Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 217251000560004 najdete zde
HODNOCENÍ PLNĚNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY 2016
Předkládá: Mgr. Renata Týmová, vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT
Zpracoval: útvar Výzkumu a analýz ČT
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
• Tento materiál je vypracován podle metodiky hodnocení plnění úkolů veřejné služby Českou
televizí a plně integruje i standardní hodnocení plnění úkolů podle Zákona č. 483/1991 Sb., o
České televizi a Kodexu ČT. Metodika byla vypracována Českou televizí ve spolupráci s Radou ČT
v roce 2012 a první výsledky byly publikovány ve zprávě o činnosti ČT za rok 2011. V
následujících letech byl projekt dále rozšířen a jeho metodologie průběžně zpřesňována,
především na základě doporučení odborné veřejnosti.
• V roce 2016 došlo ke změně v metodice hodnocení kvality zpravodajských pořadů. Vedle
posouzení obsahové vyváženosti jednotlivých příspěvků bylo přikročeno k celistvému hodnocení
prezentace významných událostí, ke kterým v posledním roce došlo.
• Pokud není u grafů uvedeno jinak, reachem (zásahem) je myšlen podíl diváků v populaci 15+,
kteří daný týden sledovali vysílání kontinuálně alespoň 15 minut. Zdrojem dat je elektronický
výzkum sledovanosti ATO - Nielsen Admosphere (dříve ATO - Mediaresearch).
• Zdrojem diváckého hodnocení pořadů podle kritérií spokojenosti, vnímané originality a míry
zaujetí je denní kontinuální výzkum - DKV ČT. Výzkum probíhá na cílové skupině diváků ve věku
15+.
• Výstupy z trackingu ČT jsou reprezentativní pro populaci 18+. Prezentované hodnoty odpovídají
celkovému koeficientu pro daný indikátor na stupnici 0 % - 100 %. Ten je vypočítán z průměru
odpovědí na škále 1: rozhodně souhlasím až 4: rozhodně nesouhlasím. Pouze v tabulkách na
stranách 108 a 111 je namísto indikátoru použit prostý součet odpovědí 1: rozhodně souhlasím +
2: spíše souhlasím, tzv. TOP2BOX.
únor 2017 2
OBSAH 4
ÚVOD 9
27
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ 30
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie 38
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 43
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře 47
CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky 60
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti 64
76
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
Celek ČT 84
Kanály ČT 92
Žánry 101
106
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN 109
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
CS2: Diváci orientovaní na kulturu 119
CS3: Dětský divák
CS4: Náboženské a etnické skupiny 3
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
PŘÍLOHY
únor 2017
ÚVOD
únor 2017 4
ÚVOD
DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které Česká televize a Rada ČT systematicky sledují úroveň a míru
naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do následujících bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Evropské země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby – například Velká Británie či
Nizozemí – řadu let monitorují naplňování principů veřejné služby. Česká televize je
od roku 2011 na poli měření veřejné hodnoty (public value) velmi aktivní a jí přijaté
principy se prosazují i v evropském měřítku. ČT bude nadále podporovat smysluplný
rozvoj měření a hodnocení veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním úkolů
veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu, pro
lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
únor 2017 5
ÚVOD
PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti;
2. indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT;
3. indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP.
Plnění úkolů veřejné služby ČT je přitom hodnoceno ze tří úhlů, tj. podle:
I. míry naplňování mezinárodně uznávaných obecných cílů stanovených pro média
veřejné služby, modifikovaných pro podmínky ČT, podle konkrétních zásad definovaných
Zákonem o ČT a Kodexem ČT – výstupy typu 1;
II. vývoje základních ukazatelů charakterizujících úroveň vysílání veřejné služby, tj. podle
Zásahu, Kvality a Dopadu vysílání (tzv. Metodiky RQI) – výstupy typu 2;
III. míry uspokojování potřeb různých diváckých skupin, jehož sledování vyžaduje Kodex ČT
– výstupy typu 3.
únor 2017 6
ÚVOD
TYPY INDIKÁTORŮ A DAT
Základním stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy
indikátorů, které se vzájemně odlišují typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti:
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) – výzkum sledovanosti TV;
• Monitoring nových médií – sledovanost kanálů on-line, sledovanost webového archivu;
• Denní kontinuální výzkum (DKV) – dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro
potřeby měření veřejné hodnoty;
• Trackingový výzkum – pravidelný výzkum s půlroční periodicitou.
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT:
• Expertní posouzení – kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé
oblasti vysílání ČT (například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů);
• Obsahová analýza – speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé
programové typy, například na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady.
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“: Poznámka: Všechny sledované indikátory vycházejí ze
zdrojů uvedených na následujícím listě. V této zprávě jsou
• Databáze odvysílaných pořadů (AOP). prezentovány jen vybrané indikátory, které jsou nejvíce
relevantní pro hodnocení televizního vysílání.
únor 2017 7
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽÍVANÝCH PRO HODNOCENÍ
I. Interní zdroje dat panel 1 000 respondentů
81 647 pořadů v roce 2016*
• Denní kontinuální výzkum ČT (DKV) 9 040 respondentů za rok 2016
• Databáze odvysílaných pořadů ČT (AOP)
• On-line tracking ČT (OLT)
II. Externí dodavatelé a zdroje dat 1
• ATO - Nielsen - Elektronické měření sledovanosti panel 1 850 domácností
Admosphere (peoplemetry) min. 1 000 respondentů/vlnu
38 252 příspěvků za rok 2016
• TNS AISA - Semestrální trackingový výzkum 2
31 049 příspěvků za rok 2016
• MediaTenor - Analýza zpravodajských pořadů ČT Události, PhDr. Tomáš Trampota, PhD.
Události, komentáře, Události v regionech, -
Ekonomika ČT24, Horizont ČT24, Události v
kultuře, Zprávy ve 23, Týden v politice a 90’
ČT24
- Komparativní analýza zpravodajství TV
Nova, FTV Prima a Českého rozhlasu
• UK - IKSŽ FSV - Expertní posouzení zpravodajství ČT 3
• NetMonitor - výzkum návštěvnosti internetu v České
republice zadávaný sdružením SPIR 4
únor 2017 * bez reklam a účelových pořadů 1) Příloha 1 2) Příloha 2 3) Příloha 3 4) Příloha 4 8
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a
rozvoj občanské společnosti a demokracie
únor 2017 9
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 50% 80%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 49% 80%
48% 79%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA)
65%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém 58%
žijeme (TRA) 56%
59%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 57%
59%
Vnímaná objektivita a vyváženost informací (TRA)
69%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 67%
diskusními pořady (DKV) 66%
68%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních 63%
pořadů (DKV) 61%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 54%
pořady (DKV) 55%
59%
63%
60%
63%
2014 2015 2016
únor 2017 10
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroje: Tracking ČT
2016: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT MEZI PŘÍZNIVCI POLITICKÝCH
SUBJEKTŮ Z RŮZNÝCH ČÁSTÍ POLITICKÉHO SPEKTRA
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Česká televize je důvěryhodná (TRA) 65%
66%
Informace předkládané ČT divákům jsou objektivní a vyvážené 63%
(TRA)
61%
Ve zpravodajských a publicistických pořadech ČT je dáván 62%
dostatečný prostor názorům odborníků (TRA) 58%
Zastoupení odborníků s rozdílnými názory na jednotlivá témata je 71%
ve vysílání ČT vyvážené (TRA) 72%
71%
61%
65%
62%
obecná populace 18+
sympatizanti stran SOUČASNÉ VLÁDNÍ KOALICE (ČSSD + ANO + KDU-ČSL)
sympatizanti VŠECH OSTATNÍCH stran*
únor 2017 *sympatizanti všech ostatních stran včetně neparlamentních Poznámka: Obecně platí, že průměr výsledků za populaci snižují lidé, kteří 11
nepreferují žádný politický subjekt. Ti nejsou v grafu samostatně prezentováni.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Tracking ČT
2016: HLAVNÍ ZPRAVODAJSKÝ POŘAD POVAŽOVANÝ ZA NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ
Události Televizní noviny Zprávy FTV Prima Naše zprávy
0% 20% 40% 60% 80% 100%
podzim '13 63% 20% 17%
jaro '14 63% 21% 16%
podzim '14 62% 18% 20%
jaro '15 66% 17% 17%
podzim '15 66% 16% 18%
jaro '16 60% 16% 24%
podzim '16 66% 12% 18% 4%
únor 2017 12
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
ZÁKLADNÍ INDIKÁTORY
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních
pořadů v populaci 15+ zůstává na stabilní hladině, oproti roku 2015 klesl o 1 p.b. na
48 %. Pro srovnání uvádíme, že meziroční pokles zásahu u obdobných pořadů
hlavních komerčních vysilatelů (TV Nova a FTV Prima) je výraznější (až 3 p.b).
• Míra spokojenosti se dlouhodobě drží okolo 80 %, v roce 2016 meziročně poklesla o
1 p.b. na 79 %. Další kvalitativní ukazatele týkající se celku zpravodajských, aktuálně-
publicistických a diskusních pořadů naopak vzrostly – originalita na 59 % (+ 4 p.b.) a
zaujetí na 63 % (+ 3 p.b.).
• V posledních třech letech dochází ke stále větší polarizaci společnosti a názorové
roztříštěnosti. Množství publikovaných a dostupných informací rapidně roste, ale
jejich validita klesá. Tento jev sebou nese nedůvěru konzumentů v informace a fakta
obecně. Ve veřejném prostoru a na sociálních sítích začaly působit také dezinformační
zdroje, které útočí na důvěru médií. Činnost médii veřejné služby je často kritizována
a zpochybňována i vysokými politickými a společenskými autoritami. Soubor těchto
nových fenoménů pak má značný vliv na vnímání médií a informací poskytovaných
zpravodajstvím. Toto soustavné zpochybňování se projevuje i reprezentativním
trackingovém výzkumu v posledních 2 letech mírným zhoršení některých indikátorů.
únor 2017 13
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT
• Sympatizanti jak vládních, tak opozičních politických stran a hnutí, vnímají ve valné většině
Českou televizi jako důvěryhodnou instituci předkládající divákům objektivní a vyvážené
informace. Výrazně pozitivně je hodnocen také prostor, který ČT ve vysílání věnuje odborníkům,
a jejich názorová vyváženost.
• Index důvěryhodnosti ČT za minulý rok poklesl o 3 p.b. na úroveň 65 % v obecné populaci 18+.
Hlavní příčinu trendu, který trvá již od roku 2013, i nadále spatřujeme v mediálních útocích a
trvajícím zpochybňování nezávislosti České televize, zejména ze strany některých nových
propagandistických médií a i ze strany vysokých politických a společenských autorit. Ve srovnání
s britskou BBC se vnímání důvěryhodnosti ČT drží dlouhodobě na mírně vyšší úrovni.*
• Na podporu celkové vyváženosti zpravodajství lze uvést i to, že Česká televize v porovnání s
dalšími hlavními zpravodajskými relacemi objektivně vykazuje nejnižší rozdíly mezi pozitivními a
negativními výpověďmi o jednotlivých politických subjektech (tzv. „tón medializace“.)
NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ HLAVNÍ ZPRAVODAJSKÝ POŘAD
• Události jsou jednoznačně nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajskou relací. V trackingovém
výzkumu realizovaném ve 2. pololetí 2016 se k Událostem přiklonily dvě třetiny všech
respondentů (66 %, stejně jako v roce 2015), což je jeden z nejvyšších výsledků od začátku
výzkumu v roce 2013. Do dotazování přitom byla nově zařazena i hlavní zpravodajská relace TV
Barrandov Naše zprávy, výsledek je tedy o to přesvědčivější.
únor 2017 * Zdroj: PWC – Studie přínosu ČT pro ČR 14
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: MediaTenor
2016: PODÍL DEVÍTI NEJČASTĚJI ZMIŇOVANÝCH POLITICKÝCH SUBJEKTŮ NA POLITICKÉM
ZPRAVODAJSTVÍ A TÓN MEDIALIZACE SUBJEKTŮ V HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH
Podíl na politickém zpravodajství Události Televizní noviny Zprávy FTV Prima Hlavní zprávy (ČRo)
50%
40% 34%36%36%39%
30% 23%24%24%23%
20% 12% 9% 10%12% 9% 11% 9% 9% 8% 9% 9% 6% 5% 4% 4% 3% 2% 1% 1% 2% 2% 2% 2% 1% 0% 1% 0% 1%
10%
0%
ČSSD ANO KDU-ČSL ODS TOP 09 KSČM STAN Úsvit-NK SPD
10% 5% 1% 4% 3%
0%
-10% -7%-12%-10%-8% -6%-14%-12%-10% -3% -5% -7% -6% -4% -4% -8% -7% -4% -5%-10%-4% -4% -6% -5%-10% -5% -2% -8% -6% -10% -3%
-20% -16% -10%
-30%
-40%
-50%
Tón medializace (hodnoty představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí)
únor 2017 15
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Media Tenor
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
Celkové počty zmínek o jednotlivých politických stranách v pořadu Události
(9 nejčastěji zmiňovaných stran a hnutí, v závorce uvádíme meziroční procentní změnu)
ČSSD ANO KDU-ČSL ODS TOP 09 KSČM STAN ÚSVIT-NK SPD
2016 5 614 3 854 1 964 1 452 1 351 838 294 279 68
(+22%) (+14%) (+61%) (+26%) (+22%) (+27%)
2015 4 591 3 378 1 219 1 150 1 109 660 - - -
2014 5 367 3 196 1 639 1 674 1 348 682 - - -
únor 2017 16
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: Media Tenor
2016: ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN A HNUTÍ V DISKUSNÍCH POŘADECH
OTÁZKY VÁCLAVA MORAVCE, MÁTE SLOVO S M. JÍLKOVOU, UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE,
90‘ ČT24 a INTERVIEW ČT24 (počet účastí tři a více)
ČSSD 308
255
ANO
ODS 193
182
TOP 09 a STAN 144
KDU-ČSL
KSČM 82
Úsvit-NK 30
nestraníci 23
Strana zelených 21
Svobodní 9
Piráti 5
SPD 5
SPO 3
Realisté 3
únor 2017 17
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: MediaTenor
2016: VYVÁŽENOST ZPRAVODAJSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ
Pořad Žánrová specifikace pořadu Počet Počet příspěvků Podíl
zkoumaných s nálezem vyvážených
narušení příspěvků
příspěvků vyváženosti
Události všeobecné zpravodajství 550 12 98%
Události v regionech Praha regionální zpravodajství
Události v regionech Brno regionální zpravodajství 100
Události v regionech Ostrava regionální zpravodajství
100 7 98%
100
únor 2017 18
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 – Komentář
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
• Počet zmínek o jednotlivých politických stranách ve vysílání pořadu Události v roce 2016
meziročně stoupl u všech šesti nejčastěji zmiňovaných politických stran. Nárůst zmínek o
politických subjektech v Událostech byl způsoben zejména výrazným zpravodajským pokrytím
podzimních krajských a senátních voleb.
ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN V DISKUSNÍCH POŘADECH
• Nejfrekventovanějšími hosty v pořadu Otázky Václava Moravce a Máte slovo s M. Jílkovou byli v
roce 2016 zástupci ČSSD (40) a hnutí ANO (37). Celkem bylo do těchto pořadů pozváno 94 hostů
současné vládní koalice a 65 hostů zastupujících v Poslanecké sněmovny PČR opoziční strany
(ODS, TOP 09 a STAN, KSČM, SPD a Úsvit-NK).
VYVÁŽENOST ZPRAVODAJSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ
• Vyváženost 850 náhodně vybraných příspěvků z pořadů Události, Události v regionech
(pražská, brněnská i ostravská mutace) dosáhla 98 %, což je o 1 p.b. lepší výsledek než v roce
2015.
únor 2017 19
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
Institut komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zpracoval pro
Českou televizi kvalitativní analýzu* prezentace tří významných témat, která rezonovala médii v roce
2016. Analyzovány byly výhradně příspěvky odvysílané v průběhu minulého roku ve zpravodajské
relaci Události České televize. Předmětem posouzení bylo zpracování následujících témat:
• TERORISMUS V EVROPĚ
• UPRCHLICKÁ KRIZE
• BREXIT
Na následujících stránkách prezentujeme hlavní závěry analýz v nezměněné a nekomentované
podobě. Kompletní analýzy tvoří samostatnou přílohou tohoto dokumentu.
únor 2017 * Základní popis metodiky je obsažen v Příloze č. 3 20
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: UK - IKSŽ FSV
2016: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
TERORISMUS V EVROPĚ (1/2)
• Česká televize díky síti vlastních zahraničních zpravodajů byla schopna aktuálně reagovat na
neočekávané teroristické útoky a vysláním vlastních zahraničních zpravodajů přinášet aktuální a
nezprostředkované informace. Tato funkce je v české mediální krajině nezastupitelná (v
podobné míře ji je schopen naplňovat jen Český rozhlas, a částečně ČTK).
• Téma terorismus působí jako narušení paradigmatu stability společnosti, Česká televize
intenzivním zveřejňováním nových bezpečnostních opatření a informacemi o jednání o
bezpečnosti v Evropě přispívá k opětovnému znovunastolení paradigmatu stability.
• Česká televize se tématu terorismu věnovala nejvíce ze všech českých televizních stanic. Díky
intenzitě zahraničního zpravodajství Česká televize přispívá ke komplexnější orientaci českých
občanů v širším mezinárodním dění a plní výraznou informační funkci.
• Zpravodajství České televize o terorismu svou tematizací, vizualizací a jazykovou reprezentací
aktérů souznělo se způsoby zpracování tématu evropskými veřejnoprávními stanicemi.
únor 2017 Zkoumáno bylo celkem 282 příspěvků z období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 21
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: UK - IKSŽ FSV
2016: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
TERORISMUS V EVROPĚ (2/2)
• Vizualizace terorismu využívala nejčastěji obrazy: bezpečnostní složky v akci, těžce vyzbrojení
policisté a vojáci, zranění, chaos na ulicích, vyjadřující se politici. Některé z vizualizací se
postupně stávají zaběhlými metaforami terorismu.
• Při výskytu razantní teroristické události má Česká televize tendenci věnovat události velkou část
hlavní zpravodajské relace. To někdy vede k zařazování i podružných a méně důležitých
informací.
únor 2017 Zkoumáno bylo celkem 282 příspěvků z období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 22
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: UK - IKSŽ FSV
2016: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
UPRCHLICKÁ KRIZE (1/2)
• Rámcování zpravodajství o uprchlících bylo vzhledem k intenzivnímu pokrytí tématu velmi
bohaté. Nejtrvalejšími rámci během roku 2016 byly: utrpení uprchlíků, bezpečnostní problémy,
politická jednání o bezpečnostních opatřeních, kvóty přijímání uprchlíků, protesty a
demonstrace proti uprchlíkům, uprchlický tábor v Calais.
• Vizualizace tématu nevykazovaly sémantické neobvyklosti, jen v ojedinělých případech
prezentovaly znaky konfliktu. Některé vizualizace se opakovaným užíváním staly metaforickými
znaky uprchlictví (např. uprchlíci tísnící se na lodi).
• Celkový obsah a rozsah slovní zásoby volené pro verbalizaci problematiky je sémanticky
odpovídající, průměrně široký; víceméně neutrální.
• V rámci pojmenování aktérů zpráv dochází k terminologickému kolísání. Žádná z nominalizací ale
nenabývá z významového hlediska negativních konotací, není nijak citově zabarvená, hanlivá či
pejorativní.
únor 2017 Zkoumáno bylo celkem 476 příspěvků z období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 23
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: UK - IKSŽ FSV
2016: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
UPRCHLICKÁ KRIZE (2/2)
• Tam, kde je zřetelně přítomná jazyková subjektivita potenciálně evokující citové zabarvení,
demonstraci zaujetí subjektivního, vlastního, zaujatého stanoviska, se z drtivé většiny jedná o
slova zprostředkovaná, tj. řeč druhého mluvčího.
• Otázky redaktorů pro hosty živých vstupů jsou vzhledem k tématu v některých případech mírně
návodné, obsahují citově zabarvenou slovní zásobu či nejsou zcela neutrální. Reportáže a vstupy
mají převážně deskriptivní charakter, mnoho jazykových jednotek je odvozeno z řeči jiných
mluvčích.
únor 2017 Zkoumáno bylo celkem 476 příspěvků z období od 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016 24
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: UK - IKSŽ FSV
2016: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
BREXIT (1/2)
• Zpravodajství České televize o „Brexitu“ svou tematizací, vizualizací a jazykovou reprezentací
aktérů souznělo se způsoby zpracování tématu veřejnoprávními stanicemi kontinentální Evropy
(jako např. ARD nebo ÖRF).
• Česká televize poskytovala prostor k vyjádření stoupencům i odpůrcům setrvání Británie v EU.
Převažující vyznění ve prospěch setrvání koresponduje (mimo jiné) s názory oficiálních
představitelů Velké Británie a názorem většinových médií kontinentální Evropy, které vnímaly
„Brexit“ jako ohrožení stability EU.
• Česká televize se tématu „Brexitu“ věnovala nejvíce z českých televizních stanic a z hlediska
tematické různorodostí i intenzity pokrytí neměla konkurenci.
• Vizuální stránka zpravodajství využívala zaběhlé vizuální metafory a metonymie typické pro
televizní zpravodajství.
• Situace po referendu je vykreslována negativně s konotacemi nejisté budoucnosti, politického
chaosu a možných negativních ekonomických následků, podobně jako v dalších
evropských veřejnoprávních televizích.
únor 2017 Zkoumáno bylo celkem 161 příspěvků z období od 1. 1. 2016 do 30. 9. 2016 25
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 1 - Zvyšování informovanosti, udržování a rozvoj občanské
společnosti a demokracie
Zdroj: UK - IKSŽ FSV
2016: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
BREXIT (2/2)
• Pejorativně zabarvené nominalizace aktérů tématu se objevovaly zejména u hlavních
představitelů odstoupení; Nigela Farage a Borise Johnsona.
• Hlavními trvalými rámci informování o referendu o vystoupení/ setrvání Británie v EU byly:
Rozdělená Británie (geograficky, věkově, vesnice/ město, vzdělanostně)
Otázka imigrace
Ekonomické důsledky vystoupení Británie
únor 2017 Zkoumáno bylo celkem 161 příspěvků z období od 1. 1. 2016 do 30. 9. 2016 26
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
únor 2017 27
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 9%
(ATO) 12%
11%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA)
68%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 0% 67%
0%
Podíl jazykových kurzů na vysílání - ČT1, ČT2 a ČT art (AOP) 0% 69%
1% 63%
Podíl jazykových kurzů pro děti na všech dětských pořadech (AOP) 1% 62%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu 1% 64%
na vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP)
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 10% 82%
režimu na všech dětských pořadech (AOP) 14% 82%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 16% 82%
74%
22%% 72%
2% 75%
81%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV) 76%
77%
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV)
2014 2015 2016
únor 2017 28
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 2 – Komentář
• Průměrný týdenní zásah diváků vzdělávacími a osvětovými pořady v roce činil v
minulém roce 11 %; okolo této hodnoty oscilují i výsledky z let 2014 a 2015.
• Index spokojenosti se vzdělávacími pořady je dlouhodobě ustálený – v roce 2016
zůstal beze změny na hodnotě 82 %. Index originality vzdělávacích pořadů činil 75 %,
index míry zaujetí pak 77 % (jde o nárůst o 3 p.b., resp. 1 p.b.).
• Téměř čtyři pětiny dospělé populace ČR (78 %) souhlasí s názorem, že ČT významně
přispívá ke vzdělanosti svých diváků (index indikátoru 69 %); 68 % souhlasí s tím, že
ČT významně přispívá k právnímu vědomí občanů (index indikátoru 64 %). V obou
případech se jedná o zvýšení vnímaného přínosu o 2 p.b.
• Podíl jazykových kurzů pro děti, které Česká televize vysílá od roku 2014, je od té
doby stabilní na úrovni 1 % vysílací plochy všech dětských pořadů.
• V porovnání s předchozími roky významně vzrostl podíl pořadů, které jsou vysílány v
původním znění s titulky nebo v duálním jazykovém režimu (divák si může vybrat
mezi původním zněním a dabingem), a to na 16 %. Od roku 2014 to znamená
celkový nárůst o 6 p.b.
únor 2017 29
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
únor 2017 30
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 75%
73%
Vnímaná schopnost ČT podněcovat kulturně-společenské aktivity 72%
diváků (TRA) 59%
60%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 62%
69%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím 70%
(TRA) 72%
74%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka (TRA) 73%
73%
Vnímaný přínos ČT k vytváření společného prožitku a posilování 62%
dobrých vztahů ve společnosti (TRA) 60%
60%
Vnímaný přínos ČT k národnostní a etnické toleranci (TRA) 59%
57%
Vnímaný přínos ČT k náboženské toleranci (TRA) 58%
55%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na odpočinkové 56%
formáty (TRA) 59%
51%
Míra uspokojování nároků diváků orientovaných na zábavné 51%
formáty (TRA) 54%
68%
67%
69%
67%
67%
68%
2014 2015 2016
únor 2017 31
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 73%
sportovních akcí (TRA) 73%
72%
Vnímaná inovativnost České televize (TRA) 64%
61%
Podíl pořadů rozvíjejících kulturní identitu národnostních a 3% 60%
etnických menšin - ČT1 a ČT2 (AOP) 3%
3% 81%
82%
Podíl pořadů s duchovní a náboženskou tématikou - ČT1 a ČT2 1% 82%
(AOP) 3% 67%
2% 67%
68%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV) 72%
71%
Originalita "kulturních" žánrů (DKV) 71%
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV)
2014 2015 2016
únor 2017 32
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 46%
KULTURNÍ POŘADY - hudba, divadlo, umění (TRA) 41%
43%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 60%
FILMY (TRA) 62%
67%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro
ZAHRANIČNÍ FILMY (TRA) 6% 41%
8% 43%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 9% 43%
SERIÁLY (TRA)
3%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 5%
ZAHRANIČNÍ SERIÁLY (TRA) 5%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 22%
ZÁBAVNÉ POŘADY (TRA) 28%
27%
2014 2015 2016
únor 2017 33
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Loňský průměrný týdenní zásah kulturních žánrů vymezených Kodexem ČT činil 72 %, což
je pokles o 1 p.b. oproti roku 2015. U skupiny kulturních pořadů v užším slova smyslu dle
specifikace AOP je ukazatel týdenního zásahu meziročně beze změny.
• 72 % populace vnímá dominantní postavení ČT v oblasti kulturních pořadů, podle 62 %
respondentů má ČT schopnost podněcovat kulturně společenské aktivity diváků.
Koeficienty u všech subjektivně hodnocených „kulturních“ indikátorů jsou na stejné
úrovni jako v roce 2015 nebo zaznamenaly mírné navýšení.
• Kvalitativní parametry kulturních žánrů vymezených Kodexem ČT vykazují jen minimální
posuny a zůstávají na svých dlouhodobých hladinách - míra spokojenosti činila 82 % (beze
změny) , index originality 68 % (+1 p.b.), index míry zaujetí pořady 71 % (beze změny) a
celková vnímaná míra inovativnosti ČT 60 % (-1 p.b.).
• Podíl diváků, kteří považují některý z kanálů ČT za hlavní pro kulturní pořady (hudba,
divadlo umění), meziročně vzrostl o 2 p.b. na 43 %. Navíc ve všech sledovaných
dramatických kategoriích (hlavní kanál pro české filmy, pro zahraniční filmy, pro české
seriály nebo pro zahraniční seriály) je podíl diváků preferujících Českou televizi stejný nebo
mírně vyšší než v roce 2015.
únor 2017 34
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH PODŽÁNRŮ NA DOKUMENTÁRNÍCH POŘADECH
Umění a média Humanitní vědy Přírodní vědy Medailon
Neurčeno
Přírodopisy a cestopisy Docusoap
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2014 12% 4% 2% 8% 24% 2% 48%
2015 10% 6% 4% 7% 28% 2% 43%
2016 17% 20% 11% 9% 34% 2% 7%
únor 2017 35
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Stimulace kreativity a kvality v kultuře
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH SPORTŮ NA SPORTOVNÍM VYSÍLÁNÍ ČT
Fotbal Lední hokej Cyklistika Tenis
Motorismus závodní Biatlon Lehká atletika Basketbal
Volejbal Florbal Ostatní a komb. sporty
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2014 15% 11% 7% 3% 6% 3% 3% 5% 2%2% 42%
2015 15% 12% 8% 5% 3% 3% 4% 5% 2%2% 40%
2016 19% 13% 6% 6% 4% 4% 3% 3% 3% 2% 36%
únor 2017 36
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 3 – Komentář
• Ve struktuře dokumentárních pořadů se podařilo významně snížit procento
neurčených podžánrů, proto u všech kategorií registrujeme relativní nárůst. Nejvíce
bylo vysíláno přírodopisů a cestopisů, což potvrzuje trend minulých let.
• Struktura času věnovaného jednotlivým sportovním odvětvím se do určité míry
mění v závislosti na vrcholných sportovních událostech konaných v jednotlivých
letech. V roce 2016 vzrostl podíl fotbalu o 4 p.b. na 19 %, a to díky mistrovství Evropy
konaného ve Francii. Strukturu sportů ovlivnila i letní olympiáda v Riu.
únor 2017 37
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – Prezentace České republiky,
regionů a komunit
únor 2017 38
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 11%
11%
Vnímání ČT jako instituce přispívající k dobrým vztahům ve 10%
společnosti (TRA)
59%
Míra spokojenosti s prostorem pro prezentaci národnostních a 57%
etnických menšin ve vysílání (TRA) 58%
Podíl regionálního vysílání na celkovém vysílacím čase ČT1 (AOP) 64%
64%
66%
2,5%
2,5%
2,5%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV) 81%
82%
82%
Originalita regionálních pořadů (DKV) 58%
61%
Zaujetí regionálními pořady (DKV) 62%
67%
64%
69%
2014 2015 2016
únor 2017 39
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroj: Media Tenor
POČET MĚST A OBCÍ ZMÍNĚNÝCH V POŘADU UDÁLOSTI V REGIONECH
0 200 400 600 800 1000 1200 1400
UVR Praha
UVR Brno 548 973
UVR Ostrava 493 922
Počet celkově zmíněných obcí ČR (napříč UVR)
656
únor 2017
334
332
412
222
235
272
2014 2015 2016 1 182
40
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Prezentace České republiky, regionů a komunit
Zdroje: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
TS Brno TS Ostrava TS Praha
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
100%
2014 9% 9% 82% 100%
2015 9% 9% 82% 41
2016 9% 9% 82%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2014 13% 12% 75%
2015 13% 12% 75%
2016 14% 12% 74%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
2014 11% 13% 76%
2015 12% 14% 74%
2016 12% 13% 75%
únor 2017
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 4 – Komentář
• Podíl regionálního vysílání na celkovém vysílacím čase zůstává dlouhodobě stabilní.
I v roce 2016 činil 2,5 %.
• Průměrný týdenní zásah regionálních pořadů meziročně poklesl o 1 p.b. na úroveň
10 %.
• Míra spokojenosti se zastoupením pořadů pro národnostní a etnické menšiny stoupla
o 2 p.b. na hodnotu 66 %.
• Míra spokojenosti diváků s regionálními pořady je meziročně beze změny (82 %), v
porovnání se všemi pořady ČT se jedná o nadprůměrné hodnocení. Pozitivní trend
vykazují hodnocení dalších kvalitativních ukazatelů, ať už jde o index originality (62 %,
+ 1 p.b.) nebo index míry zaujetí (69 %, + 5 p.b.)
• Celkový počet obcí a měst zmíněných v pořadu Události v regionech v součtu všech tří
redakcí ČT činil v uplynulém roce 1 182, což je nejvyšší hodnota za poslední tři roky.
Důvodem jsou především podzimní krajské volby, které byly široce prezentovány
zejména ve zpravodajských relacích.
• Studia České televize v Brně a Ostravě mají dlouhodobě přibližně čtvrtinový podíl na
celém vysílání ČT1 i ČT2.
únor 2017 42
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – Přibližování světa občanům
České republiky
únor 2017 43
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, AOP ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) převzatých pořadů (ATO)* 52%
Podíl evropské tvorby (včetně domácí) na všech pořadech ČT 52%
51%
(AOP)
Spokojenost s převzatými pořady (DKV) 91%
90%
Originalita převzatých pořadů (DKV) 89%
Zaujetí převzatými pořady (DKV) 81%
81%
80%
68%
69%
69%
74%
71%
72%
2014 2015 2016
únor 2017 * V roce 2015 byla zpřesněna definice převzatých pořadů. Nově jsou zahrnuty i 44
pořady ČT :D a ČT art, z tohoto důvodu byly upraveny i hodnoty pro rok 2014.
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Přibližování světa občanům České republiky
Zdroj: AOP ČT
PODÍL DOMÁCÍCH, EVROPSKÝCH A MIMOEVROPSKÝCH POŘADŮ NA VŠECH POŘADECH
PODLE JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ
2014 2015 2016
Domácí a evropská Domácí a evropská tvorba Domácí tvorba
tvorba Mimoevropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba
Dramatické 76% 24% Dramatické 73% 27% Dramatické 31% 41% 28%
Zábavné 99% 1% Zábavné 99% 1% Zábavné
Hudební 97% 3% Hudební 97% 3% Hudební 96%
92% 8% 93% 7%
Sportovní 100% Sportovní 100% Sportovní 81% 13%
Zpravodajské 100% 18% Zpravodajské 100% 17% Zpravodajské
Publicistické 7% Publicistické 6% Publicistické 62% 21% 17%
Dokumentární 82% Dokumentární 83% 1% Dokumentární
93% 94% 99%
Vzdělávací 100% Vzdělávací 99% Vzdělávací
Náboženské Náboženské Náboženské 100%
46% 42% 12%
85% 11%
97%
únor 2017 Poznámka: V letech 2014 a 2015 nebyla rozlišována domácí a evropská tvorba. 45
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 5 – Komentář
• Převzaté, tj. zahraniční pořady vysílané Českou televizí, oslovují dlouhodobě přibližně
poloviny televizní populace. V roce 2016 činila hodnota průměrného týdenního zásahu
51 %.
• Podíl evropské tvorby na všech pořadech se snížil o 1 p.b. na hodnotu 89 %.
• Velmi stabilní jsou také kvalitativní indikátory zjišťované pomocí denního kontinuálního
výzkumu – index spokojenosti s převzatými pořady činil 80 %; index originality (69 %) a
index míry zaujetí (72 %). Všechny zmíněné indikátory jsou o 3. p.b. nad průměrem všech
pořadů České televize.
• Na rozdíl od předchozích let byla v roce 2016 tvorba členěna jemněji na domácí,
evropskou a mimoevropskou. Nejvyšší podíl odvysílané zahraniční tvorby jsme
zaznamenali v oblasti dramatiky a dokumentů, u obou žánrů její podíl převyšuje domácí
produkci.
• Mimoevropské (především severoamerické) pořady se nejvíce prosadily v oblasti
dramatické tvorby, kde se podílely na celkovém vysílacím čase žánru 28 %. To představuje
nárůst o 1 p.b. ve srovnání s rokem 2015. Významné je zastoupení mimoevropské tvorby i
u sportovního vysílání (17 %) a u dokumentů (12 %).
únor 2017 46
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových
technologií veřejnosti
únor 2017 47
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroje: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímání vedoucího postavení ČT při zavádění nových technologií 57%
pro sledování programu (TRA) 59%
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 61%
obsahu prostřednictvím internetových stránek a aplikací pro 64%
mobilní zařízení (TRA)
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 72%
obsahu prostřednictvím internetového archivu iVysílání (TRA) 74%
2014 2015 2016 Poznámka: Indikátory jsou zjišťovány od roku 2015. 48
únor 2017
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: NetMonitor
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ZA MĚSÍC
0 200 000 400 000 600 000 800 000 1 000 000 1 200 000 1 400 000 1 600 000 1 800 000 2 000 000
www.ceskatelevize.cz 1 743 470
www.ivysilani.cz 1 668 046
www.ct24.cz
www.ctsport.cz 1 752 328
decko.ceskatelevize.cz 673 244
556 325
404 917
587 394
573 391
557 386
425 997
376 771
488 492
137 103
179 599
182 122
2014 2015 2016
únor 2017 49
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
SLEDOVANOST ARCHIVU ČT A ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ ČT NA INTERNETU V POPULACI 0+
(MINUTY/MĚSÍC)
0,00 2,00 4,00 6,00 8,00 10,00 12,00 14,00
7,73 9,24 12,12261,736,14
Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu 8,11
iVysílání ČT
0,36 3,76
Průměrný čas strávený celkem sledováním živého vysílání ČT na 0,23 3,37
internetu 2,59
0,49
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT1 na 0,27 4,84
internetu 0,07 4,04
0,32
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT2 na 4,69
internetu 0,00
00,,0011
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT24 na 00,,0011
internetu 0,01
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT sport na
internetu
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT :D na
internetu
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT art na
internetu
2014 2015 2016
únor 2017 50
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Česká televize – Nová média
VÝVOJ POČTU INSTALOVANÝCH APLIKACÍ V MOBILNÍCH ZAŘÍZENÍ SE SYSTÉMEM ANDROID
iVysílání ČT ČT24 ČT sport
1 000 000 812 437 857 038 895 153 922 744 953 354
900 000 662 630 689 787 761 644 786 318 802 057
800 000
700 000 657 332 301 846 309 465 315 762 322 135 328 408
600 000 530 683
500 000 272 430
400 000
300 000 2014/Q4
200 000
100 000
0
2015/Q4 2016/Q1 2016/Q2 2016/Q3 2016/Q4
únor 2017 51
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Do trackingového výzkumu byly od podzimu 2015 na doporučení odborníků z FSV UK zařazeny
specifické otázky týkající se zavádění nových technologií inspirované britskou BBC. Nejlépe je
hodnoceno vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného obsahu prostřednictvím
internetového archivu iVysílání (hodnota indexu 74 % - meziroční nárůst o 2 p.b.)
• Kmenový web České televize www.ceskatelevize.cz zaznamenal oproti roku 2015 mírný nárůst měsíční
unikátní návštěvnosti, konkrétně o 5 %.
• Návštěvnost on-line archivu ČT www.ivysilani.cz meziročně oslabila, a to o 27 %. Primárním důvodem
poklesu je přechod části diváků na platformu HbbTV, jejíž využívání se do návštěvnosti portálu
www.ivysilani.cz nezapočítává. V zásadě tedy diváci k pořadům přistupují jinou cestou než přes web
iVysílání. Při sledování pořadů zejména z mobilních zařízení je takový přístup mnohem komfortnější.
• Obdobný vývoj sledujeme u živých streamů, tam je zase uživatelsky přívětivější cesta přes stránky
ČT24 a ČT sport. V posledních dvou letech došlo také k tzv. "faceliftu" stránek jednotlivých pořadů, což
zlepšilo jejich přímou přístupnost z mobilních zařízeních.
• Hodnoty jsou dále zkreslené tím, že projekt NetMonitor není schopen měřit ty přístupy k obsahu,
které jsou realizovány skrze mobilní aplikace ČT (iVysílání, ČT24, ČT sport). Jak je přitom patrné z grafu
na předchozí straně, počet instalovaných aplikací v mobilních zařízeních neustále roste.
• Je tedy třeba mít na mysli, že archiv pořadů ČT není dostupný pouze přes iVysílání, pořady lze spustit
přímo i z řady jiných míst. Ukazuje se totiž, že pokles návštěvnosti stránky ivysilani.cz neznamená
pokles sledovanosti archivu. Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu iVysílání v roce
2016 naopak narostl, a to v průměru na více než 13 minut za měsíc. Jsme tedy svědky postupné
diverzifikace přístupových on-line kanálů k archivu ČT.
únor 2017 52
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Mírný pokles návštěvnosti zasáhl i zpravodajský portál www.ct24.cz (o 3 %), u webu
www.ctsport.cz se naopak návštěvnost zvýšila o 30 %. Nárůst byl způsoben především větším
počtem mezinárodně významných sportovních akcí pořádaných v roce 2016, jakými byly
Olympijské hry nebo evropský fotbalový šampionát. Díky nim narostl také čas strávený
sledováním živého vysílání ČT sport na internetu na téměř 5 min měsíčně v průměru za celou
populaci.
• Vysokou živou sledovanost na webu vykazovalo zejména mistrovství světa v hokeji, konané v
Rusku. Vůbec nejsledovanějším byl přenos ze 17. května z utkání mezi Českem a Švýcarskem.
Stream sledovalo na webu živě 86 000 diváků.
• Interaktivní web České televize decko.ceskatelevize.cz dokázal v roce 2016 opět navýšit
návštěvnost, a to o 2 %. Web Déčka navštívilo každý měsíc v průměru 182 tisíc unikátních
návštěvníků, a to i díky tradičně úspěšným projektům Velikonoční kalendář a Adventní
kalendář. Rok 2016 byl pro web Déčka také ve znamení velkých multimediálních zábavně-
vzdělávacích projektů. K 700. výročí narození Karla IV. vznikl rozsáhlý a svou formou novátorský
interaktivní herní komiks KIV. Boží král, úspěšně odstartoval i herně-vzdělávací projekt Duhový
institut věd a Prázdninová celorepubliková rodinná soutěž DIV: Zastavte roboty.
únor 2017 53
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: Gemius, ATO – Nielsen Admosphere
2016: PŘÍKLADY SLEDOVANOSTI TELEVIZNÍCH POŘADŮ NA INTERNETU (v tisících)
Název pořadu Kanál Živá Odložená Odložená Příspěvek
sledovanost v sledovanost v sledovanost odložené
Případy 1. oddělení II. ČT1 na internetu 7 sledovanosti k
Stardance VIII ČT1 TV, CS 4+ TV, CS 4+ dní, CS 4+ živé v TV
Rapl ČT1
Zločin v Polné ČT1 1 821 106 73 +10%
Doktor Martin II. ČT1 1 433 47
Pět mrtvých psů ČT1 1 271 115 21 +5%
Já, Mattoni ČT1 1 236 85
Modré stíny ČT1 1 222 101 66 +14%
KOSMO ČT1 1 081 91
Trabantem z Austrálie do Asie ČT2 935 59 26 +9%
Krajinou domova ČT2 906 71
448 68 50 +12%
312 36
264 20 43 +12%
45 +11%
40 +12%
67 +30%
28 +21%
8 +11%
únor 2017 54
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Pro Českou televizi je důležitá i zpětná vazba týkající se sledovanosti pořadů na
internetu a odložené sledovanosti v televizi.
• Mezi nejúspěšnější pořady České televize patřily v roce 2016 v tomto ohledu kriminální
seriály. Případy 1. oddělení si přehrálo na internetu průměrně 73 tisíc diváků z cílové
skupiny 4+ a odloženě v televizi si seriál pustilo dalších 106 tisíc diváků (celkem 179 tisíc).
K živé televizní sledovanosti pořadu tak přibylo dalších 10 % diváků.
• Dalším úspěšným titulem byl podzimní seriál Rapl, který průměrně na webu sledovalo 66
tisíc diváků a v televizi odloženě dalších 115 tisíc. Celkem tedy 181 tisíc, což znamená
navýšení živé televizní sledovanosti o dalších 14 %.
• Vůbec nejvyšší podíl webových diváků a odložené sledovanosti zaznamenal profilový
sitcom České televize Kosmo. Na internetu jednotlivé díly sledovalo v průměru 68 tisíc
diváků z CS 4+, odloženě v televizi pak dalších 67 tisíc diváků (celkem tedy 135 tisíc).
Příspěvek k živé sledovanosti činil v tomto případě plných 30 %.
• Významnou internetovou sledovanost měly i některé projekty vysílané na stanici ČT2,
pořad Trabantem z Austrálie do Asie sledovalo na internetu 28 tisíc diváků 4+ a odloženě v
televizi 36 tisíc diváků (celkem 64 tisíc; nárůst sledovanosti 21%).
únor 2017 55
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
CELKOVÉ HODNOCENÍ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT UŽIVATELI
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
www.ivysilani.cz 78%
79%
www.ct24.cz 69%
74%
www.ctsport.cz 75%
únor 2017 77%
2014 2015 2016
Poznámka: Indikátory jsou zjišťovány od roku 2015. 56
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
2016: HODNOCENÍ RŮZNÝCH ASPEKTŮ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
UŽIVATELI
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Informační hodnota stránky 80%
77%
80%
Grafické provedení stránky 79%
77%
76%
Přehlednost stránky, orientace na stránce 82%
79%
79%
www.ivysilani.cz www.ct24.cz www.ctsport.cz
únor 2017 57
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Poskytování výdobytků nových technologií veřejnosti
Zdroj: On-line tracking
NET PROMOTER SCORE VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
(INDEX LOAJALITY DIVÁKŮ NA STUPNICI -100; +100)
-100 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100
www.ivysilani.cz 61
66
www.ct24.cz 28
40
www.ctsport.cz 2014 2015 2016 43
únor 2017 51
Poznámka: Indikátory jsou zjišťovány od roku 2015. 58
A. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
OBECNÝ CÍL 6 – Komentář
• Od roku 2015 bylo do měření plnění veřejné služby Českou televizí na doporučení FSV UK a po vzoru
BBC nově zařazeno také hodnocení spokojenosti s internetovým obsahem poskytovaným ČT, tzv. on-
line tracking. V roce 2016 byly ve dvou vlnách hodnoceny následující webové stránky ČT:
www.ivysilani.cz
www.ct24.cz
www.ctsport.cz
• Ze tří zmíněných je nejlépe hodnocenou stránkou ČT ivysilani.cz, index indikátoru činí 79 %. Následují
ctsport.cz (77 %) a ct24.cz (74 %). Pro srovnání, poslední dostupný údaj hodnocení digitálních služeb
BBC z jara 2015, které bylo realizováno stejnou metodikou, má hodnotu 66 %.
• Výrazně nadprůměrně jsou hodnoceny i jednotlivé aspekty internetových stránek ČT, tedy jejich
informační hodnota, grafické provedení a přehlednost či orientace na stránce. Jednotlivé indexy byly u
všech sledovaných webů i u všech kritérií vždy vyšší než 75 %. Vůbec nejlépe návštěvníci hodnotili
přehlednost stránky u ivysilani.cz (82 %).
• Tzv. NET PROMOTER SCORE (NPS), neboli míra loajality diváků na stupnici -100; +100, je nejvyšší u
ivysilani.cz, kde činí +66. NPS webu ct24.cz je +40, NPS webu ctsport.cz +51. Všechny hodnoty jsou
výrazně nadprůměrné; loajalitu návštěvníků k uvedeným webovým stránkám lze interpretovat jako
mimořádně vysokou.
Poznámka: Indikátor NPS vychází z mezinárodně uznávané definice: Rozdíl procentního zastoupení těch, kteří na otázku: „Nakolik je
pravděpodobné, že byste doporučil/a zhlédnutí této webové stránky známému nebo kolegovi? 0 znamená, že byste stránku rozhodně
nedoporučil/a 10 znamená, že byste stránku určitě doporučil/a“ odpověděli 9 až 10 (loajální) a těch, kteří odpověděli 0 nebo 6 (neloajální
klienti). Hodnoty okolo 30 bodů jsou považovány za průměrné, hodnoty nad 50 vykazují velmi nadprůměrnou hodnotu loajality.
únor 2017 59
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
CELEK ČT
únor 2017 60
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ČESKÁ TELEVIZE JAKO CELEK
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY ZÁSAHU A KVALITY PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO)
40% 78%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV) 39% 77%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA) 38% 76%
39%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP) 40% 81%
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 81%
Inovativnost ČT (Q, TRA) 42% 81%
73%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 68%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 65%
Míra uspokojování vkusu a zájmů konkrétního diváka (Q, TRA) 66%
67%
69%
62%
63%
66%
64%
61%
60%
62%
60%
60%
2014 2015 2016
únor 2017 61
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ČESKÁ TELEVIZE JAKO CELEK
Zdroje: Tracking ČT, DKV ČT
INDIKÁTORY DOPADU PRO ČT JAKO CELEK
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT naučit diváky něčemu novému (I, TRA) 67%
69%
72%
Míra zaujetí pořady ČT (I, DKV) 69%
67%
69%
Míra diskusí o pořadech ČT v rodině a mezi přáteli (I, TRA) 46%
44%
39%
2014 2015 2016
únor 2017 62
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
CELEK ČT - Komentář
• Celkový průměrný týdenní zásah ČT v dospělé populaci ČR byl v roce 2015 na 76 %, tedy
srovnatelný s hodnotami v předchozích letech. Zásah České televize tak nadále značně převyšuje
minimální hodnotu, kterou si pro oslovení veřejnosti stanovila BBC (70 %).
• Celková míra vnímané originality pořadů vysílaných ČT činila v uplynulém roce 66 %, což je o 3 p.b.
více než v roce 2015. Celková míra zaujetí pořady dosáhla hodnoty 69 %, ve srovnání s rokem 2015
jde o nárůst o 2 p.b. Celková spokojenost s pořady ČT zůstává na úrovni 81 %, v posledních třech
letech je zcela stabilní.
• Index důvěryhodnosti ČT za minulý rok poklesl o 3 p.b. na úroveň 65 %. Hlavní příčinu trendu,
který trvá již od roku 2013, i nadále spatřujeme v mediálních útocích a trvajícím zpochybňování
nezávislosti České televize, zejména ze strany některých nových propagandistických médií a i ze
strany vysokých politických a společenských autorit. Ve srovnání s britskou BBC se vnímání
důvěryhodnosti ČT drží dlouhodobě na mírně vyšší úrovni.*
• Důvěryhodnost samotného zpravodajství ČT ovšem zůstává i nadále vysoká. Jak bylo zmíněno
výše, zpravodajská relace ČT Události si v tomto ohledu stále udržuje výrazný odstup od
zpravodajství jiných televizí.
• Meziročně se zvýšila deklarovaná vnímaná schopnost ČT naučit diváky něčemu novému.
Hodnota je nyní na úrovni 72%, nárůst odpovídal 3 p.b.
• Index inovativnosti činil v minulém roce 60 %, tedy o 1 p.b. méně než v roce 2015.
• Podíl vlastní tvorby na celku vysílání byl v minulém roce 69 %, což je o 2 p.b. více než v roce 2015.
• Podíl premiér na celku vysílání činil 38 %, meziročně se jedná o drobný pokles o 1 p.b.
únor 2017 * Zdroj: PWC – Studie přínosu ČT pro ČR 63
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
KANÁLY ČT
únor 2017 64
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
ČT1 TABULKA DAT:
PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH
80%
ČT art 60% ČT2 ČT1 2014 2015 2016
ČT :D 40% ČT2 67% 66% 65%
20% ČT24 ČT24 41% 41% 40%
0% 2014 ČT sport 28% 27% 26%
2015 ČT :D 26% 25% 26%
ČT sport 2016 ČT art 12% 12% 13%
4% 5% 6%
únor 2017 65
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
SPOKOJENOST S POŘADY
100%
ČT art 80% ČT2 ČT1 2014 2015 2016
ČT :D 60% ČT2 81% 81% 81%
40% ČT24 ČT24 82% 82% 83%
20% 2014 ČT sport 80% 79% 79%
0% 2015 ČT :D 82% 82% 83%
2016 ČT art 81% 80% 79%
ČT sport 81% 83% 83%
únor 2017 66
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
ORIGINALITA POŘADŮ
100%
ČT art 80% ČT2 ČT1 2014 2015 2016
ČT :D 60% ČT2 61% 62% 64%
40% ČT24 ČT24 73% 73% 77%
20% 2014 ČT sport 53% 50% 58%
0% 2015 ČT :D 60% 61% 65%
2016 ČT art 64% 64% 62%
ČT sport 75% 72% 72%
únor 2017 67
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT – ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
ČT1 TABULKA DAT:
MÍRA ZAUJETÍ POŘADY
100%
ČT art 80% ČT2 ČT1 2014 2015 2016
ČT :D 60% ČT2 69% 67% 67%
40% ČT24 ČT24 78% 76% 79%
20% 2014 ČT sport 61% 57% 63%
0% 2015 ČT :D 67% 66% 64%
2016 ČT art 70% 61% 64%
ČT sport 78% 76% 76%
únor 2017 68
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
KANÁLY ČT - Komentář
• Také průměrný týdenní zásah jednotlivých kanálů ČT zůstává stabilní. Mírný nárůst jsme
zaznamenali u ČT art (z 5% na 6 %), ČT :D (z 12% na 13%) a ČT sport (z 25% na 26%). Drobný
pokles nastal naopak u kanálů ČT1, ČT2 a ČT24 (ve všech případech o 1 p.b.)
• Nejvíce byli diváci spokojeni s vysíláním kanálů ČT2, ČT art, a ČT sport. Index spokojenosti činil
u všech tří kanálů 83 %.
• Z hlediska míry originality pořadů a jejich schopnosti zaujmout diváky je na tom nejlépe kanál
ČT2. Index originality dosáhl 77%, meziročně šlo o nárůst o 4 p.b. Index zaujetí činil u
„dokumentárního“ kanálu 79 %.
• Stabilně vysokou hodnotu originality si udržuje také kanál ČT art (72%), vysoko stojí i z hlediska
míry zaujetí (76 %).
únor 2017 69
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY - PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) NA CELODENNÍM VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ČT1 21,18% 19,14% 17,28% 15,88% 16,36% 16,69% 15,21% 15,87% 16,27%
ČT2
ČT24 7,58% 6,06% 5,69% 3,66% 4,17% 4,06% 4,36% 4,54% 4,46%
ČT sport
ČT :D 1,37% 2,00% 3,40% 4,53% 5,22% 5,52% 4,34% 4,22% 3,99%
ČT art
ČT celkem 0,90% 1,37% 2,48% 3,57% 4,41% 3,16% 4,37% 4,09% 4,46%
--- --- --- --- --- 0,36%* 1,32%* 1,36%* 1,40%*
--- --- --- --- --- 0,05%* 0,27%* 0,34%* 0,38%*
31,02% 28,57% 28,85% 27,64% 30,16% 29,84% 29,86% 30,42% 30,96%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ČT1 21,01% 19,03% 17,23% 15,70% 15,93% 16,15% 14,67% 15,30% 15,72%
ČT2
ČT24 7,41% 5,88% 5,54% 3,50% 4,20% 4,16% 4,19% 4,35% 4,29%
ČT sport
ČT :D 1,31% 1,91% 3,24% 4,28% 4,94% 5,21% 4,08% 3,97% 3,77%
ČT art
ČT celkem 0,88% 1,33% 2,43% 3,49% 4,30% 3,07% 4,25% 4,00% 4,38%
--- --- --- --- --- 0,64%* 2,35%* 2,45%* 2,57%*
--- --- --- --- --- 0,05%* 0,27%* 0,33%* 0,37%*
30,60% 28,15% 28,43% 26,98% 29,38% 29,29% 29,81% 30,41% 31,09%
únor 2017 * kanál ČT art resp. ČT :D vysílá v časovém úseku 20:00 až 6:00 resp. 6:00 až 20:00. Hodnoty uvedené v tabulce jsou vztažené k celému dni. 70
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY – PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) V PRIME TIME (19.00 – 22.00)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ČT1 22,88% 21,40% 19,31% 18,11% 18,29% 19,26% 17,16% 18,19% 19,39%
ČT2
ČT24 5,70% 4,96% 5,03% 3,08% 3,51% 3,82% 4,18% 4,31% 4,05%
ČT sport
ČT :D 0,79% 0,92% 1,69% 2,27% 3,00% 3,17% 2,57% 2,51% 2,37%
ČT art
ČT celkem 0,71% 1,13% 2,17% 3,10% 3,84% 2,69% 3,68% 3,18% 3,59%
--- --- --- --- --- 0,15%* 0,57%* 0,50%* 0,50%*
--- --- --- --- --- 0,08%* 0,42%* 0,53%* 0,59%*
30,08% 28,40% 28,20% 26,56% 28,64% 29,16% 28,59% 29,21% 30,48%
Skupina 4+ 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
ČT1 22,44% 21,03% 18,92% 17,55% 17,71% 18,71% 16,77% 17,78% 18,96%
ČT2
ČT24 5,67% 4,86% 4,88% 2,96% 3,49% 4,02% 4,03% 4,15% 3,91%
ČT sport
ČT :D 0,76% 0,89% 1,64% 2,17% 2,86% 3,02% 2,45% 2,39% 2,26%
ČT art
ČT celkem 0,69% 1,10% 2,13% 3,04% 3,76% 2,63% 3,63% 3,15% 3,57%
únor 2017 --- --- --- --- --- 0,28%* 1,04%* 0,91%* 0,92%*
--- --- --- --- --- 0,08%* 0,44%* 0,53%* 0,59%*
29,56% 27,88% 27,56% 25,73% 27,82% 28,74% 28,34% 28,93% 30,21%
* Kanál ČT art resp. ČT :D vysílá v časovém úseku 20:00 až 22:00 resp. 19:00 až 20:00. 71
Hodnoty uvedené v tabulce jsou vztažené k celému úseku prime time 19:00-22:00
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY – ŽÁNROVÁ STRUKTURA VYSÍLÁNÍ ČT1 a ČT2
Zdroj: AOP ČT
Dramatické Zábavné Hudební Sportovní Zpravodajské
Publicistické Dokumentární Náboženské Vzdělávací Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
6%
2014 34% 24% 1% 16% 4% 6% 8% 6%
2015 6%
2016 37% 18% 1% 17% 4% 6% 11%
38% 19% 1% 16% 4% 5% 11%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
25% 5%
2014 3%2% 4%1% 6% 43% 2% 10%
2015
2016 20% 3% 3%1% 6% 50% 2% 9% 5%
23% 3%2% 4%1% 8% 41% 3% 10% 5%
únor 2017 72
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – KANÁLY ČT - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
ČT celkem ČT1 ČT2 ČT 24 ČT sport ČT :D ČT art
2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016
Zásah (reach) 15+ 77% 76% 66% 65% 41% 40% 27% 26% 25% 26% 12% 13% 5% 6%
Zásah (reach) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 50% 50% --- ---
Podíl (share) 15+ 30% 31% 16% 16% 5% 4% 4% 4% 4% 4% --- --- 1%* 1%
Podíl (share) 4-12 let --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- 25%** 27% --- ---
Spokojenost 81% 81% 81% 81% 82% 83% 79% 79% 82% 83% 80% 79% 83% 83%
Originalita 63% 66% 62% 64% 73% 77% 50% 58% 61% 65% 64% 62% 72% 72%
Zaujetí 67% 69% 67% 67% 76% 79% 57% 63% 66% 64% 61% 64% 76% 76%
Hlavní kanál 40% 42% 22% 24% 3% 4% 6% 6% 8% 7% 0% 1% 0% 0%
Podíl premiér 39% 38% 32% 28% 22% 23% 68% 69% 53% 53% 22% 17% 22% 21%
únor 2017 * Údaj za časový úsek 20.00 – 6.00, kdy ČT art vysílá 73
** Údaj za časový úsek 6:00 – 20.00, kdy ČT :D vysílá
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
KANÁLY ČT - Komentář
• Česká televize jako celek dosáhla ve skupině 15+ v roce 2015 podílu na sledovanosti (share)
30,96 % a stala se tak vedoucí skupinou na českém televizním trhu. Rok 2016 byl pro Českou
televizi divácky nejúspěšnějším za posledních osm let. Meziročně rostly kanály ČT1, ČT2, ČT
sport, ČT :D a ČT art.
• Podobné výsledky byly zaznamenány i v cílové skupině 4+. Kanál ČT sport zažil divácky vůbec
nejúspěšnější rok za celou dobu své existence, když celodenní podíl na sledovanosti činil 4,46 %.
• Také program Déčka sledovalo více diváků, ve skupině dětí od 4 do 9 let dosáhl dokonce podílu
32,92 %. V rámci celého dne (kanál vysílá od 6:00 do 20:00) pak share ČT :D stoupl ve skupině 4-
12 let od roku 2013, kdy zahájil vysílání, ze 17,69 % na současných 27,48 %.
• V meziročním srovnání narostl také podíl České televize na sledovanosti (share) v hlavním
vysílacím čase (PT), tedy mezi 19.00 a 22.00. Průměrný kumulativní share všech kanálů ČT činil
v dospělé populaci v rámci PT 30,48 %.
• Velmi úspěšný rok má za sebou vlajková loď České televize, kanál ČT1. Potěšující je zejména
jeho výkon v hlavním vysílacím čase, kde dosáhl podílu na sledovanosti 19,39 %, a to i přes
masivní investice hlavních komerčních kanálů do vlastní tvorby.
• ART dosáhl v roce 2016 rostoucích čísel sledovanosti a se svým výkonem se zařazuje mezi
standardní výkony kulturních kanálů v Evropě.
únor 2017 74
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
KANÁLY ČT - Komentář
• Česká televize se stala opět leadrem trhu u dětského diváka. Podíl na sledovanosti ve skupině
4-12 let činil mezi 6. a 20. hodinou 39,06 %, u mladší cílové skupiny 4-9 let dokonce 44,30 %. Jak
už jsme uvedli na předchozí straně, za výsledkem stojí především dominance ČT :D v dětské
kategorii.
• I v roce 2016 potvrdilo Déčko jednu z nejvyšších sledovaností mezi evropskými
veřejnoprávními kanály určenými dětem.
• Na čelných příčkách evropských srovnání jsou rovněž kanály ČT24 a ČT sport, Čtyřiadvacítka je
z hlediska podílu na publiku v Evropě dokonce lídrem mezi čistokrevnými zpravodajskými kanály.
• Žánrová struktura ČT1 zůstala prakticky nezměněna. Velmi mírný nárůst dramatiky a zábavy byl
vyvážen poklesem u dokumentů a zpravodajství, změny se však odehrávaly v hranicích 1 p.b.
• Na ČT2 přibylo dramatiky (o 3 p.b.) a sportu (o 4 p.b. v souvislosti s olympiádou, kdy Dvojka
fungovala jako další sportovní kanál). Dominantní žánrem ČT2 nicméně zůstává dokument, i když
jeho podíl meziročně klesl z 50 % na 41 %. Žánrová struktura Dvojky tak byla prakticky identická
jako v roce 2014.
• Podíl premiér byl v roce 2016 stabilní u kanálu ČT1, kde činil 32 %. Nejvyšší podíl premiér
registrujeme tradičně u zpravodajského kanálu ČT24, jejich plocha zde narostla na 69 %.
• Naopak u ČT :D došlo k výraznějšímu snížení podílu premiér, a to z 22 % na 17 %. Za poklesem je
třeba hledat akviziční pořady, u kterých pomalu dobíhá tří- až čtyřletý nákupní cyklus. Podíl
vlastní premiérové tvorby zůstal zachován, i přesto že vznikaly finančně náročné premiérové
projekty.
únor 2017 75
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
ŽÁNRY
únor 2017 76
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH
Sportovní 60% Publicistické 2014 2015 2016
Náboženské Dramatické
40% Zpravodajské pořady 45% 45% 43%
Vzdělávací Zábavné
20% Publicistické pořady 22% 22% 22%
0% Dramatické pořady 60% 59% 60%
Zábavné pořady 42% 43% 42%
Hudební pořady 4% 4% 4%
Dokumentární pořady 38% 38% 36%
Vzdělávací pořady 9% 12% 11%
Náboženské pořady 1% 1% 1%
Sportovní pořady 26% 25% 27%
Dokumen- Hudební 2014
tární 2015
2016
únor 2017 77
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské SPOKOJENOST S POŘADY
100% 2014 2015 2016
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 79% 80% 79%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 81% 81% 81%
40% Dramatické pořady 80% 80% 79%
20% Zábavné pořady 82% 82% 82%
0% Hudební pořady 83% 84% 84%
Dokumentární pořady 83% 83% 83%
Vzdělávací pořady 82% 82% 82%
Náboženské pořady 84% 84% 81%
Dokumen- Zábavné 2014
tární 2015
2016
Hudební
únor 2017 78
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské ORIGINALITA POŘADŮ
100% 2014 2015 2016
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 51% 51% 56%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 69% 67% 70%
40% Dramatické pořady 64% 63% 63%
20% Zábavné pořady 68% 69% 72%
0% Hudební pořady 71% 73% 74%
Dokumentární pořady 76% 75% 80%
Vzdělávací pořady 74% 72% 75%
Náboženské pořady 77% 77% 74%
Dokumen- Zábavné 2014
tární 2015
2016
Hudební
únor 2017 79
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – MÍRA ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské MÍRA ZAUJETÍ POŘADY
100% 2014 2015 2016
Náboženské 80% Publicistické Zpravodajské pořady 60% 57% 59%
Vzdělávací Dramatické
60% Publicistické pořady 75% 72% 75%
40% Dramatické pořady 70% 66% 67%
20% Zábavné pořady 74% 72% 76%
0% Hudební pořady 76% 76% 78%
Dokumentární pořady 81% 79% 83%
Vzdělávací pořady 81% 76% 77%
Náboženské pořady 88% 85% 81%
Dokumen- Zábavné 2014
tární 2015
2016
Hudební
únor 2017 80
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY – ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY (Q)
Zdroj: Tracking ČT
Zpravo- TABULKA DAT:
dajské ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY
Sportovní 80% Publicistické 2014 2015 2016
Filmy české
Vzdělávací 60% Zpravodajské pořady 63% 62% 64%
Dokumen- 40% Publicistické pořady 67% 65% 63%
tární
20% Filmy české 60% 62% 67%
0% Filmy zahraniční 6% 8% 9%
Filmy Seriály české 41% 43% 43%
zahraniční
Seriály zahraniční 3% 5% 5%
Pořady pro děti 37% 36% 36%
Zábavné pořady 22% 28% 27%
Kulturní Seriály české Kulturní pořady 46% 41% 43%
Zábavné
Dokumentární pořady 47% 47% 52%
Seriály 2014 Vzdělávací pořady 49% 47% 46%
zahraniční 2015
2016 Sportovní pořady 63% 57% 60%
Pro děti
únor 2017 81
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
RQI – ŽÁNRY - PŘEHLED
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, DKV ČT
2015 2015 Dramatické pořady Zábavné pořady Hudební pořady Dokumentární Vzdělávací pořady 2015 Sportovní pořady Dětské pořady
Zpravodajské pořady Publicistické pořady pořady Náboženské pořady
2016 2016 2015 2015 2015 2015 2015 2016 2015 2015
2016 2016 2016 2016 2016 2016 2016
Zásah (reach 15+) 45% 43% 22% 22% 59% 60% 43% 42% 4% 4% 38% 36% 12% 11% 1% 1% 25% 27% 32% 34%
Spokojenost 80% 79% 81% 81% 80% 79% 82% 82% 84% 84% 83% 83% 82% 82% 84% 81% 82% 83% 81% 79%
Originalita 51% 56% 67% 70% 63% 63% 69% 72% 73% 74% 75% 80% 72% 75% 77% 74% 56% 60% 64% 60%
Zaujetí 57% 59% 72% 75% 66% 67% 72% 76% 76% 78% 79% 83% 76% 77% 85% 81% 62% 60% 65% 64%
Hlavní kanál ČT 62% 64% 65% 63% --- --- 28% 27% --- --- 47% 52% 47% 46% --- --- 57% 60% 36% 36%
Podíl premiér 75% 77% 30% 27% 18% 13% 28% 26% 20% 18% 15% 11% 47% 44% 36% 29% 56% 58% 20% 16%
Podíl vl. tvorby 99% 99% 100% 100% 25% 24% 95% 94% 82% 78% 40% 42% 82% 83% 96% 97% 65% 59% 36% 35%
únor 2017 82
B. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
ŽÁNRY - Komentář
• Z hlediska jednotlivých žánrů nabízených Českou televizí jsou průměrné týdenní zásahy na
stabilní úrovni. K mírnému poklesu došlo u zpravodajských, vzdělávacích a dokumentárních
pořadů, naopak k nárůstu u sportovních pořadů a dramatických pořadů (všechny změny v
rozpětí ± 2 p.b.)
• Největší míru spokojenosti, originality a zaujetí diváci vyjadřují již tradičně s hudebními,
vzdělávacími a dokumentárními pořady. Obecně se však velmi vysoko drží spokojenost se všemi
sledovanými žánry (79-84 %).
• Jako nejoriginálnější jsou diváky vnímány dokumentární, hudební, náboženské a vzdělávací
pořady (74-80 %), stejné žánry vykazují také nejvyšší hodnoty míry zaujetí (77-83 %). Naopak
výrazně nejmenší míru vnímané originality i míry zaujetí tradičně sledujeme u zpravodajství
(56 %, respektive 59 %).
• Více než polovina dospělé populace ČR považuje některý z kanálů ČT za svůj hlavní kanál,
pokud jde o sledování následujících žánrů: zpravodajských, publicistických, sportovních
pořadů a českých filmů. V roce 2016 vzrostl podíl diváků, kteří považují ČT za hlavní pro
dokumentární pořady (52 %), nárůst jsme zaznamenali i u českých filmů (67 %). V obou
případech se jednalo o pozitivní posun o 5 p.b.
• 36 % diváků vnímá Českou televizi (a především ČT :D) jako svou hlavní televizi pro sledování
dětských pořadů.
únor 2017 83
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní
na politicko-ekonomické zpravodajství
Definice divácké skupiny*
Diváckou skupinu orientovanou na zpravodajství tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně
očekávají zpravodajské informace a denně nebo téměř denně v denním tisku nebo na internetu vyhledávají
aktuální zprávy z politiky a ekonomiky a související odborné komentáře.
únor 2017 * V roce 2015 byla změněna definice divácké skupiny tak, aby odrážela vývoj na 84
mediálním trhu. Proto nejsou výsledky srovnatelné s rokem 2014.
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, publicistických a 31% 69%
diskusních pořadů ČT (ATO) 31% 65%
32% 62%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů ČT (ATO) 29% 64%
27% 61%
Průměrný týdenní zásah (reach) publicistických pořadů ČT (ATO) 28% 58%
Průměrný týdenní zásah (reach) diskusních pořadů ČT (ATO) 27% 54%
25% 51%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů NOVA 22% 50%
(ATO)
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů PRIMA
(ATO)
2014 2015 2016
únor 2017 85
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
2016: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH RELACÍ VE SKUPINĚ 15+ A
V CÍLOVÉ SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA ZPRAVODAJSTVÍ (CS1)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UDÁLOSTI na ČT1 a ČT24 (ATO) 27%
40%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE na ČT24 5%
(ATO) 8%
Průměrný týdenní zásah (reach) - TELEVIZNÍ NOVINY na NOVĚ 41%
(ATO) 45%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ZPRÁVY FTV PRIMA (ATO) 18%
20%
CS 15+ CS Diváci orientovaní na ekonomicko-politické zpravodajství
únor 2017 86
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
POČET MINUT PRŮMĚRNĚ TÝDNĚ STRÁVENÝCH SLEDOVÁNÍM ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ
0 20 40 60 80 100 120 140 160 180
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT1 + ČT24 155
(ATO) 156
154
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT1 (ATO)
60
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství ČT24 (ATO) 67
68
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství NOVA
(ATO) 94
88
86
69
65
64
Průměrný týdenní počet minut sledování zpravodajství PRIMA 25
(ATO) 22
21
2014 2015 2016
únor 2017 87
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA) 67%
57%
55%
Vnímaná schopnost ČT pomoci porozumět světu, ve kterém 63%
žijeme (TRA) 59%
58%
Vnímaná rozmanitost názorů prezentovaných ve vysílání (TRA) 72%
69%
65%
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA) 71%
62%
59%
2014 2015 2016
únor 2017 88
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
2016: DEKLAROVANÝ HLAVNÍ KANÁL PRO SLEDOVÁNÍ ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ VE
SKUPINĚ 18+ A V CÍLOVÉ SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA ZPRAVODAJSTVÍ (CS1)
ČT1 ČT24 NOVA Prima Jiný kanál
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Celá populace 18+ 35% 28% 16% 12% 9%
Diváci orientovaní na politicko- 39% 39% 10% 8% 4%
ekonomické zpravodajství
únor 2017 89
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
Zdroj: Tracking ČT
2016: PODÍL DIVÁKŮ S VYSOKOU MÍROU ZÁJMU O JEDNOTLIVÉ TYPY ZPRÁV VE SKUPINĚ
18+ A MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZORAVODAJSTVÍ (CS1)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70%
Zprávy z regionu, ve kterém žiji 55% 61%
Zprávy z domácí politiky 29% 41%
Sportovní zprávy 33% 41%
Zprávy z domácí ekonomiky a hospodářství 28% 38%
Politické a ekonomické zprávy ze zahraničí 20% 30%
Zajímavosti, perličky z domova i ze světa 3301%%
Praktické informace a rady spotřebitelského charakteru 24%27%
Informace z oblasti vědy a výzkumu 21% 27%
Zprávy o dopravních nehodách, živelních katastrofách 252%7%
Zprávy o kriminalitě 2223%%
Praktické informace z oblasti práva 14% 19%
Zprávy z oblasti kultury 1156%%
Zprávy o slavných lidech, celebritách 1145%%
Zprávy s náboženskou a duchovní tématikou 33%%
Celá populace 18+ CS Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství
únor 2017 90
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS1: Diváci orientovaní na politicko-ekonomické zpravodajství - Komentář
Poznámka: Výsledky prezentované na této straně se týkají výhradně divácké skupiny orientované na
politicko-ekonomické zpravodajství.
• Průměrný týdenní zásah divácké skupiny celkem zpravodajských, publicistických a diskusních
pořadů ČT dosáhl v minulém roce 62 %. Zásah samostatných žánrů v cílové skupině byl přitom
následující: zpravodajství 58 %, publicistika 32 % a diskuzní pořady 28 %. Zásah čistě
zpravodajských pořadů ČT byl o 8 p.b. vyšší než zásah zpravodajství TV Nova a o 36 p.b. vyšší než
zásah zpravodajství TV Prima.
• I nadále platí, že poměr zásahu divácké skupiny orientované na zpravodajství vůči zásahu celé
populace 15+ je u zpravodajských relací České televize Události a Události a komentáře
výrazně vyšší než u hlavních zpravodajských relací komerčních stanic.
• Průměrný čas, který příslušníci divácké skupiny tráví sledováním zpravodajských pořadů ČT, je
dlouhodobě stabilní. V minulém roce činil 154 minut (z toho 68 minut na ČT1 a 86 minut na
ČT24), v roce 2015 to bylo 156 minut a o rok dříve v průměru 155 minut.
• 78 % diváků orientovaných na politicko-ekonomické zpravodajství deklaruje jako svou hlavní
stanici pro zpravodajství ČT1 nebo ČT24. Zpravodajství komerčních stanic preferuje jen 22 % z
nich. V celé populaci 18+ je příklon ke kanálům ČT nižší, činí 63 %.
• Diváci z cílové skupiny mají obecně větší zájem o většinu typů zpráv, netýká se to však těch, které
bychom mohli označit za bulvarizující (zprávy o celebritách, dopravních nehodách, živelních
katastrofách, perličky z domova i ze světa). K takovým zprávám jsou zdrženlivější než obecná
populace.
únor 2017 91
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Definice divácké skupiny
Diváckou skupinu orientovanou na kulturu tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně očekávají
kulturní zážitek a denně či téměř denně se věnují četbě knih, nebo se alespoň 1x týdně věnují poslechu vážné
hudby, anebo alespoň 1x měsíčně navštěvují muzea, galerie, umělecké výstavy či navštíví koncert, divadelní
představení, taneční představení, operu či balet.
únor 2017 92
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
2016: VÝKONNOST UMĚLECKÝCH POŘADŮ* A ČT ART VE SKUPINĚ 15+ A MEZI DIVÁKY S
VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 10% 20% 30% 40% 50%
Průměrný týdenní zásah (reach) - UMĚLECKÉ POŘADY (ATO) 33%
43%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ČT art (ATO) 6%
11%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ZPRAVODAJSTVÍ A AKTUÁLNÍ 0,6%
KOMENTÁŘE Z KULTURY (Události v kultuře + Jasná řeč 1,5%
J.Chuchmy; ATO)
Celá populace 18+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
únor 2017 * „Umělecké pořady“ zahrnují všechny pořady ČT art, hudební pořady a
filmy či dokumenty pro náročného diváka 93
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: DKV ČT
SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ UMĚLECKÝMI POŘADY A KULTURNÍM
ZPRAVODAJSTVÍM
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV)
82%
Originalita - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 83%
Míra zaujetí - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 83%
Spokojenost - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV)
Originalita - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV) 72%
Míra zaujetí - UDÁLOSTI V KULTUŘE (DKV) 72%
76%
77%
76%
79%
83%
80%
80%
85%
50%
63%
82%
68%
66%
2014 2015 2016
únor 2017 94
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH UMĚLECKÝCH SMĚRŮ NA VŠECH VYSÍLANÝCH UMĚLECKÝCH
POŘADECH
Hudba Film
Malířství Architektura, design, užité umění
Divadlo Literatura
Televize Sochařství
Kombinované a ostatní umělecké směry
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2014 18% 14% 5% 9% 3% 4% 20% 1% 26%
2015 17% 11% 8% 11% 5% 9% 8% 1% 30%
2016 16% 10% 12% 13% 8% 6% 5% 1% 30%
únor 2017 95
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT
PODÍL DOMÁCÍCH, EVROPSKÝCH A MIMOEVROPSKÝCH POŘADŮ NA VŠECH UMĚLECKÝCH
POŘADECH A NA VYSÍLÁNÍ ČT ART
2014 2015 2016
Domácí a evropská tvorba Domácí a evropská tvorba Domácí tvorba
Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba
Všechny 91% 9% Všechny 93% 7% Všechny 76% 20% 4%
umělecké umělecké umělecké
pořady pořady pořady
ČT Art 92% 8% ČT Art 91% 9% ČT Art 72% 24% 4%
únor 2017 Poznámka: V letech 2014 a 2015 nebyla rozlišována domácí a evropská tvorba. 96
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: AOP ČT, Tracking ČT
PODÍL PREMIÉR NA UMĚLECKÝCH POŘADECH, PŘÍSPĚVEK ČT K TVORBĚ UMĚLECKÝCH
POŘADŮ, VNÍMÁNÍ NABÍDKY ČT DIVÁKY S VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl premiér na vysílání uměleckých pořadů (AOP) 23%
21%
Podíl uměleckých pořadů, na jejichž výrobě se podílela ČT (AOP)
24%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím
- diváci s vysokým kulturním očekáváním (TRA) 69%
69%
Existence pořadů uspokojujících vkus a zájmy diváka - diváci s
vysokým kulturním očekáváním (TRA) 74%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů - 78%
diváci s vysokým kulturním očekáváním (TRA) 74%
72%
71%
67%
66%
75%
72%
73%
2014 2015 2016
únor 2017 97
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: Tracking ČT
2016: MÍRA OČEKÁVÁNÍ RŮZNÝCH TYPŮ UMĚLECKÝCH POŘADŮ VE SKUPINĚ 18+ A MEZI
DIVÁKY S VYSOKÝM KULTURNÍM OČEKÁVÁNÍM (CS2)
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30% 35% 40% 45% 50%
Očekávání - DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY
24% 44%
Očekávání - AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 41%
Očekávání - KLASICKÁ HUDBA 21% 41%
Očekávání - LITERATURA
17%
Očekávání - SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA
Očekávání - VÝTVARNÉ UMĚNÍ 15% 34%
Očekávání - OPERA 14% 32%
13%
Očekávání - UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 9% 26%
Očekávání - POP-ROCK
15% 26%
Očekávání - ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI
Očekávání - JAZZOVÁ A ETNO HUDBA 9% 25%
14% 27%
8% 22%
14%
Celá populace 18+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
únor 2017 98
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu
Zdroj: Tracking ČT
2016: POSTOJ DIVÁKŮ ČT ART K PROSTORU, KTERÝ JE VĚNOVÁN JEDNOTLIVÝM
UMĚLECKÝM ŽÁNRŮM
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Prostor v ČT art - DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY 81% 19%
Prostor v ČT art - AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 77% 23%
Prostor v ČT art - VÝTVARNÉ UMĚNÍ 77% 23%
76% 24%
Prostor v ČT art - SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 72% 28%
Prostor v ČT art - KLASICKÁ HUDBA 71% 29%
69% 31%
Prostor v ČT art - UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 69% 31%
Prostor v ČT art - ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI 63% 37%
62% 38%
Prostor v ČT art - LITERATURA 59% 41%
Prostor v ČT art - JAZZOVÁ A ETNO HUDBA
Prostor v ČT art - POP-ROCK
Prostor v ČT art - OPERA
Dostatečný Nedostatečný
únor 2017 99
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS2: Diváci orientovaní na kulturu - Komentář
• Průměrný týdenní zásah cílové skupiny s vysokým kulturním očekáváním uměleckými pořady
činil v minulém roce 43 %, přitom v celé populaci 15+ to bylo pouze 33 %. Zásah ČT art v
definované cílové skupině byl v porovnání s populací 15+ dokonce dvojnásobný (6 % vs. 11 %).
• Celková spokojenost s uměleckými pořady zůstala v roce 2016 na úrovni 83 %. Index originality
uměleckých pořadů vystoupal o 4 p.b. na 76 %, index míry zaujetí o 3 p.b. na 79 %. Vnímaná
originalita pořadu Události v kultuře se zvýšila na 63 % a dostala se tak mezi hodnoty z let
předchozích. Došlo k mírnému poklesu u míry zaujetí, a to o 2 p.b. na 66 %.
• Struktura vysílaných uměleckých pořadů zaznamenala mírné změny, přibyly pořady o malířství,
architektuře, designu a užitém umění, a také snímky o divadle. O něco méně prostoru než v
roce 2015 se dostalo na literaturu a pořady o televizi.
• Umělecké pořady byly přibližně ze tří čtvrtin domácí výroby. Většina zbylé produkce připadla na
evropské státy, zámořská akvizice se na celku vysílání podílela jen 4 %.
• O 5 procentních bodů na 74 % se zvýšil podíl uměleckých pořadů, na jejichž tvorbě se podílela
Česká televize. Podíl premiér se po mírném poklesu v roce 2015 zvýšil o 3 p.b. na 24 %.
• Diváci s vysokým kulturním očekáváním by rádi ve vysílání viděli především divácky náročnější a
umělecké filmy, autorské a umělecké dokumenty a klasickou hudbu.
• U všech kulturních žánrů je prostor, který je jim na kanálu ČT art věnován, i nadále většinově
hodnocen jako dostatečný.
únor 2017 100
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Definice divácké skupiny
Dětské publikum zahrnuje všechny diváky ve věku 4-12 let.
únor 2017 101
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
2016: VÝKONNOST DĚTSKÝCH POŘADŮ A ČT :D VE SKUPINÁCH 15+, 4-12 LET A 4-14 LET
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) - DĚTSKÉ POŘADY (ATO) 34%
53%
49%
13% 50%
Průměrný týdenní zásah (reach) - ČT :D (ATO) 45%
CS 15+ CS 4-12 let CS 4-14 let
únor 2017 102
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: AOP ČT, Tracking ČT
PODÍL PREMIÉR A EVROPSKÉ TVORBY NA DĚTSKÝCH POŘADECH, VNÍMÁNÍ PŮSOBENÍ ČT NA
DĚTSKÉHO DIVÁKA
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl premiér na vysílání ČT :D (AOP) 26%
22%
17%
Podíl evropské (včetně domácí) tvorby na vysílání ČT :D (AOP) 73%
69%
71%
Míra souhlasu s výrokem "ČT prezentuje ve svém vysílání pro děti 70%
hodnoty slušnosti, vzdělanosti, úcty k národnostním menšinám a 69%
k životnímu prostředí." (TRA) 85%
2014 2015 2016
únor 2017 103
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák
Zdroj: AOP ČT
PODÍL JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ NA VŠECH DĚTSKÝCH POŘADECH
Dramatické Vzdělávací Dokumentární Zábavné Publicistický Hudební Sportovní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2014 70% 10% 9% 5% 3% 2%
2015 68% 11% 9% 6% 3% 2%
2016 73% 12% 6% 6% 2%
únor 2017 104
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS3: Dětský divák - Komentář
• Průměrný týdenní zásah všech dětských pořadů vysílaných v České televizi činil v roce 2016 v
cílové skupině 4-12 let 53 %. Ovšem ani v celé populaci 15+ nebyl zásah zanedbatelný, dosáhl
úrovně 34 %. Oproti výsledkům za loňský rok se jedná o minimální změny v intervalu ± 1 p.b.
• Vysíláním kanálu ČT :D byla v průměru týdně zasažena polovina všech dětí ve věku 4-12 let.
• Z 69 % na 71 % stoupl podíl domácí a evropské tvorby na dětských pořadech odvysílaných
Českou televizí.
• Jak jsme již zmínili v kapitole věnované kanálům ČT, podíl premiér na vysílání ČT :D se v roce
2016 snížil poměrně výrazně, z 22 % na 17 %. Za poklesem je třeba hledat akviziční pořady, u
kterých pomalu dobíhá tří- až čtyřletý nákupní cyklus. Podíl vlastní premiérové tvorby zůstal
zachován, i přesto že vznikaly finančně náročné premiérové projekty.
• Největší podíl na vysílání primárně určeném dětem – 73 % – měly dramatické pořady. Oproti
roku 2015 je jednalo o mírný nárůst. Vzdělávací pořady se na ploše vysílání podílely z 12 %,
dokumentární a zábavné pořady shodně ze 6 %. Vzdělávací prvky jsou nicméně do jisté míry
obsaženy ve většině pořadů ČT :D, bez ohledu na žánr.
• Na ČT :D ubylo dokumentů (pokles z 9 % na 6 %) a dále publicistických, hudebních a sportovních
pořadů.
únor 2017 105
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Definice diváckých skupin
Do skupiny diváků hlásících se k víře spadají všichni respondenti, kteří kladně odpověděli na otázku „Jste věřící?
Pokud ano, ke které církvi/náboženství se hlásíte?“
Za příslušníky národnostních menšin jsou považováni všichni respondenti, kteří na otázku „Jaké jste národnosti?“
uvedli jinou než českou národnost.
únor 2017 106
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny
Zdroj: Tracking ČT
PODÍL DIVÁKŮ Z JEDNOTLIVÝCH CÍLOVÝCH SKUPIN SOUHLASÍCÍCH S VÝROKY
„ČT nabízí dostatek „ČT dává ve svém
pořadů, které
„Vysílání ČT jako „Vysílání ČT jako vysílání dostatečný
odpovídají mému celek přispívá k
vkusu a mým celek přispívá k prostor pro
zájmům.“* náboženské
toleranci.“* národnostní a prezentaci kultury a
etnické toleranci.“* života nár. a etn.
menšin v ČR.“*
2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016
Populace 18+ 67% 65% 46% 49% 56% 60% 65% 67%
Diváci, kteří se hlásí k víře, bez ohledu
na církev či náboženský směr 74% 70% 64% 65% --- --- --- ---
(n2015=440, n2016=435)
Lidé, pro které jsou důležité 77% 79% 74% 76% --- --- --- ---
náboženské pořady
(n2015=139, n2016=136)
Příslušníci národnostních menšin** 78% 74% --- --- 76% 70% 82% 77%
(n2015=50, n2016=45)
Lidé, pro které jsou důležité pořady
pro národnostní a etnické menšiny 75% 76% --- --- 72% 76% 75% 78%
(n2015=143, n2016=131)
únor 2017 * TOP2BOX: Součet odpovědí ROZHODNĚ + SPÍŠE SOUHLASÍM ** vzhledem k nízkému počtu respondentů jsou hodnoty pouze indikativní 107
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS4: Náboženské a etnické skupiny - Komentář
• Celková míra souhlasu s výrokem, že Česká televize dává ve svém vysílání dostatečný prostor
pro prezentaci kultury a života národnostních a etnických menšin v ČR, činila v minulém roce
67 % (meziročně mírný nárůst o 2 p.b.) K nárůstu došlo rovněž u celkového vnímaného přínosu
ČT k národnostní a etnické toleranci (z 56 % na 60 %) a u vnímaného přínosu ČT k náboženské
toleranci (z 46 % na 49 %).
• 70 % diváků, kteří se hlásí k nějaké víře, souhlasilo s názorem, že ČT nabízí dostatek pořadů,
které odpovídají jejich vkusu a jejich zájmům (meziroční pokles o 4 p.b.) Se stejným názorem
vyjádřilo souhlas také 79 % dotázaných, pro které jsou důležité náboženské pořady (meziroční
nárůst o 2 p.b.)
• K mírnému nárůstu došlo také u vnímaného přínosu ČT k náboženské toleranci: mezi skupinou
osob hlásících se k víře z 64 % na 65 %, mezi těmi, pro které jsou důležité náboženské pořady, ze
74 % na 76 %.
• K nárůstu souhlasu s výroky došlo také u skupiny diváků, pro které jsou důležité pořady pro
národnostní a etnické menšiny. U vnímaného přínosu ČT k národnostní a etnické toleranci na
76 % (nárůst o 4 p.b.) a u výroku, že ČT dává ve svém vysílání dostatečný prostor pro prezentaci
kultury a života národnostních a etnických menšin v ČR na 78 % (o 3 p.b.).
• Mezi příslušníky etnických menšin jsme naopak zaznamenali pokles u všech hodnocených
parametrů. Počet respondentů z této skupiny obyvatel je nicméně velmi nízký, hodnoty uvedené
v tabulce tak mají pouze indikativní charakter.
únor 2017 108
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Definice diváckých skupin
Vybrané aspekty vysílání byly analyzovány samostatně také pro skupiny definované:
- pohlavím, věkem, vzděláním;
- typem zážitku očekávaným od televizního vysílání;
- preferovaným žánrem ve vysílání televizí.
únor 2017 109
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
ZÁSAH VYSÍLÁNÍ A SOUHLAS S VÝROKY V JEDNOTLIVÝCH CÍLOVÝCH SKUPINÁCH
Průměrný týdenní zásah „ČT nabízí dostatek „ČT přináší i pořady, které
vysílání ČT v jednotlivých pořadů, které odpovídají komerční stanice
nevysílají.“*
skupinách mému vkusu a mým
zájmům.“*
Populace 18+ 2015 2016 2015 2016 2015 2016
Muži
Ženy 78% 77% 67% 65% 78% 78%
18-24 let 77% 77% 66% 63% 79% 78%
25-34 let 78% 78% 68% 68% 77% 78%
35-44 let 39% 39% 49% 53% 67% 67%
45-54 let 61% 57% 63% 56% 79% 77%
55-64 let 78% 78% 67% 71% 79% 82%
65 nebo více let 84% 85% 69% 64% 81% 80%
Základní 90% 88% 73% 71% 79% 79%
Středoškolské bez maturity 92% 92% 75% 71% 76% 77%
Středoškolské s maturitou 69% 68% 60% 64% 68% 72%
Vysokoškolské 81% 81% 68% 65% 77% 75%
77% 76% 68% 68% 82% 81%
78% 78% 70% 63% 78% 82%
únor 2017 * TOP2BOX: Součet odpovědí ROZHODNĚ + SPÍŠE SOUHLASÍM 110
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny - Komentář
• Z hlediska průměrného týdenního zásahu vysíláním ČT došlo u dospělé populace k velmi
mírnému meziročnímu poklesu ze 78 % na 77 %. Zásah mužů (77 %) a žen (78 %) zůstal stejný.
Výrazné rozdíly v zásahu jsou mezi věkovými skupinami, přičemž míra zásahu vysíláním ČT roste
úměrně s přibývajícím věkem diváka. Zatímco v nejmladší skupině 18-24 let činí zásah 39 %, u
diváků starších 55 let dosahuje hodnot okolo 90 %.
• Meziročně došlo k poklesu zásahu o 4 p.b. ve skupině diváků 25-34 let a o 2 p.b. mezi diváky ve
věku 55-64 let. U ostatních věkových skupin zůstaly hodnoty zásahu na stejné nebo velmi
podobné úrovni jako v roce 2015. Z hlediska vzdělání nedošlo meziročně k žádným výrazným
změnám. Stále platí, že největší zásah mělo vysílání ČT ve skupině diváků se středoškolským
vzděláním bez maturity (81 %) a mezi vysokoškoláky (78 %).
• S výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu a mým zájmům“ souhlasí
65 % dospělé populace (pokles o 2 p.b.) O něco spokojenější s nabídkou jsou přitom ženy (68 %)
než muži (63 %). S výrokem souhlasí mírně nadpoloviční část diváků do 34 let, u starších už to
jsou více než 2/3. Mezi diváky staršími 45 let nicméně zaznamenáváme meziroční pokles
souhlasu. U diváků se základním vzděláním došlo meziročně ke zvýšení míry souhlasu o 4 p.b.
(na 64 %), naopak u diváků s VŠ vzdělání k poklesu o 7 p.b. (na 63 %).
• S výrokem „ČT přináší i pořady, které komerční stanice nevysílají“ souhlasí stejně jako v roce
2015 více než tři čtvrtiny dospělé populace (78 %). Muži a ženy vnímají toto tvrzení bez
rozdílu. Nejvyšší míra souhlasu se objevuje mezi diváky ve věku 35-64 let. Pozitivní postoj k
výroku roste úměrně s dosaženým vzděláním.
únor 2017 111
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
OČEKÁVÁNÍ OD VYSÍLÁNÍ V RŮZNÝCH SOCIODEMOGRAFICKÝCH SKUPINÁCH
Podíl osob s příslušným očekáváním od TV...
v populaci 18+ mezi muži mezi ženami ve skupině ve skupině ve skupině ve skupině
15-29 let 30-44 let 45-59 let 60 a více let
2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016 2015 2016
Pobavení, zábava 72% 73% 69% 70% 75% 75% 85% 78% 71% 71% 67% 76% 69% 69%
Humor 70% 71% 67% 71% 73% 72% 77% 78% 72% 69% 67% 74% 66% 67%
Zapomnění na starosti, odreagování 63% 66% 53% 58% 71% 73% 69% 66% 61% 65% 63% 71% 61% 63%
Zpravodajství 64% 63% 71% 67% 59% 59% 50% 46% 65% 61% 64% 62% 75% 76%
Zajímavý příběh 61% 61% 53% 51% 68% 70% 63% 57% 58% 56% 61% 63% 63% 65%
Napínavý, vzrušující zážitek 46% 48% 53% 51% 41% 46% 58% 52% 48% 48% 46% 53% 36% 43%
Praktické informace, rady a návody 42% 45% 36% 41% 47% 49% 30% 34% 46% 43% 42% 48% 47% 53%
Kulturní zážitek 30% 33% 24% 25% 24% 41% 17% 24% 28% 29% 33% 34% 37% 43%
Populárně vzdělávací informace 30% 33% 33% 34% 27% 32% 23% 30% 32% 31% 31% 33% 31% 37%
Podněty k zamyšlení 25% 28% 22% 27% 27% 29% 20% 24% 26% 30% 24% 27% 28% 30%
Citový prožitek, dojetí 25% 26% 14% 14% 35% 36% 24% 22% 22% 26% 28% 26% 26% 27%
únor 2017 112
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
2016: PODÍL DIVÁKŮ OČEKÁVAJÍCÍCH OD VYSÍLÁNÍ DANÝ ZÁŽITEK
…z toho diváci spokojení s nabídkou ČT …z toho diváci nespokojení s nabídkou ČT
73% 71%
66% 63% 61%
26% 25% 23% 18% 48% 45%
21%
18% 14% 33% 33% 28%
9% 9% 26%
24% 24%
47% 46% 43% 45% 40% 8% 8%
20% 18%
30% 31%
únor 2017 113
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny - Komentář
• Očekávání diváků od televizního vysílání se v čase mění jen pozvolna. Stejně jako v minulých
letech, i v roce 2016 vyžadovali nejčastěji zábavu, humor, zapomnění na starosti a
odreagování a v neposlední řadě zpravodajství. Meziročně došlo u většiny typů očekávání k
nárůstu, maximálně však o 3 p.b.
• Zábavu a humor očekávají o něco více ženy než muži, v obou skupinách se však jedná o
nejfrekventovanější očekávání. Ženy dále častěji očekávají zapomnění na starosti, odreagování,
zajímavý příběh a kulturní a citový prožitek. Naopak, muži chtějí výrazně častěji zpravodajství,
byť u něj došlo k meziročnímu poklesu (ze 71 % na 67 %), napínavý, vzrušující zážitek (meziroční
nárůst o 5 p.b.) a populárně vzdělávací informace.
• Očekávání zábavy, humoru, zapomnění na starosti a odreagování dominuje napříč věkovými
skupinami. Výjimkou jsou jen diváci nad 60 let, kteří nejvíce očekávají zpravodajství. Nejstarší
diváci také chtějí od televize častěji kulturní zážitek a populárně vzdělávací informace.
• Z diváků, kteří od vysílání televize očekávají konkrétní zážitek, jsou obvykle přibližně dvě třetiny
spokojeny s nabídkou ČT.
únor 2017 114
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
2016: PODÍL DIVÁKŮ PREFERUJÍCÍCH DANÝ ŽÁNR VE VYSÍLÁNÍ TELEVIZÍ OBECNĚ
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zpravodajské pořady 48% 69%717%2%
Zábavné pořady 62% 67% 72%
Filmy, inscenace 47% 59% 63% 68%
61%63%65%
Dokumentární pořady 28% 57%
Seriály
66%
Sportovní pořady
Vzdělávací pořady 66%
Publicistické pořady
43%46%49%
Hudební pořady
Pořady pro děti a mládež 394%0%42%
Pořady o kultuře 33% 39%
Náboženské pořady 44%
Pořady pro menšiny
24% 31%
37%
24% 28% 32%
5%7%8%
6%77%%
Celá divácká obec 18+ Muži Ženy
únor 2017 115
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
2016: PODÍL DIVÁKŮ PREFERUJÍCÍCH DANÝ ŽÁNR VE VYSÍLÁNÍ TELEVIZÍ
…z toho diváci spokojení s nabídkou ČT …z toho diváci nespokojení s nabídkou ČT
71% 67% 63% 63% 57%
22% 23% 47% 46%
21% 21% 20% 40% 39%
16% 13% 11% 13% 31% 28%
10%
49% 44% 42% 42% 37% 21% 7%
21%
31% 33% 29% 26% 7% 7%
16%% 25%%
únor 2017 116
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny
Zdroj: Tracking ČT
2016: PODÍL DIVÁKŮ, PODLE KTERÝCH BY ŽÁNR MĚLA NABÍZET TELEVIZE VEŘEJNÉ SLUŽBY
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zpravodajské pořady 6266%33%%
Vzdělávací pořady
55885%%9%
Dokumentární pořady
Publicistické pořady 565%75%8%
Pořady o kultuře
55335%%4%
Pořady pro děti a mládež
Sportovní pořady 48%505%1%
Zábavné pořady
Filmy, inscenace 41%43%46%
Pořady pro menšiny 41% 49%
Náboženské pořady 34%
Hudební pořady 35%37%40%
Seriály
32%343%5%
323%3%35%
323%33%4%
29%313%2%
24% 28%
31%
Celá populace 18+ Muži Ženy
únor 2017 117
C. USPOKOJOVÁNÍ POTŘEB DIVÁCKÝCH SKUPIN
CS5: Další sociodemografické a divácké skupiny - Komentář
• Diváky nejčastěji vyhledávanými žánry obecně jsou zpravodajské a zábavné pořady, filmy,
inscenace a dokumentární pořady.
• Muži tradičně ve zvýšené míře očekávají sport, zpravodajské a publicistické pořady, ženy zase na
obrazovkách rády vidí zábavné pořady, seriály, filmy a inscenace, pořady zaměřené na hudbu,
kulturu, a také vzdělávací a dětské pořady.
• I v tomto případě se spokojenost s vysíláním České televize mezi příznivci konkrétních žánrů
pohybuje kolem dvou třetin, o poznání vyšší je však mezi těmi, kteří vyhledávají náboženské
pořady a pořady pro menšiny.
• Dlouhodobě se nemění žebříček žánrů, které jsou podle názoru diváků nejtypičtější pro
médium veřejné služby. Na vrcholu najdeme stejně jako v roce 2015 zpravodajské, vzdělávací,
dokumentární a publicistické pořady.
• Nadále platí i to, že mezi ženami a muži je největší rozpor ve vnímání sportu jako elementární
součásti veřejnoprávního vysílání: mezi muži činí podpora sportu 49 %, mezi ženami pouze 34 %.
únor 2017 118
PŘÍLOHY
únor 2017 119
PŘÍLOHA 1 (1/3)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
MediaTenor
• Media Tenor je ve středoevropském prostoru jedinou výzkumnou společností specializující se výhradně
na analýzu obsahu médií. Media Tenor působí na českém trhu od roku 1996, původně jako sdružení
InnoVatio – Media.
• Společnost s českými vlastníky je zapojena do mezinárodní asociace kanceláří Media Tenor
International. Mezinárodní asociace je dlouhodobým knowledge partnerem OECD.
• Základem nabídky společnosti je analýza mediální publicity, na kterou navazuje monitoring médií,
monitoring a analýzy sociálních sítí a diskusních fór a komunikační poradenství. Analytický a
konzultační servis společnosti MediaTenor využívá široká škála veřejných i privátních subjektů. S
Českou televizí spolupracuje společnost MediaTenor na dlouhodobé bázi.
NetMonitor
• Rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a
sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice.
• Zadavatelem projektu je SPIR, realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch).
• Výzkum je prováděn tzv. hybridním přístupem, tedy měřením jak na straně měřeného serveru (site-
centric), tak na straně internetového prohlížeče uživatele (user-centric).
únor 2017 120
PŘÍLOHA 1 (2/3)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Nielsen Admosphere
• Nielsen Admosphere je výzkumná agentura se zázemím nadnárodní společnosti Nielsen. Nabízí široké
portfolio produktů a služeb v oblasti marketingových a mediálních výzkumů, analýz a zpracování dat.
• Elektronické měření sledovanosti televize v ČR realizuje pro ATO od roku 2002 (do roku 2015 pod
jménem Mediaresearch). Součástí je i výzkum životního stylu, spotřebního a mediálního chování LSS.
• Nielsen Admosphere je členem profesních sdružení ESOMAR a SIMAR.
• Součástí skupiny Nielsen Admosphere je i společnost Adwind Software, která ČT druhým rokem
poskytuje software pro práci s daty z výzkumu sledovanosti.
UK - IKSŽ FSV
• Spolupráce mezi Českou televizí a Institutem komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd
Univerzity Karlovy byla navázána v roce 2015, a to nejprve na poli posouzení metodiky měření a
hodnocení veřejné služby. Představitelé Centra pro mediální studia (CEMES) FSV UK a IKSŽ FSV UK
vypracovali pro Českou televizi následující hodnotící posudky:
Expertní posouzení vybraných analýz České televize leden 2015
Posouzení hodnocení plnění veřejné služby Českou televizí červenec 2015
Revize metodiky hodnocení úkolů veřejné služby ČT - obecný cíl 1 srpen 2016
• V roce 2016 byla spolupráce rozšířena o hodnocení zpravodajských pořadů formou případových studií
zabývajících se prezentací významných událostí ve vysílání České televize.
únor 2017 121
PŘÍLOHA 1 (3/3)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
NMS Market Research
• NMS Market Research je česko-slovenská agentura pro výzkum trhu, poskytující od roku 1999
komplexní služby napříč výzkumnými metodami a technikami.
• V České republice stála NMS Market Research u zavádění metody on-line průzkumu a postavila jeden z
prvních on-line panelů respondentů.
• NMS Market Research je členem profesních sdružení SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a
veřejného mínění) a ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného mínění).
• NMS Market Research spolupracuje s Českou televizí od roku 2013 a v současné době zpracovává
výsledky průzkumu spokojenosti návštěvníků webů České televize (on-line tracking).
TNS AISA
• TNS Aisa je přední českou agenturou zabývající se výzkumem veřejného mínění. Agentura byla založena
v roce 1990 a nyní spadá do mezinárodní sítě Taylor Nelson Sofres (TNS). TNS je součástí nadnárodní
skupiny Kantar, největšího globálního hráče na poli výzkumu trhu a veřejného mínění.
• TNS Aisa je členem profesních sdružení ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného
mínění) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a zakládá si na striktním
dodržování oborových etických zásad.
• TNS AISA realizuje pro ČT trackingový výzkum od roku 2013.
únor 2017 122
PŘÍLOHA 2
DETAILNÍ INFORMACE K SEMESTRÁLNÍMU TRACKINGOVÉMU VÝZKUMU ČT
• Jedná se o pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje dřívější
externí výzkumy realizované Českou televizi.
• V rámci kalendářního roku jsou vždy realizovány dvě vlny výzkumu, a to v květnu a
v listopadu. Sběr dat je prováděn kontinuálně, v období tří týdnů, a to formou osobních
rozhovorů se záznamem odpovědí do PC. Dotazován je reprezentativní vzorek dospělé
(18+) televizní populace ČR, v každé z vln minimálně 1 000 respondentů.
• Výběr respondentů je kvótní – kombinace pohlaví a věkových skupin, vzdělání, velikosti
místa bydliště a kraje. Výzkum realizuje nezávislá renomovaná agentura pro výzkum
veřejného mínění TNS AISA.
• Pro účely celoroční zprávy jsou vždy spojována data z obou vln výzkumu realizovaných v
daném kalendářním roce. V případě pololetní zprávy jsou použita pouze data za poslední
semestr.
• Není-li tedy u konkrétních výstupů uvedeno jinak, činí minimální velikost vzorku u celoroční
zprávy 2 000 respondentů, u semestrální zprávy pak 1 000 respondentů.
únor 2017 123
PŘÍLOHA 3
METODIKA OBSAHOVÉ ANALÝZY IKSŽ FSK UK
Pro analýzu mediální prezentace významných událostí ve zpravodajském pořadu Události
České televize byla použita kombinace těchto kvalitativních metod:
a) analýza rámcování (framing analyses) zaměřená na to, jak byly události tematizovány a
které informace byly zdůrazněny jako klíčové,
b) nominalizace hlavních aktérů všímající si toho, jak jsou pojmenováváni hlavní aktéři z
hlediska neutrality a případné příznakovosti jazyka,
c) vizuální reprezentace tématu; jaké vizuální znaky byly použity pro reprezentaci aktérů a
tématu jako celku.
Metodologické zdroje:
Sedláková, R., Výzkum médií. Nejužívanější metody a techniky, Grada, 2014
Trampota, T., Vojtěchovská, M., Metody výzkumu médií, Portál, 2010
únor 2017 124
PŘÍLOHA 4
ČESKÁ TELEVIZE JAKO PRŮKOPNÍK MĚŘENÍ SLEDOVANOSTI INTERNETU
• Díky neustále se zvyšující dostupnosti a rychlosti internetového připojení si lidé čím dál tím více
zvykají konzumovat televizní obsah n-line. Zvláště pro mladší cílové skupiny do 30 let se internet
stal klíčovou platformou. Chceme-li zjistit, jaký je celkový zásah obsahu vysílání, nemůžeme
internet při měření opomíjet.
• Česká televize proto v roce 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch (nyní Nielsen
Admosphere) vyvinula metodiku doplnění dat televizní sledovanosti daty sledovanosti vysílání
prostřednictvím internetu. Zásadním krokem bylo stanovení relevantního výpočtu celkové
sledovanosti odvysílaných televizních pořadů na internetu. Výsledný ukazatel‚ Rating000, je pro
cílovou skupinu 4+ srovnatelný s televizní sledovaností měřenou v rámci projektu ATO – Nielsen
Admosphere (tzv. peoplemetry).
• Při výpočtu sledovanosti pořadů na internetu pracujeme s daty naměřenými nástrojem
gemiusStream. Sledovanost uvádíme v tisících diváků. Rozhodným obdobím pro zahrnutí diváků
do celkové sledovanosti na internetu je buď 7, nebo 30 dní po odvysílání pořadu v televizi.
Výpočet sledovanosti na internetu je následující:
Sledovanost v ‘000 = celkový odsledovaný čas pořadu / délka pořadu / 1000
• Metodika je používána od začátku roku 2015 a byla schválena Asociací televizních organizací
(ATO). Naším cílem je, aby byla závazně akceptována celým televizním trhem.
• Ve finále mezinárodní soutěže Research Awards 2015 pořádané asociací IAB Europe v Berlíně
tato metodika postoupila mezi pět nejlepších ze 40 přihlášených.
únor 2017 125