Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 219251000560017 najdete zde
ZPRÁVA
O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ
______________________________________________________________________________________________________________________________________
ZA 1. POLOLETÍ 2019
22. srpna 2019
OBSAH
___________________________
1. PŘEHLED HLAVNÍCH UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ.........................................................3
2. VÝNOSY A NÁKLADY ...................................................................................................4
3. ROZVAHA ...................................................................................................................7
4. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY............................................................................................8
5. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH.................................................................................10
6. TELEVIZNÍ POPLATKY ................................................................................................11
7. INVESTICE.................................................................................................................12
8. PŘECHOD NA DVB-T2 (1080P) ...................................................................................13
9. ZÁVĚR ......................................................................................................................14
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 2
1. PŘEHLED HLAVNÍCH UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ
_______________________________________________________________________________________
Během 1. pololetí 2019 hospodařila Česká televize v souladu s rozpočtem. Níže uvedené hlavní ukazatele
shrnují výsledky hospodaření za 1. pololetí 2019 v porovnání s rozpočtem na celý rok 2019, stav finančního
majetku a počty evidovaných televizních přijímačů v porovnání se stavem na konci minulého roku.
Rozpočet 2019 (12 měsíců) Skutečnost 6 měsíců 2019 FINANČNÍ MAJETEK
PŘÍJEM Z TVP A VÝNOSY
PŘÍJEM Z 5 640 000
TELEVIZNÍCH
51 % PLÁN KONEC ROKU
POPLATKŮ 2019
(V TIS. KČ) VÝNOSY Z 670 000 (V MLD. KČ) 1,217
PODNIKATELSKÉ 1,781
47 %
ČINNOSTI
OSTATNÍ VÝNOSY 47 000 SKUTEČNÝ STAV K
30.6.2019
75 %
NÁKLADY 2 040 000 TELEVIZNÍ PŘIJÍMAČE
MZDOVÉ NÁKLADY 50 % 3 526 273 3 524 924
3 513 171 3 509 179
VÝROBNÍ ÚKOL
(V TIS. KČ) 2 285 000 (V KS)
PROVOZNÍ A
REŽIJNÍ NÁKLADY 49 %
1 689 000
48 % STAV K STAV K STAV K STAV K
31.12.2017 30.6.2018 31.12.2018 30.6.2019
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 3
2. VÝNOSY A NÁKLADY
___________________________________________________
Rozpočet výnosů a nákladů České televize je schvalován v ročních objemech jednotlivých kapitol.
Pro potřeby analýzy výsledků hospodaření za 1. pololetí roku 2019 jsou uvedeny skutečně dosažené
výnosy a náklady za 1. pololetí roku 2019 v porovnání s objemem schváleného rozpočtu na celý rok, a dále
porovnání skutečně dosažených výsledků se stejným obdobím předchozího roku, tj. s 1. pololetím 2018.
Porovnání rozpočtu 2019 (12 měsíců) se skutečností za 6 měsíců 2019
Rozpočet Skutečnost
# (v tis. Kč) 12 měsíců 6 měsíců Plnění %
1) výnosy z podnikatelské činnosti 2019 2019
2) ostatní výnosy
7) čerpání fondu televizních poplatků 670 000 314 034 47 %
VÝNOSY 47 000 35 166 75 %
3) mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění ke mzdám
4) výrobní úkol 5 957 000 2 796 503 47 %
5) provozní a režijní náklady
6) DPH bez nároku na odpočet 6 674 000 3 145 703 47 %
7) odpisy dlouhodobého majetku
7) odpisy ocenitelných práv, změna stavu, aktivace 2 040 000 1 020 020 50 %
NÁKLADY 2 285 000 1 120 665 49 %
1 689 000 811 203 48 %
160 000 60 826 38 %
490 000 223 170 46 %
10 000 -90 181 -
6 674 000 3 145 703 47 %
Z uvedeného porovnání vyplývá, že u hlavních položek nákladů, které představují výdaje peněžních
prostředků (tj. mzdy zaměstnanců, výrobní úkol, provoz a režie) je skutečnost za 6 měsíců na úrovni nebo
pod 50 % celoročního schváleného rozpočtu. U ostatních výnosů vyšší plnění je dáno především připsáním
úroků ze státních dluhopisů.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 4
Porovnání skutečnosti za 6 měsíců 2019 se skutečností za 6 měsíců 2018
Skutečnost Skutečnost
# (v tis. Kč) 6 měsíců 6 měsíců Rozdíl %
1) výnosy z podnikatelské činnosti 2018 2019
2) ostatní výnosy
7) čerpání fondu televizních poplatků 306 799 314 034 2%
VÝNOSY 37 906 35 166 -7 %
3) mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění ke mzdám
4) výrobní úkol 2 748 587 2 796 503 2%
5) provozní a režijní náklady
6) DPH bez nároku na odpočet 3 093 292 3 145 703 2%
7) odpisy dlouhodobého majetku
7) odpisy ocenitelných práv, změna stavu, aktivace 966 643 1 020 020 6%
NÁKLADY 1 325 144 1 120 665 -15 %
757 855 811 203 7%
70 154 60 826 -13 %
221 372 223 170 1%
-247 876 -90 181 -
3 093 292 3 145 703 2%
Komentář k výsledkům hospodaření za 1. pololetí 2019
1) Výnosy z podnikatelské činnosti dosáhly za 1. pololetí 47 % celoročního plánovaného objemu
a zahrnují především prodej reklamy, sponzoringu a práv. Výnosy z reklamy a sponzoringu dosáhly
za 1. pololetí vyššího objemu, než bylo plánováno. Barterových smluv bylo však uzavřeno méně, než
se předpokládalo. Vývoj ve 2. polovině roku bude záviset na situaci na reklamním trhu a chování
ostatních subjektů. V současné době se předpokládá, že plánovaný celoroční objem výnosů z
podnikatelské činnosti bude dosažen. Výnosy roku 2019 zahrnují i prodej jídel a zboží v rámci nového
systému provozování stravování pro zaměstnance, který byl zahájen v listopadu 2018.
2) Ostatní výnosy zahrnují zejména přijaté úroky z volných peněžních prostředků uložených
na bankovních účtech a ve státních dluhopisech, kurzové zisky, výnosy související s vymáháním
televizních poplatků (přirážky k televizním poplatkům, náhrady nákladů na právní zastoupení při
soudním vymáhání dlužných poplatků), výnosy z prodeje materiálu a dlouhodobého majetku a
náhrady škod od pojišťoven. Vyšší plnění za 1. pololetí 2019 je dáno připsáním úroků ze státních
dluhopisů, prodejem vyřazených automobilů a prodejem pozemků v Brně Židenicích, které byly
převedeny na statutární město Brno se souhlasem Rady ČT.
3) Náklady na mzdy a zákonné pojištění ke mzdám dosáhly za 1. pololetí 50 % ročního plánovaného
objemu. Přesný vývoj ve druhém pololetí bude záviset na objemu přesčasů, nemocnosti a čerpání
dovolených. Nárůst mzdových nákladů oproti 1. polovině roku 2018 je dán celoročním dopadem
zvýšení mezd u vybraných skupin zaměstnanců, které se uskutečnilo v dubnu 2018 a reagovalo na
vývoj mezd na trhu práce.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 5
4) Výrobní úkol dosáhl za 1. pololetí 49 % celkových ročních plánovaných nákladů. Vývoj nákladů během
roku závisí na průběhu a dokončování výroby pořadů a nákupu licencí. Do výroby jsou zařazovány jen
pořady, na které jsou naplánovány finanční prostředky, a zároveň se průběžně sleduje, zda nedochází
k překročení rozpočtu jednotlivých projektů, aby byl dodržen roční rozpočet na veškerou výrobu.
Výrobní úkol za 1. pololetí 2019 byl nižší oproti stejnému období roku 2018 zejména z toho důvodu, že
v minulém roce se konaly zimní Olympijské hry a MS ve fotbale. Dále byly natáčeny nové výrobně
náročné pořady - úspěšný komediální seriál Zkáza dejvického divadla a mezinárodní koprodukční seriál
Princip slasti.
5) Provozní a režijní náklady dosáhly za 1. pololetí 48 % celkových ročních plánovaných nákladů a zahrnují
zejména náklady spojené s distribucí signálu (náklady na vysílací síť a přenosy), s programem (kolektivní
správa autorů a provozovací honoráře) a s výběrem televizních poplatků. Dalšími významnými
položkami jsou náklady na opravy a udržování, náklady na energie, ostatní osobní náklady, sociální
náklady, stravovací služby a prodej výrobků, výzkum sledovanosti a hodnocení naplňování veřejné
služby a podpora a rozvoj počítačových systémů. Za 1. pololetí nedošlo k žádné události, která by měla
významný vliv na plánované provozní a režijní náklady a předpokládá se, že skutečnost za celý rok
nepřesáhne rozpočet. Meziročně došlo ke zvýšení nákladů zejména zavedením nového systému
stravování pro zaměstnance, které je však částečně kompenzováno na straně výnosů. Česká televize
nese celkové náklady na nákup surovin a poskytování služby, zároveň ale realizuje výnosy za prodaná
jídla a zboží. Dále došlo meziročně k nárůstu cen energií.
6) DPH bez nároku na odpočet představuje náklad v podobě DPH, které musí Česká televize zaplatit svým
dodavatelům, ale nemůže si ho nárokovat zpět v plné výši. DPH bez nároku na odpočet tak zdražuje
České televizi nákupy služeb, materiálu, zboží. Výše DPH bez nároku na odpočet je dána objemem
všech uskutečněných nákupů (tedy výrobních a provozních nákladů) v daném roce. Od roku 2018 je na
základě doporučení daňových poradců část DPH vztahující se k dlouhodobému majetku účtována jako
součást pořizovací ceny tohoto majetku.
7) Čerpání fondu televizních poplatků, odpisy dlouhodobého majetku, odpisy ocenitelných práv, změna
stavu a aktivace jsou účetní operace, které nepředstavují příjem nebo výdej finančních prostředků
a jsou ovlivněny skutečným dokončováním výroby, pořizováním pořadů a jejich odvysíláním, nákupem
majetku a přesným okamžikem jeho zařazení do používání.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 6
3. ROZVAHA
_____________________________________
(v tis. Kč) v netto hodnotách Stav k Stav k Změna
1. STÁLÁ AKTIVA 31.12.2018 30.6.2019 -50 002
Dlouhodobý nehmotný majetek
Dlouhodobý hmotný majetek 3 351 844 3 301 842 -15 557
Dlouhodobý finanční majetek -34 471
2. OBĚŽNÁ AKTIVA 708 982 693 425
Zásoby (hotové a rozpracované pořady) 26
Pohledávky 2 642 783 2 608 312
Finanční majetek -106 360
Jiná aktiva 79 105
AKTIVA 102 006
3 995 523 3 889 163 31 803
925 856 1 027 862 -181 313
-58 856
838 526 870 329
-156 362
1 962 439 1 781 126
268 702 209 846
7 347 367 7 191 005
(v tis. Kč) Stav k Stav k Změna
1. VLASTNÍ ZDROJE 31.12.2018 30.6.2019 14 492
Vlastní jmění
Sociální fond 6 362 964 6 377 456 6
Fond tv poplatků 0
2. CIZÍ ZDROJE 2 606 743 2 606 749 14 486
Krátkodobé závazky a jiná pasiva
PASIVA 16 413 16 413 -170 854
3 739 808 3 754 294 -170 854
984 403 813 549 -156 362
984 403 813 549
7 347 367 7 191 005
U aktiv a pasiv došlo k následujícím významnějším změnám:
Největší přírůstky u dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku představují televizní práva
k nakoupeným pořadům, distribuční filmy a nově pořízená televizní technika. Pokles dlouhodobého
hmotného majetku v netto hodnotách je dán odpisy za 1. pololetí 2019.
Pořady vlastní výroby určené k televiznímu vysílání jsou vykazovány jako zásoby. Stavy zásob ke konci
roku ukazují hodnotu rozpracovaných a ukončených pořadů, které zatím nebyly odvysílány. K jejich
dokončení a odvysílání na některém z programů České televize dojde v následujícím období.
Po odvysílání pořadu dochází ke snížení hodnoty zásob přes účty změny stavu zásob ve výkazu zisku
a ztráty. Ostatní zásoby tvoří materiál na skladě a publikace z Edice ČT.
Pohledávky a závazky viz kapitola č. 4
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 7
4. POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY Stav k Stav k Rozdíl
_________________________________________________________ 31.12.2018 30.6.2019 -27 364
-61 794
(v tis. Kč) 245 416 218 052 30 362
90 599
Odběratelé a dohadné účty 66 646 4 852
Poskytnuté zálohy 0
Pohledávky z předepsaných televizních poplatků 496 810 527 172 -58 856
Ostatní pohledávky -27 053
Opravná položka k pohledávkám 66 123 156 722
Jiná aktiva (zejména sportovní práva)
POHLEDÁVKY A JINÁ AKTIVA -36 469 -36 469
268 702 209 846
1 107 228 1 080 175
Pohledávky za odběrateli se vyvíjí v závislosti na prodaných objemech reklamy a ostatních komerčních
plnění. K 30. 6. 2019 nemá ČT žádné významné pohledávky z obchodních vztahů po splatnosti.
Poskytnuté zálohy zahrnují zejména předplacená televizní práva ke sportovním akcím. V 1. pololetí byla
vyúčtována záloha k MS v ledním hokeji 2019 a došlo k jejímu zaúčtování do nákladů.
Nárůst pohledávek z předepsaných televizních poplatků během 1. pololetí 2019 je běžnou skutečností,
která se opakuje každý rok (k 30. 6. 2018 činily pohledávky 518 mil. Kč) a je dána tím, že se pravidelně
každý měsíc předepisují poplatky podle aktuálního stavu evidence poplatníků, ale některé platby
přicházejí se zpožděním a jsou následně běžným způsobem upomínány, aby byly co nejdříve zaplaceny.
Předpokládá se, že stav pohledávek na konci roku bude srovnatelný se stavem na konci roku 2018.
Ostatní pohledávky zahrnují pohledávky za zaměstnanci, pohledávku z titulu DPH a jiné pohledávky.
Zvýšení ostatních pohledávek představují zejména pohledávky z titulu DPH, což souvisí s nevypořádanými
nároky DPH v běžných měsících u finančního úřadu.
Jiná aktiva představují hlavně již pořízená televizní práva, jejichž licence začíná až po 30. 6. 2019 nebo se
vztahují k akcím, které se budou konat v následujících letech. Pokles zůstatku jiných aktiv je dán zejména
užitím televizních práva a práv ke sportovním akcím, které se konaly v 1. polovině 2019.
(v tis. Kč) Stav k Stav k Rozdíl
Dodavatelé a dohadné účty 31.12.2018 30.6.2019 -185 174
Ostatní závazky a jiná pasiva 14 320
ZÁVAZKY A JINÁ PASIV 700 580 515 406
-170 854
283 823 298 143
984 403 813 549
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 8
Česká televize hradí své závazky v souladu s podmínkami dohodnutými se svými obchodními partnery.
Česká televize nemá závazky po lhůtě splatnosti, pouze eviduje závazky z důvodu smluvně dohodnutých
pozastávek nebo splátkového kalendáře.
Pokles závazků proti stavu k 31. 12. 2018 souvisí se zaplacením nákupů z posledních dvou měsíců před
koncem roku. K stejnému vývoji dochází pravidelně každý rok.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 9
5. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH
_____________________________________________________________________________________
Změnu stavu finančního majetku během 1. pololetí 2019 ukazuje následující přehled o peněžních tocích.
Z přehledu je vidět, že čistá změna peněžních prostředků a ekvivalentů před zohledněním mimořádných
výdajů a DPH bez nároku na odpočet dosáhla kladných 21 mil. Kč.
Přehled o peněžních tocích (cash flow) - v tis. Kč 1. POL 2019
Výnosy celkem 3 145 703
Náklady celkem před DPH bez nároku na odpočet 3 084 877
Výsledek hospodaření před DPH bez nároku na odpočet
60 826
Úpravy o nepeněžní operace a mimořádné položky 500 911
Čistý peněžní tok před změnami pracovního kapitálu 561 737
-270 933
Změna stavu pracovního kapitálu -157 639
Výdaje spojené s nákupem akvizic (ocenitelná práva) 133 165
Čistý peněžní tok před úroky a investiční činností
Přijaté úroky 8 917
Výdaje spojené s nabytím dlouhodobého majetku (mimo akvizice) -121 083
ČISTÁ ZMĚNA PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ A EKVIVALENTŮ ZA OBDOBÍ 20 999
Počáteční stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů (31. 12. 2018) 1 962 439
Čistá změna peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů za období 20 999
DPH bez nároku na odpočet -60 826
DPH bez nároku na odpočet vztahující se k dlouhodobému majetku -15 755
Výdeje související s přechodem na DVB-T2 (1080p)
Investice související s generační obměnou televizní techniky a infrastruktury -107 042
Konečný stav peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů (30. 6. 2019) -18 689
1 781 126
Na základě dosavadního vývoje hospodaření lze předpokládat, že plánovaný stav financích prostředků
k 31. 12. 2019 ve výši 1,217 miliardy Kč bude dodržen.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 10
6. TELEVIZNÍ POPLATKY
__________________________________________________________________________
Stav evidovaných televizních přijímačů (stav je uveden k danému dni)
Porovnání s koncem roku 2018 Stav k Stav k Rozdíl %
31.12.2018 30.6.2019
Domácnosti -0,1 %
Právnické osoby 3 309 207 3 305 987 0,9 %
STAV EVIDOVANÝCH TV PŘIJÍMAČŮ -0,04 %
217 066 218 937
3 526 273 3 524 924
Porovnání se stavem před 12 měsíci Stav k Stav k Rozdíl
30.6.2018 30.6.2019
Domácnosti 14 950
Právnické osoby 3 291 037 3 305 987 795
STAV EVIDOVANÝCH TV PŘIJÍMAČŮ
218 142 218 937 15 745
3 509 179 3 524 924
Oproti počátku roku se počet evidovaných přijímačů snížil o 1 349 (0,04 %). Naopak proti stavu k 30. 6.
2018 došlo k nárůstu o 16 tis. (0,5%) a to díky oslovovacím akcím, které proběhly ve 2. polovině roku 2018.
Během 1. pololetí 2019 probíhala oslovovací akce pro část domácností, které v minulosti nereagovaly na
výzvy k přihlášení se k placení televizního poplatku. V průběhu dubna 2019 bylo podruhé doporučeným
dopisem osloveno více jak 28 tis. domácností.
Příjem z televizních poplatků
Porovnání s rozpočtem Rozpočet Skutečnost Plnění %
Příjem z televizních poplatků (v tis. Kč) 2019 6 měsíců 51 %
Porovnání se stejným obdobím roku 2018
Příjem z televizních poplatků (v tis. Kč) 2019 Rozdíl
11 520
5 640 000 2 858 853
Skutečnost Skutečnost
6 měsíců 6 měsíců
2018 2019
2 847 333 2 858 853
Příjem z televizních poplatků se za 1. pololetí 2019 vyvíjel podle očekávání a dosáhl více než 50 % ročního
plánu. Díky většímu počtu evidovaných poplatníků byl příjem za 1. pololetí 2019 o 12 mil. Kč vyšší, než
za 1. pololetí roku 2018.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 11
7. INVESTICE
_____________________________________________________________
Plán na pořízení nových investic v roce 2019 činí 347 mil. Kč. Dále byly do roku 2019 převedeny prostředky
z minulého roku ve výši 159 mil. Kč. Jedná se o prostředky plánované na nákup dlouhodobého majetku,
které však nebyly použity, protože v roce 2018 nebyla dokončena realizace těchto investic. Na rok 2019 je
tedy plánována realizace investic v celkové hodnotě 506 mil. Kč.
INVESTICE
Plán na rok 2019*
Uskutečněná a probíhající plnění za 1POL 2019
(V TIS. KČ) 505 973
58 %
* plán k 30. 6. 2019 včetně převodu z roku 2018
Stav rozpracovanosti jednotlivých investic za 1. pololetí 2019 je v souladu s požadavky na realizaci
a u žádné investice nedochází k výraznému zpoždění v porovnání s plánem. Investice v hodnotě 294 mil.
Kč, což představuje 58 % z finančního objemu plánu investic, jsou k 30. 6. 2019 ve stavu, kdy plnění probíhá
nebo již proběhlo. Procento uskutečněných a probíhajících plnění za 1. pololetí roku 2019 je na obdobné
úrovni jako v předcházejícím roce.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 12
8. PŘECHOD NA DVB-T2 (1080p)
________________________________________________________________________________
V rámci „druhé vlny digitalizace“ zahájila v roce 2018 Česká televize projekt DVB-T2. Celkové výdaje jsou
odhadovány na 900 mil. Kč až 1,3 mld. Kč. Tento projekt zahrnuje nejen vlastní přechod na vysílací
standard DVB-T2/HEVC, ale také nutný přechod formátu záznamu obrazu ve vysokém rozlišení z 1080i na
1080p. Z hlediska dlouhodobé strategie bylo nutné v projektu počítat také s rozvojem nových platforem
a s tím související změnu v rozložení distribučního mixu. Projekt je realizován v souladu se základními
zákonnými normami, legislativními úpravami a vládními dokumenty (Strategii rozvoje zemského
digitálního televizního vysílání, Diginovela - změna zákona o elektronických komunikacích a změna zákona
o České televizi a Technický plán přechodu).
Porovnání rozpočtu 2019 (12 měsíců) se skutečností za 6 měsíců 2019
Rozpočet Skutečnost
(v tis. Kč) 12 měsíců 6 měsíců Plnění %
Výdaje související s přechodem na DVB-T2 (1080p)
2019* 2019
429 027 107 041 25 %
*Rozpočet představuje plán nákladů a investic. Plán investic zahrnuje i převody prostředků z roku 2018.
Výdaje související s přechodem na DVB-T2 vynaložené během 1. pololetí 2019 zahrnují především náklady
spojené se službami nového přechodového multiplexu 11, provoz vysílačů malého výkonu (služba pro
dokrytí kmitočtového spektra – tzn. dokrývače) a investiční výdaje nutné na modernizaci a technologickou
obměnu zařízení v souvislosti s přechodem na formát 1080p .
Česká televize v rámci projektu DVB-T2 realizuje v roce 2019 následující kroky:
Dokrývání: koncem roku 2018 byla realizována a zprovozněna první vlna dokrývačů. V roce 2019
pokračuje výstavba dalších dokrývačů v místech, kde se měřením ověří nutnost jejich nasazení a
vyloučí se možnost vzniku nežádoucího rušení.
Příprava ostré fáze přechodu: příprava na zahájení vlastního přechodu zahrnuje změnu
existujících smluv zajišťujících vysílání, aby bylo podle nich množnou jednak ukončit vysílání ve
standardu DVB-T a následně i přechod na finální síť ve standardu DVB-T2/HEVC. Dále bude
probíhat informační kampaň o změnách ve vysílání České televize a zejména o postupu vypínání
sítě DVB-T. Oproti první vlně digitalizace nebude naštěstí docházet tak často ke změnám kmitočtů,
protože přechodová síť je z velké části identická se sítí finální. To například usnadní první vlnu
vypnuti v listopadu 2019.
Zahájení vypínání vysílání ve standardu DVB-T: v listopadu 2019 budou vypnuty pražské vysílače
(Cukrák a Žižkov). Je nespornou výhodou, že z obou těchto stanovišť již dnes vysílá ČT na finálním
kanále. To usnadní informační kampaň k zahájení vypnutí a poskytne i dostatečný čas k realizaci
přechodu pro diváky ČT.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 13
9. ZÁVĚR
_____________________________________________________________
Hospodaření České televize za 1. pololetí 2019 bylo v souladu s plánem a na základě dosavadního vývoje
lze očekávat, že bude dodržen i schválený celoroční rozpočet.
Pravidelnému sledování a vyhodnocování hospodaření věnuje Česká televize mimořádnou pozornost.
Schválený rozpočet na rok je alokován na útvary a detailně rozepsán na jednotlivé nákladové druhy
a projekty. Vývoj skutečnosti je pak průběžně sledován na základě pravidelných reportů pro vedení
společnosti. Nově schvalované projekty (výroba pořadů) potom musí být v souladu s tříletými
programovými plány, které zase vycházejí z dlouhodobých ekonomických plánů. Ekonomické řízení České
televize je nastaveno tak, aby nedošlo k vynaložení prostředků, které nebyly schváleny, a aby mohlo být
včas reagováno na případné neočekávané události.
ZPRÁVA O PLNĚNÍ ROZPOČTU A HOSPODAŘENÍ | za 1. pololetí 2019 14