Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 216251000560018 najdete zde
HODNOCENÍ PLNĚNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY
1. pololetí 2016
Zpracovala: Renata Týmová, vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT
Předkládá: Petr Dvořák, generální ředitel ČT
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
• Tento materiál je vypracován podle metodiky hodnocení plnění úkolů veřejné služby
Českou televizí a plně integruje i standardní hodnocení plnění úkolů podle Zákona č.
483/1991 Sb., o České televizi a Kodexu ČT. Metodika byla vypracována Českou televizí
ve spolupráci s Radou ČT v roce 2012 a první výsledky byly publikovány ve zprávě o
činnosti ČT za rok 2011. V roce 2013 byl projekt dále rozšířen a metodologie byla
zpřesněna. Další dílčí úpravy či doplnění probíhají průběžně.
• Pokud není u grafů uvedeno jinak, reachem (zásahem) je myšlen podíl diváků v populaci
15+, kteří daný týden sledovali vysílání kontinuálně alespoň 15 minut. Zdrojem dat je
elektronický výzkum sledovanosti ATO - Nielsen Admosphere (dříve ATO -
Mediaresearch).
• Zdrojem hodnocení pořadů diváky podle kritérií spokojenosti, vnímané originality a
míry zaujetí je denní kontinuální výzkum - DKV ČT. Výzkum probíhá na cílové skupině
diváků ve věku 15+.
• Výstupy z trackingu ČT jsou reprezentativní pro populaci 18+. Prezentované hodnoty
odpovídají celkovému koeficientu pro daný indikátor na stupnici 0 % - 100 %. Ten je
vypočítán z průměru odpovědí na škále 1: rozhodně souhlasím až 4: rozhodně
nesouhlasím. Pouze v tabulce na straně 48 je namísto indikátoru použit prostý součet
odpovědí 1: rozhodně + 2: spíše souhlasím, tzv. top2box.
srpen 2016 2
OBSAH
ÚVOD 4
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie 9
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 17
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře 19
CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit 23
CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky 27
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti 30
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI) 40
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN 49
PŘÍLOHY 52
srpen 2016 3
ÚVOD
srpen 2016 4
ÚVOD
DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které Česká televize a Rada ČT systematicky sledují úroveň a míru
naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do následujících
bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Evropské země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby – například Velká
Británie či Nizozemí – již řadu let monitorují naplňování principů veřejné služby.
Česká televize je od roku 2011 na poli měření veřejné hodnoty (public value) velmi
aktivní a jí přijaté principy se prosazují i v evropském měřítku. ČT bude nadále
podporovat smysluplný rozvoj měření a hodnocení veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním
úkolů veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu,
pro lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
srpen 2016 5
ÚVOD
PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti;
2. indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT;
3. indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP.
Plnění úkolů veřejné služby ČT je přitom hodnoceno ze tří úhlů, tj. podle:
I. míry naplňování mezinárodně uznávaných obecných cílů stanovených pro média
veřejné služby, modifikovaných pro podmínky ČT, podle konkrétních zásad
definovaných Zákonem o ČT a Kodexem ČT – výstupy typu 1;
II. vývoje základních ukazatelů charakterizujících úroveň vysílání veřejné služby, tj.
podle Zásahu, Kvality a Dopadu vysílání (tzv. Metodiky RQI) – výstupy typu 2;
III. míry uspokojování potřeb různých diváckých skupin, jehož sledování vyžaduje Kodex
ČT – výstupy typu 3.
srpen 2016 6
ÚVOD
TYPY INDIKÁTORŮ A DAT
Základním stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy
indikátorů, které se vzájemně odlišují typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti:
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) – výzkum sledovanosti TV;
• Monitoring nových médií – sledovanost kanálů on-line, sledovanost webového archivu;
• Denní kontinuální výzkum (DKV) – dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro potřeby
měření veřejné hodnoty;
• Trackingový výzkum – pravidelný výzkum s půlroční periodicitou.
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT:
• Expertní posouzení – kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé oblasti
vysílání ČT (například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů);
• Obsahová analýza – speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé programové
typy, například na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady.
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“: Poznámka: Všechny sledované indikátory vycházejí ze
zdrojů uvedených na následujícím listě. V této zprávě jsou
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP). prezentovány jen vybrané indikátory, které jsou nejvíce
relevantní pro hodnocení televizního vysílání.
srpen 2016
7
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽÍVANÝCH PRO HODNOCENÍ
I. Interní zdroje dat panel 1 000 respondentů
41 156 pořadů za 1-6/2016*
• Denní kontinuální výzkum ČT (DKV)
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP)
II. Externí dodavatelé a zdroje dat 1
• ATO - Nielsen - Elektronické měření sledovanosti panel 1 850 domácností
Admosphere (dříve (peoplemetry)
Mediaresearch)
• TNS AISA - Semestrální trackingový výzkum 2 min. 1 000 respondentů/vlnu
• MediaTenor - Analýza zpravodajských pořadů ČT Události, 20 144 příspěvků za 1-6/2016
Události, komentáře, Události v regionech,
Ekonomika ČT24, Horizont ČT24, Události v
kultuře, Zprávy ve 23, Týden v politice a 90’
ČT24
- Komparativní analýza zpravodajství TV 15 713 příspěvků za 1-6/2016
Nova, FTV Prima a Českého rozhlasu
• NetMonitor - výzkum návštěvnosti internetu v České -
republice zadávaný sdružením SPIR 3
• NMS - On-line výzkum webových stránek ČT 4 894 respondentů za 1-6/2016
srpen 2016 * bez reklam a účelových pořadů 1) Příloha 1 2) Příloha 2 3) Příloha 3 8
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a
rozvoj občanské společnosti a demokracie
srpen 2016 9
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 50% 80%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 49% 80%
49% 79%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA)
65%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém žijeme 58%
(TRA) 56%
59%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 57%
58%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA)
69%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 67%
diskusními pořady (DKV) 65%
68%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních 63%
pořadů (DKV) 61%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 54%
pořady (DKV) 55%
61%
63%
60%
64%
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 10
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Tracking ČT
1. POLOLETÍ 2016: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT MEZI PŘÍZNIVCI
POLITICKÝCH SUBJEKTŮ Z RŮZNÝCH ČÁSTÍ POLITICKÉHO SPEKTRA
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Česká televize je důvěryhodná (TRA) 64%
68%
Informace předkládané ČT divákům jsou objektivní a vyvážené
(TRA) 62%
Ve zpravodajských a publicistických pořadech ČT je dáván 61%
dostatečný prostor názorům odborníků (TRA) 63%
Zastoupení odborníků s rozdílnými názory na jednotlivá témata je 57%
ve vysílání ČT vyvážené (TRA)
70%
73%
70%
61%
66%
61%
obecná populace 18+
sympatizanti stran SOUČASNÉ VLÁDNÍ KOALICE (ČSSD + ANO + KDU-ČSL)
sympatizanti VŠECH OSTATNÍCH stran
srpen 2016 11
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Tracking ČT
1. POLOLETÍ 2016: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI („NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ“)
HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ
0% 20% 40% 60% 80% 100%
podzim '13 63% 20% 17%
jaro '14 63% 21% 16%
podzim '14 62% 18% 20%
jaro '15 66% 17% 17%
podzim '15 66% 16% 18%
jaro '16 61% 15% 24%
Televizní noviny
Události Zprávy FTV Prima
Znění otázky: Prosím zamyslete se nad hlavními zpravodajskými pořady České televize, TV Nova a TV Prima.
Který z těchto tří zpravodajských pořadů je podle Vašeho názoru nejdůvěryhodnější?
srpen 2016 12
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: MediaTenor
1. POLOLETÍ 2016: PODÍL SEDMI NEJČASTĚJI ZMIŇOVANÝCH POLITICKÝCH SUBJEKTŮ NA POLITICKÉM
ZPRAVODAJSTVÍ A TÓN MEDIALIZACE SUBJEKTŮ V HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH
Podíl na politickém zpravodajství
50%
40% 35% 35% 36% 37%
30% 25% 25% 24% 25%
20% 12% 9% 10% 10% 9% 12% 10% 9% 8% 8% 10% 7%
10% ODS TOP 09 5% 4% 4% 3% 2% 2% 2% 1%
0% KSČM Úsvit
ČSSD ANO KDU-ČSL
0% -6% -12% -9% -7% -8% -5% -10% -10% -8% -6% -3% -7% -7% -4% -6% -11% -6% -3% -1% -3% -4% -3%
-10% -17% -15% -15% -7% -9% -9%
-20%
-30%
-40%
-50%
Tón medializace (hodnoty představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí)
Události Televizní noviny Zprávy FTV Prima Hlavní zprávy (ČRo)
srpen 2016 13
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: MediaTenor
1. POLOLETÍ 2016: VYVÁŽENOST ZPRAVODAJSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ
Pořad Žánrová specifikace pořadu Počet Počet příspěvků Podíl
zkoumaných s nálezem vyvážených
Události všeobecné zpravodajství narušení příspěvků
Události v regionech Praha regionální zpravodajství příspěvků vyváženosti
Události v regionech Brno regionální zpravodajství
Události v regionech Ostrava regionální zpravodajství 250 6 97,6 %
Události, komentáře komentované zpravodajství a diskuze
50
50 5 96,7 %
50
100 2 98,0 %
srpen 2016 14
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář 1/2
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních
pořadů činil v 1. pololetí letošního roku 49 %, byl tedy na stejné úrovni jako v roce 2015.
• Spokojenost diváků s těmito pořady činila v prvním pololetí 79 %, což znamená mírný úbytek
o jeden procentní bod. Další kvalitativní parametry měřené denním kontinuálním výzkumem,
tedy originalita a zaujetí, vykazují naopak nárůst, originalita dokonce o 6 p.b.
• Indikátory měřené trackingovým výzkumem vykazují ve své většině pokles hodnot v řádu
jednotek procentních bodů, oproti minulému roku se nejedná o statisticky významné změny.
Jak jsme již dříve zmiňovali, za hlavní příčinu poklesu považujeme mediální útoky a
zpochybňování nezávislosti zpravodajství České televize, jichž jsme zejména v posledních
dvou až třech letech svědky. Útoky mají nepochybně vliv na formování veřejného mínění o
ČT. Poklesy hodnot indikátorů budou podrobeny zevrubnému zkoumání po získání dat za celý
rok 2016.
• V téměř tříleté řadě hodnocení důvěryhodnosti tří hlavních zpravodajských pořadů vnímá
Události dlouhodobě jako nejdůvěryhodnější výrazná většina dospělé populace ČR, a to 61 %.
Televizní noviny označilo jako nejdůvěryhodnější pouhých 15 % a Zprávy FTV Prima 24 %.
• Podíl příspěvků ze zahraničí na zpravodajství České televize byl v prvním pololetí tohoto
roku 40 %, což bylo v porovnání s hlavními konkurenčními televizemi nejvíce. Jedná se o
nárůst o 1 p.b. oproti 1. pololetí roku 2015.
srpen 2016 15
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář 2/2
• Sympatizanti jak vládních, tak opozičních politických stran a hnutí, vnímají v průměru
Českou televizi jako důvěryhodnou instituci (celková hodnota indexu 64 %), která
předkládá divákům objektivní a vyvážené informace (61 %). Výrazně pozitivně je hodnocen
prostor, který ČT ve vysílání věnuje odborníkům, a jejich názorová vyváženost. Sympatizanti
vládních stran hodnotí Českou televizi v jednotlivých ohledech o něco pozitivněji než
příznivci opozičních a neparlamentních stran.
• Česká televize v porovnání s dalšími hlavními zpravodajskými relacemi vykazuje
kumulativně i u většiny jednotlivých politických uskupení nejnižší rozdíly mezi pozitivními
a negativními výpověďmi (tzv. „tón medializace“.)
• Podíl jednotlivých politických subjektů na politickém zpravodajství je velmi podobný jako
u jiných sledovaných médií. Nelze tedy tvrdit, že by zpravodajství ČT bylo v porovnání s
jinými významnými médii méně vyvážené či dokonce jednostranně podporující vybraná
politická uskupení.
• Obsahová analýza provedená na reprezentativním vzorku pořadů ukázala, že podíl
vyvážených příspěvků v pořadech Události, Události v regionech a Události, komentáře
dosahuje hodnot mezi 97 až 98 procenty.
srpen 2016 16
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
srpen 2016 17
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 9%
(ATO) 12%
12%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA)
68%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 0% 67%
0% 68%
Podíl jazykových kurzů na vysílání - ČT1, ČT2 a ČT art (AOP) 0% 63%
1% 62%
Podíl jazykových kurzů pro děti na všech dětských pořadech (AOP) 1% 63%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu na 1%
82%
vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP) 10% 82%
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 14% 82%
16% 74%
režimu na všech dětských pořadech (AOP) 72%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 2% 73%
2% 81%
2% 76%
75%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV)
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV)
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 18
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
srpen 2016 19
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 74%
73%
Vnímaná schopnost ČT podněcovat kulturně-společenské aktivity 74%
diváků (TRA) 59%
60%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 62%
69%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím 70%
(TRA) 72%
74%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka (TRA) 73%
73%
Vnímaný přínos ČT k vytváření společného prožitku a posilování 62%
dobrých vztahů ve společnosti (TRA) 60%
60%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci (TRA) 59%
57%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci (TRA) 59%
55%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na odpočinkové 56%
formáty (TRA) 59%
51%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na zábavné 51%
formáty (TRA) 53%
68%
67%
69%
67%
67%
67%
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 20
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 73%
sportovních akcí (TRA) 73%
73%
Vnímaná inovativnost České televize (TRA) 64%
61%
Podíl pořadů rozvíjejících kulturní identitu národnostních a 3% 60%
etnických menšin - ČT1 a ČT2 (AOP) 3%
3% 81%
82%
Podíl pořadů s duchovní a náboženskou tématikou - ČT1 a ČT2 1% 81%
(AOP) 3% 67%
2% 67%
69%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV) 72%
71%
Originalita "kulturních" žánrů (DKV) 71%
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV)
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 21
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÉ CÍLE 2 a 3 – Komentář
PODPORA VZDĚLANOSTI A VZDĚLÁVÁNÍ
• Průměrný týdenní zásah diváků vzdělávacími a osvětovými pořady zůstal na stejné úrovni
jako v roce 2015, činil tedy 12 %. Prakticky beze změny zůstávají i indexy zjišťované v
trackingu, tedy vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků a přínos k jejich právnímu vědomí.
• Celková spokojenost diváků se vzdělávacími a osvětovými pořady, stejně jako další
indikátory zjišťované v rámci panelu diváků, zůstávají dlouhodobě stabilní (spokojenost
činila 82 %, vnímaná originalita 73 %, míra zaujetí 75 %).
• Podíl pořadů v původním znění s titulky nebo pořadů vysílaných v tzv. duálním
(dvojjazyčném) módu stoupl u kanálů ČT1, ČT2 a ČT art o další 2 p.b. na hladinu 16 %.
STIMULACE KREATIVITY A KVALITY V KULTUŘE
• Průměrný týdenní zásah kulturních pořadů (chápaných v širokém slova smyslu) byl 74 %,
tedy na stejné úrovni jako v roce 2014. Kvalitativní ukazatele denního kontinuálního
výzkumu vykazují dlouhodobou stabilitu, vnímaná originalita narostla o 2 p.b. na 69 %.
• U indexů většiny „kulturních“ indikátorů zjišťovaných trackingovým výzkumem registrujeme
mírný nárůst (v rozsahu 1-2 p.b.) nebo setrvalý stav. Za zmínku stojí především nárůst
přínosu ČT k národností a etnické toleranci (o 4 p.b.)
srpen 2016 22
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – Prezentace České republiky,
regionů a komunit
srpen 2016 23
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 11% 64%
11% 64%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 10%
etnických menšin ve vysílání (TRA) 66%
3%
Podíl regionálního vysílání na celkovém vysílacím čase (AOP) 3%
3%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV) 81%
82%
82%
Originalita regionálních pořadů (DKV) 58%
61%
Zaujetí regionálními pořady (DKV) 64%
67%
64%
69%
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 24
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
TS Brno TS Ostrava TS Praha
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
100%
2014 9% 9% 82% 100%
2015 9% 9% 82% 25
1. pololetí 2016 9% 9% 82%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2014 13% 12% 75%
2015 13% 12% 75%
1. pololetí 2016 13% 11% 76%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2014 11% 13% 76%
14% 74%
2015 12% 76%
13%
1. pololetí 2016 11%
srpen 2016
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Komentář
PREZENTACE ČESKÉ REPUBLIKY, REGIONŮ A KOMUNIT
• Podíl regionálních pořadů na celkové ploše vysílání České televize je dlouhodobě
stabilní, činí 3 %.
• Průměrný týdenní zásah diváků regionálními pořady poklesl o 1 p.b. na hodnotu 10 %.
• Spokojenost s regionálními pořady je také na setrvalé úrovni (82 % stejně jako v roce
2015), u vnímané originality a míry zaujetí došlo k nárůstu o 3, respektive 5 p.b.
• Kumulovaný podíl brněnského a ostravského studia na vysílací ploše ČT1 i ČT2
tradičně výrazně překračuje zákonem požadovaných 20 % (u obou kanálů činil v
prvním pololetí tohoto roku 24 %).
srpen 2016 26
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – Přibližování světa občanům
České republiky
srpen 2016 27
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
52%
Průměrný týdenní zásah (reach) převzatých pořadů (ATO)* 52%
52%
Podíl evropské tvorby (včetně domácí) na všech pořadech ČT 91%
(AOP) 90%
90%
Spokojenost s převzatými pořady (DKV)
81%
81%
80%
Originalita převzatých pořadů (DKV) 68%
69%
69%
Zaujetí převzatými pořady (DKV) 74%
71%
73%
2014 2015 1. pololetí 2016 * V roce 2015 byla zpřesněna definice převzatých pořadů.
Nově jsou zahrnuty i pořady ČT :D a ČT art, z tohoto
důvodu byly upraveny i hodnoty pro rok 2014.
srpen 2016 28
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Komentář
PŘIBLIŽOVÁNÍ SVĚTA OBČANŮM ČESKÉ REPUBLIKY
• Průměrný týdenní zásah převzatých pořadů v 1. pololetí 2016 zůstal beze změn na
hladině 52 %.
• Velmi stabilní jsou také kvalitativních indikátory zjišťované pomocí denního
kontinuálního výzkumu: index spokojenosti s převzatými pořady klesl o 1 p.b. na 80 %,
originalita zůstala na 69 % a míra zaujetí vystoupala o 2 p.b. na 73 %.
• Evropská tvorba (včetně tvorby domácí) se v prvním pololetí podílela na všech
odvysílaných pořadech z 90 %, což je stejná hodnota jako v minulém roce.
srpen 2016 29
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových
technologií veřejnosti
srpen 2016 30
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroje: Tracking ČT
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Vnímání vedoucího postavení ČT při zavádění nových technologií 57%
pro sledování programu (TRA) 59%
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 61%
obsahu prostřednictvím internetových stránek a aplikací pro 63%
mobilní zařízení (TRA)
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 72%
obsahu prostřednictvím internetového archivu iVysílání (TRA) 73%
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 Poznámka: Indikátory jsou zjišťovány od podzimu 2015. 31
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: NetMonitor
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ZA MĚSÍC
0 200 000 400 000 600 000 800 000 1 000 000 1 200 000 1 400 000 1 600 000 1 800 000 2 000 000
www.ceskatelevize.cz 1 743 470
www.ivysilani.cz 1 668 046
www.ct24.cz 1 577 557
www.ctsport.cz
673 244
decko.ceskatelevize.cz 556 325
390 676
587 394
573 391
460 612
425 997
376 771
471 150
137 103
179 599
152 020
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 32
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Do trackingového výzkumu byly na podzim 2015 nově zařazeny tři specifické indikátory
týkající se zavádění a využívání nových technologií, inspirované britskou BBC. Oproti
minulému roku se hodnoty všech tří indikátorů mírně zvýšily, kladně je hodnocen především
přínos iVysílání (hodnota indexu 71 %).
• Kmenový web České televize www.ceskatelevize.cz zaznamenal oproti roku 2015 mírný pokles
návštěvnosti, konkrétně o 5,4 %. S výjimkou ctsport.cz pozorujeme pokles také u ostatních
sledovaných webů České televize.
• V srpnu 2015 byl také redesignován web ČT24. Důvodem byla technologická změna
umožňující plnohodnotnou konzumaci zpravodajského obsahu na mobilních zařízeních,
přechod na tzv. responzivní design. Změna byla nezbytná pro možnost dalšího rozvoje portálu
ČT24. V evropský zemích, ČR nevyjímaje, je nárůst konzumace zpravodajského obsahu přes
mobilní zařízení zřejmý a České televizi se provedenou změnou otevírají nové možnosti.
• Pokles návštěvnosti webu ČT24 souvisí zejména s redesignem a změnou architektury
webových stránek. V jeho důsledku došlo k dočasné ztrátě pozic obsahu ČT při zobrazování
výsledků v klíčových internetových vyhledávačích. Problém byl v průběhu posledních měsíců
identifikován a analyzován, nyní se pracuje na opětovném navýšení podílu návštěvníků
přicházejících z internetových vyhledávačů. Nárůst očekáváme již ve druhém pololetí 2016.
• Další příčinou poklesu návštěvnosti webů ČT (v tomto případě ale nikoliv faktickým) je
metodologická změna zavedená zadavatelem výzkumu NetMonitor (Sdružení SPIR), který
vyřadil z celkového účtu ČT přístupy realizované pomocí služeb hybridní televize HbbTV.
srpen 2016 33
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
PŘÍKLADY SLEDOVANOSTI PREMIÉROVÝCH TELEVIZNÍCH POŘADŮ NA INTERNETU
Název pořadu Kanál Živá v TV Odložená v TV - Na internetu -
(000) 7 dní (000) 30 dní (000)
Případy 1. oddělení II. ČT1
Zločin v Polné ČT1 1 821 106 92
Pět mrtvých psů ČT1 1 236 85 33
Nejchytřejší Čech ČT1 1 081 91 36
Modré stíny ČT1 976 15 5
Rozsudek ČT1 906 71 34
DoktorKA ČT1 797 23 6
Kouzelné bylinky ČT1 494 16 3
Deník Dity P. ČT1 418 8 5
Sezóna za vodou ČT1 213 6 6
Krajinou domova ČT2 145 13 7
KAMU ve Vietnamu ČT2 280 22 9
150 10 7
srpen 2016 34
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Česká televize u svých pořadů pravidelně monitoruje sledovanost na internetu.
• Mezi jednoznačně nejúspěšnější pořady zhlédnuté prostřednictvím služby iVysílání
patřila v prvním pololetí 2016 druhá řada seriálu Případy 1. oddělení. Jednotlivé díly
si přes internet přehrálo v průměru 92 tisíc diváků z cílové skupiny 4+. Živá televizní
sledovanost pořadu se tak navýšila o dalších cca 5 %.
• K dalším pořadům ČT, které si diváci ve zvýšené míře přehrávali z webu, patřila nedělní
premiérová dramatika, konkrétně Zločin v Polné, Pět mrtvých psů nebo minisérie
Modré stíny. Živá televizní sledovanost byla v těchto případech navýšena přibližně o
další 2,5 - 3,5 %.
srpen 2016 35
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
1. POLOLETÍ 2016: CELKOVÉ HODNOCENÍ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
UŽIVATELI
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
www.ivysilani.cz 78%
78%
www.ct24.cz 69%
74%
www.ctsport.cz 75%
srpen 2016 77%
2014 2015 1. pololetí 2016
Poznámka: Indikátory jsou zjišťovány od podzimu 2015. 36
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
1. POLOLETÍ 2016: HODNOCENÍ RŮZNÝCH ASPEKTŮ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK
ČT UŽIVATELI
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Informační hodnota stránky 80%
77%
80%
Grafické provedení stránky 79%
77%
76%
Přehlednost stránky, orientace na stránce 81%
79%
79%
www.ivysilani.cz www.ct24.cz www.ctsport.cz
srpen 2016 37
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
NET PROMOTER SCORE VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
(INDEX LOAJALITY DIVÁKŮ NA STUPNICI -100; +100)
-100 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100
www.ivysilani.cz 61
65
www.ct24.cz 28
39
www.ctsport.cz 2014 2015 43
srpen 2016 51
1. pololetí 2016
Poznámka: Indikátory jsou zjišťovány od podzimu 2015. 38
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Od podzimu 2015 bylo do měření plnění veřejné služby Českou televizí nově zařazeno také
hodnocení spokojenosti s internetovým obsahem poskytovaným ČT, tzv. on-line tracking. Do
projektu jsou zařazeny následující webové stránky ČT:
− www.ceskatelevize.cz/ivysilani
− www.ceskatelevize.cz/ct24
− www.ceskatelevize.cz/ctsport
• Ze tří zmíněných je nejlépe hodnocenou stránkou ČT ivysilani.cz (index indikátoru 78 %). Těsně
následuje web ctsport.cz (77 %), u kterého oproti roku 2015 došlo ke zlepšení o 2 p.b., třetí je
ct24.cz (74 %, zlepšení o 5 p.b.).
• Dobře jsou hodnoceny i jednotlivé aspekty internetových stránek ČT, jakými jsou informační
hodnota, grafické provedení či přehlednost a orientace na stránce.
• Tzv. NET PROMOTER SCORE (NPS*), neboli míra loajality diváků na stupnici -100; +100, je nejvyšší u
iVysilani (+65). Hodnota indexu u ctsport.cz činí 51 %, u ct24.cz 39 %. U všech měřených stránek
došlo v porovnání s rokem 2015 k nárůstu celkové míry loajality.
* Poznámka: Indikátor NPS vychází z mezinárodně uznávané definice: Rozdíl procentního zastoupení těch, kteří na otázku: „Nakolik je
pravděpodobné, že byste doporučil/a zhlédnutí této webové stránky známému nebo kolegovi? 0 znamená, že byste stránku rozhodně
nedoporučil/a 10 znamená, že byste stránku určitě doporučil/a“ odpověděli 9 až 10 (loajální) a těch, kteří odpověděli 0 nebo 6 (neloajální
klienti). Hodnoty okolo 30 bodů jsou považovány za průměrné, hodnoty nad 50 vykazují velmi nadprůměrnou hodnotu loajality.
srpen 2016 39
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
CELEK A KANÁLY ČT
srpen 2016 40
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ČESKÁ TELEVIZE JAKO CELEK
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY ZÁSAHU A KVALITY PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO)
40% 78%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV) 39% 77%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA) 40% 78%
39%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP) 40% 81%
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 40% 81%
Inovativnost ČT (Q, TRA) 81%
73%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 68%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 64%
Míra uspokojování vkusu a zájmů konkrétního diváka (Q, TRA) 66%
67%
67%
62%
63%
66%
64%
61%
60%
62%
60%
60%
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 41
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ČESKÁ TELEVIZE JAKO CELEK
Zdroje: Tracking ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY DOPADU PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT naučit diváky něčemu novému (I, TRA) 67%
69%
72%
Míra zaujetí pořady ČT (I, DKV) 69%
67%
69%
Míra diskusí o pořadech ČT v rodině a mezi přáteli (I, TRA) 46%
44%
41%
2014 2015 1. pololetí 2016
srpen 2016 42
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
ČT celkem ČT1 ČT2 ČT 24 ČT sport ČT :D ČT art
2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol. 2015 1. pol.
2016 2016 2016 2016 2016 2016 2016
Zásah (reach) 15+ 77% 78% 66% 66% 41% 41% 27% 27% 25% 29% 12% 12% 5% 5%
Zásah (reach) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 50% 52% --- ---
Podíl (share) 15+ 30% 31% 16% 16% 5% 5% 4% 4% 4% 5% --- --- 1%* 1%*
Podíl (share) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 25%** 27%** --- ---
Spokojenost 81% 81% 81% 81% 82% 82% 79% 78% 82% 83% 80% 79% 83% 82%
Originalita 63% 66% 62% 65% 73% 76% 50% 61% 61% 64% 64% 61% 72% 73%
Zaujetí 67% 69% 67% 67% 76% 79% 57% 67% 66% 61% 61% 64% 76% 80%
Hlavní kanál 40% 40% 22% 21% 3% 4% 6% 6% 8% 7% 0% 1% 0% 0%
Podíl premiér 39% 40% 32% 32% 22% 21% 68% 73% 53% 55% 22% 20% 22% 22%
srpen 2016 * Údaj za časový úsek 20.00 – 6.00, kdy ČT art vysílá
** Údaj za časový úsek 6:00 – 20.00, kdy ČT :D vysílá
43
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
Zpravodajské 1. pol. 2016 pořady Publicistické 1. pol. 2016 pořady Dramatické 1. pol. 2016 pořady Zábavné Hudební 2015 Dokumentární Vzdělávací Náboženské 1. pol. 2016 pořady Sportovní Dětské
pořady pořady 1. pol. 2016 pořady pořady pořady pořady
2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015 2015
1. pol. 2016 1. pol. 2016 1. pol. 2016 1. pol. 2016 1. pol. 2016
Zásah (reach 15+) 45% 44% 22% 25% 59% 60% 43% 45% 4% 3% 38% 38% 12% 12% 1% 1% 25% 30% 32% 29%
Spokojenost 80% 79% 81% 81% 80% 79% 82% 82% 84% 84% 83% 83% 82% 82% 84% 79% 82% 83% 81% 79%
Originalita 51% 58% 67% 71% 63% 63% 69% 71% 73% 75% 75% 80% 72% 73% 77% 72% 56% 59% 64% 60%
Zaujetí 57% 60% 72% 75% 66% 66% 72% 75% 76% 80% 79% 83% 76% 75% 85% 81% 62% 56% 65% 64%
Hlavní kanál ČT 62% 60% 65% 59% x x 28% 25% x x 47% 50% 47% 46% x x 57% 62% 36% 36%
Podíl premiér 75% 79% 30% 31% 18% 18% 28% 33% 20% 21% 15% 10% 47% 46% 36% 28% 56% 59% 20% 19%
Podíl vl. tvorby 99% 99% 100% 100% 25% 21% 98% 93% 82% 81% 40% 39% 82% 82% 96% 100% 65% 65% 36% 34%
srpen 2016 44
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY - PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) NA CELODENNÍM VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 1. pol.
2016
ČT1
ČT2 21,18% 19,14% 17,28% 15,88% 16,36% 16,69% 15,21% 15,87% 15,93%
ČT24
ČT sport 7,58% 6,06% 5,69% 3,66% 4,17% 4,06% 4,36% 4,54% 4,50%
ČT :D
ČT art 1,37% 2,00% 3,40% 4,53% 5,22% 5,52% 4,34% 4,22% 3,98%
ČT celkem
0,90% 1,37% 2,48% 3,57% 4,41% 3,16% 4,37% 4,09% 4,80%
--- --- --- --- --- 0,36% 1,32% 1,36% 1,32%
--- --- --- --- --- 0,05% 0,27% 0,34% 0,35%
31,02% 28,57% 28,85% 27,64% 30,16% 29,84% 29,86% 30,42% 30,87%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 1. pol.
2016
ČT1
ČT2 21,01% 19,03% 17,23% 15,70% 15,93% 16,15% 14,67% 15,30% 15,32%
ČT24
ČT sport 7,41% 5,88% 5,54% 3,50% 4,20% 4,16% 4,19% 4,35% 4,33%
ČT :D
ČT art 1,31% 1,91% 3,24% 4,28% 4,94% 5,21% 4,08% 3,97% 3,76%
ČT celkem
0,88% 1,33% 2,43% 3,49% 4,30% 3,07% 4,25% 4,00% 4,73%
--- --- --- --- --- 0,64% 2,35% 2,45% 2,43%
--- --- --- --- --- 0,05% 0,27% 0,33% 0,34%
30,60% 28,15% 28,43% 26,98% 29,38% 29,29% 29,81% 30,41% 30,92%
srpen 2016 45
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY – PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) V PRIME TIME (19.00 – 22.00)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 1. pol.
2016
ČT1
ČT2 22,88% 21,40% 19,31% 18,11% 18,29% 19,26% 17,16% 18,19% 19,09%
ČT24
ČT sport 5,70% 4,96% 5,03% 3,08% 3,51% 3,82% 4,18% 4,31% 4,07%
ČT :D
ČT art 0,79% 0,92% 1,69% 2,27% 3,00% 3,17% 2,57% 2,51% 2,34%
ČT celkem
0,71% 1,13% 2,17% 3,10% 3,84% 2,69% 3,68% 3,18% 4,07%
--- --- --- --- --- 0,15% 0,57% 0,50% 0,40%
--- --- --- --- --- 0,08% 0,42% 0,53% 0,54%
30,08% 28,40% 28,20% 26,56% 28,64% 29,16% 28,59% 29,21% 30,50%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 1. pol.
2016
ČT1
ČT2 22,44% 21,03% 18,92% 17,55% 17,71% 18,71% 16,77% 17,78% 18,57%
ČT24
ČT sport 5,67% 4,86% 4,88% 2,96% 3,49% 4,02% 4,03% 4,15% 3,94%
ČT :D
ČT art 0,76% 0,89% 1,64% 2,17% 2,86% 3,02% 2,45% 2,39% 2,23%
ČT celkem
0,69% 1,10% 2,13% 3,04% 3,76% 2,63% 3,63% 3,15% 4,06%
--- --- --- --- --- 0,28% 1,04% 0,91% 0,77%
--- --- --- --- --- 0,08% 0,44% 0,53% 0,54%
29,56% 27,88% 27,56% 25,73% 27,82% 28,74% 28,34% 28,93% 30,11%
srpen 2016 46
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT, kanály ČT a žánry - Komentář (1/2)
• Celkový průměrný zásah ČT v populaci 15+ v prvním pololetí 2016 dosáhl hodnoty 78 % a
byl tak o 1 p.b. vyšší než v roce 2015. Zásah kanálů České televize tak stabilně převyšuje
minimální hodnotu, kterou si pro zásah vlastními kanály stanovuje britská BBC (70 %).
• Hodnocení pořadů ČT z hlediska kvalitativních parametrů je stabilní a prakticky na stejné
úrovni jako v minulém roce. Celkový index spokojenosti činil 81 %, celková vnímaná
originalita pořadů ČT byla na úrovni 66 % (nárůst o 3 p.b.) Míra zaujetí pořady byla na
hladině 69 %, což je také lepší výsledek než v roce 2015, konkrétně o 2 p.b.
• Podíl vlastní tvorby na vysílání zůstal i v 1. polovině roku 2016 na úrovni 67 %. Podíl premiér
na celku vysílání je také prakticky konstantní, činil 40 %. Dlouhodobě je nejvyšší podíl
premiér pochopitelně patrný u zpravodajských a sportovních pořadů.
• Index inovativnosti je stále v horní polovině škály, v 1. polovině roku 2016 činil 60 %, ve
srovnání s rokem 2015 došlo k poklesu o 1 p.b. Meziročním nárůst jsme zaznamenali u
indexu vnímané schopnosti ČT naučit diváky něčemu novému, konkrétně o 3 p.b. na 72 %.
• Celkový index důvěryhodnosti ČT poklesl v 1. pololetí o 4 p.b. na hladinu 64 %. Hlavní příčinu
spatřujeme v již zmíněných útocích na Českou televizi a v nadále sílících tendencích z různých
pozic zpochybňovat nestrannost médií, včetně médií veřejné služby. I přes tyto útoky však
nadále 73 % respondentů v trackingovém výzkumu rozhodně nebo spíše souhlasí s tvrzením,
že ČT je důvěryhodná.
srpen 2016 47
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
Celek ČT, kanály ČT a žánry - Komentář (2/2)
• Česká televize jako celek dosáhla v 1. polovině roku 2016 průměrného podílu na sledovanosti
(share) 30,87%, nejvyššího od roku 2009, a dosáhla tak vedoucího postavení na českém televizním
trhu.
• K tomuto výsledku přispěly všechny kanály České televize, stabilního podílu na publiku dosahují
kanály ČT1 a ČT2. Meziročně došlo k posílení kanálu ČT sport, který měl v celém dnu průměrný
podílu na sledovanosti 4,80 %. Zlepšení bylo způsobeno především mimořádnými sportovními
událostmi v 1. polovině roku, například MS v hokeji a ME ve fotbale, ale také úspěšným tažením
našich biatlonistů a biatlonistek. Stabilizovaný je i share „nových“ kanálů, tedy ČT :D a ČT art.
• Rovněž v hlavním vysílacím čase zaznamenalo vysílání ČT nárůst podílu na divácích. Ten činil v 1.
pololetí 30,50 %, což je nejlepší výsledek od roku 2008. Za nárůstem share v prime-time stojí kanály
ČT1 a ČT sport.
• Kanál ČT :D zůstává suverénním lídrem trhu u dětského publika. Podíl ČT :D na sledovanosti ve
skupině 4 – 12 let činil v průměru 26,72%, podíl všech kanálů ČT pak dokonce 37,87%. Došlo také k
nárůstu zásahu dětí ve věku 4 – 12 let vysíláním ČT :D, a to o 2 p.b. na 52 %. U dětských pořadů jsme
zaznamenali drobný pokles spokojenosti (z 80 % na 79 %), příčinou může být mírné snížení podílu
vlastní tvorby na ČT :D a zrcadlový nárůst podílu akvizičních pořadů, které jsou obecně hodnoceny o
něco hůře.
• Z hlediska kvalitativních parametrů dosahují již tradičně nejvyšších hodnot kanály ČT2 a ČT art. V
prvním pololetí roku 2016 dosáhl nadprůměrné spokojenosti i kanál ČT sport.
srpen 2016 48
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
srpen 2016 49
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
Srovnání diváckých skupin podle míry uspokojení jejich vkusu, velikosti zásahu
vysíláním ČT a podle vnímání nabídky ČT ve srovnání s komerčními stanicemi
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
ČT nabízí dostatek pořadů, Průměrný týdenní zásah ČT přináší i pořady, které
které odpovídají mému vysílání v jednotlivých komerční stanice nevysílají*
vkusu a mým zájmům*
skupinách
2015 1. pol. 2016 2015 1. pol. 2016 2015 1. pol. 2016
Populace 18+ 67% 64% 78% 78% 78% 76%
Muži 66% 61% 77% 78% 79% 77%
Ženy 68% 67% 78% 80% 77% 76%
18-24 let 49% 47% 39% 40% 67% 66%
25-34 let 63% 56% 61% 58% 79% 74%
35-44 let 67% 67% 78% 79% 79% 78%
45-54 let 69% 65% 84% 86% 81% 80%
55-64 let 73% 70% 90% 90% 79% 77%
65 nebo více let 75% 70% 92% 94% 76% 76%
Základní 60% 65% 69% 69% 68% 74%
Středoškolské bez maturity 68% 62% 81% 82% 77% 72%
Středoškolské s maturitou 68% 69% 77% 78% 82% 80%
Vysokoškolské 70% 63% 78% 80% 78% 80%
Diváci s vysokým kulturním očekáváním 81% 77% 83% 84% 82% 78%
Diváci orientovaní na zpravodajství 72% 71% 86% 86% 81% 81%
Diváci, kteří se hlásí k víře 74% 64% x x 76% 74%
Národnostní menšiny (n2016=81) 76%** 72%*** x x 91%** 86%***
Příznivci pořadů pro národnostní menšiny (n2016=217) 73%** 77%*** x x 89%** 91%***
Příslušníci národnostních menšin nebo diváci, pro které 73%** 76%*** x x 88%** 90%***
jsou důležité pořady pro etnické menšiny (n2016=279)
* TOP2BOX: Součet odpovědí ROZHODNĚ + SPÍŠE SOUHLASÍM ** spočítáno ze sloučených vln (podzim 2014 + jaro 2015 + podzim 2015)
*** spočítáno ze sloučených vln (jaro 2015 + podzim 2015 + jaro 2016)
srpen 2016 50
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
Komentář
• Průměrný týdenní zásah České televize v jednotlivých sledovaných cílových skupinách
zůstal v 1. pololetí na velmi podobných hodnotách jako v roce 2015. I nadále platí, že:
• mezi zásahem mužů žen není významný rozdíl;
• míra zásahu roste lineárně s věkem (ze 40 % v CS 18 – 24 let až na 94 % v CS 65+);
• zásah je významně nižší u diváků se základním vzděláním.
• V porovnání s rokem 2015 byl v dospělé populaci zaznamenán pokles souhlasu s
výrokem ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům, a to
o 3 p.b. K poklesu, který je na hranici statistické významnosti, došlo u většiny
sledovaných demografických skupin.
• O 2 p.b. poklesla také míra souhlasu s výrokem ČT přináší i pořady, které komerční
stanice nevysílají. Výjimkou jsou diváci se základním a vysokoškolským vzděláním.
Změna hodnot v tomto případě není statisticky významná.
srpen 2016 51
PŘÍLOHY
srpen 2016 52
PŘÍLOHA 1 (1/3)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
MediaTenor
• Media Tenor je ve středoevropském prostoru jedinou výzkumnou společností specializující se výhradně
na analýzu obsahu médií. Media Tenor působí na českém trhu od roku 1996, původně jako sdružení
InnoVatio – Media.
• Společnost s českými vlastníky je zapojena do mezinárodní asociace kanceláří Media Tenor International.
Mezinárodní asociace je dlouhodobým knowledge partnerem OECD.
• Základem nabídky společnosti je analýza mediální publicity, na kterou navazuje monitoring médií,
monitoring a analýzy sociálních sítí a diskusních fór a komunikační poradenství. Analytický a konzultační
servis společnosti MediaTenor využívá široká škála veřejných i privátních subjektů. S Českou televizí
spolupracuje společnost MediaTenor na dlouhodobé bázi.
NetMonitor
• Rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a
sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice.
• Zadavatelem projektu je SPIR, realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností Nielsen
Admosphere (dříve Mediaresearch).
• Výzkum je prováděn tzv. hybridním přístupem, tedy měřením jak na straně měřeného serveru (site-
centric), tak na straně internetového prohlížeče uživatele (user-centric).
srpen 2016 53
PŘÍLOHA 1 (2/3)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch)
• Nielsen Admosphere je výzkumná agentura se zázemím nadnárodní společnosti Nielsen. Nabízí široké
portfolio produktů a služeb v oblasti marketingových a mediálních výzkumů, analýz a zpracování dat.
• Výzkum elektronického měření sledovanosti televize v ČR realizuje pro ATO od roku 2002 (mezi roky
2002-2015 pod jménem MEDIARESEARCH). Součástí je i výzkum životního stylu, spotřebního a
mediálního chování LSS.
• Nielsen Admosphere je členem profesních sdružení ESOMAR a SIMAR.
• Součástí skupiny Nielsen Admosphere je i společnost Adwind Software, která ČT druhým rokem
poskytuje software pro práci s daty z výzkumu sledovanosti.
srpen 2016 54
PŘÍLOHA 1 (3/3)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
NMS Market Research
• NMS Market Research je česko-slovenská agentura pro výzkum trhu, poskytující od roku 1999 komplexní
služby napříč výzkumnými metodami a technikami.
• V České republice stála NMS Market Research u zavádění metody on-line průzkumu a postavila jeden z
prvních on-line panelů respondentů.
• NMS Market Research je členem profesních sdružení SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a
veřejného mínění) a ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného mínění).
• NMS Market Research spolupracuje s Českou televizí od roku 2013 a nyní nově zpracovává výsledky
průzkumu spokojenosti návštěvníků webů České televize (on-line tracking).
TNS AISA
• TNS Aisa je přední českou agenturou zabývající se výzkumem veřejného mínění. Agentura byla založena
v roce 1990 a nyní spadá do mezinárodní sítě Taylor Nelson Sofres (TNS). TNS je součástí nadnárodní
skupiny Kantar, největšího globálního hráče na poli výzkumu trhu a veřejného mínění.
• TNS Aisa je členem profesních sdružení ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného
mínění) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a zakládá si na striktním
dodržování oborových etických zásad.
• TNS AISA realizuje pro ČT trackingový výzkum od roku 2013.
srpen 2016 55
PŘÍLOHA 2
DETAILNÍ INFORMACE K SEMESTRÁLNÍMU TRACKINGOVÉMU VÝZKUMU ČT
• Jedná se o pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje
dřívější externí výzkumy realizované Českou televizi.
• V rámci kalendářního roku jsou vždy realizovány dvě vlny výzkumu, a to v květnu a
v listopadu. Sběr dat je prováděn kontinuálně, v období tří týdnů, a to formou osobních
rozhovorů se záznamem odpovědí do PC. Dotazován je reprezentativní vzorek dospělé
(18+) televizní populace ČR, v každé z vln minimálně 1 000 respondentů.
• Výběr respondentů je kvótní – kombinace pohlaví a věkových skupin, vzdělání, velikosti
místa bydliště a kraje. Výzkum realizuje nezávislá renomovaná agentura pro výzkum
veřejného mínění TNS AISA.
• Pro účely celoroční zprávy jsou vždy spojována data z obou vln výzkumu realizovaných v
daném kalendářním roce. V případě pololetní zprávy jsou použita pouze data za
poslední semestr.
• Není-li tedy u konkrétních výstupů uvedeno jinak, činí minimální velikost vzorku u
celoroční zprávy 2 000 respondentů, u semestrální zprávy pak 1 000 respondentů.
srpen 2016 56
PŘÍLOHA 3
ČESKÁ TELEVIZE JAKO PRŮKOPNÍK MĚŘENÍ SLEDOVANOSTI INTERNETU
• Díky neustále se zvyšující dostupnosti a rychlosti internetového připojení si lidé čím dál tím více
zvykají konzumovat televizní obsah n-line. Zvláště pro mladší cílové skupiny do 30 let se internet
stal klíčovou platformou. Chceme-li zjistit, jaký je celkový zásah obsahu vysílání, nemůžeme
internet při měření opomíjet.
• Česká televize proto v roce 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch (nyní Nielsen
Admosphere) vyvinula metodiku doplnění dat televizní sledovanosti daty sledovanosti vysílání
prostřednictvím internetu. Zásadním krokem bylo stanovení relevantního výpočtu celkové
sledovanosti odvysílaných televizních pořadů na internetu. Výsledný ukazatel‚ Rating000, je pro
cílovou skupinu 4+ srovnatelný s televizní sledovaností měřenou v rámci projektu ATO – Nielsen
Admosphere (tzv. peoplemetry).
• Při výpočtu sledovanosti pořadů na internetu pracujeme s daty naměřenými nástrojem
gemiusStream. Sledovanost uvádíme v tisících diváků. Rozhodným obdobím pro zahrnutí diváků
do celkové sledovanosti na internetu je buď 7, nebo 30 dní po odvysílání pořadu v televizi.
Výpočet sledovanosti na internetu je následující:
Sledovanost v ‘000 = celkový odsledovaný čas pořadu / délka pořadu / 1000
• Metodika je používána od začátku roku 2015 a byla schválena Asociací televizních organizací
(ATO). Naším cílem je, aby byla závazně akceptována celým televizním trhem.
• Ve finále mezinárodní soutěže Research Awards 2015 pořádané asociací IAB Europe v Berlíně
tato metodika postoupila mezi pět nejlepších ze 40 přihlášených.
srpen 2016 57