4.
3.2.1.1 Povinně sledované u všech vozidel a strojů
• Datum, čas - vzniku záznamu,
• Kvalita signálu GSM,
• Počet satelitů,
• Jednoznačný identifikátor jednotky,
• Registrační značka vozidla
• Druh vozidla (osobní, dodávkové, nákladní,traktor/stroj, vozík, osoba),
• ID řidiče/jméno řidiče (NE pro dodavatele),
• Číslo smlouvy (NE pro ŘSD, ANO pro dodavatele)
• Identifikátor vozidla,
• Nesená nástavba (sypač, sekačka, samosběr, kropice, valník, nosič kontejnerů, ostatní)
3
Zapnuté zapalování (klíček),
Zeměpisná poloha,
Aktuální rychlost z GPS,
Aktuální rychlost z tachometru z GPS,
Aktuální rychlost z CAN sběrnice,
Aktuální stav tachometru z GPS,
Aktuální stav tachometru z tachometru,
Aktuální stav tachometru z CAN sběrnice,
Režim jízdy (zimní údržba, letní údržba, kontrolní jízda, inspekční jízda, jízda BESIP, služební jízda, DIO),
Otáčky motoru, pouze u nákladních vozidel, strojů, popř. pokud dodávkové vozidlo umožňuje,
Spotřeba PHM od předcházejícího záznamu (pro dodávkové, nákladní vozidla, traktor/stroj) (NE pro
dodavatele),
Palubní napětí (NE pro dodavatele),
Sledování zapnutí majáku (pokud je jím vozidlo vybaveno).
3.2.1.2 Data specificky podle vozidel:
• Sypač
o režim posypu (nesype, chemický posyp, chemický posyp se zkrápěním, inertní posyp, inertní
posyp se zkrápěním, zkrápění)
o stav plužení,
o gramáž posypu,
o aktuální nastavená šíře posypu,
o spotřeba materiálu (chemického, inertního, solanky),
• Sekačka
o činností cepáku hlavní kosy,
o činností cepáku druhé kosy,
o činností cepáku třetí kosy,
• Samosběr
o válcové koště,
o levé boční koště,
o pravé boční koště,
o turbína/sání,
o spuštěná šachta,
• Kropicí vůz
o levýsplach,
o pravý splach,
o střední splach,
o mlžení (ozónu),
o čerpadla, (popř. čištění propustků, čištění vpustí)
• Vozík
o výstražná světla/šipka zapnuto,
o režim zapnuté šipky (doleva, doprava, dolů),
o rampa nahoře,
o napětí akumulátoru
• Další typy vozidel/nástaveb
Vždy se sleduje činnost nástavby popř. stroje provádějící činnost, pro kterou je určena v rozsahu
pracuje/nepracuje. Typy nástaveb popř. strojů:
o univerzální nosič, nástavba (pokud není specifikován v jiných činnostech):
■ mytí značek
4
■ mytí směrových sloupků
■ mytí nástavců na svodidla
■ mytí baliset
■ mytí svodidel
■ čištění propustků
■ čištění vpustí
■ tlaková voda
■ čištění
■ seřezávání krajnic
■ hloubení příkopů
■ oprava silničních svahů
o jeřáb
■ činnost nástavby
o plošina
■ činnost nástavby
o nakladač
■ práce vozidla (otáčky motoru větší než 0)
o samopojízdný značkovací stroj
■ práce vozidla
o samojízdný stroj pro nedestruktivní odstraňování VDZ
■ práce vozidla
o válec
■ práce vozidla
o finišer
■ práce vozidla
o distributor
■ práce vozidla
o fréza
■ práce vozidla
3.2.2 Průběh sběru dat
Jednotka musí být schopna zaznamenávat data na základě těchto parametrů:
• Po čase - nastavení max. 10 vteřin při jízdě,
• Po ujeté vzdálenosti - (minimální nastavitelný interval 10 m),
• Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.
Specifická je situace vozíků, a proto je třeba specifické nastavení:
• Je v provozu (zapnutá jakákoliv výstraha)
o Po čase - nastavení max. 60 vteřin,
o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200 m,
o Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.
• Není v provozu (klidový režim)
o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200 m,
o Po změně azimutu doporučené nastavení 10°.
Pro sběr dat musí být splněn alespoň jeden z uvedených parametrů.
3.3 Předávání dat do systému ŘSD ČR
3.3.1 Frekvence
Předávání dat do systému ŘSD ČR musí být realizováno okamžitě s maximálním zpožděním 60 sekund od vzniku
dat (platí při dostupnosti signálu GSM).
5
3.3.2 Mechanismus
Data budou předávána na rozhraní ŘSD ČR, které se bude nacházet na adrese gps.rsd.cz v níže popsaném
datovém formátu a to vždy v pořadí od nejstarších záznamů po nejnovější.
3.3.3 Obsah předávaných dat
Data budou odpovídat datům, která vznikají na GPS.
4 POPIS DAT A FORMÁT
Data budou předávána v obecném a standardizovaném formátu XML (Extensible Markup Language).
Kompletní popis dat pro všechna vozidla vyplývá z níže uvedené tabulky, kde jsou také uvedeny popisy,
hodnoty, kterých nabývají, jednotky a informace v jakých případech jsou dané parametry povinné. V případě,
že je nějaká odlišnost mezi vozidly ŘSD ČR a dodavatelů údržby, je toto uvedeno v posledním sloupci. Použití
je pak dáno uvedenými příklady.
6
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky P o v in n ý
xml Povinný
Příklad: Záhlavní XM L dokumentu ANO
GPSDATA
Příklad:
CREATED ANO
Příklad:
GPSRECORD
Příklad: Čas vygenerování YYYY-M M - ANO
2014-05-27T14:18:31+01:00 D D TH H :M M :SS
+ H H :M M
gpstim e Reálný čas, kdy byl záznam pořízen v YYYY-M M - ANO
GPS jednotce v SEČ (SELČ)
gsm signal D D TH H :M M :SS ANO
s a te llite c o u n t Kvalita signálu GSM (0-5, 0=bez signálu, ANO
gpsunitid 5=silný signál) + H H :M M ANO
Počet satelitů
Jednoznačný identifikátor GPS jednotky Číslo 0-5
Číslo Kladné celé číslo
Číslo Kladné celé číslo
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky
VEHICLEIN FO
Rz Registrační značka vozidla Text ANO
Type Druh vozidla Číslo dle 1 = Osobní vozidlo ANO
rozsahu
2 = Dodávkové vozidlo
3 = Nákladní vozidlo
4 = Traktor / stroj
5 = Přívěsný vozík
6 = Osoba
7
D riv e rid ID řidiče Číslo Kladné celé číslo dle ANO,
D riv e r Jm éno a příjm ení řidiče databáze zadavatele NE dodavatelé údržby
Com pany Název dodavatele Text NE,
id v e h ic le o rig Identifikátor vozidla Kladné celé číslo ANO dodavatelé údržby
te c h n o lo g y Nesená nástavba Text 1 = sypač NE,
2 = sekačka ANO dodavatelé údržby
Číslo 3 = samosběr ANO
Číslo dle 4 = kropice
rozsahu 5 = valník ANO, pouze u VEHICLEINFO/type = 2,3,4
6 = nosič kontejnerů
7 = ostatní
Příklad:
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky P o v in n ý
P O S IT IO N IN F O Ignition Zapnuté zapalování (klíček) bit false/true ANO, pouze u VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
Longitude Zeměpisná délka ve formátu WGS84 dd.dddddd ANO
Latitude Zeměpisná šířka ve formátu WGS84 dd.dddddd Kladné reálné číslo km/h ANO
Speedgps Aktuální rychlost z GPS Číslo Kladné reálné číslo km/h ANO
Aktuální rychlost z tachografu Číslo km/h
speedtach Kladné reálné číslo, km ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze u
Aktuální rychlost z CAN sběrnice Číslo 1 desetinné místo VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
Speedcan Kladné reálné číslo, km ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze u
Aktuální stav tachometru Číslo 1 desetinné místo VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
Tachogps ANO, platí pouze u VEHICLEINFO/type =
Kladné reálné číslo, 1,2,3,4,5
tachotach Aktuální stav tachom etru z tachografu Číslo 1 desetinné místo
ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze u
Kladné reálné číslo, VEHICLEINFO/type = 2,3,4
3 desetinná místa
(2568.125 km)
Kladné reálné číslo,
3 desetinná místa
(2568.125 km)
8
Tachocan Aktuální stav tachom etru z CAN sběrnice Číslo Kladné reálné číslo, km ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze u
3 desetinná místa VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
m odedrive Režim jízdy Číslo dle (2568.125 km)
rozsahu 1 = zimní údržba ANO
2 = běžná údržba
3 = kontrolní jízda
4 = inspekční jízda
5 = jízda BESIP
6 = služební jízda
7 = DIO
Příklad:
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky Povinný
SPR EA D IN G IN FO spreadingm ode Režim posypu Číslo dle 1 = vozidlo není ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
rozsahu vybaveno sypačem VEHICLEINFO/technology = 1
2 = nesype
Plow Stav plužení bit 3 = chemický posyp ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
Gram Aktuální gramáž posypu (g/m2) Číslo 4 = chemický posyp VEHICLEINFO/technology = 1
se zkrápěním ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
W idthleft Aktuální nastavené šíře posypu doleva Číslo 5 = inertní posyp VEHICLEINFO/technology = 1 a pokud je
(m) 6 = inertní posyp se SPREADINGINFO/spreadingmode > 2
zkrápěním ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
7 = zkrápění VEHICLEINFO/technology = 1 a pokud je
false/true SPREADINGINFO/spreadingmode > 2
g/m 2
Kladné reálné číslo, m
1 desetinné místo
9
w idthright Aktuální nastavené šíře posypu doprava Číslo Kladné reálné číslo, m ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
(m) 1 desetinné místo VEFlICLEINFO/technology = 1 a pokud je
SPREADINGINFO/spreadingmode > 2
Sum salt Spotřeba chemického materiálu od Číslo Kladné reálné číslo, t ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
Sum inert předchozího záznam u (t) Číslo 3 desetinné místo VEHICLEINFO/technology = 1
Sum brine Číslo
Spotřeba inertního materiálu od Kladné reálné číslo, t ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
předchozího záznam u (t) 3 desetinné místo VEHICLEINFO/technology = 1
Spotřeba solanky od předchozího Kladné celé číslo 1 ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
záznam u (1) VEHICLEINFO/technology = 1
Příklad:
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky Povinný
C U T S IN FO cutsl Sledování činnosti cepáku hlavní kosy bit false/true ANO, pokud je
Příklad: cuts2 false/true VEHICLEINFO/technology = 2
cuts3 Sledování činnosti cepáku druhé kosy bit false/true ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 2
Sledování činnosti třetí kosy bit ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 2
SW EEPSIN FO centralbroom Sledování činnosti válcového koštěte bit false/true ANO, pokud je
Příklad: false/true VEHICLEINFO/technology = 3
Leftbroom Sledování činnosti levého koštěte bit false/true ANO, pokud je
false/true VEHICLEINFO/technology = 3
rig h tb ro o m Sledování činnosti pravého koštěte bit false/true ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 3
T u rb in ě Sledování turbíny bit ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 3
runningshaft Sledování spuštění šachty bit ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 3
SPRIN KLERSIN FO leftflushing Sledování činnosti levého splachu bit false/true ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 4
10
rightflushing Sledování činnosti pravého splachu bit false/true ANO, pokud je
false/true VEHICLEINFO/technology = 4
centralflushing Sledování činnosti středního splachu bit false/true ANO, pokud je
false/true VEHICLEINFO/technology = 4
M isting Sledování činnosti m lžení (ozónu) bit ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 4
Pump Sledování činnosti čerpadla bit ANO, pokud je
VEHICLEINFO/technology = 4
Příklad:
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky Povinný
LIG H T T R A ILE R Lighton Světelná šipka zapnutá bit false/true ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
Příklad: m odearrow Režim zapnuté šipky 0=není zapnutá ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
Číslo dle 1= šipka doleva
rozsahu 2= šipka doprava ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
3=šipka dolů ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
akuvoltage Napětí akumulátorů výstražného Číslo Kladné reálné číslo, V NE
zařízení (V) jedno desetinné
Rampup bit místo (např. 12.4 V) NE
Crash Sledování zvednuté světelné rampy bit false/true NE
Podezření na střet s cizím vozidlem false/true
TEM PERATURE Tem pair Teplota vzduchu °C Číslo Reálné číslo, 1 °C
Tem proad Teplota vozovky °C Číslo
desetinné místo
Reálné číslo, 1 °C
desetinné místo
Příklad:
11
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky Povinný
W ORKIN FO carrier false/true
Sledování činností nástavby (mytí bit ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
crane s povinností sledovat tyto činnosti a
značek, mytí směrových sloupků, mytí současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
současně POSITIONINFO/m odedrive =2
nástavců na svodidla, mytí baliset, mytí
svodidel, čištění propustků, čištění
vpustí, příkopová fréza, seřezávání
krajnic, hloubení příkopů, opravy
silničních svahů)
Sledování činností nástavby jeřábu bit false/true ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
false/true s povinností sledovat tyto činnosti a
platform Sledování činností plošiny bit false/true současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
false/true současně POSITIONINFO/m odedrive =2
lo a d in g Sledování činností nakladače (otáčky bit false/true
false/true ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
m otoru > 0) false/true s povinností sledovat tyto činnosti a
současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
roadm arking Sledování činností samojízdného bit současně POSITIONINFO/m odedrive =2
ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
značkovacího stroje pro VDZ s povinností sledovat tyto činnosti a
současně pro VEFIICLEINFO/type=4 a
rem ovalm arkin g Sledování činností sam ojízdný stroj pro bit současně POSITIONINFO/m odedrive =2
nedestruktivní odstraňování VDZ ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
s povinností sledovat tyto činnosti a
ro lle r Sledování činností válce (otáčky motoru bit současně pro VEFIICLEINFO/type= 4 a
>0) současně POSITIONINFO/m odedrive =2
ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
p a v e rfin is h e r Sledování činností finišeru bit s povinností sledovat tyto činnosti a
současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
současně POSITIONINFO/m odedrive =2
ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
s povinností sledovat tyto činnosti a
současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
současně POSITIONINFO/m odedrive =2
ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
s povinností sledovat tyto činnosti a
současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
současně POSITIONINFO/m odedrive =2
12
distributionA B Sledování činností distributoru bit false/true ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
false/true s povinností sledovat tyto činnosti a
m illigcut Sledování činností frézy bit současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
současně POSITIONINFO/m odedrive =2
ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
s povinností sledovat tyto činnosti a
současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
současně POSITIONINFO/m odedrive =2
Příklad:
Název A trib u t Popis Form át Rozsah hodnot Jednotky Povinný
EXTEN DEDIN FO Revs Počet otáček hlavního motoru podvozku Číslo Kladné reálné číslo ot ANO, pokud VEHICLEINFO/type = 3,4 nebo
od předchozího záznamu Kladné reálné číslo ot VEHICLEINFO/type = 2 (vozidlo umožňuje)
NE dodavatelé údržby
revsextension Počet otáček nástavbového motoru od Číslo NE
předchozího záznamu
Fuel Spotřeba PFIM od předchozího záznam u Číslo Kladné reálné číslo litr ANO, pokud je VEHICLEINFO/type = 2,3,4 a
(5 desetinných míst) vozidlo umožňuje
dodavatelé údržby NE
Levelphm Hladina PFIM v nádrži v procentech Číslo Kladné celé číslo % ANO, pokud je VEHICLEINFO/type = 2,3,4 a
objemu nádrže Číslo vozidlo umožňuje
0-100 % dodavatelé údržby NE
ANO, pokud je VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4,5
p o w e rvo lta g e Palubní napětí (V) Kladné reálné číslo, V dodavatelé údržby NE
jedno desetinné
lighthouse Sledování zapnutí majáků bit místo (např. 13.6 V) ANO, pokud je vozidlo vybaveno, pouze u
false/true VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
Příklad: < EXTENDEDINFO revs="22" revsextension="" fuel="0.00223 " levelphm="48" powervoltage="13.6" lighthouse="true" />
13
4.1 Příklad XM L záznamu
Pro ilustraci přikládáme příklad kompletního XML záznamu. Tento příklad je pouze ilustrační a má ukázat
využití všech atributů a v praxi nemůže nastat.
< C R E A T E D > 2 0 1 8 -0 5 -2 7 T 1 4 :1 8 :3 1 + 0 1 :0 0 < /C R E A T E D >
cVEHICLEINFO rz="2AH 5487" type="2" driverid = "215487" driver="3an Novák"
com pany="Firm axyz" idvehicleorig = "5658478" technology="5" />
5 POŽADAVKY NA DODAVATELE ÚDRŽBY
Dodavatelé údržby jsou povinni poskytovat dat do systému ISUD. Jejich vymezení je dáno níže uvedenou
kapitolou.
5.1 Typy vozidel a požadovaná data
Popis vozidel provádějících určité činnosti, které zasílají popsaná data v požadovaném rozsahu. Kdy a jaká
data jsou poskytována, je dáno kapitolou 4 a doplněno tímto popisem.
5.1.1.1 Vozíky
• všechny používané vozíky,
• poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů a data specifická pro vozíky.
5.1.1.2 Komunální vozidla
• provádějící svoz odpadu,
• poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů.
14
5.1.1.3 Vozidla s nástavbami pro sečení trávy
• vozidla provádějící sečení trávy,
• poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů a data specifická pro sekačky.
5.1.1.4 Odtahové služby
• všechny odtahové služby, které jsou k odtahu přivolány ŘSD ČR,
• poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů.
5.1.1.5 Vozidla provádějící pravidelný servis
• dodavatelé provádějící pravidelný servis zařízení (např. meteostanice, SOS hlásky, ZPI, PDZ, mýtný
systém, apod.) na dálnicích minimálně ve lhůtě jednoho roku.
• poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů.
5.2 Požadavky na předávání dat
Data budou předávána vždy při poskytování údržby pro ŘSD ČR.
15
6 VYBAVENÍ VOZÍKŮ TELEMATICKOU JEDNOTKOU A POVINNOST PŘEDÁVÁNÍ
DAT DO C-ITS SYSTÉMU
Telematická jednotka bude využita pro kooperativní a fleetové systémy, které Zadavatel v současné době
buduje a které požadují monitorování funkčních, dopravních a provozních informací a jejich sběr,
zpracování a distribuci dalším uživatelům. Telematické jednotky budou instalovány na všechny typy vozíků
používaných při údržbě dálnic:
- výstražný vozík (dle PPK VOZ)
- předzvěstný vozík (dle PPK VOZ)
- informační vozíky v uzavírkách
Obecně budou, pro účely tohoto dokumenty, tyto vozíky nazývány „varovné a informační vozíky".
Základní schéma datové výměny kooperativního a fleetového systému je znázorněno na obrázku níže.
MotoJni Informační vozíky (OjO)
- IT S G 5 / 802.11p—
O sobni vozidlo
a Dispečerské pracoviště ODD ITS
Dispečerské pracoviště SS Ů D I
Správa vozového parku
16
TELEMATICKÉ JEDNOTKY INSTALOVANÉ VE VAROVNÝCH A INFORMAČNÍCH VOZÍCÍCH BUDOU U:
- kooperativních a fleetových systémů vysílat data na C-ITS Back office pomocí GSM (LTE)
v jednotném formátu (XML) dle požadavků uvedených v textu níže,
- kooperativních systémů vysílat ITS zprávy k účastníkům třetích stran pomocí standardu ITS-G5 (v
místě umístění vozíku),
- kooperativních systémů přijímat ITS zprávy z C-ITS back office pomocí GSM (LTE) v jednotném
formátu (MQTT) dle požadavků uvedených níže.
KOOPERATIVNÍ SYSTÉMY (C-ITS)
Varovné a informační vozíky budou při údržbě dálnic používány vč. telematické C-ITS jednotky (RVU - Road
Vehicle Unit) zajišťující poskytování služeb tzv. kooperativních inteligentních dopravních systémů (C-ITS).
Tyto systémy jsou založeny na vzájemné komunikaci V2X, tzn. mezi vozidlem a infrastrukturou, popř. mezi
vozidly navzájem. V rámci této komunikace dochází k obousměrné výměně dat mezi jednotkami
umístěnými ve vozidlech (OBU), jednotkami na infrastruktuře (RSU) a jednotkami umístěnými ve vozidlech
údržby a varovných a informačních vozících (RVU), přičemž je využíváno specifické DSRC technologie
operující na frekvenci 5,9 GHz. Toto frekvenční pásmo bylo celosvětově vyhrazeno pro bezpečnostní
aplikace v dopravě. V rámci této komunikace je využíváno IEEE standardu 802.l i p , který byl v Evropě dále
rozpracován do podoby standardu ITS-G5. Nad rámec ITS-G5 je pro přenos dat v C-ITS využíváno také
stávajících datových sítí mobilních operátorů.
Smyslem kooperativních systémů v současné době je přinášet řidiči cílené, včasné a kvalitní informace o
dění kolem něj a zároveň poskytovat správci komunikace aktuální informace o provozu. V dlouhodobém
horizontu představují kooperativní systémy vývojový mezistupeň pro technologii automatizovaného řízení
vozidel. Obecně kooperativní systémy zvyšují bezpečnost a plynulost dopravy a snižují její negativní vlivy na
životní prostředí.
Komunikace mezi vozidlovými jednotkami a jednotkami na infrastruktuře, popř. mezi dvěma vozidlovými
jednotkami navzájem, byla na mezinárodní úrovni standardizována. Příslušný standard v Evropě je
označován jako ITS-G5, vychází ze standardu IEEE 802.l i p a je definován v normách ETSI. Konkrétně jsou
to:
• ETSI ES 202 663 - European profile standard fo r the physical and medium access control layer of
Intelligent Transport Systems operating in the 5 GHzfreguency band
• ETSI EN 302 663 - Access layer specification fo r Intelligent Transport Systems operating in the 5 GHz
freguency band
• ETSI T S 102 637 - Vehicuiar Communications; Basic Set of Applications
V těchto předpisech jsou definovány i základní typy zpráv, které jsou v rámci standardu ITS-G5 generovány
a posílány. Jsou to:
• Cooperative Awareness Message (CAM)
Zprávy CAM jsou generovány a odesílány periodicky až lOx za sekundu dle okolních podmínek.
Poskytují základní informace o zařízení, které je vygenerovalo (OBU jednotka). Obsahují hlášení o
přítomnosti, poloze a provozním stavu příslušného zařízení.
Specifikace zprávy CAM je detailně popsána v předpisu ETSI TS 102 637-2 Specification of
Cooperative Awareness Basic Service. Jednotlivé atributy zprávy CAM jsou popsány ve standardu
ETSI TS 102 894-2 Applications and facilities layer common data dictionary.
• Decentralized Environmental Notification Message (DENM)
17
Zprávy DENM jsou generovány pouze v případě výskytu nějaké události, jejich odeslání tedy musí
přecházet nějaký spouštěč. Pomocí DENM zpráv se tedy přenášejí informace o mimořádných
událostech, jako je práce na silnici, dopravní nehoda, kluzká vozovka, jízda v protisměru či jiný typ
překážky. Zprávy DENM jsou vysílány periodicky, dokud je příslušná událost platná. K přerušení
vysílání dojde buď v případě, že vyprší její přednastavená doba platnosti, nebo příslušná C-ITS
jednotka vyšle speciální DENM zprávu, která zruší platnost dotyčné události.
Specifikace zprávy DENM je detailně popsána v předpisu ETSI TS 102 637-3 Specification of
Decentralized Environmental Notification Basic Service. Jednotlivé atributy zprávy DENM jsou
popsány ve standardu ETSI TS 102 894-2 Applications and facilities layer common data dictionary.
• In-Vehicle Information (IVI)
Zprávy IVI obecně slouží primárně pro přenos informací o statických a dynamických dopravních
symbolech, např. dopravní symboly na portálech liniového řízení dopravy (LŘD), informačních
portálech (ZPI/PDZ) a zařízeních pro provozní informace (ZPI) do vozidla. IVI zpráva neslouží pouze
pro přenos zobrazovaných dopravních symbolů, ale také doplňkových textů (informační portály
ZPI/PDZ). Zpráva IVI je periodicky vysílána až do vypršení doby její přednastavené platnosti, nebo
do doby, než příslušná RSU jednotka vyšle speciální IVI zprávu, která zruší platnost daných
vysílaných dopravních informací.
Specifikace IVI zprávy je detailně popsána v normě ISI/TS 19321:2015 Intelligent transport systems
- Cooperative ITS - Dictionary of in-vehicie Information (IVI) data structure. Pro kódování
jednotlivých dopravních symbolů je používána knihovna definována v normě ISO/TS 14823:2008
Traffic and travel Information - Messages via media independent stationary dissemination systems
- Graphic data dictionary fo r pre-trip and in-trip Information dissemination systems. Tento katalog
zahrnuje běžné dopravní symboly, jejich číselný kód a doplňující informace.
ITS služba Road W orks W arning
Primárním cílem vybavování varovných a informačních vozíků C-ITS jednotkami je poskytování služby Road
Works Warning (RWW), tj. varování řidičů před pracemi na dálnici. Smyslem této služby je včasně upozornit
řidiče na práce na dálnici, které probíhají před ním na předpokládané trase. Řidiči je prezentována
informace o rozsahu prací a s nimi spojených dopravních omezeních (např. uzavření jízdních pruhů,
rychlostní omezení) ještě před tím, než je schopen práce fyzicky zpozorovat a uzpůsobit tomu svou jízdu.
Jedná se o doplňkovou službu k již existujícím informacím o pracích na silnici distribuovaných jinými kanály
(rozhlasové dopravní zpravodajství, RDS-TMC, atd.), která je zaměřená na lokalizované konkrétní informace
v blízkém okolí příslušných prací. Výrazně se tím redukuje riziko vzniku nehody na začátku pracovních míst
(např. náraz do mobilního výstražného vozíku) a tím se výrazně zvýší i bezpečnost pracovníků údržby
pohybujících se v místě prací.
Služba může být poskytována ve 2 základních režimech:
Lokální režim
V rámci tohoto řešení je informace o pracích na silnici generována a vysílána jednotkou C-ITS čistě na
základě dat z vozíku (poloha, stav zobrazovaných symbolů). Scénář probíhá zcela autonomně bez
komunikace s externími prvky.
Síťový režim
V tomto režimu dochází ke spojení s centrálním prvkem C-ITS systému - tzv. C-ITS back office, který C-ITS
jednotku na vozíku poveluje ke generování a vysílání konkrétní informace. Spojení s C-ITS back office je
realizováno prostřednictvím sítí mobilních operátorů.
18
Funkční specifikace služby RWW
Varování před pracemi na silnici v rámci služby RWW bude řidičům přenášeno pomocí standardizované
zprávy DENM. Jednotlivé parametry DENM zprávy a jejich použití v rámci služby RWW jsou popsány
v dokumentech „Harmonised C-ITS Specifications fo r Europe" platformy C-ROADS dostupných na webových
stránkách www.c-roads.eu.
Funkční scénář služby RWW je následující:
1. Vysílání DENM zpráv je spuštěno zvednutím rampy vozíku
2. V případě lokálního režimu jsou jednotlivé atributy DENM vyplněny na základě informací z vozíku
3. V případě síťového režimu jsou jednotlivé atributy DENM vyplněny na základě informací z C-ITS
back office
4. Atributy vysílané DENM zprávy jsou upraveny v okamžiku změny polohy vozíku nebo změny
vstupního parametru (změna zobrazovaného symbolu, povel z C-ITS back office)
5. Vysílání DENM zprávy je ukončeno sklopením rampy vozíku nebo pokynem z C-ITS back office
Specifikace telematických C-ITS jednotek (RVU)
Požaduje se, aby byl vozík vybaven RVU jednotkou zajišťující:
• Provoz lokálního režimu služby RWW v plném rozsahu
• Podporu síťového režimu služby RWW, tj. možnost tvorby a úpravy zpráv na základě informací z C-
ITS back office ŘSD. Komunikaci s C-ITS back office bude založena na A S N .l serializaci UPER
standardních C-ITS zpráv dle ETSI, vč. požadavků na bezpečnost dle ETSI TS 103 097
(SecuredMessage). Na transportní vrstvě bude využito vhodného protokolu (např. UDP nebo
MQTT).
• Fleetové služby
Funkční požadavky
- RVU jednotka musí komunikovat s okolními C-ITS jednotkami pomocí ITS-G5 komunikace
definované v předpisu ETSI EN 302 663.
- RVU jednotka musí být schopna zašifrovat/dešifrovat ITS-G5 zprávy pomocí protokolu Geo Network
(GN) definovaného v předpisech ETSI EN 302 636 1, 2, 3, 4, 6.
- RVU jednotka musí být schopna zašifrovat/dešifrovat ITS-G5 zprávy pomocí protokolu Basic
Transport Protocol (BTP) definovaného v předpisu ETSI EN 302 636 5.
- RVU jednotka musí být schopna šifrovat/dešifrovat a přijímat/odesílat CAM pakety z/do okolních
C-ITS jednotek.
- RVU jednotka musí být schopna šifrovat/dešifrovat a odesílat/přijímat DENM pakety pomocí
protokolu Geo Broadcast Mode z/do okolních C-ITS jednotek definovaném v předpisu ETSI 103301.
- RVU jednotka musí být schopna generovat DENM zprávy na základě dat z řídicích systémů vozíku.
- RVU jednotka musí být schopna poslat vygenerované zprávy DENM do C-ITS back office (v síťovém
režimu).
- RVU jednotka musí být schopna přijímat povely z C-ITS back office a na základě nich generovat
DENM zprávy (v síťovém režimu).
- RVU jednotka musí být schopna na základě speciální CAM zprávy z RSU aktivovat koexistenční mód
v ochranných zónách mýtných bran (viz dokumenty Harmonised C-ITS Specifications fo r Europe,
kapitola „Koexistence"). Zároveň musí být možnost uložit do paměti jednotky až 16 poloh mýtných
bran.
- RVU jednotka musí být schopna vytvářet atribut „Traces" zprávy DENM na základě interních
prostorových dat uložených v paměti jednotky. Bližší informace o parametru „Traces" jsou
k dispozici v dokumentech „Harmonised C-ITS Specifications fo r Europe".
- RVU jednotka musí být vzdáleně konfigurovatelná včetně updatu firmwaru.
- RVU jednotka musí být schopna připojení na externí PKI infrastrukturu pro zajištění autorizace a
19
autentizace přijímaných a vysílaných C-ITS zpráv, vč. aktualizace certifikátů a veřejných klíčů.
V RVU jednotce musejí být z ostatních systémů varovných a informačních vozíků k dispozici následující
údaje:
- Stav odklopení rampy (odklopeno / sklopeno), stav výstražných „žlutých" světel (zapnuto / vypnuto)
- u všech vozíků
- Stav odklopení rampy (odklopeno / sklopeno), stav výstražných světel / světelné šipky (vlevo /
vpravo / kříž / vypnuto), stav plechové šipky (stav dopravní značky vlevo, vpravo, dolů) - u
výstražných vozíků
- Stav odklopení rampy (odklopeno / sklopeno), zobrazený symbol / text - u předzvěstných (včetně
LED) vozíků
Technické požadavky
RVU jednotka musí obsahovat / splňovat následující technické požadavky:
- modul pro rádiovou komunikaci ITS-G5 (5855 MHz až 5925 MHz) umožňující souběžnou komunikaci
na dvou kanálech („Duál concurrent channel operation")
- všesměrový či směrový anténní systém pracující v pásmu 5,9 GHz (ITS-G5) o minimálním zisku pro
jeden vysílací kanál 5dBi splňující standard ETSI 302 571. Anténní systém bude umístěn tak, aby
bylo zajištěno volné vysílání směrem „za vozíkem", tj. proti směru jízdy. Anténní systém musí být
umístěn minimálně ve výšce 2m.
- CPU s dostatečným výkonem pro bezproblémové zajištění služby RWW. CPU musí být jeden
z následujících:
o x86 (32bit)
o X86-64 (64bit)
o ARM v6, v7, v8 s MMU
o MIPS (32bit a 64bit)
- Operační systém - jeden z následujících:
o Android 5.0+
o iOS 6.0+
o Linux
o Apple Mac OS X
o Windows 8.1+
o FreeBSD
o popř. jiný podporující PKI řešení zadavatele
- komunikační LTE modul včetně antény
- GNSS přijímač pro určení přesné polohy a času vč. antény
- rozhraní Ethernet (IPv4 nebo IPv6)
- rozhraní RS232 nebo USB
- provozní teplota min. v rozsahu -30°C až +65°C
- vhodné datové úložiště, min 4GB (vhodné pro použití u vozíků)
- Hardware Security Module (HSM) - kompatibilní s TPM 1.2 nebo PKCS #11, Common Criteria
Certificate EAL4+. Podpora následujících šifrovacích protokolů:
o ECDSA_nistP256_with_SHA256
o ECDSA_brainpoolP256rl_with_SHA256
o ECDSA_ brainpoolP384rl _with_SHA384
- Časově neomezená nevýhradní licence softwarového řešení (bez aktualizací) pro RVU jednotky
zahrnující:
o ITS software stack pro provoz C-ITS aplikací vč. přenosu C-ITS zpráv
o SW aplikace umožňující nasazení logiky zpracování C-ITS zpráv
20
- integrované akcelerační/decelerační čidlo,
- vnitřní paměť pro záznamy o kapacitě minimálně 20.000 záznamů,
- možnost ukládat do záznamů servisní informace:
o palubní napájení,
o počet satelitů,
o kvalita GSM signálu.
- nedostupnost GSM sítě - v případě výpadku nebo nedostupnosti mobilní sítě musí být data
ukládána v jednotce GPS a po připojení do domovské sítě okamžitě odeslána,
- RVU jednotka musí odesílat uložená data od nejstarších záznamů po nejnovější.
FLEETOVÉ SYSTÉMY
Kromě C-ITS funkcionalit budou RVU jednotky schopny také poskytovat data z vozíků pro účely jiných
systémů např. Informační Systém Údržby Dálnic - ISUD atd. To znamená, že RVU jednotky musí být schopny
vyčítat kromě stavových informací i provozní informace, které budou předávány v jednotném formátu
pomocí GSM (LTE) komunikace na C-ITS back office, ze kterého budou dále zasílány na Back office ISUD
(popř. dalších systémů) pro další zpracování.
Všechna níže uvedená data budou periodicky v min. 1 minutovém kroku odesílána RVU jednotkami do C-
ITS back office, kde budou zpracována, uložena a poskytnuta jiným systémům Zadavatele (nyní ISUD).
Komunikace s C-ITS back office bude pro tato data založena na XML.
RVU Jednotka bude instalována a integrována (datově a napájením) v každém vozíku a bude schopna
monitorovat následující data v závislosti na vybavení vozíku:
- ID jednotky
- Typ vozidla - nastaven vozík (pokud možno jaký typ)
- Datum a čas vzniku záznamu
- Geografická poloha
- Počet GPS satelitů
- Kvalita GSM signálu
- Aktuální rychlost z GPS
- Napětí akumulátoru
- Registrační značka vozíku
- Stav odklopení rampy
- Stav výstražných „žlutých" světel
- Stav světelné šipky
- Stav plechové šipky
- Zobrazený symbol / text
RVU jednotka musí být schopna zaznamenávat data na základě těchto parametrů:
- Vozík je v pohybu (není zapnutá výstraha / informace)
o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200m,
o Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.
- Vozík je v provozu (zapnutá jakákoliv výstraha / informace)
o Po čase - nastavení max. 60 vteřin,
o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200m,
o Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.
- Vozík není v provozu (klidový režim)
o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200m,
o Po změně azimutu doporučené nastavení 10°.
Pro sběr dat musí být splněn alespoň jeden z uvedených parametrů.
21
Silniční databanka Ostrava
Provozní staničení silnic
okres Pardubice
Komunikace Prov.staničení Délka komunikace
v okrese (km)
od do
2 62,377 - 87,383 25,006
6,842
17 12,606 - 19,448 22,465
32,856
35 113,138 - 135,603 20,602
36 19,667 - 52,523
37 31,02 - 51,622
SILNIČNÍ A DÁLNIČNÍ SÍŤ
PARDUBICKÝ KRAJ
f HKO
Železní: luny
_ 1 ^~1p t r u r n í t l i l ct> a r> /|ik i|r AQ
*j| oju u > « m j * G M c m i a «>a r a * a m o k :
g I ? } I Sam
1:120 000
Im plem entace inform ačního systém u ŘSD
IS ŘSD ČR______________
Projekční dokumentace
Stálé datové rozhraní
Helios, Silnice I.třídy, výkaz dodavatele
Zpracoval: Dokument: 20180724
Kontroloval: Verze: 1 .2 6
Ze dne:
2 4 .0 7 .2 0 1 8
T e n to d o ku m en t je důvěrný a je určen výhradně pro ŘSD a je h o d o d av a te le
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy
Obsah
1. Ú v o d ......................................................................................................................1
1.1 Proces na straně dodavatele............................................................................................. 1
1.2 Proces na straně Ř S D ........................................................................................................ 1
1.3 Soubory datového rozhraní................................................................................................1
1.3.1 Pojmenování souborů........................................................................................................1
1.3.2 Struktura souboru............................................................................................................... 1
1.3.3 Doporučení pro odesílání.................................................................................................. 1
1.3.4 Validace XM L souboru...................................................................................................... 2
2. Detailní popis X M L e le m e n tů ...................................................................... 3
2.1 Hlavičkové údaje..................................................................................................................3
2.2 Položkové údaje...................................................................................................................3
Soupis zm ěn
Verze 1.26 ze dne 24.07.2018
Formální úpravy dokumentu, oprava názvosloví
Verze 1.25 ze dne 11.11.2013
Rozšíření rozhraní o atribut Valorizace
Verze 1.24 ze dne 12.12.2011
Upřesnění týkající se desetinných míst částek a MJ.
Verze 1.23 ze dne 20.11.2008
Další doporučení, které mohou vyřešit některé problémy s emailovými klienty.
Verze 1.22 ze dne 27.05.2008
Zpřesnění některých formulací.
Doplnění doporučení, které mohou vyřešit některé problémy s emailovými klienty.
Verze 1.21 ze dne 12.09.2006
Změna v kontrole unikátnosti předávaného souboru. Unikátní musí být kombinace rok, m ěsíc a pořadí
souboru.
Verze 1.2 ze dne 21.10.2005
Byl upřesněn způsob předávání dat do Ř S D - emailová adresa.
Odvedené práce je možné vykazovat (a soubor předávat) vícekrát za měsíc. Z toho vyplývá změna
hlavičkové části a názvu souboru.
Byl dohodnut odlišný způsob vykazování částek u dodavatelů v závislosti na tom, zda jsou či nejsou plátci
DPH.
Verze 1.1 ze dne 10.10.2005
Na základě změny ekonomického pohledu na způsob vyhodnocování předávaných dat byl do položky
rozhraní doplněn atribut Castka. V tomto údaji by měl dodavatel zadat dílčí částku za služby specifikované
v dané položce.
Tato změna DR již byla předběžně projednána s dodavatelem SW, firmou Soft-PC Rychnov nad Kněžnou.
Verze 1.0 ze dne 19.9.2005
Základní verze dokumentu
Dokument: 20180724, verze: 1. 26, ze dne: 24. 07. 2018 2
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy
1. Ú vod
Ředitelství silnic a dálnic Č R (Ř SD ) přísluší ve smyslu zřizovací listiny hospodařit s dálnicemi a
silnicemi I. třídy ve vlastnictví Č R . Z tohoto titulu provádí jejich majetkovou správu, včetně zimní a
běžné údržby.
Dodavatel předává soupis vykonaných prací na dálnicích a silnicích I. třídy prostřednictvím stálého
datového rozhraní. Tento dokument obsahuje popis datového rozhraní.
1.1 Proces na straně dodavatele
Dodavatel vytvoří požadovaný datový soubor způsobem, který je závislý na jeho interních
podmínkách, a dohodnutým způsobem (e-mail) jej předá ŘSD . Po nahrání dat do IS Ř SD obdrží
rovněž formou e-mailu informaci o výsledku zpracování.
Případně opravy chyb se provádějí opakovaným předáním celého souboru. Opravný soubor musí mít
stejnou identifikaci (expozitura, IČ dodavatele, rok, měsíc, pořadové číslo souboru) jako soubor
opravovaný. Opravy jednoho souboru lze provádět i vícekrát - po dohodě s příslušnou
Správou/Závodem ŘSD.
Soubory bude dodavatel zasílat na adresu dr.si@ rsd.cz
V předmětu emailové zprávy musí být uvedeno VykazPrace
K mailu musí být přiložen jediný XM L soubor v požadované struktuře. Zprávy z této adresy
zpracovává automat; na informace, poznámky, vysvětlení či upřesnění uvedená v textu zprávy
nebude brán zřetel. Zpráva o výsledku zpracování souboru bude odeslána na mailovou adresu, ze
které byl soubor odeslán.
1.2 Proces na straně ŘSD
Předaná data jsou automaticky nahrána data do IS ŘSD . V průběhu nahrávání dat se provádějí
kontroly - dle specifikace v kapitole 2. Jakákoli chyba (formální či logická) má za důsledek vyřazení
celého souboru ze zpracování.
V případě, že jsou v průběhu nahrávání zjištěny chyby, informuje dodavatele a vyžádá si opakované
předání celého souboru. Úspěšně zpracované soubory jsou přesunuty do archivu.
1.3 Soubory datového rozhraní
Soubor (soupis odvedených prací) se vyhotovuje jednou pro každou fakturu. Jeden soubor nesmí
obsahovat data za více kalendářních období (měsíců).
1.3.1 Pojm enování souborů
Způsob označení souborů: V P_EE_N N N N N N N N _RR R R_M M _SS.XM L
Příklad: VP_10_00123456_2015_11_01.XML
První 2 znaky = zkratka VP (výkaz práce), dále E E (číslo expozitury odpovídající Správě/Závodu
ŘSD ; dodavateli jej sdělí příslušné pracoviště ŘSD ), NNNNNNNN (8-místné IČ dodavatele - tj.
včetně vedoucích nul), rok, m ěsíc a pořadové číslo předávaného souboru v rámci měsíce.
1.3.2Struktura souboru
Soubor datového rozhraní bude ve formátu XML. DTD definice i příklad jsou přílohou tohoto
dokumentu.
1.3.3 Doporučení pro odesílání
Na základě dosavadních zkušeností s procesem zpracování XM L souborů v přílohách mailu
doporučujeme:
Outlook Express
Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018 1
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy
Nedoporučujeme používat emailového klienta Outlook Express. Ten má tu nepříjemnou vlastnost, že
„komolí" obsah XM L příloh. Výsledkem může být chyba typu:
Soubor: VP 08 11111111 2008 04 Ol.xml od xxxgxxx.cz
Datum : 27.05.2008
Čas : 08:00:04
Zpracování proběhlo s následujícími chybami:Chybná struktura XML.
System.X m l .XmlException: The '3' character, hexadecimal value 0x33, cannot
begin with a n a m e . Line 1, position 15
Vámi zadaný soupis VP 08 111111 2008 04 Ol.xml byl odmítnut.
V případě výskytu této chyby zkuste použít jiného mailového klienta, nebo webové rozhraní emailu
(je-li k dispozici).
Rozdělování řádků v souboru
Přestože dle XM L specifikace by odřádkování uvnitř elementu nemělo vadit, doporučujeme datové
elementy uvnitř XM L souboru nerozdělovat na více řádků.
Digitální podpis
Nedoporučujeme opatřovat odchozí mail digitálním podpisem, šifrovat mail či používat další
bezpečnostní módy.
1.3.4Validace XM L souboru
Před prvním odesláním vytvořeného souboru doporučujeme provést si validaci XM L souboru pomocí
nějakého online validátoru - např. http://www.w3schools.com/dom/dom validate.asp
Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018 2
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy
2. D etailn í p o p is X M L elem entů
Níže uvedené tabulky obsahují kromě bližší specifikace jednotlivých atributů i informaci o logických
kontrolách, které budou při vstupu do IS H E LIO S Green prováděny. Kromě těchto logických kontrol
se budou provádět i kontroly formální (rozsah údajů, datový typ apod.).
2.1 H lavičkové údaje
Hlavička je v XM L dokumentu reprezentována elementem VykazPrace.
Význam jednotlivých atributů:_____________________________________
Atribut Typ Pov. Poznámka
Verze C H A R A Číslo verze XML struktury.
Má-li XML soubor jinou verzi než je očekávána, je vyřazen ze zpracování.
Aktuálně platná verze je 1.2
ExpozituraRSD C H A R A Číslo expozitury (Správy/Závodu ŘSD). Např. 04, 09, 15.
Identifikuje kraj, kde byly práce vykonány.
Číslo expozitury musí být v číselníku expozitur
IC INT A IČ dodavatele.
Provádí se kontrola, zda daný dodavatel v IS HELIOS Green existuje.
PlatceDPH C H A R A Příznak A / N určující, zda dodavatel je či není plátcem DPH
A = dodavatel je plátcem DPH; N = dodavatel není plátcem DPH; jiné hodnoty
nejsou přípustné
CisloFaktury INT A Číslo faktury, kterým dodavatel nárokuje úhradu prací. Toto číslo musí být
unikátní pro každý datový soubor
DatumVytvoreni INT A Datum vytvoření souboru ve tvaru RRRRMMDD
Období INT A Období, za které se práce vykazují ve tvaru RRRRMM
Poradí INT A Pořadové číslo souboru v rámci měsíce
Castka INT A Celková fakturovaná částka. Max. 4 desetinná místa jsou oddělena tečkou.
Musí odpovídat součtu částek z položek souboru (suma atributů Castka +
Valorizace)
2.2 Položkové údaje
Položka je v XM L struktuře reprezentována elementem Prače.
Atribut Typ Pov. Poznámka
Silnice INT N Číslo dálnice nebo silnice 1. třídy.
Číslo musí odpovídat číselníku dálnic a silnic 1.třídy (je-li zadáno)
Akce CH AR A Číslo akce.
Musí odpovídat číselníku akcí.
Činnost INT A Kód činnosti.
Musí existovat v číselníku činností.
MJ C H A R A Kód měrné jednotky.
Musí odpovídat MJ uvedené v číselníku činností u vykazované činnosti
PocetMJ INT A Počet vykazovaných měrných jednotek. Max. 4 desetinná místa jsou oddělena
tečkou.
Castka INT A Částka za aktuální položku. Max. 4 desetinná místa jsou oddělena tečkou.
Dodavatelé, kteří jsou plátci DPH, zde uvedou částku bez DPH
Dodavatelé, kteří nejsou plátci DPH, zde uvedou částku včetně DPH
\V/„dl1d~1lř-uuú tNT N \VúlUI