Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 218251000560007 najdete zde
ZPRÁVA
O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ
______________________________________________________________________________________________________________________________________
ZA ROK 2017
Zpráva je vypracována na základě výsledků hospodaření za rok 2017 před
provedením statutárního auditu. Konečné auditované výsledky budou
zveřejněny ve Výroční zprávě o hospodaření, která bude také obsahovat
detailní rozbor.
28. února 2018, předběžné neauditované výsledky
OBSAH
__________________________________
1. SHRNUTÍ VÝSLEDKU HOSPODAŘENÍ ............................................................................3
2. VÝNOSY A NÁKLADY ...................................................................................................4
3. TELEVIZNÍ POPLATKY ..................................................................................................7
4. INVESTICE ...................................................................................................................8
5. ROZVAHA .................................................................................................................10
6. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY..........................................................................................11
7. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH.................................................................................13
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 2
1. SHRNUTÍ VÝSLEDKU HOSPODAŘENÍ
__________________________________________________________________________________________
V roce 2017 hospodařila Česká televize v souladu s rozpočtem schváleným Radou ČT.
+412 mil. Finanční majetek dlouhodobé stav na konci
plány roku
stav na konci roku 2017 je vyšší oproti
dlouhodobým plánům schválených Radou 1 825 mil. 2 237 mil.
+15 mil. Televizní poplatky rozpočet skutečnost
5 650 mil. 5 665 mil.
skutečnost vyšší oproti rozpočtu
-3,7 tis. Evidované tv přijímače Stav k Stav k
31. 12. 2016 31. 12. 2017
porovnání stavu ke konci roku 2017
oproti roku 2016 3 516 852 3 513 171
Mzdy a Výrobní úkol Provoz a režie Komerční
pojištění 100 % 95 % výnosy
100 % 103 %
2 210 2 204
1 849 1 850 1 733 1 651
v mil. Kč 615 636
mzdové náklady výrobní úkol provoz a režie komerční výnosy
Rozpočet Skutečnost
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 3
2. VÝNOSY A NÁKLADY
_________________________________________________________________
Rozpočet výnosů a nákladů za rok 2017 schválený Radou ČT byl dodržen. Náklady i výnosy dosáhly
shodné výše 6 455 809 tis. Kč. Ve srovnání s rozpočtem byly celkové náklady o 419 191 tis. Kč nižší.
U hlavních nákladových druhů (mzdové náklady, výrobní úkol, provozní a režijní náklady) byly skutečně
vynaložené prostředky oproti plánu o 86 444 tis. Kč nižší.
Hlavní nákladové druhy
Rozpočet výrobní úkol provoz a režie Skutečné
mzdové náklady náklady byly
o 86 mil. Kč
Skutečnost
nižší.
0 1 000 000 2 000 000 3 000 000 4 000 000 5 000 000 6 000 000 7 000 000
(v tis. Kč)
Porovnání rozpočtu a skutečnosti za rok 2017
Výnosy a náklady (v tis. Kč) Rozpočet Skutečnost*) Rozdíl Plnění %
výnosy z podnikatelské činnosti 1) 615 000 635 793 20 793 103 %
ostatní výnosy 2) 95 000 113 607 18 607 120 %
prodej budov v Brně 3) 70 000 -70 000
čerpání fondu televizních poplatků 8) 0 -388 591 0%
VÝNOSY CELKEM 6 095 000 5 706 409 -419 191 94 %
mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění ke mzdám 4) 6 875 000 6 455 809 94 %
výrobní úkol 5) 1 849 000 1 850 355 1 355 100 %
provozní a režijní náklady 6) 2 210 000 2 203 735 -6 265 100 %
DPH bez nároku na odpočet 7) 1 733 000 1 651 466 -81 534 95 %
odpisy dlouhodobého majetku 8) -230 985 60 %
odpisy ocenitelných práv, změna stavu, aktivace 8) 573 000 342 015 -38 642 92 %
NÁKLADY CELKEM 500 000 461 358 -63 120
-53 120 -419 191 -
*) Neauditované údaje 10 000 6 455 809 94 %
6 875 000
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 4
Komentář k výsledku hospodaření za rok 2017
1) Výnosy z podnikatelské činnosti tvoří dodatečný příjem České televize a zahrnují především prodej
reklamního prostoru a sponzoringu, televizních práv, služeb poskytovaných partnerům ČT, vlastní
vydavatelskou činnost a vklady partnerů do výroby. U výnosů z prodeje reklamy a sponzoringu (mimo
bartery), ale také ve vydavatelské činnosti a poskytováním služeb souvisejících s televizní a filmovou
výrobou se podařilo oproti plánu dosáhnout lepšího výsledku.
2) Ostatní výnosy zahrnují náhrady nákladů na právní zastupování při soudním vymáhání dlužných
televizních poplatků, úroky z volných peněžních prostředků uložených na bankovních účtech a ve
státních dluhopisech, výnosy z prodeje dlouhodobého majetku, kurzové zisky a náhrady škod od
pojišťoven.
3) Prodej budov v Brně - při sestavování rozpočtu v listopadu 2016 se počítalo s tím, že prodej budovy
Jezuitská bude dokončen až v roce 2017. Prodej se však podařilo dokončit již v prosinci 2016. Tržby
z prodeje tedy byly součástí výnosů roku 2016.
4) Mzdové náklady a související zákonné pojištění placené zaměstnavatelem tvoří významnou položku
rozpočtu České televize. Skutečnost roku 2017 dosáhla výše 1,85 mld. Kč, což představuje více jak
jednu čtvrtinu celkových nákladů ČT. Rozdíl oproti rozpočtu činí 0,1 %, což bylo způsobeno zejména
položkami, jejichž výši nelze přesně předvídat, jako jsou zákonné příplatky za přesčasové hodiny
a práci o víkendu.
5) Výrobní úkol je největší nákladovou položkou rozpočtu. V roce 2017 dosáhl výše 2,2 mld. Kč. Výrobní
úkol představuje objem finančních prostředků, které Česká televize používá k nákupu specifických
produktů a služeb souvisejících s výrobou pořadů. Příjemci těchto prostředků jsou tedy autoři,
scénáristé, herci, režiséři, majitelé práv, distribuční firmy i jednotlivé speciální štábní profese, či
producentské firmy. Většinu pořadů vyrábí přímo Česká televize, která také uzavírá smlouvy a hradí
potřebné televizní profese, práva a služby. Část výroby je pořizována v zakázkové výrobě
a koprodukcích, kdy ČT není pověřena výrobou. Tímto Česká televize podporuje nezávislé producenty
v České republice a pomáhá udržovat konkurenční prostředí na trhu audiovize.
6) Provozní a režijní náklady byly o 5 % nižší, než bylo plánováno. Nižších nákladů bylo dosaženo
zejména u nákladů spojených s distribucí signálu, oprav, energií, u kolektivní správy autorů,
v podpoře informačních systémů, video-audio a zálohových nosičů a u právních a poradenských
služeb. Provozní a režijní náklady zahrnují zejména náklady spojené s distribucí signálu (náklady
na vysílací síť a přenosy), s programem (kolektivní správa autorů a provozovací honoráře) a s výběrem
televizních poplatků. Dalšími významnými položkami jsou náklady na opravy a udržování, náklady
na energie, ostatní osobní náklady, sociální náklady, výzkum sledovanosti a hodnocení naplňování
veřejné služby. Součástí této skupiny nákladů jsou i náklady, které nepředstavují finanční výdaje
(tvorba opravných položek a odpis nedobytných pohledávek).
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 5
7) DPH bez nároku na odpočet bylo o 40 % nižší, než bylo plánováno, což v absolutní hodnotě
představuje 231 mil. Kč. Výši DPH bez nároku na odpočet v roce 2017 ovlivnila novela zákona o DPH,
která vstoupila v platnost v červenci a změnila způsob stanovení výše koeficientu používaného
pro uplatňování nároku na odpočet DPH na vstupu. Novela doplnila do zákona chybějící ustanovení,
které řeší nárok na odpočet DPH pro veřejnoprávní televizní a rozhlasové vysílatele. Česká televize
ve spolupráci s daňovými poradci vypracovala metodiku postupu stanovení poměrného koeficientu
a jeho aplikaci v souladu s novelou zákona. Na základě vypracované metodiky se nárok ČT na odpočet
DPH od července 2017 zvýšil z 11 % na 76 %. Stále tedy platí, že ČT nemá nárok na odpočet v plné
výši a je tak nadále v tomto směru znevýhodněna oproti komerčním subjektům působícím v oblasti
audiovize. DPH bez nároku na odpočet představuje náklad v podobě DPH, které musí Česká televize
zaplatit svým dodavatelům, ale nemůže si ho nárokovat zpět v plné výši. DPH bez nároku na odpočet
tak zdražuje České televizi nákupy služeb, materiálu, zboží i dlouhodobého majetku.
Rozhodnutí finanční správy o snížení nároku na odpočet za minulá období
Náklad DPH bez nároku na odpočet v roce 2017 zahrnuje i částku ve výši 41 mil. Kč, která představuje
doplatek DPH za část měsíců let 2012 a 2013 vyměřený Odvolacím finančním ředitelstvím v lednu
2017. Tento doplatek vznikl změnou přístupu finanční správy k metodice stanovení krácení DPH
na vstupu a byl Finančním úřadem pro hlavní město Prahu a následně i Odvolacím finančním
ředitelstvím aplikován zpětně na předchozí roky. Novou metodikou finanční správa snížila České
televizi nárok na odpočet DPH na vstupu. Česká televize spolu s daňovými poradci s postupem
finanční správy nesouhlasí a proti rozhodnutí podala žalobu o neplatnost. Žaloba nemá odkladný
účinek na rozhodnutí, a proto musela ČT v lednu 2017 zaplatit Finančnímu úřadu 41 mil. Kč. Z pohledu
cash-flow tato částka představuje neplánovaný výdaj, který snižuje stav finančních prostředků oproti
rozpočtu i dlouhodobým plánům.
8) Čerpání fondu televizních poplatků, odpisy dlouhodobého majetku, odpisy ocenitelných práv,
změna stavu a aktivace jsou účetní operace, které nepředstavují příjem nebo výdej finančních
prostředků a jsou ovlivněny skutečným dokončováním výroby, pořizováním pořadů a jejich
odvysíláním, nákupem majetku a přesným okamžikem jeho zařazení do používání.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 6
3. TELEVIZNÍ POPLATKY
__________________________________________________________________
Stav evidovaných televizních přijímačů k 31. 12. 2017
Evidované přijímače (v ks) Stav k Stav k Rozdíl %
31. 12. 2016 31. 12. 2017*)
Domácnosti -0,1 %
Právnické osoby 3 301 021 3 297 834 -0,2 %
STAV EVIDOVANÝCH TV PŘIJÍMAČŮ -0,1 %
215 831 215 337
*) Neauditované údaje
3 516 852 3 513 171
K 31. 12. 2017 evidovala Česká televize celkem 3 513 171 televizních přijímačů. Oproti počátku roku se
jejich počet snížil o 3 681 (0,1 %). Pokles evidovaných přijímačů je realitou posledních několika let.
Za současných podmínek je jediným způsobem k získání nových poplatníků realizace oslovovacích akcí,
bez kterých by byl propad počtu poplatníků mnohem výraznější.
Během května a června byla realizována velká oslovovací akce u domácností, kdy na základě dat
o odběratelích elektrické energie bylo dopisem osloveno 78 500 domácností. Výsledkem byl nárůst
evidovaných přijímačů během následujících tří měsíců, avšak ve zbývající části roku docházelo k dalšímu
postupnému odhlašování.
Příjem z televizních poplatků
Příjem z televizních poplatků (v tis. Kč) Rozpočet Skutečnost*) Rozdíl
5 650 000 5 664 548 14 548
Příjem z televizních poplatků
*) Neauditované údaje
Příjem z televizních poplatků v roce 2017 činil 5,66 miliardy Kč. Při porovnání s rozpočtem byl o 15 mil.
Kč vyšší. Na příjem má vliv kromě počtu poplatníků i počet a úspěšnost upomínacích a vymáhacích akcí.
Proto se Česká televize zaměřuje na vymáhání dlužných poplatků a zároveň hledá nové způsoby, jak
dosáhnout v upomínání a vymáhání ještě větší úspěšnosti.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 7
4. INVESTICE
________________________________________________
551 350
415 884 75 %
(v tis. Kč)
Investiční plán (včetně převodu)
Skutečnost
Investiční plán na rok 2017 byl sestaven ve výši 551 mil. Kč. Zahrnoval také investice převedené z roku
2016, u kterých došlo k posunu v realizaci, tj. tento majetek se začal pořizovat v roce 2016, ale jeho dodání
a ukončení se posunulo do roku 2017. Skutečné pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného
majetku dosáhlo částky 416 mil. Kč.
Rozdělení investic podle účelu
serverová technologie generační obměna
DNPS II výrobních kapacit
4%
35 %
správa areálu
14 % ostatní
4%
informační
technologie a spoje televizní technika
a technologie
21 % 22 %
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 8
Generační obměna výrobních kapacit
Důležitou investiční akcí byla výměna a modernizace režijního komplexu a osvětlovacího roštu ve studiu
KH 3 v Praze. Jednalo se o potřebnou generační obměnu celého vybavení televizního studia. Před
rekonstrukcí bylo studio vybaveno ještě původní SD technologií a osvětlovacím roštem z doby vzniku
areálu ČT na Kavčích horách. Vzhledem ke stáří a stavu byla modernizace nutná z technologických
i bezpečnostních důvodů. Studiové komplexy patří mezi důležité výrobní kapacity České televize a jejich
postupná rekonstrukce je tedy nezbytná pro zajištění vlastní výroby v následujících letech.
Serverová technologie DNPS II
Během roku 2017 pokračovala další fáze implementace nového produkčního a vysílacího systému
pro výrobu zpravodajství a sportu - Digital News Production System (DNPS II). Byla dokončena dodávka
a instalace hardwaru a v listopadu začal zkušební provoz druhé etapy.
Televizní technika a technologie
Nákup televizní techniky a technologie zahrnuje akce spojené s postupnou obměnou zařízení, tak aby
Česká televize byla schopna uspokojit potřeby výroby a vysílání v moderních technologiích. Mezi
nejdůležitější položky z této oblasti patří:
Vybudování střižen Grafického centra
Rekonstrukce režijního komplexu RK1 v Ostravě
Nákup kamer pro dramatickou tvorbu
Obměna objektivů v přenosové technice
Informační technologie a spoje
Investice do informačních technologií pořízené v roce 2017 zahrnují především:
Licence Microsoft a jiný software
Upgrade serverů
Nákupy diskových polí
Správa areálu
Finanční prostředky vynaložené na investice spojené se správou areálu obsahují tyto významné položky:
Vybudování komplexu střižen Grafického centra
Obnova záložních zdrojů pro vysílání ve výškové budově
Vytvoření nových prostor pro prodejnu ČT
Část investic naplánovaných na rok 2017 ve výši 133 500 tis. Kč bude z důvodu časového posunu ve výběru
dodavatele a realizaci dokončena během roku 2018. Prostředky plánované na tyto nákupy nebyly v roce
2017 použity a budou vydány až po předání dlouhodobého majetku do užívání ČT.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 9
5. ROZVAHA Stav k Stav k Změna
________________________________________________ 31. 12. 2016 31. 12. 2017 *) 53 939
75 387
Aktiva (v tis. Kč) v netto hodnotách 3 231 880 3 285 819 -21 444
1. STÁLÁ AKTIVA 588 761 664 148 -4
Dlouhodobý nehmotný majetek 78 349
Dlouhodobý hmotný majetek 2 643 037 2 621 593 -44 197
Dlouhodobý finanční majetek 73 761
2. OBĚŽNÁ AKTIVA 82 78 -104 840
Zásoby (hotové a rozpracované pořady) 153 625
Pohledávky 4 322 598 4 400 947 132 288
Finanční majetek
Jiná aktiva 947 871 903 674
AKTIVA CELKEM
743 674 817 435
2 341 404 2 236 564
289 649 443 274
7 554 478 7 686 766
Pasiva (v tis. Kč) Stav k Stav k Změna
1. VLASTNÍ ZDROJE 31. 12. 2016 31. 12. 2017*) -20 678
Vlastní jmění 10
Sociální fond 6 632 745 6 612 067
Fond tv poplatků -6 552
2. CIZÍ ZDROJE 2 606 714 2 606 724 -14 136
Krátkodobé závazky 152 966
Jiná pasiva 22 964 16 412 157 434
PASIVA CELKEM -4 468
4 003 067 3 988 931 132 288
*) Neauditované údaje
921 733 1 074 699
913 500 1 070 934
8 233 3 765
7 554 478 7 686 766
U aktiv a pasiv došlo k následujícím významnějším změnám:
Největší přírůstky u dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku představují distribuční filmy,
televizní práva k nakoupeným pořadům a nově pořízená televizní technika. Pokles dlouhodobého
hmotného majetku v netto hodnotách je dán odpisy za rok 2017.
Zásoby zahrnují převážně rozpracované a dokončené pořady vlastní výroby, které zatím nebyly
odvysílány. K jejich dokončení a odvysílání na některém z programů České televize dojde
v následujícím období. Ostatní zásoby tvoří materiál na skladě a publikace z Edice ČT.
Pohledávky a závazky viz následující kapitola č. 6.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 10
6. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY
_________________________________________________________________________
Pohledávky a jiná aktiva (v tis. Kč) Stav k Stav k Rozdíl
Odběratelé a dohadné účty 31. 12. 2016 31. 12. 2017*) 35 737
Poskytnuté zálohy -22 837
Pohledávky z předepsaných televizních poplatků 196 385 232 122
Ostatní pohledávky -5 436
Opravná položka k pohledávkám 90 468 67 631 66 560
Jiná aktiva (zejména sportovní práva)
CELKEM 477 002 471 566 -263
153 625
*) Neauditované údaje 14 409 80 969 227 386
-34 590 -34 853
289 649 443 274
1 033 323 1 260 709
Pohledávky za odběrateli se vyvíjí v závislosti na prodaných objemech reklamy a ostatních komerčních
plnění. K 31. 12. 2017 nemá Česká televize žádné významné pohledávky z obchodních vztahů
po splatnosti.
Poskytnuté zálohy zahrnují zejména předplacená televizní práva ke sportovním akcím. Během roku byly
vyúčtovány zálohy ke konaným sportovním akcím a došlo k jejich zaúčtování do nákladů.
Pohledávky z předepsaných televizních poplatků představují předepsané, ale dosud nezaplacené
televizní poplatky. Díky větší úspěšnosti při upomínání dlužníků, se objem pohledávek meziročně snížil.
Práci s pohledávkami je věnována maximální pozornost. Neuhrazené pohledávky jsou upomínány
a následně postupovány k soudnímu vymáhání.
Ostatní pohledávky zahrnují pohledávky za zaměstnanci, pohledávky z titulu DPH a jiné pohledávky.
Nárůst ostatních pohledávek představují zejména pohledávky z titulu DPH, které souvisí s novelou zákona
o DPH, díky které si Česká televize nárokuje zpět DPH ve vyšším objemu (více v kapitole 2 v bodě 7).
Jiná aktiva představují především pořízená televizní práva, jejichž licence začíná až po 31. 12. 2017 nebo
se vztahují k akcím, které se budou konat v následujících letech. Nárůst zůstatku ke konci roku byl dán
nákupem nových sportovních práv.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 11
Závazky a jiná pasiva (v tis. Kč) Stav k Stav k Rozdíl
Dodavatelé a dohadné účty 31. 12. 2016 31. 12. 2017*) 164 366
Ostatní závazky -6 932
Jiná pasiva 655 195 819 561 -4 468
CELKEM
258 305 251 373 152 966
*) Neauditované údaje
8 233 3 765
921 733 1 074 699
Česká televize hradí své závazky v souladu s podmínkami dohodnutými se svými obchodními partnery.
Česká televize nemá závazky po lhůtě splatnosti, pouze eviduje závazky z důvodu smluvně dohodnutých
pozastávek nebo splátkového kalendáře.
Výše závazků vůči dodavatelům se odvíjí zejména od objemu nákupů v posledních dvou měsících roku
a domluvenými splatnostmi.
Ostatní závazky zahrnují zejména závazky vůči zaměstnancům, závazky k institucím sociálního
zabezpečení, přijaté předplatné televizních poplatků, ostatní přímé daně a jiné závazky.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 12
7. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH
___________________________________________________________________________________
Změnu stavu finančního majetku v roce 2017 ukazuje následující přehled o peněžních tocích. Z přehledu
je vidět, že čistá změna peněžních prostředků a ekvivalentů před zohledněním DPH bez nároku
na odpočet dosáhla kladných 237 mil. Kč.
Přehled o peněžních tocích (cash flow) - v tis. Kč SKUTEČNOST*)
Výnosy celkem 6 455 809
Náklady celkem před DPH bez nároku na odpočet 6 113 794
Výsledek hospodaření před DPH bez nároku na odpočet
342 015
Úpravy o nepeněžní operace a mimořádné položky 724 785
Čistý peněžní tok před změnami pracovního kapitálu 1 066 800
-97 026
Změna stavu pracovního kapitálu -359 521
Výdaje spojené s nákupem akvizic (ocenitelná práva) 610 253
Čistý peněžní tok před úroky a investiční činností
Přijaté úroky 43 230
Výdaje spojené s nabytím dlouhodobého majetku (mimo akvizice) -416 308
ČISTÁ ZMĚNA PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ A EKVIVALENTŮ 237 175
Počáteční stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů k 31. 12. 2016 2 341 404
Čistá změna peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů za období 237 175
DPH bez nároku na odpočet -342 015
Konečný stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů k 31. 12. 2017
2 236 564
*) Neauditované údaje
Dlouhodobé plány na roky 2017 až 2022 schválené Radou ČT v roce 2016 předpokládaly stav finančních
prostředků k 31. 12. 2017 ve výši 1,825 miliardy Kč. Dosažený skutečný stav je o 412 mil. Kč vyšší.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 13
Finanční majetek
+412 mil. 2,237
1,825
v mld. kč
Dlouhodobý plán konec Skutečný stav k
roku 2017 31.12.2017
Na výši příjmů a výdajů v roce 2017 měla vliv novela zákona o DPH účinná od července 2017. Podle
pravidel novelizovaného zákona měla Česká televize ve 2. polovině roku nárok na vyšší odpočet DPH na
vstupu, než v 1. polovině. Negativní dopad naopak mělo rozhodnutí finanční správy o doplatcích DPH za
roky 2012 a 2013 ve výši 41 mil. Kč. Doplatek byl důsledkem změny přístupu finanční správy ke stanovení
krácení DPH na vstupu (více v kapitole 2 v bodě 7).
V prosinci 2017 skončila jedna emise spořicích státních dluhopisů ve výši 300 mil. Kč. Na konci roku 2017
má Česká televize ve spořicích státních dluhopisech uloženo celkem 500 mil. Kč. U části dluhopisů je výnos
reinvestován připsáním dalších státních dluhopisů a navyšuje tak jejich hodnotu. K 31. 12. 2017 byl
reinvestován výnos ve výši 42 mil. Kč. Emise dluhopisů mají splatnost v rozmezí červen 2018 až prosinec
2020. Spořicí státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí a patří mezi nejbezpečnější, konzervativní
způsoby spoření, neboť představují nástroj s garantovaným výnosem a garancí splacení dlužné částky.
Výnos z reinvestičního spořicího dluhopisu je určen pevnou úrokovou sazbou a výnos z proti-inflačního
dluhopisu je pak dán procentní změnou indexu spotřebitelských cen. Výnosy z dluhopisů tedy nejsou
navázány na změny úrokových sazeb v ekonomice.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za rok 2017 14