Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 217251000560007 najdete zde
ZPRÁVA
O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ
______________________________________________________________________________________________________________________________________
ZA ROK 2016
Zpráva je vypracována na základě výsledků hospodaření za rok 2016 před
provedením statutárního auditu. Konečné auditované výsledky budou
zveřejněny ve Výroční zprávě o hospodaření, která bude také obsahovat
detailní rozbor.
28. února 2017, předběžné neauditované výsledky
OBSAH
_______________________________________________________________
1. SHRNUTÍ VÝSLEDKŮ HOSPODAŘENÍ .................................... 3
2. VÝNOSY A NÁKLADY ........................................................ 4
3. TELEVIZNÍ POPLATKY ....................................................... 7
4. INVESTICE ...................................................................... 9
5. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH ........................................ 11
6. ROZVAHA ...................................................................... 13
7. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY.................................................14
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 2
1. SHRNUTÍ VÝSLEDKŮ HOSPODAŘENÍ
____________________________________________________________________________________________________________
V roce 2016 hospodařila Česká televize v souladu s rozpočtem schváleným Radou ČT. Náklady
byly oproti rozpočtu o 69 mil. Kč nižší. Naopak příjmy z televizních poplatků i výnosy byly
v porovnání s plánem vyšší. U televizních poplatků došlo dokonce k meziročnímu nárůstu příjmů.
Stav finančních prostředků na konci roku byl o 334 mil. Kč nad limitem stanoveným
v dlouhodobých plánech na roky 2012 až 2017 schválených Radou ČT v roce 2012.
NÁKLADY
Rozpočet 2016 Skutečnost 2016
1 798 000 1 801 563 100 % 2 275 000 2 248 188 1 791 000 1 711 720
99 % 96 %
V TIS. KČ
MZDY ZAMĚSTNANCŮ A VÝROBNÍ ÚKOL PROVOZNÍ A REŽIJNÍ NÁKLADY
ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ KE MZDÁM
VÝNOSY PŘÍJEM TV POPLATKŮ
Rozpočet 2016 Skutečnost 2016 Rozpočet 2016 Skutečnost 2016
707 857 114 % 5 690 429 101 %
622 000 5 660 000
V TIS. KČ V TIS. KČ
VÝNOSY Z PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI PŘÍJEM Z TELEVIZNÍCH POPLATKŮ
FINANČNÍ MAJETEK STAV EVIDOVANÝCH TV
PŘIJÍMAČŮ
+334 mil. 2,341 3 530 907 3 516 852
2,007
V MLD. KČ POČET
DLOUHODOBÝ PLÁN SKUTEČNÝ STAV K STAV K 31.12.2015 STAV K 31.12.2016
KONEC ROKU 2016 31.12.2016
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 3
2. VÝNOSY A NÁKLADY
_______________________________________________________________________________
Rozpočet výnosů a nákladů za rok 2016 schválený Radou ČT byl dodržen. Náklady i výnosy dosáhly
shodné výše 6 833 164 tis. Kč. Ve srovnání s rozpočtem byly celkové náklady o 68 836 tis. Kč nižší.
U třech hlavních nákladových druhů (mzdové náklady, výrobní úkol, provozní a režijní náklady) byly
skutečně vynaložené prostředky oproti plánu o 102 529 tis. Kč nižší.
HLAVNÍ NÁKLADOVÉ DRUHY
mzdové náklady výrobní úkol provozní a režijní náklady
Skutečnost Skutečné
Rozpočet náklady
o 103 mil. Kč
nižší oproti
plánu.
0 1 000 000 2 000 000 3 000 000 4 000 000 5 000 000 6 000 000 7 000 000
(V TIS. KČ)
Výnosy a náklady (v tis. Kč)**) Rozpočet Skutečnost*) Rozdíl Plnění %
výnosy z podnikatelské činnosti 622 000 707 857 85 857 114 %
ostatní výnosy 93 000 291 707 198 707 314 %
čerpání fondu televizních poplatků 6 187 000 5 833 600 -353 400 94 %
VÝNOSY CELKEM 6 902 000 6 833 164 -68 836 99 %
1 798 000 1 801 563 3 563 100%
mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění 2 275 000 2 248 188 99 %
ke mzdám -26 812
výrobní úkol
provozní a režijní náklady 1 791 000 1 711 720 -79 280 96 %
DPH bez nároku na odpočet 570 000 588 726 18 726 103 %
odpisy dlouhodobého majetku 500 000 449 901 -50 099 90 %
odpisy ocenitelných práv, změna stavu zásob, -32 000 33 066 65 066 -
aktivace
NÁKLADY CELKEM 6 902 000 6 833 164 -68 836 99 %
*) Neauditované údaje.
**) Výnosy a náklady jsou uvedeny ve struktuře vyplývající ze zákona o účetnictví a prováděcí vyhlášky č. 504/2002
Sb. ve znění platném od 1. 1. 2016.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 4
Výnosy z podnikatelské činnosti tvoří dodatečný příjem České televize a zahrnují především prodej
reklamního prostoru a sponzoringu, televizních práv, služeb poskytovaných partnerům ČT, vlastní
vydavatelskou činnost a vklady partnerů do výroby. U výnosů z prodeje reklamy a sponzoringu (mimo
barterů), ale také ve vydavatelské činnosti a prodejích práv k pořadům České televize se v roce 2016
podařilo dosáhnout výrazně lepšího výsledku, než bylo plánováno.
Ostatní výnosy zahrnují náhrady nákladů na právní zastupování při soudním vymáhání televizních
poplatků, úroky z volných peněžních prostředků uložených na bankovních účtech a ve státních
dluhopisech, výnosy z prodeje dlouhodobého majetku, kurzové zisky a náhrady škod od pojišťoven. Na
konci roku 2016 byly prodány budovy ČT v Brně uvolněné po přestěhování do nového studia. Původní plán
počítal s tím, že prodej bude sice v roce 2016 zahájen, ale k jeho ukončení a převodu na nového majitele
dojde až v roce 2017. Z toho důvodu nebyly výnosy z prodejů do rozpočtu roku 2016 zahrnuty.
Mzdové náklady a související zákonné pojištění placené zaměstnavatelem tvoří významnou položku
rozpočtu České televize. Skutečnost roku 2016 dosáhla výše 1,8 mld. Kč, což představuje více jak jednu
čtvrtinu celkových nákladů ČT. Rozdíl mezi plánem a skutečností ve výši 0,2 % je dán variabilními
položkami, které nelze dopředu odhadovat se stoprocentní přesností. Negativně se projevily zejména
příplatky za přesčasové hodiny a práci o víkendu, například u velkých sportovních událostí.
Výrobní úkol je největší nákladovou položkou rozpočtu a v roce 2016 dosáhl 99 % plánovaných nákladů.
Výrobní úkol představuje objem finančních prostředků, které Česká televize používá k nákupu specifických
produktů a služeb souvisejících s výrobou pořadů. Příjemci těchto prostředků jsou tedy autoři, scénáristé,
herci, režiséři, majitelé práv, distribuční firmy i jednotlivé speciální štábní profese, či producentské firmy.
Většinu pořadů vyrábí přímo Česká televize, která také uzavírá smlouvy a hradí potřebné televizní profese,
práva a služby. Část výroby je pořizována v zakázkové výrobě a koprodukcích, kdy ČT není pověřena
výrobou. Tímto Česká televize podporuje nezávislé producenty v České republice a pomáhá udržovat
konkurenční prostředí na trhu audiovize.
Provozní a režijní náklady byly o 4 % nižší, než bylo plánováno. Nižších nákladů bylo dosaženo zejména
u spojových nákladů, energií, oprav, podpory IT a technických systémů, výzkumu sledovanosti, právních
a poradenských služeb a zahraničního i tuzemského cestovného. Provozní a režijní náklady zahrnují
zejména náklady spojené s distribucí signálu (náklady na vysílací síť a přenosy), s programem (kolektivní
správa autorů a provozovací honoráře) a s výběrem televizních poplatků. Dalšími významnými položkami
jsou náklady na opravy a udržování, náklady na energie, ostatní osobní náklady, sociální náklady, výzkum
sledovanosti a hodnocení naplňování veřejné služby. Součástí této skupiny nákladů jsou i náklady, které
nepředstavují finanční výdaje (tvorba opravných položek a odpis nedobytných pohledávek).
Náklady v podobě DPH bez nároku na odpočet představují DPH, které musí Česká televize zaplatit svým
dodavatelům, ale nemůže si ho nárokovat zpět. Výše DPH bez nároku na odpočet v daném období se odvíjí
od objemu nákupů v dané sazbě DPH a koeficientu, který zase závisí na dosažených výnosech. Výši DPH
ovlivňují také zaplacené zálohy. DPH bez nároku na odpočet je tedy mandatorním nákladem, který vychází
ze struktury nákupů uskutečněných v daném roce.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 5
Částka DPH bez nároku na odpočet v roce 2016 nezahrnuje dopad několika rozhodnutí finanční správy
doručených České televizi v roce 2017. Rozhodnutí se týkají dodatečných přiznání za roky 2012 až 2014, u
kterých Finanční úřad jednak zamítl požadavek ČT na stoprocentní nárok na odpočet (stejného se domáhá
i Českých rozhlas), a naopak zpětně změnil daňová přiznání v neprospěch ČT a dožaduje se doplacení DPH
plus penále. Na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze srpna 2016 ve věci Českého rozhlasu
dospěl Finanční úřad k jinému přístupu při výpočtu poměrového koeficientu používaného ke krácení DPH
na vstupu. Výsledkem nového přístupu finanční správy bylo snížení poměrového koeficientu i zpětně za
roky 2012 až 2014 a doměření daně. Česká televize s přístupem a argumentací finanční správy nesouhlasí
a podniká právní kroky vedoucí k tomu, aby učiněná rozhodnutí byla změněna. Vzhledem k tomu, že
odvolání proti rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství ve věci dodatečných přiznání za roky 2012 a
2013 nemá odkladný účinek, musela ČT v lednu 2017 zaplatit dodatečně vyměřenou DPH ve výši 40,6 mil.
Kč. Dle názoru ČT a daňových poradců by většina této částky měla být finanční správou v budoucnu
vrácena zpět. Další rozhodnutí finanční správy se týká roku 2014 a vyplývá z něj nedoplatek ve výši 25 mil.
Kč. Také proti tomuto rozhodnutí připravuje ČT společně s daňovými poradci odvolání.
Odpisy ocenitelných práv, změna stavu zásob, aktivace pořadů a odpisy dlouhodobého majetku jsou
účetní operace, které nepředstavují příjem nebo výdej finančních prostředků a jsou ovlivněny skutečným
dokončováním výroby, pořizováním pořadů a jejich odvysíláním, nákupem dlouhodobého majetku a
okamžikem jeho zařazení do používání.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 6
3. TELEVIZNÍ POPLATKY
__________________________________________________________________________
Příjem z televizních poplatků
(v tis. Kč) Rozpočet Skutečnost*)
5 660 000 5 690 429
Příjem z televizních poplatků
*) Neauditované údaje.
Příjem z televizních poplatků v roce 2016 činil 5,69 miliardy Kč, což je o 30 mil. Kč více v porovnání
s rozpočtem a o 69 mil. Kč více v porovnání s rokem 2015. Příjem z televizních poplatků se meziročně
zvýšil poprvé od roku 2009 a nárůst je vyšší, než meziroční pokles v roce 2015, kdy bylo provedeno méně
upomínacích akcí. Na tento příznivý vývoj měl vliv výrazně vyšší objem upomínacích akcí provedených
v únoru až dubnu 2016, které z důvodu přechodu na nový informační systém v roce 2015 byly přesunuty
do roku 2016, a dále pak vyšší úspěšností nového způsobu upomínání dlužných poplatků.
MEZIROČNÍ ZMĚNA V PŘÍJMECH Z TV POPLATKŮ
2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
+69 392
+41 650
V TIS. KČ
-21 219 -15 213
-36 176 -39 094 -39 346
-56 532
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 7
Stav evidovaných televizních přijímačů k 31. 12. 2016
Evidované přijímače (v ks) Stav k Stav k
31.12.2015 31.12.2016*)
Domácnosti
Právnické osoby 3 313 565 3 301 021
STAV EVIDOVANÝCH TV PŘIJÍMAČŮ
217 342 215 831
*) Neauditované údaje.
3 530 907 3 516 852
K 31. 12. 2016 evidovala Česká televize celkem 3 516 852 televizních přijímačů. Oproti počátku roku se
jejich počet snížil o 14 055 (0,4 %) přijímačů. K poklesu evidovaných poplatníků u domácností dochází
zejména z důvodu sloučení domácností. Tyto zanikající domácnosti nejsou v dostatečném objemu
nahrazovány nově vznikajícími. U právnických osob je pokles způsoben odhlašováním firem z důvodů
ukončení podnikání, konkurzu nebo likvidace.
V průběhu posledního čtvrtletí tohoto roku byla realizována oslovovací akce pro část domácností, které
v minulosti nereagovaly na výzvy k přihlášení se k placení televizního poplatku, a již v prosinci byl
zaznamenán nárůst 3,4 tis. nových přijímačů. Oslovovací akce jsou jediný způsob získaní nových
poplatníku a bez jejich realizace by propad počtu poplatníku byl ještě výraznější.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 8
4. INVESTICE
_____________________________________________________________
V roce 2016 byl pořízen dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek v hodnotě 551 mil. Kč. Největší
uskutečněnou investicí v roce 2016 bylo dokončení výstavby nové budovy pro TS Brno. Po ukončení
výstavby proběhlo během léta a podzimu vybavení budovy potřebnou technikou a přestěhování lidí
a televizní výroby do nových prostor.
Důležitou investiční akcí byla také výměna a modernizace osvětlovacího roštu ve studiu KH 1 v Praze.
Jednalo se o potřebnou generační obměnu podstatného vybavení televizního studia. Před rekonstrukcí
bylo studio vybaveno ještě původním osvětlovacím roštem z doby vzniku areálu ČT na Kavčích horách.
Vzhledem ke stáří a stavu byla výměna nutná, jinak hrozilo uzavření studia z bezpečnostních důvodů.
Studiové komplexy patří mezi důležité výrobní kapacity České televize a jejich postupná rekonstrukce je
tedy nezbytná pro zajištění vlastní výroby v následujících letech.
Další fází pokračovala během roku 2016 implementace nového produkčního a vysílacího systému
pro výrobu zpravodajství a sportu - Digital News Production Systém (DNPS II).
Největší podíl na běžných investicích uskutečněných v roce 2016 měl nákup nové televizní techniky
a technologií potřebných pro výrobu a vysílání pořadů. Mezi nejvýznamnější položky z oblasti techniky
pořízené v roce 2016 patří:
Rozšíření krajských studií v Hradci Králové a Českých Budějovicích
Pořízení HD reportážních kamer v Praze a Ostravě
Rozšíření uložiště pro postprodukci
Dokončení konverze odbavovacích pracovišť na HD
Modernizace zvukového pultu v SK6
Významnou oblastí byly investice do informačních technologií. Mezi nejvýznamnější pořízené položky
patří:
Licence Microsoft a jiný software
Rozšíření centrálního uložiště dat
Rozvoj a upgrade počítačových sítí a serverů
Další velkou skupinou z pohledu vynaložených finančních prostředků byly v roce 2016 investice spojené
se správou a provozem budov. Mezi nejvýznamnější pořízené položky patří:
Výměna ústředen elektronického požárního systému (EPS), která vzhledem ke své náročnosti
bude pokračovat i v roce 2017
Rekonstrukce výměníkové stanice
Další etapa modernizace vzduchotechniky a elektroinstalace
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 9
Televizní technika INVESTICE BĚŽNÉ
a technologie
61% Informační technologie a spoje
20%
Digitální archiv
2%
Správa areálu
14%
Vozový park
Ostatní 1%
2%
Část investic naplánovaných na rok 2016 ve výši 166 350 tis. Kč bude z důvodu časového posunu ve výběru
dodavatele a realizaci dokončena během roku 2017. Prostředky plánované na tyto nákupy nebyly v roce
2016 použity a budou vydány až po předání dlouhodobého majetku do užívání ČT.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 10
5. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH
________________________________________________________________________________
Přehled o peněžních tocích (cash flow) - v tis. Kč 2016*)
Výnosy celkem 6 833 164
Náklady celkem před DPH bez nároku na odpočet 6 244 438
Výsledek hospodaření před DPH bez nároku na odpočet
588 726
Úpravy o nepeněžní operace 638 260
Čistý peněžní tok před změnami pracovního kapitálu 1 226 986
-232 162
Změna stavu pracovního kapitálu -250 141
Výdaje spojené s nákupem akvizic (ocenitelná práva) 744 683
Čistý peněžní tok před úroky a investiční činností
Přijaté úroky 62 187
Výdaje spojené s nabytím dlouhodobého majetku (mimo akvizice) -551 173
ČISTÁ ZMĚNA PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ A EKVIVALENTŮ ZA OBDOBÍ 255 697
Počáteční stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů 2 674 433
Čistá změna peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů za období 255 697
DPH bez nároku na odpočet -588 726
Konečný stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů
2 341 404
*) Neauditované údaje.
Dlouhodobé plány na roky 2012 až 2017 schválené Radou ČT v roce 2012 (na grafu níže „Dlouhodobý
plán“) předpokládaly stav finančních prostředků k 31. 12. 2016 ve výši 2,007 miliardy Kč. Dosažený
skutečný stav je o 334 mil. Kč vyšší.
FINANČNÍ MAJETEK ČT
STAV K 31.12.2016
2,341
2,007
V MLD. KČ
DLOUHODOBÝ PLÁN SKUTEČNÝ STAV
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 11
Finanční situace na konci roku 2016 je plně srovnatelná s dlouhodobými plány, které předpokládaly, že
na konci roku 2016 bude dostavěna a zařízena nová budova pro TS Brno a zároveň budou prodány původní
budovy v Brně.
Částku 334 mil. Kč, o kterou převyšují finanční prostředky dlouhodobé plány, je tak potřeba upravit pouze
o prostředky původně plánované na rok 2016, ale přesunuté do roku 2017 ve výši 210 mil. Kč (investice,
výrobní a provozní náklady, u nichž se realizace posunula do dalšího roku).
Rozdíl 124 mil. Kč tak představuje reálnou částku, o kterou bylo hospodaření ČT v letech 2012 až 2016
lepší v porovnání s dlouhodobými plány.
Při zohlednění vlivu změny stavu pracovního kapitálu mezi roky 2011 a 2016 by tato částka byla
ještě o 170 mil. Kč vyšší (tj. na konci roku 2016 má ČT nižší netto závazky, než na konci roku 2011).
Vyšší DPH negativně ovlivnilo výsledek hospodaření. Navýšení sazby DPH o 1 procentní bod
od roku 2013 a pokles koeficientu pak vedlo k tomu, že skutečná výše DPH bez nároku na odpočet
byla za období let 2012 až 2016 o 208 mil. Kč vyšší, než předpokládaly dlouhodobé plány.
Bez těchto dvou vlivů by hospodaření bylo o 502 mil. Kč lepší, než bylo původně plánováno.
Hlavní cíl dlouhodobých plánů za období 2012 až 2016 byl splněn i přesto, že se musela Česká televize
vyrovnat s nárůstem výdajů v podobě DPH bez nároku na odpočet, které představuje pro ČT mandatorní
náklad, který nemůže vedení ČT přímo ovlivnit. Výše DPH bez nároku na odpočet se odvíjí od struktury
nákupů, sazby DPH a výše koeficientu.
DPH BEZ NÁROKU NA ODPOČET
2,87
2,66
V MLD. KČ
DLOUHODOBÝ PLÁN 2012-2016 SKUTEČNOST 2012-2016
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 12
6. ROZVAHA Stav k Stav k
31.12.2015 31.12.2016*)
_________________________________________________________________
3 164 661 3 231 008
Aktiva (v tis. Kč) v netto hodnotách 591 310 588 761
1. STÁLÁ AKTIVA 2 573 269 2 642 165
Dlouhodobý nehmotný majetek 82 82
Dlouhodobý hmotný majetek
Dlouhodobý finanční majetek 4 757 797 4 317 926
2. OBĚŽNÁ AKTIVA 945 069 947 871
Zásoby 823 858 739 001
Pohledávky
Finanční majetek 2 674 433 2 341 404
Jiná aktiva 314 437 289 650
AKTIVA CELKEM
7 922 458 7 548 934
Pasiva (v tis. Kč) Stav k Stav k
31.12.2015 31.12.2016*)
1. VLASTNÍ ZDROJE
Vlastní jmění 6 770 722 6 634 870
Sociální fond 2 606 696 2 606 714
Fond tv poplatků
2. CIZÍ ZDROJE 22 964 22 964
Krátkodobé závazky 4 141 062 4 005 192
Jiná pasiva 1 151 736
PASIVA CELKEM 1 112 406 914 064
905 831
*) Neauditované údaje. 39 330
7 922 458 8 233
7 548 934
U aktiv a pasiv došlo k následujícím významnějším změnám:
Největší přírůstek u dlouhodobého hmotného majetku představuje zařazení do majetku nové
budovy TS Brno.
Zásoby zahrnují převážně rozpracované a dokončené pořady vlastní výroby, které zatím nebyly
odvysílány. K jejich dokončení a odvysílání na některém z programů České televize dojde
v následujícím období. Ostatní zásoby tvoří materiál na skladě a publikace z Edice ČT.
Pohledávky a závazky viz kapitola č. 7.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 13
7. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY
__________________________________________________________________________________
Pohledávky a jiná aktiva (v tis. Kč) Stav k Stav k
31.12.2015 31.12.2016*)
Odběratelé a dohadné účty
Poskytnuté zálohy 191 821 191 712
Pohledávky z předepsaných televizních poplatků 155 989 90 468
Ostatní pohledávky 481 859
Opravná položka k pohledávkám 477 002
Jiná aktiva (zejména sportovní práva) 14 630 14 410
CELKEM -20 441 -34 591
314 437
*) Neauditované údaje. 1 138 295 289 650
1 028 651
Pohledávky za odběrateli se vyvíjí v závislosti na prodaných objemech reklamy a ostatních komerčních
plnění. K 31. 12. 2016 nemá Česká televize žádné významné pohledávky z obchodních vztahů
po splatnosti.
Poskytnuté zálohy zahrnují zejména předplacená televizní práva ke sportovním akcím. Během roku byly
vyúčtovány zálohy ke konaným sportovním akcím a došlo k jejich zaúčtování do nákladů.
Pohledávky z předepsaných televizních poplatků představují předepsané, ale dosud nezaplacené
televizní poplatky. Díky větší úspěšnosti při upomínání dlužníků, se objem pohledávek meziročně snížil.
Práci s pohledávkami je věnována maximální pozornost. Neuhrazené pohledávky jsou upomínány
a následně postupovány k soudnímu vymáhání.
Jiná aktiva představují především pořízená televizní práva, jejichž licence začíná až po 31. 12. 2016 nebo
se vztahují k akcím, které se budou konat v následujících letech. Pokles zůstatku je dán užitím práv ke
sportovním akcím, které se konaly v průběhu roku 2016.
Závazky a jiná pasiva (v tis. Kč) Stav k Stav k
31.12.2015 31.12.2016*)
Dodavatelé a dohadné účty
Ostatní závazky 804 975 647 650
Jiná pasiva 307 431 258 181
CELKEM
39 330 8 233
*) Neauditované údaje. 1 151 736
914 064
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 14
Česká televize hradí své závazky v souladu s podmínkami dohodnutými se svými obchodními partnery.
Česká televize nemá závazky po lhůtě splatnosti, pouze eviduje závazky z důvodu smluvně dohodnutých
pozastávek nebo splátkového kalendáře.
Výše závazků vůči dodavatelům se odvíjí zejména od objemu nákupů v posledních dvou měsících roku
a domluvenými splatnostmi.
Ostatní závazky zahrnují zejména závazky vůči zaměstnancům, závazky k institucím sociálního
zabezpečení, přijaté předplatné televizních poplatků, závazek z titulu DPH, ostatní přímé daně a jiné
závazky.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2016 15