Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 214251000560006 najdete zde
HODNOCENÍ PLNĚNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY 2013
Předkládá: Mgr. Renata Týmová, vedoucí výzkumu programu a auditoria
Zpracoval: Výzkum programu a auditoria ČT a radní Michal Jankovec
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
• Tento materiál je vypracován podle nové metodiky hodnocení plnění úkolů veřejné
služby Českou televizí a plně integruje i standardní hodnocení plnění úkolů podle
Zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi a Kodexu ČT. Nová metodika byla
vypracována Radou ČT ve spolupráci s vedením ČT v roce 2012 a první výsledky
byly publikovány již ve zprávě o činnosti ČT za rok 2011. V roce 2013 byl projekt
dále rozšířen a metodologie byla zpřesněna.
• Pokud není u grafů uvedeno jinak, reachem (zásahem) je myšlen podíl diváků v
populaci 15+, kteří daný týden sledovali vysílání kontinuálně alespoň 15 minut.
Zdrojem dat je elektronický výzkum sledovanosti ATO MEDIARESEARCH.
• Spokojenost byla v roce 2013 měřena podle nové metodiky, údaje za roky 2011 a
2012 byly převáženy tak, aby výsledky byly vzájemně srovnatelné. Indikátory
originality a zaujetí byly měřeny nově od roku 2013. Ve všech případech se jedná o
data za populaci 15+, zdrojem dat je denní kontinuální výzkum - DKV ČT.
• Výstupy z tracking ČT jsou reprezentativní pro populaci 18+.
Únor 2014
OBSAH
ÚVOD 4
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie 8
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 21
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře 24
CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit 35
CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky 40
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti 44
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
Celek ČT 47
Kanály ČT 51
Žánry 61
Ostatní ukazatele 68
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství 73
CS2: Diváci orientovaní na kulturu 81
CS3: Dětský divák 90
CS4: Náboženské a etnické skupiny 95
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny 101
Únor 2014
ÚVOD
Únor 2014
ÚVOD
DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které se Česká televize a Rada ČT rozhodly systematicky sledovat
úroveň a míru naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do
následujících bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby - například Velká Británie či
Nizozemí - mají procesy monitorující naplňování principů veřejné služby již
nastavené, jiné západoevropské státy je zavádějí. Česká televize je ve středo- a
východoevropském prostoru průkopnicí měření hodnoty poskytované médii
veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním
úkolů veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu,
pro lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
Únor 2014
ÚVOD
PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. Indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti
2. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT
3. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP
Plnění úkolů veřejné služby ČT je přitom hodnoceno ze tří úhlů, tj. podle:
I. Míry naplňování mezinárodně uznávaných obecných cílů stanovených pro média
veřejné služby, modifikovaných pro podmínky ČT, podle konkrétních zásad
definovaných Zákonem o ČT a Kodexem ČT – Výstupy typu 1
II. Vývoje základních ukazatelů charakterizujících úroveň vysílání veřejné služby, tj.
podle Zásahu, Kvality a Dopadu vysílání (tzv. Metodiky RQI) – Výstupy typu 2
III. Míry uspokojování potřeb různých diváckých skupin, jehož sledování vyžaduje Kodex
ČT – Výstupy typu 3
Únor 2014
ÚVOD
INDIKÁTORY A ZDROJE DAT
Základ stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy indikátorů,
které se vzájemně odlišují typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) a Monitoring nových médií –
Kvantitativní výzkum sledovanosti TV, sledovanost kanálů on-line, data z webového archivu
• DKV (Denní kontinuální výzkum) – Dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro
potřeby měření veřejné hodnoty
• Trackingový výzkum – Pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a
nahrazuje dřívější externí výzkumy realizované Českou televizi
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT
• Expertní posouzení – Kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé oblasti
vysílání ČT (například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů)
• Obsahová analýza – Speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé programové
typy, například na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP)
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a
rozvoj občanské společnosti a demokracie
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: ATO Mediaresearch, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 48%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 51%
52%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA) 65%
67%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém
žijeme (TRA) 61%
62%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 67%
71%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA) 68%
70%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 79%
diskusními pořady (DKV) 80%
82%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních
pořadů (DKV) 62%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 67%
pořady (DKV)
2011 2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a
diskusních pořadů v populaci 15+ zůstává stabilní, oproti roku 2012 vzrostl o 1 p.b.
na 52 %.
• 82 % populace 18+ je spíše nebo určitě přesvědčeno, že ČT předkládá objektivní,
všestranné a vyvážené informace. Index tohoto indikátoru je 70 %, o 2 p.b. více
než v roce 2012.
• 84 % populace 18+ je spíše nebo určitě přesvědčeno, že ve vysílání ČT dostávají v
dostatečné míře prostor různé názory a úhly pohledu na jednotlivá témata. Index
indikátoru je 71 %.
• Index celkové spokojenosti se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a
diskusními pořady vzrostl o 2 p.b. na 82 %. Indexy originality a míry zaujetí, které
byly v roce 2013 sledovány poprvé, činí 62 %, respektive 67 %.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Obsahová analýza, Tracking ČT
RELEVANCE
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků s tématy majícími dopad na život v ČR a s tématy
"veřejnoprávními" (ext. Relevance, OA)* 80%
Podíl příspěvků, kde nechybí žádné podstatné informace (interní, 85%
OA) 88%
Podíl příspěvků s dostatečným popisem příčin (interní, OA)*
97%
Podíl příspěvků s dostatečným popisem následků (interní, OA)*
2012 2013 99%
Únor 2014 Indikátory označené (*) byly vyhodnocovány novou
metodikou, a proto je nelze s rokem 2012 srovnávat
Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Obsahová analýza
PŘESNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků, kde nechybí žádné relevantní informace (OA) 85%
88%
98%
Podíl příspěvků, kde jsou všechna fakta uvedena správně včetně
souladu slova (OA) a obrazu
97%
99%
Podíl přesně a úplně popsaných zdrojů vůči všem zdrojům (OA)
98%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Obsahová analýza
VĚCNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků bez hodnocení redakce (OA) 99%
100%
Průměrná absolutní odchylka od neutrálně hodnotícího postoje 47%
vyjádřená jako % maximálně hodnotícího postoje (OA) 33%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Obsahová analýza
TRANSPARENTNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
99%
Podíl přesně a úplně popsaných zdrojů vůči všem zdrojům (OA)
99%
99%
Podíl zpráv bez použití nejmenovaného zdroje (OA)
99%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Obsahová analýza
RŮZNORODOST – VÝSKYT RŮZNÝCH TYPŮ ZPRÁV
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%
22% 38%
Zprávy z domácí politicky 171%8%
13% 29%31%
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí 12%14%
12%
Zprávy z domácí ekonomiky a hospodářství
14%
Regionální zprávy bez politicko ekonomického kontextu 8%
Zprávy o kriminalitě
Zprávy o dopravních nehodách, živelních katastrofách 7%
Zprávy z oblasti kultury 6% 8%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 5%
Zprávy o slavných lidech, celebritách 3%4%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru bez… 4%5%
Informace z oblasti vědy a výzkumu 2%3%
Praktické informace z oblasti práva s politickým kontextem 0% 2%
2%3%
Praktické informace z oblasti práva bez politického kontextu
Regionální zprávy s politicko ekonomickým kontextem 1% 3%
Zprávy s náboženskou a duchovní tématikou 11%%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru s… 1%2%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Tracking ČT
2013: SROVNÁNÍ VÝSKYTU RŮZNÝCH TYPŮ ZPRÁV S PREFERENCEMI DIVÁKŮ
Zprávy z domácí politicky Výskyt různých Podíl diváků,
Zprávy z domácí ekonomiky a hospodářství typů zpráv kteří preferují
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí daný typ zpráv
Zprávy o kriminalitě 38%
Zprávy o dopravních nehodách, živelních katastrofách 17% 33%
Zprávy z oblasti kultury 29% 33%
Regionální zprávy s politicko ekonomickým kontextem 12% 21%
Regionální zprávy bez politicko ekonomického kontextu 12% 22%
Zprávy s náboženskou a duchovní tématikou 6% 21%
Informace z oblasti vědy a výzkumu 1% 11%
Zprávy o slavných lidech, celebritách 13%
Praktické informace z oblasti práva s politickým kontextem 1% 54%
Praktické informace z oblasti práva bez politického kontextu 3%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru s politicko-ekonomickým kontextem 4% 4%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru bez politicko-ekonomického kontextu 2% 21%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 2% 15%
1%
4% 18%
5%
28%
35%
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
RELEVANCE ZPRAVODAJSTVÍ
• Z obsahové analýzy zpravodajství vyplynulo, že podíl příspěvků relevantních vzhledem k
životu v ČR i příspěvků, ve kterých nechybějí relevantní informace, se oproti roku 2013
zvýšil. Subjektivní vnímání relevance diváky zůstalo na přibližně stejné úrovni.
PŘESNOST A TRANSPARENTNOST ZPRAVODAJSTVÍ
• Podíl příspěvků se správně uvedenými fakty a příspěvků se správně uvedenými zdroji
byl i v roce 2013 téměř absolutní (97 %, respektive 98 %). Podobně prakticky ve všech
zkoumaných příspěvcích, ve kterých byl citován nějaký zdroj, byl tento přesně a úplně
popsán (99 %).
VĚCNOST ZPRAVODAJSTVÍ
• Všechny příspěvky posuzované obsahovou analýzou (100 %) vykázaly absenci
hodnotícího postoje redakce.
RŮZNORODOST ZPRÁV
• Oproti roku 2012 se především výrazně zvýšil počet příspěvků, které se týkaly domácí
politiky. Důvodem byly zřejmě výrazné turbulence na domácí politické scéně, které
vyvrcholily předčasnými volbami do PSP ČR. Vnitropolitický charakter mělo 38 % všech
zpráv.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Media Tenor
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
ODS ČSSD TOP 09 KSČM ANO 2011 KDU-ČSL
4 454
Celkové počty zmínek o 4 201 2 621 1 005 927 910
jednotlivých politických stranách v
pořadu Události v roce 2013 (šest
nejčastěji zmiňovaných stran)
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Media Tenor
ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN V DISKUSNÍCH POŘADECH
(počet účastí)
ČSSD OVM 1. část OVM 2. část Celkem
ODS 27 24 51
TOP 09 23 21 44
nezařazení 20 21 41
KSČM 18 15 33
KDU-ČSL 9 10 19
VV 6 6 12
ANO 2011 6 6 12
LIDEM 3 8 11
SZ 4 4 8
SPOZ 3 4 7
SMER-SD 3 0 3
ČPS 2 1 3
Severočeši 1 1 2
Úsvit 0 1 1
0 1 1
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
• Podíl zmínek o jednotlivých politických stranách ve vysílání ČT v roce 2013 odpovídal
relevanci událostí, které se kolem těchto stran odehrávaly. Bez ohledu na pozitivní,
neutrální či negativní konotaci sdělení byla nejčastěji zmiňována ODS (4 454), těsně
následována ČSSD (4 201 zmínek).
ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN V DISKUSNÍCH POŘADECH
• Účast představitelů politických stran lze vzhledem k jejich významu a událostem roku
2013 považovat za vyváženou: nejfrekventovanějšími hosty v pořadu Otázky Václava
Moravce byli zástupci ČSSD (51), následovaní politiky ODS (44) a TOP 09 (44). Politici
KSČM se na obrazovce objevili v 19 případech.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
Zdroje: ATO Mediaresearch, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 11%
(ATO) 9%
9%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA) 67%
70%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 1% 62%
0% 65%
Podíl jazykových kurzů na vysílání - ČT1, ČT2 a ČT art (AOP) 0% 81%
1% 83%
Podíl jazykových kurzů pro děti na všech dětských pořadech (AOP) 0% 83%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu 0%
na vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP)
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 3%
režimu na všech dětských pořadech (AOP) 3%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV)
11%
0%
0%
4%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV)
77%
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV)
78%
2011 2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Komentář
• Meziroční zásah vzdělávacích pořadů zůstal na stejné úrovni jako v roce 2012. Alespoň
15 minut nepřetržitě sledovalo vzdělávací pořady v průměru každý měsíc 9 % populace
15+.
• Také index spokojenosti se vzdělávacími pořady se ustálil na stejné úrovni jako v roce
2012 (83 %). Index originality vzdělávacích a osvětových pořadů činí 77 %, index míry
zaujetí pak 78 %.
• 83 % populace 18+ zastává názor, že ČT významně přispívá ke vzdělanosti svých diváků,
(index indikátoru 70 %); stejně tak 83 % si myslí, že ČT nabízí řadu pořadů, ze kterých se
přiučí něčemu novénu (index indikátoru 70 %); 74 % souhlasí s tím, že ČT významně
přispívá k právnímu vědomí obyvatel (index indikátoru 65 %).
• Ani v roce 2013 se nepodařilo nasadit do vysílání jazykové kurzy. Výrazně ale vzrostl
podíl pořadů, které jsou vysílány v původním znění s titulky nebo v duálním jazykovém
režimu (divák si může vybrat mezi původním zněním či dabingem). Nárůst můžeme
sledovat jak u celku ČT1, ČT2 a ČT art (ze 3 % v roce 2012 na 11 % v roce 2013), tak u
segmentu dětských pořadů (z 0 % na 4 %).
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: ATO Mediaresearch, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
72%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 74%
72%
Vnímaná schopnost ČT podněcovat kulturně-společenské aktivity
diváků (TRA) 58%
61%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 69%
71%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím 74%
(TRA) 75%
62%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka (TRA) 64%
Vnímaný přínos ČT k vytváření společného prožitku a posilování 58%
dobrých vztahů ve společnosti (TRA) 62%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci (TRA) 59%
59%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci (TRA) 53%
53%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na odpočinkové
formáty (TRA) 65%
70%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na zábavné
formáty (TRA) 65%
70%
2011 2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0 0,1 0,2 0,3 0,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 1
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 71%
sportovních akcí (TRA) 73%
Vnímaná inovativnost České televize (TRA)
Podíl pořadů rozvíjejících kulturní identitu národnostních a 5% 64%
etnických menšin - ČT1 a ČT2 (AOP) 5%
3% 80%
Podíl pořadů s duchovní a náboženskou tématikou - ČT1 a ČT2 82%
(AOP) 2% 82%
2%
1%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV)
Originalita "kulturních" žánrů (DKV)
68%
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV)
73%
2011 2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Zásah kulturních pořadů (chápaných v širokém slova smyslu) v roce 2013 mírně poklesl
na úroveň roku 2011, tedy na hodnotu 72 %.
• Jak vyplývá z výsledků trackingového výzkumu, celkové hodnocení se u většiny
subjektivně hodnocených „kulturních“ indikátorů zlepšilo, u některých zůstalo na stejné
úrovni, ale ani v jednom případě se nezhoršilo.
• Celková vnímaná míra inovativnosti ČT, která byla v roce 2013 zjišťována novým
způsobem, dosáhla 64 %.
• V roce 2013 došlo ke snížení podílu pořadů rozvíjejících kulturní identitu národnostních
a etnických menšin na vysílání ČT1 a ČT2, a to z 5 % na 3 %. Menší byl i podíl pořadů s
náboženskou a duchovní tématikou na vysílání.
• Index spokojenosti s kulturními žánry v širokém slova smyslu zůstal na stejné hladině
jako v roce 2012, tedy na 82 %.
• Index originality činil 68 %, index míry zaujetí pořady 73 %.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT
0 0,1 0,2 0,3 0,4 0,5 0,6 0,7 0,8 0,9 1
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro KULTURNÍ 60%
POŘADY - hudba, divadlo, umění (TRA) 50%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 59%
FILMY (TRA) 61%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 6% 41%
ZAHRANIČNÍ FILMY (TRA) 46%
6%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ
SERIÁLY (TRA)
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 4%
ZAHRANIČNÍ SERIÁLY (TRA)
4%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ZÁBAVNÉ 25%
POŘADY (TRA) 27%
27%
2011 2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Některé indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Podíl osob starších 18 let, které považují některý z kanálů ČT za hlavní pro kulturní
pořady (hudba, divadlo umění) se meziročně snížil o 10 p.b. na 50 %. Přesto si ČT stále
udržuje mezi televizemi v tomto ohledu čelné postavení. Z poklesu ČT výrazně
neprofitují jiné stanice, výrazně se totiž zvýšil podíl diváků, kteří k danému atributu
nepřiřadili žádný kanál.
• Meziročně posílilo vnímání České televize jako hlavního média pro české filmy (z 59 %
na 61 %) a české seriály (z 41 % na 46 %).
• Naopak zahraniční filmy i zahraniční seriály zůstávají podle vnímání diváků jednoznačně
doménou komerčních stanic. To platí v o něco menší míře i pro zábavné pořady.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl původní dramatické tvorby v celé programové nabídce - ČT1 8%
a ČT2 (AOP) 9%
11%
Podíl původní tvorby v oblasti dramatických, zábavních a dětských 60%
pořadů (AOP) 57%
53%
Podíl premiér na dramatických, zábavních a dětských pořadech 33%
(AOP) 30%
26%
2011 2012 2013
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Významný vliv na hodnocení plnění Cíle 3 má podíl původní tvorby. Ten meziročně
vzrost z 9 % na 11 % (vztaženo k celé programové nabídce ČT1 a ČT2).
• Podíl původní tvorby v celé oblasti dramatických, zábavních a dětských pořadů je
celkově podstatně vyšší (53 %), meziročně však poklesl o 4 p.b.
• Podíl premiér na všech dramatických, zábavních a dětských pořadech meziročně poklesl
z 30 % na 26 %.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH PODŽÁNRŮ NA DOKUMENTÁRNÍCH POŘADECH
Umění a média Humanitní vědy Přírodní vědy Medailon
Neurčeno
Přírodopisy a cestopisy Docusoap
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 14% 9% 2% 11% 25% 39%
2012 13% 6% 2% 10% 25% 43%
2013 12% 4% 2% 11% 25% 1% 45%
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH SPORTŮ NA SPORTOVNÍM VYSÍLÁNÍ ČT
Fotbal Hokej Motorismus Cyklistika
Basketbal Atletika Tenis Volejbal
Golf Ostatní a komb. sporty
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 21% 13% 9% 6% 9% 4% 3% 7% 29%
2012 19% 11% 5% 4% 4% 3% 3% 2% 3% 49%
2013 17% 10% 7% 7% 5% 4% 4% 4% 4% 41%
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Struktura dokumentárních pořadů zůstává v posledních letech bez výrazných změn, za
zmínku stojí jen postupně se snižující podíl dokumentů orientovaných na humanitní
vědy: z 9 % v roce 2011 přes 6 % v roce 2012 až po 4 % v loňském roce.
• Struktura času věnovaného jednotlivým sportovním odvětvím do značné míry kolísá
podle vysílání vrcholných sportovních událostí v jednotlivých letech (viz například
vysoký podíl kombinovaného vysílání v roce 2012, který má na svědomí olympiáda v
Londýně).
• Z hlediska posledních dvou let je zajímavý snižující se podíl fotbalu a hokeje na celku
sportovního vysílání, což svědčí o větší diverzifikaci vysílání ve prospěch „menších“
sportů.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – Prezentace České republiky,
regionů a komunit
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: ATO Mediaresearch, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 8%
11%
11%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 64%
etnických menšin ve vysílání (TRA) 64%
3% 82%
Podíl regionálního vysílání na celkovém vysílacím čase (AOP) 3% 83%
83%
3%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV)
Originalita regionálních pořadů (DKV)
61%
Únor 2014 Zaujetí regionálními pořady (DKV)
69%
2011 2012 2013
Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroj: Media Tenor
CELKOVÝ POČET MĚST A OBCÍ ZMÍNĚNÝCH V POŘADU UDÁLOSTI V REGIONECH
UVR Praha 2011 2012 2013
UVR Brno 651 684 685
UVR Ostrava 372 346 397
Celkem 213 226 286
1 236 1 256 1 368
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
TS Brno TS Ostrava TS Praha
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 8% 8% 84%
2012 84%
2013 8% 8%
82%
10% 9%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 15% 12% 74%
11% 76%
2012 14% 74%
11%
2013 15%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 10% 12% 79%
2012 10% 12% 78%
2013 11% 12% 77%
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Komentář
• Zásah regionálních pořadů i spokojenost diváků s nimi se v roce 2013 oproti
předchozímu roku nezměnily.
• Na stejné úrovni jako v roce 2012 se drží i spokojenost s mírou zastoupení pořadů pro
národnostní a etnické menšiny.
• Index originality regionálních pořadů činil v loňském roce 61 %, index míry zaujetí 69 %.
• Oproti roku 2012 se poměrně výrazně zvýšil počet obcí a měst zmíněných v pořadu
Události v regionech (z 1 256 na 1 368). Zásluhu na tom mají brněnská a ostravská
redakce ČT.
• V roce 2013 činil společný podíl TS Brno a TS Ostrava na odvysílaných pořadech na ČT1
26 %, na ČT2 pak 23 %. Podíl obou TS na celkovém vysílání ČT byl 19 % (10 % TS Brno +
9 % TS Ostrava).
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – Přibližování světa občanům
České republiky
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroje: ATO Mediaresearch, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) převzatých pořadů (ATO) 54%
56%
57%
Podíl evropské tvorby (včetně domácí) na všech pořadech ČT 94%
(AOP) 93%
93%
Spokojenost s převzatými pořady (DKV) 80%
81%
82%
Originalita převzatých pořadů (DKV)
70%
Únor 2014 Zaujetí převzatými pořady (DKV)
74%
2011 2012 2013
Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroj: AOP ČT
PODÍL EVROPSKÝCH (VČETNĚ DOMÁCÍCH) A MIMOEVROPSKÝCH POŘADŮ NA VŠECH PODLE
JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ
2011 2012 2013
Evropská tvorba Evropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba
Dramatické 76% 24% Dramatické 69% 31% Dramatické 76% 24%
Zábavné 100% 0% Zábavné 99% 1%
Hudební 98% 2% Hudební 99% 1% Zábavné 99% 1%
92% 8% 95% 5%
Sportovní 100% Sportovní 96% 4% Hudební 100%
Zpravodajské 100% 10% Zpravodajské 100% 16%
Publicistické 90% 0% Publicistické 95% 5% Sportovní 1%
Dokumentární 100% 0% Dokumentární 84% 1%
100% 100% Zpravodajské 99%
Vzdělávací Vzdělávací 99%
Náboženské Náboženské 100% Publicistické
88% 12% Dokumentární
99% 1% Vzdělávací
98% 2% Náboženské
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Komentář
• Jak zásah, tak i spokojenost s převzatými pořady meziročně vzrostly o 1 p.b., zásah na
57 %, spokojenost na 82 %.
• Podíl evropské tvorby na všech převzatých pořadech zůstal na stejné úrovni jako v roce
2012 (93 %).
• Index originality zahraničních pořadů činil 70 %, index míry zaujetí 74 %.
• Nejvyšší podíl mimoevropské tvorby jsme tradičně zaregistrovali v oblasti dramatiky, v
roce 2013 se na celkovém vysílacím čase žánru podílel 24 %, což je ale oproti
předchozímu roku pokles o 7 p.b.
• Naopak z původních 12 % v roce 2012 na 16 % v roce 2013 narostl podíl neevropských
titulů na celku dokumentárních pořadů.
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových
technologií veřejnosti
Únor 2014
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: NetMonitor
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ZA MĚSÍC
- 200 000 400 000 600 000 800 000 1 000 000 1 200 000 1 400 000 1 600 000 1 800 000
www.ceskatelevize.cz
542 584 1 213 248
www.ivysilani.cz 584 343 1 364 843
www.ct24.cz 576 099 1 525 372
www.ctsport.cz 416 420
decko.ceskatelevize.cz 435 254
Únor 2014 526 128
181 681
330 298
276 667
132 903
2011 (VIII. - XII.) 2012 2013
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Výrazný nárůst počtu návštěvníků zaznamenal kmenový web České televize
www.ceskatelevize.cz. Meziročně se průměrný měsíční počet unikátních návštěvníků
zvýšil o 12 %.
• U zpravodajského webu www.ct24.cz činil přírůstek v porovnání s rokem 2012 dokonce
21 %, svůj vliv na tento výsledek jistě měly významné vnitropolitické události minulého
roku.
• Návštěvnost on-line archivu ČT www.ivysilani.cz stagnovala.
• Sportovní web www.ctsport.cz zaznamenal v porovnání s rokem 2012 propad
návštěvnosti o 19 %, důvodem byla především absence olympiády. V porovnání s
posledním „neolympijským“ rokem 2011 totiž byla v roce 2013 průměrná měsíční
návštěvnost o třetinu vyšší.
• Nový interaktivní dětský web decko.ceskatelevize.cz dokázal od září 2013 přilákat v
průměru 133 tisíc návštěvníků měsíčně.
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
CELEK ČT
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – Česká televize jako celek
Zdroje: ATO Mediaresearch, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
ZÁSAH CELÉ ČT A JEDNOTLIVÝCH KANÁLŮ
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO)
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT1 v populaci (R, ATO) 77%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT2 v populaci (R, ATO) 78%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT24 v populaci (R, ATO) 77%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT sport v populaci (R, ATO)
69%
69%
68%
35%
40%
41%
29%
32%
33%
24%
27%
22%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT D: v populaci (R, ATO)
9%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT art v populaci (R, ATO)
2%
2011 2012 2013
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – Česká televize jako celek
Zdroje: ATO Mediaresearch, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY KVALITY A ZÁSAHU PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV)
80%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA)* 81%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP) 82%
69%
73%
75%
76%
71%
72%
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 27% 65%
Inovativnost ČT (Q, TRA)* 44% 64%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 44%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 47%
43%
43%
43%
39%
Míra zaujetí pořady ČT (I, DKV) 70%
2011 2012 2013 (*) Indikátory inovativnosti a důvěryhodnosti byly v roce
2013 zjišťovány novou metodikou, proto nejsou hodnoty
plně srovnatelné s předchozími lety.
Únor 2014 Poznámka: Některé indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Žánrová struktura vysílání ČT1 a ČT2
Zdroje: ATO Mediaresearch, AOP ČT
Dramatické Zábavné Hudební Sportovní Zpravodajské
Publicistické Dokumentární Náboženské Vzdělávací Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 41% 25% 1% 2% 13% 5% 5% 2% 7%
2012
2013 36% 28% 0% 2% 18% 6% 5% 1% 4%
35% 26% 1% 1% 16% 4% 6% 5% 5%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2011 21% 3% 6% 2% 9% 44% 1% 8% 6%
2012
2013 26% 6% 3% 4% 2% 5% 42% 2% 6% 4%
27% 6% 4% 1% 5% 39% 2% 12% 5%
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
KANÁLY ČT
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO Mediaresearch
ČT1 TABULKA DAT:
PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH
80%
60% 2011 2012 2013
40%
ČT art 20% ČT2 ČT1 69% 69% 68%
ČT :D ČT2
0% ČT24 ČT24 35% 40% 41%
2011 ČT sport
ČT SPORT 2012 ČT :D 29% 32% 33%
2013 ČT art
24% 27% 22%
--- --- 9%
--- --- 2%
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
SPOKOJENOST S POŘADY
100%
80% 2011 2012 2013
60%
ČT art 40% ČT2 ČT1 80% 81% 82%
ČT :D 20% ČT2
0% ČT24 ČT24 80% 82% 83%
2011 ČT sport
ČT Sport 2012 ČT :D 81% 82% 83%
2013 ČT art
80% 82% 82%
--- --- 81%
--- --- 79%
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
ORIGINALITA POŘADŮ
100%
80% 2011 2012 2013
60%
ČT art 40% ČT2 ČT1 --- --- 65%
ČT :D 20% ČT2
0% ČT24 ČT24 --- --- 74%
2011 ČT sport
ČT Sport 2012 ČT :D --- --- 61%
2013 ČT art
--- --- 57%
--- --- 60%
--- --- 55%
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
MÍRA ZAUJETÍ POŘADY
100%
80% 2011 2012 2013
60%
ČT art 40% ČT2 ČT1 --- --- 70%
ČT :D 20% ČT2
0% ČT24 ČT24 --- --- 76%
2011 ČT sport
ČT Sport 2012 ČT :D --- --- 67%
2013 ČT art
--- --- 68%
--- --- 67%
--- --- 72%
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
PRŮMĚRNÝ PODÍL NA DIVÁCÍCH 15+ V RÁMCI CELODENNÍHO VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO Mediaresearch
Podíl na divácích 35%
30% 2008 2009 2010 2011 2012 2013
0,05%
25% 0,90% 1,37% 2,48% 3,57% 4,41% 0,36%
1,37% 2,00% 3,40% 4,53% 5,22% 3,16%
20% 7,58% 6,06% 5,69% 3,66% 4,17% 5,52%
21,18% 19,14% 17,28% 15,88% 16,36% 4,06%
15% 16,69%
10%
5%
0%
ČT art
ČT :D
ČT Sport
ČT24
ČT2
ČT1
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
PRŮMĚRNÝ PODÍL NA DIVÁCÍCH 15+ V RÁMCI PRIME TIME (19h-22h)
Zdroj: ATO Mediaresearch
Podíl na divácích 35%
30% 2008 2009 2010 2011 2012 2013
0,08%
25% 0,71% 1,13% 2,17% 3,10% 3,84% 0,15%
0,79% 0,92% 1,69% 2,27% 3,00% 2,69%
20% 5,70% 4,96% 5,03% 3,08% 3,51% 3,17%
22,88% 21,40% 19,31% 18,11% 18,29% 3,82%
15% 19,26%
10%
5%
0%
ČT art
ČT :D
ČT Sport
ČT24
ČT2
ČT1
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT a kanály ČT - Komentář (1/3)
• Celkový zásah ČT v populaci 15+ je srovnatelný s hodnotami v roce 2011 a v roce 2012,
vloni dosáhl 77 %. Zásah tak mimo jiné značně převyšuje minimální hodnotu, kterou si
pro oslovení veřejnosti stanovuje BBC (70 %).
• V roce 2013 se v rámci výzkumu DKV začaly sledovat dva nové indikátory: originalita
pořadů a míra zaujetí pořady. Oba indikátory dosáhly nadprůměrných hodnot ve
srovnání s průměrem za všechny televize. Celková míra originality pořadů vysílaných ČT
činila 65 %, míra zaujetí pořady pak 70 %.
• Velmi pozitivním zjištěním je růst indexu důvěryhodnosti ČT, a to z hodnoty 73 % v roce
2012 na 75 % v roce 2013.
• O celých 20 p.b. meziročně vzrostla vnímaná inovativnost ČT, k čemuž jistě přispělo
spuštění nových kanálů ČT art a ČT :D. Koncem roku tak považovalo Českou televizi za
inovativní 67 % populace 18+.
• Celková spokojenost s pořady ČT meziročně vzrostla o 1 p.b. na 82 %.
• Podíl vlastní tvorby na vysílání ČT činil 72 % (nárůst o 1 p.b.).
• Podíl premiér na celku vysílání klesl o 4 p.b. na 43 %, důvodem bylo především vysílání
archivních tematických pořadů k 60. výročí ČT.
• Průměrný týdenní zásah vzrostl u kanálů ČT24 a ČT2, ve druhém případě i přesto, že v
průběhu roku odstartoval ryze dokumentární komerční kanál Prima Zoom.
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT a kanály ČT - Komentář (2/3)
• Týdenní zásah ČT1 zůstal téměř na úrovni roku 2012 a 2011.
• Mírný pokles zásahu ČT sport byl způsoben absencí mimořádných sportovních událostí
(olympiáda, mistrovství světa či Evropy ve fotbale) v minulém roce a také ztrátou
exkluzivity na vysílání fotbalové Ligy mistrů. ČT sport je z tohoto důvodu také jediným
kanálem ČT, u kterého došlo meziročně k zaznamenáníhodnému poklesu podílu na
divácích.
• Z hlediska míry originality pořadů a jejich schopnosti zaujmout diváky je na tom ve
vzájemném srovnání kanálů ČT nejlépe ČT2, z hlediska zaujetí stojí vysoko i kanál ČT art.
• Česká televize jako celek dosáhla v roce 2013 podílu na sledovanosti 29,84 % a
zopakovala tak výborný výsledek roku 2012, a to i přes vstup dalších nových kanálů na
český televizní trh.
• ČT se podařilo navýšit průměrný podíl na sledovanosti (share) v hlavním vysílacím čase,
tedy mezi 19.00 a 22.00. Průměrný kumulativní share všech kanálů ČT činil v populaci
15+ v prime-time 29,16 %, což bylo nejvíce za posledních pět let.
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT a kanály ČT - Komentář (3/3)
• V evropském kontextu zůstává fenoménem ČT24. Žádný jiný evropský zpravodajský
kanál nemá v zemi svého původu takový podíl na divácích, jaký má čtyřiadvacítka v ČR.
• Velmi úspěšný byl i start nového dětského kanálu České televize. ČT :D se od prvního
měsíce vysílání stala dominantní v cílové skupině 4-12 let. Déčko také v porovnání s
veřejnoprávními dětskými kanály v jiných evropských zemích vykazuje nejvyšší
sledovanost.
• Kanál ČT art byl pozitivně přijat zejména v cílové skupině diváků s vysokým kulturním
očekáváním, na kterou také primárně cílí.
• Spokojenost s jednotlivými kanály České televize dosáhla stejné, případně mírně vyšší
úrovně než v roce 2012.
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
ŽÁNRY
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO Mediaresearch
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH
Sportovní 60% Publicistické 2011 2012 2013
Náboženské Dramatické
40% Zpravodajské pořady 41% 46% 48%
Vzdělávací Zábavné
20% Publicistické pořady 27% 26% 25%
0% Dramatické pořady 58% 58% 58%
Zábavné pořady 46% 48% 47%
Hudební pořady 7% 5% 4%
Dokumentární pořady 35% 37% 38%
Vzdělávací pořady 11% 9% 9%
Náboženské pořady 2% 2% 1%
Sportovní pořady 24% 27% 22%
Dokumen- Hudební 2011
tární 2012
2013
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské SPOKOJENOST S POŘADY
100% 2011 2012 2013
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 82% 81% 82%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 80% 81% 83%
40% Dramatické pořady 79% 80% 82%
20% Zábavné pořady 80% 82% 82%
0% Hudební pořady 80% 82% 84%
Dokumentární pořady 81% 83% 84%
Vzdělávací pořady 81% 83% 83%
Náboženské pořady 78% 81% 86%
Dokumen- Zábavné 2011
tární 2012
2013
Hudební
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské ORIGINALITA POŘADŮ
100% 2011 2012 2013
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady --- --- 57%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady --- --- 71%
40% Dramatické pořady --- --- 64%
20% Zábavné pořady --- --- 70%
0% Hudební pořady --- --- 72%
Dokumentární pořady --- --- 77%
Vzdělávací pořady --- --- 77%
Náboženské pořady --- --- 77%
Dokumen- Zábavné 2011
tární 2012
2013
Hudební
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – MÍRA ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské MÍRA ZAUJETÍ POŘADY
100% 2011 2012 2013
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady --- --- 64%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady --- --- 76%
40% Dramatické pořady --- --- 67%
20% Zábavné pořady --- --- 75%
0% Hudební pořady --- --- 75%
Dokumentární pořady --- --- 83%
Vzdělávací pořady --- --- 78%
Náboženské pořady --- --- 75%
Dokumen- Zábavné 2011
tární 2012
2013
Hudební
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY (Q)
Zdroj: Tracking ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY
80% 2011 2012 2013
60%
Zábavné 40% Publicistické Zpravodajské pořady 67% 63% 64%
20%
Pořady pro Publicistické pořady 76% 68% 68%
děti 0%
Filmy české -- 59% 61%
Seriály Seriály české
zahraniční Filmy zahraniční -- 6% 6%
Filmy české Seriály české -- 41% 46%
Seriály zahraniční -- 4% 4%
Pořady pro děti 53% 38% 41%
Zábavné pořady 25% 27% 27%
Kulturní pořady -- 60% 50%
Filmy Dokumentární pořady 84% 75% 51%
zahraniční
2011 Vzdělávací pořady -- 69% 53%
2012
2013 Sportovní pořady 88% 70% 67%
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Žánry - Komentář
• Z hlediska jednotlivých žánrů se zásah ČT zvýšil u zpravodajských a dokumentárních
pořadů. Významný pokles registrujeme pouze u sportovních pořadů, důvodem je i v
tomto případě absence vrcholných mezinárodních sportovních událostí v minulém roce.
• Nejvíce jsou diváci spokojeni s dokumentárními, náboženskými, vzdělávacími a
hudebními pořady.
• Minimálně polovina dotázaných považuje ČT za svůj hlavní kanál, pokud jde o sledování
následujících žánrů: zpravodajských a publicistických pořadů, českých filmů,
dokumentárních, kulturních, vzdělávacích a sportovních pořadů.
• V důsledku startu nového kanálu ČT :D došlo oproti roku 2012 k posílení pozice ČT jako
hlavní stanice pro sledování dětských pořadů. K nárůstu došlo také u českých filmů a
českých seriálů.
• Komerční televizní stanice zůstávají dominantní v oblasti zahraničních filmů,
zahraničních seriálů a zábavných pořadů.
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
OSTATNÍ UKAZATELE
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
INDIKÁTORY DOPADU (I)
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT naučit diváky něčemu novému (TRA) 67%
70%
Míra uspokojování vkusu a zájmů konkrétního diváka (TRA) 62%
64%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
IMAGE TELEVIZNÍCH STANIC 2013 (I) Legenda:
PROFESIONÁLNÍ SROZUMITELNÁ Zdroj: Tracking ČT UNIKÁTNÍ ATRIBUTY
STANICE
ČESKÁ ODHALUJÍCÍ ŽIVÁ SENZACECHTIVÁ
NEŠVARY A KAUZY KÝČOVITÁ DALŠÍ DŮLEŽITÉ
SOUTĚŽNÍ SERIÁLOVÁ ATRIBUTY STANICE
DŮVĚRYHODNÁ GRAFICKY
VÝRAZNÁ
OBJEKTIVNÍ
INOVATIVNÍ ZAJÍMAVÁ BAREVNÁ DYNAMICKÁ FILMOVÁ RODINNÁ
PŘINÁŠEJÍCÍ MODERNÍ ORIGINÁLNÍ
PRAKTICKÉ PESTRÁ SVOU PRO HUMORNÁ, PRO MLADÉ ZÁBAVNÁ
INFORMACE NABÍDKOU KAŽDÉHO VTIPNÁ
NABÍZÍ VYVÁŽENÉ
ZPRAVODAJSTVÍ
AKTUÁLNÍ NABÍZÍ HLUBŠÍ VHLED DO ZASTARALÁ NUDNÁ
INFORMATIVNÍ PROBLÉMŮ
ODBORNÁ NAUČNÁ,
VZDĚLÁVAJÍCÍ
PRO
ORIENTOVANÁ DISKUZNÍ NÁROČNÉHO
NA POLITIKU
DIVÁKA
SPORTOVNÍ PRO DĚTI ZBYTEČNÁ
ORIENTOVANÁ
NA HISTORII,
KULTURU,
VĚDU
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
MAPA DŮLEŽITOSTI ŽÁNRŮ A VNÍMANÉ MÍRY JEJICH „VEŘEJNOPRÁVNOSTI“
Deklarovaná důležitost Zdroj: Tracking ČT Deklarovaná důležitost
žánru, není očekáváno od žánru a očekávání od
100%
veřejnoprávní TV veřejnoprávní TV
100% 2012
2013
DEKLARAROVANÁ DŮLEŽITOST Filmy, inscenace Zpravodajské pořady
Zábavné pořady
ŽÁNRU PRO DIVÁKY Seriály
Dokumentární pořady
50%
0% 50% 100%
Sportovní pořady Publicistické pořady
Hudební pořady Vzdělávací pořady
Pořady pro děti a
mládež
Pořady o kultuře
0% Deklarovaná nedůležitost Náboženské pořady Deklarovaná nedůležitost
žánru, není očekáváno od žánru a očekávání od
Pořady pro menšiny veřejnoprávní TV
veřejnoprávní TV 0%
100%
0% OČEKÁVÁNÍ OD VEŘEJNOPRÁVNÍ TV
Únor 2014
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Ostatní ukazatele - Komentář
• Hodnoty obou indikátorů dopadu zjišťovaných v rámci trackingového výzkumu, tedy a)
vnímané schopnosti ČT naučit diváky něco nového a b) schopnosti ČT uspokojit vkus a
zájmy konkrétního diváka, vzrostly. První z hodnoty 67 % v roce 2012 na 70 % v roce
2013, druhý z 62 % na 64 %.
• Pokud jde o image jednotlivých kanálů, ČT1 si oproti roku 2011 a 2012 zcela přivlastnila
charakteristiky profesionální, česká a přinášející vyvážené zpravodajství. Nově se u
Jedničky objevily charakteristiky inovativní a zajímavá, které jí nicméně nejsou
přisuzovány výlučně.
• ČT2 je i nadále vnímána jako specializovaný (odborný) kanál popularizující vědy. Jako
kanál, který vzdělává a je orientován na náročného diváka.
• ČT24 v minulých letech nebyl dominantně přisuzován žádný atribut, v roce 2012 však
začala být vnímána jako kanál výrazně orientovaný na politiku. K tomu jistě přispěla
řada zpravodajských a diskusních pořadů spojených s parlamentními a prezidentskými
volbami, stejně jako informačně široce pokrytá vládní krize.
• ČT sport dále posílila své postavení hlavního sportovního kanálu na českém televizním
trhu.
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní
na politicko-ekonomické zpravodajství
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO Mediaresearch
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, publicistických a 36% 62%
diskusních pořadů ČT (ATO) 36% 68%
36% 70%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů ČT (ATO) 30%
32% 55%
Průměrný týdenní zásah (reach) publicistických pořadů ČT (ATO) 35% 63%
66%
Průměrný týdenní zásah (reach) diskusních pořadů ČT (ATO) 29%
30% 62%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů NOVA 25% 60%
(ATO) 60%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů PRIMA
(ATO)
2011 2012 2013
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO Mediaresearch
2013: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH RELACÍ VE SKUPINĚ 15+ A
V CÍLOVÉ SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA ZPRAVODAJSTVÍ (CS1)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UDÁLOSTI na ČT1 a ČT24 (ATO) 29%
43%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE na ČT24 6%
(ATO) 12%
Průměrný týdenní zásah (reach) - TELEVIZNÍ NOVINY na NOVĚ 47%
(ATO) 53%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ZPRÁVY FTV PRIMA (ATO) 22%
25%
CS 15+ CS Diváci orientovaní na ekonomicko-politické zpravodajství
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO Mediaresearch
POČET MINUT PRŮMĚRNĚ TÝDNĚ STRÁVENÝCH SLEDOVÁNÍM ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ
0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT1 + ČT24
118
(ATO)
158
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT1 (ATO) 183
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT24 (ATO) 38
56
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství NOVA 66
(ATO)
80
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství PRIMA
(ATO) 100
117
65
70
80
34
35
27
2011 2012 2013
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA) 68%
71%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém 66%
žijeme (TRA) 68%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 71%
74%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA) 71%
74%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
2013: DEKLAROVANÝ HLAVNÍ KANÁL PRO SLEDOVÁNÍ ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ VE
SKUPINĚ 18+ A V CÍLOVÉ SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA ZPRAVODAJSTVÍ (CS1)
ČT1 ČT24 NOVA Prima Family Jiný kanál
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Celá populace 18+ 35% 30% 22% 11% 2%
Diváci orientovaní na politicko- 39% 40% 12% 6% 3%
ekonomické zpr.
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
2013: PODÍL DIVÁKŮ S VYSOKOU MÍROU ZÁJMU O JEDNOTLIVÉ TYPY ZPRÁV VE SKUPINĚ
18+ A MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZORAVODAJSTVÍ (CS1)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70%
Zprávy z regionu, ve kterém žiji 54% 65%
Zprávy z domácí politicky
33% 55%
Zprávy z domácí ekonomiky a hospodářství
Sportovní zprávy 33% 54%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 31% 42%
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru 35%
40%
Informace z oblasti vědy a výzkumu 21%
Zprávy o kriminalitě 40%
28% 33%
Praktické informace z oblasti práva 21%
Zprávy o dopravních nehodách, živelních katastrofách 30%
23% 28%
Zprávy o slavných lidech, celebritách 18%
Zprávy z oblasti kultury 27%
2222%%
Zprávy s náboženskou a duchovní tématikou 1155%%
11%
4% 14%
6%
Celá populace 18+ CS Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství - Komentář
Definice CS: Diváckou skupinu orientovanou na zpravodajství tvoří diváci, kteří od sledování televizního
vysílání intenzivně očekávají zpravodajské informace a pravidelně čtou některý z deníků: MFD, Právo,
HN nebo LN.
• V porovnání s roky 2011 a 2012 vzrostl zásah dané divácké skupiny zpravodajskými a
diskusními pořady ČT. Zásah publicistických pořadů zůstal na stejné úrovni. V případě
zpravodajství ČT činil průměrný týdenní zásah cílové skupiny v minulém roce 66 %, což bylo
více než zásah zpravodajských pořadů TV Nova (60 %).
• Poměr zásahu divácké skupiny orientované na zpravodajství vůči zásahu celé populace 15+ je
u zpravodajských relací České televize Události a Události a komentáře výrazně vyšší než u
hlavních zpravodajských relací komerčních stanic.
• Průměrný počet minut, který tráví příslušníci divácké skupiny orientované na zpravodajství
týdně sledováním zpravodajských pořadů ČT, má od roku 2011 výrazně vzestupnou tendenci.
• Diváci z této cílové skupiny ve zvýšené míře deklarují jako svoji hlavní stanici pro zpravodajské
pořady některý kanál ČT, konkrétně ČT1 nebo ČT24 (79 %). V obecné cílové skupině 18+
přitom tato hodnota činí 65 %.
• Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství deklarují v porovnání s obecnou
populací 18+ vyšší zájem o většinu typů zpráv. Největší rozdíly existují u zpráv z domácí
politiky, ekonomiky a hospodářství a u politických a ekonomických zprávy ze zahraničí.
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: ATO Mediaresearch
2013: VÝKONNOST UMĚLECKÝCH POŘADŮ* A ČT ART VE SKUPINĚ 15+ A MEZI DIVÁKY S
VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UMĚLECKÉ POŘADY (ATO) 27%
38%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ČT ART (ATO) 2,2%
4,4%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ZPRAVODAJSTVÍ A AKTUÁLNÍ 0,5%
KOMENTÁŘE Z KULTURY (Události v kultuře + Artefakta) (ATO) 0,8%
CS 15+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
Únor 2014 * „Umělecké pořady“ zahrnují všechny pořady ČT art, hudební pořady a filmy či dokumenty pro náročného diváka
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: DKV ČT
2013: SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ UMĚLECKÝMI POŘADY A KULTURNÍM
ZPRAVODAJSTVÍM
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 83%
Originalita - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 72%
Míra zaujetí - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 76%
Spokojenost - UDÁLOSTI V KULTUŘEY (DKV) 80%
Originalita - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV) 50%
Míra zaujetí - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV) 81%
Únor 2014 2013
Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH UMĚLECKÝCH SMĚRŮ NA VŠECH VYSÍLANÝCH UMĚLECKÝCH
POŘADECH
Hudba Film
Malířství Architektura, design, užité umění
Divadlo Literatura
Televize Sochařství
Kombinované a ostatní umělecké směry
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 25% 18% 14% 12% 10% 7% 5% 4% 7%
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT
PODÍL EVROPSKÉ (VČETNĚ DOMÁCÍ) A MIMOEVROPSKÉ TVORBY NA VŠECH UMĚLECKÝCH
POŘADECH A NA VYSÍLÁNÍ ČT ART
2013
Evropská tvorba Mimoevropská tvorba
Všechny umělecké pořady 95% 5%
ČT Art 98% 2%
Únor 2014
Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT, Tracking ČT
PODÍL PREMIÉR NA UMĚLECKÝCH POŘADECH, PŘÍSPĚVEK ČT K TVORBĚ UMĚLECKÝCH
POŘADŮ, VNÍMÁNÍ NABÍDKY ČT DIVÁKY S VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl premiér na vysílání uměleckých pořadů (AOP) 21%
Podíl uměleckých pořadů, na jejichž výrobě se podílela ČT (AOP) 72%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím 81%
- diváci s vysokým kulturním očekáváním (TRA) 72%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka - diváci s 76%
vysokým kulturním očekáváním (TRA)
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů -
diváci s vysokým kulturním očekáváním (TRA)
Únor 2014 2013
Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: Tracking ČT
2013: MÍRA OČEKÁVÁNÍ RŮZNÝCH TYPŮ UMĚLECKÝCH POŘADŮ VE SKUPINĚ 18+ A MEZI
DIVÁKY S VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45%
Očekávání - DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY
26% 38%
Očekávání - KLASICKÁ HUDBA 38%
Očekávání - AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 15% 35%
Očekávání - LITERATURA 21%
Očekávání - UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN
Očekávání - SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 12% 29%
14% 29%
Očekávání - POP-ROCK 27%
Očekávání - VÝTVARNÉ UMĚNÍ 11% 25%
22%
Očekávání - OPERA 10% 20%
Očekávání - JAZZOVÁ A ETNO HUDBA 5% 18%
Očekávání - ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI
6%
14%
8%
10%
Celá populace 18+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: Tracking ČT
2013: POSTOJ DIVÁKŮ ČT ART K PROSTORU, KTERÝ JE DÁVÁN JEDNOTLIVÝM UMĚLECKÝM
ŽÁNRŮM
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Prostor v ČT - ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI 79% 22%
Prostor v ČT - AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 71% 29%
70% 30%
Prostor v ČT - SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 69% 31%
Prostor v ČT - VÝTVARNÉ UMĚNÍ 68% 32%
63% 37%
Prostor v ČT - DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY 62% 38%
Prostor v ČT - UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 61% 39%
Prostor v ČT - KLASICKÁ HUDBA 55% 45%
Prostor v ČT - LITERATURA 53% 47%
Prostor v ČT - JAZZOVÁ A ETNO HUDBA 46% 54%
Prostor v ČT - POP-ROCK
Prostor v ČT - OPERA
Dostatečný Nedostatečný
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní kulturu - Komentář
Definice CS: Diváckou skupinu orientovanou na kulturu tvoří diváci, kteří od sledování televizního
vysílání intenzivně očekávají kulturní zážitek a denně či téměř denně se věnují četbě knih, nebo se
alespoň 1x týdně věnují poslechu vážné hudby, anebo alespoň 1x měsíčně navštěvují muzea, galerie,
umělecké výstavy či navštíví koncert, divadelní, taneční představení, operu či balet.
• Zásah divácké skupiny orientované na kulturu vůči zásahu celé populace 15+ je u uměleckých
pořadů České televize významně vyšší. Průměrný zásah stanice ČT art je oproti zásahu celé
populace 15+ u této cílové skupiny dvojnásobný.
• Celková spokojenost s uměleckými pořady dosáhla ve skupině diváků orientovaných na
kulturu hodnoty 83 %. Index originality uměleckých pořadů činí v cílové skupině úrovně 72 %,
ještě o něco vyšší je index míry zaujetí (76 %).
• Míra očekávání jednotlivých typů uměleckých pořadů ve vysílání ČT je u divácké skupiny
orientované na kulturu vyšší než v populaci 18+, často dokonce výrazně. Jedinou výjimkou je
pop-rock, který je v obecné populaci očekáván častěji (25 % u skupiny 18+ oproti 22 % ve
skupině diváků orientovaných na kulturu).
• U naprosté většiny kulturních žánrů je prostor, který je jim na kanálu ČT art věnován,
majoritně hodnocen jako dostatečný. Výjimkou je opera, které je podle většiny kulturně
orientovaných diváků věnováno ve vysílání méně času, než kolik by si zasloužila.
• Podíl premiér na uměleckých pořadech činí 21 %. Podíl uměleckých pořadů odvysílaných v
roce 2013, na jejichž výrobě se podílela ČT, je 72 %.
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: ATO Mediaresearch
2013: VÝKONNOST DĚTSKÝCH POŘADŮ A ČT :D VE SKUPINÁCH 15+, 4-12 LET A 4-14 LET
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) - DĚTSKÉ POŘADY (ATO) 30%
45%
40%
9% 39%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ČT :D (ATO) 34%
CS 15+ CS 4-12 let CS 4-14 let
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: AOP ČT, Tracking ČT
PODÍL PREMIÉR A EVROPSKÉ TVORBY NA DĚTSKÝCH POŘADECH, VNÍMÁNÍ PŮSOBENÍ ČT NA
DĚTSKÉHO DIVÁKA
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl premiér na vysílání ČT :D (AOP) 32%
Podíl evropské (včetně domácí) tvorby na vysílání ČT :D (AOP) 77%
Míra souhlasu s výrokem "ČT prezentuje ve svém vysílání pro děti
hodnoty slušnosti, vzdělanosti, úcty k národnostním menšinám a 72%
k životnímu prostředí." (TRA)
Únor 2014 2013
Poznámka: Indikátory nebyly v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ NA VŠECH DĚTSKÝCH POŘADECH
Dramatické Vzdělávací Dokumentární Zábavné Publicistický Hudební Sportovní Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 52% 12% 10% 9% 4% 3% 3% 9%
Únor 2014 Poznámka: Indikátor nebyl v letech 2011 a 2012 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák - Komentář
• Průměrný týdenní zásah dětských pořadů dosáhl v roce 2013 v cílové skupině 4-12 let
45 %.
• Průměrný týdenní zásah dětského kanálu ČT :D byl v této cílové skupině 39 %.
• Podíl premiér na vysílání ČT :D činil 32 %.
• Z hlediska podílu jednotlivých žánrů na všech dětských pořadech jasně dominují
dramatické pořady s 52 %. S velkým odstupem a podílem okolo 10 % následují
vzdělávací, dokumentární a zábavné pořady.
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímání ČT jako instituce přispívající k dobrým vztahům ve 58%
společnosti 68%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci 59%
60%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 64%
etnických menšin ve vysílání 67%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci 53%
49%
2012 2013
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Souhlas v výrokem
„ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Diváci, kteří se HLÁSÍ K VÍŘE, bez ohledu 80%
na církev či náboženský směr (n=354)
Příslušníci NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN 64%
(n=27*)
Diváci, pro které jsou důležité 79%
NÁBOŽENSKÉ POŘADY (n=59*)
Diváci, pro které jsou důležité POŘADY 2013 75%
PRO ETNICKÉ MENŠINY (n=43*)
Výsledky označené (*) jsou vzhledem k malému
Únor 2014 počtu respondentů pouze orientační.
Poznámka: V roce 2012 nebyl indikátor zjišťován.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„Vysílání ČT jako celek přispívá k náboženské toleranci.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Diváci, kteří se hlásí k víře, bez ohledu na církev či náboženský 67%
směr (n=354)
2013
Únor 2014 Poznámka: V roce 2012 nebyl indikátor zjišťován.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„Vysílání ČT jako celek přispívá k národnostní a etnické toleranci.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Příslušníci národnostních menšin (n=27*) 70%
2013
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„ČT dává ve svém vysílání dostatečný prostor pro prezentaci kultury a života národnostních
a etnických menšin v ČR.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Příslušníci národnostních menšin (n=27*) 83%
2013 Výsledky označené (*) jsou vzhledem k malému
počtu respondentů pouze orientační.
Únor 2014 Poznámka: V letech 2011 a 2012 nebyly indikátory zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny - Komentář
• V porovnání s rokem 2012 výrazně vzrostlo vnímání ČT jako instituce přispívající k
dobrým vztahům ve společnosti. Hodnota indexu se zvýšila o 10 p.b. na 68 %. Vnímaný
přínos ČT k národní, etnické a náboženské toleranci a spokojenost s prostorem pro
prezentaci národních a etnických menšin ve vysílání zůstal v roce 2013 na podobné
úrovni jako v roce 2012.
• Diváci, kteří se hlásí k víře, v porovnání s celou diváckou obcí 18+ významně častěji
souhlasí s výrokem „Vysílání ČT jako celek přispívá k náboženské toleranci“ (67 %). Podíl
věřících diváků, kteří vyjádřili souhlas s výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které
odpovídají mému vkusu a mým zájmům “, činil 80 %.
• Příslušníci národnostních menšin významně více (v porovnání s celou diváckou obcí
18+) souhlasí s výroky: „Vysílání ČT jako celek přispívá k národnostní a etnické toleranci“
(70 %) a „ČT dává ve svém vysílání dostatečný prostor pro prezentaci kultury a života
národnostních a etnických menšin v ČR“ (83 %).
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Očekávání od vysílání v různých sociodemografických skupinách
Podíl osob s příslušným očekáváním od TV...
v populaci 18+ mezi muži mezi ženami ve skupině ve skupině ve skupině ve skupině
18-29 let 30-44 let 45-59 let 60 a více let
2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013
Pobavení, zábava 81% 79% 77% 77% 84% 80% 81% 85% 81% 76% 79% 78% 81% 77%
Humor 77% 73% 75% 74% 80% 72% 77% 77% 77% 72% 77% 70% 79% 73%
Zapomnění na starosti, odreagování 72% 72% 66% 66% 78% 77% 72% 72% 72% 74% 72% 73% 73% 67%
Zajímavý příběh 72% 69% 60% 61% 84% 78% 71% 66% 68% 68% 71% 66% 79% 77%
Zpravodajství 62% 61% 71% 67% 54% 55% 39% 40% 62% 63% 66% 65% 75% 71%
Napínavý, vzrušující zážitek 61% 59% 61% 61% 60% 57% 76% 65% 62% 65% 61% 57% 47% 50%
Praktické informace, rady a návody 55% 48% 49% 44% 60% 52% 33% 33% 55% 49% 57% 51% 69% 56%
Citový prožitek, dojetí 39% 34% 18% 16% 59% 51% 32% 35% 38% 28% 37% 34% 49% 40%
Kulturní zážitek 43% 32% 33% 25% 53% 39% 34% 22% 36% 28% 43% 33% 58% 44%
Populárně vzdělávací informace 38% 31% 42% 32% 35% 29% 30% 26% 39% 28% 39% 34% 43% 33%
Podněty k zamyšlení 38% 30% 36% 32% 40% 29% 28% 24% 38% 28% 41% 33% 43% 35%
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Spokojenost s nabídkou ČT podle diváckých očekávání
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
CELÁ DIVÁCKÁ OBEC 62%
Diváci očekávající POPULÁRNĚ-VZDĚLÁVACÍ INFORMACE 64%
70%
Diváci očekávající ZPRAVODAJSTVÍ 70%
Diváci očekávající PODNĚTY K ZAMYŠLENÍ 69%
69%
Diváci očekávající KULTURNÍ ZÁŽITEK 68%
Diváci očekávající PRAKTICKÉ INFORMACE, RADY A NÁVODY 68%
67%
Diváci očekávající CITOVÝ PROŽITEK, DOJETÍ 69%
Diváci očekávající ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH 68%
69%
Diváci očekávající POBAVENÍ, ZÁBAVU
Diváci očekávající HUMOR 62%
66%
Diváci očekávající ZAPOMNĚNÍ NA STAROSTI, ODREAGOVÁNÍ
Diváci očekávající NAPÍNAVÝ, VZRUŠUJÍCÍ ZÁŽITEK 63%
65%
62%
64%
62%
64%
61%
65%
60%
62%
2012 2013
Únor 2014 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2011 zjišťovány.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: ATO Mediaresearch
Průměrný týdenní zásah vysílání ČT v jednotlivých skupinách
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Populace 15+ 77%
7778%%
Muži 76%
Ženy 7767%%
77%
7789%%
15-24 let 46% 66%
25-34 let 42%45% 63%66%
35-44 let
45-54 let 79%
55-64 let 798%1%
65 nebo více let
84%
Únor 2014 8856%%
89%
9900%%
91%
9912%%
2011 2012 2013
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: ATO Mediaresearch
Průměrný týdenní zásah vysílání ČT v jednotlivých skupinách
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Základní 65%
Středoškolské bez maturity 66%
Středoškolské s maturitou 65%
Vysokoškolské 80%
82%
81%
77%
79%
77%
79%
80%
80%
Socio-ekonomická skupina A* 76%
Socio-ekonomická skupina B*
Socio-ekonomická skupina C* 74%
Socio-ekonomická skupina D*
Socio-ekonomická skupina E* 74%
Únor 2014 78%
2011 2012 2013 74%
(*) Od roku 2013 používá ATO Mediaresearch novou
metodiku řazení diváků do socio-ekonomických skupin.
Výsledky tak nejsou zpětně srovnatelné s lety 2011 a 2012.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
PODÍLY DIVÁKŮ PREFERUJÍCÍCH DANÝ ŽÁNR VE VYSÍLÁNÍ TELEVIZÍ OBECNĚ
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zábavné pořady 43% 64% 70% 76%
Filmy, inscenace 64% 68% 73%
Zpravodajské pořady 16% 42% 64%66%69%
Dokumentární pořady 55% 59% 63%
17% 22% 27% 34% 39% 43% 56%
Seriály 19%21%24% 363%83%9%
Sportovní pořady 70%
Publicistické pořady 323%33%5%
Vzdělávací pořady 68%
Hudební pořady 55%6%%
Pořady pro děti a mládež 344%%%
Pořady o kultuře
Náboženské pořady
Pořady pro menšiny
Celá populace 18+ Muži Ženy
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
PODÍL DIVÁKŮ SPOKOJENÝCH S NABÍDKOU ČT PODLE PREFEROVANÝCH ŽÁNRŮ
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Publicistické pořady
Náboženské pořady 84%
80%
Pořady o kultuře
Zpravodajské pořady 85%
78%
Vzdělávací pořady
Pořady pro menšiny 84%
Dokumentární pořady 77%
Sportovní pořady 79%
Filmy, inscenace 76%
Zábavné pořady
81%
Seriály 75%
Pořady pro děti a mládež
85%
74%
82%
74%
72%
74%
69%
72%
69%
71%
68%
71%
70%
65%
2012 2013
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
C.4. PODÍL DIVÁKŮ, PODLE KTERÝCH BY DANÝ ŽÁNR MĚLA NABÍZET TELEVIZE
VEŘEJNÉ SLUŽBY
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zpravodajské pořady 58%61%64%
Vzdělávací pořady 58%60%63%
56%58%60%
Dokumentární pořady 525%35%4%
Publicistické pořady 454%74%9%
Pořady o kultuře 35%38%40%
363%73%8%
Pořady pro děti a mládež 33%35%37%
Pořady pro menšiny 35%
Zábavné pořady 45%
Sportovní pořady 25%
Filmy, inscenace 323%33%5%
Náboženské pořady 33233%4%%
Hudební pořady 262%72%8%
Seriály 20% 25% 30%
Celá populace 18+ Muži Ženy
Únor 2014
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Souhlas v výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým
zájmům.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Populace 18+ 70%
72%
Muži 71%
Ženy 71%
69%
73%
15-24 let 47% 63% 79%
25-34 let 52% 63% 82%
35-44 let
45-54 let 2012 2013 72% 78%
55-64 let 70% 81%
65 nebo více let 67% 83%
Únor 2014 Poznámka: Indikátor nebyl v roce 2011 zjišťován.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Souhlas v výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým
zájmům.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Základní 65%
Středoškolské bez maturity 65%
Středoškolské s maturitou
68%
Vysokoškolské 72%
72%
72%
75%
79%
Ekonomická situace - Velmi dobrá 2012 2013 80%
Ekonomická situace - Spíše dobrá 72%
Ekonomická situace - Spíše špatná 70%
Ekonomická situace - Velmi špatná 73%
70%
Únor 2014 69%
57%
71%
Poznámka: Indikátor nebyl v roce 2011 zjišťován.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další socio-demografické a divácké skupiny - Komentář
• V porovnání s rokem 2012 došlo v populaci 18+ celkově k mírnému nárůstu
spokojenosti s nabídkou ČT (+2 p.b.).
• Nejvíce jsou spokojeni diváci, kteří očekávají populárně-vzdělávací informace, dále
diváci očekávající zpravodajství a podněty k zamyšlení. K největšímu nárůstu oproti roku
2012 došlo u diváků očekávající citový prožitek a odreagování.
• Nejvíce vyhledávanými žánry obecně jsou filmy, inscenace, zábavné, zpravodajské a
dokumentární pořady. Mezi muži a ženami se objevují velké rozdíly v preferenci žánrů.
Zatímco muži ve zvýšené míře očekávají sport, zpravodajské a publicistické pořady, ženy
častěji preferují zábavné pořady, seriály, filmy a inscenace.
• Míra souhlasu s výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a
mým zájmům.“ se oproti roku 2012 mírně zvýšila (nárůst o 2 p.b.). Nárůst je zřejmý u
naprosté většiny cílových skupin.
Únor 2014