Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 219251000560004 najdete zde
HODNOCENÍ PLNĚNÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY
2018
Předkládá: Mgr. Renata Týmová, vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT
Zpracoval: útvar Výzkumu a analýz ČT
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
únor 2019 2
OBSAH
ÚVOD 4
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
Celek ČT 11
Kanály ČT 15
Žánry 27
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 – Poskytování zpravodajských a publicistických informací, udržování a rozvoj občanské 38
společnosti a demokracie
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 65
CÍL 3 – Podpora kulturnosti, kultury a sportu 72
CÍL 4 – Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa 89
CÍL 5 – Podpora nových médií a technologií 101
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY
Skupiny definované pohlavím, věkem a nejvyšším dosaženým vzděláním 121
Dětský divák 125
Náboženské skupiny, etnické skupiny a hendikepovaní 129
PŘÍLOHY 131
únor 2019 3
ÚVOD
únor 2019 4
ÚVOD DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které Česká televize a Rada ČT systematicky sledují úroveň a míru
naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do následujících bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Evropské země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby – například Velká Británie či
Nizozemí – řadu let monitorují naplňování principů veřejné služby. Česká televize je
od roku 2011 na poli měření veřejné hodnoty (public value) velmi aktivní a jí přijaté
principy se prosazují i v evropském měřítku. ČT bude nadále podporovat smysluplný
rozvoj měření a hodnocení veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním úkolů
veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu, pro
lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
únor 2019 5
ÚVOD PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti;
2. indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT;
3. indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP.
Tato zpráva hodnotí ČT ze tří úhlů:
I. Vývoj základních ukazatelů RQI
Jak se vyvíjejí základní ukazatele charakterizující úroveň vysílání veřejné služby, tedy jeho
zásah, kvalita a dopad? (Reach, Quality, Impact)
II. Plnění obecných cílů
Naplňuje ČT základní standardy požadované po médiích veřejné služby, a to jak konkrétní
požadavky definované Zákonem o ČT a Kodexem ČT, tak mezinárodně uznávané principy
veřejnoprávního vysílání?
III. Vysílání pro specifické divácké skupiny
Jak jsou vysíláním ČT zasaženi diváci z jednotlivých socio-demografických a dalších diváckých
skupin a jaké specifické pořady jsou jim nabízeny?
únor 2019 6
ÚVOD TYPY INDIKÁTORŮ A DAT
Základním stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy
indikátorů, které se vzájemně odlišují typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti:
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) – výzkum sledovanosti TV;
• Monitoring nových médií – sledovanost kanálů on-line, sledovanost webového archivu;
• Denní kontinuální výzkum (DKV) – dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro
potřeby měření veřejné hodnoty;
• Trackingový výzkum – pravidelný výzkum s půlroční periodicitou.
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT:
• Expertní posouzení – kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé
oblasti vysílání ČT (například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů);
• Obsahová analýza – speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé
programové typy, například na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady.
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“: Poznámka: Všechny sledované indikátory
vycházejí ze zdrojů uvedených na následujícím
• Databáze odvysílaných pořadů AOP a PROVYS listě. V této zprávě jsou prezentovány jen vybrané
indikátory, které jsou nejvíce relevantní pro
hodnocení televizního vysílání.
únor 2019 7
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽITÝCH PRO
HODNOCENÍ 1/2
I. INTERNÍ ZDROJE DAT panel 1 000 respondentů
• Denní kontinuální výzkum ČT (DKV) 1 81 800 pořadů za rok 2018
• Databáze odvysílaných pořadů ČT (AOP a PROVYS) 4 789 respondentů za rok 2018
• On-line tracking ČT (OLT)
II. EXTERNÍ DODAVATELÉ DAT A ANALÝZ2
• ATO - Nielsen Admosphere - Elektronické měření sledovanosti Panel 1 870 domácností
(peoplemetry), PEM-D - měření
• Kantar TNS (dříve TNS AISA) - videoobsahu min. 1 000 respondentů/vlnu
38 607 příspěvků za rok 2018
• Media Tenor - Semestrální trackingový výzkum 3 30 173 příspěvků za rok 2018
1 000 příspěvků za rok 2018
- Analýza zpravodajských pořadů ČT 3 témata za rok 2018
Komparativní analýza zpravodajství TV
- Nova, FTV Prima a Českého rozhlasu 1 téma za rok 2018
Posouzení vyváženosti zpravodajství ČT
• PhDr. Tomáš Trampota, PhD. -
Expertní posouzení zpravodajství ČT
• PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD. odborníky z NYU Prague a FSV UK 4
• Mgr. Renáta Sedláková - Expertní posouzení zpravodajství ČT
odborníky z Univerzity Palackého v
• Ph.D. Mgr. Marek Lapčík, Ph.D. Olomouci 5
únor 2019 * bez reklam a účelových pořadů 1) Příloha 2 2) Příloha 1 3) Příloha 3 4) Příloha 4 5) Příloha 5 8
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽITÝCH PRO
HODNOCENÍ 2/2
III. DALŠÍ POUŽITÉ ZDROJE DAT - výzkum návštěvnosti internetu v České -
• NetMonitor republice zadávaný sdružením SPIR 6
Minimálně 2 000 respondentů za
• University of Oxford, Reuters - Digital News Report 2018 každý prezentovaný stát
Institute 1 561 respondentů
- Projekt Mediální gramotnost
• STEM/MARK
• www.crowdtangle.com - nástroj pro analýzu vlastních profilů na
sociální síti Facebook
únor 2019 6) Příloha 6 9
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
únor 2019 10
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
CELEK ČT
únor 2019 11
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI CELEK ČT
INDIKÁTORY ZÁSAHU (R), KVALITY (Q) A DOPADU (I) PRO ČT JAKO CELEK
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO) 38% 76%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV) 38% 75%
38% 74%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP)*
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 42% 81%
Zaujetí pořady ČT (I, DKV) 40% 81%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA) 40% 82%
Inovativnost ČT (Q, TRA) 39% 69%
37% 74%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 36% 74%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 66%
Míra diskusí o pořadech ČT v rodině a mezi přáteli (I, TRA) 57%
62%
69%
67%
67%
65%
63%
64%
60%
59%
60%
K
2016 2017 2018
únor 2019 * V roce 2017 došlo ke změně definice vlastní tvorby. Nově jsou do ní započítávány i přenosy ze 12
zahraničních událostí. Výsledky proto nejsou plně srovnatelné s rokem 2016.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI CELEK ČT
KOMENTÁŘ
• Celkový průměrný zásah kanálů České televize činil v minulém roce 74 %. Zásah ČT je
dlouhodobě stabilní a je na vyšší úrovni, než si pro zásah stanovila britská BBC (70 %).
• K meziročnímu snížení zásahu o 1 procentní bod došlo hlavně v důsledku přechodu na
DVBT2 a vyřazení kanálů ČT :D a ČT art z Multiplexu 3 na konci 1. čtvrtletí roku 2018. Mírně
se snížil také zásah kanálu ČT2, a to kvůli rostoucí konkurenci na poli dokumentárních
pořadů.
• Kvalitativní parametry České televize jsou dlouhodobě stabilní, některé v posledním roce
zaznamenaly nárůst. O 1 p.b. na 82 % vzrostla celková hodnota spokojenosti s pořady.
Výrazně – o 5 p.b. na hodnotu 62 % – posílila vnímaná originalita pořadů. Nejvyšší nárůst
originality jsme zaznamenali u hlavního kanálu ČT1, dále u ČT sport a ČT art. Míra zaujetí
pořady činila 67 %, což je totožná hodnota s rokem 2017.
• Podíl vlastní tvorby na celku vysílání činil v minulém roce 74 %, tedy stejně jako v roce
2017. Nárůst vlastní tvorby jsme v roce 2018 zaznamenali na hlavním kanálu ČT1 (z 80 %
na 81 %), na dětském kanálu ČT :D (z 30 na 31%) a také na sportovním kanálu ČT sport (z
93% na 96%). Pokles vlastní tvorby byl zaznamenám u kanálu ČT art.
• Podíl premiér na celku vysílání činil stejně jako v předcházejícím roce 38 %.
únor 2019 13
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI CELEK ČT
KOMENTÁŘ
• Na pokles podílu premiér a vlastní tvorby ČT art měla vliv plánovaná systematická
změna publicistické tvorby, kdy množství magazínů s nulovým reprízovým
potenciálem bylo nahrazeno jedním týdeníkem ArtZóna a zároveň byla posílena
webová platforma kanálu. Uvolněné finanční prostředky byly investovány do několika
dražších, ale kvalitních nadčasových projektů s vysokým reprízovým potenciálem.
Nově získaný vysílací čas byl využit mimo jiné pro kvalitní archivní tvorbu, která je
jedním z pilířů nabídky ČT art. Díky změně jsme si mohli připomínat výročí
významných českých umělců nebo zařazovat premiérové cykly zabývající se historií
českých divadel, doplněné archivními inscenacemi.
• Index důvěryhodnosti České televize zaznamenal v roce 2018 mírný nárůst, jeho
hodnota činila 64 %. S výrokem, že Česká televize je důvěryhodná, rozhodně nebo
spíše souhlasí 71 % respondentů. Stabilní hodnocení registrujeme také u hlavní
zpravodajské relace Události, která je občany s výrazným náskokem považována za
nejdůvěryhodnější zpravodajský pořad v zemi. Hlavní zpravodajské relace komerčních
televizí zaznamenaly na podzim 2018 pokles důvěryhodnosti.
• Index inovativnosti ČT zaznamenal v minulém roce mírný nárůst o 1 p.b. na hodnotu
60 %.
únor 2019 14
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
KANÁLY ČT
únor 2019 15
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R) 2018
63%
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere 38%
27%
Stanice 2014 2015 2016 2017 24%
12%
ČT1 67% 66% 65% 63% 5%
ČT2 41% 41% 40% 39%
ČT24 28% 27% 26% 27%
ČT sport 26% 25% 26% 22%
ČT :D 12% 12% 13% 13%
ČT art 4% 5% 6% 7%
únor 2019 16
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
Stanice 2014 2015 2016 2017 2018
81% 82%
ČT1 81% 81% 81% 83% 83%
ČT2 82% 82% 83% 80% 80%
ČT24 80% 79% 79% 83% 84%
ČT sport 82% 82% 83%
ČT :D* 81% 80% 79% 84% 84%
ČT art 81% 83% 83%
únor 2019 * Od roku 2017 byla výrazně změněna metodika hodnocení dětských 17
pořadů. Proto je datová řada ČT :D ukončena rokem 2016.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
ORIGINALITA POŘADŮ (Q) A ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
ORIGINALITA POŘADŮ (Q) 2014 2015 2016 2017 2018
Stanice
ČT1 61% 62% 64% 54% 60%
ČT2
ČT24 73% 73% 77% 69% 73%
ČT sport
ČT :D* 53% 50% 58% 51% 56%
ČT art
60% 61% 65% 55% 64%
64% 64% 62%
75% 72% 72% 67% 82%
ZAUJETÍ POŘADY (I) 2014 2015 2016 2017 2018
64% 65%
Stanice 69% 67% 67% 79% 75%
78% 76% 79% 64% 61%
ČT1 61% 57% 63% 64% 63%
ČT2 67% 66% 64%
ČT24 70% 61% 64% 78% 80%
ČT sport 78% 76% 76%
ČT :D*
ČT art * Od roku 2017 byla výrazně změněna metodika hodnocení dětských 18
únor 2019 pořadů. Proto je datová řada ČT :D ukončena rokem 2016.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
SPOKOJENOST S ČT :D (Q) Děti do 6 let
Matky
Zdroj: DKV ČT
93%
Rodiče a děti celkem Děti celkem 93%
Děti 10-12 let
Děti 7-9 let 93%
88%
Otcové
88%
100% 83%
78%
90% 89%
88% 2018
80% 86% 88%
93%
70% 82% 93%
Rodiče a děti celkem 81% 93%
Děti celkem 79% 88%
Děti do 6 let 83%
Děti 7-9 let 74% 78%
Děti 10-12 let
Matky 2017 19
Otcové 82%
únor 2019 86%
89%
88%
81%
79%
74%
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) NA CELODENNÍM VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ČT1 17,28% 15,88% 16,36% 16,69% 15,21% 15,87% 16,27% 15,34% 15,80%
ČT2 5,69% 3,66% 4,17% 4,06% 4,36% 4,54% 4,46% 4,35% 4,26%
ČT24 3,40% 4,53% 5,22% 5,52% 4,34% 4,22% 3,99% 4,23% 4,38%
ČT sport 2,48% 3,57% 4,41% 3,16% 4,37% 4,09% 4,46% 3,40% 4,06%
ČT :D 0,36% 1,32% 1,36% 1,40% 1,49% 1,30%
ČT art --- --- --- 0,05% 0,27% 0,34% 0,38% 0,39% 0,33%
ČT celkem --- --- --- 29,84% 29,86% 30,42% 30,96% 29,20% 30,13%
28,85% 27,64% 30,16%
Skupina 4+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ČT1
ČT2 17,23% 15,70% 15,93% 16,15% 14,67% 15,30% 15,72% 14,83% 15,31%
ČT24
ČT sport 5,54% 3,50% 4,20% 4,16% 4,19% 4,35% 4,29% 4,18% 4,10%
ČT :D
ČT art 3,24% 4,28% 4,94% 5,21% 4,08% 3,97% 3,77% 4,00% 4,17%
ČT celkem
2,43% 3,49% 4,30% 3,07% 4,25% 4,00% 4,38% 3,32% 3,99%
únor 2019
--- --- --- 0,64% 2,35% 2,45% 2,57% 2,68% 2,31%
--- --- --- 0,05% 0,27% 0,33% 0,37% 0,39% 0,33%
28,43% 26,98% 29,38% 29,29% 29,81% 30,41% 31,09% 29,40% 30,21%
20
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) V PRIME TIME (19.00 – 22.00)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ČT1 19,31% 18,11% 18,29% 19,26% 17,16% 18,19% 19,39% 17,38% 18,52%
ČT2 5,03% 3,08% 3,51% 3,82% 4,18% 4,31% 4,05% 4,08% 3,79%
ČT24 1,69% 2,27% 3,00% 3,17% 2,57% 2,51% 2,37% 2,50% 2,55%
ČT sport 2,17% 3,10% 3,84% 2,69% 3,68% 3,18% 3,59% 2,53% 2,93%
ČT :D 0,15% 0,57% 0,50% 0,50% 0,62% 0,58%
ČT art --- --- --- 0,08% 0,42% 0,53% 0,59% 0,65% 0,53%
ČT celkem --- --- --- 29,16% 28,59% 29,21% 30,48% 27,14% 28,90%
28,20% 26,56% 28,64%
Skupina 4+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ČT1
ČT2 18,92% 17,55% 17,71% 18,71% 16,77% 17,78% 18,96% 17,00% 18,13%
ČT24
ČT sport 4,88% 2,96% 3,49% 4,02% 4,03% 4,15% 3,91% 3,94% 3,65%
ČT :D
ČT art 1,64% 2,17% 2,86% 3,02% 2,45% 2,39% 2,26% 2,40% 2,45%
ČT celkem
2,13% 3,04% 3,76% 2,63% 3,63% 3,15% 3,57% 2,50% 2,90%
únor 2019
--- --- --- 0,28% 1,04% 0,91% 0,92% 1,14% 1,05%
--- --- --- 0,08% 0,44% 0,53% 0,59% 0,68% 0,55%
27,56% 25,73% 27,82% 28,74% 28,34% 28,93% 30,21% 27,64% 28,72%
21
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
ŽÁNROVÁ STRUKTURA VYSÍLÁNÍ ČT1 a ČT2
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Dramatické Zábavné Hudební Sportovní Zpravodajské
Publicistické Dokumentární Náboženské Vzdělávací Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 38% 19% 1% 16% 4% 5% 11% 6%
2017
2018 37% 19% 1% 16% 4% 5% 12% 6%
38% 17% 1% 1% 16% 5% 4% 12% 6%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
23% 5%
2016 3% 2% 4% 1% 8% 41% 3% 10%
2017 21%
2018 19% 2%2%1%1% 9% 44% 3% 10% 7%
2%3%2%1% 8% 44% 3% 12% 6%
únor 2019 22
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PŘEHLED ZA ROK 2018
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT
ČT celkem ČT1 ČT2 ČT 24 ČT sport ČT :D ČT art
Zásah (reach) 15+ 74% 63% 38% 27% 24% 12% 5%
Zásah (reach) 4-12 let --- --- --- --- --- 46% ---
Podíl (share) 15+ 30% 16% 4% 4% 4% --- 1% *
Podíl (share) 4-12 let --- --- --- --- --- 26% ** ---
Spokojenost 82% 82% 83% 80% 84% --- 84%
Originalita 62% 60% 73% 56% 64% --- 82%
Zaujetí 67% 65% 75% 61% 63% --- 80%
Hlavní kanál 40% 25% 4% 5% 5% 1% 0%
Podíl premiér 38% 30% 21% 70% 51% 18% 18%
Podíl vlastní tvorby 74% 81% 54% 99% 96% 31% 57%
únor 2019 * Údaj za časový úsek 20.00 – 6.00, kdy ČT art vysílá 23
** Údaj za časový úsek 6:00 – 20.00, kdy ČT :D vysílá
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• Česká televize jako celek dosáhla v roce 2018 podílu na sledovanosti 30,13 % a stala
se tak vedoucí skupinou na českém televizním trhu. Velmi podobné výsledky byly
zaznamenány i v cílové skupině 4+.
• Podíl kanálu ČT1 na publiku dosáhl v cílové skupině 15+ hodnoty 15,80 %, což v
porovnání s rokem 2017 znamená nárůst o půl procentního bodu.
• Podíl kanálu ČT2 na sledovanosti v důsledku nižšího výkonu podzimního schématu
mírně poklesl, konkrétně o desetinu procentního bodu na úroveň 4,26 %.
• Podíl zpravodajského kanálu ČT24 na divácích dosáhl hodnoty 4,38 %, tedy
nejlepšího výsledku od roku 2013. Zpravodajský kanál výrazně zaujal diváky zejména v
lednu 2018, kdy probíhaly prezidentské volby. Podíl ČT24 na sledovanosti tak zůstává i
nadále nejvyšším ve srovnání se všemi zpravodajskými kanály veřejné služby
provozovanými v zemích EBU.
• Nárůst podílu na sledovanosti vykázal i kanál ČT sport, a to na hodnotu 4,06 %.
Velmi úspěšný byl sportovní kanál v prvním pololetí roku 2018, kdy byly živě
přenášeny soutěže Zimních olympijských her v Pchjongčchangu, zápasy Mistrovství
světa v hokeji v Dánsku či Mistrovství světa ve fotbale konaného v Rusku.
únor 2019 24
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• Výkon kanálů ČT :D a ČT art na přelomu 1. a 2. čtvrtletí 2018 významně ovlivněn
přechodem na DVBT2 a vyřazením kanálů ČT :D a ČT art z Multiplexu 3.
• Dětský kanál ČT :D dosáhl v cílové skupině 4-12 let nicméně i tak podílu na sledovanosti
26,46 %, podíl všech kanálů ČT u dětského publika činil 37,07 %. Mezi dětmi ve věku 4-9 let
činil podíl kanálů ČT na sledovanosti dokonce 42,29 %.
• Kvalitativní hodnocení ČT :D dosáhlo mezi rodiči a dětmi celkové hodnoty 88 %, mezi
samotnými dětmi dokonce 93 %. Kvalitativní aspekty vysílání jsou u ČT :D zjišťovány odlišně
než u ostatních kanálů ČT. Diváci hodnotí programovou nabídku ČT :D jako celek, a to na
klasické školní stupnici 1 až 5. Výsledné hodnoty jsou pak převedeny na index 0-100 %.
• Kulturní kanál ČT art dosáhl v minulém roce podílu na sledovanosti 0,80 %. V porovnání s
rokem 2017 se jedná o nižší výsledek, hlavním důvodem je již zmíněný přesun kanálu do
jiné vysílací platformy. Loajální diváci byli nuceni své oblíbené kanály dvakrát přeladit, což
přispělo k jejich mírnému odlivu. I tak ale ČT art snese srovnání s jinými evropskými kanály
specificky zaměřenými na kulturu.
• V porovnání s minulým rokem se zvýšil podíl České televize na sledovanosti také v
hlavním vysílacím čase, tedy mezi 19.00 a 22.00. Průměrný celkový podíl všech kanálů ČT
na vysílání činil v dospělé populaci 15+ v hlavním vysílacím čase 28,90 %. K výsledku
nejvíce přispěl kanál ČT1, který vykázal v průměru 18,52 % podíl na publiku.
únor 2019 25
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• V hlavním vysílacím čase mírně poklesl výkon ČT2, příčinou byla částečná
kanibalizace se sportovním kanálem. Nárůst, stejně jako v rámci celého dne,
zaznamenaly i v hlavním vysílacím čase kanály ČT24 a ČT sport.
• Prakticky beze změny zůstává žánrová struktura hlavního kanálu ČT1, na jehož
vysílání mají stabilně nejvyšší podíl dramatické pořady (38 %). Podíl zábavných
pořadů činil 17 %, zpravodajských pořadů 16 %.
• K výraznějším změnám došlo v žánrové struktuře kanálu ČT2. Z 21 % na 19 % poklesl
podíl dramatické tvorby, přibylo naopak vzdělávacích pořadů (o 2 p.b. na 12 %).
• Meziročně došlo k posílení spokojenosti s kanálem ČT1 na hodnotu 82 %, u kanálu
ČT sport vystoupal stejný parametr na 84 %. Pokud jde o jednotlivé pořady, byla v
roce 2018 velmi vysoko hodnocena devátá řada StarDance, výpravná koprodukční
minisérie Marie Terezie, Prezidentský duel nebo cyklus ČT art Obecní dům, jak jej
neznáte.
• Z hlediska originality pořadů jsou tradičně nejlépe hodnoceny kanály ČT2 (73 %) a
ČT art (82 %).
únor 2019 26
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI
ŽÁNRY
únor 2019 27
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Zpravodajské pořady 2014 2015 2016 2017 2018
Publicistické pořady 45% 45% 43% 42% 42%
Dramatické pořady 22% 22% 22% 23% 23%
Zábavné pořady 60% 59% 60% 58% 57%
Hudební pořady 42% 43% 42% 40% 40%
Dokumentární pořady 4% 4% 4% 4% 4%
Vzdělávací pořady 38% 38% 36% 36% 34%
Náboženské pořady 15% 16% 15% 16% 17%
Sportovní pořady 1% 1% 1% 1% 1%
26% 25% 27% 23% 25%
únor 2019 28
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT
Zpravodajské pořady 2014 2015 2016 2017 2018
Publicistické pořady 79% 80% 79% 79% 80%
Dramatické pořady 81% 81% 81% 80% 81%
Zábavné pořady 80% 80% 79% 80% 81%
Hudební pořady 82% 82% 82% 82% 84%
Dokumentární pořady 83% 84% 84% 84% 84%
Vzdělávací pořady 83% 83% 83% 84% 83%
Náboženské pořady 82% 82% 82% 82% 82%
84% 84% 81% 82% 83%
únor 2019 29
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
ORIGINALITA POŘADŮ (Q) A ZAUJETÍ POŘADY (I) 2018
52%
Zdroj: DKV ČT 65%
65%
ORIGINALITA POŘADŮ (Q) 2014 2015 2016 2017 66%
51% 51% 56% 47% 76%
Zpravodajské pořady 69% 67% 70% 62% 75%
Publicistické pořady 64% 63% 63% 58% 69%
Dramatické pořady 68% 69% 72% 61% 77%
Zábavné pořady 71% 73% 74% 70%
Hudební pořady 76% 75% 80% 70% 2018
Dokumentární pořady 74% 72% 75% 69% 59%
Vzdělávací pořady 77% 77% 74% 71% 69%
Náboženské pořady 68%
72%
ZAUJETÍ POŘADY (I) 2014 2015 2016 2017 79%
60% 57% 59% 58% 77%
Zpravodajské pořady 75% 72% 75% 72% 74%
Publicistické pořady 70% 66% 67% 67% 82%
Dramatické pořady 74% 72% 76% 72%
Zábavné pořady 76% 76% 78% 79% 30
Hudební pořady 81% 79% 83% 81%
Dokumentární pořady 81% 76% 77% 76%
Vzdělávací pořady 88% 85% 81% 82%
Náboženské pořady
únor 2019
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
ČT JAKO HLAVNÍ STANICE PRO ŽÁNRY (Q) 2018
60%
Zdroj: Tracking ČT 53%
66%
Zpravodajské pořady 2014 2015 2016 2017 9%
Publicistické pořady 63% 62% 64% 65% 40%
Filmy české 67% 65% 63% 61% 6%
Filmy zahraniční 60% 62% 67% 65% 28%
Seriály české 6% 8% 9% 8% 30%
Seriály zahraniční 41% 43% 43% 41% 37%
Pořady pro děti 3% 5% 5% 5% 47%
Zábavné pořady 37% 36% 36% 29% 39%
Kulturní pořady 22% 28% 27% 26% 55%
Dokumentární pořady 46% 41% 43% 40%
Vzdělávací pořady 47% 47% 52% 50%
Sportovní pořady 49% 47% 46% 44%
63% 57% 60% 59%
únor 2019 31
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
SPOKOJENOST S PREMIÉROVÝMI POŘADY (Q) 2018
80%
Zdroj: DKV ČT 84%
84%
Dramatické pořady 2014 2015 2016 2017 83%
Zábavné pořady 80% 78% 79% 79% 82%
Hudební pořady 82% 82% 83% 83% 86%
Dokumentární pořady 83% 84% 86% 84%
Vzdělávací pořady 82% 82% 82% 83%
Náboženské pořady 83% 82% 82% 81%
86% 84% 83% 84%
únor 2019 32
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
ORIGINALITA (Q) A MÍRA ZAUJETÍ PREMIÉROVÝMI POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT
ORIGINALITA (Q) 2014 2015 2016 2017 2018
68% 62% 68% 64% 68%
Dramatické pořady 68% 69% 72% 61% 66%
Zábavné pořady 75% 77% 78% 70% 78%
Hudební pořady 76% 74% 77% 71% 75%
Dokumentární pořady 74% 71% 73% 68% 67%
Vzdělávací pořady 77% 77% 76% 70% 77%
Náboženské pořady
ZAUJETÍ (I) 2014 2015 2016 2017 2018
72% 63% 70% 68% 69%
Dramatické pořady 74% 73% 76% 71% 72%
Zábavné pořady 76% 79% 81% 78% 78%
Hudební pořady 80% 78% 79% 80% 76%
Dokumentární pořady 80% 74% 76% 74% 71%
Vzdělávací pořady 89% 87% 84% 80% 83%
Náboženské pořady
33
únor 2019
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
2018: PODÍL DIVÁKŮ PREFERUJÍCÍCH DANÝ ŽÁNR VE VYSÍLÁNÍ TELEVIZÍ VS.
PODÍL DIVÁKŮ, PODLE KTERÝCH BY ŽÁNR MĚLA NABÍZET
TELEVIZE VEŘEJNÉ SLUŽBY
Zdroj: Tracking ČT
Preferuje žánr ve vysílání TV Žánr by měla nabízet televize veřejné služby
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80%
Zábavné pořady 35% 66%
64%
Zpravodajské pořady 58%
56% 62%
Dokumentární pořady 60%
58%
Filmy, inscenace 33%
55%
Seriály 24%
42%
Sportovní pořady
36%
Vzdělávací pořady 40%
Publicistické pořady 33% 46%
31% 43%
Hudební pořady 21%
22% 34%
Pořady o kultuře
21%
Pořady pro děti a mládež
Náboženské pořady 5% 25%
Pořady pro menšiny 4% 27%
únor 2019 34
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
PŘEHLED ZA ROK 2018
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT
Zpravodajské
pořady
Publicistické
pořady
Dramatické
pořady
Zábavné
pořady
Hudební
pořady
Dokumentární
pořady
Vzdělávací
pořady
Náboženské
pořady
Sportovní
pořady
Dětské pořady
Zásah (reach 15+) 42% 23% 57% 40% 4% 34% 17% 1% 25% 30%
Spokojenost
Originalita 80% 81% 81% 84% 84% 83% 82% 83% 83% **
Zaujetí
Hlavní kanál ČT 52% 65% 65% 66% 76% 75% 69% 77% 57% **
Podíl premiér
59% 69% 68% 72% 79% 77% 74% 82% 58% **
60% 53% * 30% * 47% 39% * 55% 28%
77% 26% 14% 26% 15% 12% 47% 24% 55% 18%
Podíl vlastní tvorby 99% 99% 29% 95% 80% 47% 89% 99% 96% 37%
únor 2019 * Hlavní kanál u těchto programových typů není v rámci trackingového výzkumu ČT zjišťován 35
** Kvalitativní parametry dětských pořadů jsou měřeny odlišnou metodikou než u ostatních programových typů.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
KOMENTÁŘ
• Meziročně došlo k nárůstu průměrného týdenního zásahu vzdělávacích pořadů na 17 %.
Díky mimořádným sportovním událostem roku 2018 se zvýšil také zásah sportovních
pořadů (na 25 %). Zásah klíčových formátů televize veřejné služby, tedy zpravodajských a
publicistických pořadů, zůstává na stabilní úrovni (42 %, respektive 23 %).
• Rovněž spokojenost s jednotlivými žánry zůstává na podobné úrovni jako v minulých
letech, k mírnému zlepšení došlo u zpravodajských, publicistických, dramatických,
náboženských a zábavných pořadů.
• Po určitém poklesu v roce 2017 došlo k celkovému nárůstu vnímané originality pořadů.
Týká se to zejména dramatických (nárůst o 7 p.b. na 65 %), hudebních (o 6 p.b. na 76 %) a
náboženských pořadů (o 6 % na 77 %).
• Tradičně nejvyšší podíl premiér vykazují zpravodajské pořady (77 %). K nárůstu o 4 p.b. na
hodnotu 26 % došlo u zábavných pořadů, a to zejména díky novým cyklům, například
pořadu Tajemství těla. K mírnému poklesu podílu premiér došlo u vzdělávacích pořadů (z
50 % na 47 %).
• Výrazně se nemění podíl diváků, kteří ve vysílání preferují jednotlivé žánry. Více než
polovina diváků se domnívá, že by televize veřejné služby ve svém vysílání měla nabízet
zpravodajské, dokumentární a vzdělávací pořady.
únor 2019 36
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
únor 2019 37
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 – Poskytování zpravodajských a
publicistických informací, udržování a rozvoj
občanské společnosti a demokracie
únor 2019 38
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
ZÁKLADNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 48% 79%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 47% 79%
47% 80%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA)
56% K
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA) 54%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 56%
diskusními pořady (DKV) 61%
60%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních 60%
pořadů (DKV)
59%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 50%
pořady (DKV)
55%
63%
61%
61%
2016 2017 2018
únor 2019 39
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: SROVNÁNÍ TELEVIZÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY Z HLEDISKA DŮVĚRYHODNOSTI
ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: Digital News Report 2018, University of Oxford, Reuters Institute
0 1 2 3 4 5 6 7 8
NOS Nieuws (Nizozemsko) 7,36
BBC News (Velká Británie) 7,02
RTVS (Slovensko) 7,01
ARD Tagesschau (Německo) 7,01
ZDF heute (Německo) 6,85
ČT24 6,84
ORF News (Rakousko) 6,60
RAI News (Itálie) 6,59
France Télévision News (Francie) 6,10
TVE (Španělsko) 5,54
MTV (Maďarsko) 4,73
TVP News (Polsko) 4,70
únor 2019 Otázka: How trustworthy would you say news from the following brands is? Use the scale below, where 0 is ‘not at all trustworthy’ and 10 is ‘completely trustworthy’ 40
Jak důvěryhodné jsou podle vás zprávy z následujících zdrojů? Pro hodnocení prosím použijte stupnici, kde 0 = zcela nedůvěryhodné a 10 = zcela důvěryhodné.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: SROVNÁNÍ MÉDIÍ V ČR Z HLEDISKA DŮVĚRYHODNOSTI ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: Digital News Report 2018, University of Oxford, Reuters Institute
0 1 2 3 4 5 6 7 8
ČT24 6,84
Radiožurnál Zprávy 6,51
Hospodářské noviny 6,27
Seznam.cz/zpravy 6,12
Aktualne.cz 6,04
5,93
Mladá Fronta DNES 5,82
Deník
Prima Zprávy 5,75
Parlamentnilisty.cz 5,25
Nova TN 4,89
Super.cz 4,27
Blesk 3,39
únor 2019 Otázka: How trustworthy would you say news from the following brands is? Use the scale below, where 0 is ‘not at all trustworthy’ and 10 is ‘completely trustworthy’ 41
Jak důvěryhodné jsou podle vás zprávy z následujících zdrojů? Pro hodnocení prosím použijte stupnici, kde 0 = zcela nedůvěryhodné a 10 = zcela důvěryhodné.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
ZÁKLADNÍ INDIKÁTORY
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních
pořadů v populaci 15+ zůstal v porovnání s předchozím rokem beze změny, tedy na
úrovni 47 %.
• Také kvalitativní parametry výše zmíněných typů pořadů jsou na dlouhodobých
průměrech, spokojenost s nimi stoupla o 1 p.b. na hodnotu 80 %. I nadále převládá
názor, že ČT poskytuje objektivní, vyvážené a všestranné informace (hodnota
koeficientu 60 %) a předává divákům pravdivý obraz skutečnosti (56 %, nárůst o 2 p.b.).
• V nezávislém mezinárodním srovnání důvěryhodnosti zpravodajských veřejnoprávních
stanic kanál ČT24 dosáhl podobného výsledku jako zpravodajství BBC, ARD, ZDF či
ORF. Zpravodajské stanice ostatních zemí postsocialistického středoevropského prostoru
(Polsko či Maďarsko) za Českou republikou v hodnocení výrazně zaostávají.
• Součástí nezávislého výzkumu realizovaného agenturou Reuters a Univerzitou v Oxfordu
bylo i vnímání důvěryhodnosti hlavních zpravodajských zdrojů v České republice. ČT24
se v tomto ohledu umístila na první příčce před zpravodajstvím Českého rozhlasu nebo
Hospodářských novin a servery seznam.cz a aktualne.cz. Zároveň platí, že hlavní
zpravodajská relace ČT Události je podle trackingového výzkumu (Kantar CZ)
považována jednoznačně za nejdůvěryhodnější domácí hlavní zpravodajský pořad.
42
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT MEZI
PŘÍZNIVCI POLITICKÝCH SUBJEKTŮ Z RŮZNÝCH ČÁSTÍ POLITICKÉHO SPEKTRA
Zdroj: Tracking ČT
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Česká televize je důvěryhodná (TRA) 64%
64%
67%
Informace předkládané divákům ČT jsou objektivní a vyvážené 60%
(TRA) 60%
63%
Ve zpravodajských a publicistických pořadech ČT je dáván 70%
dostatečný prostor názorům odborníků (TRA) 69%
72%
61%
Zastoupení odborníků s rozdílnými názory na jednotlivá témata je 62%
ve vysílání ČT vyvážené (TRA)
K
62%
obecná populace 18+ sympatizanti stran VLÁDNÍ KOALICE* (ANO + ČSSD) sympatizanti VŠECH OSTATNÍCH stran
únor 2019
* Koaliční menšinová vláda A. Babiše byla jmenována 27. června 2018.
Poznámka: Obecně platí, že průměr výsledků za populaci snižují lidé, kteří nepreferují 43
žádný politický subjekt. Ti nejsou v grafu samostatně prezentováni.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ HLAVNÍ ZPRAVODAJSKÝ POŘAD
Události ČT Zdroj: Tracking ČT Naše/Moje zprávy TV Barrandov*
80% Televizní noviny TV Nova Zprávy TV Prima
63% 63% 66% 66% 66% 65% 64%
60%
62% 60% 62%
58%
40%
20% 21% 20% 17% 18% 24% 18% 19% 17% 17% 15%
20% 18% 17% 16%
16% 16% 12% 15% 14% 16% 14%
17% podzim jaro podzim 4% 9% 7%
jaro 2014 2015 2015 jaro podzim 4% 4% podzim
0% 2014 2016 2016 jaro podzim jaro 2018
podzim 2017 2018
2013 2017
* Od 2. pololetí 2018 jsou dotazovány Moje zprávy TV Barrandov
únor 2019 44
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI ČT
• Sympatizanti jak vládních, tak opozičních politických stran a hnutí vnímají ve valné většině
Českou televizi jako důvěryhodnou instituci předkládající divákům objektivní a vyvážené
informace. Výrazně pozitivně je hodnocen také prostor, který ČT ve vysílání věnuje odborníkům,
a též jejich názorová vyváženost. Sympatizanti vládních stran považují ČT za důvěryhodnou ve
stejné míře jako obecná populace 18+ (64 %), pro voliče opozičních stran je České televize
ještě o něco důvěryhodnějším médiem (67 %).
NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ HLAVNÍ ZPRAVODAJSKÝ POŘAD
• Události jsou jednoznačně nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajskou relací v ČR. V trackingovém
výzkumu realizovaném ve 2. pololetí 2018 považovaly Události za nejdůvěryhodnější téměř dvě
třetiny všech respondentů (64 %). Dlouhodobě sestupnou tendenci vykazuje hlavní zpravodajská
relace FTV Prima, která v meziročním srovnání zaznamenala pokles o 2 p.b. na hodnotu 14 %.
únor 2019 45
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: PODÍL DEVÍTI NEJČASTĚJI ZMIŇOVANÝCH POLITICKÝCH SUBJEKTŮ NA
POLITICKÉM ZPRAVODAJSTVÍ A TÓN MEDIALIZACE SUBJEKTŮ V HLAVNÍCH
ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH
Zdroj: Media Tenor
Podíl na politickém zpravodajství Události (ČT)
Televizní noviny (TV Nova)
50% 39% Zprávy (TV Prima)
Hlavní zprávy (ČRo)
40% 36% 39%
35%
30% 22% 22% 25%
20% 20%
10%
9% 8% 7% 10% 9% 8% 10% 7% 5% 5% 3% 4% 5% 5% 4% 3% 5% 4% 5% 4% 3% 5% 5% 2% 3% 2% 3% 2%
0% SPD STAN
ANO ČSSD KSČM ODS Piráti KDU-ČSL TOP 09
0% -5% -9%-11%-7% 0% -2% -2% -2% 0% -2% -3% -5% -4% -3% -4% -6% -8% 0% -2% -5% -2%
-10% -1% -5% -2%
-20% -8%-11%-11%-9% -8%-12%-16%-10%
-30% -12%-12%-15%-16%
-40%
-50%
Tón medializace (hodnoty představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí)
únor 2019 46
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
Zdroj: Media Tenor
Celkové počty zmínek o jednotlivých politických stranách v pořadu Události
(9 nejčastěji zmiňovaných stran a hnutí, v závorce uvádíme meziroční procentní změnu)
ANO ČSSD KSČM ODS SPD PIRÁTI KDU-ČSL STAN TOP 09
2018 7 297 4 500 1 777 1 753 997 986 962 695 678
(+34%) (-11%) (+69%) (-1%) (+108%) (+131%) (-46%) (+14%) (-45%)
2017 5 460 5 042 1 050 1 773 480 427 1 776 608 1 229
(+42%) (-10%) (+25%) (+22%) (+606%) (---) (-10%) (+107%) (-9%)
2016 3 854 5 614 838 1 452 68 --- 1 964 294 1 351
únor 2019 47
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN A HNUTÍ V DISKUSNÍCH
POŘADECH (POČET ÚČASTÍ)
Zdroj: Media Tenor
OTÁZKY VÁCLAVA MORAVCE I. + II. MÁTE SLOVO S M. JÍLKOVOU
ANO 53 ANO 17
ČSSD
ODS 8
34 ČSSD 6
ODS 19 KDU-ČSL 5
KSČM 5
Piráti 18 TOP 09 3
KSČM 15 STAN 3
KDU-ČSL 13 Piráti 2
SPD 2
SPD 12 Romská dem. strana 1
STAN 9 SLK 1
Strana soukromníků 1
TOP 09 8
Fair play-HNPD 1
nestraníci 6 Svobodní 1
Realisté 1 Moravané 1
nestranící 1
únor 2019 48
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: VYVÁŽENOST ZPRAVODAJSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ
Zdroj: Media Tenor
Pořad Žánrová specifikace pořadu Počet Počet příspěvků Podíl zcela
zkoumaných s nálezem k vyvážených
posouzení příspěvků
příspěvků vyváženosti
Události všeobecné zpravodajství 600 14 98%
Události v regionech Praha regionální zpravodajství 68
Události v regionech Brno regionální zpravodajství 66 2 99%
Události v regionech Ostrava regionální zpravodajství 66
Zprávy ve 23 všeobecné zpravodajství 200 4 98%
únor 2019 49
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
PROSTOR VĚNOVANÝ VE VYSÍLÁNÍ JEDNOTLIVÝM POLITICKÝM STRANÁM
• Počet zmínek o jednotlivých politických stranách v pořadu Události se v roce 2018 meziročně mírně
zvýšil. Nejčastěji byly zmiňovány subjekty podílející se na vládě: na hnutí ANO připadlo celkem 7 297
zmínek (+34 % v porovnání s rokem 2017), na ČSSD 4 500 zmínek (-11 %). Relativně nejvyšší nárůst byl
zaznamenán u SPD (997 zmínek v roce 2018 oproti 480 zmínkám v roce 2017). Za celkovým nárůstem
počtu zmínek o politických subjektech stojí zejména výrazné zpravodajské pokrytí událostí kolem
sestavování vlády v prvním pololetí a další události, například podzimní komunální a senátní volby.
ÚČAST ZÁSTUPCŮ POLITICKÝCH STRAN V DISKUSNÍCH POŘADECH
• Nejfrekventovanějšími hosty v pořadech Otázky Václava Moravce a Máte slovo s M. Jílkovou byli v
roce 2018 zástupci subjektů podílejících se na vládě, tedy hnutí ANO (celkem 70) a ČSSD (celkem 40).
Celkem byli do těchto pořadů pozváni zástupci 16 politických stran a hnutí, výrazně častěji byli přítomni
představitelé parlamentních uskupení.
VYVÁŽENOST ZPRAVODAJSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ
• 98 % z 1 000 náhodně vybraných příspěvků z pořadů Události, Události v regionech (pražská,
brněnská a ostravská relace) a Zpráv ve 23 bylo analýzou společnosti Media Tenor vyhodnoceno jako
obsahově vyvážených. Jedná se o stejný výsledek jako v roce 2017.
Poznámka: V zásadě by mělo platit, že poměrná účast politických subjektů v relacích má zhruba odpovídat četnosti jejich zastoupení v zastupitelských orgánech,
především v PSP ČR a principu odstupňované rovnosti dle judikatury nejvyššího správního soudu vydané v letech 2006 až 2017. Kodex ČT (6.2) uvádí, že
„Vyváženost se posuzuje zejména podle váhy jednotlivých politických stran v demokratické společnosti odvozené především z výsledků voleb do hlavních orgánů
zastupitelské demokracie.“ Zároveň by měl být v úhrnu zajištěn přibližně stejný prostor zástupcům vládních stran a opozice. V Kodexu ČT (6.1) je tento
požadavek formulován tak, že „Česká televize dbá, aby hlavní názorové proudy dostaly rovnoměrný prostor k vyjádření.“
únor 2019 50
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD., Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D.
Na expertním posouzení vyváženosti zpravodajství se nově podíleli odborníci z Univerzity
Palackého v Olomouci, konkrétně Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D. a Mgr. Marek Lapčík, Ph.D. Došlo
tak k rozšíření analytického týmu posuzujícího zpravodajství.
Výše zmínění odborníci společně s PhDr. Tomášem Trampotou, PhD. (NYU Prague) a PhDr. Terezou
Klabíkovou Rábovou, PhD. (IKSŽ FSV UK) zpracovali v rámci dvou analytických týmů pro Českou
televizi kvalitativní analýzy* prezentace čtyř významných témat, která rezonovala médii v roce 2018.
Analyzovány byly výhradně příspěvky odvysílané v daném období ve zpravodajské relaci Události
České televize. Předmětem posouzení bylo zpracování následujících témat:
• KAUZA KUCIAK
• PAMÁTNÍK LETY
• VLÁDNÍ KRIZE (LISTOPAD 2018)
• KAUZA H-SYSTEM
Na následujících stranách prezentujeme hlavní závěry analýz v nekomentované podobě. Kompletní
analýzy tvoří samostatnou přílohou tohoto dokumentu.
únor 2019 * Základní popis metodik je obsažen v Přílohách č. 4 a 5 51
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD.
KAUZA KUCIAK (1/2)
• Nejsilnější pokrytí kauzy se objevuje od 26. února do poloviny března, kdy se Události
věnují tématu téměř každý den, zejména v souvislosti s politickými důsledky vraždy
novináře a jeho snoubenky.
• Velmi brzy se stává hlavním tematickým rámcem kauzy „politická krize na Slovensku“.
Politický rámec tématu dominuje až do konce zkoumaného vzorku. Politizace ale vychází z
aktuálního dění na Slovensku a je zcela relevantní.
• Nejprominentnějšími tematickými rámci jsou: vyšetřování vraždy, demonstrace proti
vládě, politický boj Kiska versus Fico a sestavování nové vlády. Jako sekundární, méně
prominentní rámce se pak objevují: ochrana novinářů a vyjádření novinářů k vraždě, ohlasy
vraždy v zahraničí, změna vedení slovenské policie.
• Volba a použití jazykových prostředků je z drtivé většiny zcela neutrální, stejně jako
zvolené komunikační strategie. Zpracování tématu je seriózní a odpovídá jeho závažnosti,
týká se striktně věci samé.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 69 příspěvků z období od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018 52
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD.
KAUZA KUCIAK (2/2)
• Vizualizace tématu je standardní, předvídatelná a z hlediska televizní žurnalistiky rutinní.
Nejčastější topikou jsou: policejní zátarasy místa vraždy, záběry demonstrací, rutinní záběry
politického prostředí (politici za řečnickým pultem, politici v sále parlamentu, politici v
jednacím sále).
• Nestandardní vizualizace se objevuje na konci zkoumaného období: anonymizované
záběry mluvčích. Jde zejména o záběry primátora Velké Mači (místo vraždy) a státního
prokurátora, kdy během promluvy není vidět hlava mluvčího. Tento typ vizualizace je
nestandardní, nicméně vychází z naléhavosti situace a nutné anonymity.
• Pořad Události věnoval kauze relativně velký prostor až do dubna 2018, kdy intenzita zájmu
postupně upadá. Rozsah a frekvence zpracování jsou relevantní s ohledem na 1)
naléhavost tématu souvisejícího se svobodou tisku, 2) skutečnost, že jde o zemi s
dlouholetou společnou historií, 3) pojednávaný děj má přesah i do České republiky.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 69 příspěvků z období od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018 53
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD.
PAMÁTNÍK LETY (1/2)
• Česká televize se věnovala kauze koncentračního tábora v Letech intenzivněji než ostatní
televizní stanice. Pozornost věnovaná tématu byla kontinuální.
• Tematické rámcování kauzy koncentračního tábora v Letech je standardní a předvídatelné.
Do velké míry vychází z aktuálního dění kolem tématu. Během zkoumaného období se
objevují tři hlavní rámce: 1) kontroverzní výroky SPD k Letům, 2) příprava a předání areálu
státu, 3) budoucnost areálu tábora.
• Během února a března je téma silně politizováno v důsledku kontroverzních výroků
představitelů hnutí SPD k Letům. Tato politizace tématu je relevantní vzhledem k
aktuálnímu dění v Poslanecké sněmovně a na české politické scéně.
• Z užitých vizualizací převládají záběry z politické oblasti: politici při tiskových vyjádřeních,
politici v Poslanecké sněmovně. Dalšími předvídatelnými vizualizacemi jsou záběry areálu
zemědělského družstva, archivní záběry koncentračního tábora.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 57 příspěvků z období od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018 54
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD.
PAMÁTNÍK LETY (2/2)
• Rejstřík vizuální reprezentace tématu je relativně omezený. To vyplývá také z menšího
množství příspěvků k tématu ve zkoumaném období.
• Volba a použití veškerých jazykových prostředků je z většiny zcela neutrální, stejně jako
zvolené komunikační strategie. Zpracování tématu je seriózní a odpovídá jeho závažnosti.
• V informování o bývalém koncentračním táboře v Letech nebyla zaznamenána žádná
porušení norem novinářské práce. Reportáže splňují normativní požadavky spojované s
televizním zpravodajstvím.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 57 příspěvků z období od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2018 55
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD.
VLÁDNÍ KRIZE (1/2)
• Vizualizace tématu byla většinou neutrálního popisného charakteru. Naprostá většina využitých záběrů
byly záběry typické pro vizuální prezentaci domácí politiky.
• Ozvláštňující záběry se objevovaly jen minimálně; zejména ve vizuální citaci původní reportáže televize
Seznam pořízené skrytou kamerou.
• V souvislosti s oživením tématu kauzy Čapího hnízda byly použity již zaběhlé a dříve využité
metonymické záběry na jednu z budov farmy Čapí hnízdo, která se stala symbolem kauzy již před touto
vládní krizí.
• Relativně často je využívána infografika. Zejména při prezentaci výsledků veřejného mínění, při
prezentaci rozložení sil před hlasováním o důvěře vládě a při prezentaci kalendáře očekávaných
událostí v rámci kauzy.
• Vizuální zpracování tématu žádným způsobem nevybočuje ze způsobů využití vizuální stránky v oblasti
domácího zpravodajství.
• Moderátoři a reportéři ČT neodchylují od očekávaných jazykových norem zpravodajství, komunikují
neutrálně a užívají jednak předvídatelné jazykové prostředky, jednak patřičné komunikační strategie.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 88 příspěvků z období od 1. 11. 2018 do 30. 11. 2018 56
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, PhD., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD.
VLÁDNÍ KRIZE (2/2)
• Celkový projev moderátorů i reportérů je srozumitelný, kultivovaný a spisovný. Mluvčí prokazují
věcnou, argumentační i formální připravenost a pohotovost při vedení diskuse.
• (Nápadně) často se opakuje u všech moderátorů hodnotící adjektivum klíčový: klíčová bude schůzka
šéfů koaličních partnerů; klíčová schůze sněmovny; proč právě Krym, to je klíčová otázka; dobře, ale
tohle je poměrně klíčový moment; klíčové jednání přijde zítra atd.
• Velmi častou analytickou strategií je předjímání budoucího vývoje či dotazování se na hypotetické
scénáře: Kdybyste byl zítra ráno na tom jednání místo vašeho předsedy, na co byste se ho zeptal...?
• Od počátku kauzy je premiér Andrej Babiš v pozici reagujícího na objevující se informace. Česká
televize dbá na objektivizaci tématu pravidelným zařazováním jeho výpovědí a reakcí, případně záběry
se snahou ho oslovit a získat jeho výpověď.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 88 příspěvků z období od 1. 11. 2018 do 30. 11. 2018c 57
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D.
KAUZA H-SYSTEM (1/2)
Informace o analýze a hlavní zjištění vyplývající z analýzy
• Analyzovány byly pořady Události, Zprávy ve 23, Události, komentáře, Devadesátka ČT24, Události v
regionech (Praha) a Události v regionech (Brno) z období 1. 7. 2018 až 30. 11. 2018. Celkem bylo
analyzováno 94 příspěvků o kauze H-Systemu v celkové délce 5 hodin vysílacího času.
• Analyzované příspěvky napříč všemi sledovanými stanicemi a pořady, které byly podrobeny analýze, ve
svém celku reprezentovaly danou kauzu poměrně zevrubně a dostatečně komplexně. V reprezentaci
události jako celku byla zastoupena veškerá relevantní (dostupná) stanoviska.
• Klíčoví aktéři měli v rámci reprezentace jako celku dostatečný prostor pro vyjádření svých stanovisek a
tato stanoviska byla reprezentována bez zjevných disbalancí či disproporcí. Vyjádření zástupců
poškozených, tedy věřitelů H-Systemu, zazněla ve 45 příspěvcích (48 % příspěvků).
• Nejvíce jednotlivých vyjádření ke kauze připadlo na osoby spojené s družstvem Svatopluk, družstvem
Maják a klienty H-Systemu obecně (98 vyjádření), dále se vyjadřovali zástupci státní správy,
ministerstev a vlády ČR atd. (72 vyjádření). Nejčastěji se ke kauze vyjadřoval konkurzní správce Josef
Monsport (27), právní zástupce družstva Svatopluk Lubomíra Kincla (19), premiér Andrej Babiš (18),
zástupce družstva Svatopluk Martin Junek a ministra spravedlnosti Jan Kněžínek (oba 17).
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 94 příspěvků z období od 1. 7. 2018 do 30. 11. 2018 58
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2. POLOLETÍ 2018: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ V RELACI
UDÁLOSTI ČT
Zdroj: Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D.
KAUZA H-SYSTEM (2/2)
• Výpovědi tvůrců (redaktorů, moderátorů) byly zaměřeny převážně na faktografické
aspekty/charakteristiky události. V případech, kdy byla stanoviska aktérů prezentována prostřednictvím
výpovědí tvůrců, nebyl v interpretaci údajů zaznamenán žádný zásadní významový posun.
Závěr
• Předložená studie kvantitativní i kvalitativní analýzy reprezentace tzv. kauzy H-Systemu ve vybraných
zpravodajských a publicistických pořadech ČT1 a ČT24 odvysílaných v červenci až listopadu 2018
nezaznamenala zásadní pochybení. V případě reprezentace kauzy ve vybraném vzorku pořadů a období
je možno konstatovat, že Česká televize si počínala v souladu s povinnostmi média veřejné služby
uvedenými v Zákoně 483/1991 Sb. O České televizi a zásadami uvedenými v Kodexu České televize.
• Ve srovnání s reprezentací dané kauzy jinými médii je možno „pokrytí kauzy“ Českou televizí vnímat
jako nadstandardní, neboť jsme v jejím vysílání neidentifikovali absenci žádné z informací
prezentovaných v referenčních zdrojích, kterou by bylo možno vnímat jako podstatnou pro popis vývoje
kauzy ve sledovaném období.
únor 2019 Zkoumáno bylo celkem 94 příspěvků z období od 1. 7. 2018 do 30. 11. 2018 59
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
VÝSTUPY PRO DIVÁCKOU SKUPINU
ORIENTOVANOU NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Na následujících stranách přinášíme výstupy pro specifickou skupinu diváků výrazně orientovaných na sledování
politického a ekonomického zpravodajství. Do skupiny byli zařazeni diváci a divačky splňující níže uvedenou
definici.
Definice divácké skupiny
Diváckou skupinu orientovanou na zpravodajství tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně
očekávají zpravodajské informace a denně nebo téměř denně v denním tisku nebo na internetu vyhledávají
aktuální zprávy z politiky a ekonomiky a související odborné komentáře.
únor 2019 60
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH ZPRAVODAJSTVÍ, PUBLICISTIKY A
DISKUSNÍCH POŘADŮ ČT V OBECNÉ POPULACI A MEZI DIVÁKY
ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zásah VŠECH ZPRAVODAJSKÝCH, PUBLICISTICKÝCH A DISKUSNÍCH 47%
pořadů ČT (ATO) 67%
Zásah ZPRAVODAJSKÝCH pořadů ČT (ATO) 42%
61%
Zásah PUBLICISTICKÝCH pořadů ČT (ATO) 23%
34%
Zásah DISKUSNÍCH pořadů ČT (ATO) 18%
30%
Zásah RELACE UDÁLOSTI na ČT1 a ČT24 (ATO) 26%
39%
Zásah RELACE UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE na ČT24 (ATO) 4%
8%
CS 15+ CS Diváci orientovaní na ekonomicko-politické zpravodajství
únor 2019 61
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
ZÁSAH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ ČT A HLAVNÍCH KOMERČNÍCH STANIC MEZI
DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů ČT (ATO) 58%
58%
61%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů NOVA 50%
(ATO) 48%
47%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů PRIMA 22%
(ATO) 20%
25%
2016 2017 2018
únor 2019 62
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
2018: VNÍMANÁ DŮVĚRYHODNOST ČESKÉ TELEVIZE MEZI DIVÁKY
ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ V POROVNÁNÍ
S POPULACÍ 18+
Zdroj: Tracking ČT
Otázka: Do jaké míry souhlasíte s výrokem „Česká televize je důvěryhodná“?
Rozhodně souhlasím Spíše souhlasím
Spíše nesouhlasím Rozhodně nesouhlasím
0% 20% 40% 60% 80% 100%
CS Diváci orientovaní na politicko-ekonomické 32% 46% 14% 8%
zpravodajství
Celá populace 18+ 28% 46% 16% 10%
únor 2019 63
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
Poznámka: Komentáře na této straně se týkají výhradně divácké skupiny orientované na politicko-
ekonomické zpravodajství.
• Průměrný týdenní zásah divácké skupiny orientované na zpravodajství celkem zpravodajských,
publicistických a diskusních pořadů ČT dosáhl v minulém roce 67 %, což znamená nárůst o 5
p.b. oproti roku 2017. Za nárůstem stojí zejména výrazné zpravodajské pokrytí lednových
prezidentských voleb, informování o sestavování vlády v prvním pololetí, podzimní komunální a
senátní volby a další domácí politické kauzy.
• Průměrný týdenní zásah zmíněné cílové skupiny zpravodajstvím činil 61 %, publicistikou 34 % a
diskuzními pořady 30 %. Zásah čistě zpravodajských pořadů ČT byl o 14 p.b. vyšší než zásah
zpravodajství TV Nova. Vyšší zásah zpravodajství TV Prima v porovnání s rokem 2017 je třeba dát
do souvislosti s mírným navýšením sledovanosti pořadu Prostřeno!, který je vysílán před hlavní
zpravodajskou relací FTV Prima.
• I nadále platí, že poměr zásahu divácké skupiny orientované na zpravodajství vůči zásahu celé
populace 15+ je u zpravodajských relací České televize Události a Události, komentáře výrazně
vyšší než u hlavních zpravodajských relací komerčních stanic.
• 78 % diváků orientovaných na politicko-ekonomické zpravodajství vnímá Českou televizi jako
důvěryhodnou, u běžné populace činí tato hodnota 74 %.
únor 2019 64
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání
únor 2019 65
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
ZÁKLADNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 15%
(ATO) 16%
17%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA)
69%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 67%
67%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu na
vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP) 64%
62%
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 2% 63%
režimu na všech dětských pořadech (AOP)
16%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 18%
20%
21%
26%
82%
82%
82%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV) 75%
69%
69%
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 77%
76% K
74%
2016 2017 2018
únor 2019 66
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
2018: PŘEHLED HLAVNÍCH VZDĚLÁVACÍCH A OSVĚTOVÝCH POŘADŮ
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Název pořadu Charakter pořadu Počet dílů Celková
stopáž v
Bankovkovi finanční gramotnost 14 hodinách
Tom a Keri jazyková výuka 26 3
3
Uchem jehly náboženství 33 14
9
Klíč 2018 pro hendikepované 20 5
4
Sousedé o menšinách 15 5
30
Kája a Mat+Ema+Tika technické a matematické vzdělávání 16 4
12
Tajemství těla Zábavně vzdělávací pořad 4 3
5
ArtZóna všeobecný kulturní rozhled 35 9
4
Česko-německé století historie 5
GEN - Galerie elity národa všeobecný kulturní rozhled 47
Průšvihy první republiky historie 8
Železný věk historie 6
Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli životní styl 20
Herbář životní styl 10
únor 2019 67
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah diváků vzdělávacími a osvětovými pořady činil v loňském
roce 17 %. Zásah se v posledních letech konstantně meziročně zvyšuje o 1 p.b.
• Index spokojenosti se vzdělávacími pořady je dlouhodobě stabilní, v roce 2018 zůstal
beze změny na hodnotě 82 %. Index originality činil 69 %, index míry zaujetí pak 74 %.
• Index indikátoru „ČT významně přispívá ke vzdělanosti svých diváků“ dosáhl 67 %,
což je stejný výsledek jako v předchozím roce. Mírný nárůst na hodnotu 63 %
zaznamenal indikátor „ČT významně přispívá k právnímu vědomí občanů“.
• V porovnání s předchozími roky roste podíl pořadů, které jsou vysílány v původním
znění s titulky nebo v duálním jazykovém režimu (divák si může vybrat mezi původním
zněním a dabingem). Nárůst tohoto parametru byl vyšší u pořadů pro děti (o 5 p.b.). Za
pozitivní změnou stojí snaha centra převzatých pořadů ČT, které se v loňském roce
ještě více soustředilo na nákup vysílacích práv k pořadům existujících v duálním
režimu. Ve vysílání se objevily také některé dětské pořady s titulky, např. Ovečka Shaun
ve filmu.
• Nabídka vzdělávacích a osvětových pořadů ČT je velmi pestrá (na předchozí straně
uvádíme jen stručný výčet), vedle pořadů čistě vzdělávacího charakteru zahrnuje také
tituly zaměřené na finanční gramotnost, výuku jazyků, historii či všeobecný kulturní
rozhled.
únor 2019 68
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
ÚROVEŇ MEDIÁLNÍ GRAMOTNOSTI – CELKOVÉ ROZLOŽENÍ V POPULACI
Zdroj: STEM/MARK, Projekt MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST
4% Nízká (0-30%) Střední (30-50%) Vysoká (50% a více)
Poměrné zastoupení 3%
Vysoká Nízká
23% 25%
2% Střední
53%
1%
0% 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
0
Dosažená celková MG (průměr=39) n=1561 [údaje v %]
únor 2019
69
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
ÚROVEŇ MEDIÁLNÍ GRAMOTNOSTI – ROZLOŽENÍ V SOCIO-DEMOGRAFICKÝCH
SKUPINÁCH
Zdroj: STEM/MARK, Projekt MEDIÁLNÍ GRAMOTNOST
Nízká Střední Vysoká Průměrné skóre MG Nízká Střední Vysoká Průměrné skóre MG
Celkem 25 52 23 39 Celkem 25 52 23 39
Muži 17 52 31 43 Praha 17 48 35 43
Ženy 32 53 15 36 Čechy 26 53 21 39
Morava 25 53 22 39
15-29 let 25 52 23 39
30-44 let 16 53 31 42 Student 30 53 17 37
45-59 let 22 56 22 40 Zaměstnanec 16 53 31 42
60 a více 36 49 15 35 Podnikatel 3 54 43 48
Důchodce 36 53 12 35
Bez maturity 38 52 10 34 MD, v domácnosti 32 52 16 36
Maturita 16 57 27 41 Jiné 45 45 10 32
VŠ 10 44 46 48 VŠ 10 44 46 48
Všichni respondenti, n=1561 [údaje v %]
únor 2019 70
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
KOMENTÁŘ
• Česká televize se rozhodla realizovat ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK unikátní
plošný průzkum, který mapuje úroveň mediální gramotnosti české populace. Cílem bylo získat
relevantní data k fenoménu, který je v posledních letech ve veřejném prostoru hojně skloňován.
Výzkum byl velmi pozitivně přijat odbornou veřejností, jeho výsledky byly prezentovány v rámci
konference MŠMT za účasti ministra školství Roberta Plagy a generálního ředitele ČT Petra
Dvořáka.
• Celková mediální gramotnost je v Česku relativně nízká, na stupnici 0-100 dosahuje průměru 39
bodů. Střední úrovně mediální gramotnosti dosahuje podle stanovených kritérií přibližně polovina
populace, nízké a vysoké úrovně pak v obou případech čtvrtina.
• Úroveň mediální gramotnosti se výrazně liší v jednotlivých sociodemografických skupinách. Vyšší
úroveň mediální gramotnosti vykazují muži (31 % ve vysokém pásmu), lidé ve věkové kategorii
30-44 let (31 %) a respondenti s vysokoškolským vzděláním (46 %). Naopak nižší mediální
gramotnost výzkum odhalil mezi ženami (pouze 15 % ve vysokém pásmu), staršími 60 let (15 %)
a těmi, kteří nemají maturitu (10 %). Klíčovým rozlišovacím znakem je přitom úroveň vzdělání.
• Z hlediska konkrétních dovedností a znalostí jsou nejvíce problematickými schopnost rozlišit
komunikační záměry (tedy správně interpretovat sdělení) a povědomí o vlastnictví a kontrole
médií.
• Pouze čtvrtina dospělé populace je schopna jednoznačně odlišit tzv. fake news od relevantních
zpráv.
• Tématu mediální gramotnosti se na ČT mimo jiné věnují pořady 90´ ČT24, Jak na internet,
Newsroom ČT24, Věda 24, Wifina a @online.
únor 2019 71
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – Podpora kulturnosti, kultury a sportu
únor 2019 72
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
ZÁKLADNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 72%
70%
70%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 72%
69%
70%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím 73%
(TRA) 72%
72%
Vnímaný přínos ČT k posilování dobrých vztahů ve společnosti 58%
(TRA) 57%
57%
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 72%
sportovních akcí (TRA)
71%
66% K
2016 2017 2018
únor 2019 73
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ KULTURNÍMI ŽÁNRY
Zdroj: DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV) 82%
82%
83%
Originalita "kulturních" žánrů (DKV) 68%
61%
66%
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV) 71% K
únor 2019 71%
69% 74
2016 2017 2018
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
PODÍL DIVÁKŮ, KTEŘÍ VNÍMAJÍ NĚKTERÝ KANÁL ČT ZA HLAVNÍ PRO …
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 43%
KULTURNÍ POŘADY - hudba, divadlo, umění (TRA) 40%
37%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 67%
FILMY (TRA) 65%
66%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 43%
SERIÁLY (TRA) 41%
40%
K
2016 2017 2018
75
únor 2019
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
KOMENTÁŘ
• Loňský průměrný týdenní zásah kulturních žánrů, jak jsou vymezeny Kodexem ČT,
činil 70 %. Jedná se o stejný výsledek jako v roce 2017.
• Kvalitativní hodnocení kulturních žánrů vykázalo v roce 2018 oproti dlouhodobým
průměrům jen minimální posuny: spokojenost vzrostla o 1 p.b. na hodnotu 83 %,
index originality činil 66 %, míra zaujetí kulturními žánry 69 %.
• Indexy indikátorů vycházejících z trackingového šetření zůstaly rovněž na prakticky
stejné úrovni jako v roce 2017, pouze u spokojenosti s pokrytím špičkových
sportovních akcí jsme zaznamenali pokles o 5 p.b. na hodnotu 66 %. Důvodem jsou
strukturální změny ve vlastnictví vysílacích práv na sportovní pořady, které zčásti přešly
na placené komerční kanály.
• Pro 66 % diváků je ČT hlavní televizí pokud jde o české filmy, pro 40 % hlavním médiem
pro sledování českých seriálů. 37 % vnímá Českou televizi jako hlavní v oblasti
kulturních pořadů.
únor 2019 76
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
PODÍL JEDNOTLIVÝCH UMĚLECKÝCH SMĚRŮ NA VŠECH VYSÍLANÝCH
UMĚLECKÝCH POŘADECH
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Hudba Film
Malířství Architektura, design, užité umění
Divadlo Literatura
Televize Sochařství
Kombinované a ostatní umělecké směry
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 16% 10% 12% 13% 8% 6% 5% 1% 30%
2017 19% 13% 8% 14% 10% 7% 3% 2% 24%
2018 20% 12% 17% 8% 8% 5% 3%1% 26%
únor 2019 77
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
2018: MÍRA OČEKÁVÁNÍ RŮZNÝCH TYPŮ UMĚLECKÝCH POŘADŮ VE VYSÍLÁNÍ
Zdroj: Tracking ČT
0% 5% 10% 15% 20% 25% 30%
POP-ROCK 24%
DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY 21%
AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 19%
KLASICKÁ HUDBA 15%
LITERATURA 14%
SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 14%
VÝTVARNÉ UMĚNÍ 11%
UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 10%
ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI 9%
OPERA 8%
JAZZOVÁ A ETNO HUDBA 5%
únor 2019 78
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
PODÍL JEDNOTLIVÝCH PODŽÁNRŮ NA DOKUMENTÁRNÍCH POŘADECH
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Umění a média Humanitní vědy Přírodní vědy Medailon
Přírodopisy a cestopisy Dokureality Neurčeno
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 17% 20% 11% 9% 34% 2% 7%
2017 17% 26% 13% 10% 30% 2% 3%
2018 17% 29% 13% 11% 25% 2% 3%
únor 2019 79
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
PODÍL JEDNOTLIVÝCH SPORTŮ NA SPORTOVNÍM VYSÍLÁNÍ ČT
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Fotbal Lední hokej Cyklistika Tenis
Motorismus závodní Biatlon Lehká atletika Basketbal
Volejbal Florbal Ostatní a komb. sporty
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 19% 13% 6% 6% 4% 4% 3% 3% 3% 2% 36%
2017 19% 13% 8% 3% 3% 4% 3% 4% 4% 3% 36%
2018 20% 13% 8% 4% 4% 4% 3% 3% 3% 2% 36%
únor 2019 80
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
2018: MEDIÁLNÍ PARTNERSTVÍ ČT PŘI VÝZNAMNÝCH CHARITATIVNÍCH
PROJEKTECH
Zdroj: ČT
Charitativní projekty
Subjekt Projekt/Kampaň
Asistence Asistujeme
Celé Česko čte dětem Celé Česko čte dětem s Déčkem
Česká asociace paraplegiků CZEPA Banal fatal – banální situace, fatální následky
Člověk v tísni Skutečný dárek
Debra Nemoc motýlích křídel
Elpida Život začíná po 60
Každý koš pomáhá Každý koš pomáhá
Liga proti rakovině Český den proti rakovině
Mamma Help Mamma Help pomáhá ženám s rakovinou prsu
Nadace Charty 77/Konto bariéry Konto bariéry
Nadace rozvoje občanské společnosti Pomozte dětem
Nadace Via Cena Via Bona
Nadační fond Českého rozhlasu Světlo pro Světlušku
Výbor dobré vůle Olgy Havlové Ceny Olgy Havlové
Zdravotní klaun Přidej se k dobrým lidem
únor 2019 81
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
2018: MEDIÁLNÍ PARTNERSTVÍ ČT PŘI VÝZNAMNÝCH KULTURNÍCH
UDÁLOSTECH
Zdroj: ČT
Subjekt Kulturní události
Člověk v tísni
MFF Praha – FEBIOFEST Událost
Pražské jaro Festival Jeden svět
FILMFEST MFF FEBIOFEST
Smetanova Litomyšl Hudební festival Pražské jaro
Film Servis Festival Karlovy Vary MFF pro děti a mládež Zlín
Asociace českých filmových klubů Hudební festival Smetanova Litomyšl
Colours of Ostrava MFF Karlovy Vary
DOC.DREAM services LFŠ Uherské Hradiště
Profil Media Colours of Ostrava Meltingpot
Národní muzeum MF dokumentárních filmů Ji.hlava
Česká filharmonie Designblok, Prague Design and Fashion Week
Národní divadlo výstava Keltové, výstava Světlo a život
Národní technické museum výstava Má vlast
Národní galerie operní, činoherní a baletní představení
výstava Made in Czechoslovakia
výstavní projekty 2018
únor 2019 82
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
KOMENTÁŘ
• Hudba, malířství a film byly v roce 2018 nejčastěji prezentovanými uměleckými směry v
rámci odvysílaných uměleckých pořadů.
• Na odvysílaných dokumentech mají tradičně největší podíl ty z oblasti humanitních věd
(především historie a sociologie), dále pak formáty s přírodovědnou a cestopisnou
tématikou. Historické dokumenty se v roce 2018 výraznou měrou věnovaly 100. výročí
vzniku československého státu.
• Meziroční nárůst podílu malířství na uměleckých žánrech byl zapříčiněn uvedením jak
nových titulů (například pořadů Německé umění, Skandinávské umění nebo dvou řad
Potrava duše a těla), tak znovuuvedením některých osvědčených sérií, například
Dobrodružství moderního umění, Profily velikánů či Velikáni umění.
• Struktura času věnovaného jednotlivým sportovním odvětvím se v roce 2018 příliš
nezměnila, a to i přes značný prostor věnovaný pestrému sportovnímu vysílání ze ZOH v
Jižní Koreji. Celkový podíl ledního hokeje zůstal beze změny, podíl fotbalu se díky MS v
Rusku zvýšil o 1 p.b. na 20 %. Fotbal a hokej zůstávají nadále dvěma jednoznačně
nejfrekventovanějšími sporty na obrazovce České televize.
• Česká televize podporuje mnoho kulturních a charitativních akcí, některé již celou řadu
let. Kulturně-společenské události reprezentují například Pražské jaro či MFF Karlovy Vary,
charitativní projekty zase pořady Pomozte dětem, Světlo pro světlušku či Konto bariéry.
únor 2019 83
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
VÝSTUPY PRO DIVÁCKOU SKUPINU ORIENTOVANOU NA KULTURU
Na následujících stranách přinášíme výstupy pro specifickou skupinu diváků výrazně orientovaných na kulturu. Do
skupiny byli zařazeni diváci a divačky splňující níže uvedenou definici.
Definice divácké skupiny
Diváckou skupinu orientovanou na kulturu tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně očekávají
kulturní zážitek a denně či téměř denně se věnují četbě knih, nebo se alespoň 1x týdně věnují poslechu vážné
hudby, anebo alespoň 1x měsíčně navštěvují muzea, galerie, umělecké výstavy či navštíví koncert, divadelní
představení, taneční představení, operu či balet.
únor 2019 84
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
2018: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH UMĚLECKÝCH POŘADŮ* A ČT ART V
OBECNÉ POPULACI A MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA KULTURU
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50%
Zásah UMĚLECKÝCH pořadů (ATO) 31%
41%
Zásah ČT ART (ATO) 5%
12%
Celá populace 15+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
únor 2019 * „Umělecké pořady“ zahrnují všechny pořady ČT art, hudební pořady a filmy či dokumenty pro náročného diváka 85
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ UMĚLECKÝMI POŘADY VE
SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA KULTURU
Zdroj: DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 84%
85%
85%
Originalita - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 75%
65%
73%
Míra zaujetí - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 2016 2017 2018 80%
únor 2019 78%
72%
86
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
2018: POSTOJ DIVÁKŮ ČT ART K PROSTORU, KTERÝ JE VE VYSÍLÁNÍ VĚNOVÁN
JEDNOTLIVÝM UMĚLECKÝM ŽÁNRŮM
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
AUTORSKÉ A UMĚLECKÉ DOKUMENTY 86% 14%
UŽITÉ UMĚNÍ - ARCHITEKTURA A DESIGN 86% 14%
DIVÁCKY NÁROČNĚJŠÍ A UMĚLECKÉ FILMY 84% 16%
ALTERNATIVNÍ KULTURA, ZAČÍNAJÍCÍ UMĚLCI 84% 16%
KLASICKÁ HUDBA 81% 19%
SCÉNICKÉ UMĚNÍ: DIVADLO, BALET, OPERA 78% 22%
OPERA 75% 25%
JAZZOVÁ A ETNO HUDBA 71% 29%
POP-ROCK 67% 33%
VÝTVARNÉ UMĚNÍ 65% 35%
LITERATURA 60% 40%
Dostatečný prostor Nedostatečný prostor
únor 2019 87
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah uměleckých pořadů ČT (pořady ČT art, hudební pořady a
filmy či dokumenty pro náročného diváka) činil v minulém roce 31 %, v cílové
skupině diváků s vysokým kulturním očekáváním dokonce 41 %.
• Spokojenost s uměleckými pořady zůstala na stejné úrovni jako v roce 2017 (85 %),
index originality uměleckých pořadů se vrátil k úrovni z roku 2016 (73 %). K poklesu o
6 p.b. na 72 % došlo u míry zaujetí uměleckými pořady.
• ČT art podle názorů diváků orientovaných na kulturu vytváří dostatečný prostor pro
jednotlivé umělecké žánry. Diváci ČT art jsou spokojeni zejména s vysílací plochou,
kterou dostávají autorské a umělecké dokumenty a obecně filmy pro náročnějšího
diváka.
únor 2019 88
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – Prezentace regionů České republiky,
Evropy a světa
únor 2019 89
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
ZÁSAH, SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ REGIONÁLNÍMI POŘADY
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 10%
11%
11%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV) 82%
81%
81%
Originalita regionálních pořadů (DKV) 62%
47%
50%
69%
Zaujetí regionálními pořady (DKV) 59%
63% K
2016 2017 2018
únor 2019 90
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
POČET MĚST A OBCÍ ZMÍNĚNÝCH V POŘADU UDÁLOSTI V REGIONECH
Zdroj: Media Tenor
0 200 400 600 800 1 000 1 200 1 400 1 600
UvR Praha 656
685
755
UvR Brno 412
440
507
UvR Ostrava 272
286
299
Počet celkově zmíněných obcí ČR (napříč UvR) 1 182
1 229
1 339
2016 2017 2018
únor 2019 91
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
TS Brno 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
TS Ostrava 8% 8% 10% 9% 9% 9% 9% 10%
ČT Praha 8% 8% 9% 9% 9% 9% 9% 10%
84% 84% 82% 82% 82% 82% 82% 80%
TS Brno
TS Ostrava 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
ČT Praha 15% 14% 15% 13% 13% 14% 14% 14%
12% 11% 11% 12% 12% 12% 11% 12%
TS Brno 74% 76% 74% 75% 75% 74% 75% 74%
TS Ostrava
ČT Praha 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
10% 10% 11% 11% 12% 12% 12% 12%
12% 12% 12% 13% 14% 13% 16% 15%
79% 78% 77% 76% 74% 75% 72% 73%
únor 2019 92
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah regionálních pořadů ČT se dlouhodobě pohybuje kolem
jedné desetiny všech televizních diváků. V porovnání s rokem 2017 zůstal nezměněný
na hodnotě 11 %.
• Rovněž spokojenost diváků s regionálními pořady vykazuje dlouhodobě stabilní
výsledky, stejně jako v roce 2017 byla na úrovni 81 %. Naopak u vnímané originality a
zaujetí regionálními pořady jsme oproti minulému roku zaznamenali nárůst na
hodnotu 50 % (+3 p.b.), respektive 63 % (+4 p.b.)
• Stejně jako v roce 2017 došlo i v roce 2018 k meziročnímu nárůstu celkového počtu
obcí zmíněných v pořadu Události v regionech. Během roku 2018 bylo ve všech třech
regionálních mutacích pořadu zmíněno celkem 1 339 českých sídel.
• Podíl studií na vysílání ČT jako celku zůstává dlouhodobě stabilní, nicméně v roce
2018 zaznamenalo TS Brno i TS Ostrava shodně navýšení podílu o 1 p.b. na 10 %.
Pořady ČT Praha se podílely na vysílání z 80 %. U kanálu ČT1 došlo k mírnému
meziročnímu nárůstu podílu TS Ostrava (+1 p.b), u ČT2 naopak TS Ostrava
zaznamenala meziroční pokles o 1 p.b., a to na úroveň 15 %. Podíly pořadů z TS Brno
zůstaly u obou kanálů neměnné, tedy 14 %, respektive 12 %.
• Podíl pořadů vyrobených v ČT Praha poklesl u ČT1 o 1 p.b., u ČT2 naopak o 1 p.b.
meziročně narostl.
únor 2019 93
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
PODÍL DOMÁCÍCH, EVROPSKÝCH A MIMOEVROPSKÝCH POŘADŮ NA VŠECH
POŘADECH PODLE JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
2016 2017 2018
Domácí tvorba Domácí tvorba Domácí tvorba
Evropská tvorba Evropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba
Dramatické 31% 41% 28% Dramatické 34% 31% 35% Dramatické 35% 31% 34%
Zábavné Zábavné Zábavné
Hudební 96% Hudební 97% Hudební 96%
Sportovní* 81% 13% Sportovní* 72% 19% Sportovní* 81% 12%
Zpravodajské Zpravodajské Zpravodajské
Publicistické 62% 21% 17% Publicistické 96% 3% Publicistické 73% 20%
Dokumentární Dokumentární Dokumentární
99% 99% 99%
Vzdělávací Vzdělávací Vzdělávací
Náboženské 100% Náboženské 100% Náboženské 100%
46% 42% 12% 54% 34% 12% 52% 40% 8%
85% 11% 83% 12% 77% 17%
97% 99% 99%
únor 2019 * U sportovních pořadů jsou do evropské a mimoevropské tvorby započítávány i pořady vyrobené ČT, ovšem na území jiného státu (typicky MS ve fotbale a ZOH) 94
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
ZEMĚ PŮVODU DOKUMENTÁRNÍCH POŘADŮ
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Česká republika Spojené království Francie USA
Německo Kanada Austrálie Ostatní státy celkem
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 46% 19% 15% 5% 5% 4% 1% 5%
2017 54% 15% 13% 7% 3% 3%1%4%
2018 52% 14% 20% 4% 3%2%1%4%
únor 2019 95
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
PODÍL ZPRÁV Z DOMOVA, EVROPY A SVĚTA NA VYSÍLÁNÍ ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: Media Tenor
Zprávy z domova Zprávy z Evropy Zprávy ze světa
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 57% 26% 17%
2017
2018 61% 23% 16%
61% 23% 16%
Zprávy z domova Zprávy z Evropy Zprávy ze světa
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 68% 20% 12%
2017
2018 70% 18% 12%
68% 20% 12%
únor 2019 96
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
KOMENTÁŘ
• Stejně jako v předchozích letech činí podíl domácí tvorby na zábavních, zpravodajských,
publicistických a náboženských pořadech České televize minimálně 96 %. Meziroční
pokles podílu pořadů vyrobených v ČR u sportovních pořadů (z 96 % na 73 %) je
způsoben především velkými světovými sportovními akcemi, které v roce 2018 proběhly,
tedy Zimními olympijskými hrami a Mistrovstvím světa ve fotbale.
• Výraznou převahu domácí tvorby vidíme u hudebních (81 %) a vzdělávacích pořadů (77
%). Nadpoloviční podíl registrujeme u pořadů dokumentárních (52 %) a třetinový u
pořadů dramatických, u kterých je zároveň nejvyšší podíl zastoupení mimoevropské
tvorby.
• Pokud jde o dokumentární pořady, došlo k výraznému navýšení podílu původních
francouzských dokumentů (ze 13 % na 20 %). Zastoupení pořadů britské provenience
zůstalo meziročně víceméně beze změny, zato podíl dokumentů z USA klesl ze 7 % na 4
%. Pořady z ostatních zemí vyplnily desetinu vysílacího času věnovaného dokumentům.
• Ve vysílání zpravodajského kanálu ČT24 bylo stejně jako v roce 2017 věnováno 61 %
času zprávám z České republiky. Zprávy z Evropy (mimo ČR) tvořily v roce 2018 necelou
čtvrtinu vysílacího času ČT24 (23 %) a zprávy z jiných kontinentů 16 %.
• V hlavní zpravodajské relaci Události bylo zastoupení zpráv z domova ještě vyšší, a to
68 %. Meziročně došlo k navýšení podílu zpráv z Evropy z 18 % na 20 %.
únor 2019 97
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
2018: PODÍL INFORMACÍ SOUVISEJÍCÍCH S PRAHOU NA REGIONÁLNÍM
OBSAHU VYBRANÝCH ZPRAVODAJSKÝCH RELACÍ ČT
Zdroj: Media Tenor
Praha Ostatní regiony
Události 23% 77%
Události v regionech (Praha) 9% 91%
Události v regionech (Brno) 99%
Události v regionech (Ostrava) 99%
Události, komentáře 34% 66%
Události v kultuře 55% 45%
únor 2019 98
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
2018: PODÍL JEDNOTLIVÝCH KRAJŮ ČR NA REGIONÁLNÍM ZPRAVODAJSTVÍ
POŘADU UDÁLOSTI
Zdroj: Media Tenor
30%
25%
25%
20%
15% 12%
10% 11%
10%
5%
0% 5% 5% 5% 5% 5% 4% 4% 4%
3% 3%
únor 2019 99
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
KOMENTÁŘ
• Podíl příspěvků o Praze na všech regionálních příspěvcích odvysílaných v hlavní
zpravodajské relaci Události činil 23 %. V Událostech, komentářích byla Praha
zdrojem třetiny příspěvků z regionů, na Událostech v kultuře se podílela více než z
poloviny.
• V podílu jednotlivých krajů na regionálním vysílání Událostí je patrný výrazně vyšší
podíl příspěvků vázaných na Prahu, ale je to přirozeně dáno tím, že v Praze sídlí
Parlament, Úřad vlády, Kancelář prezidenta a většina centrálních institucí. Podíl
ostatních krajů na vysílání víceméně odpovídá podílu na populaci.
únor 2019 100
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – Podpora nových médií a technologií
únor 2019 101
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
VNÍMÁNÍ ČT V SOUVISLOSTI SE ZAVÁDĚNÍM NOVÝCH TECHNOLOGIÍ A
POSKYTOVÁNÍM ONLINE OBSAHU
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímání vedoucího postavení ČT při zavádění nových technologií 59%
pro sledování programu (TRA) 59%
61%
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 64%
obsahu prostřednictvím internetových stránek a mobilních 62%
62%
aplikací (TRA)
74%
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 72%
obsahu prostřednictvím internetového archivu iVysílání (TRA)
72% K
2016 2017 2018
únor 2019 102
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ZA MĚSÍC
Zdroj: NetMonitor
0 500 000 1 000 000 1 500 000 2 000 000 2 500 000 3 000 000
1 752 328
www.ceskatelevize.cz 2 187 419
2 620 437
www.ivysilani.cz 404 917
467 111
558 438
www.ct24.cz 557 386
816 677
985 623
www.ctsport.cz 488 492
538 553
685 512
decko.ceskatelevize.cz 182 122
221 751
254 034
2016 2017 2018
únor 2019 103
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
VÝVOJ POČTU INSTALOVANÝCH APLIKACÍ V MOBILNÍCH ZAŘÍZENÍCH SE
SYSTÉMEM ANDROID
Zdroj: ČT – Nová média
www.ivysilani.cz www.ct24.cz www.ctsport.cz
1 400 000 657 332 812 437 953 354 1 056 821 1 217 063
1 200 000 530 683 662 630 802 057 882 096 1 041 410
1 000 000 272 430
301 846 328 408 352 330 392 946
800 000 2014
600 000 2018
400 000
200 000
0
2015 2016 2017
únor 2019 104
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: SLEDOVANOST ARCHIVU ČT A VYSÍLÁNÍ ČT NA INTERNETU V POPULACI
0+ (MINUTY/MĚSÍC)
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
0 5 10 15 20 25
Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu iVysílání 21
ČT
Průměrný čas strávený celkem sledováním živého vysílání ČT na 12
internetu
Průměrný čas strávený sledováním vysílání ČT24 na internetu 0,4
Průměrný čas strávený sledováním vysílání ČT sport na internetu 6
Průměrný čas strávený sledováním HbbTV ČT 4
únor 2019 105
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Ukazatele mapující vnímání ČT jako poskytovatele zábavného a užitečného obsahu na
internetu zůstávají na podobných hodnotách jako v minulých letech. K nárůstu o 2 p.b. došlo
u vnímání vedoucího postavení ČT v zavádění nových technologií.
• V roce 2018 zaznamenaly všechny měřené internetové stránky ČT meziroční nárůst
návštěvnosti, v průměru o 20 %. Primárním důvodem je změna metodiky měření v rámci
projektu NetMonitor, která byla zavedena v červenci 2017, svoji roli nicméně sehrála také
atraktivní nabídka ČT sport v loňském roce, kdy se konala řada významných sportovních
událostí. Vyšší návštěvnost webů podpořily také prezidentské volby v lednu a komunální a
senátní volby v říjnu. Výkonu webů dále pomohly premiérové tituly v nabídce ČT1 a na
iVysílání (StarDance, Dukla 61, Metanol, Rédl nebo Vzteklina).
• Výrazný nárůst návštěvnosti webu ČT Sport (+27 % unikátních uživatelů za měsíc) mají na
svědomí výše zmíněné globální sportovní události. Významné domácí politické události se
podílely na nárůstu návštěvnosti ČT24 o 21 %.
• iVysílání ČT zaznamenalo meziroční nárůst návštěvnosti o 20 %, což je nepochybně
důsledkem rostoucí nabídky pořadů k přehrání.
• Také interaktivní web decko.ceskatelevize.cz dokázal v roce 2018 navýšit návštěvnost, a to o
15 %. Web Déčka navštívilo každý měsíc v průměru 254 tisíc unikátních uživatelů, a to i díky
tradičně úspěšným projektům Velikonoční kalendář a Adventní kalendář.
únor 2019 106
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Počet instalovaných aplikací v mobilních zařízeních se systémem Android v roce
2018 opět vzrostl. Aplikací iVysílání již disponuje více než 1,2 milionu mobilních
zařízení. Podobný trend sledujeme i u aplikací ČT24 (necelých 400 tisíc instalací) a
ČT sport (více než milion instalací).
• Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu ČT v roce 2018 dosáhl
na hodnotu 21 minut za měsíc. U živého vysílání ČT uživatelé internetu strávili
průměrně 12 minut měsíčně. Vysoký byl také počet minut strávených u vysílání ČT
sport, který byl způsobený hlavně atraktivní nabídkou v první polovině roku 2018.
• Vysokou živou sledovanost na webu vykazovaly zejména Zimní olympijské hry v
Jižní Koreji a MS v hokeji konané v květnu v Dánsku. Vůbec nejvyhledávanějším
on-line přenosem byl hokejový zápas mezi Českem a Ruskem na ZOH, který živě
sledovalo 164 tisíc diváků.
• V rámci MS v hokeji byly nejvíce sledovány zápasy české reprezentace s týmy USA
a Ruska, které živě na webu sledovalo 89, respektive 84 tisíc lidí.
• Internetové diváky ČT zaujalo také MS ve fotbale, kde nejsledovanějším zápasem
bylo semifinále mezi Chorvatskem a Anglií, sledované živě 55 tisíci diváků.
únor 2019 107
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: PŘÍKLADY SLEDOVANOSTI TELEVIZNÍCH POŘADŮ NA INTERNETU
(V TISÍCÍCH)
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
Název pořadu Kanál Živá Odložená Odložená Příspěvek
sledovanost v sledovanost v sledovanost odložené
Prezidentský duel - finále ČT1 + ČT24 na internetu 7 sledovanosti k
Kouzelník Žito ČT1 TV, CS 4+ TV, CS 4+ dní, CS 4+ živé v TV
Marie Terezie ČT1
StarDance IX ...když hvězdy tančí ČT1 2 701 90 59 6%
Metanol ČT1 2 563 398 41 17%
Vzteklina ČT1 2 059 173 63 11%
Dukla 61 ČT1 1 486 109 43 10%
Labyrint III ČT1 1 240 160 66 18%
První republika III ČT1 1 234 196 86 23%
Rašín ČT1 999 137 68 21%
Rédl ČT1 791 127 72 25%
Zahradnictví ČT1 727 129 75 28%
Dabing Street ČT1 685 59 29 13%
Manželské etudy po 35 letech ČT2 664 105 51 24%
Lynč ČT1 593 82 29 19%
Infiltrace - Obchod se zdravím ČT1 573 139 78 38%
Černé zlato ČT2 524 52 23 14%
Rudí prezidenti ČT2 523 70 36 20%
Nerodič ČT2 510 19 50 14%
350 49 21 20%
172 33 14 27%
158 16 17 21%
únor 2019 108
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Pro Českou televizi je důležitá i sledovanost pořadů na internetu a odložená sledovanost v
televizi. Nejsledovanějším pořadem roku 2018 na internetu byl seriál Vzteklina. Každý jeho
díl si do sedmi dnů po odvysílání pustilo na webu v průměru 86 tisíc osob (dalších 196 tisíc
potom odloženě v TV). Internetové diváky také zaujal seriál Dabing Street (78 tisíc), mezi další
tituly úspěšné na webu patřila třetí řada seriálu První republika, kterou si průměrně na
internetu přehrálo 75 tisíc diváků, nebo seriál Labyrint III se 72 tisíci internetovými diváky.
Velmi úspěšné byly také minisérie Dukla 61 a Metanol, které si na internetu průměrně
přehrálo 68, respektive 66 tisíc diváků (dalších 137 a 160 tisíc následně odloženě v televizi).
• Z pořadů ČT2 nejvíce zaujal cyklus Manželské etudy po 35 letech, jehož každý díl si přehrálo
odloženě na webu v průměru 23 tisíc osob. Diváky zaujal také dvoudílný cyklus Černé zlato
(21 tisíc internetových diváků).
• Rekordmanem v podílu odložené sledovanosti na celkovém počtu diváků se stal seriál Dabing
Street. Odložená sledovanost (na internetu a v TV) navýšila tu živou o 38 %.
• Ze zpravodajských pořadů byl na internetu nejsledovanějším Prezidentský duel – Finále, který
63 tisíc diváků sledovalo prostřednictvím živého streamu. Ze záznamu si jej na webu
přehrálo 59 tisíc diváků, dalších 90 tisíc pak odloženě v TV.
• Odložená sledovanost je cíleně podporována prostřednictvím nepořadových složek vysílání i
aktivitami na sociálních sítích.
únor 2019 109
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: VIDEOOBSAH – VÝVOJ TTS (CELKOVÝ ODSLEDOVANÝ ČAS V HODINÁCH
ZA DEN), ČESKÁ TELEVIZE – VŠECHNA VIDEA
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
274 000
208 000 136 000 206 000 197 000
174 000
174 000 180 000 186 000
167 000
134 000 147 000 95 000 92 000
148 000
115 000 84 000 116 000 132 000 132 000 112 000
138 000 97 000 37 000 79 000 112 000
75 000 59 000 50 000 111 000 105 000 90 000 47 000 54 000 55 000
36 000
Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
Živě VOD
únor 2019 110
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: VIDEOOBSAH – PODÍL ODSLEDOVANÉHO ČASU (TTS)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
VŠECHNA VIDEA VČETNĚ VŠECHNA VIDEA BEZ
KOMERČNÍHO VYSÍLÁNÍ KOMERČNÍHO VYSÍLÁNÍ
únor 2019 Při interpretaci hodnot je třeba vzít v úvahu, že ČT měří od začátku projektu PEM-D 1. 1. 2018 všechny
platformy, tedy browsery (prohlížeče), mobilní a tablet aplikace i HbbTV. FTV Prima postupně během 1.
pololetí 2018 tyto platformy implementovala, zatímco TV Nova a TV Barrandov měří pouze prohlížeče.
111
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: VIDEOOBSAH – PODÍL ODSLEDOVANÉHO ČASU DLE PLATFOREM, TYPU
ZAŘÍZENÍ A ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ VČETNĚ APLIKACÍ V HbbTV
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
0% 20% 40% 60% 80% 100%
platforma Mobilní a tablet aplikace 7% HbbTV statický Počet spuštění
obsah – TOP denně
Browser - prohlížeč 79% aplikace
67% (Q2-Q4/2018)*
HbbTV 14% iVysílání
teletext 168 000
typ zařízení Počítač iVysílání ČT :D 55 000
Mobilní telefon TV program 33 000
Panorama 10 000
Tablet 10 000
TV (HbbTV + browser)
11% Během MS v hokeji v květnu a MS ve
7% fotbale v červnu a červenci 2018 byly
spuštěny speciální aplikace HbbTV k
15% těmto sportovním událostem.
živé/archivní živě 39% Tzv. červený bod se automaticky
vysílání z archivu 61% denně zobrazil 2 806 000 krát,
záměrné zobrazení diváky ČT pak
denně proběhlo v 299 000 případech.
únor 2019 *Měření statického obsahu HbbTV je součástí projektu PEM-D od 1. 1. 2018, v Q1 nicméně probíhalo ještě v testovacím režimu. 112
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Z hlediska celkového času stráveného sledováním videoobsahu* byla Česká televize
v roce 2018 jednoznačným lídrem, když na ní připadlo 54 % veškerého přehraného
obsahu. Následovala FTV Prima (33 %), Nova TV (13 %) a TV Barrandov (0,3 %).
• Diváci sledovali videoobsah ČT především prostřednictvím prohlížečů, přes které bylo
přehráno 79 % z celkového času stráveného u videoobsahu ČT.
• Z hlediska typu zařízení stále dominoval osobní počítač (dvě třetiny veškerého
obsahu), 15 % přehrání ale již připadlo na televizory. Technologie HbbTV
zaznamenala kvartální nárůst i v průběhu roku 2018.
• 39 % videoobsahu ČT bylo přehráváno živě v reálném čase (jednalo se zejména o
sportovní přenosy a zpravodajství), 61 % pak z archivu.
* Videoobsahem ČT rozumíme jakékoli video umístěné na webu ČT, v mobilní aplikaci ČT nebo v nabídce HbbTV, ať už se jedná o pořad České televize nebo jiné video, typicky
krátké zpravodajské video, sportovní sestřih či doplňkové video pro děti.
únor 2019 113
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• V průměru jsme zaznamenali 583 tisíc spuštění (views) videí České televize, nejvíce
v únoru během ZOH v Jižní Koreji (961 tisíc views* denně). Kanály se na sledovanosti
podílely následovně:
• Web ČT24 zaznamenal denně v průměru 10 tisíc ** spuštění z prohlížečů a
dalších 5 tisíc z mobilní aplikace ČT24 (0,8 % celkového času videoobsahu ČT).
• Web ČT :D zaznamenal denně v průměru 41 tisíc views.**
• Web ČT sport a sportovní mobilní aplikace zaznamenaly denně v průměru 107
tisíc spuštění, z hlediska stráveného času se jednalo o 18 % veškerého
videoobsahu ČT.
• iVysílání (web a mobilní aplikace) zaznamenalo denně v průměru 408 tisíc
views, z hlediska stráveného času se jednalo o 67 % veškerého videoobsahu ČT.
• Na HbbTV připadá 14 % celkového času (64 tisíc views) stráveného přehráváním
videoobsahu ČT.
* U videoobsahu rozlišujeme tzv. views, neboli počet spuštění videa, a dále čas strávený sledováním v minutách či hodinách.
** Hodnota je obsažena v iVysílání, pod které jsou weby ČT24 a ČT :D zařazeny
únor 2019 114
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: POČET FANOUŠKŮ STANIC ČT24 A ČT SPORT NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
Zdroj: Facebook; Twitter; Instagram
0 50 000 100 000 150 000 200 000 250 000 300 000 350 000 400 000
306 000
348 000
32 000
232 000
203 000
45 000
únor 2019 115
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Sociální sítě se v posledních letech stávají platformou, na které lidé ve velké míře konzumují
zpravodajství. ČT24 má aktuálně nejvíce fanoušků na Twitteru – 348 tisíc v prosinci 2018.
Instagram ČT24 vznikl v listopadu 2017 a má 32 tisíc fanoušků.
• Na Facebooku stanici ČT24 narostla fanouškovská základna z 266 tisíc (leden 2018) na 306 tisíc
(prosinec 2018), což znamená navýšení během roku 2018 o celých 15 %. Dosah facebookového
profilu ČT24 byl v roce 2018 až milion oslovených unikátních účtů za den.
• Počet zhlédnutých videí na facebookové stránce ČT24 za rok 2018 byl 97,3 miliónu, v roce 2017
94,2 miliónu (nárůst o 3,3 % meziročně). Jedním z nesledovanějších videí na facebooku ČT24
byl videomapping na budově nově zrekonstruovaného Národního muzea na Václavském
náměstí v Praze v říjnu 2018, které ve dvou příspěvcích zaznamenalo více než milión přehrání
(viděl alespoň 3 vteřiny vcelku).
• Také sportovní kanál je velmi aktivní na sociálních sítích. ČT sport má na Facebooku 232 tisíc
fanoušků, na Twitteru 203 tisíce a na Instagramu 45 tisíc.
• Také většina zpravodajsko-publicistických pořadů má svůj facebookový profil. Například
Newsroom ČT24 – 21 tisíc fanoušků, Počasí ČT – 31 tisíc, Otázky V. Moravce – 63 tisíc, Reportéři
ČT – 15 tisíc, 168 hodin – 31 tisíc, Věda ČT24 – 31 tisíc.
únor 2019 116
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
CELKOVÉ HODNOCENÍ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT UŽIVATELI
Zdroj: On-line tracking ČT, zpracoval: NMS Market Research
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
www.ivysilani.cz
79%
www.ct24.cz 78%
www.ctsport.cz 79%
74%
77%
79%
77%
76%
77%
2016 2017 2018
únor 2019 117
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
2018: HODNOCENÍ RŮZNÝCH ASPEKTŮ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK
ČT UŽIVATELI
Zdroj: On-line tracking ČT, zpracoval: NMS Market Research
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Informační hodnota stránky 81%
83%
81%
Grafické provedení stránky 80%
79%
76%
Přehlednost stránky, orientace na stránce 82%
82%
80%
www.ivysilani.cz www.ct24.cz www.ctsport.cz
únor 2019 118
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
NET PROMOTER SCORE VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
(INDEX LOAJALITY DIVÁKŮ NA STUPNICI -100; +100)
Zdroj: On-line tracking ČT, zpracoval: NMS Market Research
-100 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100
66
www.ivysilani.cz 63
65
www.ct24.cz 40
44
58
51
www.ctsport.cz 53
53
2016 2017 2018
Poznámka: Indikátor NPS vychází z mezinárodně uznávané definice: Rozdíl procentního zastoupení těch, kteří na otázku: „Nakolik je
pravděpodobné, že byste doporučil/a zhlédnutí této webové stránky známému nebo kolegovi? 0 znamená, že byste stránku rozhodně
nedoporučil/a 10 znamená, že byste stránku určitě doporučil/a“ odpověděli 9 až 10 (loajální) a těch, kteří odpověděli 0 nebo 6 (neloajální
klienti). Hodnoty okolo 30 bodů jsou považovány za průměrné, hodnoty nad 50 vykazují velmi nadprůměrnou hodnotu loajality.
únor 2019 119
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Všechny tři sledované internetové stránky ČT dosahují podobně vysokého hodnocení.
Indexy iVysílání a ČT24 činí shodně 79 %, přičemž u ČT24 došlo v porovnání s rokem 2016 k
významnému pozitivnímu posunu o 5 p.b. U webu ČT sport došlo ke zvýšení o 1 p.b. na
hodnotu 77 %.
• Výrazně nadprůměrně jsou hodnoceny i jednotlivé aspekty internetových stránek ČT,
tedy jejich informační hodnota, grafické provedení a přehlednost či orientace na stránce.
Jednotlivé indexy jsou u všech sledovaných webů a u všech kritérií vždy vyšší než 75 %.
Vůbec nejvíce – a významně lépe než před rokem – návštěvníci ocenili informační
hodnotu webu ČT24 (83 %).
• Tzv. NET PROMOTER SCORE (NPS), neboli míra loajality diváků na stupnici -100 až +100, je
stále nejvyšší u iVysílání, kde činí +65 (meziroční nárůst o 2 body). Výrazný kladný
meziroční posun zaznamenal web ČT24 (z +44 na +58 bodů).
• Loajalita návštěvníků internetových stránek ČT24 i jejich celkové hodnocení rostou i přesto,
že v loňském roce nedošlo k jejich významným změnám. Nárůst kladného hodnocení tak
zřejmě souvisí s rostoucí sledovaností kanálu ČT24, obzvláště v prvním pololetí 2018.
• U webu ČT sport zůstal index meziročně beze změn na hodnotě +53 bodů.
• Všechny hodnoty NPS jsou výrazně nadprůměrné; loajalitu návštěvníků k uvedeným
webovým stránkám lze interpretovat jako mimořádně vysokou.
únor 2019 120
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY
Specifické divácké skupiny
• Skupiny definované pohlavím, věkem a nejvyšším dosaženým vzděláním
• Dětský divák = všichni diváci ve věku 4-12 let
• Náboženské skupiny
• Etnické skupiny
• Hendikepovaní
únor 2019 121
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Skupiny definované pohlavím, věkem a vzděláním
ZÁSAH VYSÍLÁNÍ A SOUHLAS S VÝROKY V JEDNOTLIVÝCH CÍLOVÝCH
SKUPINÁCH
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
Souhlas s výrokem „ČT Souhlas s výrokem
„ČT přináší i pořady,
Průměrný týdenní zásah nabízí dostatek pořadů, které komerční stanice
vysílání ČT v jednotlivých které odpovídají mému nevysílají.“ (TRA) S
skupinách (ATO) vkusu a mým zájmům.“
(TRA) S
Populace 18+ 2017 2018 2017 2018 2017 2018
Muži
Ženy 76% 76% 65% 63% 74% 76%
18-24 let
25-34 let 75% 75% 63% 63% 74% 75%
35-44 let
45-54 let 77% 76% 67% 63% 73% 76%
55-64 let
65 nebo více let 34% 33% 54% 55% 69% 71%
Základní 18+
Středoškolské bez maturity 18+ 57% 56% 55% 52% 72% 74%
Středoškolské s maturitou 18+
Vysokoškolské 18+ 76% 75% 68% 67% 78% 79%
83% 81% 68% 66% 79% 77%
88% 88% 63% 66% 73% 75%
91% 91% 72% 66% 70% 74%
67% 66% 62% 62% 67% 70%
79% 79% 67% 67% 70% 72%
75% 75% 66% 60% 77% 79%
78% 77% 59% 64% 78% 81%
únor 2019 122
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Skupiny definované pohlavím, věkem a vzděláním
2018: SPOKOJENOST S POŘADY ČT V JEDNOTLIVÝCH CÍLOVÝCH SKUPINÁCH
Zdroj: DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Populace 15+
82%
15 - 24 78%
25 - 34 82%
35 - 44 83%
45 - 54 83%
55 - 64
80%
65+ 82%
Muži 80%
Ženy 83%
únor 2019 123
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Skupiny definované pohlavím, věkem a vzděláním
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah České televize v divácké skupině 18+ zůstal meziročně nezměněn na
hodnotě 76 %.
• U mužů zůstala úroveň zásahu na stejné úrovni jako v roce 2017, u žen jsme zaznamenali
marginální pokles o 1 p.b.
• Mezi jednotlivými věkovými skupinami došlo u týdenního zásahu jen k nepatrným
meziročním poklesům. Stejně je tomu i v jednotlivých kategoriích vzdělání.
• Celkové míra souhlasu s výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému vkusu
a mým zájmům“ klesla o 2 p.b. na hodnotu 63 %. Největší pokles souhlasu s tímto výrokem
registrujeme u diváků ve věku 65+ (-6 p.b.) Naopak ve skupině 55-64 let jsme zaznamenali
nárůst o 3 p.b. Pokles se projevil i u diváků s maturitou (-6 p.b.), u vysokoškolsky vzdělaných
naopak kladný vztah k programu ČT vzrostl o 5 p.b.
• K meziročnímu nárůstu o 2 p.b. došlo u souhlasu s výrokem „ČT přináší i pořady, které
komerční stanice nevysílají.“ U mužů to bylo o 1 p.b., u žen dokonce o 3 p.b. K nárůstu došlo
hlavně u nejmladších a nejstarších diváckých skupin a registrujeme jej napříč všemi
vzdělanostními kategoriemi.
• Lehce vyšší spokojenost s pořady ČT vykazují diváci středního věku (35-54 let). Naopak pod
průměrem jsou diváci nejmladší (15-24 let) a ti ve věkové kategorii 55 až 64 let. Patrné jsou i
rozdíly mezi pohlavími, kdy ženy hodnotí pořady ČT o něco pozitivněji než muži.
únor 2019 124
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
2018: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH ČT, DĚTSKÝCH POŘADŮ A ČT :D VE
SKUPINÁCH 15+, 4-9 LET A 4-12 LET
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zásah CELÉ ČT (ATO) 74%
68%
64%
Zásah DĚTSKÝCH POŘADŮ (ATO) 30%
55%
49%
12% 53%
Zásah ČT :D (ATO) 46%
CS 15+ CS 4-9 let CS 4-12 let
únor 2019 125
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
PODÍL DOMÁCÍ A EVROPSKÉ TVORBY NA DĚTSKÝCH POŘADECH, VNÍMÁNÍ
PŮSOBENÍ ČT NA DĚTSKÉHO DIVÁKA
Zdroje: AOP ČT, PROVYS ČT, Tracking ČT
2016 Domácí tvorba Evropská tvorba Mimoevropská tvorba
2017 38% 36% 26%
2018 38%
38% 28% 34%
31% 31%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
72%
Vnímání ČT jako televize prezentující ve vysílání pro děti 70%
hodnoty slušnosti, vzdělanosti, úcty k národnostním
menšinám a k životnímu prostředí. (TRA)
72% K
2016 2017 2018
únor 2019 126
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
PODÍL JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ NA VŠECH DĚTSKÝCH POŘADECH
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Dramatické Vzdělávací Dokumentární Zábavné Publicistický Hudební Sportovní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2016 73% 12% 6% 6% 2%1%
2017 72% 14% 5% 5% 2%1%
2018 70% 21% 1%3%1% 3%
únor 2019 127
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah celým vysíláním České televize činil mezi dětmi ve věku 4-9
let 68 %. V širší cílové skupině 4-12 let to bylo 64 %.
• Zásah dětskými pořady ve skupině 4-9 let byl v minulém roce 55 %. Zásah ČT :D byl ve
stejné věkové skupině o 2 p.b. nižší.
• Podíl domácí tvorby na dětských pořadech zůstává dlouhodobě neměnný, už třetí rok
činí 38 %. V roce 2018 došlo ke zvýšení podílu odvysílané dětské evropské tvorby o 3
p.b., a to na úkor tvorby mimoevropské.
• Z hlediska žánrů drží mezi dětskými pořady nejvýraznější podíl nadále dramatické
pořady (70 %). Výrazný nárůst o 7 p.b. na hodnotu 21 % jsme zaznamenali u
vzdělávacích pořadů.
• V roce 2018 byla v premiéře vysílána řada nových vzdělávacích pořadů určených
dětem, např. Terčin zvířecí svět, Čím budu, až povyrostu? nebo My jsme ta mluvící
zvířata.
únor 2019 128
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Náboženské skupiny, etnické skupiny a hendikepovaní
2018: HLAVNÍ POŘADY A PROJEKTY ČT TÝKAJÍCÍ SE NÁBOŽENSKÝCH SKUPIN,
ETNICKÝCH SKUPIN A HENDIKEPOVANÝCH
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Název pořadu Divácká skupina Počet dílů Celková stopáž v
hodinách
Křesťanský magazín věřící 38
Uchem jehly věřící 33 16
Cesty víry věřící 30 14
Sváteční slovo věřící 38 13
Česko-německé století etnické menšiny 5 3
Sousedé etnické menšiny 15 4
Babylon etnické menšiny 79 4
Pět statečných hendikepovaní 5 14
Adventní koncerty 2018 hendikepovaní 4 3
Paralympijský magazín hendikepovaní 12 4
Klíč 2018 hendikepovaní 21 4
Televizní klub neslyšících 2018 hendikepovaní 21 9
XII. zimní paralympijské hry 2018 Pchjongčchang hendikepovaní 13 9
Hry VIII. zimní olympiády dětí a mládeže 2018 děti a mládež 112 12
Queer sexuální menšiny 20 35
9
únor 2019 129
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Náboženské skupiny, etnické skupiny a hendikepovaní
KOMENTÁŘ
• Česká televize věnuje nemalou část svého vysílacího času pořadům určeným pro
náboženské a národnostní divácké skupiny a hendikepované spoluobčany.
• Na předchozí straně uvádíme výběr pořadů určených právě těmto skupinám. Věřícím
byly věnovány například tituly Křesťanský magazín, Cesty víry, Sváteční slovo nebo
Uchem jehly.
• Pro národnostní menšiny připravila ČT pořady Sousedé, Babylon nebo Česko-
německé století.
• Hendikepovaným spoluobčanům byly zase určeny tituly jako Klíč, Televizní klub
neslyšících, Zprávy v českém znakovém jazyce nebo přenosy z XII. zimních
paralympijských her a Paralympijský magazín.
únor 2019 130
PŘÍLOHY
únor 2019 131
PŘÍLOHA 1 (1/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Media Tenor
• Media Tenor je ve středoevropském prostoru jedinou výzkumnou společností specializující se výhradně
na analýzu obsahu médií. Media Tenor působí na českém trhu od roku 1996, původně jako sdružení
InnoVatio – Media.
• Společnost s českými vlastníky je zapojena do mezinárodní asociace kanceláří Media Tenor
International. Mezinárodní asociace je dlouhodobým knowledge partnerem OECD.
• Základem nabídky společnosti je analýza mediální publicity, na kterou navazuje monitoring médií,
monitoring a analýzy sociálních sítí a diskusních fór a komunikační poradenství. Analytický a
konzultační servis společnosti Media Tenor využívá široká škála veřejných i privátních subjektů. S
Českou televizí spolupracuje společnost Media Tenor na dlouhodobé bázi.
NetMonitor
• Rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a
sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice.
• Zadavatelem projektu je SPIR, realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch).
• Výzkum je prováděn tzv. hybridním přístupem, tedy měřením jak na straně měřeného serveru (site-
centric), tak na straně internetového prohlížeče uživatele (user-centric).
únor 2019 132
PŘÍLOHA 1 (2/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Nielsen Admosphere
• Nielsen Admosphere je výzkumná agentura se zázemím nadnárodní společnosti Nielsen. Nabízí široké
portfolio produktů a služeb v oblasti marketingových a mediálních výzkumů, analýz a zpracování dat.
• Elektronické měření sledovanosti televize v ČR realizuje pro ATO od roku 2002 (do roku 2015 pod
jménem Mediaresearch). Součástí je i výzkum životního stylu, spotřebního a mediálního chování LSS.
• Nielsen Admosphere je členem profesních sdružení ESOMAR a SIMAR.
• Součástí skupiny Nielsen Admosphere je i společnost Adwind Software, která ČT od roku 2013
poskytuje software pro práci s daty z výzkumu sledovanosti.
NMS Market Research
• NMS Market Research je česko-slovenská agentura pro výzkum trhu, poskytující od roku 1999
komplexní služby napříč výzkumnými metodami a technikami.
• V České republice stála NMS Market Research u zavádění metody on-line průzkumu a vybudovala
jeden z prvních on-line panelů respondentů.
• NMS Market Research je členem profesních sdružení SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a
veřejného mínění) a ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného mínění).
• NMS Market Research spolupracuje s Českou televizí od roku 2013 a v současné době zpracovává
výsledky průzkumu spokojenosti návštěvníků webů České televize (on-line tracking).
únor 2019 133
PŘÍLOHA 1 (3/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
PhDr. Tomáš Trampota, PhD. (NYU Prague) a PhDr. Tereza Klabíková Rábová, PhD. (IKSŽ FSV UK)
• Tomáš Trampota je předním českým mediálním analytikem působícím na New York University Prague.
Jako člen týmu IKSŽ FSV UK se podílel na vypracování následujících hodnotících posudků:
Expertní posouzení vybraných analýz České televize leden 2015
Posouzení hodnocení plnění veřejné služby Českou televizí červenec 2015
Revize metodiky hodnocení úkolů veřejné služby ČT - Obecný cíl 1 srpen 2016
• V roce 2016 byla spolupráce rozšířena o hodnocení zpravodajských pořadů formou případových studií
zabývajících se prezentací významných událostí ve vysílání České televize. Druhou členkou analytického
týmu je Tereza Klabíková Rábová, odborná asistentka Institutu komunikačních studií a žurnalistiky
Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která se specializuje mimo jiné na lingvistiku a jazyk médií.
Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D. (KMKSŽ FF UP)
• Mgr. Marek Lapčík působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na Filozofické
fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se metodologií sociálních věd a mediálních studií
zejména, a to s důrazem na kvalitativní výzkumné postupy. Dlouhodobě se věnuje teorii zpravodajství a
možnostem jeho analýzy, úzce se zaměřuje také na teorii diskursu a diskursivní analýzu.
• Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D. působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na
Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Specializuje se na oborovou metodologii
mediálních studií, výzkum příjemců mediálních obsahů a na výzkum mediálních reprezentací,
především menšin a marginalizovaných skupin.
únor 2019 134
PŘÍLOHA 1 (4/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
KANTAR CZ (dříve TNS AISA)
• KANTAR CZ je přední českou agenturou zabývající se výzkumem veřejného mínění. Agentura byla
založena v roce 1990 a nyní spadá do mezinárodní sítě Taylor Nelson Sofres (TNS). TNS je součástí
nadnárodní skupiny Kantar, největšího globálního hráče na poli výzkumu trhu a veřejného mínění.
• KANTAR CZ je členem profesních sdružení ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného
mínění) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a zakládá si na striktním
dodržování oborových etických zásad.
• KANTAR CZ realizuje pro ČT trackingový výzkum od roku 2013.
únor 2019 135
PŘÍLOHA 2
METODIKA MĚŘENÍ KVALITATIVNÍCH PARAMETRŮ - DKV
• DKV (denní kontinuální výzkum) je interní panelový výzkum spokojenosti diváků ČT.
• Založen byl v roce 1972 v rámci Československé televize, od té doby funguje nepřetržitě,
což je společně s BBC evropské unikum.
• Panel respondentů čítá cca 1 000 diváků starších 15 let. Respondenti mají možnost
hodnotit pořady prostřednictvím online dotazníku nebo papírového dotazníku.
• Respondenti hodnotí TV pořady, které zhlédli, na stupnici 1-10, kde 1 = nejhorší hodnocení
a 10 = nejlepší hodnocení. Koeficient spokojenosti tedy nabývá hodnot 1 až 10.
• Kromě hodnocení spokojenosti se v rámci DKV zjišťuje i tzv. „Originalita“ a „Zaujetí“,
vyjádřené mírou souhlasu s následujícími výroky:
• Originalita: „Pořad byl neobvyklý, jiný než pořady stejného žánru.“ (odpověď - ano /ne)
• Zaujetí: „Pořad mne velmi zaujal, zapůsobil na mne.“ (odpověď - ano / ne)
• Spokojenost pro dětský kanál ČT :D je vzhledem k charakteru a zaměření kanálu zjišťována
odlišným způsobem než u ostatních kanálů ČT. Diváci při ní nahlížejí na programovou
nabídku ČT :D jako na celek a také ji tak hodnotí pomocí škály s klasickým školním
hodnocením 1 až 5, která je dětem i řadě rodičů bližší. Do hodnocení ČT :D jsou zapojeni
jak rodiče z panelu DKV, tak jejich děti. Data získaná od rodičů a dětí jsou analyzována
odděleně.
únor 2019 136
PŘÍLOHA 3
INFORMACE K SEMESTRÁLNÍMU TRACKINGOVÉMU VÝZKUMU ČT
• Jedná se o pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje dřívější
externí výzkumy realizované Českou televizi.
• V rámci kalendářního roku jsou vždy realizovány dvě vlny výzkumu, a to v květnu a
v listopadu. Sběr dat je prováděn kontinuálně, v období tří týdnů, a to formou osobních
rozhovorů se záznamem odpovědí do PC. Dotazován je reprezentativní vzorek dospělé
(18+) televizní populace ČR, v každé z vln minimálně 1 000 respondentů.
• Výběr respondentů je kvótní – kombinace pohlaví a věkových skupin, vzdělání, velikosti
místa bydliště a kraje. Výzkum realizuje nezávislá renomovaná agentura pro výzkum
veřejného mínění Kantar CZ (dříve TNS AISA).
• Pro účely celoroční zprávy jsou vždy spojována data z obou vln výzkumu realizovaných v
daném kalendářním roce. V případě pololetní zprávy jsou použita pouze data za poslední
semestr.
• Není-li tedy u konkrétních výstupů uvedeno jinak, činí minimální velikost vzorku u celoroční
zprávy 2 000 respondentů, u semestrální zprávy pak 1 000 respondentů.
únor 2019 137
PŘÍLOHA 4
METODIKA OBSAHOVÉ ANALÝZY NYU PRAGUE A IKSŽ FSK UK
Pro analýzu mediální prezentace významných událostí ve zpravodajském pořadu Události
České televize byla použita kombinace těchto kvalitativních metod:
a) analýza rámcování (framing analyses) zaměřená na to, jak byly události tematizovány a
které informace byly zdůrazněny jako klíčové;
b) nominalizace hlavních aktérů všímající si toho, jak jsou pojmenováváni hlavní aktéři z
hlediska neutrality a případné příznakovosti jazyka;
c) vizuální reprezentace tématu; jaké vizuální znaky byly použity pro reprezentaci aktérů a
tématu jako celku.
Metodologické zdroje:
Sedláková, R., Výzkum médií. Nejužívanější metody a techniky, Grada, 2014
Trampota, T., Vojtěchovská, M., Metody výzkumu médií, Portál, 2010
únor 2019 138
PŘÍLOHA 5
METODIKA ANALÝZY KMKSŽ FF UNIVERZITY PALACKÉHO V OLOMOUCI
V analýze byla užita kombinace kvantitativních a kvalitativních výzkumných postupů.
V kvantitativní části výzkumu byla využita výzkumná technika tzv. obsahové analýzy.
Obsahová analýza je ustálenou technikou analýzy dokumentů vycházející z pozitivistické
tradice zkoumání. Lze ji charakterizovat jako výzkumnou techniku pro kvantitativní,
systematický a objektivní popis zjevného obsahu komunikace.
Komplementárně byl vybraný vzorek podroben analýze vedené kvalitativními postupy
zaměřenými na identifikaci klíčových jevů a způsobů výstavby jednotlivých příspěvků
(například z hlediska užívání mediálních rutin). Základní užitou analytickou procedurou byly
postupy a principy zakotvené teorie.
únor 2019 139
PŘÍLOHA 6
ČESKÁ TELEVIZE JAKO PRŮKOPNÍK MĚŘENÍ SLEDOVANOSTI NA INTERNETU
• Díky neustále se zvyšující dostupnosti a rychlosti internetového připojení si lidé čím dál tím více
zvykají konzumovat televizní obsah on-line. Zvláště pro mladší cílové skupiny do 30 let se
internet stal klíčovou platformou. Chceme-li zjistit, jaký je celkový zásah obsahu vysílání,
nemůžeme internet při měření opomíjet.
• Česká televize proto v roce 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch (nyní Nielsen
Admosphere) vyvinula metodiku doplnění dat televizní sledovanosti daty sledovanosti vysílání
prostřednictvím internetu. Zásadním krokem bylo stanovení relevantního výpočtu celkové
sledovanosti odvysílaných televizních pořadů na internetu. Výsledný ukazatel‚ Rating000, je pro
cílovou skupinu 4+ srovnatelný s televizní sledovaností měřenou v rámci projektu ATO – Nielsen
Admosphere (tzv. peoplemetry).
• Při výpočtu sledovanosti pořadů na internetu pracujeme s daty naměřenými nástrojem
GemiusStream. Sledovanost uvádíme v tisících diváků. Rozhodným obdobím pro zahrnutí diváků
do celkové sledovanosti na internetu je buď 7, nebo 30 dní po odvysílání pořadu v televizi.
Výpočet sledovanosti na internetu je následující:
Sledovanost v ‘000 = celkový odsledovaný čas pořadu / délka pořadu / 1000
• Metodika je používána od začátku roku 2015 a byla schválena Asociací televizních organizací
(ATO). Naším cílem je, aby byla závazně akceptována celým televizním trhem.
• Ve finále mezinárodní soutěže Research Awards 2015 pořádané asociací IAB Europe v Berlíně
tato metodika postoupila mezi pět nejlepších ze 40 přihlášených.
únor 2019 140