Smlouvy Dotace Platy Úřady Zakázky ▶ PastVina
❤ Podpořte nás Přihlásit se Registrace

Textová podoba smlouvy Smlouva č. 20247243: Rámcová dohoda na stavební práce - JHC Opravy asfaltových hutněných

Příloha Smlouva část 2 PU 2538 anonym.pdf

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál smlouvy stáhnete odsud


                        Příloha č. 1

SPECIFIKACE PLNĚNI
                                             Příloha č. 1

Specifikace plnění
Obsah:

LEGISLATIVNÍ RÁMEC............................................................................................................................... 3
SEZNAM VNITROREZORTNÍCH PŘEDPISŮ................................................................................................. 3
OBECNÁ SPECIFIKACE............................................................................................................................... 3
SPECIFIKACE STAVEBNÍCH PRACÍ.............................................................................................................. 4
TECHNICKÁ SPECIFIKACE MECHANIZMŮ.................................................................................................. 6
TECHNICKÁ SPECIFIKACE VOZIDLOVÉ JEDNOTKY A KOMUNIKAČNÍHO PROTOKOLU............................. 7
ORIENTAČNÍ SPECIFIKACE KOMUNIKACÍ V OBLASTI................................................................................7
DALŠÍ POŽADAVKY.................................................................................................................................... 8
LEGISLATIVNÍ RÁMEC
Legislativní rámec pro tuto veřejnou zakázku je dán zákonem č. 13/1997 Sb., o pozemních
komunikacích, v platném znění (dále v této příloze jen „Zákon") a vyhláškou Ministerstva dopravy a
spojů ČR č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích, v platném znění (dále v
této příloze jen „Vyhláška"). Pojmy používané v rámci této veřejné zakázky mají význam stanovený v
Zákoně a Vyhlášce.

SEZNAM VNITROREZORTNÍCH PŘEDPISŮ
Zhotovitel je povinen při práci dodržovat příslušné vnitrorezortní předpisy a normy vydané
Ministerstvem dopravy ČR, případně Ředitelstvím silnic a dálnic ČR, dle následujícího seznamu:

  a) Technické podmínky MD ČR, které jsou zveřejněny na portálu politiky jakosti pozemních
      komunikací www.pjpk.cz,

  b) Vzorové listy, které jsou zveřejněny na portálu politiky jakosti pozemních komunikací
      www.pjpk.cz,

  c) Výkresy opakovaných řešení, které jsou zveřejněny na stránkách ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci
      Technické předpisy,

  d) Technické podklady pro zajištění údržby silnic, které jsou zveřejněny na stránkách www.rsd.cz v
      sekci Technické předpisy,

  e) Příkaz ředitele PÚ č. 1/2009 + jeho doplňky v platném znění (Označování pracovních míst na
      dálnicích, rychlostních silnicích a ostatních směrově rozdělených silnicích I. třídy), který je
      zveřejněn na stránkách ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy,

  f) Směrnice generálního ředitele č. 4/2007 v platném znění (Pravidla bezpečnosti práce na dálnicích
      a silnicích), která je zveřejněna na stránkách ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy,

  g) Příkaz generálního ředitele č. 23/2014 v platném znění (Zavedení typových technologických
      postupů při práci na komunikaci za provozu - provozních směrnic), který je zveřejněn na stránkách
      ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy,

  h) Provozní směrnice 2/14 Práce na krajnici na směrově rozdělených komunikacích za provozu, která
      je zveřejněna na stránkách ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy,

  i) Provozní směrnice 11/17 Plánování a provádění pracovních míst na dálnicích, která je zveřejněna
      na stránkách ŘSD ČR www.rsd.cz v sekci Technické předpisy.

OBECNÁ SPECIFIKACE
Předmětem Rámcové dohody, která byla v rámci Zadávacího řízení uzavřena na dobu trvání 48 měsíců
s jedním účastníkem, je poskytování stavebních prací spočívajících v opravách asfaltových hutněných
vrstev vozovek silnic I. třídy, které jsou ve správě ŘSD ČR.

                                                                     3
SPECIFIKACE STAVEBNÍCH PRACÍ
Lokální výměna AHV
Závazné předpisy, které musí být dodrženy v průběhu provádění prací:
Zejména: TKP 1, TKP 7, TKP 26, TP 87, TP 115, ČSN 73 6121, ČSN 73 6129, ČSN EN 13 108 - 1, ČSN EN
13 108 - 5, ČSN EN 13 808, a další související, na které se tyto normy odkazují.
Lokální výměna obrusné asfaltové vrstvy nebo asfaltového krytu (obrusné a ložní asfaltové vrstvy).
Stanovení vybrané opravované lokality provádí zástupce investora a to tak, aby oprava navazovala na
nepoškozenou část vozovky.

Lokální výměna obrusné vrstvy:
     frézování obrusné asfaltové vrstvy v daných rozměrech
     zaříznutí vozovky po obvodu s následným ručním dobouráním
     vyčištění frézované plochy vozovky
     případné sanace ložní asfaltové vrstvy-vyfrézování porušených míst, zaříznutí vozovky po obvodu
     vysprávky a ruční dobourání, vyčištění povrchu vozovky v místě sanace, aplikace spojovacího
     postřiku, nalití hran po obvodu sanace asfaltovou modifikovanou zálivkou, po vyštěpení
     spojovacího postřiku lokální pokládka ložní asfaltové vrstvy v místech vysprávek
     případné sanace trhlin dle TP 115: profrézování komůrky v místě trhliny, zalití asfaltovou
     modifikovanou zálivkou
     aplikace modifikovaného spojovacího postřiku
     pokládka obrusné asfaltové vrstvy po vyštěpení spojovacího postřiku
     v případě použití směsi SM A11S mod. posyp předobaleným kamenivem v předepsaném množství
     proříznutí a zalití pracovních spár asfaltovou modifikovanou zálivkou za horka
     vymetení a vyčistění povrchu vozovky
     úklid pracoviště
     předpokládá se prokázání parametrů asfaltových vrstev na vývrtech včetně spojení vrstev
     laboratoří zhotovitele
     pro každou lokalitu opravy jízdního pruhu delší než 150 m musí zhotovitel doložit protokoly
     měření proměnných parametrů vozovky (zejména Fp, IRI, MPD)
     po vyčistění povrchu je třeba zkontrolovat rovinatost 4m latí za účasti zástupce objednatele v
     souladu s platnými TKP. Hotové dílo musí splňovat normové požadavky na podélné a příčné
     nerovnosti a to zejména v oblasti pracovních spár (jinak nelze opravy převzít)

Lokální výměna asfaltového krytu:
     frézování obrusné a ložní asfaltové vrstvy v daných rozměrech s odstupňováním jednotlivých
     vrstev dle stavu vozovky a umístění poruchy ve vazbě na VDZ
     zaříznutí vozovky po obvodu s následným ručním dobouráním
     vyčištění frézované plochy vozovky
     případné sanace podkladní asfaltové vrstvy - vyfrézování porušených míst, zaříznutí vozovky po
     obvodu vysprávky podkladní vrstvy a ruční dobourání, vyčištění povrchu vozovky v místě sanace,
     aplikace spojovacího postřiku, nalití hran po obvodu sanace asfaltovou modifikovanou zálivkou,
     po vyštěpení modifikovaného spojovacího postřiku lokální pokládka podkladní asfaltové vrstvy (z
     modifikovaného asfaltového betonu pro ložní vrstvy) v místech vysprávek
     případné sanace trhlin dle TP 115: profrézování komůrky v místě trhliny, zalití asfaltovou
     modifikovanou zálivkou

                                                                   4
     aplikace modifikovaného spojovacího postřiku
      pokládka ložní modifikované asfaltové vrstvy po vyštěpení modifikovaného spojovacího postřiku
     aplikace modifikovaného spojovacího postřiku
      pokládka obrusné modifikované asfaltové vrstvy po vyštěpení modifikovaného spojovacího
      postřiku
      posyp směsi SMA 11S mod. předobaleným kamenivem v předepsaném množství
      proříznutí a zalití pracovních spár asfaltovou modifikovanou zálivkou za horka
     vymetení a vyčistění povrchu vozovky
      úklid pracoviště
      předpokládá se prokázání parametrů asfaltových vrstev na vývrtech včetně spojení vrstev
      laboratoří zhotovitele
      pro každou lokalitu opravy jízdního pruhu delší než 150 m musí zhotovitel doložit protokoly
      měření proměnných parametrů vozovky (zejména Fp, IRI( MPD)
      po vyčistění povrchu je třeba zkontrolovat rovinatost 4m latí za účasti zástupce objednatele v
      souladu s platnými TKP. Hotové dílo musí splňovat normové požadavky na podélné a příčné
      nerovnosti a to zejména v oblasti pracovních spár (jinak nelze opravy převzít)

Oprava výtluků v AHV
Závazné předpisy, které musí být dodrženy v průběhu provádění prací:
Zejména: TKP 1, TKP 8, TKP 26, TP 87, TP 147, ČSN 73 6121, ČSN 73 6129, ČSN EN 13 108 - 1, ČSN EN
13 108 - 6, ČSN EN 13 808, a další související, na které se tyto normy odkazují.
Stanovení vybrané opravované lokality provádí zástupce investora a to tak, aby oprava navazovala na
nepoškozenou část vozovky.

Lokální oprava výtluků v jedné vrstvě
      frézování obrusné asfaltové vrstvy ve stanovených rozměrech (tl. 40 - 50 mm)
      zaříznutí vozovky po obvodu s následným ručním dobouráním
      vyčištění frézované plochy vozovky
      aplikace modifikovaného spojovacího postřiku
      pokládka modifikované obrusné asfaltové vrstvy nebo modifikovaného litého asfaltu po vyštěpení
      modifikovaného spojovacího postřiku
      v případě použití modifikovaného litého asfaltu posyp předobaleným kamenivem v předepsaném
      množství
      proříznutí a zalití pracovních spár asfaltovou modifikovanou zálivkou za horka
      vymetení a vyčistění povrchu vozovky
      úklid pracoviště
      při opravě hlubších výtluků v AHV je v odůvodněných případech možná lokální vyrovnávka
      z modifikovaného litého asfaltu pod vrstvu modifikovaného litého asfaltu tl. 40 mm
      po vyčistění povrchu je třeba zkontrolovat rovinatost 4m latí za účasti zástupce objednatele v
      souladu s platnými TKP. Hotové dílo musí splňovat normové požadavky na podélné a příčné
      nerovnosti a to zejména v oblasti pracovních spár (jinak nelze opravy převzít)

Lokální oprava výtluků ve dvou vrstvách
      frézování asfaltové vrstvy v stanovených rozměrech (80 mm) zaříznutí vozovky po obvodu
      s následným ručním dobouráním

                                                                     5
     vyčištění frézované plochy vozovky
     aplikace modifikovaného spojovacího postřiku
      pokládka modifikovaného litého asfaltu po vyštěpení spojovacího postřiku
      pokládka geomříže ze skelných vláken
      pokládka druhé vrstvy modifikovaného litého asfaltu
      posyp předobaleným kamenivem v předepsaném množství
      proříznutí a zalití pracovních spár asfaltovou modifikovanou zálivkou za horka
     vymetení a vyčistění povrchu vozovky
      úklid pracoviště
      při opravě hlubších výtluků vAHV je v odůvodněných případech možná lokální vyrovnávka
     z modifikovaného litého asfaltu pod obě vrstvy modifikovaného litého asfaltu tl. 2x40 mm
      po vyčistění povrchu je třeba zkontrolovat rovinatost 4m latí za účasti zástupce objednatele v
     souladu s platnými TKP. Hotové dílo musí splňovat normové požadavky na podélné a příčné
      nerovnosti a to zejména v oblasti pracovních spár (jinak nelze opravy převzít)

DIO (dopravně inženýrské opatření)
Zajištění pracovního místa v souladu se schématy objednatele.

Všechny ostatní náklady (skládkovné, doprava, atd.) jsou součástí jednotkových cen výše uvedených
prací a jsou konečné.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE MECHANIZMŮ

Objednatel předpokládá, že pro plnění zakázky bude využívána níže uvedená mechanizace.

  o vařič s nepřímým ohřevem a mícháním o objemu materiálu s aplikační hadicí (pro těsnění
      pracovních spár a sanací trhlin),

 o řezačka spár s odsáváním řezného kalu (vyfrézování komůrky pracovní spáry či pro frézování
      sanovaných trhlin)

  o lehké dodávkové automobily do celkové hmotnosti 3,5 t s minimální ložnou plochou 3 m2,
     vybavené k tažení signalizačních vozíků,

  o nákladní automobily s nosností min. 6 t,

  o mechanická čistička na čištění spár,

  o bourací kladiva,

  o zametač,

  o kropička,

  o silniční fréza,

  o distributor pro aplikaci postřiku,

  o finišer na pokládku,

  o silniční válec.

  o sady přenosného svislého dopravního značení, spolu s příslušným počtem stojanů na toto značení,
     v minimálním rozsahu odpovídajícím příslušným schématům pro označování pracovních míst na
      silnicích podle platných technických podmínek TP 66,

                                                                    6
 o signalizační vozíky se světelnou šipkou pro zajištění pracovního místa,

 o zařízení pro operativní označování pracovních míst na směrově dělených silnicích, pojízdné
      uzavírkové tabule typu 1 (výstražný vozík) a zařízení předběžné výstrahy (předzvěstný vozík) dle
      Příručky pro označování pracovních míst na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla (viz.
      www.rsd.cz)

Samojízdný nebo tažený stroj musí být osazený světelnou šipkou. Netýká se ručních a ručně vedených
strojů.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE VOZIDLOVÉ JEDNOTKY A KOMUNIKAČNÍHO
PROTOKOLU
Požadavky na GPS systém

Vozidla použitá při plnění zakázky musí být vybavena systémem GPS, který splňuje kritéria:

Vozidla přivážející materiál, odvážející odpad skládku, vozidla zajišťující přepravu osob na pracovní
místo, vozidla zajišťující převoz pracovních strojů, uzavírková tabule/předzvěstný vozík a dále všechny
pracovní stroje provádějící jednotlivé činnosti musí být vybaveny systémem GPS (netýká se ručních
strojů), který splňuje kritéria:

     • Sledování polohy v reálném čase, nastavitelný interval provádění záznamů
               o dle času (minimální nastavitelný interval 1 s),
               o dle ujeté vzdálenosti (minimální nastavitelný interval 10 m),

     • Sledování činnosti pracovního stroje
               o válec
                         ■ práce vozidla
               o finišer
                         ■ práce vozidla
               o distributor
                         ■ práce vozidla
               o fréza
                         ■ práce vozidla
               o Samosběr
                         ■ válcové koště,
                         ■ levé boční koště,
                         ■ pravé boční koště,
                         ■ turbína/sání,
                         ■ spuštěná šachta
               o Kropicí vůz
                         ■ levý splach,
                         ■ pravý splach,
                         ■ střední splach

     • Odchylka přijímače GPS pro lokalizaci mechanizmů: max. 15 m.
     • Povinností poskytovatele je poskytovat nekorigovaná data z vozidlových jednotek veškeré

          techniky uvedené výše, provádějící resp. zajišťující údržbu v reálném čase (tj. neprodleně po
          uložení do databáze poskytovatele, případně přímo z vozidel) do centrální databáze

                                                                     7
          objednatele pomocí závazného XML protokolu, který určí objednatel. Odesílání XML souborů
          objednateli bude realizováno prostřednictvím webové služby, kterou určí objednatel.

Poskytovatel je povinen zajistit funkčnost telemetrických prvků umístěných na mechanismech.

Popis komunikačního protokolu viz samostatná příloha č. 1 této Specifikace Plnění.

ORIENTAČNÍ SPECIFIKACE KOMUNIKACÍ V OBLASTI

Přehled komunikací

Tabelární přehled komunikací v oblasti.
Viz samostatná příloha č. 2 této Specifikace Plnění.

Mapové podklady

Mapa oblasti
Viz samostatná příloha č. 3 této Specifikace Plnění.

DALŠÍ POŽADAVKY
Poskytované plnění tj. veškeré materiály, stavební díly, technolog, zařízení a pracovní postupy musí
odpovídat požadavkům uvedeným v právních předpisech, technických normách a technických
podmínkách Ministerstva dopravy ČR (www.pjpk.cz). Dopravní zabezpečení musí být prováděno dle
TP66.
Veškeré práce na komunikaci budou prováděny za kompletního zabezpečení DIO a v souladu se
„Stanovením přechodné úpravy provozu" KÚ odboru dopravy a SH, které si je povinen Zhotovitel
zajistit v dostatečném časovém předstihu. Dále je nutné dodržovat všechny předpisy a vyhlášky
související s BOZP, PO, bezpečností silničního provozu a ochranou životního prostředí na dotčených
silnicích I. třídy.

Poskytovatel si zajistí odvoz a likvidaci odpadu dle platného zákona a vyhlášky o odpadech.

Způsob předání prací bude specifikován v dílčí objednávce. Jako podklad pro převzetí prací je nutné
doložit požadované údaje z GPS.
Dodavatel bude prováděné činnosti údržby komunikací, které jsou předmětem uzavřené rámcové
dohody, evidovat v software webové aplikace „Provozní deník", kterou Objednatel Dodavateli
zpřístupní a umožní vyškolení uživatelů vítězného Dodavatele k jejímu užívání.

Odsouhlasený měsíční soupis prací odešle poskytovatel elektronicky do systému objednatele, kterým
je Helios Green (dále jen HeG). Postup zasílání viz samostatná příloha č. 4 této Specifikace plnění -
Stálé datové rozhraní.

                                                                    8
Při provádění prací bude Dodavatel provádět zadávání dopravních událostí do Univerzální aplikace pro
sběr dopravních informací, která je dostupná na adrese http://isu.isdi.cz .

PŘÍLOHY
Příloha č. 1 - Popis komunikačního protokolu

Příloha č. 2 - Přehled komunikací

Příloha č. 3 - Mapové podklady

Příloha č. 4 - Stálé datové rozhraní

Příloha: Technologický předpis - TePř

Požadavky

Vzor technologického předpisu pro plošnou nebo lokální opravu AHV

Technologický předpis se musí řídit TKP 1 a TKP 7.
1. Identifikační údaje dokumentu - titulní list:
■ Pořadové číslo, Zhotovitel, Stavba, Stavební objekt, účinnost, zpracovatel, schvalující orgán
Zhotovitele a Objednatele včetně jména, funkce, data a podpisu odpovědných osob
2. Obsah
3. Odpovědný personál zhotovitele a podzhotovitelů za provádění rozhodujících
technologických procesů
4. Identifikační údaje investora
5. Vysvětlivky použitých termínů a zkratek a odkazy na použité předpisy:
■ Alespoň TKP 1 a TKP 7
6. Technické údaje o Stavbě:
■ Ukazatele Stavby jako např. délkové či objemové charakteristiky, skladby a typy konstrukcí
(výměry a objemy prací)
7. Používané stavební materiály a stavební směsi:
■ Jejich identifikace, vlastnosti a průkazní zkoušky
■ Popis materiálů použitých k úpravě podkladu a při pokládce
■ Základní údaje o technologii výroby směsi včetně teplot materiálů a směsi
8. Popis technologie provádění stavebních prací včetně dopravy materiálů a směsí, výkonových
charakteristik výrobních center a stanovení klimatických omezení včetně způsobu ošetřování
hotových konstrukcí:
■ Doprava směsi - teploty, časy
■ Úprava podkladu -je h o druh a požadavky před pokládkou
■ Rozprostírání směsi - způsob pokládky, teploty směsi, dělení pracovních pruhů a jejich
ohraničení, úprava spojů, napojení na okolní plochy a objekty
* Případné zdrsňování vrstvy - způsob, druh a množství posypu
■ Zkoušky typu - evidenční údaje o vypracování, schválení a době platnosti

                                                                     9
* Zohlednit vedení stavebního deníku v rámci postupu prací i v návaznosti na KZP
9. Používané stavební mechanizmy
10. Kontrolu a zkoušení - KZP v členění na zkoušky průkazní, kontrolní stavebních materiálů a
směsí a hotových konstrukcí a případně přejímací zkoušky:
■ Kontrolní a zkušební plán nebo odkaz na něj, je-li samostatným dokumentem
■ Odběr vzorků, uvedení rozsahu a četnosti kontrolních zkoušek při výrobě a pokládce, údaj o
zajištění nezávislé kontroly
■ Přejímka hotové vrstvy
11. Zásady BOZP a příp. PO
12. Zajištění ochrany životního prostředí
13. Tabulka seznámení pracovníků s dokumentem
14. Seznam příloh
15. Přílohy:
■ Certifikát o způsobilosti zhotovitele; veškeré doklady k použitým materiálům a směsím

V případě opravy několika vrstev (standardně obrusná vrstva a ložní) je nutné zohlednit spojovací
postřik (TKP 26). Dále se může objevit varianta s použitím výztužné sítě (geomříže). Osnova
technologického předpisu zůstává stejná, jen bude analogicky rozšířena o tyto body.

Vzor technologického předpisu pro opravu výtluků litým asfaltem (MA)

Technologický předpis se musí řídit TKP 1 a TKP 8.
1. Identifikační údaje dokumentu - titulní list:
■ Pořadové číslo, Zhotovitel, Stavba, Stavební objekt, účinnost, zpracovatel, schvalující orgán
Zhotovitele a Objednatele včetně jména, funkce, data a podpisu odpovědných osob
2. Obsah
3. Odpovědný personál zhotovitele a podzhotovitelů za provádění rozhodujících
technologických procesů
4. Identifikační údaje investora
5. Vysvětlivky použitých termínů a zkratek a odkazy na použité předpisy:
■ Alespoň TKP 1 a TKP 8
6. Technické údaje o Stavbě:
■ Ukazatele Stavby jako např. délkové či objemové charakteristiky, skladby a typy konstrukcí
(výměry a objemy prací)
7. Používané stavební materiály a stavební směsi:
* Jejich identifikace, vlastnosti a průkazní zkoušky
■ Popis materiálů použitých k úpravě podkladu a při pokládce
■ Základní údaje o technologii výroby směsi včetně teplot materiálů a směsi
8. Popis technologie provádění stavebních prací včetně dopravy materiálů a směsí, výkonových
charakteristik výrobních center a stanovení klimatických omezení včetně způsobu ošetřování
hotových konstrukcí:
■ Doprava směsi - teploty, časy, údaje o přepravníku a manipulačních prostředcích na stavbě
* Rozprostírání směsi - způsob pokládky, teploty směsi, dělení pracovních pruhů a jejich
ohraničení, úprava spojů, napojení na okolní plochy a objekty
* Zdrsňování vrstvy - způsob, druh a množství posypu
■ Zohlednit vedení stavebního deníku v rámci postupu prací i v návaznosti na KZP

                                                                   10
9. Používané stavební mechanizmy
10. Kontrolu a zkoušení - KZP v členění na zkoušky průkazní, kontrolní stavebních materiálů a
směsí a hotových konstrukcí a případně přejímací zkoušky:
■ Kontrolní a zkušební plán nebo odkaz na něj, je-li samostatným dokumentem
11. Zásady BOZP a příp. PO
12. Zajištění ochrany životního prostředí
13. Tabulka seznámení pracovníků s dokumentem
14. Seznam příloh
15. Přílohy:
■ Certifikát o způsobilosti zhotovitele; veškeré doklady k použitým materiálům a směsím
Dále se může objevit varianta s použitím výztužné sítě (geomříže). Osnova technologického
předpisu zůstává stejná, jen bude analogicky rozšířena o tyto body.

                                                                    11
KOMUNIKAČNÍ PROTOKOL
1 VŠEOBECNĚ

Tento předpis stanovuje požadavky na provedení a kvalitu GPS jednotek a telemetrických dat vozidel
provádějící údržbu komunikací ve správě ŘSD ČR a to jak vozidel ŘSD ČR, tak vozidel dodavatelů
provádějících údržbu na základě uzavřených rámcových dohod.

Dodavatel bude prováděné činnosti údržby komunikací, evidovat v software webové aplikace
„Provozní deník", kterou Objednatel Dodavateli zpřístupní a umožní vyškolení uživatelů vítězného
Dodavatele k jejímu užívání.

Zadavatel se vyhrazuje právo na změnu XML protokolu.

2 NÁZVOSLOVÍ

Jednotka GPS - je zjednodušený název pro technické zařízení umístěné ve vozidlech, které zajišťuje
sběr a předávání dat o poloze, automaticky generovaných dat o prováděných činnostech, data z CAN
sběrnice vozidel, vozidlových nástaveb a dat ze čteček RFID, které jsou k ní připojeny.
GPS - pro potřeby tohoto dokumentu obecně jakýkoliv globální družicový polohový systém
Vozidla - tímto pojem jsou myšlena všechna vozidla a stroje sloužící pro údržbu komunikací popsaná
v tomto dokumentu.
Vozíky - přívěsné vozidlo nesoucí dopravní zařízení nebo zařízení předběžné výstrahy podle typu
používaný jako výstražný vozík nebo předzvěstný vozík.
Komunikační server - server na straně provozovatele GPS jednotek, který sbírá data poskytovaná GPS
jednotkami vozidel, podle níže uvedeného funkčního popisu a datového formátu a následně je předává
do ISUD.
Informační systém údržby dálnice (ISUD) - informační systém sledování a kontrolu údržby komunikací
ve správě ŘSD ČR.
Dodavatelé údržby - dodavatelé ŘSD ČR provádějící činnosti údržby.

                                                                    mobilní síť

                          sběr dat na vozidle
Obrázek schematicky popisuje proces sběru, přenosu a předávání dat, který je předmětem tohoto
dokumentu. Data jsou sbírána na úrovni vozidla pomocí jednotky GPS, která sleduje polohu pomocí
satelitního systému GPS, snímá telemetrická data z vozidla popř. vozidlové nástavby a zpracovává tyto
informace dále doplněné o data ze čtečky karet. Data jsou následně pomocí mobilní sítě přenášena na
komunikační server, kde jsou převedena do jednotného formátu (kap. 4) a konečně předána ke
zpracování a uložení do ISUD.

3 FUNKČNÍ POPIS

3.1 HW předpoklady
Tato část definuje požadavky jednotky určené do vozidel ŘSD. Pro dodavatele údržby jsou klíčové
funkční požadavky popsané v dalších kapitolách (sběr, přenos a formát), nicméně parametry HW
mohou využít jako doporučení pro správné funkce HW.

3.1.1 GPS jednotka
GPS jednotky musí splňovat tyto parametry:

     • napájení universální v rozsahu 12/24 V, tj. vhodné do všech typů vozidel bez nutnosti použití
          převodníků napětí,

     • teplotní rozsah od -25°C + 60°C,
     • podpora připojení CAN sběrnice (FMS standard),
     • GPS přijímač s vysokou citlivostí (doporučena podpora 2 sítí globálního družicového

          polohového systému),
     • modem pro on-line přenos dat (GPRS nebo novější technologie),
     • integrované akcelerační/decelerační čidlo,
     • vnitřní paměť pro záznamy o kapacitě minimálně 40.000 záznamů,
     • záložní napětí v případě výpadku napájení (minimálně 15 minut),
     • možnost ukládat do záznamů servisní informace:

               o palubní napájení,
               o počet satelitů,
               o kvalita GSM signálu.
     • jednotka musí být vybavena dostatečným počtem příslušných vstupů, aby bylo možné
          sledovat níže uvedené parametry z vozidla,
     • nedostupnost GSM sítě - v případě výpadku nebo nedostupnosti mobilní sítě musí být data
          ukládána v jednotce GPS a po připojení do domovské sítě okamžitě odeslána,
     • GPS jednotka musí odesílat uložená data od nejstarších záznamů po nejnovější.

3.2 Sběr dat na vozidle
3.2.1 Sledované parametry
Hodnoty sledované jednotkou GPS nebo získávané z jiných systémů ve vozidle a sbírané jednotkou GPS
pro zajištění přenosu. Všechna vozidla budou poskytovat povinně sledované hodnoty. Další parametry
jsou závislé zejména na technické vyspělosti vozidla a jeho schopnosti předávat tyto data jednotce GPS.
Ostatní parametry se liší v závislosti na typu vozidla resp. jeho nástavby. Níže je pro přehlednost
uveden základní výpis sledovaných dat, které jsou následně přesně specifikovány v kapitole 4.

3.2.1.1 Povinně sledované u všech vozidel a strojů

     • Datum, čas-vzniku záznamu,
     • Kvalita signálu GSM,
     • Počet satelitů,
    • Jednoznačný identifikátor jednotky,
    • Registrační značka vozidla
    • Druh vozidla (osobní, dodávkové, nákladní, traktor/stroj, vozík, osoba),
    • ID řidiče/jméno řidiče (NE pro dodavatele),
    ® Číslo smlouvy (NE pro ŘSD, ANO pro dodavatele)
    • Identifikátor vozidla,
    • Nesená nástavba (sypač, sekačka, samosběr, kropice, valník, nosič kontejnerů, ostatní)
    • Zapnuté zapalování (klíček),
    • Zeměpisná poloha,
    • Aktuální rychlost z GPS,
    • Aktuální rychlost z tachometru z GPS,
     • Aktuální rychlost z CAN sběrnice,
    • Aktuální stav tachometru z GPS,
    • Aktuální stav tachometru z tachometru,
    • Aktuální stav tachometru z CAN sběrnice,
     • Režim jízdy (zimní údržba, letní údržba, kontrolní jízda, inspekční jízda, jízda BESIP, služební

         jízda, DIO),
     • Otáčky motoru, pouze u nákladních vozidel, strojů, popř. pokud dodávkové vozidlo umožňuje,
    • Spotřeba PHM od předcházejícího záznamu (pro dodávkové, nákladní vozidla, traktor/stroj)

          (NE pro dodavatele),
     • Palubní napětí (NE pro dodavatele),
    • Sledování zapnutí majáku (pokud je jím vozidlo vybaveno).

3.2.1.2 Data specificky podle vozidel:

     • Sypač
               o režim posypu (nesype, chemický posyp, chemický posyp se zkrápěním, inertní posyp,
                   inertní posyp se zkrápěním, zkrápění)
               o stav plužení,
               o gramáž posypu,
               o aktuální nastavená šíře posypu,
               o spotřeba materiálu (chemického, inertního, solanky),

     • Sekačka
               o činností cepáku hlavní kosy,
               o činností cepáku druhé kosy,
               o činností cepáku třetí kosy,

     • Samosběr
               o válcové koště,
               o levé boční koště,
               o pravé boční koště,
               o turbína/sání,
               o spuštěná šachta,

     • Kropicí vůz
               o levý splach,
               o pravý splach,
               o střední splach,
               o mlžení (ozónu),
               o čerpadla, (popř. čištění propustků, čištění vpustí)
     • Vozík
               o výstražná světla/šipka zapnuto,
               o režim zapnuté šipky (doleva, doprava, dolů),
               o rampa nahoře,
               o napětí akumulátoru

     • Další typy vozidel/nástaveb

Vždy se sleduje činnost nástavby popř. stroje provádějící činnost, pro kterou je určena v rozsahu
pracuje/nepracuje. Typy nástaveb popř. strojů:

               o univerzální nosič, nástavba (pokud není specifikován v jiných činnostech):
                         * mytí značek
                         ■ mytí směrových sloupků
                         ■ mytí nástavců na svodidla
                         ■ mytí baliset
                         ■ mytí svodidel
                         ■ čištění propustků
                         ■ čištění vpustí
                         ■ tlaková voda
                         ■ čištění
                         ■ seřezávání krajnic
                         ■ hloubení příkopů
                         ■ oprava silničních svahů

                    jeřáb
                         ■ činnost nástavby

                    plošina
                         s činnost nástavby

               o nakladač
                         ■ práce vozidla (otáčky motoru větší než 0)

               o samopojízdný značkovací stroj
                         ■ práce vozidla

               o samojízdný stroj pro nedestruktivní odstraňování VDZ
                         ■ práce vozidla

               o válec
                         ■ práce vozidla

               o finišer
                         ■ práce vozidla

               o distributor
                         ■ práce vozidla

               o fréza
                         * práce vozidla

3.2.2 Průběh sběru dat
Jednotka musí být schopna zaznamenávat data na základě těchto parametrů:

     • Po čase - nastavení max. 10 vteřin při jízdě,
     • Po ujeté vzdálenosti - (minimální nastavitelný interval 10 m),
     • Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.

Specifická je situace vozíků, a proto je třeba specifické nastavení:
     • Je v provozu (zapnutá jakákoliv výstraha)
               o Po čase - nastavení max. 60 vteřin,
               o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200 m,
               o Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.

     • Není v provozu (klidový režim)
               o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200 m,
               o Po změně azimutu doporučené nastavení 10°.

Pro sběr dat musí být splněn alespoň jeden z uvedených parametrů.

3.3 Předávání dat do systému ŘSD ČR
3.3.1 Frekvence
Předávání dat do systému ŘSD ČR musí být realizováno okamžitě s maximálním zpožděním 60 sekund
od vzniku dat (platí při dostupnosti signálu GSM).

3.3.2 Mechanismus
Data budou předávána na rozhraní ŘSD ČR, které se bude nacházet na adrese gps.rsd.cz v níže
popsaném datovém formátu a to vždy v pořadí od nejstarších záznamů po nejnovější.

3.3.3 Obsah předávaných dat
Data budou odpovídat datům, která vznikají na GPS.

4 POPIS DAT A FORMÁT

Data budou předávána v obecném a standardizovaném formátu XML (Extensible Markup Language).

Kompletní popis dat pro všechna vozidla vyplývá z níže uvedené tabulky, kde jsou také uvedeny popisy,
hodnoty, kterých nabývají, jednotky a informace v jakých případech jsou dané parametry povinné.
V případě, že je nějaká odlišnost mezi vozidly ŘSD ČR a dodavatelů údržby, je toto uvedeno v posledním
sloupci. Použití je pak dáno uvedenými příklady.
       Název  Atribut                               Popis   Formát            Rozsah hodnot Jednotky                                                          Povinný
xml
Příklad:                 L Záhlavní XML dokumentu ______                 . _                          ANO
GPSDATA
Příklad:      
CREATED
Příklad:                                                                                                                                                 ANO
GPSRECORD     

Příklad:                 Čas vygenerování                   YYYY-MM-                                  ANO

                                                            DDTHH:MM:SS

                                                            +HH:MM

              2014-05-27T14:18:31+01:00

              gpstime    Reálný čas, kdy byl záznam pořízen v YYYY-MM-                                ANO

                         GPS jednotce v SEČ (SELČ)          DDTHH:MM:SS

                                                            +HH:MM

              gsmsignal  Kvalita signálu GSM (0-5, 0=bez signálu, Číslo  0-5                          ANO

                                   5=silný signál)          Číslo        Kladné celé číslo            ANO
              satellitecount Počet satelitů

              gpsunitid  Jednoznačný identifikátor GPS jednotky Číslo    Kladné celé číslo            ANO

              
       Název       Atribut                        Popis       Formát  Rozsah hodnot Jednotky  Povinný
VEHICLEINFO                                              Text
              Rz             Registrační značka vozidla  Číslo dle                            ANO
              Type           Druh vozidla                rozsahu      1 = Osobní vozidlo      ANO

              Driverid       ID řidiče                   Číslo        2 = Dodávkové vozidlo   ANO,
              Driver         Jméno a příjmení řidiče     Text         3 = Nákladní vozidlo    NE dodavatelé údržby
              Company        Název dodavatele            Text         4 = Traktor / stroj     NE,
              idvehicleorig  Identifikátor vozidla       Číslo        5 = Přívěsný vozík      ANO dodavatelé údržby
              technology     Nesená nástavba             Číslo dle    6 = Osoba               NE,
                                                         rozsahu      Kladné celé číslo dle   ANO dodavatelé údržby
                                                                      databáze zadavatele     ANO
                                                                                              ANO, pouze u VEHICLEINFO/type = 2,3,4
                                                                      Kladné celé číslo
                                                                      1 = sypač
                                                                      2 = sekačka
                                                                      3 = samosběr
                                                                      4 = kropice
                                                                      5 = valník
                                                                      6 = nosič kontejnerů
                                                                      7 = ostatní
Název         Atribut                 Popis                Formát       Rozsah hodnot Jednotky      Povinný

POSITIONINFO  Ignition   Zapnuté zapalování (klíček)       bit          false/true            km/h  ANO, pouze u VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
Příklad:      Longitude  Zeměpisná délka ve formátu WG584  dd.dddddd                          km/h  ANO
              Latitude   Zeměpisná šířka ve formátu WGS84  dd.dddddd    Kladné reálné číslo         ANO
              Speedgps   Aktuální rychlost z GPS           Číslo                                    ANO
                                                                        Kladné reálné číslo
              speedtach  Aktuální rychlost z tachografu    Číslo                                    ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze
                                                                        Kladné reálné číslo,        u VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
                                                                        1 desetinné místo
                                                                        Kladné reálné číslo,
                                                                        1 desetinné místo

              Speedcan   Aktuální rychlost z CAN sběrnice  Číslo        Kladné reálné číslo, km/h   ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze
                                                                        1 desetinné místo           u VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4

              Tachogps   Aktuální stav tachometru          Číslo        Kladné reálné číslo, km     ANO, platí pouze u VEHICLEINFO/type =
                                                                        3 desetinná místa           1,2,3,4,5
              tachotach  Aktuální stav tachometru z tachografu Číslo    (2568.125 km)
                                                                        Kladné reálné číslo, km     ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze
              Tachocan   Aktuální stav tachometru z CAN sběrnice Číslo  3 desetinná místa           u VEHICLEINFO/type = 2,3,4
                                                                        (2568.125 km)
              modedrive  Režim jízdy                       Číslo dle    Kladné reálné číslo, km     ANO, pokud vozidlo umožňuje, platí pouze
                                                           rozsahu      3 desetinná místa           u VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4
                                                                        (2568.125 km)
                                                                        1 = zimní údržba            ANO

                                                                        2 = běžná údržba

                                                                        3 = kontrolní jízda

                                                                        4 = inspekční jízda

                                                                        5 = jízda BESIP

                                                                        6 = služební jízda

                                                                        7 = DIO

              
Název     Atribut                         Popis              Formát  Rozsah hodnot Jednotky            Povinný

SPREADINGINFO spreadingmode Režim posypu                Číslo dle    1 = vozidlo není                  ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
                                                        rozsahu      vybaveno sypačem                  VEHICLEINFO/technology = 1
                                                                     2 = nesype
          Plow        Stav plužení                      bit          3 = chemický posyp                ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
          Gram                                                       4 = chemický posyp                VEHICLEINFO/technology = 1
                      Aktuální gramáž posypu (g/m2)     Číslo        se zkrápěním                      ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
                                                                     5 = inertní posyp                 VEHICLEINFO/technology = 1 a pokud je
                                                                     6 = inertní posyp se              SPREADINGINFO/spreadingmode > 2
                                                                     zkrápěním                         ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
                                                                     7 = zkrápění                      VEHICLEINFO/technology = 1 a pokud je
                                                                     false/true                        SPREADINGINFO/spreadingmode > 2
                                                                                                       ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
                                                                                                 g/m2  VEHICLEINFO/technology = 1 a pokud je
                                                                                                       SPREADINGINFO/spreadingmode > 2
          Widthleft   Aktuální nastavené šíře posypu do eva Číslo    Kladné reálné číslo, m            ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
                      (m)                                            1 desetinné místo                 VEHICLEINFO/technology = 1
          widthright                                                                                   ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
                      Aktuální nastavené šíře posypu doprava Číslo   Kladné reálné číslo, m            VEHICLEINFO/technology = 1
          Sumsalt     (m)                                            1 desetinné místo                 ANO, pokud VEHICLEINFO/type =2,3,4 a
          Suminert                                                                                     VEHICLEINFO/technology = 1
          Sumbrine    Spotřeba chemického materiálu od  Číslo        Kladné reálné číslo, t
                                                                     3 desetinné místo
                      předchozího záznamu (t)

                      Spotřeba inertního materiálu od   Číslo        Kladné reálné číslo, t
                                                                     3 desetinné místo
                      předchozího záznamu (t)

                      Spotřeba solanky od předchozího   Číslo        Kladné celé číslo  i

                      záznamu (1)

Příklad:  
Název       Atribut                             Popis                    Formát  Rozsah hodnot Jednotky                     Povinný

CUTSINFO    cutsl            Sledování činnosti cepáku hlavní kosy bit           false/true                            ANO, pokud je
Příklad:    cuts2                                                                false/true                            VEHICLEINFO/technology = 2
            cuts3            Sledování činnosti cepáku druhé kosy bit            false/true                            ANO, pokud je
                                                                                                                       VEHICLEINFO/technology = 2
                             Sledování činnosti třetí kosy          bit                                                ANO, pokud je
                                                                                                                       VEHICLEINFO/technology = 2

            
Název         Atribut                   Popis                       Formát  Rozsah hodnot Jednotky                  Povinný

LIGHTTRAILER  Lighton     Světelná šipka zapnutá               bit          false/true                          ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
Příklad:      modearrow   Režim zapnuté šipky                               0=není zapnutá                      ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
                                                               Číslo dle    1= šipka doleva
                                                               rozsahu      2= šípka doprava                    ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5

              akuvoltage  Napětí akumulátorů výstražného       Číslo        3=šipka dolů                        ANO, pokud VEHICLEINFO/type=5
                                                                            Kladné reálné číslo, V              NE
                          zařízení (V)                                      jedno desetinné
                                                                            místo (např. 12.4 V)
              Rampup      Sledování zvednuté světelné rampy    bit          false/true
              Crash                                                         false/true
                          Podezření na střet s cizím vozidlem  bit

              

TEMPERATURE Tempair       Teplota vzduchu °C                   Číslo        Reálné číslo, 1                 °C  NE

                                                                            desetinné místo

              Temproad    Teplota vozovky °C                   Číslo        Reálné číslo, 1                 °C  NE

                                                                            desetinné místo

Příklad:      cTEMPERATURE tempair="22.3" temproad="20.2" /:>
       Název        Atribut                     Popis                          Rozsah hodnot  Jednotky  Povinný
WORKINFO      carrier                                                       false/true
                             Sledování činností nástavby (mytí         bit                              ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
              ______                                                                                    s povinností sledovat tyto činnosti a
              crane          značek, mytí směrových sloupků, mytí                                       současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                                        současně POSITIONINFO/modedrive =2
                             nástavců na svodidla, mytí baliset, mytí

                             svodidel, čištění propustků, čištění

                             vpustí, příkopová fréza, seřezávání

                             krajnic, hloubení příkopů, opravy

                             silničních svahů)         _____________

                             Sledování činností nástavby jeřábu        bit  false/true                  ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                            false/true                  s povinností sledovat tyto činnosti a
              platform       Sledování činností plošiny                bit  false/true                  současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                            false/true                  současně POSITIONINFO/modedrive =2
              loading        Sledování činností nakladače (otáčky bit       false/true
                             motoru > 0)                                    false/true                  ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                                                        s povinností sledovat tyto činnosti a
              roadmarking Sledování činností samojízdného              bit                              současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                                        současně POSITIONINFO/modedrive - 2
                             značkovacího stroje pro VDZ                                                ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                                                        s povinností sledovat tyto činnosti a
              removalmarking Sledování činností samojízdný stroj pro bit                                současně pro VEHICLEINFO/type=4 a
                                     nedestruktivní odstraňování VDZ                                    současně POSITIONINFO/modedrive =2
                                                                                                        ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
              roller         Sledování činností válce (otáčky motoru bit                                s povinností sledovat tyto činnosti a
                                                                                                        současně pro VEHICLEINFO/type= 4 a
                             > 0)                                                                       současně POSITIONINFO/modedrive =2
                                                                                                        ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                                                        s povinností sledovat tyto činnosti a
                                                                                                        současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                                        současně POSITIONINFO/modedrive =2
                                                                                                        ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                                                        s povinností sledovat tyto činnosti a
                                                                                                        současně pro VEFIICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                                        současně POSITIONINFO/modedrive =2
          paverfinisher Sledování činností finišeru       bit      false/true                ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                   false/true                s povinností sledovat tyto činnosti a
          distributionAB Sledování činností distributoru  bit      false/true                současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                             současně POSITIONINFO/modedrive =2
          milligcut  Sledování činností frézy             bit                                ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                                             s povinností sledovat tyto činnosti a
                                                                                             současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                             současně POSITIONINFO/modedrive =2
                                                                                             ANO, pokud se jedná o vozidla/nástavby
                                                                                             s povinností sledovat tyto činnosti a
                                                                                             současně pro VEHICLEINFO/type=3, 4 a
                                                                                             současně POSITIONINFO/modedrive =2

Příklad:  

EXTENDEDINFO Revs    Počet otáček hlavního motoru podvozku Číslo   Kladné reálné číslo ot    ANO, pokud VEHICLEINFO/type = 3,4
                     od předchozího záznamu                                                  nebo VEHICLEINFO/type = 2 (vozidlo
                                                                                             umožňuje)
          revsextension Počet otáček nástavbového motoru od Číslo  Kladné reálné číslo ot    NE dodavatelé údržby
                               předchozího záznamu                                           NE

          Fuel       Spotřeba PHM od předchozího záznamu Číslo     Kladné reálné číslo litr  ANO, pokud je VEHICLEINFO/type = 2,3,4
                                                                   (5 desetinných míst)      a vozidlo umožňuje
                                                                                             dodavatelé údržby NE
          Levelphm   Hladina PHM v nádrži v procentech    Číslo    Kladné celé číslo  %      ANO, pokud je VEHICLEINFO/type = 2,3,4
                                                                                             a vozidlo umožňuje
                     objemu nádrže                                 0-100 %                   dodavatelé údržby NE
                                                                                             ANO, pokud je VEHICLEINFO/type =
          powervoltage Palubní napětí (V)                 Číslo    Kladné reálné číslo, v    1,2,3,4,5
                                                                   jedno desetinné           dodavatelé údržby NE
                                                                   místo (např. 13.6 V)
          lighthouse  Sledování zapnutí majáků  bit  I false/true  ANO, pokud je vozidlo vybaveno, pouze
                                                                   u VEHICLEINFO/type = 1,2,3,4

Příklad:  
 4.1 Příklad XML záznamu
 Pro ilustraci přikládáme příklad kompletního XML záznamu. Tento příklad je pouze ilustrační a má
 ukázat využití všech atributů a v praxi nemůže nastat.



 

      2018-05-27T14:18:31 + 01:00

      

             

            

             

            

            

            

            < LIGHTTRAILER lighton="true" modearrow = "l" akuvoltage="25.6"
              rampup="true'' crash="false" />

            

            

      



 5 POŽADAVKY NA DODAVATELE ÚDRŽBY

 Dodavatelé údržby jsou povinni poskytovat dat do systému ISUD. Jejich vymezení je dáno níže
 uvedenou kapitolou.

 5.1 Typy vozidel a požadovaná data
 Popis vozidel provádějících určité činnosti, které zasílají popsaná data v požadovaném rozsahu. Kdy
 a jaká data jsou poskytována, je dáno kapitolou 4 a doplněno tímto popisem.
5.1.1.1 Vozíky

     • všechny používané vozíky,
     • poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů a data specifická pro vozíky.

5.1.1.2 Komunální vozidla

     • provádějící svoz odpadu,
     • poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů.

5.1.1.3 Vozidla s nástavbami pro sečení trávy

     • vozidla provádějící sečení trávy,
     • poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů a data specifická pro

          sekačky.

5.1.1.4 Odtahové služby
     • všechny odtahové služby, které jsou k odtahu přivolány ŘSD ČR,
     • poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů.

5.1.1.5 Vozidla provádějící pravidelný servis
     • dodavatelé provádějící pravidelný servis zařízení (např. meteostanice, SOS hlásky, ZPI, PDZ,
          mýtný systém, apod.) na dálnicích minimálně ve lhůtě jednoho roku.
     • poskytují povinně sledované parametry u všech vozidel a strojů.

5.2 Požadavky na předávání dat
Data budou předávána vždy při poskytování údržby pro ŘSD ČR.
6 VYBAVENÍ VOZÍKŮ TELEMATICKOU JEDNOTKOU A POVINNOST
    PŘEDÁVÁNÍ DAT DO C-ITS SYSTÉMU

Telematická jednotka bude využita pro kooperativní a fleetové systémy, které Zadavatel v současné
době buduje a které požadují monitorování funkčních, dopravních a provozních informací a jejich
sběr, zpracování a distribuci dalším uživatelům. Telematické jednotky budou instalovány na všechny
typy vozíků používaných při údržbě dálnic:

         výstražný vozík (dle PPK VOZ)
          předzvěstný vozík (dle PPK VOZ)
         informační vozíky v uzavírkách

Obecně budou, pro účely tohoto dokumenty, tyto vozíky nazývány „varovné a informační vozíky".
Základní schéma datové výměny kooperativního a fleetového systému je znázorněno na obrázku
níže.

Diapačarshč pracovišti SS Ú D I  Dtspaéenké pracovišti O BDITS
     Správa vozového parku
TELEMATICKÉ JEDNOTKY INSTALOVANÉ VE VAROVNÝCH A INFORMAČNÍCH VOZÍCÍCH BUDOU U:

          kooperativních a fleetových systémů vysílat data na C-ITS Back office pomocí GSM (LTE)
          v jednotném formátu (XML) dle požadavků uvedených v textu níže,
          kooperativních systémů vysílat ITS zprávy k účastníkům třetích stran pomocí standardu ITS-
          G5 (v místě umístění vozíku),
          kooperativních systémů přijímat ITS zprávy z C-ITS back office pomocí GSM (LTE)
          v jednotném formátu (MQ.TT) dle požadavků uvedených níže.

KOOPERATIVNÍ SYSTÉMY (C-ITS)
Varovné a informační vozíky budou při údržbě dálnic používány vč. telematické C-ITS jednotky (RVU
- Road Vehicle Unit) zajišťující poskytování služeb tzv. kooperativních inteligentních dopravních
systémů (C-ITS). Tyto systémy jsou založeny na vzájemné komunikaci V2X, tzn. mezi vozidlem a
infrastrukturou, popř. mezi vozidly navzájem. V rámci této komunikace dochází k obousměrné
výměně dat mezi jednotkami umístěnými ve vozidlech (OBU), jednotkami na infrastruktuře (RSU) a
jednotkami umístěnými ve vozidlech údržby a varovných a informačních vozících (RVU), přičemž je
využíváno specifické DSRC technologie operující na frekvenci 5,9 GHz. Toto frekvenční pásmo bylo
celosvětově vyhrazeno pro bezpečnostní aplikace v dopravě. V rámci této komunikace je využíváno
IEEE standardu 802.lip , který byl v Evropě dále rozpracován do podoby standardu ITS-G5. Nad
rámec ITS-G5 je pro přenos dat v C-ITS využíváno také stávajících datových sítí mobilních operátorů.

Smyslem kooperativních systémů v současné době je přinášet řidiči cílené, včasné a kvalitní
informace o dění kolem něj a zároveň poskytovat správci komunikace aktuální informace o provozu.
V dlouhodobém horizontu představují kooperativní systémy vývojový mezistupeň pro technologii
automatizovaného řízení vozidel. Obecně kooperativní systémy zvyšují bezpečnost a plynulost
dopravy a snižují její negativní vlivy na životní prostředí.

Komunikace mezi vozidlovými jednotkami a jednotkami na infrastruktuře, popř. mezi dvěma
vozidlovými jednotkami navzájem, byla na mezinárodní úrovni standardizována. Příslušný standard
v Evropě je označován jako ITS-G5, vychází ze standardu IEEE 802.l i p a je definován v normách
ETSI. Konkrétně jsou to:

     • ETSI ES 202 663 - European profile standard foř the physical and medium access control
          layer of Intelligent Transport Systems operating in the 5 GHz frequency band

     • ETSI EN 302 663 - Access layer specification for Intelligent Transport Systems operating in
          the 5 GHz frequency band

     • ETSI T S102 6 3 7 - Vehicular Communications; Basic Set of Applications

V těchto předpisech jsou definovány i základní typy zpráv, které jsou v rámci standardu ITS-G5
generovány a posílány. Jsou to:

     • Cooperative Awareness Message (CAM)
         Zprávy CAM jsou generovány a odesílány periodicky až lOx za sekundu dle okolních
         podmínek. Poskytují základní informace o zařízení, které je vygenerovalo (OBU jednotka).
         Obsahují hlášení o přítomnosti, poloze a provozním stavu příslušného zařízení.

         Specifikace zprávy CAM je detailně popsána v předpisu ETSI TS 102 637-2 Specification of
         Cooperative Awareness Basic Service. Jednotlivé atributy zprávy CAM jsou popsány ve
         standardu ETSI TS 102 894-2 Applications and facilities layer common data dictionary.

     • Decentralized Environmental Notification Message (DENM)
         Zprávy DENM jsou generovány pouze v případě výskytu nějaké události, jejich odeslání tedy
          musí přecházet nějaký spouštěč. Pomocí DENM zpráv se tedy přenášejí informace o
          mimořádných událostech, jako je práce na silnici, dopravní nehoda, kluzká vozovka, jízda
         v protisměru či jiný typ překážky. Zprávy DENM jsou vysílány periodicky, dokud je příslušná
          událost platná. K přerušení vysílání dojde buď v případě, že vyprší její přednastavená doba
          platnosti, nebo příslušná C-ITS jednotka vyšle speciální DENM zprávu, která zruší platnost
         dotyčné události.
         Specifikace zprávy DENM je detailně popsána v předpisu ETSI TS 102 637-3 Specification of
          Decentralized Environmental Notification Basic Service. Jednotlivé atributy zprávy DENM
         jsou popsány ve standardu ETSI TS 102 894-2 Applications and facilities layer common data
         dictionary.

     • In-Vehicle Information (IVI)
         Zprávy IVI obecně slouží primárně pro přenos informací o statických a dynamických
         dopravních symbolech, např. dopravní symboly na portálech liniového řízení dopravy (LŘD),
         informačních portálech (ZPI/PDZ) a zařízeních pro provozní informace (ZPI) do vozidla. IVI
         zpráva neslouží pouze pro přenos zobrazovaných dopravních symbolů, ale také
         doplňkových textů (informační portály ZPI/PDZ). Zpráva IVI je periodicky vysílána až do
         vypršení doby její přednastavené platnosti, nebo do doby, než příslušná RSU jednotka vyšle
         speciální IVI zprávu, která zruší platnost daných vysílaných dopravních informací.

         Specifikace IVI zprávy je detailně popsána v normě ISI/TS 19321:2015 Intelligent transport
         Systems - Cooperative ITS - Dictionary of in-vehicle information (IVI) data structure. Pro
         kódování jednotlivých dopravních symbolů je používána knihovna definována v normě
         ISO/TS 14823:2008 Traffic and travéI information - Messages via media independent
         stationary dissemination systems - Graphic data dictionary for pre-trip and in-trip
         information dissemination systems. Tento katalog zahrnuje běžné dopravní symboly, jejich
         číselný kód a doplňující informace.

           ITS služba Road Works Warning
Primárním cílem vybavování varovných a informačních vozíků C-ITS jednotkami je poskytování
služby Road Works Warning (RWW), tj. varování řidičů před pracemi na dálnici. Smyslem této služby
je včasně upozornit řidiče na práce na dálnici, které probíhají před ním na předpokládané trase.
Řidiči je prezentována informace o rozsahu prací a s nimi spojených dopravních omezeních (např.
uzavření jízdních pruhů, rychlostní omezení) ještě před tím, než je schopen práce fyzicky zpozorovat
a uzpůsobit tomu svou jízdu. Jedná se o doplňkovou službu k již existujícím informacím o pracích na
silnici distribuovaných jinými kanály (rozhlasové dopravní zpravodajství, RDS-TMC, atd.), která je
zaměřená na lokalizované konkrétní informace v blízkém okolí příslušných prací. Výrazně se tím
redukuje riziko vzniku nehody na začátku pracovních míst (např. náraz do mobilního výstražného
vozíku) a tím se výrazně zvýší i bezpečnost pracovníků údržby pohybujících se v místě prací.

Služba může být poskytována ve 2 základních režimech:

Lokální režim
V rámci tohoto řešení je informace o pracích na silnici generována a vysílána jednotkou C-ITS čistě
na základě dat z vozíku (poloha, stav zobrazovaných symbolů). Scénář probíhá zcela autonomně bez
komunikace s externími prvky.

Síťový režim
V tomto režimu dochází ke spojení s centrálním prvkem C-ITS systému -tzv. C-ITS back Office, který
C-ITS jednotku na vozíku poveluje ke generování a vysílání konkrétní informace. Spojení s C-ITS back
office je realizováno prostřednictvím sítí mobilních operátorů.

          Funkční specifikace služby RWW
Varování před pracemi na silnici v rámci služby RWW bude řidičům přenášeno pomocí
standardizované zprávy DENM. Jednotlivé parametry DENM zprávy a jejich použití v rámci služby
RWW jsou popsány v dokumentech „Harmonised C-ITS Specifications for Europe" platformy C-
ROADS dostupných na webových stránkách www.c-roads.eu.

Funkční scénář služby RWW je následující:

     1. Vysílání DENM zpráv je spuštěno zvednutím rampy vozíku
     2. V případě lokálního režimu jsou jednotlivé atributy DENM vyplněny na základě informací

          z vozíku
     3. V případě síťového režimu jsou jednotlivé atributy DENM vyplněny na základě informací

          z C-ITS back office
     4. Atributy vysílané DENM zprávy jsou upraveny v okamžiku změny polohy vozíku nebo změny

          vstupního parametru (změna zobrazovaného symbolu, povel z C-ITS back office)
     5. Vysílání DENM zprávy je ukončeno sklopením rampy vozíku nebo pokynem z C-ITS back

          office

     Specifikace telematických C-ITS jednotek (RVU)
Požaduje se, aby byl vozík vybaven RVU jednotkou zajišťující:

     • Provoz lokálního režimu služby RWW v plném rozsahu
     • Podporu síťového režimu služby RWW, tj. možnost tvorby a úpravy zpráv na základě

          informací z C-ITS back office ŘSD. Komunikaci s C-ITS back office bude založena na ASN.l
          serializaci UPER standardních C-ITS zpráv dle ETSI, vč. požadavků na bezpečnost dle ETSITS
          103 097 (SecuredMessage). Na transportní vrstvě bude využito vhodného protokolu (např.
          UDP nebo MQTT).
     • Fleetové služby

          Funkční požadavky

          RVU jednotka musí komunikovat s okolními C-ITS jednotkami pomocí ITS-G5 komunikace
         definované v předpisu ETSI EN 302 663.
          RVU jednotka musí být schopna zašifrovat/dešifrovat ITS-G5 zprávy pomocí protokolu Geo
          Network (GN) definovaného v předpisech ETSI EN 302 636 1, 2, 3, 4, 6.
          RVU jednotka musí být schopna zašifrovat/dešifrovat ITS-G5 zprávy pomocí protokolu Basic
         Transport Protocol (BTP) definovaného v předpisu ETSI EN 302 636 5.
          RVU jednotka musí být schopna šifrovat/dešifrovat a přijímat/odesílat CAM pakety z/do
         okolních C-ITS jednotek.
          RVU jednotka musí být schopna šifrovat/dešifrovat a odesílat/přijímat DENM pakety
          pomocí protokolu Geo Broadcast Mode z/do okolních C-ITS jednotek definovaném v
          předpisu ETSI 103301.
          RVU jednotka musí být schopna generovat DENM zprávy na základě dat z řídicích systémů
         vozíku.
          RVU jednotka musí být schopna poslat vygenerované zprávy DENM do C-ITS back Office (v
         síťovém režimu).
          RVU jednotka musí být schopna přijímat povely z C-ITS back office a na základě nich
         generovat DENM zprávy (v síťovém režimu).
          RVU jednotka musí být schopna na základě speciální CAM zprávy z RSU aktivovat
          koexistenční mód v ochranných zónách mýtných bran (viz dokumenty Harmonised C-ITS
         Specifications for Europe, kapitola ...Koexistence" ). Zároveň musí být možnost uložit do
          paměti jednotky až 16 poloh mýtných bran.
          RVU jednotka musí být schopna vytvářet atribut „Traces" zprávy DENM na základě interních
          prostorových dat uložených v paměti jednotky. Bližší informace o parametru „Traces" jsou
          k dispozici v dokumentech „Harmonised C-ITS Specifications for Europe".
          RVU jednotka musí být vzdáleně konfigurovatelná včetně updatu firmwaru.
          RVU jednotka musí být schopna připojení na externí PKI infrastrukturu pro zajištění
         autorizace a autentizace přijímaných a vysílaných C-ITS zpráv, vč. aktualizace certifikátů a
         veřejných klíčů.

V RVU jednotce musejí být z ostatních systémů varovných a informačních vozíků k dispozici
následující údaje:

         Stav odklopení rampy (odklopeno / sklopeno), stav výstražných „žlutých" světel (zapnuto /
         vypnuto) - u všech vozíků
         Stav odklopení rampy (odklopeno / sklopeno), stav výstražných světel / světelné šipky
          (vlevo / vpravo / kříž / vypnuto), stav plechové šipky (stav dopravní značky vlevo, vpravo,
         dolů) - u výstražných vozíků
         Stav odklopení rampy (odklopeno / sklopeno), zobrazený symbol / text - u předzvěstných
         (včetně LED) vozíků

         Technické požadavky
RVU jednotka musí obsahovat / splňovat následující technické požadavky:

          modul pro rádiovou komunikaci ITS-G5 (5855 MHz až 5925 MHz) umožňující souběžnou
         komunikaci na dvou kanálech („Duál concurrent channel operation")
         všesměrový či směrový anténní systém pracující v pásmu 5,9 GHz (ITS-G5) o minimálním
         zisku pro jeden vysílací kanál 5dBi splňující standard ETSI 302 571. Anténní systém bude
          umístěn tak, aby bylo zajištěno volné vysílání směrem „za vozíkem", tj. proti směru jízdy.
         Anténní systém musí být umístěn minimálně ve výšce 2m.
         CPU s dostatečným výkonem pro bezproblémové zajištění služby RWW. CPU musí být jeden
         z následujících:

               o x86 (32bit)
               o X86-64 (64bit)
               o ARM v6, v7, v8 s MMU
               o MIPS (32bit a 64bit)
         Operační systém - jeden z následujících:
               o Android 5.0+
               o iOS 6.0+
               o Linux
               o Apple Mac OS X
               o Windows 8.1+
               o FreeBSD
               o popř. jiný podporující PKI řešení zadavatele
          komunikační LTE modul včetně antény
          GNSS přijímač pro určení přesné polohy a času vč. antény
          rozhraní Ethernet (IPv4 nebo IPv6)
          rozhraní RS232 nebo USB
          provozní teplota min. v rozsahu -30°C až +65°C
          vhodné datové úložiště, min 4GB (vhodné pro použití u vozíků)
          Hardware Security Module (HSM) - kompatibilní s TPM 1.2 nebo PKCS #11, Common
          Criteria Certificate EAL4+. Podpora následujících šifrovacích protokolů:
               o ECDSA_nistP256_with_SHA256
               o ECDSA_brainpoolP256rl_with_SHA256
               o ECDSA_ brainpoolP384rl _with_SHA384
          Časově neomezená nevýhradní licence softwarového řešení (bez aktualizací) pro RVU
          jednotky zahrnující:
               o ITS software stack pro provoz C-ITS aplikací vč. přenosu C-ITS zpráv
               o SW aplikace umožňující nasazení logiky zpracování C-ITS zpráv
          integrované akcelerační/decelerační čidlo,
          vnitřní paměť pro záznamy o kapacitě minimálně 20.000 záznamů,
          možnost ukládat do záznamů servisní informace:

               o palubní napájení,
               o počet satelitů,
               o kvalita GSM signálu.
          nedostupnost GSM sítě - v případě výpadku nebo nedostupnosti mobilní sítě musí být
          data
          ukládána v jednotce GPS a po připojení do domovské sítě okamžitě odeslána,
          RVU jednotka musí odesílat uložená data od nejstarších záznamů po nejnovější.

FLEETOVÉ SYSTÉMY
Kromě C-ITS funkcionalit budou RVU jednotky schopny také poskytovat data z vozíků pro účely
jiných systémů např. Informační Systém Údržby Dálnic - ISUD atd. To znamená, že RVU jednotky
musí být schopny vyčítat kromě stavových informací i provozní informace, které budou předávány
v jednotném formátu pomocí GSM (LTE) komunikace na C-ITS back Office, ze kterého budou dále
zasílány na Back Office ISUD (popř. dalších systémů) pro další zpracování.

Všechna níže uvedená data budou periodicky v min. 1 minutovém kroku odesílána RVU jednotkami
do C-ITS back office, kde budou zpracována, uložena a poskytnuta jiným systémům Zadavatele (nyní
ISUD). Komunikace s C-ITS back office bude pro tato data založena na XML.

RVU Jednotka bude instalována a integrována (datově a napájením) v každém vozíku a bude
schopna monitorovat následující data v závislosti na vybavení vozíku:

          ID jednotky
          Typ vozidla - nastaven vozík (pokud možno jaký typ)
          Datum a čas vzniku záznamu
          Geografická poloha
          Počet GPS satelitů
          Kvalita GSM signálu
          Aktuální rychlost z GPS
          Napětí akumulátoru
          Registrační značka vozíku
          Stav odklopení rampy
          Stav výstražných „žlutých" světel
          Stav světelné šipky
          Stav plechové šipky
          Zobrazený symbol / text

RVU jednotka musí být schopna zaznamenávat data na základě těchto parametrů:
          Vozík je v pohybu (není zapnutá výstraha / informace)
               o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200m,
               o Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.
         Vozík je v provozu (zapnutá jakákoliv výstraha / informace)
              o Po čase - nastavení max. 60 vteřin,
              o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200m,
              o Po změně azimutu - doporučené nastavení 10°.

         Vozík není v provozu (klidový režim)
              o Po ujeté vzdálenosti - nastavení 200m,
              o Po změně azimutu doporučené nastavení 10°.

Pro sběr dat musí být splněn alespoň jeden z uvedených parametrů
                                                                                                                                                                                                                                  Příloha á 2 - Přehled komunikací  Pozn.
                                                                                                                                                                                                                                                                    délky v km
      BEWTClSTVf S4JHC A OALMC CR                                                                                                                                                                                                                                   plochy v m2
      0080B SUflCN! MTMAWň A NWC                                                                                                                                                                                                                                    staničení v km

                                                                                                           Orientační specifikace komunikací pro Oblast 4 ZÁPAD

                                                                  Opravy AHV 2021 - 2025

                                                                               Začátek silnice             Konec silnice                                                                                                   Délka
                                                                                                                                                                                                                       úseků bez
Komunikace                         Místopis                                    Staničení na     Staničení                           Staničení na  Staničení  Délka tahů  Délka větví a                         Plocha             Délka nedělených  Délka dělených
                                                                                    úseku       provozní   Číslo úseku                            provozní                                        Délka úseků           výpočtu         čtyřpruhů       čtyřpruhů
                                                                  Číslo úseku                                                                                                                                             plochy
                                                                                                                                          úseku                              odd.č.2

I/4         křiž N ová Hospoda a ž Strážný, státní hranice                                       83,579                                           153,475                69,896
I/20        hr Plzeňského kraje a ž křiž Nová Hospoda                                           129,127
I/20        křiž s 1/22 u V o d ň an a ž hr o kr Č B                                            181.091                                           151.002                21,875
I/22        hr P lze ň sk é h o kraje a ž křiž s 1/20 u Vodňan
I/39        hr o k r Č K u Ž e ln a w a ž křiž s i/4 u Ho u žn é                                 72,259                                           191,343;               10,252
                                                                                                 45,790'
                                                                                                                                                  110,698;               38,439

                                                                                                                                                  71,985                 26,195

                                                                                                                                                                         1 66 ,6 57
                                   Implementace informačního systému ŘSD

IS ŘSD Č R ____

Projekční dokumentace

                        Stálé datové rozhraní
Helios, Silnice I.třídy, výkaz dodavatele

Zpracoval:    ...​..........   Dokument:                                                20180724
Kontroloval:  ...............  Verze:                                                            1.26
                               Ze dne:
                                                                                       24.07.2018

              Tento dokument je důvěrný a je určen výhradně pro ŘSD a jeho dodavatele
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy

Obsah

1. Ú v o d .................................................................................  1

1.1 Proces na straně dodavatele.....................................................................................1

1.2 Proces na straně Ř S D ............................................................................................... 1

1.3 Soubory datového rozhraní........................................................................................1

1.3.1 Pojmenování souborů............................................................................................ 1

1.3.2 Struktura souboru...........................................                            1

1.3.3 Doporučení pro odesílání......................................                          1

1.3.4 Validace XML souboru............................................................................................ 2

2. Detailní popis X M L e le m e n tů ..................................................................3
2.1 Hlavičkové údaje......................................................................................................... 3
2.2 Položkové údaje.......................................................................................................... 3

Soupis zm ěn

Verze 1.26 ze dne 24.07.2018

Formální úpravy dokumentu, oprava názvosloví

Verze 1.25 ze dne 11.11.2013

Rozšíření rozhraní o atribut Valorizace

Verze 1.24 ze dne 12.12.2011

Upřesnění týkající se desetinných míst částek a MJ.

Verze 1.23 ze dne 20.11.2008

Další doporučení, které mohou vyřešit některé problémy s emailovými klienty.

Verze 1.22 ze dne 27.05.2008

Zpřesnění některých formulací.
Doplnění doporučení, které mohou vyřešit některé problémy s emailovými klienty

Verze 1.21 ze dne 12.09.2006

Změna v kontrole unikátnosti předávaného souboru. Unikátní musí být kombinace rok, měsíc a pořadí
souboru.

Verze 1.2 ze dne 21.10.2005

Byl upřesněn způsob předávání dat do ŘSD - emailová adresa.
Odvedené práce je možné vykazovat (a soubor předávat) vícekrát za měsíc. Z toho vyplývá změna
hlavičkové části a názvu souboru.
Byl dohodnut odlišný způsob vykazování částek u dodavatelů v závislosti na tom, zda jsou či nejsou
plátci DPH.

Verze 1.1 ze dne 10.10.2005

Na základě změny ekonomického pohledu na způsob vyhodnocování předávaných dat byl do položky
rozhraní doplněn atribut Castka. V tomto údaji by měl dodavatel zadat dílčí částku za služby
specifikované v dané položce.
Tato změna DR již byla předběžně projednána s dodavatelem SW, firmou Soft-PC Rychnov nad
Kněžnou.

Verze 1.0 ze dne 19.9.2005

Základní verze dokumentu

Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018                                                                              2
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy

1. Úvod

      Ředitelství silnic a dálnic Č R (ŘSD) přísluší ve smyslu zřizovací listiny hospodařit s dálnicemi
      a silnicemi I. třídy ve vlastnictví ČR. Z tohoto titulu provádí jejich majetkovou správu, včetně
      zimní a běžné údržby.

      Dodavatel předává soupis vykonaných prací na dálnicích a silnicích I. třídy prostřednictvím
      stálého datového rozhraní. Tento dokument obsahuje popis datového rozhraní.

1.1 P ro c e s na stra n ě d o d a va tele

      Dodavatel vytvoří požadovaný datový soubor způsobem, který je závislý na jeho interních
      podmínkách, a dohodnutým způsobem (e-mail) jej předá ŘSD. Po nahrání dat do IS ŘSD
      obdrží rovněž formou e-mailu informaci o výsledku zpracování.

      Případně opravy chyb se provádějí opakovaným předáním celého souboru. Opravný soubor
      musí mít stejnou identifikaci (expozitura, IČ dodavatele, rok, měsíc, pořadové číslo souboru)
     jako soubor opravovaný. Opravy jednoho souboru lze provádět i vícekrát - po dohodě
      s příslušnou Správou/Závodem ŘSD.

      Soubory bude dodavatel zasílat na adresu ..................

      V předmětu emailové zprávy musí být uvedeno VykazPrace

      K mailu musí být přiložen jediný XML soubor v požadované struktuře. Zprávy z této adresy
      zpracovává automat; na informace, poznámky, vysvětlení či upřesnění uvedená v textu zprávy
      nebude brán zřetel. Zpráva o výsledku zpracování souboru bude odeslána na mailovou
      adresu, ze které byl soubor odeslán.

1.2 P roces na straně ŘSD

      Předaná data jsou automaticky nahrána data do IS ŘSD. V průběhu nahrávání dat se
      provádějí kontroly - dle specifikace v kapitole 2. Jakákoli chyba (formální či logická) má za
      důsledek vyřazení celého souboru ze zpracování.

      V případě, že jsou v průběhu nahrávání zjištěny chyby, informuje dodavatele a vyžádá si
      opakované předání celého souboru. Úspěšně zpracované soubory jsou přesunuty do archivu.

1.3 Soubory datového rozhraní

      Soubor (soupis odvedených prací) se vyhotovuje jednou pro každou fakturu. Jeden soubor
      nesmí obsahovat data za více kalendářních období (měsíců).

1.3.1 Pojm enování souborů

Způsob označení souborů:  VP_EE_NNNNNNNN_RRRR_MM_SS.XML

Příklad:                  VP_10_00123456_2015_11_01.XML

První 2 znaky = zkratka VP (výkaz práce), dále EE (číslo expozitury odpovídající
Správě/Závodu ŘSD; dodavateli jej sdělí příslušné pracoviště ŘSD), NNNNNNNN (8-místné
IČ dodavatele - tj. včetně vedoucích nul), rok, měsíc a pořadové číslo předávaného souboru
v rámci měsíce.

1.3.2Struktura souboru

      Soubor datového rozhraní bude ve formátu XML. DTD definice i přiklad jsou přílohou tohoto
      dokumentu.

1.3.3 D oporučení pro odesílání

Na základě dosavadních zkušeností s procesem zpracování XML souborů v přílohách mailu
doporučujeme:

Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018              1
  Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy

      Outlook Express
      Nedoporučujeme používat emailového klienta Outlook Express. Ten má tu nepříjemnou
      vlastnost, že „komolí'1obsah XML příloh. Výsledkem může být chyba typu:

       Soubor: VP_08_11111111_2008_04_01.xml od xxx@xxx .cz
       Datum : 27.05.2008
       Čas : 08:00:04
       Zpracováni proběhlo s následujícími chybami:Chybná struktura XML.
      System.Xml.XmlException: The '3' character, hexadecimal value 0x33,
      cannot begin with a name. Line 1, position 15
      Vámi zadaný soupis VP_08_111111 2008_04 01.xml byl odmítnut.

      V případě výskytu této chyby zkuste použít jiného mailového klienta, nebo webové rozhraní
      emailu (je-li k dispozici).

      Rozdělování řádků v souboru
      Přestože dle XML specifikace by odřádkování uvnitř elementu nemělo vadit, doporučujeme
      datové elementy uvnitř XML souboru nerozdělovat na více řádků.

      Digitální podpis
      Nedoporučujeme opatřovat odchozí mail digitálním podpisem, šifrovat mail či používat další
      bezpečnostní módy.

1n3.4Validace X M L souboru
      Před prvním odesláním vytvořeného souboru doporučujeme provést si validaci XML souboru
      pomocí nějakého online validátoru - např. http://www.w3schools.com/dom/dom validate.asp

Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018  2
Stálé datové rozhraní HELIOS                         Výkaz dodavatele silnice I.třídy

2. Detailní popis XM L elementů

    Níže uvedené tabulky obsahují kromě bližší specifikace jednotlivých atributů i informaci o
    logických kontrolách, které budou při vstupu do IS HELIOS Green prováděny. Kromě těchto
    logických kontrol se budou provádět i kontroly formální (rozsah údajů, datový typ apod.).

2.1 H la vičk o vé údaje

      Hlavička je v XML dokumentu reprezentována elementem VykazPrace,

    Význam jednotlivých atributů: ________________________________

Atribut         Typ Pov. Poznámka

Verze           CHAR A Číslo verze XML struktury.
                                   Má-li XML soubor jinou verzi než je očekávána, je vyřazen ze
                                   zpracování.

                   Aktuálně platná verze je 1.2

ExpozituraRSD CHAR A Číslo expozitury (Správy/Závodu ŘSD). Např. 04, 09, 15
                                          Identifikuje kraj, kde byly práce vykonány.
                                          Číslo expozitury musí být v číselníku expozitur

IC              INT A IČ dodavatele.

                   Provádí se kontrola, zda daný dodavatel v IS HELIOS Green existuje.

PlatceDPH       CHAR A Příznak A / N určující, zda dodavatel je či není plátcem DPH
                                   A = dodavatel je plátcem DPH; N = dodavatel není plátcem DPH; jiné
                                   hodnoty nejsou přípustné

CisloFaktury    INT A Číslo faktury, kterým dodavatel nárokuje úhradu prací. Toto číslo musí
                                  být unikátní pro každý datový soubor

DatumVytvořeni INT A Datum vytvoření souboru ve tvaru RRRRMMDD

Obdobi          INT A Období, za které se práce vykazují ve tvaru RRRRMM

Porad i         INT A Pořadové číslo souboru v rámci měsíce

Castka          INT A Celková fakturovaná částka. Max. 4 desetinná místa jsou oddělena
                                 tečkou.
                                  Musí odpovídat součtu částek z položek souboru (suma atributů Castka
                                  + Valorizace)

2.2 Položkové údaje

      Položka je v XML struktuře reprezentována elementem Prače.

Atribut       Typ Pov. Poznámka

Silnice       INT N Číslo dálnice nebo silnice I. třídy
                               Číslo musí odpovídat číselníku dálnic a silnic I .třídy (je-li zadáno)

Akce          CHAR A Číslo akce.
                                 Musí odpovídat číselníku akcí

Činnost       INT A Kód činnosti.
                               Musí existovat v číselníku činností.

MJ            CHAR A Kód měrné jednotky.

                   Musí odpovídat MJ uvedené v číselníku činností u vykazované činnosti

PocetMJ       INT A Počet vykazovaných měrných jednotek. Max. 4 desetinná místa jsou
                                oddělena tečkou.

Castka        INT A Částka za aktuální položku. Max. 4 desetinná místa jsou oddělena tečkou
                                Dodavatelé, kteří jsou plátci DPH, zde uvedou částku bez DPH
                                Dodavatelé, kteří nejsou plátci DPH, zde uvedou částku včetně DPH

Valorizace INT  N  V a lo riz a c e (k o re k č n íp o lo žk a -G v íiv A u jíc iv y so u tě že n o u -c e n u )-za

Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018                                                                  3
Stálé datové rozhraní HELIOS - Výkaz dodavatele silnice I.třídy

                                       aktuální položku. Max. 4 desetinná-mista-jsou-oddělena-tečkou
                                       Dodava telérkte ř4sGU-p!átG!-BPH-zde-uvedou ěá&tku-bez-Q PH
                                       Dodavatelé-ktefinejsou-plátGhDPH.-zdeuvedou částku včetně-DPH

Dokument: 20180724, verze: 1.26, ze dne: 24.07.2018                                                   4