Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 216251000560003 najdete zde
HODNOCENÍ PLNĚNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY 2015
Předkládá: Mgr. Renata Týmová, vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT
Zpracoval: útvar Výzkumu a analýz ČT
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
• Tento materiál je vypracován podle metodiky hodnocení plnění úkolů veřejné služby Českou
televizí a plně integruje i standardní hodnocení plnění úkolů podle Zákona č. 483/1991 Sb., o
České televizi a Kodexu ČT. Metodika byla vypracována Českou televizí společně s Radou ČT a
ve spolupráci s radním Michalem Jankovcem v roce 2012 a první výsledky byly publikovány ve
zprávě o činnosti ČT za rok 2011. V roce 2013 byl projekt dále rozšířen a metodologie byla
zpřesněna.
• Celá metodika hodnocení plnění veřejné služby byla v roce 2015 podrobena detailnímu
posouzení odborníky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Některá metodická a
faktická doporučení akademiků byla promítnuta již do hodnocení za rok 2015.
• Pokud není u grafů uvedeno jinak, reachem (zásahem) je myšlen podíl diváků v populaci 15+,
kteří daný týden sledovali vysílání kontinuálně alespoň 15 minut. Zdrojem dat je elektronický
výzkum sledovanosti ATO – Nielsen Admosphere.
• Indikátory spokojenosti, originality a zaujetí jsou měřeny nově od roku 2013. Ve všech
případech se jedná o data za populaci 15+, zdrojem dat je denní kontinuální výzkum - DKV ČT.
• Výstupy z trackingu ČT jsou reprezentativní pro populaci 18+. Pokud není u grafů z trackingu
(TRA) uvedeno jinak, odpovídají prezentované hodnoty celkovému vypočtenému koeficientu
pro daný indikátor na stupnici 0 % - 100 % (nejedná se tedy například o prostý součet
pozitivních odpovědí „rozhodně ano“ + „spíše ano“).
• V listopadu 2015 byl Českou televizí na webech ČT24, ČT sport a iVysílání spuštěn pilotní
projekt hodnocení internetových stránek návštěvníky (on-line tracking). Prezentován jsou
data za populaci 15+.
únor 2016 2
OBSAH 4
ÚVOD 14
27
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ 30
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie 39
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 44
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře 48
CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky 60
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti 64
75
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
Celek ČT 84
Kanály ČT 92
Žánry 101
106
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN 112
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
CS2: Diváci orientovaní na kulturu 3
CS3: Dětský divák
CS4: Náboženské a etnické skupiny
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
únor 2016
ÚVOD
únor 2016 4
ÚVOD
DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které Česká televize a Rada ČT systematicky sledují úroveň a míru
naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do následujících
bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Evropské země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby – například Velká
Británie či Nizozemí – již řadu let monitorují naplňování principů veřejné služby.
Česká televize byla na poli měření veřejné hodnoty (public value) v posledních
letech velmi aktivní a prosadila se i v evropském kontextu, když o jí prosazované
principy projevila zájem zahraniční média veřejné služby. ČT bude nadále
podporovat smysluplný rozvoj měření a hodnocení veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním
úkolů veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu,
pro lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
únor 2016 5
ÚVOD
PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti;
2. indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT;
3. indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP.
Plnění úkolů veřejné služby ČT je přitom hodnoceno ze tří úhlů, tj. podle:
I. míry naplňování mezinárodně uznávaných obecných cílů stanovených pro média
veřejné služby, modifikovaných pro podmínky ČT, podle konkrétních zásad
definovaných Zákonem o ČT a Kodexem ČT – výstupy typu 1;
II. vývoje základních ukazatelů charakterizujících úroveň vysílání veřejné služby, tj.
podle Zásahu, Kvality a Dopadu vysílání (tzv. Metodiky RQI) – výstupy typu 2;
III. míry uspokojování potřeb různých diváckých skupin, jehož sledování vyžaduje Kodex
ČT – výstupy typu 3.
únor 2016 6
ÚVOD
TYPY INDIKÁTORŮ A DAT
Základ stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy indikátorů, které se vzájemně odlišují
typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti:
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) a Monitoring nových médií – kvantitativní výzkum
sledovanosti TV, sledovanost kanálů on-line, data z webového archivu;
• Denní kontinuální výzkum (DKV) – dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro potřeby měření veřejné
hodnoty;
• Trackingový výzkum – pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje dřívější
externí výzkumy realizované Českou televizi. Sběr dat a jejich zpracování realizuje výzkumná agentura TNS
AISA;
• On-line tracking – na podzim 2015 nově zavedený výzkum spokojenosti mezi uživateli webu České televize.
Data jsou sbírána Českou televizí, garantem zpracování dat je výzkumná agentura NMS Market Research.
Impulzem k realizaci on-line trackingu byla doporučení odborníků z FSV UK.
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT:
• Expertní posouzení – kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé oblasti vysílání ČT
(například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů);
• Obsahová analýza – speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé programové typy, například
na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady.
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“:
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP).
únor 2016 7
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽÍVANÝCH PRO HODNOCENÍ
I. Interní zdroje dat panel 1 000 respondentů
82 191 pořadů v roce 2015*
• Denní kontinuální výzkum ČT (DKV) 3 722 respondentů
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP)
• On-line tracking (OLT)
II. Externí dodavatelé a zdroje dat
• ATO - Nielsen - Elektronické měření sledovanosti panel 1 850 domácností
Admosphere (dříve (peoplemetry) min. 1 000 respondentů/vlnu
Mediaresearch)
750 příspěvků ročně
• TNS AISA - Semestrální trackingový výzkum 1 250 příspěvků ročně
-
• MediaTenor - Analýza zpravodajství hlavních českých
televizí a ČRo
- Analýza publicistických pořadů ČT
„Reportéři ČT“ a „168 hodin“
- Analýza diskuzních pořadů ČT
- Analýza vyváženosti zpravodajských
příspěvků z pořadu Události
• J. Formánek a kolektiv - Expertní posouzení zpravodajství ČT
(OA)
• NetMonitor - výzkum návštěvnosti internetu v České
republice zadávaný sdružením SPIR
únor 2016 * bez reklam a účelových pořadů 8
ÚVOD
DETAILNÍ INFORMACE K SEMESTRÁLNÍMU TRACKINGOVÉMU VÝZKUMU ČT
• Jedná se o pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje
dřívější externí výzkumy realizované Českou televizi.
• V rámci kalendářního roku jsou vždy realizovány dvě vlny výzkumu, a to v květnu a
v listopadu. Sběr dat je prováděn kontinuálně, v období tří týdnů, a to formou osobních
rozhovorů se záznamem odpovědí do PC. Dotazován je reprezentativní vzorek dospělé
(18+) televizní populace ČR, v každé z vln minimálně 1 000 respondentů.
• Výběr respondentů je kvótní – kombinace pohlaví a věkových skupin, vzdělání, velikosti
místa bydliště a kraje. Výzkum realizuje nezávislá renomovaná agentura pro výzkum
veřejného mínění TNS AISA.
• Pro účely celoroční zprávy jsou vždy spojována data z obou vln výzkumu realizovaných v
daném kalendářním roce. V případě pololetní zprávy jsou použita pouze data za
poslední semestr.
• Není-li tedy u konkrétních výstupů uvedeno jinak, činí minimální velikost vzorku u
celoroční zprávy 2 000 respondentů, u semestrální zprávy pak 1 000 respondentů.
únor 2016 9
ÚVOD
ČESKÁ TELEVIZE JAKO PRŮKOPNÍK MĚŘENÍ SLEDOVANOSTI INTERNETU
• Díky neustále se zvyšující dostupnosti a rychlosti internetového připojení si lidé čím dál tím více
zvykají konzumovat televizní obsah také on-line. Zvláště pro mladší cílové skupiny do 30 let se
internet stal klíčovou platformou. Chceme-li zjistit, jaký je celkový zásah obsahu vysílání,
nemůžeme internet při měření opomíjet.
• Česká televize proto v roce 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch (nyní Nielsen
Admosphere) vyvinula metodiku doplnění dat televizní sledovanosti daty sledovanosti vysílání
prostřednictvím internetu. Zásadním krokem bylo stanovení relevantního výpočtu celkové
sledovanosti odvysílaných televizních pořadů na internetu. Výsledný ukazatel‚ Rating000, je pro
cílovou skupinu 4+ srovnatelný s televizní sledovaností měřenou v rámci projektu ATO – Nielsen
Admosphere (tzv. peoplemetry).
• Při výpočtu sledovanosti pořadů na internetu pracujeme s daty naměřenými nástrojem
gemiusStream. Sledovanost uvádíme v tisících diváků. Rozhodným obdobím pro zahrnutí diváků
do celkové sledovanosti na internetu je buď 7, nebo 30 dní po odvysílání pořadu v televizi.
Výpočet sledovanosti na internetu je následující:
Sledovanost v ‘000 = celkový odsledovaný čas pořadu / délka pořadu / 1000
únor 2016 10
ÚVOD
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Jaroslav Formánek a kolektiv
• Skupina složená ze zkušených novinářů s dlouholetou praxí v českých i v zahraničních médiích. Na
expertním posouzení zpravodajských pořadů se částečně podílejí i externisté, například odborníci na
zahraniční politiku či ekonomiku.
• Kolektiv odborníků okolo Jaroslava Formánka realizuje expertní posouzení zpravodajských pořadů nejen
podle standardně užívaných přístupů analýzy obsahu mediálních sdělení, ale i na základě etických a
profesních norem závazných pro novinářskou praxi, což je v České republice dosud nepoužívaný postup.
• Tým J. Formánka vznikl v roce 2011. Od roku 2012 pravidelně spolupracuje s Českou televizí na expertním
posouzení zpravodajských pořadů. Obdobné posouzení provedla v roce 2013 i pro Český rozhlas.
MediaTenor
• Media Tenor je ve středoevropském prostoru jedinou výzkumnou společností specializující se výhradně
na analýzu obsahu médií. Media Tenor působí na českém trhu od roku 1996, původně jako sdružení
InnoVatio – Media.
• Společnost s českými vlastníky je zapojena do mezinárodní asociace kanceláří Media Tenor International.
Mezinárodní asociace je dlouhodobým knowledge partnerem OECD.
• Základem nabídky společnosti je analýza mediální publicity, na což navazuje také monitoring médií,
monitoring a analýzy sociálních sítí a diskusních fór a komunikační poradenství. Analytický a konzultační
servis společnosti MediaTenor využívá široká škála veřejných i privátních subjektů. S Českou televizí
spolupracuje společnost MediaTenor na dlouhodobé bázi.
únor 2016 11
ÚVOD
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
NetMonitor
• Rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a
sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice.
• Zadavatelem projektu je SPIR, realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch).
• Výzkum je prováděn tzv. hybridním přístupem, tedy měřením jak na straně měřeného serveru (site-
centric), tak na straně internetového prohlížeče uživatele (user-centric).
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch)
• Nielsen Admosphere je výzkumná agentura se zázemím mezinárodní společnosti Nielsen. Nabízí široké
portfolio produktů a služeb v oblasti marketingových a mediálních výzkumů, analýz a zpracování dat.
• Výzkum elektronického měření sledovanosti televize v ČR realizuje pro ATO od roku 2002 (mezi roky
2002-2015 pod jménem MEDIARESEARCH). Součástí je i výzkum životního stylu, spotřebního a
mediálního chování LSS.
• Nielsen Admosphere je členem profesních sdružení ESOMAR a SIMAR.
• Součástí skupiny Nielsen Admosphere je i společnost Adwind Software, která ČT druhým rokem
poskytuje software pro práci s daty z výzkumu sledovanosti.
únor 2016 12
ÚVOD
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
NMS Market Research
• NMS Market Research je česko-slovenská agentura pro výzkum trhu poskytující komplexní služby napříč
výzkumnými metodami a technikami již od roku 1999.
• V České republice stála NMS Market Research u zavádění metody on-line průzkumu a postavila jeden z
prvních on-line panelů respondentů.
• NMS Market Research je členem profesních sdružení SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a
veřejného mínění) a ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného mínění).
• NMS Market Research spolupracuje s Českou televizí od roku 2013 a nyní nově zpracovává výsledky
průzkumu spokojenosti návštěvníků webů České televize (on-line tracking).
TNS AISA
• TNS Aisa je přední českou agenturou zabývající se výzkumem veřejného mínění. Agentura byla založena
v roce 1990 a nyní spadá do mezinárodní sítě Taylor Nelson Sofres (TNS). TNS je součástí nadnárodní
skupiny Kantar, největšího globálního hráče na poli výzkumu trhu a veřejného mínění.
• TNS Aisa je členem profesních sdružení ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného
mínění) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a zakládá si na striktním
dodržování oborových etických zásad.
• TNS AISA realizuje pro ČT trackingový výzkum již čtvrtým rokem.
únor 2016 13
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a
rozvoj občanské společnosti a demokracie
únor 2016 14
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 52%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 50%
49%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA)
67%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém 65%
žijeme (TRA) 58%
62%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 59%
57%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA)
71%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 69%
diskusními pořady (DKV) 67%
70%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních 68%
pořadů (DKV) 63%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 82%
pořady (DKV) 80%
80%
60%
54%
55%
66%
63%
60%
2013 2014 2015
únor 2016 15
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
RELEVANCE
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků s dopadem na zákonem jmenované skupiny nebo 80%
s tématy "veřejnoprávními" (ext. relevance, OA) 75%
76%
Podíl příspěvků s adekvátním rozsahem prezentovaných faktů
(interní, OA) 88%
89%
Podíl příspěvků s adekvátním popisem příčin (interní, OA) 90%
Podíl příspěvků s adekvátním popisem následků (interní, OA) 97%
99%
98%
99%
99%
99%
2013 2014 2015
únor 2016 16
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
PŘESNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků s adekvátním rozsahem prezentovaných faktů 88%
(interní, OA) 89%
90%
Podíl příspěvků, kde jsou všechna fakta uvedena s adekvátní 97%
přesností, včetně souladu slova a obrazu (OA) 98%
98%
2013 2014 2015
17
únor 2016
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
TRANSPARENTNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
98%
Podíl transparentně popsaných zdrojů vůči všem zdrojům (OA) 97%
99%
99%
Podíl zpráv bez použití nejmenovaných zdrojů (OA) 99%
99%
2013 2014 2015
VĚCNOST
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl příspěvků bez hodnotícího soudu (OA) 100%
100%
100%
únor 2016 18
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Kolektiv JF
RŮZNORODOST – VÝSKYT RŮZNÝCH TYPŮ ZPRÁV
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40%
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí 29% 313%2%
Příspěvky z domácí politiky 26% 29% 38%
Příspěvky z domácí ekonomiky a hospodářství 17% 212%2%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru 5% 1100%%
Regionální zprávy bez politického kontextu 88%% 13%
Příspěvky o dopravních nehodách, živelních katastrofách,… 6%7% 12%
Příspěvky z oblasti kultury 6% 8%
6%
12%
Příspěvky o kriminalitě 6%7%
Regionální zprávy s politickým kontextem 1% 3% 6%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 4%5%6%
Praktické informace z oblasti práva 1%2% 4%
Informace z oblasti vědy a výzkumu 111%%%
Příspěvky o slavných lidech, celebritách 1%2% 4%
Příspěvky s náboženskou a duchovní tématikou 111%%%
2013 2014 2015
únor 2016 19
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních pořadů v populaci 15+ zůstává
dlouhodobě stabilní, oproti roku 2014 klesl o 1 p.b. na 49 %. Pro srovnání uvádíme, že meziroční pokles zásahu u
obdobných pořadů hlavních komerčních vysilatelů (TV Nova a FTV Prima) je výraznější (až 3 p.b).
• Spokojenost a další kvalitativní ukazatelé týkající se celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních pořadů
jsou přibližně v průměru předchozích let. Spokojenost dosáhla hodnoty 80 % (meziročně beze změny), originalita 55 %
(+1 p.b.) a zaujetí 60 % (-3 p.b.).
• V uplynulých třech letech došlo k dramatickým změnám v globální politice s dopadem na bezpečnost Evropy s vlivem na
Českou republiku (válka na Ukrajině, Sýrii, teroristické útoky a živelná masivní imigrace). Ne vždy se evropské politické
elity dokázaly rychle se situací vyrovnat a poskytnout veřejnosti ucelený a objektivní obraz reality. Dochází ke stále větší
polarizaci společnosti a názorové roztříštěnosti. Ve velkém rozsahu začaly, na rozdíl od předešlých let, pracovat
dezinformační zpravodajské zdroje na sociálních sítích, které cíleně útočí na objektivitu tradičních médií, především pak
veřejnoprávních – České televize a Českého rozhlasu. Ataky vedené z mnoha stran se projevily ve veřejném mínění na
mnoha úrovních, včetně vnímání České televize občany a mají za následek pokles většiny koeficientů indikátorů
vycházejících z trackingového výzkumu.
RELEVANCE, PŘESNOST A TRANSPARENTNOST ZPRAVODAJSTVÍ
• Z obsahové analýzy zpravodajství vyplynulo, že podíl příspěvků, ve kterých nechybějí žádné podstatné relevantní
informace, se oproti roku 2014 zvýšil o 1 p.b. na 90 %. Podíl příspěvků se správně uvedenými fakty a příspěvků se
správně uvedenými zdroji byl i v roce 2015 téměř absolutní (98 %, respektive 99 %). Podobně prakticky ve všech
zkoumaných příspěvcích, ve kterých byl citován nějaký zdroj, byl tento přesně a úplně popsán (99 %).
VĚCNOST ZPRAVODAJSTVÍ, RŮZNORODOST ZPRÁV
• Ve vysílání měly největší zastoupení zprávy ze zahraničí (31 % ze všech zpráv), dále zprávy z domácí politiky (26 %) a
zprávy z domácí ekonomiky a hospodářství (22 %). Rozdíly ve struktuře zpráv oproti roku 2014 nejsou velké, vymyká se
spíše „volební“ rok 2013 s vysokým podílem zpráv z domácí politiky (38 %).
únor 2016 20
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Tracking ČT
2015: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT MEZI PŘÍZNIVCI POLITICKÝCH
SUBJEKTŮ Z RŮZNÝCH ČÁSTÍ POLITICKÉHO SPEKTRA
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Česká televize je důvěryhodná (TRA) 68%
72%
Informace předkládané ČT divákům jsou objektivní a vyvážené
(TRA) 64%
Ve zpravodajských a publicistických pořadech ČT je dáván 63%
dostatečný prostor názorům odborníků (TRA) 66%
Zastoupení odborníků s rozdílnými názory na jednotlivá témata je 60%
ve vysílání ČT vyvážené (TRA)
71%
73%
70%
64%
67%
62%
obecná populace 18+
sympatizanti stran SOUČASNÉ VLÁDNÍ KOALICE (ČSSD + ANO + KDU-ČSL)
sympatizanti VŠECH OSTATNÍCH stran
únor 2016 21
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: MediaTenor
2015: PODÍL ŠESTI NEJČASTĚJI ZMIŇOVANÝCH POLITICKÝCH SUBJEKTŮ NA POLITICKÉM ZPRAVODAJSTVÍ
A TÓN MEDIALIZACE SUBJEKTŮ V HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH
Podíl na politickém zpravodajství
50%
40% 35% 35% 39% 35%
30% 26% 25% 22% 27%
20% 9% 9% 11% 7% 8% 10% 9% 6% 9% 6% 8% 10%
10% KDU-ČSL ODS TOP 09 5% 5% 4% 4%
0% KSČM
ČSSD ANO -6% -9% -9% -12%
0%
-10% -5% -6% -8% -5% -8% -12% -11% -11% -7% -6% -9% -6% -6% -8% -8% -10% -6% -9% -6% -5%
-20%
-30%
-40%
-50%
Tón medializace (hodnoty představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí)
Události Televizní noviny Zprávy FTV Prima Hlavní zprávy (ČRo)
únor 2016 22
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Media Tenor
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
Celkové počty zmínek o jednotlivých politických stranách v pořadu Události (šest nejčastěji
zmiňovaných stran, v závorce uvádíme meziroční procentní změnu)
2015 ČSSD ANO KDU-ČSL ODS TOP 09 KSČM
4 591 3 378 1 219 1 150 1 109 660
(-14%) (+6%) (-26%) (-31%) (-18%) (-3%)
2014 5 367 3 196 1 639 1 674 1 348 682
2013 4 201 927 910 4 454 2 621 1 005
únor 2016 23
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Media Tenor
2015: ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN V DISKUSNÍM
POŘADU OTÁZKY VÁCLAVA MORAVCE
(počet účastí)
ČSSD OVM
ANO 34
TOP 09 a STAN 34
ODS 15
KSČM 14
KDU-ČSL 11
Strana zelených 10
Strana soukromníků 4
Svobodní 2
Žít Brno 1
1
únor 2016 24
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT
• Sympatizanti jak vládních, tak opozičních politických stran a hnutí, vnímají ve valné většině
Českou televizi jako důvěryhodnou instituci předkládající divákům objektivní a vyvážené
informace. Výrazně pozitivně je hodnocen také prostor, který ČT ve vysílání věnuje
odborníkům, a jejich názorová vyváženost.
• Na podporu celkové vyváženosti zpravodajství lze uvést i to, že Česká televize v porovnání s
dalšími hlavními zpravodajskými relacemi objektivně vykazuje nejnižší rozdíly mezi
pozitivními a negativními výpověďmi o jednotlivých politických subjektech (tzv. „tón
medializace“.)
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
• Počet zmínek o jednotlivých politických stranách ve vysílání pořadu Události v roce 2015
meziročně klesl u všech šesti nejčastěji zmiňovaných stran s výjimkou hnutí ANO, u kterého
naopak počet zmínek od volebního roku 2013 meziročně roste a postupně se přibližuje počtu
zmínek o nejsilnější koaliční straně, tedy ČSSD. Pokles zmínek o domácích politických
subjektech v Událostech byl v roce 2015 vyvážen nárůstem zahraničního zpravodajství (viz
„Analýza zpravodajství českých televizí a ČRo - rok 2015“, slide 30).
únor 2016 25
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN V DISKUSNÍCH POŘADECH
• Nejfrekventovanějšími hosty v pořadu Otázky Václava Moravce byli v roce 2015 zástupci
ČSSD (34) a hnutí ANO (34). Celkem bylo do OVM pozváno 78 hostů současné vládní koalice a
40 hostů zastupujících opoziční parlamentní strany (ODS, TOP 09 a KSČM).
Poznámka: V zásadě by mělo platit, že poměrná účast politických subjektů v relacích má zhruba odpovídat četnosti jejich zastoupení v zastupitelských
orgánech, především v PSP ČR. Kodex ČT (6.2) uvádí, že „Vyváženost se posuzuje zejména podle váhy jednotlivých politických stran v demokratické společnosti
odvozené především z výsledků voleb do hlavních orgánů zastupitelské demokracie.“ Zároveň by měl být v úhrnu zajištěn přibližně stejný prostor zástupcům
vládních stran a opozice. V Kodexu ČT (6.1) je tento požadavek formulován tak, že „Česká televize dbá, aby hlavní názorové proudy dostaly rovnoměrný
prostor k vyjádření.“
únor 2016 26
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
únor 2016 27
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 9%
(ATO) 9%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA) 12%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 0% 70%
0% 68%
Podíl jazykových kurzů na vysílání - ČT1, ČT2 a ČT art (AOP) 0% 67%
0% 65%
Podíl jazykových kurzů pro děti na všech dětských pořadech (AOP) 1% 63%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu 1% 62%
na vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP)
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 11% 83%
režimu na všech dětských pořadech (AOP) 10% 82%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 82%
14% 77%
4% 74%
2% 72%
2% 78%
81%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV) 76%
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV)
2013 2014 2015
únor 2016 28
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Komentář
• Zásah vzdělávacích a osvětových pořadů meziročně vzrostl o 3 p.b., a to zejména díky
zařazení nových vzdělávacích pořadů do vysílání ČT 2 a ČT :D. Alespoň 15 minut
nepřetržitě sledovalo v průměrném týdnu vzdělávací a osvětové pořady ČT 12 %
populace.
• Index spokojenosti se vzdělávacími pořady je dlouhodobě ustálený – v roce 2015
zůstal na hodnotě 82 %. Index originality vzdělávacích pořadů činil 72 %, index míry
zaujetí pak 76 % (jde o pokles o 2 p.b., resp. 5 p.b.).
• Téměř čtyři pětiny dospělé populace ČR (79 %) souhlasí s názorem, že ČT významně
přispívá ke vzdělanosti svých diváků (index indikátoru 67 %); 67 % souhlasí s tím, že ČT
významně přispívá k právnímu vědomí občanů (index indikátoru 62 %).
• V roce 2015 pokračovalo vysílání jazykových vzdělávacích kurzů pro děti, které se
podařilo nasadit v roce 2014. Konkrétně se jedná o tituly Angličtina pro nejmenší,
Angličtina s Hurvínkem (ta byla vyrobena Českou televizí ve spolupráci s divadlem
Spejbla a Hurvínka) a také Francouzština s Bílou paní.
• V porovnání s předchozím rokem významně vzrostl podíl pořadů, které jsou vysílány v
původním znění s titulky nebo v duálním jazykovém režimu (divák si může vybrat
mezi původním zněním a dabingem), a to na 14 % (nárůst o 4 p.b.).
únor 2016 29
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
únor 2016 30
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 72%
75%
Vnímaná schopnost ČT podněcovat kulturně-společenské aktivity
diváků (TRA) 73%
61%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 59%
60%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím
(TRA) 71%
69%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka (TRA) 70%
Vnímaný přínos ČT k vytváření společného prožitku a posilování 75%
dobrých vztahů ve společnosti (TRA) 74%
73%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci (TRA) 64%
62%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci (TRA) 60%
62%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na odpočinkové 59%
formáty (TRA) 57%
59%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na zábavné 55%
formáty (TRA) 56%
53%
51%
51%
70%
68%
67%
70%
67%
67%
2013 2014 2015
únor 2016 31
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 73%
sportovních akcí (TRA) 73%
73%
Vnímaná inovativnost České televize (TRA) 64%
64%
Podíl pořadů rozvíjejících kulturní identitu národnostních a 3% 61%
etnických menšin - ČT1 a ČT2 (AOP) 3%
3% 82%
81%
Podíl pořadů s duchovní a náboženskou tématikou - ČT1 a ČT2 1% 82%
(AOP) 1% 68%
67%
3% 67%
73%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV) 72%
71%
Originalita "kulturních" žánrů (DKV)
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV)
2013 2014 2015
únor 2016 32
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 48%
KULTURNÍ POŘADY - hudba, divadlo, umění (TRA) 46%
41%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 61%
FILMY (TRA) 60%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 62%
ZAHRANIČNÍ FILMY (TRA)
5% 46%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 6% 41%
SERIÁLY (TRA)
8% 43%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro
ZAHRANIČNÍ SERIÁLY (TRA) 4%
3%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro
ZÁBAVNÉ POŘADY (TRA) 5%
27%
22%
28%
2013 2014 2015
únor 2016 33
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Průměrný týdenní zásah kulturních pořadů (chápaných v širokém slova smyslu) v roce
2015 činil 73 %, což je přibližně na průměru úrovně posledních let.
• 70 % populace vnímá dominantní postavení ČT v oblasti kulturních pořadů, podle 60 %
respondentů má ČT schopnost podněcovat kulturně společenské aktivity diváků (rovněž
na úrovni let 2013-2014). Jak vyplývá i z výsledků dalších otázek trackingového výzkumu,
koeficienty u většiny subjektivně hodnocených „kulturních“ indikátorů oscilují kolem
dlouhodobých průměrů.
• Index spokojenosti a další kvalitativní parametry kulturních žánrů chápaných v širokém
slova smyslu vykazují jen minimální posuny. Index spokojenosti činil 82 % (+1 p.b.), index
originality 67 % (beze změny) a index míry zaujetí pořady 71 % (-1 p.b.). Výjimku tvoří
celková vnímaná míra inovativnosti ČT, která poklesla o 3 p.b. na hodnotu 61 %.
• Podíl diváků, kteří považují některý z kanálů ČT za hlavní pro kulturní pořady (hudba,
divadlo umění), i v důsledku pokračující diverzifikace televizního trhu meziročně poklesl o
5 p.b. na 41 %. Přesto si Česká televize v tomto ohledu nadále udržuje mezi televizemi
výsadní postavení (podíl konkurenčních stanic se rovněž snížil, přibylo odpovědí „žádná“).
• Navíc ve všech sledovaných kategoriích (hlavní kanál pro české filmy, pro zahraniční filmy,
pro české seriály, pro zahraniční seriály nebo pro zábavné pořady) jsou hodnoty pro
Českou televizi lepší než v roce 2014.
únor 2016 34
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl původní dramatické tvorby v celé programové nabídce - ČT1 11%
a ČT2 (AOP) 8%
9%
Podíl původní tvorby v oblasti dramatických, zábavních a dětských 53%
pořadů (AOP) 43%
40%
Podíl premiér na dramatických, zábavních a dětských pořadech 26%
(AOP) 22%
21%
2013 2014 2015
únor 2016 35
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH PODŽÁNRŮ NA DOKUMENTÁRNÍCH POŘADECH
Umění a média Humanitní vědy Přírodní vědy Medailon
Neurčeno
Přírodopisy a cestopisy Docusoap
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 12% 4% 2% 11% 25% 1% 45%
2014 12% 4% 2% 8% 24% 2% 48%
2015 10% 6% 4% 7% 28% 2% 43%
únor 2016 36
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH SPORTŮ NA SPORTOVNÍM VYSÍLÁNÍ ČT
Fotbal Hokej Motorismus Cyklistika
Basketbal Atletika Tenis Volejbal
Golf Ostatní a komb. sporty
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 17% 10% 7% 7% 5% 4% 4% 4% 4% 38%
2014 15% 11% 6% 7% 5% 3% 3% 2% 3% 45%
2015 15% 12% 3% 8% 5% 4% 5% 2% 3% 43%
únor 2016 37
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Podíl původní dramatické tvorby na vysílání ČT1 a ČT2 činil v uplynulém roce 9 %, což
je přibližně na průměru posledních let.
• V roce 2015 činil podíl původní tvorby v úžeji vymezené skupině dramatických,
zábavných a dětských pořadů 40 %, meziročně se jedná o pokles o 3 p.b. Hodnota
tohoto ukazatele se snižuje postupně od roku 2013 v důsledku spuštění nových kanálů
ČT :D a ČT art.
• Ve struktuře dokumentárních pořadů meziročně mírně posílila zejména přírodopisná a
cestopisná tématika na úkor dokumentů o umění a médiích.
• Struktura času věnovaného jednotlivým sportovním odvětvím se do určité míry mění v
závislosti na vrcholných sportovních událostech konaných v jednotlivých letech, viz
například vyšší podíl kombinovaného vysílání v letech 2012 a 2014, který způsobily
olympiády.
• Z hlediska posledních let je také zajímavý postupně se snižující podíl fotbalu na celku
sportovního vysílání, a to až na úroveň 15 % (roky 2014 a 2015), což svědčí o větší
diverzifikaci sportovního vysílání ve prospěch „menších“ sportů, také v důsledku
přechodu některých fotbalových práv na komerční stanice.
únor 2016 38
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – Prezentace České republiky,
regionů a komunit
únor 2016 39
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 11% 64%
11% 64%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 11% 64%
etnických menšin ve vysílání (TRA)
3%
Podíl regionálního vysílání na celkovém vysílacím čase (AOP) 3%
3%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV) 83%
81%
82%
Originalita regionálních pořadů (DKV) 61%
58%
Zaujetí regionálními pořady (DKV)
61%
69%
67%
64%
2013 2014 2015
únor 2016 40
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroj: Media Tenor
POČET MĚST A OBCÍ ZMÍNĚNÝCH V POŘADU UDÁLOSTI V REGIONECH
0 200 400 600 800 1000 1200 1400
UVR Praha 685
UVR Brno 973
UVR Ostrava 548 922
Počet celkově zmíněných obcí ČR (napříč UVR) 493
únor 2016 397
334
332
286
222
235
2013 2014 2015 1182
41
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
TS Brno TS Ostrava TS Praha
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
100%
2013 10% 9% 82% 100%
2014 9% 9% 82% 42
2015 9% 9% 82%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2013 15% 11% 74%
2014 13% 12% 75%
2015 13% 12% 75%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2013 11% 12% 77%
13% 76%
2014 11%
14% 74%
2015 12%
únor 2016
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Komentář
• Průměrný týdenní zásah regionálních pořadů v populaci 15+ je dlouhodobě stabilní a
dosahuje 11 %.
• Na stejné úrovni jako v letech 2013 a 2014 byl také podíl regionálního vysílání na celkovém
vysílacím čase (3 %). Nemění se ani celková míra spokojenosti s mírou zastoupení pořadů
pro národnostní a etnické menšiny (64 %).
• Spokojenost diváků s regionálními pořady i další kvalitativní ukazatele v roce 2015 jsou
dlouhodobě stabilní. Spokojenost meziročně vzrostla o 1 p.b. na 82 %, index originality činil
v uplynulém roce 61 %, index míry zaujetí 64 %.
• Celkový počet obcí a měst zmíněných v pořadu Události v regionech v součtu všech tří
redakcí ČT činil v uplynulém roce 922, což je nejnižší hodnota za poslední tři roky. Důvodem
je, že v relaci se objevilo méně příspěvků týkající se vztahu celostátní a regionální politiky.
Stejně jako v případě struktury vysílaných sportů se i zde projevuje jistá sezónnost; počet
zmíněných měst a obcí byl nejvyšší v roce 2013, kdy probíhaly prezidentské a parlamentní
volby.
• Čtvrtinový podíl si mimopražská studia dlouhodobě udržují ve vysílání ČT1, v posledních
letech však pozorujeme také postupný nárůst u ČT2.
únor 2016 43
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – Přibližování světa občanům
České republiky
únor 2016 44
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) převzatých pořadů (ATO)* 46%
52%
52%
Podíl evropské tvorby (včetně domácí) na všech pořadech ČT 93%
(AOP) 91%
90%
Spokojenost s převzatými pořady (DKV)
82%
81%
81%
Originalita převzatých pořadů (DKV) 70%
68%
69%
Zaujetí převzatými pořady (DKV) 74%
74%
71%
2013 2014 2015 * V roce 2015 byla zpřesněna definice převzatých pořadů.
Nově jsou zahrnuty i pořady ČT :D a ČT art, z tohoto
důvodu byly upraveny i hodnoty pro roky 2013 a 2014.
únor 2016 45
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroj: AOP ČT
PODÍL EVROPSKÝCH (VČETNĚ DOMÁCÍCH) A MIMOEVROPSKÝCH POŘADŮ NA VŠECH
POŘADECH PODLE JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ
2013 2014 2015
Evropská tvorba Evropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba
Dramatické 76% 24% Dramatické 76% 24% Dramatické 73% 27%
Zábavné 99% 99%
Hudební 99% 1% Zábavné 97% 1% Zábavné 99% 1%
95% 92%
Sportovní 100% 1% Hudební 100% 3% Hudební 97% 3%
Zpravodajské 100% 100%
Publicistické 5% Sportovní 8% Sportovní 93% 7%
Dokumentární 84% 82%
99% Zpravodajské 93% Zpravodajské 100%
Vzdělávací 99% 100%
Náboženské Publicistické Publicistické 100%
16% Dokumentární 18% Dokumentární 83% 17%
1% Vzdělávací 7% Vzdělávací 94% 6%
1% Náboženské 0% Náboženské 99%
únor 2016 46
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Komentář
• Průměrný týdenní zásah převzatých (zahraničních) pořadů zůstal v roce 2015 na
úrovni 52 %.
• Podíl evropské tvorby na všech pořadech klesl o 1 p.b. na hodnotu 90 %.
• Spokojenost s převzatými pořady je dlouhodobě stabilní, v roce 2015 činila 81 % (beze
změny). Index originality zahraničních pořadů byl 69 % (nárůst o 1 p.b.), index míry
zaujetí 71 % (pokles o 3 p.b.).
• Nejvyšší podíl odvysílané mimoevropské tvorby jsme tradičně zaregistrovali v oblasti
dramatiky. V roce 2015 se na celkovém vysílacím čase žánru podílela mimoevropská
tvorba 27 %, což reprezentuje nárůst o 3 p.b. ve srovnání s předchozími roky.
• Podíl neevropských titulů na celku dokumentárních (17 %), vzdělávacích (6 %) a
sportovních (7 %) pořadů byl přibližně stejný jako v roce 2014. Právě v těchto
programových typech (společně s dramatikou) je relativní zastoupení neevropské
produkce nejvyšší.
únor 2016 47
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových
technologií veřejnosti
únor 2016 48
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroje: Tracking ČT
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Vnímání vedoucího postavení ČT při zavádění nových technologií 57%
pro sledování programu (TRA)
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného
obsahu prostřednictvím internetových stránek a aplikací pro 61%
mobilní zařízení (TRA)
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 72%
obsahu prostřednictvím internetového archivu iVysílání (TRA)
Zařazeno do trackingového
2015 výzkumu ČT na podzim 2015
únor 2016 49
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: NetMonitor
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ZA MĚSÍC
0 200 000 400 000 600 000 800 000 1 000 000 1 200 000 1 400 000 1 600 000 1 800 000 2 000 000
www.ceskatelevize.cz 1 525 372
www.ivysilani.cz 1 743 470
www.ct24.cz
www.ctsport.cz 1 668 046
decko.ceskatelevize.cz 576 099
673 244
556 325
526 128
587 394
573 391
276 667
425 997
376 771
132 903
137 103
179 599
2013 2014 2015
únor 2016 50
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Do trackingového výzkumu byly na podzim 2015 nově zařazeny specifické otázky týkající se zavádění
nových technologií, inspirované britskou BBC. Měření nelze srovnat s předchozími roky, nejlépe je ale
zatím hodnoceno poskytování programu prostřednictvím iVysílání (hodnota indexu 72 %).
• Kmenový web České televize www.ceskatelevize.cz zaznamenal oproti roku 2014 mírný pokles
návštěvnosti, konkrétně o 4,3 %.
• Samotná návštěvnost on-line archivu ČT www.ivysilani.cz meziročně také oslabila, a to o 17 %.
Důvodem poklesu může být částečný přechod diváků na platformu HbbTV. Paradoxně ale v roce 2015
stoupl průměrný čas strávený sledováním internetového archívu iVysílání, a to na cca 13 minut za měsíc
(viz graf na následující straně). To znamená, že unikátních návštěvníků archivu tedy sice ubylo, ale
celkový odsledovaný čas na populaci narostl. Diváci strávili při průměrné návštěvě u iVysílání přibližně o
pětinu delší dobu, než v roce 2014.
• Mírný pokles návštěvnosti zasáhl i zpravodajský portál www.ct24.cz (o 3,4 %) a sportovní stránky
www.ctsport.cz ( o 11,5 %). V druhém případě je zřejmým důvodem absence významných sezónních
událostí, jakými jsou Olympijské hry nebo fotbalové šampionáty.
• Interaktivní web české televize decko.ceskatelevize.cz dokázal v roce 2015 opět výrazně zvýšit
návštěvnost, a to o 30 %. Web Déčka navštívilo v průměru cca 180 tisíc unikátních návštěvníků měsíčně,
a to i díky tradičně úspěšným projektům Velikonoční a Adventní kalendář. K padesátému výročí
Večerníčku byl vytvořen unikátní zábavně vzdělávací projekt Časolet. V závěru prvního pololetí
odstartoval nejrozsáhlejší vzdělávací projekt Déčka – Duhový institut věd (DIV). Projekt je rozdělen do
oborů odpovídajících okruhům Rámcově vzdělávacího program MŠMT a hra tak může sloužit i jako
audiovizuální doplněk školní výuky.
únor 2016 51
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
SLEDOVANOST ARCHIVU ČT A ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ ČT NA INTERNETU V POPULACI 0+
(MINUTY/MĚSÍC)
0 2 4 6 8 10 12 14
Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu iVysílání 12,26
ČT 12,76
Průměrný čas strávený celkem sledováním živého vysílání ČT na 9,24
internetu 7,73
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT1 na internetu 0,36
0,23
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT2 na internetu 0,27 3,76
0,07 3,37
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT24 na
internetu 0,00 4,84
0,01 4,04
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT sport na 0,01
internetu 0,01
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT :D na
internetu
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT art na
internetu
2014 2015
únor 2016 Poznámka: Indikátory nebyly v roce 2013 zjišťovány. 52
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Průměrný čas strávený měsíčně sledováním archivu České televize iVysílání v populaci
meziročně vzrostl o půl minuty (při současném poklesu unikátních návštěvníků webu).
• Živá sledovanost na internetu je významná zejména u kanálů ČT24 a ČT sport:
− V případě ČT24 činil průměrný živě odsledovaný čas na internetu v roce 2015 v
populaci ČR necelé 4 minuty za měsíc.
− U kanálu ČT sport činil průměrný živě odsledovaný čas rovněž přibližně 4 minuty za
měsíc, meziročně však došlo k poklesu o 1 minutu. Důvodem je již výše zmíněná
absence některých mimořádně atraktivních mezinárodních sportovních událostí.
− Živá sledovanost ostatních kanálu je z jejich podstaty spíše marginální (na rozdíl od
zpravodajství a sportu se nejedná o přenos informací v reálném čase).
únor 2016 53
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
PŘÍKLADY SLEDOVANOSTI TELEVIZNÍCH POŘADŮ NA INTERNETU
Název pořadu Kanál Živá v TV Odložená v TV - Na internetu -
(000) 7 dní (000) 30 dní (000)
StarDance VII. ČT1
Případ pro exorcistu ČT1 1 516 44 41
Doktor Martin ČT1 1 407 55 42
Vraždy v kruhu ČT1 1 361 87 61
Labyrint ČT1 1 330 75 57
Reportérka ČT1 1 115 93 74
Fotograf ČT1 974 58 35
Jan Hus ČT1 660 40 36
Zlatá mládež ČT1 606 37 24
Dovolená v Protektorátu ČT1 461 31 57
Čtyři v tom 3 ČT1 418 29 27
Český žurnál ČT2 312 27 56
231 21 19
únor 2016 54
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Česká televize u svých pořadů pravidelně monitoruje i sledovanost na internetu.
• Mezi nejúspěšnější pořady na iVysílání patřil v roce 2015 seriál Labyrint, který si přehrálo
průměrně 74 tisíc diváků z cílové skupiny 4+. Živá televizní sledovanost pořadu tak byla
doplněna o dalších cca 7 %.
• Dalším úspěšným titulem byl podzimní seriál Doktor Martin, který průměrně na webu
sledovalo 61 tisíc diváků (příspěvek k televizní sledovanosti více než 4 %).
• Rekordní sledovanost na iVysílání zaznamenala úspěšná docusoap Čtyři v tom 3, kterou
odloženě na internetu sledovalo v průměru 56 tisíc diváků z CS 4+. Příspěvek k živé
sledovanosti činil v tomto případě 18 %.
únor 2016 55
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
2015: CELKOVÉ HODNOCENÍ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT UŽIVATELI
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
www.ivysilani.cz 78%
www.ct24.cz 69%
www.ctsport.cz 75%
únor 2016
2015
Poznámka: Indikátory nebyly v roce letech 2013 a 2014 zjišťovány. 56
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
2015: HODNOCENÍ RŮZNÝCH ASPEKTŮ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
UŽIVATELI
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Informační hodnota stránky 79%
73%
77%
Grafické provedení stránky 78%
72%
74%
Přehlednost stránky, orientace na stránce 77%
71%
74%
www.ivysilani.cz www.ct24.cz www.ctsport.cz
únor 2016 57
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
NET PROMOTER SCORE VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
(INDEX LOAJALITY DIVÁKŮ NA STUPNICI -100; +100)
-100 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100
www.ivysilani.cz 57
www.ct24.cz 75
www.ctsport.cz 28
únor 2016
2015
Poznámka: Indikátory nebyly v roce letech 2013 a 2014 zjišťovány. 58
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Od roku 2015 bylo do měření plnění veřejné služby Českou televizí nově zařazeno také hodnocení
spokojenosti s internetovým obsahem poskytovaným ČT, tzv. on-line tracking. Pilotní projekt
zkoumal následující webové stránky ČT:
− www.ceskatelevize.cz/ivysilani
− www.ceskatelevize.cz/ct24
− www.ceskatelevize.cz/ctsport
• Ze tří zmíněných je nejlépe hodnocenou stránkou ČT ivysilani.cz (index indikátoru 78 %).
Následuje ctsport.cz (75 %) a ct24.cz (69 %). Pro srovnání, průměrné hodnocení internetových
stránek britské BBC činilo ve 2. čtvrtletí minulého roku 66 %, a to při použití identické metodiky.
• Dobře jsou hodnoceny i jednotlivé aspekty internetových stránek ČT, jakými jsou informační
hodnota, grafické provedení a přehlednost či orientace na stránce.
• Tzv. NET PROMOTER SCORE (NPS), neboli míra loajality diváků na stupnici -100; +100, je nejvyšší u
ct24.cz (+72) a u ivysilani (+57). Obě hodnoty jsou výrazně nadprůměrné; loajalitu návštěvníků k
uvedeným webovým stránkám lze interpretovat jako mimořádně vysokou.
Poznámka: Indikátor NPS vychází z mezinárodně uznávané definice: Rozdíl procentního zastoupení těch, kteří na otázku: „Nakolik je
pravděpodobné, že byste doporučil/a zhlédnutí této webové stránky známému nebo kolegovi? 0 znamená, že byste stránku rozhodně
nedoporučil/a 10 znamená, že byste stránku určitě doporučil/a“ odpověděli 9 až 10 (loajální) a těch, kteří odpověděli 0 nebo 6 (neloajální
klienti). Hodnoty okolo 30 bodů jsou považovány za průměrné, hodnoty nad 50 vykazují velmi nadprůměrnou hodnotu loajality.
únor 2016 59
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
CELEK ČT
únor 2016 60
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ČESKÁ TELEVIZE JAKO CELEK
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY ZÁSAHU A KVALITY PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO)
43% 77%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV) 40% 78%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA) 39% 77%
39%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP) 39% 82%
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 40% 81%
Inovativnost ČT (Q, TRA) 81%
75%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 73%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 68%
Míra uspokojování vkusu a zájmů konkrétního diváka (Q, TRA) 72%
66%
67%
65%
62%
63%
64%
64%
61%
64%
62%
60%
2013 2014 2015
únor 2016 61
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ČESKÁ TELEVIZE JAKO CELEK
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY DOPADU PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT naučit diváky něčemu novému (I, TRA) 70%
67%
69%
Míra zaujetí pořady ČT (I, DKV) 70%
69%
67%
Míra diskusí o pořadech ČT v rodině a mezi přáteli (I, TRA) 48%
46%
44%
2013 2014 2015
únor 2016 62
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
CELEK ČT - Komentář
• Celkový průměrný týdenní zásah ČT v populaci ČR byl v roce 2015 na úrovni 77 %, tedy
srovnatelný s hodnotami v předchozích letech. Zásah České televize tak nadále značně
převyšuje minimální hodnotu, kterou si pro oslovení veřejnosti stanovuje BBC (70 %).
• Od roku 2013 jsou sledovány dva nové kvalitativní indikátory pořadů: originalita a míra zaujetí.
Ve srovnání s průměrem za všechny televize je hodnocení pořadů České televize v obou
ohledech výrazně nadprůměrné. Celková míra vnímané originality pořadů vysílaných ČT činila v
uplynulém roce 63 %, což je o 1 p.b. více než v roce 2014. Celková míra zaujetí pořady v roce
2015 dosáhla hodnoty 67 %, ve srovnání s rokem 2014 pokles o 2 p.b. Celková spokojenost s
pořady ČT se meziročně nezměnila a zůstává na úrovni 81 %.
• Index důvěryhodnosti ČT za minulý rok poklesl o 5 p.b. na úroveň 68 %. Hlavní příčinu
poklesu, který trvá již od roku 2013, spatřujeme v mediálních útocích na Českou televizi,
vedených i z řad politických představitelů. Útoky mají pochopitelně vliv na formování veřejného
mínění o ČT. Na druhé straně zůstává stabilní vnímaná důvěryhodnost zpravodajství ČT. Hlavní
večerní zpravodajská relace ČT Události je ve srovnání s konkurenčními pořady dlouhodobě a
s výrazným náskokem označována jako nejdůvěryhodnější. Hodnotí ji tak dvě třetiny dospělé
populace ČR.
• Index inovativnosti činil v minulém roce 61 %, meziročně došlo k jeho mírnému poklesu.
• Podíl vlastní tvorby na celku vysílání činil 67 %, což je o 1 p.b. více než v roce 2014.
• Podíl premiér na celku vysílání je na úrovni 39 %, meziročně se jedná pokles o 1 p.b.
únor 2016 63
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
KANÁLY ČT
únor 2016 64
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
ČT1 TABULKA DAT:
PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH
80%
ČT art 60% ČT2 ČT1 2013 2014 2015
ČT :D 40% ČT2 68% 67% 66%
20% ČT24 ČT24 41% 41% 41%
2013 ČT sport 33% 28% 27%
0% 2014 ČT :D 22% 26% 25%
2015 ČT art 9% 12% 12%
ČT sport 2% 4% 5%
únor 2016 65
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
SPOKOJENOST S POŘADY
100%
ČT art 80% ČT2 ČT1 2013 2014 2015
ČT :D 60% ČT2 82% 81% 81%
40% ČT24 ČT24 83% 82% 82%
20% 2013 ČT sport 83% 80% 79%
0% 2014 ČT :D 82% 82% 82%
2015 ČT art 81% 81% 80%
ČT sport 79% 81% 83%
únor 2016 66
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
ORIGINALITA POŘADŮ
100%
ČT art 80% ČT2 ČT1 2013 2014 2015
ČT :D 60% ČT2 65% 61% 62%
40% ČT24 ČT24 74% 73% 73%
20% 2013 ČT sport 61% 53% 50%
0% 2014 ČT :D 57% 60% 61%
2015 ČT art 60% 64% 64%
ČT sport 55% 75% 72%
únor 2016 67
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
MÍRA ZAUJETÍ POŘADY
100%
ČT art 80% ČT2 ČT1 2013 2014 2015
ČT :D 60% ČT2 70% 69% 67%
40% ČT24 ČT24 76% 78% 76%
20% 2013 ČT sport 67% 61% 57%
0% 2014 ČT :D 68% 67% 66%
2015 ČT art 67% 70% 61%
ČT sport 72% 78% 76%
únor 2016 68
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY - PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) NA CELODENNÍM VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
ČT1 21,18% 19,14% 17,28% 15,88% 16,36% 16,69% 15,21% 15,87%
ČT2 7,58% 6,06% 5,69% 3,66% 4,17% 4,06% 4,36% 4,54%
ČT24 1,37% 2,00% 3,40% 4,53% 5,22% 5,52% 4,34% 4,22%
ČT sport 0,90% 1,37% 2,48% 3,57% 4,41% 3,16% 4,37% 4,09%
ČT :D 0,36% 1,32% 1,36%
ČT art --- --- --- --- --- 0,05% 0,27% 0,34%
ČT celkem --- --- --- --- --- 29,84% 29,86% 30,42%
31,02% 28,57% 28,85% 27,64% 30,16%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
ČT1 21,01% 19,03% 17,23% 15,70% 15,93% 16,15% 14,67% 15,30%
ČT2 7,41% 5,88% 5,54% 3,50% 4,20% 4,16% 4,19% 4,35%
ČT24 1,31% 1,91% 3,24% 4,28% 4,94% 5,21% 4,08% 3,97%
ČT sport 0,88% 1,33% 2,43% 3,49% 4,30% 3,07% 4,25% 4,00%
ČT :D 0,64% 2,35% 2,45%
ČT art --- --- --- --- --- 0,05% 0,27% 0,33%
ČT celkem --- --- --- --- --- 29,29% 29,81% 30,41%
30,60% 28,15% 28,43% 26,98% 29,38%
únor 2016
69
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY – PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) V PRIME TIME (19.00 – 22.00)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
ČT1 22,88% 21,40% 19,31% 18,11% 18,29% 19,26% 17,16% 18,19%
ČT2 5,70% 4,96% 5,03% 3,08% 3,51% 3,82% 4,18% 4,31%
ČT24 0,79% 0,92% 1,69% 2,27% 3,00% 3,17% 2,57% 2,51%
ČT sport 0,71% 1,13% 2,17% 3,10% 3,84% 2,69% 3,68% 3,18%
ČT :D 0,15% 0,57% 0,50%
ČT art --- --- --- --- --- 0,08% 0,42% 0,53%
ČT celkem --- --- --- --- --- 29,16% 28,59% 29,21%
30,08% 28,40% 28,20% 26,56% 28,64%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015
ČT1 22,44% 21,03% 18,92% 17,55% 17,71% 18,71% 16,77% 17,78%
ČT2 5,67% 4,86% 4,88% 2,96% 3,49% 4,02% 4,03% 4,15%
ČT24 0,76% 0,89% 1,64% 2,17% 2,86% 3,02% 2,45% 2,39%
ČT sport 0,69% 1,10% 2,13% 3,04% 3,76% 2,63% 3,63% 3,15%
ČT :D 0,28% 1,04% 0,91%
ČT art --- --- --- --- --- 0,08% 0,44% 0,53%
ČT celkem --- --- --- --- --- 28,74% 28,34% 28,93%
29,56% 27,88% 27,56% 25,73% 27,82%
únor 2016
70
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY – ŽÁNROVÁ STRUKTURA VYSÍLÁNÍ ČT1 a ČT2
Zdroj: AOP ČT
Dramatické Zábavné Hudební Sportovní Zpravodajské
Publicistické Dokumentární Náboženské Vzdělávací Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 35% 26% 1% 16% 4% 6% 5% 5%
2014
2015 34% 24% 0% 1% 16% 4% 6% 8% 6%
37% 18% 1% 17% 4% 6% 11% 6%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
5%
2013 27% 6% 4% 1% 5% 39% 2% 12%
2014
2015 25% 3%2% 4% 1% 6% 43% 2% 10% 5%
20% 3% 3% 1% 6% 50% 2% 9% 5%
únor 2016 71
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
ČT celkem ČT1 ČT2 ČT 24 ČT sport ČT :D ČT art
2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015
Zásah (reach) 15+ 78% 77% 67% 66% 41% 41% 28% 27% 26% 25% 12% 12% 4% 5%
Zásah (reach) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 49% 50% --- ---
Podíl (share) 15+ 30% 30% 15% 16% 4% 5% 4% 4% 4% 4% --- --- 1%* 1%*
Podíl (share) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 24%** 25%** --- ---
Spokojenost 81% 81% 81% 81% 82% 82% 80% 79% 82% 82% 81% 80% 81% 83%
Originalita 62% 63% 61% 62% 73% 73% 53% 50% 60% 61% 64% 64% 75% 72%
Zaujetí 69% 67% 69% 67% 78% 76% 61% 57% 67% 66% 70% 61% 78% 76%
Hlavní kanál 39% 40% 21% 22% 3% 3% 5% 6% 9% 8% 1% 0% 0% 0%
Podíl premiér 40% 39% 29% 32% 26% 22% 67% 68% 52% 53% 26% 22% 23% 22%
únor 2016 * Údaj za časový úsek 20.00 – 6.00, kdy ČT art vysílá
** Údaj za časový úsek 6:00 – 20.00, kdy ČT :D vysílá
72
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
KANÁLY ČT - Komentář
• Průměrný týdenní zásah zůstal stabilní i u jednotlivých kanálů ČT, nárůst jsme zaznamenali u
ČT art (ze 4 % na 5 %). Mírný pokles (o 1 p.b.) nastal u kanálů ČT1, ČT24 a ČT sport.
• Nejvíce jsou diváci spokojeni s vysíláním kanálů ČT art, ČT2 a ČT sport. Z hlediska míry
originality pořadů a jejich schopnosti zaujmout diváky jsou na tom nejlépe ČT art a ČT2, i
když v míře zaujetí došlo k meziročnímu poklesu.
• Česká televize jako celek dosáhla ve skupině 15+ v roce 2015 podílu na sledovanosti (share)
30,42 % a stala se tak jedinou rostoucí televizní skupinou ve sledovanosti v rámci celého
dne. Meziročně rostly kanály ČT1, ČT2, ČT :D a ČT art. Podobné výsledky byly zaznamenány i
v cílové skupině 4+.
• Stabilní, ale v meziročním srovnání mírně rostoucí, je i podíl na sledovanosti (share) v
hlavním vysílacím čase (PT), tedy mezi 19.00 a 22.00. Průměrný kumulativní share všech
kanálů ČT činil v dospělé populaci v rámci PT 29,21 %.
• Velmi úspěšný rok za sebou mají stěžejní kanály ČT1 a ČT2. Potěšující je zejména výkon
kanálu ČT1, který dosáhl v hlavním čase mezi 19:00 a 22:00 podílu na sledovanosti 18,19 %, a
to i přes masivní investice hlavních komerčních kanálů do vlastní tvorby.
• Podíl na České televize na sledovanosti (share) byl v roce 2015 nejlepší od roku 2008, ať už
v celém dnu, nebo v hlavním čase.
únor 2016 73
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
KANÁLY ČT - Komentář
• Česká televize se stala opět leadrem trhu u dětského diváka. Podíl na sledovanosti ve
skupině 4 – 12 let činil mezi 6. a 20. hodinou 35,55 %. Za výsledkem stojí především kanál ČT
:D, jehož podíl na zmíněné dětské cílové skupině činil téměř 25 %.
• Déčko v porovnání s veřejnoprávními dětskými kanály v jiných evropských zemích vykazuje
jednu z nejvyšších sledovaností.
• V evropském srovnání zůstávají nadále velmi úspěšnými kanály ČT24, ČT :D a ČT sport.
• ČT24 je z hlediska podílu na publiku v Evropě lídrem mezi zpravodajskými kanály. Lépe si
vede jen dánská DR2, která ovšem není čistokrevnou informační stanicí.
• Z hlediska žánrové struktury kanálů je zřejmé, že na kanálu ČT2 se zvýšil podíl
dokumentárních pořadů. Na kanálu ČT1 se vysílalo méně zábavných pořadů, ale více
dramatických pořadů. U kanálu ČT1 je patrný i nárůst vzdělávacích pořadů.
• Podíl premiér meziročně narostl u kanálu ČT1, dostal se na úroveň 32 %. Nejvyšší podíl
premiér je tradičně u zpravodajského kanálu ČT24, kde jejich plocha narostla na 68 %. U
nových kanálu ČT :D a ČT art se podíl premiér ustálil na úrovni 22 %.
únor 2016 74
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
ŽÁNRY
únor 2016 75
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH
Sportovní 60% Publicistické 2013 2014 2015
Náboženské Dramatické
40% Zpravodajské pořady 48% 45% 45%
Vzdělávací Zábavné
20% Publicistické pořady 25% 22% 22%
0% Dramatické pořady 58% 60% 59%
Zábavné pořady 47% 42% 43%
Hudební pořady 4% 4% 4%
Dokumentární pořady 38% 38% 38%
Vzdělávací pořady 9% 9% 12%
Náboženské pořady 1% 1% 1%
Sportovní pořady 22% 26% 25%
Dokumen- Hudební 2013
tární 2014
2015
únor 2016 76
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské SPOKOJENOST S POŘADY
100% 2013 2014 2015
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 82% 79% 80%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 83% 81% 81%
40% Dramatické pořady 82% 80% 80%
20% Zábavné pořady 82% 82% 82%
0% Hudební pořady 84% 83% 84%
Dokumentární pořady 84% 83% 83%
Vzdělávací pořady 83% 82% 82%
Náboženské pořady 86% 84% 84%
Dokumen- Zábavné 2013
tární 2014
2015
Hudební
únor 2016 77
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské ORIGINALITA POŘADŮ
100% 2013 2014 2015
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 57% 51% 51%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 71% 69% 67%
40% Dramatické pořady 64% 64% 63%
20% Zábavné pořady 70% 68% 69%
0% Hudební pořady 72% 71% 73%
Dokumentární pořady 77% 76% 75%
Vzdělávací pořady 77% 74% 72%
Náboženské pořady 77% 77% 77%
Dokumen- Zábavné 2013
tární 2014
2015
Hudební
únor 2016 78
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – MÍRA ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské MÍRA ZAUJETÍ POŘADY
100% 2013 2014 2015
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 64% 60% 57%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 76% 75% 72%
40% Dramatické pořady 67% 70% 66%
20% Zábavné pořady 75% 74% 72%
0% Hudební pořady 75% 76% 76%
Dokumentární pořady 83% 81% 79%
Vzdělávací pořady 78% 81% 76%
Náboženské pořady 75% 88% 85%
Dokumen- Zábavné 2013
tární 2014
2015
Hudební
únor 2016 79
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY (Q)
Zdroj: Tracking ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY
Sportovní 80% Publicistické 2013 2014 2015
Filmy české
Vzdělávací 60% Zpravodajské pořady 64% 63% 62%
Dokumen- 40% Publicistické pořady 68% 67% 65%
tární
20% Filmy české 61% 60% 62%
0% Filmy zahraniční 6% 6% 8%
Filmy Seriály české 46% 41% 43%
zahraniční
Seriály zahraniční 4% 3% 5%
Pořady pro děti 41% 37% 36%
Zábavné pořady 27% 22% 28%
Kulturní Seriály české Kulturní pořady 50% 46% 41%
Zábavné
Dokumentární pořady 51% 47% 47%
Seriály 2013 Vzdělávací pořady 53% 49% 47%
zahraniční 2014
2015 Sportovní pořady 67% 63% 57%
Pro děti
únor 2016 80
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
Zpravodajské
pořady
Publicistické
pořady
Dramatické
pořady
Zábavné
pořady
Hudební
pořady
Dokumentární
pořady
Vzdělávací
pořady
Náboženské
pořady
Sportovní
pořady
Dětské
pořady
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
2014
2015
Zásah (reach 15+) 45% 45% 22% 22% 60% 59% 42% 43% 4% 4% 38% 38% 9% 12% 1% 1% 26% 25% 31% 32%
Spokojenost 79% 80% 81% 81% 80% 80% 82% 82% 83% 84% 83% 83% 82% 82% 84% 84% 82% 82% 81% 81%
Originalita 51% 51% 69% 67% 64% 63% 68% 69% 71% 73% 76% 75% 74% 72% 77% 77% 55% 56% 62% 64%
Zaujetí 60% 57% 75% 72% 70% 66% 74% 72% 76% 76% 81% 79% 81% 76% 88% 85% 64% 62% 68% 65%
Hlavní kanál ČT 63% 62% 67% 65% --- --- 22% 28% --- --- 47% 47% 49% 47% --- --- 63% 57% 37% 36%
Podíl premiér 76% 75% 23% 30% 17% 18% 32% 28% 22% 20% 19% 15% 40% 47% 45% 36% 56% 56% 23% 20%
Podíl vl. tvorby 99% 99% 100% 100% 24% 25% 98% 98% 85% 82% 40% 40% 81% 82% 97% 96% 56% 65% 36% 36%
únor 2016 81
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
MAPA DŮLEŽITOSTI ŽÁNRŮ A VNÍMANÉ MÍRY JEJICH „VEŘEJNOPRÁVNOSTI“
Deklarovaná důležitost Zdroj: Tracking ČT Deklarovaná důležitost
žánru, není očekáváno od žánru a očekávání od
100%
veřejnoprávní TV veřejnoprávní TV
100% rok 2014
rok 2015
Zábavné pořady
DEKLARAROVANÁ DŮLEŽITOST Filmy, inscenace Zpravodajské pořady
ŽÁNRU PRO DIVÁKY Seriály Dokumentární
pořady
50%
0% Sportovní pořady 50% 100%
Publicistické pořady Vzdělávací pořady
Hudební pořady
Pořady pro děti a Pořady o kultuře
mládež
0% Náboženské pořady Pořady pro menšiny Deklarovaná nedůležitost
žánru a očekávání od
Deklarovaná nedůležitost 0% veřejnoprávní TV
žánru, není očekáváno od
veřejnoprávní TV
0% OČEKÁVÁNÍ OD VEŘEJNOPRÁVNÍ TV 100%
únor 2016 82
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
ŽÁNRY - Komentář
• Z hlediska jednotlivých žánrů nabízených Českou televizí jsou týdenní zásahy na stabilní
úrovni.
• Největší míru spokojenosti diváci vyjadřují s hudebními, vzdělávacími, dokumentárními a
náboženskými pořady. Obecně se však velmi vysoko drží spokojenost se všemi sledovanými
žánry.
• Více než polovina dospělé populace ČR považuje ČT za svůj hlavní kanál, pokud je o
sledování následujících žánrů: zpravodajských, publicistických, sportovních pořadů a
českých filmů. V roce 2015 zůstal stabilní podíl diváků, kteří považují ČT za hlavní pro
dokumentární pořady.
• 36 % diváků vnímá Českou televizi (a především ČT :D) jako hlavní pro sledování dětských
pořadů. Meziročně došlo k marginálnímu poklesu této hodnoty o 1 p.b., za kterým může stát
vzrůstající tlak na oslovení dětského publika ze strany komerčních stanic.
• Jako nejoriginálnější jsou diváky vnímány dokumentární, hudební, náboženské a vzdělávací
pořady (72 % – 75 %), stejné žánry vykazují také nejvyšší hodnoty míry zaujetí (72 % - 85 %).
• Z výsledků je dále patrné, že nadále posiluje vnímání důležitosti přítomnosti zpravodajství
na veřejnoprávní televizi.
únor 2016 83
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní
na politicko-ekonomické zpravodajství
únor 2016 84
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, publicistických a 36% 70%
diskusních pořadů ČT (ATO) 31% 69%
31% 65%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů ČT (ATO) 66%
35% 64%
Průměrný týdenní zásah (reach) publicistických pořadů ČT (ATO) 29% 61%
27%
Průměrný týdenní zásah (reach) diskusních pořadů ČT (ATO) 60%
25% 54%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů NOVA 27% 51%
(ATO)
25%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů PRIMA
(ATO) 2015 V roce 2015 byla změněna definice divácké skupiny
tak, aby odrážela vývoj na mediálním trhu. Proto
2013 2014 nejsou výsledky srovnatelné s předchozími lety.
únor 2016 85
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
2015: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH RELACÍ VE SKUPINĚ 15+ A
V CÍLOVÉ SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA ZPRAVODAJSTVÍ (CS1)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UDÁLOSTI na ČT1 a ČT24 (ATO) 28%
41%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE na ČT24 5%
(ATO) 8%
Průměrný týdenní zásah (reach) - TELEVIZNÍ NOVINY na NOVĚ 43%
(ATO) 48%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ZPRÁVY FTV PRIMA (ATO) 20%
22%
CS 15+ CS Diváci orientovaní na ekonomicko-politické zpravodajství
únor 2016 86
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
POČET MINUT PRŮMĚRNĚ TÝDNĚ STRÁVENÝCH SLEDOVÁNÍM ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ
0 20 40 60 80 100 120 140 160 180 200
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT1 + ČT24
183
(ATO) 155
156
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT1 (ATO)
66
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT24 (ATO) 60
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství NOVA 67
(ATO)
117
94
88
80
69
65
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství PRIMA 27
(ATO) 25
22
2013 2014 2015 V roce 2015 byla změněna definice divácké skupiny
tak, aby odrážela vývoj na mediálním trhu. Proto
únor 2016 nejsou výsledky srovnatelné s předchozími lety.
87
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA) 71%
67%
57%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém 68%
žijeme (TRA) 63%
59%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 74%
72%
69%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA) 74%
71%
62%
2013 2014 2015 V roce 2015 byla změněna definice divácké skupiny
tak, aby odrážela vývoj na mediálním trhu. Proto
nejsou výsledky srovnatelné s předchozími lety.
únor 2016 88
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
2015: DEKLAROVANÝ HLAVNÍ KANÁL PRO SLEDOVÁNÍ ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ VE
SKUPINĚ 18+ A V CÍLOVÉ SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA ZPRAVODAJSTVÍ (CS1)
ČT1 ČT24 NOVA Prima Jiný kanál
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Celá populace 18+ 31% 30% 20% 12% 7%
Diváci orientovaní na politicko- 32% 43% 11% 11% 3%
ekonomické zpravodajství
únor 2016 89
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
2015: PODÍL DIVÁKŮ S VYSOKOU MÍROU ZÁJMU O JEDNOTLIVÉ TYPY ZPRÁV VE SKUPINĚ
18+ A MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZORAVODAJSTVÍ (CS1)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70%
Zprávy z regionu, ve kterém žiji 29% 586%0%
Zprávy z domácí politiky
25% 45%
Zprávy z domácí ekonomiky a hospodářství
Sportovní zprávy 39%
34% 40%
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí 20%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 36%
31%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru 2233%% 31%
Informace z oblasti vědy a výzkumu
Praktické informace z oblasti práva 20% 27%
Zprávy o kriminalitě 15% 21%
21%24%
Zprávy o dopravních nehodách, živelních katastrofách 2255%%
Zprávy z oblasti kultury 14% 19%
15%
Zprávy o slavných lidech, celebritách 4% 12%
Zprávy s náboženskou a duchovní tématikou 5%
Celá populace 18+ CS Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
únor 2016 90
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství - Komentář
V roce 2015 došlo k aktualizaci definice této divácké skupiny. Reagujeme tak na výrazné změny ve způsobu konzumace
zpravodajských informací. Oproti předchozím rokům byla tato skupina rozšířena o diváky vyhledávající aktuální zprávy z
politiky a ekonomiky na internetu.
„Diváckou skupinu orientovanou na zpravodajství tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně očekávají
zpravodajské informace a denně nebo téměř denně v denním tisku nebo na internetu vyhledávají aktuální zprávy z politiky
a ekonomiky a související odborné komentáře.“
Vzhledem k aktualizaci definice divácké skupiny neuvádíme slovní srovnání s minulými roky.
• Průměrný týdenní zásah definované divácké skupiny zpravodajskými, publicistickými a diskusními pořady
ČT dosáhl v minulém roce 65 %. Pokud se podíváme na jednotlivé žánry, zásah publicistickými pořady
dosáhl hodnoty 31 %, u diskuzních pořadů to bylo 27 %. Zásah samotných zpravodajských pořadů ČT
činil v minulém roce v průměru 61 %, což bylo o 10 p.b. více než zásah zpravodajských pořadů TV Nova a
o 36 p.b. více než zásah zpravodajských pořadů TV Prima.
• Poměr zásahu divácké skupiny orientované na zpravodajství vůči zásahu celé populace 15+ je u
zpravodajských relací České televize Události a Události a komentáře výrazně vyšší než u hlavních
zpravodajských relací komerčních stanic.
• Průměrný čas, který tráví příslušníci divácké skupiny orientované na zpravodajství týdně sledováním
zpravodajských pořadů ČT, činil v minulém roce 156 minut (z toho 67 minut na ČT1 a 88 minut na ČT24).
• Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství ve zvýšené míře deklarují jako svoji hlavní
stanici pro zpravodajské pořady ČT1 nebo ČT24 (dohromady 75 %). Ve skupině 18+ přitom tato
hodnota činí 61 %. V porovnání s obecnou populací mají diváci orientovaní na zpravodajství také větší
zájem o většinu typů zpráv. Největší rozdíly existují u zpráv z domácí politiky, ekonomiky a hospodářství a
politických a ekonomických zpráv ze zahraničí.
únor 2016 91
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
únor 2016 92
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
2015: VÝKONNOST UMĚLECKÝCH POŘADŮ* A ČT ART VE SKUPINĚ 15+ A MEZI DIVÁKY S
VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 10% 20% 30% 40% 50%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UMĚLECKÉ POŘADY (ATO) 33%
43%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ČT art (ATO) 5%
10%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ZPRAVODAJSTVÍ A AKTUÁLNÍ 0,6% * „Umělecké pořady“ zahrnují všechny
KOMENTÁŘE Z KULTURY (Události v kultuře + Jasná řeč 0,9% pořady ČT art, hudební pořady a filmy či
J.Chuchmy) (ATO)
dokumenty pro náročného diváka
CS 15+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
únor 2016 93
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: DKV ČT
SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ UMĚLECKÝMI POŘADY A KULTURNÍM
ZPRAVODAJSTVÍM
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV)
83%
Originalita - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 82%
Míra zaujetí - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 83%
Spokojenost - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV)
Originalita - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV) 72%
Míra zaujetí - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV) 72%
72%
76%
77%
76%
80%
83%
80%
50%
85%
50%
81%
82%
68%
2013 2014 2015
únor 2016 94
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH UMĚLECKÝCH SMĚRŮ NA VŠECH VYSÍLANÝCH UMĚLECKÝCH
POŘADECH
Hudba Film
Malířství Architektura, design, užité umění
Divadlo Literatura
Televize Sochařství
Kombinované a ostatní umělecké směry
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 25% 18% 14% 12% 10% 7% 5% 4% 7%
2014 18% 14% 5% 9% 3% 4% 20% 1% 26%
2015 17% 11% 8% 11% 5% 9% 8% 1% 30%
únor 2016 95
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT
PODÍL EVROPSKÉ (VČETNĚ DOMÁCÍ) A MIMOEVROPSKÉ TVORBY NA VŠECH UMĚLECKÝCH
POŘADECH A NA VYSÍLÁNÍ ČT ART
2013 2014 2015
Evropská tvorba Evropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba
Všechny Všechny Všechny
uměleck
é pořady 95% 5% umělecké 91% 9% umělecké 93% 7%
pořady pořady
ČT Art 98% 2% ČT Art 92% 8% ČT Art 91% 9%
únor 2016 96
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT, Tracking ČT
PODÍL PREMIÉR NA UMĚLECKÝCH POŘADECH, PŘÍSPĚVEK ČT K TVORBĚ UMĚLECKÝCH
POŘADŮ, VNÍMÁNÍ NABÍDKY ČT DIVÁKY S VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl premiér na vysílání uměleckých pořadů (AOP) 21%
23%
Podíl uměleckých pořadů, na jejichž výrobě se podílela ČT (AOP)
21%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím
- diváci s vysokým kulturním očekáváním (TRA) 72%
69%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka - diváci s 69%
vysokým kulturním očekáváním (TRA)
81%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů - 78%
diváci s vysokým kulturním očekáváním (TRA) 74%
72%
71%
67%
76%
75%
72%
2013 2014 2015
únor 2016 97
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: Tracking ČT
2015: MÍRA OČEKÁVÁNÍ RŮZNÝCH TYPŮ UMĚLECKÝCH POŘADŮ VE VYSÍLÁNÍ TV OBECNĚ
VE SKUPINĚ 18+ A MEZI DIVÁKY S VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50%
Očekávání - DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY
26%
Očekávání - KLASICKÁ HUDBA 45%
Očekávání - LITERATURA
19%
Očekávání - SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 38%
Očekávání - AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY
17%
Očekávání - UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 38%
Očekávání - POP-ROCK
16%
Očekávání - VÝTVARNÉ UMĚNÍ 33%
Očekávání - OPERA
21%
Očekávání - ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI 33%
Očekávání - JAZZOVÁ A ETNO HUDBA
17%
26%
28%
26%
13%
25%
8%
24%
9%
19%
8%
13%
Celá populace 18+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
únor 2016 98
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: Tracking ČT
2015: POSTOJ DIVÁKŮ ČT ART K PROSTORU, KTERÝ JE DÁVÁN JEDNOTLIVÝM UMĚLECKÝM
ŽÁNRŮM
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Prostor v ČT art - AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 83% 17%
Prostor v ČT art - KLASICKÁ HUDBA 81% 19%
81% 19%
Prostor v ČT art - SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 80% 20%
Prostor v ČT art - VÝTVARNÉ UMĚNÍ 79% 21%
76% 24%
Prostor v ČT art - DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY 73% 27%
Prostor v ČT art - ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI 64% 36%
62% 38%
Prostor v ČT art - LITERATURA 60% 40%
Prostor v ČT art - UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 58% 42%
Prostor v ČT art - JAZZOVÁ A ETNO HUDBA
Prostor v ČT art - POP-ROCK
Prostor v ČT art - OPERA
Dostatečný Nedostatečný
únor 2016 99
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní kulturu - Komentář
Definice divácké skupiny:
„Diváckou skupinu orientovanou na kulturu tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně očekávají kulturní
zážitek a denně či téměř denně se věnují četbě knih, nebo se alespoň 1x týdně věnují poslechu vážné hudby, anebo alespoň
1x měsíčně navštěvují muzea, galerie, umělecké výstavy či navštíví koncert, divadelní, taneční představení, operu či balet.“
• Není překvapivé, že uměleckými pořady ČT jsou v průměru významně častěji zasahováni
diváci, kteří se na kulturu orientují (viz definice výše). Průměrný týdenní zásah činil v cílové
skupině v minulém roce 43 %, zatímco v populaci 15+ to bylo pouze 33 %. Průměrný zásah
samotného kanálu ČT art byl v „kulturní“ cílové skupině 15+ přesně dvojnásobný.
• Celková spokojenost s uměleckými pořady dosáhla v populaci hodnoty 83 %. Index originality
uměleckých pořadů činil 72 %, ještě o něco vyšší byl index míry zaujetí (76 %). To jsou velmi
podobné hodnoty jako v minulých letech. Vnímaná originalita pořadu Události v kultuře
poklesla a vrátila se na úroveň roku 2013 (50 %). Zároveň došlo k poklesu i u míry zaujetí.
Pokles může souviset se zvýšeným podílem příspěvků uvedených v Událostech v kultuře,
které již byly předtím odvysílány v rámci hlavní zpravodajské relace.
• Míra očekávání jednotlivých typů uměleckých pořadů ve vysílání ČT je u divácké skupiny
orientované na kulturu vyšší než v populaci 18+, většinou velmi výrazně.
• U všech kulturních žánrů je prostor, který je jim na kanálu ČT art věnován, většinově
hodnocen jako dostatečný.
• Podíl premiér na uměleckých pořadech činil v loňském roce 21 %, tedy o 2 p.b. méně než v
roce 2014. Podíl uměleckých pořadů odvysílaných v roce 2015, na jejichž výrobě se podílela
ČT, byl 69 %, tedy stejný jako v roce 2014.
únor 2016 100
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
únor 2016 101
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
2015: VÝKONNOST DĚTSKÝCH POŘADŮ A ČT :D VE SKUPINÁCH 15+, 4-12 LET A 4-14 LET
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) - DĚTSKÉ POŘADY (ATO) 32%
54%
50%
12% 50%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ČT :D (ATO) 45%
CS 15+ CS 4-12 let CS 4-14 let
únor 2016 102
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: AOP ČT, Tracking ČT
PODÍL PREMIÉR A EVROPSKÉ TVORBY NA DĚTSKÝCH POŘADECH, VNÍMÁNÍ PŮSOBENÍ ČT NA
DĚTSKÉHO DIVÁKA
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl premiér na vysílání ČT :D (AOP) 32%
26%
22%
Podíl evropské (včetně domácí) tvorby na vysílání ČT :D (AOP) 77%
73%
69%
Míra souhlasu s výrokem "ČT prezentuje ve svém vysílání pro děti 72%
hodnoty slušnosti, vzdělanosti, úcty k národnostním menšinám a 70%
69%
k životnímu prostředí." (TRA)
2013 2014 2015
únor 2016 103
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ NA VŠECH DĚTSKÝCH POŘADECH
Dramatické Vzdělávací Dokumentární Zábavné Publicistický Hudební Sportovní Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2013 52% 12% 10% 9% 4% 3% 3% 9%
2014 62% 11% 9% 5% 2%1%2% 7%
2015 62% 12% 10% 5% 2%1%2% 6%
únor 2016 104
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák - Komentář
• Průměrný týdenní zásah dětských pořadů vysílaných na všech kanálech České televize
dosáhl v roce 2015 v cílové skupině 4-12 let hodnoty 54 %. V dospělé populaci 15+ to
bylo nezanedbatelných 32 %. Jedná se o velmi podobné hodnoty jako v roce 2014.
• Průměrný týdenní zásah samotného kanálu ČT :D byl v dětské cílové skupině 50 %.
• Z 27 % na 31 % stoupl podíl neevropské tvorby na dětských pořadech odvysílaných
Českou televizí.
• Podíl premiér na vysílání ČT :D činil 22 %, což je o 4 p.b. méně než v roce 2014. V roce
2015 však vznikaly finančně náročné premiérové projekty, jako jsou S Jakubem v
přírodě, Sám v muzeu, Ty Brďo! atd.
• Z hlediska jednotlivých žánrů dominovaly ve vysílání primárně určeném dětem
dramatické pořady s 62 %. Následovaly čistě vzdělávací pořady (12 %) a dokumentární
pořady (10 %). Vzdělávací prvky jsou do jisté míry obsaženy ve většině pořadů ČT :D bez
ohledu na žánr. Oproti roku 2014 nedošlo ve struktuře žánrů v dětském vysílání k
žádným zásadním změnám.
únor 2016 105
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
únor 2016 106
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímání ČT jako instituce přispívající k dobrým vztahům ve 62%
společnosti 59%
57%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci 59%
55%
56%
64%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 64%
etnických menšin ve vysílání
64%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci 53%
51%
51%
2013* 2014 2015 *Údaje za rok 2013 byly získávány odlišnou metodikou,
v zájmu meziročního srovnání proto byly adjustovány.
únor 2016 107
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Diváci, kteří se HLÁSÍ K VÍŘE, bez ohledu 80%
na církev či náboženský směr 76%
74%
(n2013=354, n2014=270, n2015=440)
Příslušníci NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN 64%
(n2013=27*, n2014=36*, n2015=50*) 69%
78%
Diváci, pro které jsou důležité 79%
NÁBOŽENSKÉ POŘADY 80%
77%
(n2013=59*, n2014=81*, n2015=139)
Diváci, pro které jsou důležité POŘADY 75%
PRO ETNICKÉ MENŠINY 77%
(n2013=43*, n2014=76*, n2015=143) 75%
2013 2014 2015 Výsledky označené (*) jsou vzhledem k malému
počtu respondentů pouze orientační.
únor 2016
108
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„Vysílání ČT jako celek přispívá k náboženské toleranci.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Diváci, kteří se hlásí k víře, bez ohledu na církev či náboženský 67%
směr 62%
(n2013=354, n2014=270, n2015=440) 64%
2013 2014 2015
únor 2016 109
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„Vysílání ČT jako celek přispívá k národnostní a etnické toleranci.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Příslušníci národnostních menšin 70%
(n2013=27*, n2014=36*, n2015=50*) 75%
76%
2013 2014 2015
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„ČT dává ve svém vysílání dostatečný prostor pro prezentaci kultury a života národnostních
a etnických menšin v ČR.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Příslušníci národnostních menšin
(n2013=27*, n2014=36*, n2015=50*) 2013 2014 2015 83%
83%
únor 2016 82%
Výsledky označené (*) jsou vzhledem k malému
počtu respondentů pouze orientační.
110
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny - Komentář
• Celková míra souhlasu s výrokem, že Česká televize přispívá k dobrým vztahům ve
společnosti, činila v minulém roce 57 % (meziročně mírný pokles o 2 p.b.). Stejná míra
spokojenosti jako v roce 2014 panovala s prostorem, který ČT ve svém vysílání poskytuje
prezentaci národnostních a etnických menšin (v obou letech to bylo 64 %). K mírnému
nárůstu došlo u celkového vnímaného přínosu ČT k národnostní a etnické toleranci (z 55 %
na 56 %). Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci zůstává na stejné úrovni jako v roce
2014, tedy na hodnotě 51 %.
• 74 % diváků, kteří se hlásí k nějaké víře, souhlasilo s názorem, že ČT nabízí dostatek
pořadů, které odpovídají jejich vkusu a jejich zájmům (pokles o 2 p.b.). Se stejným názorem
souhlasilo také 78 % diváků, kteří se hlásí k některé z národnostních menšin (meziroční
nárůst 9 p.b.).
• 77 % z diváků, kteří uvedli, že jsou pro ně důležité náboženské pořady, nacházejí ve vysílání
dostatek pořadů, které odpovídají jejich vkusu a zájmům. Mezi diváky, pro které jsou
důležité pořady pro etnické menšiny, dosáhl stejný parametr úrovně 75 %. V obou případech
se jednalo o mírný meziroční pokles.
• Stejně jako v celé populaci (viz výše), tak i mezi lidmi hlásícími se k nějaké víře došlo k
mírnému nárůstu celkového vnímaného přínosu ČT k náboženské toleranci (ze 62 % na 64 %).
• Mezi příslušníky etnických menšin mírně stoupl vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické
toleranci, konkrétně ze 75 % na 76 %.
únor 2016 111
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
únor 2016 112
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Průměrný týdenní zásah vysílání ČT v jednotlivých skupinách
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Populace 15+ 77%
78%
77%
Muži 76%
Ženy 7767%%
78%
777%9%
15-24 let 42%
25-34 let 43%
35-44 let 40%
45-54 let
55-64 let 63%
65 nebo více let 65%
únor 2016 61%
2013 2014 2015 79%
80%
78%
85%
86%
84%
90%
90%
90%
9912%%
92%
113
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Průměrný týdenní zásah vysílání ČT v jednotlivých skupinách
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Základní 65%
Středoškolské bez maturity 66%
Středoškolské s maturitou 62%
Vysokoškolské 81%
82%
81%
77%
78%
77%
80%
81%
78%
Socio-ekonomická skupina A 76%
Socio-ekonomická skupina B 79%
Socio-ekonomická skupina C
Socio-ekonomická skupina D 76%
Socio-ekonomická skupina E 74%
74%
72%
74%
76%
75%
78%
80%
81%
74%
73%
81%
2013 2014 2015
únor 2016 114
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Očekávání od vysílání v různých sociodemografických skupinách
Podíl osob s příslušným očekáváním od TV...
v populaci 18+ mezi muži mezi ženami ve skupině ve skupině ve skupině ve skupině
15-29 let 30-44 let 45-59 let 60 a více let
2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015 2014 2015
Pobavení, zábava 74% 72% 69% 69% 80% 75% 82% 85% 70% 71% 74% 67% 74% 69%
Humor 74% 70% 70% 67% 77% 73% 82% 77% 72% 72% 72% 67% 71% 66%
Zajímavý příběh 72% 61% 63% 53% 81% 68% 76% 63% 69% 58% 72% 61% 72% 63%
Zapomnění na starosti, odreagování 68% 63% 61% 53% 76% 71% 67% 69% 66% 61% 72% 63% 69% 61%
Zpravodajství 59% 64% 68% 71% 50% 59% 41% 50% 57% 65% 65% 64% 68% 75%
Napínavý, vzrušující zážitek 59% 46% 63% 53% 55% 41% 70% 58% 64% 48% 57% 46% 45% 36%
Praktické informace, rady a návody 48% 42% 45% 36% 51% 47% 35% 30% 46% 46% 51% 42% 58% 47%
Podněty k zamyšlení 33% 25% 34% 22% 32% 27% 23% 20% 28% 26% 37% 24% 41% 28%
Citový prožitek, dojetí 32% 25% 12% 14% 50% 35% 33% 24% 29% 22% 29% 28% 36% 26%
Kulturní zážitek 31% 30% 22% 24% 39% 24% 21% 17% 29% 28% 28% 33% 43% 37%
Populárně vzdělávací informace 30% 30% 33% 33% 27% 27% 28% 23% 25% 32% 33% 31% 35% 31%
únor 2016 115
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků spokojených s nabídkou ČT podle OČEKÁVÁNÍ OD TV VYSÍLÁNÍ
0% 20% 40% 60% 80% 100%
116
Diváci očekávající PODNĚTY K ZAMYŠLENÍ 78%
Diváci očekávající KULTURNÍ ZÁŽITEK 81%
Diváci očekávající POPULÁRNĚ-VZDĚLÁVACÍ INFORMACE 75%
Diváci očekávající PRAKTICKÉ INFORMACE, RADY A NÁVODY 79%
79%
Diváci očekávající ZPRAVODAJSTVÍ
Diváci očekávající ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH 74%
Diváci očekávající CITOVÝ PROŽITEK, DOJETÍ 83%
Diváci očekávající ZAPOMNĚNÍ NA STAROSTI, ODREAGOVÁNÍ
Diváci očekávající POBAVENÍ, ZÁBAVU 78%
72%
Diváci očekávající HUMOR
Diváci očekávající NAPÍNAVÝ, VZRUŠUJÍCÍ ZÁŽITEK 78%
78%
CELÁ DIVÁCKÁ OBEC 71%
79%
2013 76%
73%
74%
72%
70%
76%
71%
71%
74%
71%
69%
73%
71%
68%
73%
71%
67%
71%
69%
75%
72%
70%
67%
2014 2015
únor 2016
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
2015: Podíl diváků preferujících daný žánr ve vysílání TELEVIZÍ OBECNĚ
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
117
Zábavné pořady 68% 72% 76%
Zpravodajské pořady 69%71%74%
Filmy, inscenace 61% 67%
72%
Dokumentární pořady 646%5%67%
Seriály 46% 58%
47% 68%
Sportovní pořady 24% 454%6%48% 71%
41%434%4%
Vzdělávací pořady 41%
Publicistické pořady 46%
Hudební pořady 35%
Pořady pro děti a mládež 21% 29%
22%
Pořady o kultuře 35%
27%
32%
Náboženské pořady 777%%%
Pořady pro menšiny 777%%%
Celá divácká obec 18+ Muži Ženy
únor 2016
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků spokojených s nabídkou ČT podle PREFEROVANÝCH ŽÁNRŮ
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
118
Náboženské pořady 78%
Pořady o kultuře 80%
Publicistické pořady 77%
Vzdělávací pořady 77%
Pořady pro menšiny 79%
Dokumentární pořady 75%
Zpravodajské pořady
80%
Sportovní pořady 78%
Zábavné pořady 75%
Seriály 75%
78%
Pořady pro děti a mládež 73%
Filmy, inscenace 74%
Hudební pořady 77%
75%
74%
76%
70%
76%
74%
71%
74%
72%
69%
71%
72%
69%
71%
71%
68%
65%
71%
68%
72%
70%
67%
62%
66%
67%
2013 2014 2015
únor 2016
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
2015: Podíl diváků, podle kterých by daný žánr měla nabízet TELEVIZE VEŘEJNÉ SLUŽBY
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zpravodajské pořady 616%26%3%
Vzdělávací pořady
585%96%0%
Dokumentární pořady
Publicistické pořady 565%75%8%
Pořady o kultuře
52%545%5%
Pořady pro děti a mládež
Sportovní pořady 46%49%51%
Zábavné pořady
41%43%45%
Pořady pro menšiny
Filmy, inscenace 41% 50%
33%
Náboženské pořady
Hudební pořady 34%37%40%
Seriály
33663%%7%
33%36%38%
32%34%36%
282%93%0%
28%31%34%
Celá populace 18+ Muži Ženy
únor 2016 119
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
120
Populace 18+ 707%2%
67%
Muži 666%8%71%
Ženy 68%717%3%
18-24 let 495%512%% 6166%33%%
25-34 let 67%7700%%
35-44 let 2013 2014 2015 79%
45-54 let 697%1%
55-64 let 73%767%8%
65 nebo více let 75% 818%3%
únor 2016
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
Podíl diváků souhlasících s výrokem
„ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům.“
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Základní 65%
Středoškolské bez maturity 66%
Středoškolské s maturitou 60%
Vysokoškolské 72%
69%
68%
72%
70%
68%
79%
76%
70%
Ekonomická situace - Velmi dobrá 72%
Ekonomická situace - Spíše dobrá 69%
Ekonomická situace - Spíše špatná 70%
Ekonomická situace - Velmi špatná
73%
71%
69%
69%
68%
63%
71%
61%
60%
2013 2014 2015
únor 2016 121
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny - Komentář
• Jednotliví diváci kladou na televizní vysílání různé nároky a drtivá většina má více než jeden
typ očekávání. V souhrnu diváci očekávají nejčastěji zábavu, humor, zapomnění na starosti a
odreagování a zpravodajství. Meziročně však došlo u většiny typů očekávání k poklesu, někdy
i poměrně dramatickému. K významnému nárůstu naopak došlo u očekávání zpravodajství,
to meziročně stouplo z 59 % na 64 %.
• S nabídkou ČT jsou nejvíce spokojeni diváci, kteří od vysílání očekávají podněty k
zamyšlení, napínavý a vzrušující zážitek, kulturní zážitek, zpravodajství a populárně-
vzdělávací informace. K největšímu nárůstu oproti roku 2013 došlo u diváků očekávající
právě napínavý, vzrušující zážitek (o 6 p.b.).
• Diváky nejčastěji vyhledávanými žánry obecně jsou zábavné a zpravodajské pořady, filmy,
inscenace a seriály a dokumentární pořady. Opět se ukazuje, že mezi muži a ženami existují v
preferenci žánrů významné rozdíly. Zatímco muži ve zvýšené míře očekávají sport,
zpravodajské a publicistické pořady, ženy zajímají výrazně častěji zábavné pořady, seriály,
filmy a inscenace, pořady zaměřené na hudbu, kulturu, a také dětské pořady.
• Celková míra souhlasu s výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a
mým zájmům“ oproti roku 2013 mírně poklesla (o 3 p.b.).
• Za nejtypičtější žánry pro médium veřejné služby jsou diváky považovány zpravodajské,
vzdělávací, dokumentární a publicistické pořady. Mezi muži a ženami jsou v tomto ohledu
největší rozdíly u vnímání sportovních pořadů: ve vysílání veřejnoprávního média je očekává
50 % mužů, ale jen 33 % žen.
únor 2016 122