Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 215251000560018 najdete zde
HODNOCENÍ PLNĚNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY
1. pololetí 2015
Předkládá: Mgr. Renata Týmová, vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT
Zpracoval: Útvar Výzkumu a analýz ČT
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
• Tento materiál je vypracován podle metodiky hodnocení plnění úkolů veřejné služby
Českou televizí a plně integruje i standardní hodnocení plnění úkolů podle Zákona č.
483/1991 Sb., o České televizi a Kodexu ČT. Metodika byla vypracována Českou televizí
ve spolupráci s Radou ČT v roce 2012 a první výsledky byly publikovány ve zprávě o
činnosti ČT za rok 2011. V roce 2013 byl projekt dále rozšířen a metodologie byla
zpřesněna.
• Pokud není u grafů uvedeno jinak, reachem (zásahem) je myšlen podíl diváků v populaci
15+, kteří daný týden sledovali vysílání kontinuálně alespoň 15 minut. Zdrojem dat je
elektronický výzkum sledovanosti ATO - Nielsen Admosphere (dříve ATO -
Mediaresearch).
• Zdrojem hodnocení pořadů diváky podle kritérií spokojenosti, vnímané originality a
míry zaujetí je denní kontinuální výzkum - DKV ČT. Výzkum probíhá na cílové skupině
diváků ve věku 15+.
• Výstupy z trackingu ČT jsou reprezentativní pro populaci 18+. Prezentované hodnoty
odpovídají celkovému vypočtenému koeficientu pro daný indikátor na stupnici 0 % - 100
%. Ten je počítán z průměru odpovědí na škále 1: rozhodně souhlasím až 4: rozhodně
nesouhlasím.
Pouze v tabulce na straně 51 je namísto indikátoru použit prostý součet odpovědí 1:
rozhodně + 2: spíše souhlasím, tzv. top2box.
srpen 2015 2
OBSAH
ÚVOD 4
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie 11
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 22
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře 24
CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit 28
CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky 31
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti 34
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI) 41
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN 50
srpen 2015 3
ÚVOD
srpen 2015 4
ÚVOD
DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které Česká televize a Rada ČT systematicky sledují úroveň a míru
naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do následujících
bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Evropské země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby – například Velká
Británie či Nizozemí – již řadu let monitorují naplňování principů veřejné služby.
Česká televize byla na poli měření veřejné hodnoty (public value) v posledních
letech velmi aktivní a prosadila se i v evropském kontextu, když o jí prosazované
principy projevily zájem zahraniční média veřejné služby. ČT bude nadále
podporovat smysluplný rozvoj měření a hodnocení veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním
úkolů veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu,
pro lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
srpen 2015 5
ÚVOD
PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti;
2. indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT;
3. indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP.
Plnění úkolů veřejné služby ČT je přitom hodnoceno ze tří úhlů, tj. podle:
I. míry naplňování mezinárodně uznávaných obecných cílů stanovených pro média
veřejné služby, modifikovaných pro podmínky ČT, podle konkrétních zásad
definovaných Zákonem o ČT a Kodexem ČT – výstupy typu 1;
II. vývoje základních ukazatelů charakterizujících úroveň vysílání veřejné služby, tj.
podle Zásahu, Kvality a Dopadu vysílání (tzv. Metodiky RQI) – výstupy typu 2;
III. míry uspokojování potřeb různých diváckých skupin, jehož sledování vyžaduje Kodex
ČT – výstupy typu 3.
srpen 2015 6
ÚVOD
TYPY INDIKÁTORŮ A DAT
Základ stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy indikátorů,
které se vzájemně odlišují typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti:
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) a Monitoring nových médií –
kvantitativní výzkum sledovanosti TV, sledovanost kanálů on-line, data z webového archivu;
• Denní kontinuální výzkum (DKV) – dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro potřeby
měření veřejné hodnoty;
• Trackingový výzkum – pravidelný výzkum s půlroční periodicitou (detailní informace o
trackingu viz dále)
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT:
• Expertní posouzení – kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé oblasti
vysílání ČT (například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů);
• Obsahová analýza – speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé programové
typy, například na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady.
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“: Všechny sledované indikátory vycházejí ze zdrojů uvedených
na následujícím listě. V této zprávě jsou prezentovány jen
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP). vybrané indikátory, které jsou nejvíce signifikantní pro aktuální
úroveň kvality vysílání.
srpen 2015 7
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽÍVANÝCH PRO HODNOCENÍ
I. Interní zdroje dat
• Denní kontinuální výzkum ČT (DKV) panel 1 000 respondentů
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP) 41 349 pořadů v 1. pol. 2015 *
II. Externí dodavatelé a zdroje dat * bez reklam a účelových pořadů
• ATO - Nielsen - Elektronické měření sledovanosti panel 1 850 domácností
Admosphere (dříve (peoplemetry) min. 1 000 respondentů/vlnu
Mediaresearch)
- Semestrální trackingový výzkum
• TNS AISA
• MediaTenor - Analýza zpravodajství českých televizí a ČRo
• J. Formánek a kolektiv
- Analýza publicistických pořadů ČT
„Reportéři ČT“ a „168 hodin“
- Analýza diskuzních pořadů a zpravodajsko-
publicistických pořadů
- Analýza vyváženosti zpravodajských
příspěvků 750 příspěvků ročně
- Expertní posouzení zpravodajství ČT 1 250 příspěvků ročně
• NetMonitor - výzkum návštěvnosti internetu v České -
republice zadávaný sdružením SPIR
srpen 2015 8
DETAILNÍ INFORMACE K TRACKINGOVÉMU VÝZKUMU
TRACKING ČT
• Jedná se o pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje
dřívější externí výzkumy realizované Českou televizi.
• V rámci kalendářního roku jsou vždy realizovány dvě vlny výzkumu, a to v květnu a
v listopadu. Sběr dat je prováděn kontinuálně, v období tří týdnů, a to formou
osobních rozhovorů se záznamem odpovědí do PC. Dotazován je reprezentativní
vzorek dospělé televizní populace ČR, v každé z vln minimálně 1 000 respondentů.
• Výběr respondentů je kvótní – kombinace pohlaví a věkových skupin, vzdělání,
velikosti místa bydliště a kraje. Výzkum realizuje nezávislá renomovaná agentura
pro výzkum veřejného mínění TNS AISA.
• Pro účely celoroční zprávy jsou vždy spojována data z obou vln výzkumu
realizovaných v daném kalendářním roce. V případě pololetní zprávy jsou použita
pouze data za poslední semestr.
• Není-li tedy u konkrétních výstupů uvedeno jinak, činí minimální velikost vzorku u
celoroční zprávy 2 000 respondentů, u semestrální zprávy pak 1 000 respondentů.
srpen 2015 9
PROFIL SPOLUPRACUJÍCH AGENTUR
TNS AISA
• TNS Aisa je přední českou agenturou zabývající se výzkumem veřejného mínění. Agentura byla
založena v roce 1990 a nyní spadá do mezinárodní sítě Taylor Nelson Sofres (TNS). TNS je součástí
nadnárodní skupiny Kantar, největšího globálního hráče na poli výzkumu trhu a veřejného mínění.
• TNS Aisa je členem profesních sdružení ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a
veřejného mínění) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a zakládá si
na striktním dodržování oborových etických zásad.
• TNS AISA realizuje pro ČT trackingový výzkum již čtvrtým rokem.
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch)
• Nielsen Admosphere je výzkumná agentura se zázemím mezinárodní společnosti Nielsen. Nabízí
široké portfolio produktů a služeb v oblasti marketingových a mediálních výzkumů, analýz a
zpracování dat.
• Výzkum elektronického měření sledovanosti televize v ČR realizuje pro ATO od roku 2002 (mezi
roky 2002-2015 pod jménem MEDIARESEARCH). Součástí je i výzkum životního stylu, spotřebního
a mediálního chování LSS.
• Nielsen Admosphere je členem profesních sdružení ESOMAR a SIMAR.
• Součástí skupiny Nielsen Admosphere je i společnost Adwind Software, která ČT druhým rokem
poskytuje software pro práci s daty z výzkumu sledovanosti televize.
srpen 2015 10
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a
rozvoj občanské společnosti a demokracie
srpen 2015 11
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 52%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 50%
50%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA)
67%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém 65%
žijeme (TRA) 59%
62%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 59%
56%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA)
71%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 69%
diskusními pořady (DKV) 67%
70%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních 68%
pořadů (DKV) 64%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 82%
pořady (DKV) 79%
78%
62%
62%
55%
67%
68%
61%
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 12
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
RELEVANCE
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků s dopadem na zákonem jmenované skupiny nebo 80%
s tématy "veřejnoprávními" (ext. relevance, OA) 75%
Podíl příspěvků s adekvátním rozsahem prezentovaných faktů 80%
(interní, OA)
88%
Podíl příspěvků s adekvátním popisem příčin (interní, OA) 89%
88%
Podíl příspěvků s adekvátním popisem následků (interní, OA)
97%
99%
98%
99%
99%
99%
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 13
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
PŘESNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků s adekvátním rozsahem prezentovaných faktů 88%
(interní, OA) 89%
88%
Podíl příspěvků, kde jsou všechna fakta uvedena s adekvátní 97%
přesností, včetně souladu slova a obrazu (OA) 98%
97%
2013 2014 1. pololetí 2015
14
srpen 2015
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
TRANSPARENTNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
98%
Podíl transparentně popsaných zdrojů vůči všem zdrojům (OA) 97%
99%
Podíl zpráv bez použití nejmenovaných zdrojů (OA) 99%
99%
2013 2014 1. pololetí 2015 99%
srpen 2015 15
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
VĚCNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
100%
Podíl příspěvků bez hodnotícího soudu (OA) 100%
2013 2014 1. pololetí 2015 99%
16
srpen 2015
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
RŮZNORODOST – VÝSKYT RŮZNÝCH TYPŮ ZPRÁV
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí 29% 32%
29%
38%
Příspěvky z domácí politiky 2299%%
Příspěvky z domácí ekonomiky a hospodářství 17% 21% 25%
Regionální zprávy bez politického kontextu 8% 10% 13%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru* 5% 8% 10%
6% 88%%
Příspěvky z oblasti kultury 12%
Příspěvky o kriminalitě 7%8%
12%
Příspěvky o dopravních nehodách, živelních katastrofách,… 6%7%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 55%%6%
Praktické informace z oblasti práva* 22%% 4%
Regionální zprávy s politickým kontextem 1%2%3%
Informace z oblasti vědy a výzkumu 11%%2% (*) Zprávy spotřebitelského charakteru a
Příspěvky o slavných lidech, celebritách 1%2% 4% praktické informace z oblasti práva byly do
111%%%
Příspěvky s náboženskou a duchovní tématikou roku 2013 rozděleny vždy do dvou
subkategorií. Od roku 2014 byly
subkategorie u obou typů zpráv vzhledem k
nízkým četnostem sloučeny.
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 17
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Tracking ČT
1. POLOLETÍ 2015: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT MEZI PŘÍZNIVCI
POLITICKÝCH SUBJEKTŮ Z RŮZNÝCH ČÁSTÍ POLITICKÉHO SPEKTRA
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Česká televize je důvěryhodná (TRA) 69%
65%
Informace předkládané ČT divákům jsou objektivní a vyvážené
(TRA) 69%
72%
Ve zpravodajských a publicistických pořadech ČT je dáván
dostatečný prostor názorům odborníků (TRA) 64%
61%
Zastoupení odborníků s rozdílnými názory na jednotlivá témata je 62%
ve vysílání ČT vyvážené (TRA)
66%
71%
70%
71%
74%
64%
63%
62%
66%
Poznámka: obecná populace 18+
Obecně platí, že průměr výsledků za populaci výrazně sympatizanti stran z PRAVÉ ČÁSTI politického spektra (TOP09 + ODS + Svobodní)
snižují lidé, kteří nepreferují žádný politický subjekt. Ti sympatizanti stran z LEVÉ ČÁSTI politického spektra (ČSSD + KSČM)
sympatizanti OSTATNÍCH stran (ANO + KDU-ČSL + Úsvit + Zelení + Piráti + další menší strany)
nejsou v grafu samostatně prezentováni.
srpen 2015 18
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: MediaTenor
1. POLOLETÍ 2015: PODÍL SEDMI NEJČASTĚJI ZMIŇOVANÝCH POLITICKÝCH SUBJEKTŮ NA POLITICKÉM
ZPRAVODAJSTVÍ A TÓN MEDIALIZACE SUBJEKTŮ V HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH
Podíl na politickém zpravodajství
50%
40% 36% 36% 39% 35%
29%
30% 27% 27%
22%
20% 10% 6% 9% 10% 9% 9% 11% 7% 7% 9% 8% 6% 4% 5% 3% 4% 4% 4% 3% 3%
10%
ODS TOP 09 KSČM Úsvit
0%
ČSSD ANO KDU-ČSL
0%
-10% -4% -6% -6% -4% -8% -12% -13% -11% -4% -6% -5% -2% -8% -8% -10% -4% -7% -11% -11% -14% -11% -5% -6% -2%
-20% -21% -15% -17% -10%
-30%
-40%
-50%
Tón medializace (hodnoty představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí)
Události Televizní noviny Zprávy FTV Prima Hlavní zprávy (ČRo)
srpen 2015 19
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář (1/2)
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních pořadů
činil v 1. pololetí 2015 stejně 50 %, tedy stejně jako v minulém roce.
• Celková spokojenost diváků s celkem těchto pořadů byla v prvním pololetí 78 %, což
znamená úbytek o jeden procentní bod.
• Přestože zásah pořadů a spokojenost s nimi zůstaly prakticky nezměněny, indikátory měřené
trackingovým a denním kontinuálním výzkumem vykazují ve většině parametrů pokles v
řádu jednotek p.b. Tyto výkyvy budou podrobeny dalšímu zkoumání po získání dat za celý
rok 2015, předpokládáme nicméně, že výraznou negativní roli zde sehrály mediální útoky na
Českou televizi, jichž jsme byli v poslední době svědky a které měly nutně vliv na formování
veřejného mínění o ČT.
• Pořad Události v 1. pololetí 2015 informoval o 311 různých domácích politicích a 38
stranách a politických hnutích. Události tak byly z hlediska informování o dění na politické
scéně nejvariabilnější hlavní zpravodajskou relací. Zároveň měly Události nejvyváženější tón
medializace, tedy v důsledku nejnižší podíl negativních výpovědí o politicích a stranách.
• Mezi příznivci jednotlivých částí politického spektra se neobjevily významné a
interpretovatelné rozdíly ve vnímání důvěryhodnost a objektivity České televize. Celkový
index důvěryhodnosti činil v 1. pololetí 69 %, index objektivity pak 64 %.
srpen 2015 20
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář (2/2)
RELEVANCE ZPRAVODAJSTVÍ
• Z expertního posouzení zpravodajství vyplynulo, že podíl příspěvků, ve kterých nechybějí
relevantní informace a souvislosti (vzhledem k typu zpravodajského pořadu), se oproti roku 2014
marginálně snížil, a to o 1 p.b. na 88% a dostal se tak na úroveň roku 2013. Podíl příspěvků s
dostatečným popisem příčin a následků dosahuje 98%. Podíl příspěvků se vztahem ke skupinám
jmenovaných zákonem nebo s tématy, která naplňují některý z definovaných obecných cílů pro ČT
vzrostl oproti roku 2014 o 5 p.b. na hladinu 80 %.
PŘESNOST A TRANSPARENTNOST ZPRAVODAJSTVÍ
• 88 % všech zpravodajských příspěvků bylo z hlediska šíře prezentovaných faktů hodnoceno jako
adekvátní. Podíl příspěvků, ve kterých byla všechna fakta uvedena přesně, byl i v 1. pololetí 2015
prakticky absolutní – 97 %. Podobně tomu bylo i s příspěvky s korektně popsanými zdroji (99 %).
Podíl příspěvků, ve kterých zcela chyběl popis některého z informačních zdrojů, činil pouze 1 %.
VĚCNOST ZPRAVODAJSTVÍ
• Prakticky všechny příspěvky posuzované obsahovou analýzou (99 %) vykázaly absenci hodnotícího
postoje redakce.
RŮZNORODOST ZPRÁV
• Z hlediska tematických skupin měly ve vysílání největší zastoupení zprávy z domácí politiky a
zprávy ze zahraničí (shodně 29 %). Od roku 2013 sledujeme postupný nárůst podílu zpráv
zahrnujících informace z domácí ekonomiky a hospodářství (ze 17 % na 25 %).
srpen 2015 21
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
srpen 2015 22
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 9%
(ATO) 9%
7%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA) 70%
68%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 0% 67%
0% 65%
Podíl jazykových kurzů na vysílání - ČT1, ČT2 a ČT art (AOP) 0% 63%
0% 61%
Podíl jazykových kurzů pro děti na všech dětských pořadech (AOP) 1%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu 1% 83%
na vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP) 82%
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 11%
režimu na všech dětských pořadech (AOP) 10% 84%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 77%
14% 74%
4% 72%
2% 78%
2%
81%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV) 78%
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV)
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 23
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
srpen 2015 24
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 72%
75%
Vnímaná schopnost ČT podněcovat kulturně-společenské aktivity 75%
diváků (TRA)
61%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 59%
59%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím
(TRA) 71%
69%
Míra uspokojování vkusu a zájmů konkrétního diváka (TRA) 68%
Vnímaný přínos ČT k vytváření společného prožitku a posilování 75%
dobrých vztahů ve společnosti (TRA) 74%
73%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci (TRA) 64%
62%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci (TRA) 59%
62%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na odpočinkové 59%
formáty (TRA) 56%
59%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na zábavné 55%
formáty (TRA) 54%
53%
51%
49%
70%
68%
66%
70%
67%
66%
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 25
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 73%
sportovních akcí (TRA) 73%
Vnímaná inovativnost České televize (TRA) 75%
64%
Podíl pořadů rozvíjejících kulturní identitu národnostních a 3% 64%
etnických menšin - ČT1 a ČT2 (AOP) 3% 60%
3%
82%
Podíl pořadů s duchovní a náboženskou tématikou - ČT1 a ČT2 1% 81%
(AOP) 1% 82%
2% 68%
67%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV) 66%
73%
Originalita "kulturních" žánrů (DKV) 72%
72%
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV)
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 Poznámka: Některé indikátory nebyly v roce 2012 zjišťovány. 26
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÉ CÍLE 2 a 3 – Komentář
PODPORA VZDĚLANOSTI A VZDĚLÁVÁNÍ
• Průměrný týdenní zásah diváků vzdělávacími a osvětovými pořady poklesl v porovnání s
rokem 2014 o 2 p.b. na 7 %. Příčinou je zřejmě o něco menší zastoupení vzdělávacích
pořadů na celkové vysílací ploše ČT, které se zároveň projevilo dílčím poklesem příslušných
indexů v trackingu.
• Celková spokojenost diváků se vzdělávacími a osvětovými pořady i schopnost těchto pořadů
zaujmout diváky zůstávají dlouhodobě stabilní (spokojenost 84 %, zaujetí 78 %).
• Podíl pořadů v původním znění s titulky nebo pořadů vysílaných v tzv. duálním
(dvojjazyčném) módu stoupl u kanálů ČT1, ČT2 a ČT art poměrně výrazně - o 4 p.b. na
hladinu 14 %.
STIMULACE KREATIVITY A KVALITY V KULTUŘE
• Průměrný týdenní zásah kulturních pořadů (chápaných v širokém slova smyslu) je 75 %, je
tedy na stejné úrovni jako v roce 2014.
• Indexy většiny „kulturních“ indikátorů zjišťovaných trackingovým výzkumem registrují mírný
pokles v rozsahu 1-2 p.b., naopak indikátory kvality z pohledu RQI, tedy spokojenost (82 %),
míra originality (66 %) a zaujetí (62 %) kulturními pořady jsou dlouhodobě stabilní a
nadprůměrné ve srovnání s údaji za všechny pořady ČT.
srpen 2015 27
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – Prezentace České republiky,
regionů a komunit
srpen 2015 28
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 11% 64%
11% 64%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 11% 63%
etnických menšin ve vysílání (TRA)
3%
Podíl regionálního vysílání na celkovém vysílacím čase (AOP) 3%
3%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV) 83%
81%
83%
Originalita regionálních pořadů (DKV) 61%
58%
Zaujetí regionálními pořady (DKV) 59%
69%
67%
63%
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 29
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
TS Brno TS Ostrava TS Praha
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
100%
2013 10% 9% 82% 100%
2014 9% 9% 82% 30
1. pololetí 2015 9% 9% 82%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2013 15% 11% 74%
2014 13% 12% 75%
1. pololetí 2015 13% 12% 75%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2013 11% 12% 77%
13% 76%
2014 11%
15% 73%
1. pololetí 2015 12%
srpen 2015
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – Přibližování světa občanům
České republiky
srpen 2015 31
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) převzatých pořadů (ATO)* 46%
Podíl evropské tvorby (včetně domácí) na všech pořadech ČT 52%
53%
(AOP)
Spokojenost s převzatými pořady (DKV) 93%
91%
Originalita převzatých pořadů (DKV) 90%
Zaujetí převzatými pořady (DKV) 82%
81%
81%
70%
68%
66%
74%
74%
71%
2013 2014 1. pololetí 2015 * V roce 2015 byla zpřesněna definice převzatých pořadů.
Nově jsou zahrnuty i pořady ČT :D/ČT art, z tohoto důvodu
byly upraveny i hodnoty pro roky 2013 a 2014.
srpen 2015 32
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÉ CÍLE 4 a 5 – Komentář
PREZENTACE ČESKÉ REPUBLIKY, REGIONŮ A KOMUNIT
• Podíl regionálních pořadů na celkové ploše vysílání České televize je dlouhodobě
stabilní a nemění se ani průměrný týdenní zásah diváků, který činí 11 %.
• Spokojenost s regionálními pořady i jejich vnímaná originalita vykazují také setrvalý
stav (83 %, respektive 59 %); míra zaujetí klesla z 67 % na 63 %.
• Podíl brněnského a ostravského studia na vysílací ploše ČT1 i ČT2 tradičně vysoko
překračuje hranici 20 % za obě studia dohromady.
PŘIBLIŽOVÁNÍ SVĚTA OBČANŮM ČESKÉ REPUBLIKY
• V roce 2015 byla zpřesněna definice převzatých pořadů. V prvním pololetí činil jejich
zásah 53 %, v porovnání s předchozím rokem se jedná o nárůst o 1 p.b.
• Index spokojenosti s převzatými pořady setrvává na hladině 81 %, u vnímané originality
i míry zaujetí jsme zaznamenali mírný pokles na současných 66 %, resp. 71 %.
• Podíl evropské (včetně domácí) tvorby na všech pořadech tvoří 90 %.
srpen 2015 33
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových
technologií veřejnosti
srpen 2015 34
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: NetMonitor
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ZA MĚSÍC
0 200 000 400 000 600 000 800 000 1 000 000 1 200 000 1 400 000 1 600 000 1 800 000 2 000 000
www.ceskatelevize.cz 1 525 372
www.ivysilani.cz 1 743 470
www.ct24.cz 1 814 599
www.ctsport.cz
576 099
decko.ceskatelevize.cz 673 244
673 995
526 128
587 394
645 097
276 667
425 997
449 534
132 903
137 103
169 634
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 35
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Průměrný měsíční počet unikátních návštěvníků webových stránek České televize
přesáhl v 1. pololetí letošního roku 1,8 milionu, což v porovnání s rokem 2014
představuje nárůst o 4 %.
• Nárůst unikátních uživatelů registrují všechny parciální weby ČT, nejvíce pak
decko.ceskatelevize.cz (o 24 %) a www.ct24.cz (o 10 %).
• Ke zvýšenému zájmu o web ČT mimo jiné významně přispěl rozsáhlý webový speciál
„70 let od konce války“ na www.ct24.cz, spuštěný letos na jaře, nebo květnový webový
speciál k MS v hokeji.
• Na 142 tisíc vzrostl počet osob sledujících profil ČT24 na Facebooku (nárůst o 6 %), 143
tisíc uživatelů sleduje účet ČT24 na síti Twitter (nárůst o 52 %).
srpen 2015 36
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
ČESKÁ TELEVIZE JAKO PRŮKOPNÍK MĚŘENÍ SLEDOVANOSTI INTERNETU
• Díky neustále se zvyšující dostupnosti a rychlosti internetového připojení si lidé čím dál tím více
zvykají konzumovat televizní obsah také on-line. Zvláště pro mladší cílové skupiny do 30 let se
internet stává klíčovou platformou. Chceme-li zjistit, jaký je celkový zásah obsahu vysílání,
nemůžeme internet při měření opomíjet.
• Česká televize proto v roce 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch (nyní Nielsen
Admosphere) vyvinula metodiku propojení dat televizní sledovanosti s daty sledovanosti
vysílání prostřednictvím internetu. Zásadním krokem bylo stanovení relevantního výpočtu
celkové sledovanosti odvysílaných televizních pořadů na internetu. Výsledný ukazatel‚
Rating000, je pro cílovou skupinu 4+ srovnatelný s televizní sledovaností měřenou v rámci
projektu ATO - Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch), tedy pomocí tzv. peoplemetrů.
• Při výpočtu sledovanosti pořadů na internetu pracujeme s daty naměřenými nástrojem
GemiusStream, sledovanost uvádíme v tisících diváků. Rozhodným obdobím pro zahrnutí diváků
do celkové sledovanosti na internetu je buď 7 nebo 30 dní po odvysílání pořadu v televizi.
Výpočet sledovanosti na internetu je následující:
Sledovanost v ‘000 = celkový odsledovaný čas pořadu / délka pořadu / 1000
• Metodika je používána od začátku roku 2015 a byla schválena Asociací televizních organizací
(ATO). Naším cílem je, aby byla závazně akceptována celým televizním trhem.
• Ve finále mezinárodní soutěže Research Awards 2015 pořádané IAB Europe v Berlíně tato
metodika postoupila mezi pět nejlepších ze 40 přihlášených.
srpen 2015 37
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius
PŘÍKLADY SLEDOVANOSTI TELEVIZNÍCH POŘADŮ NA INTERNETU
Název pořadu Kanál Živá v TV Odložená v TV Na internetu -
(000) (000) 30 dní (000)
Případ pro exorcistu ČT1 1 407 55
Vraždy v kruhu ČT1 1 330 75 42
Reportérka ČT1 974 58 57
Znamení koně II. ČT1 680 17 35
Fotograf ČT1 660 40 23
Jan Hus ČT1 606 37 36
Dovolená v protektorátu ČT1 418 29 24
Kmeny ČT2 114 3 27
12
• Celková sledovanost mainstreamových pořadů vysílaných na ČT1 v prime time naroste díky
odloženému sledování na televizorech přibližně o dalších 3-7 % diváků (naměřeno v rámci
peoplemetrového měření), díky internetovému archivu ČT pak o dalších 3-6 %.
• U některých typů pořadů je podíl on-line sledovanosti ještě významnější. Například u cyklu
KMENY, vysílaném na ČT2 ve středečním prime-time, si pořad odloženě pustily 3 tisíce diváků,
na internetu během následujících 30 dní dokonce 12 tisíc diváků, což znamená nárůst o 11 %.
srpen 2015 38
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Sledovanost internetového archivu
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
1. POLOLETÍ 2015: SLEDOVANOST INTERNETOVÉHO ARCHIVU V POPULACI 0+
(SEKUNDY/DEN)
20
18
16 15
14
13
14 12
12 11 11
10
8
6
4
2
0 Únor Březen Duben Květen Červen
Leden
• Průměrné denní ATS (průměrný odvysílaný čas) internetového archívu ivysilani.cz v populaci
ČR je více než 12 sekund. Průměrné měsíční ATS tak činí přibližně 6 minut.
• Sledovanost internetového archivu ivysilani.cz je stejně jako u samotného televizního vysílání
primárně závislá na atraktivitě nabízených titulů.
srpen 2015 39
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
1. POLOLETÍ 2015: ŽIVÁ SLEDOVANOST NA INTERNETU V POPULACI 0+ (MINUTY/MĚSÍC)
16 14,8 ČT1
14 ČT2
12 ČT24
ČT sport
10 ČT :D
ČT art
8
6 4,7
4,0 3,7 3,7
4 4,3 2,8 3,3
3,4 2,9
2,5 3,1
2
0 Únor Březen Duben Květen Červen
Leden
• Živá sledovanost na internetu je významná zejména u kanálů ČT24 a ČT sport.
• V případě ČT24 činil průměrný živě odsledovaný čas na internetu v populaci celé ČR v posledním
pololetí 3 minuty a 30 vteřin za měsíc.
• U kanálu ČT sport byl průměrný živě odsledovaný čas přibližně 5 minut a 20 vteřin za měsíc. V
květnu, kdy probíhalo MS v ledním hokeji v Praze a Ostravě, sledovali občané ČR kanál ČT sport v
průměru téměř 15 minut.
srpen 2015 40
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
CELEK A KANÁLY ČT
srpen 2015 41
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – Česká televize jako celek
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY ZÁSAHU A KVALITY PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO)
43% 77%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV) 40% 78%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA) 78%
42%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP) 39% 82%
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 39% 81%
Inovativnost ČT (Q, TRA) 40% 82%
75%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 73%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 69%
Míra uspokojování vkusu a zájmů konkrétního diváka (Q, TRA) 72%
66%
69%
65%
62%
62%
64%
64%
60%
64%
62%
59%
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 42
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – Česká televize jako celek
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY DOPADU PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT naučit diváky něčemu novému (I, TRA) 70%
67%
69%
Míra zaujetí pořady ČT (I, DKV) 70%
69%
68%
Míra diskusí o pořadech ČT v rodině a mezi přáteli (I, TRA) 48%
46%
44%
2013 2014 1. pololetí 2015
srpen 2015 43
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
ČT celkem ČT1 ČT2 ČT 24 ČT sport ČT :D ČT art
2014 1. pol. 2014 1. pol. 2014 1. pol. 2014 1. pol. 2014 1. pol. 2014 1. pol. 2014 1. pol.
2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015
Zásah (reach) 15+ 78% 78% 67% 67% 41% 42% 28% 27% 26% 29% 12% 12% 4% 5%
Zásah (reach) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 51% --- ---
Podíl (share) 15+ 30% 30% 15% 15% 4% 4% 4% 4% 4% 5% 1% 1% 0% 0%
Podíl (share) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 25% --- ---
Spokojenost 81% 82% 81% 82% 82% 82% 80% 80% 82% 83% 81% 81% 81% 82%
Originalita 62% 62% 61% 62% 73% 72% 53% 46% 60% 61% 64% 59% 75% 71%
Zaujetí 69% 68% 69% 68% 78% 77% 61% 56% 67% 67% 70% 61% 78% 79%
Hlavní kanál 39% 40% 21% 22% 3% 3% 5% 6% 9% 9% 1% 0% 0% 0%
Podíl premiér 40% 42% 29% 35% 26% 24% 67% 70% 52% 56% 26% 25% 23% 24%
srpen 2015 44
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – PROGRAMOVÉ ŽÁNRY - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
Dramatické 1. pol. 2015 pořady Hudební Zábavné Dětské Publicistické 1. pol. 2015 pořady Náboženské 1. pol. 2015 pořady 2014 Sportovní Zpravodajské 1. pol. 2015 pořady Vzdělávací
pořad y pořad y pořad y Dokumentární pořad y pořad y
2014 2014 2014 2014 2014 2014 1. pol. 2015 pořady 2014 2014 2014
1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015
Zásah (reach 15+) 60% 60% 4% 3% 42% 47% 31% 32% 31% 24% 1% 1% 38% 38% 26% 29% 45% 45% 9% 7%
Spokojenost 80% 81% 83% 84% 82% 82% 81% 81% 81% 82% 84% 84% 83% 83% 82% 82% 79% 80% 82% 84%
Originalita 64% 62% 71% 76% 68% 69% 62% 60% 69% 65% 77% 80% 76% 73% 55% 56% 51% 50% 74% 72%
Zaujetí 70% 67% 76% 78% 74% 74% 68% 64% 75% 73% 88% 87% 81% 80% 64% 63% 60% 56% 81% 78%
Hlavní kanál ČT x x x x 22% 28% 37% 37% 67% 63% x x 47% 44% 63% 61% 63% 61% 49% 45%
Podíl premiér 17% 19% 22% 22% 32% 44% 23% 23% 23% 33% 45% 33% 19% 19% 56% 59% 76% 76% 40% 32%
Podíl vl. tvorby 24% 24% 85% 83% 98% 97% 36% 37% 100% 100% 97% 98% 40% 42% 56% 67% 99% 99% 81% 84%
srpen 2015 45
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) KANÁLŮ ČT NA CELODENNÍM VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 1. pol.
2015
ČT1 21,18% 19,14% 17,28% 15,88% 16,36% 16,69% 15,21% 14,92%
ČT2 7,58% 6,06% 5,69% 3,66% 4,17% 4,06% 4,36% 4,44%
ČT24 1,37% 2,00% 3,40% 4,53% 5,22% 5,52% 4,34% 4,08%
ČT sport 0,90% 1,37% 2,48% 3,57% 4,41% 3,16% 4,37% 5,11%
ČT :D 0,36% 1,32% 1,37%
ČT art --- --- --- --- --- 0,05% 0,27% 0,31%
ČT celkem --- --- --- --- --- 29,84% 29,86% 30,22%
31,02% 28,57% 28,85% 27,64% 30,16%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 1. pol.
2015
ČT1 21,01% 19,03% 17,23% 15,70% 15,93% 16,15% 14,67% 14,38%
ČT2 7,41% 5,88% 5,54% 3,50% 4,20% 4,16% 4,19% 4,26%
ČT24 1,31% 1,91% 3,24% 4,28% 4,94% 5,21% 4,08% 3,84%
ČT sport 0,88% 1,33% 2,43% 3,49% 4,30% 3,07% 4,25% 5,02%
ČT :D 0,64% 2,35% 2,45%
ČT art --- --- --- --- --- 0,05% 0,27% 0,31%
ČT celkem --- --- --- --- --- 29,29% 29,81% 30,25%
30,60% 28,15% 28,43% 26,98% 29,38%
srpen 2015 46
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) KANÁLŮ ČT NA PRIME TIME (19.00 – 22.00)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 1. pol.
2015
ČT1 22,88% 21,40% 19,31% 18,11% 18,29% 19,26% 17,16% 16,39%
ČT2 5,70% 4,96% 5,03% 3,08% 3,51% 3,82% 4,18% 4,30%
ČT24 0,79% 0,92% 1,69% 2,27% 3,00% 3,17% 2,57% 2,47%
ČT sport 0,71% 1,13% 2,17% 3,10% 3,84% 2,69% 3,68% 4,04%
ČT :D 0,15% 0,57% 0,52%
ČT art --- --- --- --- --- 0,08% 0,42% 0,48%
ČT celkem --- --- --- --- --- 29,16% 28,59% 28,21%
30,08% 28,40% 28,20% 26,56% 28,64%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 1. pol.
2015
ČT1 22,44% 21,03% 18,92% 17,55% 17,71% 18,71% 16,77% 16,03%
ČT2 5,67% 4,86% 4,88% 2,96% 3,49% 4,02% 4,03% 4,16%
ČT24 0,76% 0,89% 1,64% 2,17% 2,86% 3,02% 2,45% 2,36%
ČT sport 0,69% 1,10% 2,13% 3,04% 3,76% 2,63% 3,63% 4,02%
ČT :D 0,28% 1,04% 0,95%
ČT art --- --- --- --- --- 0,08% 0,44% 0,49%
ČT celkem --- --- --- --- --- 28,74% 28,34% 28,00%
29,56% 27,88% 27,56% 25,73% 27,82%
srpen 2015 47
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT, kanály ČT a žánry - Komentář (1/2)
• Celkový průměrný týdenní zásah ČT v populaci 15+ byl v prvním pololetí 2015 srovnatelný s
rokem 2014 a činil 78 %. Zásah kanálů České televize tak opět výrazně převyšoval minimální
hodnotu, kterou si pro zásah vlastními kanály stanovuje britská BBC (70 %).
• Hodnocení pořadů České televize diváky podle základních parametrů je pozitivní a prakticky
na stejné úrovni jako v loňském roce. Index spokojenosti činil 82 %, celková vnímaná míra
originality pořadů ČT byla na úrovni 62 %, míra zaujetí pořady pak na hladině 68 %. Nejvyšší
hodnocení vykazují vzdělávací, hudební, dokumentární a náboženské pořady.
• Podíl vlastní tvorby ve vysílání ČT dosáhl v 1. polovině roku 2015 hodnoty 69 %, což je o 3
p.b. více než v roce 2014. Největší nárůst vlastní tvorby jsme zaznamenali u dokumentárních
a sportovních pořadů. V případě sportu bylo důvodem především extenzivní pokrytí MS v
hokeji Českou televizí.
• V horní polovině škály se pohybuje i index inovativnosti, v 1. polovině roku 2015 činil 60 %,
oproti minulému roku se však jedná o pokles o 4 p.b. Ve srovnání s rokem 2014 došlo k
nárůstu u indexu vnímané schopnosti ČT naučit diváky něčemu novému, konkrétně o 2 p.b.
na 69 %.
• Celkový index důvěryhodnosti ČT klesl o 4 p.b. na 69 %. Jak jsme již zmínili výše, příčiny
vidíme především ve významných mediálních útocích na Českou televizi a její zpravodajství,
jichž jsme byli v poslední době svědky.
srpen 2015 48
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT, kanály ČT a žánry - Komentář (2/2)
• Podíl premiér na celku vysílání České televize vzrostl o 2 p.b. na úroveň 42 %, největší nárůst
byl zaznamenán u kanálů ČT1, ČT sport a ČT24. Na ČT1 se jedná o nárůst o téměř 7 p.b.,
důvodem je nasazení premiérové akviziční tvorby.
• Vzrostl průměrný týdenní zásah kanálů ČT sport, ČT2 a ČT art. Kanál ČT :D týdně osloví 51 %
dětí ve věku 4-12 let.
• Česká televize jako celek dosáhla v 1.polovině roku 2015 průměrného podílu na sledovanosti
(share) 30,22 %, což je o 0,4 p.b. více než v roce 2014. V prvním pololetí letošního roku
dosáhly vyššího výkonu kanály ČT2, ČT :D a ČT art. Podíl kanálů ČT na sledovanosti byl
stabilní i přes vyšší investice komerčních stanic do vlastní tvorby.
• Stabilní je i průměrný podíl na publiku v hlavním vysílacím čase, tedy mezi 19.00 a 22.00. Za
všechny kanály ČT dohromady činil v populaci starší patnácti let 28,21 %. Ke zvýšení podílu
na sledovanosti v hlavním čase došlo u stanic ČT2, ČT:D a ČT art. Mírný pokles jsme naopak
zaznamenali u ČT1.
• Kanál ČT :D zůstává nadále suverénním leadrem trhu u dětského publika. Podíl déčka na
sledovanosti činil ve skupině 4-12 let 24,63 %.
srpen 2015 49
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
srpen 2015 50
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
Srovnání diváckých skupin podle míry uspokojení jejich vkusu, velikosti zásahu
vysíláním ČT a podle vnímání nabídky ČT ve srovnání s komerčními stanicemi
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
ČT nabízí dostatek pořadů, Průměrný týdenní zásah ČT přináší i pořady, které
které odpovídají mému vysílání v jednotlivých komerční stanice nevysílají
vkusu a mým zájmům
skupinách
2014 1. pol. 2015 2014 1. pol. 2015 2014 1. pol. 2015
Populace 18+ 70% 66% 79% 80% 80% 78%
Muži
Ženy 68% 65% 78% 79% 82% 80%
18-24 let
25-34 let 71% 66% 80% 80% 79% 76%
35-44 let
45-54 let 51% 52% 41% 40% 75% 70%
55-64 let
65 nebo více let 61% 60% 65% 64% 77% 80%
Základní
Středoškolské bez maturity 70% 64% 80% 80% 80% 78%
Středoškolské s maturitou
Vysokoškolské 71% 63% 86% 86% 84% 77%
Diváci s vysokým kulturním očekáváním
Diváci orientovaní na zpravodajství 76% 71% 90% 92% 84% 80%
Diváci, kteří se hlásí k víře
Národnostní menšiny (n=72) 81% 77% 92% 92% 81% 78%
Příznivci pořadů pro národnostní menšiny (n=186) 66% 58% 71% 71% 80% 72%
69% 68% 82% 83% 81% 77%
70% 65% 78% 78% 79% 82%
76% 68% 81% 80% 84% 79%
71% 71% 84% 86% 82% 80%
76% 72% 88% 87% 85% 81%
76% 71% x x 83% 77%
69%* 72%** x x 90% 87%**
77%* 76%** x x 87% 87%**
TRACKING: TOP2BOX - SOUČET ODPOVĚDÍ ROZHODNĚ + SPÍŠE SOUHLASÍM
* spočítáno ze sloučených vln (podzim 2013 + jaro 2014 + podzim 2014)
** spočítáno ze sloučených vln (podzim 2013 + jaro 2014 + podzim 2014 + jaro 2015)
srpen 2015 51
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
Komentář
• V porovnání s rokem 2014 byl zaznamenán pokles souhlasu s výrokem ČT nabízí
dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům, a to 4 p.b. v dospělé
populaci 18+. K poklesu došlo prakticky u všech sledovaných demografických skupin,
výjimkou jsou národnostní menšiny.
• Celkově o 2 p.b. poklesla míra souhlasu s výrokem ČT přináší i pořady, které komerční
stanice nevysílají. Výjimkou jsou diváci ve věku 25-34 let a diváci se středoškolským
vzděláním.
• Průměrný týdenní zásah České televize v jednotlivých sledovaných skupinách byl v 1.
pololetí roku 2015 ve srovnání s předchozím rokem stabilní.
srpen 2015 52