Smlouvy Dotace Platy Úřady Zakázky ▶ PastVina
❤ Podpořte nás Přihlásit se Registrace

Jednání Rady České televize - textová podoba dokumentu

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud

Celý záznam 218251000560013 najdete zde


                ZPRÁVA
        O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ

______________________________________________________________________________________________________________________________________

        ZA 1. POLOLETÍ 2018

               2. srpna 2018
             OBSAH

___________________________

                 1. PŘEHLED HLAVNÍCH UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ.........................................................3
                 2. VÝNOSY A NÁKLADY ...................................................................................................4
                 3. ROZVAHA ...................................................................................................................7
                 4. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY............................................................................................8
                 5. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH.................................................................................10
                 6. TELEVIZNÍ POPLATKY ................................................................................................12
                 7. INVESTICE.................................................................................................................13
                 8. PŘECHOD NA DVB-T2................................................................................................14
                 9. ZÁVĚR ......................................................................................................................15

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                                                                                        2
               1. PŘEHLED HLAVNÍCH UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ

_______________________________________________________________________________________

                   Během 1. pololetí 2018 hospodařila Česká televize v souladu s rozpočtem. Níže uvedené hlavní ukazatele
                   shrnují výsledky hospodaření za 1. pololetí 2018 v porovnání s rozpočtem na celý rok 2018, stav finančního
                   majetku a počty evidovaných televizních přijímačů v porovnání se stavem na konci roku 2017.

     Rozpočet 2018 (12 měsíců) Skutečnost 6 měsíců 2018                 FINANČNÍ MAJETEK

PŘÍJEM Z TVP A VÝNOSY

               PŘÍJEM Z                         5 660 000
             TELEVIZNÍCH
                                       50 %                             PLÁN KONEC ROKU    1,490
              POPLATKŮ                                                            2018           2,152

(V TIS. KČ)       VÝNOSY Z    768 000                      (V MLD. KČ)  SKUTEČNÝ STAV K
             PODNIKATELSKÉ                                                    30.6.2018
                            40 %
                  ČINNOSTI

OSTATNÍ VÝNOSY              65 000

                            58 %

NÁKLADY                                                    TELEVIZNÍ PŘIJÍMAČE

 MZDOVÉ NÁKLADY                                 1 995 000

       VÝROBNÍ ÚKOL                 48 %                                STAV K 31.12.2017  3 513 171
                                                                                           3 509 179
(V TIS. KČ)PROVOZNÍ A                           2 590 000  (V KS)
   REŽIJNÍ NÁKLADY
                                          51 %

                                          1 695 000                     STAV K 30.6.2018

                                    45 %

             ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                  3
               2. VÝNOSY A NÁKLADY

___________________________________________________

                   Rozpočet výnosů a nákladů České televize je schvalován v ročních objemech jednotlivých kapitol.
                   Pro potřeby analýzy výsledků hospodaření za 1. pololetí roku 2018 jsou uvedeny skutečně dosažené
                   výnosy a náklady za 1. pololetí roku 2018 v porovnání s objemem schváleného rozpočtu na celý rok, a dále
                   porovnání skutečně dosažených výsledků se stejným obdobím předchozího roku, tj. s 1. pololetím 2017.

Porovnání rozpočtu 2018 (12 měsíců) se skutečností za 6 měsíců 2018

                                                              Rozpočet Skutečnost

# (v tis. Kč)                                                 12 měsíců 6 měsíců Plnění %

1) výnosy z podnikatelské činnosti                                   2018  2018
2) ostatní výnosy
7) čerpání fondu televizních poplatků                                768 000 306 798 40 %

    VÝNOSY                                                           65 000 37 906 58 %
3) mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění ke mzdám
4) výrobní úkol                                                      6 127 000 2 748 588 45 %
5) provozní a režijní náklady
6) DPH bez nároku na odpočet                                         6 960 000 3 093 292 44 %
7) odpisy dlouhodobého majetku
7) odpisy ocenitelných práv, změna stavu, aktivace                   1 995 000 966 643 48 %

    NÁKLADY                                                          2 590 000 1 325 144 51 %

                                                                     1 695 000 757 855 45 %

                                                                     170 000 70 154 41 %

                                                                     500 000 221 372 44 %

                                                                     10 000 -247 876  -

                                                                     6 960 000 3 093 292 44 %

U položek nákladů mzdy a zákonné pojištění ke mzdám a provozní a režijní náklady je skutečnost
za 6 měsíců pod 50 % celoročního schváleného rozpočtu. U výrobního úkolu je skutečnost nad 50 %
celoročního rozpočtu, což bylo způsobeno větším objemem dokončených a pořizovaných pořadů
v 1. pololetí roku. Jednalo se především o sportovní pořady. Tento vývoj je v souladu s plánem.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                          4
Porovnání skutečnosti za 6 měsíců 2017 se skutečností za 6 měsíců 2018

                                                              Skutečnost Skutečnost

# (v tis. Kč)                                                 6 měsíců 6 měsíců Rozdíl %

1) výnosy z podnikatelské činnosti                            2017      2018
2) ostatní výnosy
7) čerpání fondu televizních poplatků                         301 139 306 798 +2 %

    VÝNOSY                                                              46 462 37 906 -18 %
3) mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění ke mzdám
4) výrobní úkol                                               2 860 718 2 748 588 -4 %
5) provozní a režijní náklady
6) DPH bez nároku na odpočet                                  3 208 319 3 093 292 -4 %
7) odpisy dlouhodobého majetku
7) odpisy ocenitelných práv, změna stavu, aktivace            917 848 966 643 +5 %

    NÁKLADY                                                   1 138 575 1 325 144 +16 %

                                                              777 669 757 855 -3 %

                                                              238 131 70 154 -71 %

                                                              234 149 221 372 -5 %

                                                              -98 053 -247 876       -

                                                              3 208 319 3 093 292 -4 %

Komentář k výsledkům hospodaření za 1. pololetí 2018

1) Výnosy z podnikatelské činnosti zahrnují především prodej reklamy, sponzoringu a práv. Výnosy
   z reklamy byly za 1. pololetí v souladu s plánem. Barterových smluv bylo však uzavřeno méně, než se
   předpokládalo. Vývoj ve 2. polovině roku bude záviset na situaci na reklamním trhu a chování ostatních
   subjektů. Na základě současných informací předpokládáme, že celkový rozpočet výnosů bude naplněn.

2) Ostatní výnosy zahrnují zejména přijaté úroky z volných peněžních prostředků uložených na
   bankovních účtech a ve státních dluhopisech, kurzové zisky, výnosy související s vymáháním televizních
   poplatků (přirážky k televizním poplatkům, náhrady nákladů na právní zastoupení při soudním
   vymáhání dlužných poplatků), výnosy z prodeje materiálu a dlouhodobého majetku a náhrady škod od
   pojišťoven. K meziročnímu snížení došlo především v důsledku nižších výnosů z úroků ze státních
   dluhopisů, protože postupně končí jednotlivé tranše pořízené Českou televizí v minulých letech.

3) Náklady na mzdy a zákonné pojištění ke mzdám dosáhly za 1. pololetí 48 % ročního plánovaného
   objemu, což je v souladu s rozpočtem. Přesný vývoj ve druhém pololetí bude záviset na objemu
   přesčasů, nemocnosti a čerpání dovolených. Nárůst mzdových nákladů oproti 1. polovině roku 2017 je
   dán plánovanou úpravou smluvních mezd, které se uskutečnilo v lednu (plošné navýšení smluvních
   mezd o 1 000 Kč dle Kolektivní smlouvy) a dubnu (navýšení smluvních mezd u vybraných skupin
   zaměstnanců jako reakce na vývoj mezd na trhu práce).

4) Výrobní úkol dosáhl za 1. pololetí 51 % celkových ročních plánovaných nákladů. Vývoj nákladů během
   roku závisí na průběhu a dokončování výroby pořadů a nákupu licencí. Do výroby jsou zařazovány jen

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                         5
    pořady, na které jsou naplánovány finanční prostředky, a zároveň se průběžně sleduje, zda nedochází
    k překročení rozpočtu jednotlivých projektů, aby byl dodržen roční rozpočet na veškerou výrobu.
    Výrobní úkol za 1. pololetí 2018 byl vyšší oproti stejnému období roku 2017 zejména z toho důvodu,
    že v tomto roce se konaly zimní olympijské hry a MS ve fotbale. Dále bylo vyrobeno více především
    dramatických a dětských pořadů v televizních studiích.

5) Provozní a režijní náklady dosáhly za 1. pololetí 45 % celkových ročních plánovaných nákladů a zahrnují
    zejména náklady spojené s distribucí signálu (náklady na vysílací síť a přenosy), s programem (kolektivní
    správa autorů a provozovací honoráře) a s výběrem televizních poplatků. Dalšími významnými
    položkami jsou náklady na opravy a udržování, náklady na energie, ostatní osobní náklady, sociální
    náklady, stravovací služby a prodej výrobků, výzkum sledovanosti a hodnocení naplňování veřejné
    služby a podpora a rozvoj počítačových systémů. Za 1. pololetí nedošlo k žádné události, která by měla
    významný vliv na plánované provozní a režijní náklady a předpokládá se, že skutečnost za celý rok
    nepřesáhne rozpočet.

6) DPH bez nároku na odpočet představuje náklad v podobě DPH, které musí Česká televize zaplatit svým
    dodavatelům, ale nemůže si ho nárokovat zpět v plné výši. DPH bez nároku na odpočet tak zdražuje
    České televizi nákupy služeb, materiálu, zboží i dlouhodobého majetku. Výše DPH bez nároku
    na odpočet je dána objemem všech uskutečněných nákupů (tedy výrobních a provozních nákladů
    a investic) v daném roce. Pokles oproti 1. polovině roku 2017 je dán novelou zákona o DPH, která
    vstoupila v platnost v červenci 2017 a změnila způsob stanovení výše koeficientu používaného
    pro uplatňování DPH na vstupu. Pro Českou televizi z toho vyplynulo, že si v 1. pololetí 2018 nárokovala
    zpět DPH ve vyšším objemu, než tomu bylo ve stejném období minulého roku.

    DPH bez nároku na odpočet za 1. pololetí 2018 zahrnuje i doplatek za rok 2015 ve výši 6 mil. Kč. Tento
    doplatek vznikl změnou přístupu finanční správy k metodice stanovení krácení DPH na vstupu a byl
    Finančním úřadem pro hlavní město Prahu a následně i Odvolacím finančním ředitelstvím aplikován
    zpětně na předchozí roky. Novou metodikou finanční správa snížila České televizi nárok na odpočet
    DPH na vstupu. Česká televize spolu s daňovými poradci s postupem finanční správy nesouhlasí a proti
    rozhodnutí podala žalobu o neplatnost. Žaloba však nemá odkladný účinek na rozhodnutí. V roce 2017
    již musela ČT zaplatit Finančnímu úřadu 41 mil. Kč jako doplatek za roky 2012 a 2013, který byl také
    důsledkem změny přístupu finanční správy ke způsobu krácení DPH na vstupu v případě České televize.

 7) Čerpání fondu televizních poplatků, odpisy dlouhodobého majetku, odpisy ocenitelných práv, změna
    stavu a aktivace jsou účetní operace, které nepředstavují příjem nebo výdej finančních prostředků
    a jsou ovlivněny skutečným dokončováním výroby, pořizováním pořadů a jejich odvysíláním, nákupem
    majetku a přesným okamžikem jeho zařazení do používání.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018  6
               3. ROZVAHA

_____________________________________

(v tis. Kč) v netto hodnotách                                    Stav k        Stav k      Změna
                                                              31.12.2017     30.6.2018
1. STÁLÁ AKTIVA                                                                               34 492
Dlouhodobý nehmotný majetek                                     3 285 817     3 320 309       70 433
Dlouhodobý hmotný majetek                                         664 147       734 580      -35 968
Dlouhodobý finanční majetek
2. OBĚŽNÁ AKTIVA                                                2 621 592     2 585 624            27
Zásoby (hotové a rozpracované pořady)                                    78           105   -229 458
Pohledávky                                                                                  184 900
Finanční majetek                                                4 393 229     4 163 771
Jiná aktiva                                                       903 675     1 088 575      -45 151
AKTIVA                                                            809 716                    -84 897
                                                                                764 565     -284 310
                                                                2 236 564     2 151 667     -194 966
                                                                  443 274
                                                                                158 964
                                                                7 679 046     7 484 080

(v tis. Kč)                                                      Stav k        Stav k      Změna
                                                              31.12.2017     30.6.2018
1. VLASTNÍ ZDROJE                                                                             93 506
Vlastní jmění                                                   6 613 949     6 707 455            13
Sociální fond                                                   2 606 724     2 606 737              0
Fond tv poplatků
2. CIZÍ ZDROJE                                                      16 412        16 412      93 493
Krátkodobé závazky                                              3 990 813     4 084 306     -288 472
Jiná pasiva                                                     1 065 097                   -285 358
PASIVA                                                          1 061 331       776 625
                                                                                775 973        -3 114
                                                                     3 766                  -194 966
                                                                7 679 046             652
                                                                              7 484 080

U aktiv a pasiv došlo k následujícím významnějším změnám:

 Největší přírůstky u dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku představují televizní práva
    k nakoupeným pořadům, distribuční filmy a nově pořízená televizní technika. Pokles dlouhodobého
    hmotného majetku v netto hodnotách je dán odpisy za 1. pololetí 2018.

 Pořady vlastní výroby určené k televiznímu vysílání jsou vykazovány jako zásoby. Stavy zásob ke konci
    roku ukazují hodnotu rozpracovaných a ukončených pořadů, které zatím nebyly odvysílány. K jejich
    dokončení a odvysílání na některém z programů České televize dojde v následujícím období.
    Po odvysílání pořadu dochází ke snížení hodnoty zásob přes účty změny stavu zásob ve výkazu zisku
    a ztráty. Ostatní zásoby tvoří materiál na skladě a publikace z Edice ČT.

 Pohledávky a závazky viz kapitola č. 4

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                               7
               4. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY                              Stav k   Stav k       Rozdíl

_________________________________________________________           31.12.2017 30.6.2018    -38 579
                                                                                            -46 943
                    (v tis. Kč)                                     225 232 186 653          46 825
                                                                                             -6 454
                    Odběratelé a dohadné účty                       67 621   20 678
                    Poskytnuté zálohy                                                              0
                    Pohledávky z předepsaných televizních poplatků  471 566 518 391       -284 310
                    Ostatní pohledávky                                                    -329 461
                    Opravná položka k pohledávkám                   80 065   73 611
                    Jiná aktiva (zejména sportovní práva)
                    POHLEDÁVKY A JINÁ AKTIVA                        -34 768  -34 768

                                                                    443 274 158 964

                                                                    1 252 990 923 529

Pohledávky za odběrateli se vyvíjí v závislosti na prodaných objemech reklamy a ostatních komerčních
plnění. K 30. 6. 2018 nemá ČT žádné významné pohledávky z obchodních vztahů po splatnosti.

Poskytnuté zálohy zahrnují zejména předplacená televizní práva ke sportovním akcím. V 1. pololetí byly
vyúčtovány zálohy ke konaným sportovním akcím a došlo k jejich zaúčtování do nákladů.

Nárůst pohledávek z předepsaných televizních poplatků během 1. pololetí 2017 je běžnou skutečností,
která se opakuje každý rok (k 30. 6. 2017 činily pohledávky 506 mil. Kč) a je dána tím, že se pravidelně
každý měsíc předepisují poplatky podle aktuálního stavu evidence poplatníků, ale některé platby
přicházejí se zpožděním a jsou následně běžným způsobem upomínány, aby byly co nejdříve zaplaceny.
Předpokládá se, že stav pohledávek na konci roku bude srovnatelný se stavem na konci roku 2017.

Ostatní pohledávky zahrnují pohledávky za zaměstnanci, pohledávku z titulu DPH a jiné pohledávky.

Jiná aktiva představují hlavně již pořízená televizní práva, jejichž licence začíná až po 30. 6. 2018 nebo se
vztahují k akcím, které se budou konat v následujících letech. Pokles zůstatku jiných aktiv je dán zejména
užitím televizních práva a práv ke sportovním akcím, které se konaly v 1. polovině 2018.

(v tis. Kč)                                                         Stav k   Stav k       Rozdíl

Dodavatelé a dohadné účty                                           31.12.2017 30.6.2018  -307 899
Ostatní závazky                                                                              22 541
Jiná pasiva                                                         809 958 502 059          -3 114
ZÁVAZKY A JINÁ PASIVA
                                                                    251 373 273 914       -288 472

                                                                    3 766    652

                                                                    1 065 097 776 625

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                                       8
Česká televize hradí své závazky v souladu s podmínkami dohodnutými se svými obchodními partnery.
Česká televize nemá závazky po lhůtě splatnosti, pouze eviduje závazky z důvodu smluvně dohodnutých
pozastávek nebo splátkového kalendáře.

Pokles závazků proti stavu k 31. 12. 2017 souvisí se zaplacením nákupů z posledních dvou měsíců před
koncem roku. K stejnému vývoji dochází pravidelně každý rok.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018  9
               5. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH

_____________________________________________________________________________________

                   Změnu stavu finančního majetku během 1. pololetí 2018 ukazuje následující přehled o peněžních tocích.
                   Z přehledu je vidět, že čistá změna peněžních prostředků a ekvivalentů před zohledněním DPH bez
                   nároku na odpočet dosáhla kladných 43 mil. Kč.

Přehled o peněžních tocích (cash flow) - v tis. Kč                              1. POL 2018

Výnosy celkem                                                                     3 093 292
Náklady celkem před DPH bez nároku na odpočet                                     3 023 138
Výsledek hospodaření před DPH bez nároku na odpočet
                                                                                      70 154
   Úpravy o nepeněžní operace a mimořádné položky                                   516 957
Čistý peněžní tok před změnami pracovního kapitálu                                  587 111
                                                                                   -183 117
   Změna stavu pracovního kapitálu                                                 -207 209
   Výdaje spojené s nákupem akvizic (ocenitelná práva)                              196 785
Čistý peněžní tok před úroky a investiční činností
   Přijaté úroky                                                                      36 478
   Výdaje spojené s nabytím dlouhodobého majetku (mimo akvizice)                   -190 067

ČISTÁ ZMĚNA PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ A EKVIVALENTŮ ZA OBDOBÍ                              43 196

Počáteční stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů (31. 12. 2017)      2 236 564
                                                                                   43 196
Čistá změna peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů za období                -64 130
DPH bez nároku na odpočet                                                           -6 024
Doplatek DPH - platba Finančnímu úřadu dle rozhodnutí o snížení nároku odpočtu    -57 939
DPH za rok 2015
Výdeje související s přechodem na DVB-T2                                        2 151 667

Konečný stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů (30. 6. 2018)

Schválený rozpočet na rok 2018 předpokládá, že finanční prostředky za 12 měsíců roku 2018 poklesnou
o 710 mil. Kč. Za 1. pololetí 2018 poklesly celkové finanční prostředky o 85 mil. Kč.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                    10
Na základě dosavadního vývoje hospodaření lze předpokládat, že plánovaný stav financích prostředků
k 31. 12. 2018 ve výši 1,49 miliardy Kč bude dodržen.

Na konci června má Česká televize ve státních spořicích dluhopisech uloženo celkem 50 mil. Kč.
Úrokový výnos je reinvestován připsáním dalších státních dluhopisů a navyšuje tak celkovou hodnotu
dluhopisu. K 30. 6. 2018 byl takto reinvestován výnos ve výši 3,7 mil. Kč. Dluhopis je splatný v roce 2020.
Spořicí státní dluhopisy vydává Ministerstvo financí a patří mezi nejbezpečnější konzervativní způsoby
spoření, neboť představují nástroj s garantovaným výnosem a garancí splacení dlužné částky. Výnos
z proti-inflačního dluhopisu je dán procentní změnou indexu spotřebitelských cen. Výnosy z dluhopisů
tedy nejsou navázány na změny úrokových sazeb v ekonomice. V červnu 2018 dosáhla splatnosti emise
spořicích státních dluhopisů ve výši 450 mil. Kč.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018  11
               6. TELEVIZNÍ POPLATKY

__________________________________________________________________________

Stav evidovaných televizních přijímačů k 30. 6. 2018

(v ks)                                                                         Stav k         Stav k       Rozdíl %
                                                                            31.12.2017      30.6.2018
Domácnosti                                                                                                       -0,2 %
Právnické osoby                                                                  3 297 834     3 291 037          1,3 %
STAV EVIDOVANÝCH TV PŘIJÍMAČŮ                                                                                    -0,1 %
                                                                                   215 337        218 142

                                                                                 3 513 171     3 509 179

K 30. 6. 2018 evidovala Česká televize celkem 3 509 179 televizních přijímačů. Oproti počátku roku se
počet snížil o 3 992 přijímačů (0,1 %). U domácností došlo ke snížení o 6,8 tis. přijímačů. Naproti tomu
u právnických osob se počet přijímačů o 2,8 tis. zvýšil.

Během 1. pololetí probíhala oslovovací akce pro část domácností, které v minulosti nereagovaly na výzvy
k přihlášení se k placení televizního poplatku. V průběhu dubna a června 2018 bylo osloveno celkem
21 tis. domácností, na základě dat o odběratelích elektrické energie, kteří nebyly evidováni v databázi
poplatníků. Na druhé pololetí 2018 je plánováno oslovení dalších cca 50 tis. neevidovaných poplatníků.

V současném systému je jediným způsobem k získání nových poplatníků realizace průběžných
oslovovacích akcí. Bez jejich realizace by mohl být propad počtu poplatníků výrazný.

Příjem z televizních poplatků za 1. pololetí 2018

(v tis. Kč)                                                                 Rozpočet        Skutečnost     Plnění %
Příjem z televizních poplatků                                                 2018           6 měsíců             50 %

                                                                                               2018

                                                                            5 660 000 2 847 333

Příjem z televizních poplatků se za 1. pololetí 2018 vyvíjel podle očekávání a dosáhl 50 % ročního plánu.
Na příjem má vliv kromě počtu poplatníků i počet a úspěšnost upomínacích a vymáhacích akcí. Proto se
Česká televize zaměřuje na vymáhání dlužných poplatků a zároveň hledá nové způsoby, jak dosáhnout
v upomínání a vymáhání ještě větší úspěšnosti.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                                                             12
               7. INVESTICE

_____________________________________________________________

                   Rozpočet na pořízení investic v roce 2018 byl schválen ve výši 416 mil. Kč. Dále byly do roku 2018
                   převedeny prostředky z roku 2017 ve výši 133,5 mil. Kč. Jedná se o prostředky plánované na nákup
                   dlouhodobého majetku, které však nebyly použity, protože v roce 2017 nebyla dokončena realizace těchto
                   investic. Na rok 2018 je tedy plánována realizace investic v celkové hodnotě 549,5 mil. Kč.

                                           INVESTICE

                                                                 Plán na rok 2018
                                                                 Uskutečněná a probíhající plnění za 1POL 2018

(V TIS. KČ)                                                   549 500

             61 %

Stav rozpracovanosti jednotlivých investic za 1. pololetí 2018 je v souladu s požadavky na realizaci
a u žádné investice nedochází k výraznému zpoždění v porovnání s plánem. Investice v hodnotě 333 mil.
Kč, což představuje 61 % z finančního objemu plánu investic, jsou k 30. 6. 2018 ve stavu, kdy plnění probíhá
nebo již proběhlo. Procento uskutečněných a probíhajících plnění za 1. pololetí roku 2018 je na obdobné
úrovni jako v předcházejícím roce.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018           13
               8. PŘECHOD NA DVB-T2

____________________________________________________________________

                   Česká televize zahájila 29. března 2018 přechod na nový vysílací standard DVB-T2/HEVC, který je
                   podmínkou uvolnění pásma 700 MHz dosud využívaného pro zemské televizní vysílání. Televizní pásmo
                   700 MHz (kanály 49 až 50) musí Česká republika uvolnit pro novou generaci rychlého mobilního internetu
                   5G na základě mezinárodních dohod, rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/899 ze dne
                   17. 5. 2017, usnesení vlády č. 648 ze dne 20. 7. 2016 a zákona 252/2017 sb., ze dne 2. 9. 2017.

                   Porovnání rozpočtu 2018 (12 měsíců) se skutečností za 6 měsíců 2018

                                                              Rozpočet Skutečnost

(v tis. Kč)                                                   12 měsíců 6 měsíců Plnění %
Výdaje související s přechodem na DVB-T2
                                                              2018  2018

                                                              294 000 57 939       20 %

Výdaje související s přechodem na DVB-T2 vynaložené během 1. pololetí 2018 zahrnují především náklady
spojené se službami nového přechodového multiplexu 11 a správní poplatky za kmitočty pro nový
multiplex 11.

Česká televize v rámci přechodu na DVB-T2/HEVC realizuje v roce 2018 následující kroky:

     V období od 29. 3. do 10. 5. 2018 spustila Česká televize 26 vysílačů velkého výkonu přechodové
         sítě 11. Kompletní multiplex veřejné služby ve standardu DVB-T2/HEVC zde obsahuje všechny
         programy ČT ve vysokém rozlišení 1080p50.

     V souvislosti se spuštěním plnohodnotného přechodového DVB-T2 multiplexu ČT došlo k
         ukončení spolupráce s Českými Radiokomunikacemi na experimentálním vysílání v DVB-T2 jehož
         součástí bylo i poskytnutí pozice v komerčním multiplexu 3. V souvislosti s dlouhodobými
         kontrakty operátora komerčního multiplexu 3 Czech Digital Group musela Česká televize ukončit
         vysílání programu ČT :D/art v multiplexu 3 k 31. 3. 2018.

     Od 24. 4. 2018 jsou všechny programy České televize ve standardním rozlišení přístupné také
         v síti 1.

     Provoz sítě 1a bude ukončen v posledním čtvrtletí roku 2018.
     Spuštěním 26 vysílačů velkého výkonu bylo dosaženo celkového pokrytí obyvatel ČR 99,6 %.

         V místech, kde je i nadále nekvalitní pozemní signál, je pokrytí postupně zlepšováno dokrývači.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018                       14
               9. ZÁVĚR

_____________________________________________________________

                   Hospodaření České televize za 1. pololetí 2018 bylo v souladu s plánem a na základě dosavadního vývoje
                   lze očekávat, že bude dodržen i schválený celoroční rozpočet.

                   Pravidelnému sledování a vyhodnocování hospodaření věnuje Česká televize mimořádnou pozornost.
                   Schválený rozpočet na rok je alokován na útvary a detailně rozepsán na jednotlivé nákladové druhy
                   a projekty. Vývoj skutečnosti je pak průběžně sledován na základě pravidelných reportů pro vedení
                   společnosti. Nově schvalované projekty (výroba pořadů) potom musí být v souladu s tříletými
                   programovými plány, které zase vycházejí z dlouhodobých ekonomických plánů. Ekonomické řízení České
                   televize je nastaveno tak, aby nedošlo k vynaložení prostředků, které nebyly schváleny, a aby mohlo být
                   včas reagováno na případné neočekávané události.

ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2018  15