Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud
Celý záznam 219251000560019 najdete zde
ZPRÁVA O MĚŘENÍ VEŘEJNÉ HODNOTY
VYSÍLÁNÍ ČESKÉ TELEVIZE
1. pololetí 2019
Předkládá: Petr Dvořák, generální ředitel
Zpracovala: Renata Týmová, vedoucí útvaru Výzkumu a analýz ČT
OBECNÉ METODOLOGICKÉ POZNÁMKY
• Tento materiál je vypracován podle metodiky hodnocení plnění úkolů veřejné služby Českou televizí a plně
integruje i standardní hodnocení plnění úkolů podle Zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, a Kodexu ČT.
Metodika byla vypracována Českou televizí ve spolupráci s Radou ČT v roce 2012 a první výsledky byly
publikovány ve zprávě o činnosti ČT za rok 2011. V následujících letech byl projekt dále rozšířen a jeho
metodologie průběžně zpřesňována, především na základě doporučení odborné veřejnosti.
• Metodika hodnocení plnění veřejné služby byla v letech 2015-2016 podrobena detailnímu posouzení
odborníky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Další posudek vypracoval na jaře 2019 doc. PhDr.
Přemysl Rosůlek, Ph.D. z katedry politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. Ani jeden z posudků
neshledal v metodice hodnocení plnění veřejné služby Českou televizí zásadnější pochybení. Stejně jako tomu
bylo v předchozích případech, budou i závěry a doporučení vyplývající z nového posudku postupně
implementovány do zpráv o plnění veřejné služby Českou televizí.
• Pokud není u grafů uvedeno jinak, reachem (zásahem) je myšlen podíl diváků v populaci 15+, kteří daný týden
sledovali vysílání kontinuálně alespoň 15 minut. Zdrojem dat je elektronický výzkum sledovanosti ATO - Nielsen
Admosphere (dříve ATO - Mediaresearch).
• Zdrojem diváckého hodnocení pořadů podle kritérií spokojenosti, vnímané originality a míry zaujetí je denní
kontinuální výzkum - DKV ČT. Výzkum probíhá na cílové skupině diváků ve věku 15+.
• Výstupy z trackingu ČT jsou reprezentativní pro populaci 18+.
• V grafech a tabulkách označených symbolem K jsou u položek vycházejících z trackingového výzkumu (TRA)
zobrazeny koeficienty daných indikátorů na stupnici 0 % - 100 %. Koeficient je vypočítán z průměru odpovědí
na škále 1: rozhodně souhlasím až 4: rozhodně nesouhlasím.
• V grafech a tabulkách označených symbolem S jsou u položek vycházejících z trackingového výzkumu (TRA)
zobrazeny prosté součty odpovědí 1: rozhodně souhlasím + 2: spíše souhlasím, tzv. TOP2BOX.
srpen 2019 2
OBSAH
ÚVOD 4
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
Celek ČT 12
Kanály ČT 15
Žánry 28
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 – Poskytování zpravodajských a publicistických informací, udržování a rozvoj občanské 31
společnosti a demokracie
CÍL 2 – Podpora vzdělanosti a vzdělávání 52
CÍL 3 – Podpora kulturnosti, kultury a sportu 56
CÍL 4 – Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa 67
CÍL 5 – Podpora nových médií a technologií 74
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY
Skupiny definované pohlavím, věkem a nejvyšším dosaženým vzděláním 98
Dětský divák 101
Náboženské skupiny, etnické skupiny a hendikepovaní 104
PŘÍLOHY 108
srpen 2019 3
ÚVOD
srpen 2019 4
ÚVOD DŮVODY PRO REALIZACI PROJEKTU
Důvody, pro které Česká televize a Rada ČT systematicky sledují úroveň a míru
naplňování veřejné služby, kterou má ČT zajišťovat, lze shrnout do následujících bodů:
• Zákon o České televizi a Kodex České televize definují celou řadu obecných i
konkrétních požadavků na televizní vysílání veřejné služby. Zároveň je vyžadováno
pravidelné sledování míry naplňování těchto požadavků.
• Evropské země s dlouholetou tradicí médií veřejné služby – například Velká Británie či
Nizozemí – řadu let monitorují naplňování principů veřejné služby. Česká televize je
od roku 2011 na poli měření veřejné hodnoty (public value) velmi aktivní a jí přijaté
principy se prosazují i v evropském měřítku. ČT bude nadále podporovat smysluplný
rozvoj měření a hodnocení veřejné služby.
• Výstupy z měření a hodnocení slouží k realizaci dohledu Rady ČT nad plněním úkolů
veřejné služby Českou televizí.
• Na interní úrovni poskytuje hodnocení zpětnou vazbu pro sestavování programu, pro
lepší a efektivnější řízení či kvalitnější kontrolu procesů v rámci České televize.
srpen 2019 5
ÚVOD PRINCIPY HODNOCENÍ
Hodnocení je realizováno pomocí tří metodických přístupů, vzájemně odlišných typem
zjišťovaných indikátorů plnění veřejné služby:
1. indikátory vycházející z měřitelného chování a postojů veřejnosti;
2. indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT;
3. indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“, např. z databáze odvysílaných pořadů AOP.
Tato zpráva hodnotí ČT ze tří úhlů:
I. Vývoj základních ukazatelů RQI
Jak se vyvíjejí základní ukazatele charakterizující úroveň vysílání veřejné služby, tedy jeho
zásah, kvalita a dopad? (Reach, Quality, Impact)
II. Plnění obecných cílů
Naplňuje ČT základní standardy požadované po médiích veřejné služby, a to jak konkrétní
požadavky definované Zákonem o ČT a Kodexem ČT, tak mezinárodně uznávané principy
veřejnoprávního vysílání?
III. Vysílání pro specifické divácké skupiny
Jak jsou vysíláním ČT zasaženi diváci z jednotlivých socio-demografických a dalších diváckých
skupin a jaké specifické pořady jsou jim nabízeny?
srpen 2019 6
ÚVOD TYPY INDIKÁTORŮ A DAT
Základním stavebním kamenem všech hodnocení jsou indikátory. Používáme tři typy
indikátorů, které se vzájemně odlišují typem dat, která využívají:
I. Indikátory vycházející z měřitelného chování diváků a měřitelných postojů veřejnosti:
• Elektronické měření sledovanosti ATO (peoplemetry) – výzkum sledovanosti TV;
• Monitoring nových médií – sledovanost kanálů on-line, sledovanost webového archivu;
• Denní kontinuální výzkum (DKV) – dlouhodobý interní výzkum ČT, modifikovaný pro
potřeby měření veřejné hodnoty;
• Trackingový výzkum – pravidelný výzkum s půlroční periodicitou.
II. Indikátory vycházející z expertního posouzení plnění zásad definovaných Kodexem ČT:
• Expertní posouzení – kvalitativní odborné rozbory a posudky orientované na různé
oblasti vysílání ČT (například skladbu programu v rámci jednotlivých programových typů);
• Obsahová analýza – speciální případ expertního posouzení, zaměřený na různé
programové typy, například na zpravodajské, publicistické a diskusní pořady.
III. Indikátory vycházející z tzv. „tvrdých dat“: Poznámka: Všechny sledované indikátory
vycházejí ze zdrojů uvedených na následujících
• Databáze odvysílaných pořadů AOP a PROVYS dvou listech. V této zprávě jsou prezentovány jen
vybrané indikátory, které jsou nejvíce relevantní
pro hodnocení televizního vysílání.
srpen 2019 7
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽITÝCH PRO
HODNOCENÍ 1/2
I. INTERNÍ ZDROJE DAT panel 1 000 respondentů
• Denní kontinuální výzkum ČT (DKV) 1 40 410 pořadů za 1. pol. 2019
• Databáze odvysílaných pořadů ČT (AOP a PROVYS) 2 709 respondentů za 1. pol. 2019
• On-line tracking ČT (OLT)
II. EXTERNÍ DODAVATELÉ DAT A ANALÝZ2
• ATO - Nielsen Admosphere - Elektronické měření sledovanosti Panel 1 870 domácností
(peoplemetry), PEM-D - měření
• Kantar CZ - videoobsahu min. 1 000 respondentů/vlnu
19 722 příspěvků za 1. pol. 2019
• Media Tenor - Semestrální trackingový výzkum 3 35 268 příspěvků za 1. pol. 2019
500 příspěvků za 1. pol. 2019
- Analýza zpravodajských pořadů ČT 1 téma za 1. pol. 2019
Komparativní analýza zpravodajství TV
- Nova, FTV Prima a Českého rozhlasu 1 téma za 1. pol. 2019
Posouzení vyváženosti zpravodajství ČT
• PhDr. Tomáš Trampota, Ph.D. -
Expertní posouzení zpravodajství ČT
• PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D. odborníky z NYU Prague a FSV UK 4
• Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D. - Expertní posouzení zpravodajství ČT
odborníky z Univerzity Palackého v
• Mgr. Marek Lapčík, Ph.D. Olomouci 5
srpen 2019 * bez reklam a účelových pořadů 1) Příloha 2 2) Příloha 1 3) Příloha 3 4) Příloha 4 5) Příloha 5 8
ÚVOD
PŘEHLED ZDROJŮ INDIKÁTORŮ A DAT POUŽITÝCH PRO
HODNOCENÍ 2/2
III. DALŠÍ POUŽITÉ ZDROJE DAT - výzkum návštěvnosti internetu v České -
• NetMonitor republice zadávaný sdružením SPIR 6
Minimálně 2 000 respondentů za
• University of Oxford, Reuters - Digital News Report 2019 každý prezentovaný stát
Institute
- nástroj pro analýzu vlastních profilů na
• www.crowdtangle.com, sociálních sítích Facebook, Twitter a
www.facebook.com, Instagram
www.twitter.com
srpen 2019 6) Příloha 6 9
HLAVNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere*, Tracking ČT**
76 % * 68 ** 75 ** 70 **
% % %
obyvatel ČR je každý týden
zasaženo vysíláním ČT. obyvatel ČR si myslí, obyvatel ČR si myslí, že je ve obyvatel ČR si myslí, že ve
že je ČT důvěryhodná. zpravodajských a vysílání ČT v dostatečné míře
publicistických pořadech ČT dostávají prostor různé názory
dáván dostatečný prostor a úhly pohledu.
názorům odborníků.
** ** **
% % %
73 72 74 59 **
%
obyvatel ČR si myslí, že ČT obyvatel ČR si myslí, obyvatel ČR si myslí, že ČT obyvatel ČR si myslí, že je ČT
významně přispívá k rozvoji že ČT má mezi televizemi přináší divákům i pořady, inovativní.
vzdělanosti svých diváků. vedoucí postavení v oblasti které ostatní TV nevysílají.
kulturních pořadů.
srpen 2019
* Populace 15+
** Populace 18+, součet odpovědí „rozhodně souhlasím“ a „spíše souhlasím“ (TOP2BOX)
10
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH
UKAZATELŮ (RQI)
srpen 2019 11
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
CELEK ČT
srpen 2019 12
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI CELEK ČT
INDIKÁTORY ZÁSAHU (R), KVALITY (Q) A DOPADU (I) PRO ČT JAKO CELEK
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) ČT v populaci (R, ATO)
38% 75%
Spokojenost s pořady ČT (Q, DKV) 38% 74%
Podíl vlastní tvorby na celku vysílání ČT (Q, AOP)
41% 76%
Originalita pořadů ČT (Q, DKV) 40% 81%
Zaujetí pořady ČT (I, DKV) 40% 82%
36% 82%
Důvěryhodnost ČT (Q, TRA) 37%
Inovativnost ČT (Q, TRA) 36% 74%
35% 74%
Podíl premiér na celku vysílání ČT (Q, AOP) 74%
Některý z kanálů ČT jako hlavní kanál diváka (Q, TRA) 57%
Míra diskusí o pořadech ČT v rodině a mezi přáteli (I, TRA) 62%
61%
67%
67%
68%
63%
64%
62%
59%
60%
59%
K
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 13
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI CELEK ČT
KOMENTÁŘ
• Celkový týdenní zásah kanálů České televize činil v 1. polovině roku 2019 v průměru 76 %
a je dlouhodobě na vyšší úrovni, než si pro svůj zásah stanovila britská BBC (70 %).
• Kvalitativní parametry vnímání České televize se pohybují na podobné úrovni jako v
předchozím období. V meziročním srovnání zůstala na stejné výši míra spokojenosti s
pořady (82 %), vnímaná originalita pořadů ČT klesla o 1 p.b. na 61 % a míra zaujetí pořady
činila 68 %. Podíl vlastní tvorby na celku vysílání je dlouhodobě stabilní, v 1. pololetí roku
2019 činil 74 %.
• Podíl premiér na celku vysílání činil 41 %, meziročně tak vzrostl o 3 p.b.
• Index inovativnosti dosáhl v 1. polovině roku 2019 úrovně 59 %, ani v tomto případě jsme
nezaznamenali výraznější výkyv oproti předchozím rokům.
• O 4 p.b. (na hodnotu 36 %) poklesl podíl diváků, kteří za svůj hlavní kanál považují některý z
programů České televize.
• Index důvěryhodnosti České televize zaznamenal v 1. polovině roku 2019 mírný pokles -
jeho hodnota činila 62 %.
• S výrokem „Česká televize je důvěryhodná“ rozhodně nebo spíše souhlasilo 68 %
respondentů.
srpen 2019 14
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
KANÁLY ČT
srpen 2019 15
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PŘEHLED ZA 1. POLOLETÍ 2019
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT, v procentech
ČT celkem ČT1 ČT2 ČT24 ČT sport ČT :D ČT art
Zásah (reach) 15+ 76 65 38 26 26 13 6
Zásah (reach) 4-12 let --- --- --- --- --- 46 ---
Podíl (share) 15+ 30 16 4 4 4 --- 1*
Podíl (share) 4-12 let --- --- --- --- --- 29** ---
Spokojenost 82 82 84 80 84 --- 83
Originalita 61 58 73 61 52 --- 76
Zaujetí 68 65 78 68 66 --- 79
Hlavní kanál 36 20 3 5 6 1 1
Podíl premiér 41 33 22 73 56 21 21
Podíl vlastní tvorby 74 79 53 99 96 32 56
srpen 2019 * Údaj za časový úsek 20.00 – 6.00, kdy ČT art vysílá 16
** Údaj za časový úsek 6:00 – 20.00, kdy ČT :D vysílá
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH VE SKUPINĚ 15+ (R)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, v procentech
Stanice 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol. 2019
ČT1 67 66 65 63 63 65
ČT2 41 41 40 39 38 38
ČT24 28 27 26 27 27 26
ČT sport 26 25 26 22 24 26
ČT :D 12 12 13 13 12 13
ČT art 4 5 6 7 5 6
srpen 2019 17
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• Celkový průměrný týdenní zásah vysílání České televize dosáhl v 1. pololetí roku 2019
hodnoty 76 % (+2 p.b.) Nárůst jsme zaznamenali u hlavního kanálu ČT1 (+2 p.b. na
hodnotu 65 %), zásah ČT2 zůstal i přes rostoucí konkurenci na stejné úrovni (38 %). ČT24 a
ČT sport vykazují stejný zásah 26 % (v prvním případě jde o drobný pokles, ve druhém o
drobný nárůst). Průměrný zásah ČT :D činil 13 % a ČT art 6 %, v obou případech se jednalo
o mírný nárůst.
• Významný nárůst vnímané originality jsme zaznamenali u ČT24, a to z 56 % na 61 %.
• Nejvyšší nárůst míry zaujetí jsme zaznamenali u kanálů ČT24, ČT sport a ČT2.
• Mírný nárůst podílu vlastní tvorby jsme v první polovině roku registrovali u dětského
kanálu ČT :D (z 31 % na 32 %), naopak u hlavního kanálu ČT1 podíl domácí tvorby poklesl z
81 % na 79 %.
• Nárůst podílu premiér zaznamenaly všechny kanály ČT, nejvyšší byl u zpravodajského
kanálu ČT24.
srpen 2019 18
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) NA CELODENNÍM VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, v procentech
Skupina 15+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
2019
ČT1 17,28 15,88 16,36 16,69 15,21 15,87 16,27 15,34 15,80 16,25
ČT2 5,69 3,66 4,17 4,06 4,36 4,54 4,46 4,35 4,26 4,18
ČT24 3,40 4,53 5,22 5,52 4,34 4,22 3,99 4,23 4,38 3,87
ČT sport 2,48 3,57 4,41 3,16 4,37 4,09 4,46 3,40 4,06 4,30
ČT :D --- --- --- 0,36 1,32 1,36 1,40 1,49 1,30 1,42
ČT art --- --- --- 0,05 0,27 0,34 0,38 0,39 0,33 0,35
ČT celkem 28,85 27,64 30,16 29,84 29,86 30,42 30,96 29,20 30,13 30,36
Skupina 4+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
2019
ČT1 17,23 15,70 15,93 16,15 14,67 15,30 15,72 14,83 15,31 15,69
ČT2 5,54 3,50 4,20 4,16 4,19 4,35 4,29 4,18 4,10 4,03
ČT24 3,24 4,28 4,94 5,21 4,08 3,97 3,77 4,00 4,17 3,69
ČT sport 2,43 3,49 4,30 3,07 4,25 4,00 4,38 3,32 3,99 4,22
ČT :D --- --- --- 0,64 2,35 2,45 2,57 2,68 2,31 2,46
ČT art --- --- --- 0,05 0,27 0,33 0,37 0,39 0,33 0,35
ČT celkem 28,43 26,98 29,38 29,29 29,81 30,41 31,09 29,40 30,21 30,44
srpen 2019 19
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
PRŮMĚRNÝ PODÍL (SHARE) V PRIME TIME (19.00 – 22.00)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
Skupina 15+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
2019
ČT1 19,31 18,11 18,29 19,26 17,16 18,19 19,39 17,38 18,52 18,51
ČT2 5,03 3,08 3,51 3,82 4,18 4,31 4,05 4,08 3,79 3,73
ČT24 1,69 2,27 3,00 3,17 2,57 2,51 2,37 2,50 2,55 2,13
ČT sport 2,17 3,10 3,84 2,69 3,68 3,18 3,59 2,53 2,93 3,37
ČT :D --- --- --- 0,15 0,57 0,50 0,50 0,62 0,58 0,61
ČT art --- --- --- 0,08 0,42 0,53 0,59 0,65 0,53 0,61
ČT celkem 28,20 26,56 28,64 29,16 28,59 29,21 30,48 27,77 28,90 28,96
Skupina 4+ 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
2019
ČT1 18,92 17,55 17,71 18,71 16,77 17,78 18,96 17,00 18,13 18,06
ČT2 4,88 2,96 3,49 4,02 4,03 4,15 3,91 3,94 3,65 3,60
ČT24 1,64 2,17 2,86 3,02 2,45 2,39 2,26 2,40 2,45 2,04
ČT sport 2,13 3,04 3,76 2,63 3,63 3,15 3,57 2,50 2,90 3,36
ČT :D --- --- --- 0,28 1,04 0,91 0,92 1,14 1,05 1,08
ČT art --- --- --- 0,08 0,44 0,53 0,59 0,68 0,55 0,63
ČT celkem 27,56 25,73 27,82 28,74 28,34 28,93 30,21 27,64 28,72 28,77
srpen 2019 20
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• Česká televize jako celek dosáhla v cílové skupině 15+ v první polovině roku 2019 podílu
na sledovanosti 30,36 % a zůstala tak vedoucí skupinou na českém televizním trhu. Velmi
podobné výsledky byly zaznamenány i v cílové skupině 4+ (30,44 %).
• Podíl na sledovanosti dosáhl u kanálu ČT1 hodnoty 16,25 %, což v porovnání s rokem 2018
znamená nárůst o 0,45 procentního bodu. Výkon ČT1 rostl navzdory tomu, že konkurenční
hlavní kanály významně zvýšily objem vlastní premiérové dramatické tvorby v PT.
• Podíl kanálu ČT2 na sledovanosti činil 4,18 %, výkon Dvojky byl v porovnání s rokem 2018
nižší o šest setin procentního bodu.
• Podíl zpravodajského kanálu ČT24 na sledovanosti dosáhl hodnoty 3,87 %, což je výsledek
o půl procentního bodu horší než v roce 2018. Pokles byl způsoben zejména absencí
výrazných zpravodajských témat na začátku roku 2019. Nejvyššího podílu na sledovanosti
dosáhla ČT24 v červnu (4,81 %), a to především díky auditní zprávě Evropské komise o střetu
zájmů premiéra Andreje Babiše a zpravodajskému pokrytí souvisejících demonstrací.
srpen 2019 21
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• Nárůst podílu na divácích vykázal v prvním pololetí letošního roku i kanál ČT sport, a to na
hodnotu 4,30 %. Za úspěchem stojí především mistrovství světa v hokeji, přenosy z biatlonu
a rychlobruslení.
• Dětský kanál ČT :D dosáhl v cílové skupině 4-12 let podílu na sledovanosti 28,69 %. Jedná
se o meziroční nárůst o více než 2 p.b. Po určitém propadu způsobeném změnou vysílací
platformy na přelomu 1. a 2. čtvrtletí minulého roku se tak dětský kanál vrátil na své obvyklé
hodnoty. Podíl všech kanálů ČT u dětského publika dosáhl na hodnotu 38,01 %, mezi dětmi
ve věku 4-9 let dokonce na 43,69 %.
• Kulturní kanál ČT art dosáhl ve svém vysílacím čase (20:00 až 6:00) na průměrný podíl na
sledovanosti 0,87 %. Stejně jako u ČT :D se jedná o meziroční nárůst.
• V porovnání s minulým rokem je stabilní i podíl České televize na sledovanosti v hlavním
vysílacím čase, tedy mezi 19.00 a 22.00. Průměrný celkový podíl všech kanálů ČT na vysílání
činil v populaci 15+ 28,96 %. K výsledku nejvíce přispěl kanál ČT1, který vykázal v průměru
18,51% podíl na publiku. Z hlediska share skončila na druhém místě ČT2 (3,73 %).
• Stejně jako v rámci celého dne, zaznamenal kanál ČT sport nárůst i v hlavním vysílacím
čase, a to na hodnotu 3,37 %. V meziročním srovnání registrujeme pokles v podílu na
publiku v hlavním vysílacím čase u zpravodajského kanálu ČT24.
srpen 2019 22
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
SPOKOJENOST S POŘADY (Q)
Zdroj: DKV ČT, v procentech
Stanice 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol. 2019
ČT1 81 81 81 81 82 82
ČT2 82 82 83 83 83 84
ČT24 80 79 79 80 80 80
ČT sport 82 82 83 83 84 84
ČT :D* 81 80 79 --- --- ---
ČT art 81 83 83 84 84 83
srpen 2019 * Od roku 2017 byla výrazně změněna metodika hodnocení dětských 23
pořadů. Proto je datová řada ČT :D ukončena rokem 2016.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
ORIGINALITA POŘADŮ (Q) A ZAUJETÍ POŘADY (I)
Zdroj: DKV ČT, v procentech
ORIGINALITA POŘADŮ (Q)
Stanice 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol. 2019
ČT1 61 62 64 54 60 58
ČT2 73
ČT24 73 73 77 69 73 61
ČT sport 52
ČT :D* 53 50 58 51 56 ---
ČT art 76
60 61 65 55 64
64 64 62 --- ---
75 72 72 67 82
ZAUJETÍ POŘADY (I) 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol. 2019
Stanice 69 67 67 64 65 65
78 76 79 79 75 78
ČT1 61 57 63 64 61 68
ČT2 67 66 64 64 63 66
ČT24 70 61 64 --- --- ---
ČT sport 78 76 76 78 80 79
ČT :D*
ČT art * Od roku 2017 byla výrazně změněna metodika hodnocení dětských 24
srpen 2019 pořadů. Proto je datová řada ČT :D ukončena rokem 2016.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
SPOKOJENOST S ČT :D V JEDNOTLIVÝCH DIVÁCKÝCH SKUPINÁCH (Q)
Zdroj: DKV ČT, v procentech
Divácká skupina 2017 2018 1. pol. 2019
Rodiče a děti celkem 82 88 85
Děti celkem 86 93 90
Děti do 6 let 89 93 95
Děti 7-9 let 88 93 90
Děti 10-12 let 81 88 83
Matky 79 83 83
Otcové 74 78 80
Kvalitativní parametry vysílání jsou u ČT :D zjišťovány odlišně než u ostatních kanálů ČT. Diváci, a to
jak dospělí tak dětští, hodnotí programovou nabídku ČT :D jako celek na klasické školní stupnici 1 až
5. Výsledné průměrné hodnoty jsou pak převedeny na index 0-100 %.
srpen 2019 25
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
ŽÁNROVÁ STRUKTURA VYSÍLÁNÍ ČT1 a ČT2
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Dramatické Zábavné Hudební Sportovní Zpravodajské
Publicistické Dokumentární Náboženské Vzdělávací Ostatní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2017 37% 19% 16% 4% 5% 12% 6%
2018
1. pol. 2019 38% 17% 16% 5% 4% 12% 6%
36% 17% 17% 6% 4% 14% 6%
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2017 21% 2% 2% 9% 44% 3% 10% 7%
2018 19% 2% 3% 8% 44% 3% 12% 6%
1. pol. 2019 19% 2%2% 8% 45% 3% 12% 6%
srpen 2019 26
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI KANÁLY ČT
KOMENTÁŘ
• Spokojenost s kanálem ČT1 je stabilní, celkový index činil v prvním pololetí 82 %, což je stejná
hodnota jako v roce 2018. U originality došlo k mírnému poklesu na 58 % (-2 p.b.), míra zaujetí
zůstala beze změn (65 %). Pokud jde o jednotlivé pořady, byla v první polovině roku 2019 vysoce
hodnocena premiérová dramatická tvorba, zejména detektivní seriál Rapl II a komediální seriál MOST!
• Meziročně došlo k posílení kvalitativních parametrů u kanálů ČT2 a ČT24, zejména se to týkalo
indexů originality a zaujetí. Index originality dosáhl u ČT2 hodnoty 73 % a zaujetí 78 %. U
zpravodajského kanálu ČT24 originalita meziročně posílila na hodnotu 61 % (+5 p.b.) a zaujetí na 68 %
(+7 p.b.).
• U sportovního kanálu ČT sport zůstala celková spokojenost stejná jako před rokem (84 %). U
originality došlo k poklesu na hodnotu 52 %, míra zaujetí naopak mírně narostla na hodnotu 66 %.
• Kulturní kanál ČT art dosáhl v první polovině roku 2019 indexu spokojenosti 83 %. Tradičně vysoké
hodnoty se objevují u originality (i když meziročně došlo k jejímu mírnému poklesu) a zaujetí.
• Mezi nejlépe hodnocené kanály patří dětský kanál ČT :D. Spokojenost dosáhla na celkovou hodnotu
85 %, mezi samotnými dětmi dokonce 90 %.
• Stabilní zůstává i žánrová struktura hlavního kanálu ČT1, na jehož vysílání mají tradičně největší
podíl dramatické pořady (36 %). Na hlavním kanálu ČT meziročně narostl podíl vzdělávacích pořadů, a
to na úroveň 14 % (+2 p.b.). Podíl zpravodajských a zábavních pořadů činil shodně 17 %.
• Prakticky beze změny zůstala žánrová struktura kanálu ČT2. Stabilní je podíl dramatických a
vzdělávacích pořadů (19 %, resp. 12 %). O 1 p.b. na úroveň 45 % narostl podíl dokumentárních pořadů.
srpen 2019 27
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ (RQI)
ŽÁNRY
srpen 2019 28
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
PŘEHLED ZA 1. POLOLETÍ 2019
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT, v procentech
Zpravodajské
pořady
Publicistické
pořady
Dramatické
pořady
Zábavné
pořady
Hudební
pořady
Dokumentární
pořady
Vzdělávací
pořady
Náboženské
pořady
Sportovní
pořady
Dětské pořady
Zásah (reach 15+) 42 27 60 42 4 34 24 1 26 31
Spokojenost
Originalita 81 82 81 84 83 86 84 82 83 **
Zaujetí
Hlavní kanál ČT 55 66 61 65 75 75 68 71 46 **
Podíl premiér
59 73 65 72 80 80 74 80 60 **
53 52 * 22 * 46 43 * 60 25
76 33 16 30 21 13 47 23 60 19
Podíl vlastní tvorby 99 99 25 96 79 44 88 100 96 35
srpen 2019 * Hlavní kanál u těchto programových typů není v rámci trackingového výzkumu ČT zjišťován. 29
** Kvalitativní parametry dětských pořadů jsou měřeny odlišnou metodikou než u ostatních programových typů.
A. VÝVOJ ZÁKLADNÍCH UKAZATELŮ - RQI ŽÁNRY
KOMENTÁŘ
• Meziročně došlo k nárůstu průměrného týdenního zásahu vzdělávacích pořadů na 24 %. Díky
novým projektům narostl i zásah dramatických pořadů na hodnotu 60 %. Divácky úspěšné MS v
hokeji stojí za nárůstem zásahu sportovních pořadů na 26 %. Zásah klíčového formátu televize
veřejné služby, tedy zpravodajských pořadů, zůstává na stabilní úrovni 42 %, zásah publicistických
pořadů dokonce narostl o 4 p.b. na hodnotu 27 %. Spokojenost s jednotlivými žánry zůstává na
podobné úrovni jako v minulých letech, k mírnému zlepšení došlo u zpravodajských, publicistických,
dokumentárních a vzdělávacích pořadů.
• Po poklesu v roce 2017 došlo ke stabilizaci vnímané originality pořadů. Týká se to zejména
dramatických (61 %), publicistických (66 %) a zpravodajských pořadů (55 %). Vnímaná originalita v
porovnání s rokem 2018 poklesla u náboženských pořadů (o 6 p.b. na 71 %). Zaujetí je napříč žánry na
celkem stabilní úrovni, mírný pokles registrujeme u dramatických pořadů (z 68 % na 65 %), naopak
nárůst jsme zaznamenali u publicistických (+4 p.b) a dokumentárních pořadů (+3 p.b.).
• Více než polovina diváků označuje některý z kanálů ČT jako svůj hlavní kanál pro sledování
zpravodajských, publicistických a sportovních pořadů.
• Tradičně nejvyšší podíl premiér vykazují zpravodajské pořady (76 %). K nárůstu o 4 p.b. na hodnotu
30 % došlo u zábavních pořadů, a to zejména díky cyklům Tajemství těla a Zázraky přírody. Rostoucí
je i podíl premiér u publicistických, dramatických, hudebních a sportovních pořadů.
• Podíl vlastní tvorby u zpravodajských, publicistických, zábavních, sportovních a náboženských
pořadů dosahuje téměř 100 %.
srpen 2019 30
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
srpen 2019 31
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 1 – POSKYTOVÁNÍ ZPRAVODAJSKÝCH
A PUBLICISTICKÝCH INFORMACÍ,
UDRŽOVÁNÍ A ROZVOJ OBČANSKÉ
SPOLEČNOSTI A DEMOKRACIE
srpen 2019 32
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
ZÁKLADNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských, aktuálně- 47% 79%
publicistických a diskusních pořadů (ATO) 47% 80%
48% 81%
Vnímaná schopnost ČT předávat pravdivý obraz skutečnosti (TRA)
54% K
Vnímaná objektivita, všestrannost a vyváženost informací (TRA) 56%
Spokojenost se zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a 54%
diskusními pořady (DKV) 60%
60%
Originalita zpravodajských, aktuálně-publicistických a diskusních 60%
pořadů (DKV)
50%
Zaujetí zpravodajskými, aktuálně-publicistickými a diskusními 55%
pořady (DKV) 58%
61%
61%
63%
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 33
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: SROVNÁNÍ TELEVIZÍ VEŘEJNÉ SLUŽBY Z HLEDISKA
DŮVĚRYHODNOSTI ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: Digital News Report 2019, University of Oxford, Reuters Institute
0 1 2 3 4 5 6 7 8
NOS Nieuws (Nizozemsko) 7,42
ARD Tagesschau (Německo) 6,97
6,88
RTVS (Slovensko) 6,85
BBC News (Velká Británie) 6,80
6,67
ZDF heute (Německo) 6,67
ORF News (Rakousko) 6,51
6,20
RAI News (Itálie) 5,96
Česká televize 5,85
5,15
TVE (Španělsko) 4,75
TRT News (Turecko)
France Télévision News (Francie)
TVP News (Polsko)
MTV (Maďarsko)
srpen 2019 Otázka: How trustworthy would you say news from the following brands is? Use the scale below, where 0 is ‘not at all trustworthy’ and 10 is ‘completely trustworthy’ 34
Jak důvěryhodné jsou podle vás zprávy z následujících zdrojů? Pro hodnocení prosím použijte stupnici, kde 0 = zcela nedůvěryhodné a 10 = zcela důvěryhodné.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: SROVNÁNÍ MÉDIÍ V ČR Z HLEDISKA DŮVĚRYHODNOSTI
ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: Digital News Report 2019, University of Oxford, Reuters Institute
0 1 2 3 4 5 6 7
Český rozhlas 6,58
Česká televize 6,51
iDnes.cz 6,31
Aktualne.cz 6,16
TV Prima 6,14
Mladá Fronta DNES 6,07
6,00
Novinky.cz 5,97
Seznam.cz/zpravy
TV Nova 5,52
Deník N 5,50
Parlamentnilisty.cz 5,28
Blesk 3,55
srpen 2019 Otázka: How trustworthy would you say news from the following brands is? Use the scale below, where 0 is ‘not at all trustworthy’ and 10 is ‘completely trustworthy’ 35
Jak důvěryhodné jsou podle vás zprávy z následujících zdrojů? Pro hodnocení prosím použijte stupnici, kde 0 = zcela nedůvěryhodné a 10 = zcela důvěryhodné.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah celku zpravodajských, aktuálně-publicistických a
diskusních pořadů v populaci 15+ narostl ve srovnání s předchozími roky o 1 p.b. na
hodnotu 48 %.
• Kvalitativní parametry výše zmíněných typů pořadů vykázaly oproti dlouhodobým
průměrům nárůst o 1-3 p.b., spokojenost s nimi stoupla na hodnotu 81 %. I nadále
převládá názor, že ČT poskytuje objektivní, vyvážené a všestranné informace
(hodnota koeficientu 60 %, meziročně beze změny) a předává divákům pravdivý
obraz skutečnosti (hodnota koeficientu 54 %, pokles o 2 p.b. na úroveň roku 2017).
• V nezávislém mezinárodním srovnání důvěryhodnosti zpravodajských
veřejnoprávních stanic dosáhla Česká televize srovnatelného výsledku jako
zpravodajství BBC, ZDF či ORF. Potvrzuje se tak silná pozice zpravodajství ČT, a to i ve
srovnání s nejprestižnějšími evropskými vysílateli. Součástí výzkumu realizovaného
agenturou Reuters a Univerzitou v Oxfordu bylo i vnímání důvěryhodnosti hlavních
zpravodajských zdrojů v České republice. Český rozhlas a Česká televize se v tomto
ohledu umístily na první a druhé příčce před servery iDnes.cz, aktualne.cz a
zpravodajstvím TV Prima.
srpen 2019 36
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: VNÍMÁNÍ DŮVĚRYHODNOSTI, OBJEKTIVITY A VYVÁŽENOSTI
ČT MEZI PŘÍZNIVCI POLITICKÝCH SUBJEKTŮ
Zdroj: Tracking ČT
0% 20% 40% 60% 80% 100%
Česká televize je důvěryhodná (TRA) 62%
63%
Informace předkládané ČT divákům jsou objektivní a vyvážené
(TRA) 70%
Ve zpravodajských a publicistických pořadech ČT je dáván 60%
dostatečný prostor názorům odborníků (TRA) 61%
Zastoupení odborníků s rozdílnými názory na jednotlivá témata je 64%
ve vysílání ČT vyvážené (TRA)
69%
72%
72%
60%
60% K
63%
obecná populace 18+ sympatizanti stran ANO, ČSSD a KSČM* sympatizanti VŠECH OSTATNÍCH stran
srpen 2019
* strany podílející se na vládě nebo na její podpoře
Poznámka: Obecně platí, že průměr výsledků za populaci snižují lidé, kteří nepreferují 37
žádný politický subjekt. Ti nejsou v grafu samostatně prezentováni.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
• Sympatizanti jak stran a hnutí podílejících se na vládě nebo na její podpoře, tak
opozičních politických uskupení, vnímají ve valné většině Českou televizi jako
důvěryhodnou instituci předkládající divákům objektivní a vyvážené informace.
• Pozitivně je hodnocen také prostor, který ČT ve vysílání věnuje odborníkům, a též
jejich názorová vyváženost.
• Sympatizanti vládních stran považují Českou televizi za důvěryhodnou prakticky ve
stejné míře jako obecná populace 18+ (hodnota indikátoru 63 %, resp. 62 %), pro
voliče opozičních stran je ČT ještě o něco důvěryhodnějším médiem (hodnota
indikátoru 70 %).
srpen 2019 38
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: PODÍL DEVÍTI NEJČASTĚJI ZMIŇOVANÝCH POLITICKÝCH
SUBJEKTŮ NA POLITICKÉM ZPRAVODAJSTVÍ A TÓN MEDIALIZACE SUBJEKTŮ V
HLAVNÍCH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH
Zdroj: Media Tenor
Podíl na politickém zpravodajství Události (ČT)
Televizní noviny (TV Nova)
50% 38% 42% 41% Zprávy (TV Prima)
40% 35%
30% 23% 23% 26% Hlavní zprávy (ČRo)
19%
20% 9% 13% 9% 8% 6% 8% 5% 4% 6% 4% 3% 6% 4% 3% 2% 1% 4% 5% 4% 6% 3% 6% 4% 3% 3% 3% 3% 3%
10%
0%
ANO ČSSD ODS Piráti KSČM SPD KDU-ČSL TOP 09 STAN
10% 1% 1%
0%
-6% -7% -8% -7% -4% -4% -9% -5% -1% -7% -5% -3% -6% -9%-12%-7% -6% -3% -2% -1% -4% -1% -2% -2% -8% -3% -1% -1%
-10%
-20% -8%-11%-13%-9%
-30%
-23%-23%
-40%
-50% Tón medializace (hodnoty představují rozdíl mezi podílem pozitivních a negativních výpovědí)
Pozitivní tón medializace – autor výroku souhlasí nebo chválí sledovaný subjekt, nebo má výrok pro něj pozitivní dopad
Neutrální tón medializace – autor výroku sledovaný subjekt nekritizuje ani nechválí, výrok má neutrální dopad
Negativní tón medializace – autor výroku nesouhlasí nebo kritizuje sledovaný subjekt, nebo má výrok na něj negativní dopad
srpen 2019 39
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: VYVÁŽENOST ZPRAVODAJSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ
Zdroj: Media Tenor
Pořad Žánrová specifikace pořadu Počet Počet příspěvků Podíl zcela
zkoumaných s nálezem k vyvážených
posouzení příspěvků
příspěvků vyváženosti
Události všeobecné zpravodajství 300 7 98 %
Události v regionech Praha regionální zpravodajství 34
Události v regionech Brno regionální zpravodajství 33 3 97 %
Události v regionech Ostrava regionální zpravodajství 33
Zprávy ve 23 všeobecné zpravodajství 100 2 98 %
srpen 2019 40
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
• Podíl jednotlivých politických subjektů na politickém zpravodajství České televize v
prvním pololetí 2019 nijak nevybočoval z průměru všech sledovaných médií.
• Česká televize ovšem v porovnání s dalšími hlavními zpravodajskými relacemi
vykazuje jak celkově, tak i u většiny jednotlivých politických uskupení nejnižší
rozdíly mezi pozitivními a negativními výpověďmi (tzv. „tón medializace“), což svědčí
o celkově vysoké míře vyváženosti zpravodajství České televize. Zatímco u Událostí ČT
se tón medializace pohybuje na podobné úrovni napříč všemi stranami a hnutími, u
Zpráv TV Prima a Hlavních zpráv ČRo se projevuje výrazná odchylka v případě SPD, a
to směrem k celkově negativnímu tónu.
• 98 % z 500 náhodně vybraných příspěvků z pořadů Události, Události v regionech
(pražská, brněnská a ostravská relace) a Zpráv ve 23 bylo analýzou společnosti
Media Tenor vyhodnoceno jako obsahově vyvážených. Jedná se o stejný výsledek
jako v roce 2018.
Poznámka: V zásadě by mělo platit, že poměrná účast politických subjektů v relacích má zhruba odpovídat četnosti jejich zastoupení v zastupitelských orgánech,
především v PSP ČR a principu odstupňované rovnosti dle judikatury nejvyššího správního soudu vydané v období po roce 2006 (např. usnesení NSS ze dne
29.6.2006 čj. Vol 15/2006 – 20, usnesení NSS ze dne 27.listopadu 2013 čj. Vol 142/2013-72). Kodex ČT (6.2) uvádí, že „Vyváženost se posuzuje zejména podle
váhy jednotlivých politických stran v demokratické společnosti odvozené především z výsledků voleb do hlavních orgánů zastupitelské demokracie.“ Zároveň by
měl být v úhrnu zajištěn přibližně stejný prostor zástupcům vládních stran a opozice. V Kodexu ČT (6.1) je tento požadavek formulován tak, že „Česká televize
dbá, aby hlavní názorové proudy dostaly rovnoměrný prostor k vyjádření.“
srpen 2019 41
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ
VE ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, Ph.D., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D., Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D.
Na expertním posouzení vyváženosti zpravodajství se od roku 2018 podílejí odborníci z Univerzity
Palackého v Olomouci, konkrétně Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D. a Mgr. Marek Lapčík, Ph.D. Došlo
tak k rozšíření analytického týmu posuzujícího zpravodajství.
Výše zmínění odborníci společně s PhDr. Tomášem Trampotou, Ph.D. (NYU Prague) a PhDr. Terezou
Klabíkovou Rábovou, Ph.D. (IKSŽ FSV UK) zpracovali v rámci dvou analytických týmů pro Českou
televizi kvalitativní analýzy* prezentace dvou významných témat, která rezonovala médii v 1.
pololetí 2019. Analyzovány byly výhradně příspěvky odvysílané v daném období ve zpravodajských
pořadech České televize. Předmětem posouzení bylo zpracování následujících dvou témat:
• KAUZA HUAWEI
• MODERNIZACE DÁLNICE D1
Na následujících stranách prezentujeme hlavní závěry analýz v nekomentované podobě. Kompletní
analýzy tvoří samostatnou přílohou tohoto dokumentu.
srpen 2019 * Základní popis metodik je obsažen v Přílohách č. 4 a 5 42
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ
VE ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, Ph.D., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D.
KAUZA HUAWEI (1/2)
• Ke všem příspěvkům obecně konstatujeme velmi dobrou úroveň projevu všech
moderátorů i reportérů od výslovnostní roviny po hledisko spisovnosti, pohotovosti a
celkovou prezentaci tématu.
• Konstatování a shrnutí faktů je z hlediska jazykových prostředků provedeno
bezpříznakově.
• Repliky ani v jednom případě nebyly nikterak názorově, citově či subjektivně
vychýlené.
• Sémanticky i lexikálně je téma zpracováno poměrně jednotvárně, k označení
podstaty kauzy se opakují tytéž výrazy, které navíc z většiny vycházejí z promluv jiných
stran, autorit či zdrojů (podle NÚKIB, podle premiéra…), jejichž citace jsou tak
opakovaně replikovány.
srpen 2019 Zkoumáno bylo celkem 189 příspěvků z období od 1. 1. 2019 do 15. 6. 2019 43
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ
VE ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH ČT
Zdroj: PhDr. Tomáš Trampota, Ph.D., PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D.
KAUZA HUAWEI (2/2)
• Tematické rámcování kauzy „Huawei“ se během zkoumaného vzorku výrazně
proměňovalo. Změny tematického rámce vycházely zejména z aktuálního dění kolem
kauzy, zejména projevů a reakcí jednotlivých stran sporu a politických aktérů.
• V počátku kauzy je více užíván jednostrannější rámec Huawei jako bezpečnostní
problém, ve druhé polovině kauzy se začíná prosazovat rámec obchodní válka USA s
Čínou jako důvod.
• Aktuální tematické zarámování kauzy vychází více z aktuálního mimo-mediálního
dění, než z aktuální snahy redakce téma re-interpretovat.
• Vizualizace tématu je standardní, s převahou ilustračních záběrů. Neobjevují se
hodnotící či příznakově zatížené záběry.
srpen 2019 Zkoumáno bylo celkem 189 příspěvků z období od 1. 1. 2019 do 15. 6. 2019 44
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ
VE ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH ČT
Zdroj: Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D.
MODERNIZACE DÁLNICE D1 (1/2)
• největší pozornost byla modernizaci dálnice D1 věnována v lednu (57 příspěvků) a v květnu (41
příspěvků);
• 22 % všech příspěvků bylo odvysíláno mezi prvními třemi příspěvky jednotlivých zkoumaných
relací;
• nejčastěji zmiňovaným tématem příspěvků byl problematický úsek dálnice mezi Humpolcem a
Větrným Jeníkovem, na kterém došlo v prosinci 2018 ke kalamitě - tato událost, oprava
problematického úseku a jeho zprůjezdnění, byly alespoň krátce tematizovány ve 127 příspěvcích;
• v polovině (76) příspěvků zazněl tzv. dopravní zpravodajský servis přinášející informace o
aktuálním dění na D1 (kolonách, započatých, probíhajících i právě ukončených pracích a
uzavírkách);
• třetím nejčastějším tématem (42) příspěvků byla politická rovina související s modernizací D1,
(reakce politiků na prosincový kolaps dálnice, kritika ministra dopravy, výměna ministrů a ředitele
ŘSD);
• ve 30 % příspěvků byl využit živý vstup reportéra do vysílání, nejčastěji v pořadech Události (45
%) a Události v regionech (50 % ostravských, 29 % pražských a 27 % brněnských příspěvků);
srpen 2019 Zkoumáno bylo celkem 157 příspěvků z období od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2019 45
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: HODNOCENÍ PREZENTACE VYBRANÝCH UDÁLOSTÍ
VE ZPRAVODAJSKÝCH POŘADECH ČT
Zdroj: Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D.
MODERNIZACE DÁLNICE D1 (2/2)
• v 87 % příspěvků se vyjadřoval alespoň jeden mluvčí, nejčastěji zástupci ŘSD: mluvčí J. Rýdl (29
příspěvků), původní ředitel J. Kroupa (22) a jeho nástupce P. Kováčik (6), a politici: ministr dopravy
D. Ťok (21), premiér A. Babiš (12) a nový ministr dopravy V. Kremlík (8), prostor komentovat
situaci dostali i odborníci na dopravu a samotní řidiči;
• citováni byli nejčastěji členové ANO (52x), což je opodstatněné vzhledem ke konkrétním
citovaným mluvčím a tématu D1, dále KDU-ČSL (14x), ODS a KSČM (7x), ČSSD a STAN (6x), Piráti
(4x), TOP09 (2x), SPD a uskupení Praha sobě (1x);
• v případech reprezentace konkrétních událostí provázaných s politickou sférou, byla součástí
narace příspěvků prezentace stanovisek všech klíčových stran/aktérů;
• v pokrytí dění spojeném s D1 na ČT ve sledovaném období nebyla identifikována žádná událost,
kterou by bylo možno najít v jiných rešeršovaných médiích a na ČT by chyběla;
• celkově byla reprezentace událostí/dění spojeného s modernizací dálnice D1 ve vysílání ČT1 a
ČT24 ve vybraných pořadech ve zkoumaném období komplexní, vysoce faktická a odpovídala
požadavkům vyplývajícím z legislativy platné pro ČT jako médium veřejné služby.
srpen 2019 Zkoumáno bylo celkem 157 příspěvků z období od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2019 46
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
VÝSTUPY PRO DIVÁCKOU SKUPINU
ORIENTOVANOU NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Na následujících stranách přinášíme výstupy pro specifickou skupinu diváků výrazně orientovaných na sledování
politického a ekonomického zpravodajství. Do skupiny byli zařazeni diváci a divačky splňující níže uvedenou
definici.
Definice divácké skupiny
Diváckou skupinu orientovanou na zpravodajství tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně
očekávají zpravodajské informace a denně nebo téměř denně v denním tisku nebo na internetu vyhledávají
aktuální zprávy z politiky a ekonomiky a související odborné komentáře.
srpen 2019 47
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH ZPRAVODAJSTVÍ, PUBLICISTIKY
A DISKUSNÍCH POŘADŮ ČT V OBECNÉ POPULACI A MEZI DIVÁKY
ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zásah VŠECH ZPRAVODAJSKÝCH, PUBLICISTICKÝCH A DISKUSNÍCH 48%
pořadů ČT (ATO) 70%
Zásah ZPRAVODAJSKÝCH pořadů ČT (ATO) 42%
63%
Zásah PUBLICISTICKÝCH pořadů ČT (ATO) 27%
43%
Zásah DISKUSNÍCH pořadů ČT (ATO) 19%
33%
Zásah RELACE UDÁLOSTI na ČT1 a ČT24 (ATO) 26%
41%
Zásah RELACE UDÁLOSTI, KOMENTÁŘE na ČT24 (ATO) 4%
9%
CS 15+ CS Diváci orientovaní na ekonomicko-politické zpravodajství
srpen 2019 48
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
ZÁSAH ZPRAVODAJSKÝCH POŘADŮ ČT A HLAVNÍCH KOMERČNÍCH STANIC
MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů ČT 58%
(ATO) 61%
63%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů NOVA 48%
(ATO) 47%
47%
Průměrný týdenní zásah (reach) zpravodajských pořadů PRIMA 20%
(ATO) 25%
26%
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 49
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
1. POLOLETÍ 2019: SOUHLAS S VÝROKEM „ČESKÁ TELEVIZE JE DŮVĚRYHODNÁ“
MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA POLITICKO-EKONOMICKÉ ZPRAVODAJSTVÍ
V POROVNÁNÍ S POPULACÍ 18+
Zdroj: Tracking ČT
Otázka: Do jaké míry souhlasíte s výrokem „Česká televize je důvěryhodná“?
Rozhodně souhlasím Spíše souhlasím Spíše nesouhlasím
Rozhodně nesouhlasím
Nevím, bez odpovědi
0% 10% 20% 30%
40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
CS Diváci orientovaní na politicko-ekonomické 32% 43% 11% 10% 4%
zpravodajství
Celá populace 18+ 26% 42% 17% 11% 4%
srpen 2019 50
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 1 - Poskytování zpravodajských a publicistických informací,
udržování a rozvoj občanské společnosti a demokracie
KOMENTÁŘ
Poznámka: Komentáře na této straně se týkají výhradně divácké skupiny orientované na politicko-
ekonomické zpravodajství.
• Průměrný týdenní zásah divácké skupiny orientované na zpravodajství celkem zpravodajských,
publicistických a diskusních pořadů ČT dosáhl v 1. pololetí 2019 hodnoty 70 %, což znamená
nárůst o 3 p.b. oproti roku 2018. Za nárůstem stojí zejména zpravodajské pokrytí fungování
vlády A. Babiše a kauz spojených s osobou premiéra, nárůst občanských protestů a další domácí
politické a společenské události, ze zahraničních kauz pak nejvýrazněji dění kolem Brexitu. V
divácké skupině orientované na zpravodajství je zásah zpravodajskými, publicistickými a
diskusními pořady ČT zhruba o polovinu vyšší než u obecné populace 15+.
• Průměrný týdenní zásah zmíněné cílové skupiny zpravodajstvím ČT činil 63 %, publicistikou ČT
43 % a diskuzními pořady ČT 33 %. Zpravodajské pořady ČT mají jako celek nejen vyšší zásah než
zpravodajství komerčních stanic TV Nova a TV Prima, ale vykazují také výraznější meziroční růst
zásahu.
• I nadále platí, že poměr zásahu divácké skupiny orientované na zpravodajství vůči zásahu
populace 15+ je u zpravodajských relací České televize vyšší než u zpravodajských relací
komerčních stanic.
• 75 % diváků orientovaných na politicko-ekonomické zpravodajství vnímá Českou televizi jako
důvěryhodnou, u běžné populace činí tato hodnota 68 % (součet odpovědí „rozhodně
souhlasím“ a „spíše souhlasím“).
srpen 2019 51
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 2 – PODPORA VZDĚLANOSTI
A VZDĚLÁVÁNÍ
srpen 2019 52
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
ZÁKLADNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, AOP ČT, PROVYS ČT, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) vzdělávacích a osvětových pořadů 16% 67%
(ATO) 17% 67%
Vnímaný přínos ČT ke vzdělanosti diváků (TRA) 24% 69%
Vnímaný přínos ČT k právnímu vědomí občanů ČR (TRA) 18% 62%
20% 63%
Podíl titulkovaných pořadů nebo pořadů v dvojjazyčném režimu 22% 61%
na vysílání - ČT1, ČT2, ČT art (AOP) 21%
26%
Podíl titulkovaných pořadů pro děti nebo pořadů v dvojjazyčném 36%
režimu na všech dětských pořadech (AOP)
82%
Spokojenost se vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 82%
Originalita vzdělávacích a osvětových pořadů (DKV) 84%
Zaujetí vzdělávacími a osvětovými pořady (DKV) 69%
69%
68%
76%
74% K
74%
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 53
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
1. POLOLETÍ 2019: PŘEHLED HLAVNÍCH VZDĚLÁVACÍCH A OSVĚTOVÝCH
POŘADŮ
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Název pořadu Charakter pořadu Počet Celková
dílů stopáž v
Uchem jehly náboženství hodinách
18
Klíč 2019 pro handicapované 13 8
6 6
Sousedé proti xenofobii 4 3
13 5
Tajemství těla vědecký rozhled 24 3
20 6
Nuly a jedničky technické a matematické vzdělávání 25 8
6 22
DVA3 počítačová gramotnost 6 3
10 4
Ty Brďo! všeobecný vzdělávací rozhled 8 4
22 3
ArtZóna všeobecný kulturní rozhled 10
Jak se fotí všeobecný kulturní rozhled
Cesty za hodinářským uměním všeobecný kulturní rozhled
Krajinou vína životní styl
Ferdinandovy zahrady II. životní styl
Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli životní styl
srpen 2019 54
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 2 - Podpora vzdělanosti a vzdělávání
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah diváků vzdělávacími a osvětovými pořady činil v 1. polovině
letošního roku 24 %. Oproti roku 2018 jsme zaznamenali nárůst o 7 p.b. Stojí za ním
především úspěšné vzdělávací pořady vysílané na hlavním kanálu ČT1 – Tajemství těla,
premiéry pořadu Zázraky přírody nebo druhá řada cyklu Ferdinandovy zahrady.
• Index spokojenosti se vzdělávacími pořady je dlouhodobě vysoký, v 1. pololetí roku 2019
došlo k jeho meziročnímu nárůstu o 2 p.b. na hodnotu 84 %. Index originality činil 68 %,
index míry zaujetí se meziročně nezměnil (74 %).
• Index indikátoru „ČT významně přispívá ke vzdělanosti svých diváků“ dosáhl úrovně 69 %,
což je lepší výsledek než v předchozím roce. Mírný pokles na hodnotu 61 % naopak
zaznamenal indikátor „ČT významně přispívá k právnímu vědomí občanů“.
• V porovnání s předchozími roky roste významně podíl pořadů, které jsou vysílány v
původním znění s titulky nebo v duálním jazykovém režimu (divák si může vybrat mezi
původním zněním a dabingem). Nárůst je výrazný zejména u pořadů pro děti (o 10 p.b. v
meziročním srovnání). Za pozitivní změnou stojí snaha centra převzatých pořadů ČT, které
se ještě více soustředilo na nákup vysílacích práv k pořadům existujících v duálním režimu,
jakými jsou například Operace JAUU!, Od dětí pro děti, Zvonečkovi a další.
• Nabídka vzdělávacích a osvětových pořadů ČT je velmi pestrá (na předchozí straně
uvádíme jen stručný výčet). Vedle pořadů čistě vzdělávacího charakteru zahrnuje také tituly
zaměřené na matematické vzdělávání, počítačovou gramotnost či všeobecný kulturní
rozhled.
srpen 2019 55
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 3 – PODPORA KULTURNOSTI,
KULTURY A SPORTU
srpen 2019 56
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
ZÁKLADNÍ PŘEHLED
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) "kulturních" žánrů (ATO) 70%
70%
72%
Vnímání vedoucího postavení ČT v oblasti kulturních pořadů (TRA) 69%
70%
68%
Vnímání širší programové nabídky ČT oproti komerčním televizím 72%
(TRA) 72%
71%
Vnímaný přínos ČT k posilování dobrých vztahů ve společnosti 57%
(TRA) 57%
55%
Spokojenost s pokrytím špičkových domácích a zahraničních 71%
sportovních akcí (TRA)
66%
65% K
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 57
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ KULTURNÍMI ŽÁNRY
Zdroj: DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost s "kulturními" žánry (DKV) 82%
83%
83%
Originalita "kulturních" žánrů (DKV) 61%
66%
63%
Zaujetí "kulturními" žánry (DKV) 71% K
srpen 2019 69%
70% 58
2017 2018 1. pol. 2019
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
PODÍL DIVÁKŮ, KTEŘÍ VNÍMAJÍ NĚKTERÝ KANÁL ČT ZA HLAVNÍ PRO …
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro 40%
KULTURNÍ POŘADY - hudba, divadlo, umění (TRA) 37%
36%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 65%
FILMY (TRA) 66%
60%
Podíl diváků, kteří vnímají některý kanál ČT za hlavní pro ČESKÉ 41%
SERIÁLY (TRA) 40%
33%
K
2017 2018 1. pol. 2019
59
srpen 2019
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
1. POLOLETÍ 2019: MEDIÁLNÍ PARTNERSTVÍ ČESKÉ TELEVIZE
U VÝZNAMNÝCH CHARITATIVNÍCH PROJEKTŮ
Zdroj: ČT
Charitativní projekty
Subjekt Projekt/Kampaň
Český červený kříž Někdo jinej
Charita Česká republika Tříkrálová sbírka
Jedličkův ústav 150 let žije odkaz Rudolfa Jedličky
Konto Bariéry/Nadace charty 77 Konto Bariéry - podpora veřejné sbírky
Liga proti rakovině Český den proti rakovině
Nadace Dobrý Anděl Víc než dar
Nadace rozvoje občanské společnosti Pomozte dětem
Nadace Sirius Patron dětí
Nadace Via Cena Via Bona
No foot no stress Run for help
Portus Praha Akce Cihla
Český červený kříž Někdo jinej
srpen 2019 60
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
1. POLOLETÍ 2019: MEDIÁLNÍ PARTNERSTVÍ ČESKÉ TELEVIZE
U VÝZNAMNÝCH KULTURNĚ-SPOLEČENSKÝCH UDÁLOSTÍ
Zdroj: ČT
Kulturní událost
Cena Gratias Tibi 2019
Czech grand design
Český lev
Finále Plzeň 2019
JAZZFESTBRNO 2019
Jeden svět 2019
KHAMORO 2019
Mezinárodní filmový festival FEBIOFEST 2019
MFF Karlovy Vary
MUNI 100 (Oslavy 100 let Masarykovy univerzity v Brně)
Pražské jaro 2019
Smetanova Litomyšl
Svět knihy
Týdny mediálního vzdělávání 2019
ZLÍN FILM FESTIVAL 2019
srpen 2019 61
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah kulturních žánrů, tak jak jsou vymezeny Kodexem ČT, činil v první
polovině letošního roku 72 %. V porovnání s rokem 2018 se jedná o nárůst o 2 p.b.
• Indexy indikátorů vycházejících z trackingového šetření se oproti minulému roku udržely
na prakticky stejné úrovni (změny do 2 p.b.)
• Kvalitativní hodnocení kulturních žánrů vykázalo v letošním 1. pololetí oproti
dlouhodobým průměrům jen malé posuny: spokojenost zůstala na hodnotě 83 %, index
originality činil 63 % a míra zaujetí kulturními žánry byla 70 %.
• 36 % vnímá některý z kanálů České televize jako hlavní v oblasti kulturních pořadů, což je
téměř shodná hodnota s minulým rokem. Za zdánlivě nízkým číslem ve prospěch ČT stojí
téměř poloviční podíl diváků, kteří deklarují, že nemají žádný hlavní kanál pro sledování
kulturních pořadů.
• Pokles byl zaznamenán u podílu diváků, kteří vnímají kanály ČT jako hlavní, pokud jde o
české filmy (60 %) a především české seriály (33 %). Důvodem není nižší objem filmů a
seriálů v programu ČT, ale naopak jejich čím dál častější nasazování na komerčních stanicích.
• Česká televize podporuje mnoho kulturních a charitativních akcí, některé již celou řadu let.
Kulturně-společenské události reprezentují například Pražské jaro, Smetanova Litomyšl,
MFF Karlovy Vary či Jeden Svět. Mediálním partnerem je ČT i při významných charitativních
projektech, z těch nejvýznamnějších můžeme jmenovat Pomozte dětem, Konto Bariéry či
Tříkrálová sbírka.
srpen 2019 62
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
VÝSTUPY PRO DIVÁCKOU SKUPINU ORIENTOVANOU NA KULTURU
Na následujících stranách přinášíme výstupy pro specifickou skupinu diváků výrazně orientovaných na kulturu. Do
skupiny byli zařazeni diváci a divačky splňující níže uvedenou definici.
Definice divácké skupiny
Diváckou skupinu orientovanou na kulturu tvoří diváci, kteří od sledování televizního vysílání intenzivně očekávají
kulturní zážitek a denně či téměř denně se věnují četbě knih, nebo se alespoň 1x týdně věnují poslechu vážné
hudby, anebo alespoň 1x měsíčně navštěvují muzea, galerie, umělecké výstavy či navštíví koncert, divadelní
představení, taneční představení, operu či balet.
srpen 2019 63
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
1. POLOLETÍ 2019: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH UMĚLECKÝCH POŘADŮ* A ČT
ART V OBECNÉ POPULACI A MEZI DIVÁKY ORIENTOVANÝMI NA KULTURU
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50%
Zásah UMĚLECKÝCH pořadů (ATO) 32%
43%
Zásah ČT ART (ATO) 6%
13%
Celá populace 15+ CS Diváci s vysokým kulturním očekáváním
srpen 2019 * „Umělecké pořady“ zahrnují všechny pořady ČT art, hudební pořady a filmy či dokumenty pro náročného diváka 64
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ UMĚLECKÝMI POŘADY
VE SKUPINĚ DIVÁKŮ ORIENTOVANÝCH NA KULTURU
Zdroj: DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Spokojenost - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 85%
85%
87%
Originalita - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 65%
73%
69%
Míra zaujetí - UMĚLECKÉ POŘADY (DKV) 2017 2018 1. pol. 2019 78%
srpen 2019 72%
79%
65
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 3 - Podpora kulturnosti, kultury a sportu
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah uměleckých pořadů ČT (pořady ČT art, hudební pořady a
filmy či dokumenty pro náročného diváka) činil v prvním pololetí roku 2019 v obecné
populaci 15+ 32 %. V cílové skupině diváků s vysokým kulturním očekáváním
dokonce 43 %.
• Spokojenost s uměleckými pořady mezi diváky s vysokým kulturním očekáváním
vzrostla v porovnání s předchozími dvěma lety o 2 p.b. na hodnotu 87 %. Index
originality uměleckých pořadů se pohybuje na průměru posledních dvou let (69 %).
Míra zaujetí uměleckými pořady se po poklesu zaznamenaném v minulém roce vrátila
zpět k hodnotě z roku 2017 (79 %). Obecně platí, že u diváků s vysokým kulturním
očekáváním dosahuje kvalitativní hodnocení uměleckých pořadů vyšších hodnot než
v obecné populaci 15+.
srpen 2019 66
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 4 – PREZENTACE REGIONŮ
ČESKÉ REPUBLIKY, EVROPY A
SVĚTA
srpen 2019 67
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
ZÁSAH, SPOKOJENOST, ORIGINALITA A MÍRA ZAUJETÍ REGIONÁLNÍMI POŘADY
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Průměrný týdenní zásah (reach) regionálních pořadů (ATO) 11%
11%
12%
Spokojenost s regionálními pořady (DKV) 81%
81%
83%
Originalita regionálních pořadů (DKV) 47%
50%
55%
59%
Zaujetí regionálními pořady (DKV) 63%
59% K
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 68
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
PODÍL JEDNOTLIVÝCH STUDIÍ NA VYSÍLÁNÍ ČT JAKO CELKU, ČT1 A ČT2
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT, v procentech
TS Brno 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
TS Ostrava 2019
ČT Praha 8 8 10 9 9 9 9 10
8 8 9 9 9 9 9 10 10
TS Brno 84 84 82 82 82 82 82 80
TS Ostrava 9
ČT Praha
81
TS Brno
TS Ostrava 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
ČT Praha 2019
15 14 15 13 13 14 14 14
12 11 11 12 12 12 11 12 15
74 76 74 75 75 74 75 74
11
74
2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 1. pol.
2019
10 10 11 11 12 12 12 12
12 12 12 13 14 13 16 15 12
79 78 77 76 74 75 72 73
15
73
srpen 2019 69
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah regionálních pořadů ČT se dlouhodobě pohybuje kolem
jedné desetiny všech televizních diváků. V porovnání s rokem 2018 došlo k navýšení
o 1 p.b. na hodnotu 12 %.
• Spokojenost diváků s regionálními pořady vzrostla oproti roku 2018 na úroveň 83 %
(+2 p.b.). U vnímané originality jsme v 1. pololetí 2019 zaznamenali nárůst o 5 p.b.
na hodnotu 55 %. Zaujetí regionálními pořady naopak pokleslo o 4 p.b. na úroveň
roku 2017 (59 %).
• Podíl jednotlivých studií na vysílání ČT zůstává dlouhodobě stabilní. Pořady ČT Praha
se v 1. pololetí 2019 podílely na vysílání z 81 %, ostravské studio pokrývalo 9 % a
brněnské 10 % plochy vysílání. U kanálu ČT1 došlo k mírnému nárůstu podílu TS Brno
(+1 p.b) na úkor Ostravy (-1 p.b.). U ČT2 pak zůstaly podíly jednotlivých studií v
porovnání s rokem 2018 neměnné.
srpen 2019 70
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
PODÍL DOMÁCÍCH, EVROPSKÝCH A MIMOEVROPSKÝCH POŘADŮ NA VŠECH
POŘADECH PODLE JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
2017 2018 1. pololetí 2019
Domácí tvorba Domácí tvorba Domácí tvorba
Evropská tvorba Evropská tvorba Evropská tvorba
Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba Mimoevropská tvorba
Dramatické 34% 31% 35% Dramatické 35% 31% 34% Dramatické 34% 31% 35%
Zábavné Zábavné Zábavné
Hudební 97% Hudební 96% Hudební 93% 7%
Sportovní* 72% 19% Sportovní* 81% 12% Sportovní* 75% 14%11%
Zpravodajské Zpravodajské Zpravodajské
Publicistické 96% 3% Publicistické 73% 20% Publicistické 73% 20% 7%
Dokumentární Dokumentární Dokumentární
99% 99% 99%
Vzdělávací Vzdělávací Vzdělávací
Náboženské 100% Náboženské 100% Náboženské 100%
54% 34% 12% 52% 40% 8% 48% 40% 12%
83% 12% 77% 17% 74% 19% 7%
99% 99% 100%
srpen 2019 * U sportovních pořadů jsou do evropské a mimoevropské tvorby započítávány i pořady vyrobené ČT, ovšem na území jiného státu (typicky MS ve fotbale a ZOH) 71
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
PODÍL ZPRÁV Z DOMOVA, EVROPY A SVĚTA VE VYSÍLÁNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ČT
Zdroj: Media Tenor
Zprávy z domova Zprávy z Evropy Zprávy ze světa
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2017 61% 23% 16%
2018
1. pol. 2019 61% 23% 16%
62% 23% 15%
Zprávy z domova Zprávy z Evropy Zprávy ze světa
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2017 70% 18% 12%
2018
1. pol. 2019 68% 20% 12%
67% 21% 12%
srpen 2019 72
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 4 - Prezentace regionů České republiky, Evropy a světa
KOMENTÁŘ
• Podíl domácí tvorby na zábavních, zpravodajských, publicistických a náboženských
pořadech České televize činil v 1. pololetí roku 2019 minimálně 93 %. Výraznou
převahu domácí tvorby vidíme také u pořadů hudebních (75 %), vzdělávacích (74 %)
a sportovních (73 %). Téměř poloviční podíl domácí tvorby registrujeme u pořadů
dokumentárních (48 %) a třetinový u pořadů dramatických (34 %), u kterých je
zároveň nejvyšší podíl zastoupení mimoevropské tvorby.
• Ve vysílání zpravodajského kanálu ČT24 bylo věnováno 62 % času zprávám z České
republiky, což je o 1 p.b. více než v roce 2018. Zprávy z Evropy (mimo ČR) tvořily v
1. polovině roku 2019 necelou čtvrtinu vysílacího času ČT24 (23 %) a zprávy z jiných
kontinentů 15 %.
• V hlavní zpravodajské relaci Události bylo zastoupení zpráv z domova ještě vyšší, a
to dvoutřetinové. Oproti roku 2018 došlo k navýšení podílu zpráv z Evropy z 20 % na
21 %.
srpen 2019 73
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ
CÍL 5 – PODPORA NOVÝCH MÉDIÍ
A TECHNOLOGIÍ
srpen 2019 74
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
VNÍMÁNÍ ČT V SOUVISLOSTI SE ZAVÁDĚNÍM NOVÝCH TECHNOLOGIÍ A
POSKYTOVÁNÍM ONLINE OBSAHU
Zdroj: Tracking ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Vnímání vedoucího postavení ČT při zavádění nových technologií 59%
pro sledování programu (TRA) 61%
60%
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 62%
obsahu prostřednictvím internetových stránek a mobilních 62%
60%
aplikací (TRA)
72%
Vnímání ČT jako poskytovatele zábavného nebo užitečného 72%
obsahu prostřednictvím internetového archivu iVysílání (TRA)
70% K
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 75
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
PRŮMĚRNÝ POČET UNIKÁTNÍCH UŽIVATELŮ WEBOVÝCH STRÁNEK ČT ZA MĚSÍC
Zdroj: NetMonitor
0 500 000 1 000 000 1 500 000 2 000 000 2 500 000 3 000 000 3 500 000
2 187 419
www.ceskatelevize.cz 2 620 437
2 959 006
www.ivysilani.cz 467 111
558 438
717 731
www.ct24.cz 816 677
985 623
1 187 613
www.ctsport.cz 538 553
685 512
743 460
decko.ceskatelevize.cz 221 751
254 034
208 071
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 76
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
SLEDOVANOST ARCHIVU ČT A ŽIVÉHO VYSÍLÁNÍ ČT NA INTERNETU
V POPULACI 4+ (MINUTY/MĚSÍC)
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
0 5 10 15 20 25 30
Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu iVysílání 22
ČT 24
13
Průměrný čas strávený sledováním živého vysílání ČT na internetu
14
0,4
Průměrný čas strávený sledováním vysílání ČT24 na internetu
0,4
6
Průměrný čas strávený sledováním vysílání ČT sport na internetu
7
Průměrný čas strávený sledováním HbbTV ČT 4
6
2018 1. pol. 2019
srpen 2019 77
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Ukazatele mapující vnímání vedoucí pozice ČT při zavádění nových technologií a ČT coby
poskytovatele zábavného a užitečného obsahu na internetu zůstávají na podobných hodnotách
jako v minulých letech. V obou případech činí hodnota indexu 60 %.
• V prvním pololetí 2019 vykázaly téměř všechny měřené internetové stránky ČT nárůst
návštěvnosti, v průměru o 20 %. Výrazný vzestup jsme zaznamenali v lednu a únoru v souvislosti s
uvedením komediálního seriálu MOST!, silným pak byl i měsíc květen, a to hlavně díky přenosům z
MS v hokeji na Slovensku.
• Hlavní web ČT www.ceskatelevize.cz navštívily v prvním pololetí roku 2019 v průměru téměř 3
miliony uživatelů měsíčně. V měsíci květnu to bylo dokonce 3,5 miliónu.
• Web ČT24 zaznamenal v prvním pololetí roku 2019 opět nárůst návštěvnosti, a to o 20 %. Web
navštívilo v průměru 1,2 milionu unikátních uživatelů měsíčně. Nejsilnějším měsícem byl i v tomto
případě květen s 1,3 milióny uživatelů.
• iVysílání ČT zaznamenalo meziroční nárůst návštěvnosti dokonce o 28 %, což je nejvíce ze všech
našich měřených webů.
• Interaktivní web určeným dětskému divákovi decko.ceskatelevize.cz zaznamenal jako jediný pokles
návštěvnosti, a to o 18 %. Důvodem je sezónnost sledování webu, kdy nejvyšší zájem pravidelně
registrujeme ke konci kalendářního roku. Web Déčka navštívilo každý měsíc v průměru 208 tisíc
unikátních uživatelů, nejsilnějšími měsíci byly leden a duben. V dubnu nabídlo Déčko malým
návštěvníkům oblíbený projekt Velikonoční kalendář.
srpen 2019 78
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Průměrný čas strávený sledováním internetového archivu ČT dosáhl v roce 2019
hodnoty 24 minut za měsíc na jednoho televizního diváka. Oproti roku 2018
narostl o 2 minuty. U živého vysílání ČT potom uživatelé internetu strávili
průměrně 14 minut měsíčně (+1 minuta oproti roku 2018).
• Vysokou živou sledovanost na webu ČT vykazovaly zejména seriál MOST! a MS v
hokeji konané v květnu na Slovensku. Vůbec nejvyhledávanějším on-line
pořadem byl hokejový zápas mezi Českem a Švýcarskem na MS v hokeji, který
živě sledovalo v průměru 179 tisíc diváků. Výrazně byly také sledovány zápasy
české reprezentace s týmy Německa a Ruska, které živě na webu sledovalo 129,
resp. 109 tisíc lidí.
• O 2 minuty (na současným 6 minut) narostl průměrný čas, který diváci strávili
sledováním HbbTV ČT.
srpen 2019 79
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
1. POLOLETÍ 2019: PŘÍKLADY SLEDOVANOSTI TELEVIZNÍCH POŘADŮ
NA INTERNETU (V TISÍCÍCH)
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D, řazeno dle živé sledovanosti v TV 4+, v tisících
Název pořadu Kanál Živá Odložená Odložená Příspěvek
sledovanost sledovanost sledovanost odložené
Po strništi bos ČT1 na internetu sledovanosti k
v TV v TV (7 dní, CS 4+) živé v TV
Případ dvou sester ČT1 (CS 4+) (7 dní, CS 4+)
31 11%
Případ dvou básníků ČT1 1 892 185 38 11%
1 623 147 38 13%
Případ dvou manželek ČT1 1 548 170 44 13%
1 457 139 260 52%
MOST! ČT1 1 352 444 31 14%
1 287 155 76 21%
Tátova volha ČT1 1 197 181 90 23%
1 186 178 50 20%
Živé terče ČT1 1 079 164 80 24%
1 035 169 91 37%
Rapl II ČT1 643 148 31 19%
642 93 60 25%
Klec ČT1 565 83 23 27%
392 85 13 14%
Vodník ČT1 247 21 13 15%
246 23 17 29%
Zkáza Dejvického divadla ČT1 139 24
Jan Palach ČT1
Infiltrace (Obchod se svědomím) ČT1
Planeta Česko ČT2
Alpami nejen za sněhem ČT2
Máma z basy ČT2
Uzamčený svět ČT2
srpen 2019 80
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Pro Českou televizi je důležitá i sledovanost pořadů na internetu a odložená sledovanost v
televizi. Suverénně nejsledovanějším byl v 1. pololetí 2019 na internetu komediální seriál
MOST!, jehož každý díl si do sedmi dnů po odvysílání pustilo na webu v průměru 260 tisíc
diváků, dalších 444 tisíc pak odloženě v TV. Internetové diváky zaujal také seriál Zkáza
Dejvického divadla (91 tisíc), mezi další úspěšné tituly patřily seriál Rapl II, který si na
internetu průměrně přehrálo 90 tisíc diváků, nebo minisérie z cyklu Detektivové od
Nejsvětější Trojice - Vodník s 80 tisíci internetovými diváky. Ze stejného cyklu pochází i další
minisérie Živé terče, kterou si na webu přehrálo 76 tisíc diváků (dalších 181 tisíc odloženě v
TV).
• Z pořadů ČT2 nejvíce zaujal dokument Planeta Česko, který si přehrálo odloženě na webu
23 tisíc osob. Diváky zaujal také šestidílný dokumentární seriál Uzamčený svět (17 tisíc
internetových diváků).
• Rekordmanem v podílu odložené sledovanosti na celkovém počtu diváků se stal seriál
MOST!, který živou sledovanost navýšil o 52 %.
• Odložená sledovanost je cíleně podporována prostřednictvím nepořadových složek
vysílání i aktivitami na sociálních sítích.
srpen 2019 81
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
1. POLOLETÍ 2019: VIDEOOBSAH – VÝVOJ TTS - ČESKÁ TELEVIZE, VŠECHNA
VIDEA (CELKOVÝ ODSLEDOVANÝ ČAS V HODINÁCH ZA DEN)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
Živě VOD
290 000
258 000
211 000 214 000 206 000 105 000
181 000 173 000
110 000 133 000 161 000 196 000 139 000 118 000 128 000
185 000 47 000 81 000
71 000 79 000 53 000 62 000 67 000 56 000
2018 (měsíční 1. pololetí Leden 19 Únor 19 Březen 19 Duben 19 Květen 19 Červen 19
průměr) 2019 (měsíční
průměr) 82
srpen 2019
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
1. POLOLETÍ 2019: VIDEOOBSAH – PODÍL ODSLEDOVANÉHO ČASU (TTS)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
srpen 2019 Při interpretaci hodnot je třeba vzít v úvahu, že ČT měří od začátku projektu PEM-D 1. 1. 2018 všechny
platformy, tedy browsery (prohlížeče), mobilní a tablet aplikace i HbbTV. FTV Prima postupně během 1.
pololetí 2018 tyto platformy implementovala, zatímco TV Nova a TV Barrandov měří pouze prohlížeče.
83
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
VIDEOOBSAH – PODÍL ODSLEDOVANÉHO ČASU DLE PLATFOREM, TYPU
ZAŘÍZENÍ A ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90%
Mobilní a tablet aplikace
platforma 7%
Browser - prohlížeč 8%
HbbTV
79%
76%
14%
16%
typ zařízení Počítač 67%
Mobilní telefon 62%
Tablet 11%
TV (HbbTV + browser) 14%
7%
7%
15%
18%
živé/archivní živě 39%
vysílání z archivu 37%
61%
63%
2018 1. pol. 2019
srpen 2019 84
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Z hlediska celkového času stráveného sledováním videoobsahu* byla Česká televize v 1.
polovině 2019 jednoznačným lídrem, když na ní připadlo 53,7 % veškerého přehraného obsahu.
Následovala FTV Prima (32,5 %), Nova TV (13,4 %), TV Barrandov (0,3 %) a Stanice O (0,1 %) .
• Diváci sledovali videoobsah ČT především prostřednictvím prohlížečů, přes které bylo přehráno
76 % z celkového času stráveného u videoobsahu ČT. Z hlediska typu zařízení stále dominoval
osobní počítač (téměř dvě třetiny veškerého obsahu), 18 % přehrání ale již připadlo na televizory
připojené na internet. 37 % videoobsahu ČT bylo přehráváno živě v reálném čase (jednalo se
zejména o sportovní přenosy a zpravodajství), 63 % pak z archivu.
• 16 % videoobsahu ČT bylo přehráno přes HbbTV; meziročně, tedy oproti 1. pololetí 2018, se jedná
o nárůst téměř o 4 p.b. (přesně z 12,0 % na 15,8 %).
• Tento nárůst souvisí i s penetrací HbbTV v české populaci – za poslední rok stoupl počet
domácností, které mají na televizoru k dispozici červené tlačítko, z 512 000 na 779 000, což
znamená nárůst o více než 50 %.
• Z pořadů České televize sledovaných přes platformu HbbTV byl jednoznačně nejsledovanější seriál
MOST!. Každý díl tímto způsobem do 30 dnů po odvysílání premiéry vidělo 100 tisíc diváků.
* Videoobsahem ČT rozumíme jakékoli video umístěné na webu ČT, v mobilní aplikaci ČT nebo v nabídce HbbTV, ať už se jedná o pořad České televize nebo jiné video, typicky
krátké zpravodajské video, sportovní sestřih či doplňkové video pro děti.
srpen 2019 85
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
HBBTV STATICKÝ OBSAH - TOP APLIKACE (POČET ZOBRAZENÍ DENNĚ)
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere, PEM-D, Kontinuální výzkum PCEM
0 50 000 100 000 150 000 200 000 250 000 300 000
iVysílání 168 000
245 000
teletext 55 000
iVysílání ČT :D 59 000
TV program 33 000
Panorama 35 000
Počasí**
10 000
Abecedecko 23 000
10 000
21 000
21 000
5 000
5 000
2018* 1. pol. 2019
srpen 2019 * Q2-Q4/2018 (měření statického obsahu HbbTV je součástí projektu PEM-D od 1. 1. 2018, v Q1 nicméně probíhalo ještě v testovacím režimu) 86
** od 20.12.2018
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Na nárůstu využívání HbbTV mají pochopitelně velký podíl aplikace ČT. Nejčastěji
využívanou z nich bylo iVysílání, které si přes HbbTV v průměru denně zobrazilo
téměř čtvrt milionu diváků. V polovině června 2019 byla aplikace významně
inovována.
• Během MS v hokeji na Slovensku byla nejsledovanější aplikací MS hokej 2019, kterou
kombinovaně s aplikací ČT sport online zobrazilo denně v průměru 292 tisíc uživatelů.
V průběhu celého hokejového šampionátu pak aplikace zaznamenala více než 5
milionů uživatelů.
• Počet zobrazení červeného tlačítka dosáhl denně v průměru 3,26 milionu (oproti 2,81
milionům v roce 2018), záměrně červené tlačítko využilo 61 tisících uživatelů denně.
Všechny aplikace HbbTV dohromady byly zobrazeny denně v průměru 352tisíckrát
(oproti 299 tisícům v roce 2018).
• V průběhu MS v hokeji bylo divákům automaticky zobrazováno také modré tlačítko
(denně bylo nabídnuto v průměru více než 1,5 milionu uživatelů).
srpen 2019 87
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• V 1. pololetí 2019 jsme zaznamenali v průměru 644 tisíc spuštění (views) videí České
televize denně, nejvíce pak v květnu během MS v hokeji na Slovensku (890 tisíc denně).
Jednotlivá on-line média ČT byla využívána následovně:
• Web ČT24 zaznamenal denně v průměru 11 tisíc ** spuštění z prohlížečů a dalších 5
tisíc z mobilní aplikace ČT24 (0,6 % celkového času stráveného u videoobsahu ČT).
• Web ČT :D zaznamenal denně v průměru 34 tisíc spuštění.**
• Web ČT sport a sportovní mobilní aplikace zaznamenaly denně v průměru 122 tisíc
spuštění, z hlediska stráveného času se jednalo o 18 % veškerého videoobsahu ČT.
• iVysílání (web a mobilní aplikace) zaznamenalo denně v průměru 434 tisíc spuštění, z
hlediska stráveného času se jednalo o 65 % veškerého videoobsahu ČT.
• Na HbbTV připadá 16 % celkového času (83 tisíc spuštění) stráveného přehráváním
videoobsahu ČT.
* U videoobsahu rozlišujeme tzv. views, neboli počet spuštění videa, a dále čas strávený sledováním v minutách či hodinách.
** Hodnota je zahrnuta v iVysílání, pod které jsou weby ČT24 a ČT :D řazeny.
srpen 2019 88
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
POČET FANOUŠKŮ PROFILU KANÁLU ČT24 NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
Zdroj: crowdtangle.com
0 50 000 100 000 150 000 200 000 250 000 300 000 350 000 400 000
306 545
349 877
348 133
354 786
27 506
52 337
2018* 1. pol. 2019**
* Stav fanouškovské základny k 31.12.2018
** Stav fanouškovské základny k 30.6.2019
srpen 2019 89
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
DENNÍ DOSAH A IMPRESE PROFILU KANÁLU ČT24 NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
Zdroj: Facebook; Twitter
0 200 000 400 000 600 000 800 000 1 000 000 1 200 000 1 400 000
PRŮMĚRNÝ DENNÍ 438 426
DOSAH*
1 145 759
PRŮMĚRNÉ DENNÍ 339 726
IMPRESE** 351 462
2018 1. pol. 2019
*Definice dosahu (reache) podle Facebooku = Počet lidí, kterým se jakýkoli obsah měřené stránky nebo o měřené stránce zobrazil na jejich obrazovce. Jedná se o unikátní FB účty
(tzv. Unique Users).
**Definice impresí podle Twitteru = Počet zobrazení tweetů měřené stránky uživatelům Twitteru.
srpen 2019 90
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
POČET PŘÍSPĚVKŮ PROFILU KANÁLU ČT24 NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH
Zdroj: crowdtangle.com
0 1 000 2 000 3 000 4 000 5 000 6 000 7 000 8 000 9 000
4 500
4 600
8 300
8 100
495
522
2. pol. 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 91
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Sociální sítě se v posledních letech staly platformou, na které lidé ve velké míře konzumují i
zpravodajství. Stanice ČT24 je proto aktivní na nejvýznamnějších sociálních sítích,
konkrétně na Facebooku, Twitteru a Instagramu.
• Ke konci 1. pololetí 2019 měla ČT24 na Twitteru 355 tisíc sledujících, což znamená nárůst o
2 % oproti konci roku 2018. Facebookový účet čtyřiadvacítky zaznamenal během 1. pololetí
2019 nárůst fanoušků ze 307 na 350 tisíc. Instagram ČT24 vznikl teprve v listopadu 2017, i
tak už ale čítá jeho fanouškovská základna více než 52 tisíc osob, téměř dvakrát více než na
konci minulého roku.
• Dosah facebookového profilu ČT24 byl v letošním 1. pololetí v průměru 1,15 milionu
oslovených unikátních účtů za den. V porovnání s rokem 2018 se jedná o masivní nárůst o
161 %. Jedním z důvodů je i změna v algoritmech samotného Facebooku, které ovlivňují
počty účtů, kterým je obsah zobrazen. Počet zobrazení tweetů (impresí) profilu ČT24 se v 1.
pololetí 2019 pohyboval na průměrné denní hodnotě 351 tisíc, což znamená 3% nárůst v
porovnáním s rokem 2018.
• Počet příspěvků je na všech uvedených sociálních sítích kanálu ČT24 meziročně stabilní. V
1. pololetí 2019 bylo na Facebooku uveřejněno 4 600 příspěvků a na twitterovém profilu
přes 8 000 tweetů. 522 příspěvků pak bylo publikováno na Instagramu ČT24.
srpen 2019 92
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
CELKOVÉ HODNOCENÍ VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT UŽIVATELI
Zdroj: On-line tracking ČT, zpracoval: NMS Market Research
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
www.ivysilani.cz
78%
www.ct24.cz 79%
www.ctsport.cz 78%
77%
79%
78%
76%
77%
73%
2017 2018 1. pol. 2019
srpen 2019 Znění otázky: Pokud byste měl/a tuto webovou stránku celkově ohodnotit na stupnici 1-10, 93
kde 1 znamená nejhorší hodnocení a 10 znamená nejlepší hodnocení, jaké hodnocení byste stránce dal/a?
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
1. POLOLETÍ 2019: HODNOCENÍ RŮZNÝCH ASPEKTŮ VYBRANÝCH
INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT UŽIVATELI
Zdroj: On-line tracking ČT, zpracoval: NMS Market Research
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Informační hodnota stránky 81%
82%
77%
Grafické provedení stránky 80%
78%
75%
Přehlednost stránky, orientace na stránce 82%
82%
73%
www.ivysilani.cz www.ct24.cz www.ctsport.cz
srpen 2019 Znění otázky: Ohodnoťte prosím stránku z hlediska následujících vlastností …, opět na stupnici 1-10, 94
kde 1 znamená nejhorší hodnocení a 10 znamená nejlepší hodnocení.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
NET PROMOTER SCORE VYBRANÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNEK ČT
(INDEX LOAJALITY DIVÁKŮ NA STUPNICI -100; +100)
Zdroj: On-line tracking ČT, zpracoval: NMS Market Research
-100 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 80 100
www.ivysilani.cz 63
65
61
www.ct24.cz 44
58
55
www.ctsport.cz 53
53
41
2017 2018 1. pol. 2019
Poznámka: Indikátor NPS vychází z mezinárodně uznávané definice: Rozdíl procentního zastoupení těch, kteří na otázku: „Nakolik je
pravděpodobné, že byste doporučil/a zhlédnutí této webové stránky známému nebo kolegovi? 0 znamená, že byste stránku rozhodně
nedoporučil/a 10 znamená, že byste stránku určitě doporučil/a“ odpověděli 9 až 10 (loajální) a těch, kteří odpověděli 0 nebo 6 (neloajální
diváci). Hodnoty okolo 30 bodů jsou považovány za průměrné, hodnoty nad 50 vykazují velmi nadprůměrnou hodnotu loajality.
srpen 2019 Znění otázky: Nakolik je pravděpodobné, že byste doporučil/a zhlédnutí této webové stránky známému nebo kolegovi? 95
Odpovězte prosím na stupnici 0-10, kde 0 znamená, že byste stránku rozhodně nedoporučil/a 10 znamená, že byste stránku určitě doporučil/a.
B. PLNĚNÍ OBECNÝCH CÍLŮ CÍL 5 - Podpora nových médií a technologií
KOMENTÁŘ
• Všechny tři sledované internetové stránky ČT (iVysílání, ČT24 a ČT sport) jsou hodnoceny
velmi pozitivně. O 4 p.b. meziročně pokleslo celkové hodnocení internetové stránky ČT
sport, a to na hodnotu 73 %. Pokles je s největší pravděpodobností způsoben spuštěním
nové verze webu ČT sport, na kterou si tradiční uživatelé postupně zvykají. Indexy
hodnocení iVysílání a ČT24 činí shodně 78 %.
• Výrazně nadprůměrně jsou hodnoceny také jednotlivé aspekty internetových stránek ČT,
tedy jejich informační hodnota, grafické provedení a přehlednost či orientace na stránce.
Jednotlivé indexy jsou u všech sledovaných webů a u všech kritérií vždy vyšší než 70 %.
Vůbec nejvíce návštěvníci oceňují přehlednost a informační hodnotu webu ČT24 (82 %).
Meziroční pokles byl vzhledem k výše uvedeným změnám zaznamenán u webu ČT sport.
Hůře je hodnocena přehlednost a orientace na stránce.
• Tzv. NET PROMOTER SCORE (NPS), neboli míra loajality diváků na stupnici -100 až +100, je
stále nejvyšší u iVysílání, kde činí index +61. Výrazně kladné hodnocení ale registrujeme
také u webů ČT24 (+55 bodů) a ČT sport (+41 bodů).
• Všechny hodnoty NPS jsou nadprůměrné, loajalitu návštěvníků k uvedeným webovým
stránkám lze interpretovat jako mimořádně vysokou.
srpen 2019 96
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ
DIVÁCKÉ SKUPINY
• Skupiny definované pohlavím, věkem a nejvyšším dosaženým vzděláním
• Dětský divák = všichni diváci ve věku 4-12 let
• Náboženské skupiny
• Národnostní a etnické skupiny
• Hendikepovaní
srpen 2019 97
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Skupiny definované pohlavím, věkem a vzděláním
ZÁSAH VYSÍLÁNÍ A SOUHLAS S VÝROKY V JEDNOTLIVÝCH CÍLOVÝCH
SKUPINÁCH
Zdroje: ATO – Nielsen Admosphere, Tracking ČT, v procentech
Souhlas s výrokem „ČT Souhlas s výrokem
„ČT přináší i pořady,
Průměrný týdenní zásah nabízí dostatek pořadů, které komerční stanice
vysílání ČT v jednotlivých které odpovídají mému nevysílají.“ (TRA) S
skupinách (ATO) vkusu a mým zájmům.“
(TRA) S
Populace 18+ 2018 1. pol. 2019 2018 1. pol. 2019 2018 1. pol. 2019
Muži 76 77 63 62 75 74
Ženy 75 76 63 59 75 75
18-24 let 76 79 63 64 76 73
25-34 let 33 33 55 50 71 72
35-44 let 56 54 52 53 74 77
45-54 let 75 77 67 62 79 73
55-64 let 81 82 66 64 77 80
65 nebo více let 88 89 66 61 75 72
Základní 18+ 91 93 66 72 74 71
Středoškolské bez maturity 18+ 66 67 62 64 70 65
Středoškolské s maturitou 18+ 79 81 67 64 72 67
Vysokoškolské 18+ 75 76 60 60 79 78
77 78 64 59 81 83
srpen 2019 98
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Skupiny definované pohlavím, věkem a vzděláním
1. POLOLETÍ 2019: SPOKOJENOST S POŘADY ČT
V JEDNOTLIVÝCH CÍLOVÝCH SKUPINÁCH
Zdroj: DKV ČT
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Populace 15+
82%
15 - 24 83%
25 - 34 81%
35 - 44
45 - 54 83%
55 - 64 81%
82%
65+
83%
Muži 80%
Ženy 84%
srpen 2019 99
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Skupiny definované pohlavím, věkem a vzděláním
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah České televize v divácké skupině 18+ v 1. pololetí 2019 mírně
vzrostl na hodnotu 77 %. Marginální nárůst (o 1 p.b.) byl zaznamenán u mužů, u žen se
zásah navýšil o 3 p.b. V jednotlivých věkových skupinách došlo v týdenním zásahu vesměs k
nepatrným změnám (do 2 p.b.). Stejně je tomu i v jednotlivých kategoriích vzdělání.
• Celková míra souhlasu s výrokem „ČT nabízí dostatek pořadů, které odpovídají mému
vkusu a mým zájmům“ zanedbatelně klesla o 1 p.b. na hodnotu 62 %, přičemž větší
pokles jsme zaznamenali u mužů. Největší pokles souhlasu s tímto výrokem registrujeme u
diváků ve věku 18-24, 35-44 a 55-64 let (-5 p.b.) Naopak ve skupině 65 a více let jsme
zaznamenali nárůst o 6 p.b. Pokles se projevil i u diváků s vysokoškolským vzděláním (-5
p.b.), mírné posílení kladného vztahu k programu ČT (o 2 p.b.) nastalo u diváků se základním
vzděláním.
• K drobnému poklesu o 1 p.b. došlo i u souhlasu s výrokem „ČT přináší i pořady, které
komerční stanice nevysílají.“ U žen to bylo o 3 p.b., u mužů zůstala míra souhlasu shodná s
rokem 2018. K nárůstu došlo hlavně u nejmladších diváckých skupin a k poklesu u diváků
starších 55 let a těch s nižším vzděláním.
• Lehce vyšší spokojenost s pořady ČT vykazují diváci středního věku (35-44 let), dále
nejmladší a nejstarší cílová skupina (15-24 let a 65+) . Naopak mírně pod průměrem jsou
mladí diváci ve věku 25-34 let a ti ve věkové kategorii 45 až 54 let. Patrnější jsou rozdíly
mezi pohlavími, kdy ženy obecně hodnotí pořady ČT pozitivněji než muži.
srpen 2019 100
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
1. POLOLETÍ 2019: PRŮMĚRNÝ TÝDENNÍ ZÁSAH ČT, DĚTSKÝCH POŘADŮ A ČT :D
VE SKUPINÁCH 15+, 4-9 LET A 4-12 LET
Zdroj: ATO – Nielsen Admosphere
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
Zásah CELÉ ČT (ATO) 76%
70%
65%
Zásah DĚTSKÝCH POŘADŮ (ATO) 31%
57%
49%
13% 56%
Zásah ČT :D (ATO) 46%
CS 15+ CS 4-9 let CS 4-12 let
srpen 2019 101
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
PODÍL JEDNOTLIVÝCH ŽÁNRŮ NA VŠECH DĚTSKÝCH POŘADECH ČT
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Dramatické Vzdělávací Dokumentární Zábavné Publicistický Hudební Sportovní
0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
2017 72% 14% 5% 5% 2%1%
2018 70% 21% 1%3%1% 3%
1. pol. 2019 67% 22% 2% 5% 1%1%
srpen 2019 102
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Dětský divák
KOMENTÁŘ
• Průměrný týdenní zásah celým vysíláním České televize činil mezi dětmi ve věku 4-9
let 70 %, v širší cílové skupině 4-12 let to bylo 65 %.
• Zásah dětskými pořady ve skupině 4-9 let byl v 1. pololetí letošního roku 57 %. Zásah
ČT :D pak byl ve stejné věkové skupině o 1 p.b. nižší.
• Z hlediska žánrů drží mezi dětskými pořady nejvýraznější podíl i nadále dramatické
pořady (67 %), a to i přes mírný meziroční pokles o 3 p.b. Druhým nejnasazovanějším
typem pořadů pro děti byly vzdělávací pořady (22 %), které od roku 2017 zaznamenaly
navýšení podílu o 8 p.b.
srpen 2019 103
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Náboženské, národnostní a etnické skupiny a hendikepovaní
1. POLOLETÍ 2019: HLAVNÍ POŘADY A PROJEKTY ČT TÝKAJÍCÍ SE
NÁBOŽENSKÝCH, NÁRODNOSTNÍCH A ETNICKÝCH SKUPIN A
HENDIKEPOVANÝCH
Název pořadu Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT Počet dílů Celková stopáž v
hodinách
Divácká skupina
Křesťanský magazín náboženské skupiny 25 10
Cesty víry náboženské skupiny 18 8
Uchem jehly náboženské skupiny 18 7
Sváteční slovo náboženské skupiny 26 2
MOST! národnostní/etnické skupiny 8 6
Sousedé národnostní/etnické skupiny 6 2
Babylon národnostní/etnické skupiny 25 11
Kočování za pohádkou II etnické skupiny 10 2
Klíč 2019 hendikepovaní 13 6
Televizní klub neslyšících 2019 hendikepovaní 13 6
MS para hokej 2019 hendikepovaní 7 14
Olympiáda dětí a mládeže 2019 věkové 78 34
Rodina je nejvíc věkové 7 5
Queer sexuální 10 4
srpen 2019 104
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Náboženské, národnostní a etnické skupiny a hendikepovaní
1. POLOLETÍ 2019: VÝČET POŘADŮ A PROJEKTŮ ČT TÝKAJÍCÍ SE
JEDNOTLIVÝCH HLAVNÍCH NÁBOŽENSKÝCH SMĚRŮ
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Název pořadu Divácká skupina Počet dílů Celková stopáž v
hodinách
Cesty víry křesťanství 121
Křesťanský magazín křesťanství 73 50
Poutní místa křesťanství 21 30
Arcibiskup s lidskou tváří křesťanství 1 6
Hádanky domů života I+II židovská víra 57 1
Studio 6 víkend židovská víra 1 24
Uchem jehly židovská víra 3 4
Cesty víry budhismus 4 1
Duchovní kuchyně budhismus 2 2
Cesty víry 4 1
Syrská love story islám 1 2
Duchovní kuchyně islám 1 4
Příběhy obrácení hinduismus 5 0
Bohové a proroci náboženská filozofie 4 2
náboženská filozofie 2
srpen 2019 105
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Náboženské, národnostní a etnické skupiny a hendikepovaní
1. POLOLETÍ 2019: VÝČET POŘADŮ A PROJEKTŮ ČT TÝKAJÍCÍ SE
JEDNOTLIVÝCH HLAVNÍCH NÁRODNOSTNÍCH A ETNICKÝCH SKUPIN
ŽIJÍCÍCH V ČR
Zdroj: AOP ČT, PROVYS ČT
Název pořadu Národnostní/etnická Počet dílů Celková stopáž
skupina v hodinách
MOST! 8
Kočování za pohádkou II romská 10 6
Khamoro 2018 romská 1 2
Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie romská 43 1
90' ČT24 polská 1 18
13. komnata Ladislava Raego Phama ukrajinská 1 2
vietnamská 0,5
srpen 2019 106
C. VYSÍLÁNÍ PRO SPECIFICKÉ DIVÁCKÉ SKUPINY Náboženské, národnostní a etnické skupiny a hendikepovaní
KOMENTÁŘ
• Česká televize věnuje nemalou část svého vysílacího času pořadům určeným pro
náboženské, národnostní a etnické divácké skupiny a hendikepované spoluobčany.
Na předchozích stranách uvádíme výběr pořadů určených v 1. polovině roku 2019
právě těmto skupinám.
• Věřícím byly věnovány například tituly Cesty víry, Sváteční slovo nebo Uchem jehly.
Přestože jsou tyto pořady primárně určeny křesťanům, několik dílů bylo vždy
věnováno i jiným náboženským směrům. ČT pro jednotlivé náboženské skupiny
vysílala také samostatné tituly, např. Křesťanský magazín (křesťanství), Hádanky domů
života I+II (judaismus) nebo Syrská love story (islám).
• Pro národnostní a etnické menšiny připravila Česká televize pořady Sousedé nebo
Babylon. Další tituly se věnovaly i jednotlivým národnostním a etnickým menšinám
žijícím v ČR – např. Kočování za pohádkou II Romům nebo Hranice dokořán -
Rozmówki polsko-czeskie Polákům.
• Hendikepovaným spoluobčanům byly určeny tituly jako Klíč, Televizní klub neslyšících
nebo přenosy z Mistrovství světa v para hokeji 2019.
srpen 2019 107
PŘÍLOHY
srpen 2019 108
PŘÍLOHA 1 (1/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Media Tenor
• Media Tenor je ve středoevropském prostoru jedinou výzkumnou společností specializující se výhradně
na analýzu obsahu médií. Media Tenor působí na českém trhu od roku 1996, původně jako sdružení
InnoVatio – Media.
• Společnost s českými vlastníky je zapojena do mezinárodní asociace kanceláří Media Tenor
International. Mezinárodní asociace je dlouhodobým knowledge partnerem OECD.
• Základem nabídky společnosti je analýza mediální publicity, na kterou navazuje monitoring médií,
monitoring a analýzy sociálních sítí a diskusních fór a komunikační poradenství. Analytický a
konzultační servis společnosti Media Tenor využívá široká škála veřejných i privátních subjektů. S
Českou televizí spolupracuje společnost Media Tenor na dlouhodobé bázi.
NetMonitor
• Rozsáhlý výzkumný projekt, jehož cílem je poskytnout informace o návštěvnosti internetu a
sociodemografickém profilu jeho návštěvníků v České republice.
• Zadavatelem projektu je SPIR, realizátorem je společnost Gemius S.A. ve spolupráci se společností
Nielsen Admosphere (dříve Mediaresearch).
• Výzkum je prováděn tzv. hybridním přístupem, tedy měřením jak na straně měřeného serveru (site-
centric), tak na straně internetového prohlížeče uživatele (user-centric).
srpen 2019 109
PŘÍLOHA 1 (2/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
Nielsen Admosphere
• Nielsen Admosphere je výzkumná agentura se zázemím nadnárodní společnosti Nielsen. Nabízí široké
portfolio produktů a služeb v oblasti marketingových a mediálních výzkumů, analýz a zpracování dat.
• Elektronické měření sledovanosti televize v ČR realizuje pro ATO od roku 2002 (do roku 2015 pod
jménem Mediaresearch). Součástí je i výzkum životního stylu, spotřebního a mediálního chování LSS.
• Nielsen Admosphere je členem profesních sdružení ESOMAR a SIMAR.
• Součástí skupiny Nielsen Admosphere je i společnost Adwind Software, která ČT od roku 2013
poskytuje software pro práci s daty z výzkumu sledovanosti.
NMS Market Research
• NMS Market Research je česko-slovenská agentura pro výzkum trhu, poskytující od roku 1999
komplexní služby napříč výzkumnými metodami a technikami.
• V České republice stála NMS Market Research u zavádění metody on-line průzkumu a vybudovala
jeden z prvních on-line panelů respondentů.
• NMS Market Research je členem profesních sdružení SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a
veřejného mínění) a ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného mínění).
• NMS Market Research spolupracuje s Českou televizí od roku 2013 a v současné době zpracovává
výsledky průzkumu spokojenosti návštěvníků webů České televize (on-line tracking).
srpen 2019 110
PŘÍLOHA 1 (3/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
KANTAR CZ (dříve TNS AISA)
• KANTAR CZ je přední českou agenturou zabývající se výzkumem veřejného mínění. Agentura byla
založena v roce 1990 a nyní spadá do mezinárodní sítě Taylor Nelson Sofres (TNS). TNS je součástí
nadnárodní skupiny Kantar, největšího globálního hráče na poli výzkumu trhu a veřejného mínění.
• KANTAR CZ je členem profesních sdružení ESOMAR (Evropská společnost pro výzkum trhu a veřejného
mínění) a SIMAR (Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění) a zakládá si na striktním
dodržování oborových etických zásad.
• KANTAR CZ realizuje pro ČT trackingový výzkum od roku 2013.
srpen 2019 111
PŘÍLOHA 1 (4/4)
PROFIL SPOLUPRACUJÍCÍCH DODAVATELŮ
PhDr. Tomáš Trampota, Ph.D. (NYU Prague) a PhDr. Tereza Klabíková Rábová, Ph.D. (IKSŽ FSV UK)
• Tomáš Trampota je předním českým mediálním analytikem působícím na New York University Prague.
Jako člen týmu IKSŽ FSV UK se podílel na vypracování následujících hodnotících posudků:
Expertní posouzení vybraných analýz České televize leden 2015
Posouzení hodnocení plnění veřejné služby Českou televizí červenec 2015
Revize metodiky hodnocení úkolů veřejné služby ČT - Obecný cíl 1 srpen 2016
• V roce 2016 byla spolupráce rozšířena o hodnocení zpravodajských pořadů formou případových studií
zabývajících se prezentací významných událostí ve vysílání České televize. Druhou členkou analytického
týmu je Tereza Klabíková Rábová, odborná asistentka Institutu komunikačních studií a žurnalistiky
Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, která se specializuje mimo jiné na lingvistiku a jazyk médií.
Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D., Mgr. Marek Lapčík, Ph.D. (KMKSŽ FF UP)
• Mgr. Marek Lapčík působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na Filozofické
fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se metodologií sociálních věd a mediálních studií
zejména, a to s důrazem na kvalitativní výzkumné postupy. Dlouhodobě se věnuje teorii zpravodajství a
možnostem jeho analýzy, úzce se zaměřuje také na teorii diskursu a diskursivní analýzu.
• Mgr. Renáta Sedláková, Ph.D. působí na Katedře mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky na
Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Specializuje se na oborovou metodologii
mediálních studií, výzkum příjemců mediálních obsahů a na výzkum mediálních reprezentací,
především menšin a marginalizovaných skupin.
srpen 2019 112
PŘÍLOHA 2
METODIKA MĚŘENÍ KVALITATIVNÍCH PARAMETRŮ - DKV
• DKV (denní kontinuální výzkum) je interní panelový výzkum spokojenosti diváků ČT.
• Založen byl v roce 1972 v rámci Československé televize, od té doby funguje nepřetržitě,
což je společně s BBC evropské unikum.
• Panel respondentů čítá cca 1 000 diváků starších 15 let. Respondenti mají možnost
hodnotit pořady prostřednictvím online dotazníku nebo papírového dotazníku.
• Respondenti hodnotí TV pořady, které zhlédli, na stupnici 1-10, kde 1 = nejhorší hodnocení
a 10 = nejlepší hodnocení. Koeficient spokojenosti tedy nabývá hodnot 1 až 10.
• Kromě hodnocení spokojenosti se v rámci DKV zjišťuje i tzv. „Originalita“ a „Zaujetí“,
vyjádřené mírou souhlasu s následujícími výroky:
• Originalita: „Pořad byl neobvyklý, jiný než pořady stejného žánru.“ (odpověď - ano /ne)
• Zaujetí: „Pořad mne velmi zaujal, zapůsobil na mne.“ (odpověď - ano / ne)
• Spokojenost pro dětský kanál ČT :D je vzhledem k charakteru a zaměření kanálu zjišťována
odlišným způsobem než u ostatních kanálů ČT. Diváci při ní nahlížejí na programovou
nabídku ČT :D jako na celek a také ji tak hodnotí pomocí škály s klasickým školním
hodnocením 1 až 5, která je dětem i řadě rodičů bližší. Do hodnocení ČT :D jsou zapojeni
jak rodiče z panelu DKV, tak jejich děti. Data získaná od rodičů a dětí jsou analyzována
odděleně.
srpen 2019 113
PŘÍLOHA 3
INFORMACE K SEMESTRÁLNÍMU TRACKINGOVÉMU VÝZKUMU ČT
• Jedná se o pravidelný výzkum s půlroční periodicitou, který sjednocuje a nahrazuje dřívější
externí výzkumy realizované Českou televizi.
• V rámci kalendářního roku jsou vždy realizovány dvě vlny výzkumu, a to na přelomu května
a června a na přelomu listopadu a prosince. Sběr dat je prováděn kontinuálně, v období tří
až čtyř týdnů, a to formou osobních rozhovorů se záznamem odpovědí do PC. Dotazován je
reprezentativní vzorek dospělé (18+) televizní populace ČR, v každé z vln minimálně 1 000
respondentů.
• Výběr respondentů je kvótní – kombinace pohlaví a věkových skupin, vzdělání, velikosti
místa bydliště a kraje. Výzkum realizuje nezávislá renomovaná agentura pro výzkum
veřejného mínění Kantar CZ.
• Pro účely celoroční zprávy jsou vždy spojována data z obou vln výzkumu realizovaných v
daném kalendářním roce. V případě pololetní zprávy jsou použita pouze data za poslední
semestr.
• Není-li tedy u konkrétních výstupů uvedeno jinak, činí minimální velikost vzorku u celoroční
zprávy 2 000 respondentů, u semestrální zprávy pak 1 000 respondentů.
srpen 2019 114
PŘÍLOHA 4
METODIKA OBSAHOVÉ ANALÝZY NYU PRAGUE A IKSŽ FSK UK
Pro analýzu mediální prezentace významných událostí ve zpravodajském pořadu Události
České televize byla použita kombinace těchto kvalitativních metod:
a) analýza rámcování (framing analyses) zaměřená na to, jak byly události tematizovány a
které informace byly zdůrazněny jako klíčové;
b) nominalizace hlavních aktérů všímající si toho, jak jsou pojmenováváni hlavní aktéři z
hlediska neutrality a případné příznakovosti jazyka;
c) vizuální reprezentace tématu; jaké vizuální znaky byly použity pro reprezentaci aktérů a
tématu jako celku.
Metodologické zdroje:
Sedláková, R., Výzkum médií. Nejužívanější metody a techniky, Grada, 2014
Trampota, T., Vojtěchovská, M., Metody výzkumu médií, Portál, 2010
srpen 2019 115
PŘÍLOHA 5
METODIKA ANALÝZY KMKSŽ FF UNIVERZITY PALACKÉHO V OLOMOUCI
V analýze byla užita kombinace kvantitativních a kvalitativních výzkumných postupů.
V kvantitativní části výzkumu byla využita výzkumná technika tzv. obsahové analýzy.
Obsahová analýza je ustálenou technikou analýzy dokumentů vycházející z pozitivistické
tradice zkoumání. Lze ji charakterizovat jako výzkumnou techniku pro kvantitativní,
systematický a objektivní popis zjevného obsahu komunikace.
Komplementárně byl vybraný vzorek podroben analýze vedené kvalitativními postupy
zaměřenými na identifikaci klíčových jevů a způsobů výstavby jednotlivých příspěvků
(například z hlediska užívání mediálních rutin). Základní užitou analytickou procedurou byly
postupy a principy zakotvené teorie.
srpen 2019 116
PŘÍLOHA 6
ČESKÁ TELEVIZE JAKO PRŮKOPNÍK MĚŘENÍ SLEDOVANOSTI NA INTERNETU
• Díky neustále se zvyšující dostupnosti a rychlosti internetového připojení si lidé čím dál tím více
zvykají konzumovat televizní obsah on-line. Zvláště pro mladší cílové skupiny do 30 let se
internet stal klíčovou platformou. Chceme-li zjistit, jaký je celkový zásah obsahu vysílání,
nemůžeme internet při měření opomíjet.
• Česká televize proto v roce 2014 ve spolupráci s agenturou Mediaresearch (nyní Nielsen
Admosphere) vyvinula metodiku doplnění dat televizní sledovanosti daty sledovanosti vysílání
prostřednictvím internetu. Zásadním krokem bylo stanovení relevantního výpočtu celkové
sledovanosti odvysílaných televizních pořadů na internetu. Výsledný ukazatel‚ Rating000, je pro
cílovou skupinu 4+ srovnatelný s televizní sledovaností měřenou v rámci projektu ATO – Nielsen
Admosphere (tzv. peoplemetry).
• Při výpočtu sledovanosti pořadů na internetu pracujeme s daty naměřenými nástrojem
GemiusStream. Sledovanost uvádíme v tisících diváků. Rozhodným obdobím pro zahrnutí diváků
do celkové sledovanosti na internetu je buď 7, nebo 30 dní po odvysílání pořadu v televizi.
Výpočet sledovanosti na internetu je následující:
Sledovanost v ‘000 = celkový odsledovaný čas pořadu / délka pořadu / 1000
• Metodika je používána od začátku roku 2015 a byla schválena Asociací televizních organizací
(ATO). Naším cílem je, aby byla závazně akceptována celým televizním trhem.
• Ve finále mezinárodní soutěže Research Awards 2015 pořádané asociací IAB Europe v Berlíně
tato metodika postoupila mezi pět nejlepších ze 40 přihlášených.
srpen 2019 117