Smlouvy Dotace Platy Úřady Zakázky ▶ PastVina
❤ Podpořte nás Přihlásit se Registrace

Jednání Rady České televize - textová podoba dokumentu

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud

Celý záznam 220251000560004 najdete zde


                ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE
    na rok 2020

Vypracoval: David Břinčil, ředitel divize Finance
Předkládá: Petr Dvořák, generální ředitel České televize
Leden 2020
OBSAH

1.     ÚVOD ............................................................................. 3

2.     SHRNUTÍ ROZPOČTU.......................................................... 4

3.     TELEVIZNÍ POPLATKY ......................................................... 8

4.     ROZPOČET VÝNOSŮ ......................................................... 11

5.     ROZPOČET BĚŽNÝCH NÁKLADŮ .......................................... 14

6.     INVESTIČNÍ ROZPOČET ..................................................... 22

7.     ROZPOČET VÝDAJŮ SPOJENÝCH S PŘECHODEM NA DVB-T2

       (1080p)......................................................................... 23

8.     PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH (CASH FLOW) ...................... 24

PŘÍLOHA 1: ROZVAHA................................................................ 25

PŘÍLOHA 2: VÝVOJ UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ V LETECH 2017 - 2020 26

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                        2
1. ÚVOD

V souladu s ustanovením § 8, odst. 1, písm. b) zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, v platném znění,
náleží do působnosti Rady ČT schvalovat rozpočet České televize. Do doby schválení rozpočtu hospodaří
Česká televize podle svého dlouhodobého plánu ekonomického rozvoje.

Rozpočet vychází z platných legislativních norem a je sestaven na základě Dlouhodobých plánů
programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje České televize na léta 2020- 2024.
Rozpočet nepočítá s možnými dopady, které by nastaly v případě, že by po schválení rozpočtu došlo
ke změně zákonů ovlivňujících fungování České televize.

Rozpočet na rok 2020 umožní České televizi:

o vysílání šesti televizních programů (ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art)
o výrobu vlastní televizní tvorby, včetně původní české dramatiky, dokumentů, zpravodajských

     a publicistických pořadů, pořadů pro děti, kulturních a vzdělávacích pořadů
o tvorbu původního zahraničního a regionálního zpravodajství, včetně jejich dalšího rozvoje
o terestriální šíření signálu všech programů ČT
o realizaci přechodu na nový vysílací standard DVB-T2 (1080p) - plnění Strategie rozvoje zemského

     digitálního televizního vysílání schválené vládou ČR dne 20. července 2016 a Technického plánu
     přechodu na standard DVB-T2 schválené vládou ČR dne 29. srpna 2018.
o satelitní šíření signálu všech programů ČT v HD kvalitě
o podporu české filmové tvorby
o podporu kulturních, vědeckých, charitativních, sportovních a společensky významných projektů
o realizaci rozsáhlé modernizace videoplatformy „iVysílání“ jak v oblasti infrastruktury, tak i po
     obsahové a vizuální stránce
o archivaci a digitalizaci programových fondů
o provozování teletextu a specializovaného zpravodajského, sportovního a dětského internetového
     portálu a dále internetových stránek programů ČT1, ČT2 a ČT art
o pokračování generační obměny techniky a infrastruktury
o investice do nových televizních technologií
o udržení vysokého standardu výroby a vysílání pořadů
o zajištění oprav, údržby a provozu objektů v Praze, Brně a Ostravě
o další rozvoj vzdělávání pracovníků a vytváření podmínek pro jejich trvalý odborný růst
o stabilní a odpovídající mzdové ohodnocení zaměstnanců

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020  3
2. SHRNUTÍ ROZPOČTU

TELEVIZNÍ POPLATKY

(v tis. Kč)                                             Rozpočet Rozpočet           Rozdíl       %
                                                                                       30 000     0,5 %
příjem z televizních poplatků                           2020            2019
                                                                                                 %
Pozn.: Více k televizním poplatkům v kapitole 3.        5 670 000 5 640 000                        16 %
                                                                                                     4%
VÝNOSY A NÁKLADY                                                                                     0%
                                                                                                    1%
(v tis. Kč)                                             Rozpočet Rozpočet           Rozdíl           4%
                                                                                                     0%
výnosy z podnikatelské činnosti                         2020            2019         107 000         1%
ostatní výnosy                                                                          2 000        6%
čerpání fondu televizních poplatků                      777 000 670 000                             -6 %
VÝNOSY celkem                                                                         -23 000           -
                                                        49 000          47 000        86 000        1%
                                                                                       80 000
                                                        5 934 000 5 957 000            10 000    %
                                                                                       16 000     -14 %
                                                        6 760 000 6 674 000            10 000
                                                                                      -30 000    %
mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění                    2 120 000        2 040 000                 17 %
                                                                         2 285 000            0
výrobní úkol                                            2 295 000        1 689 000
                                                                                      86 000
provozní a režijní náklady                              1 705 000          160 000
                                                                           490 000
DPH bez nároku na odpočet                               170 000
                                                                            10 000
odpisy dlouhodobého majetku                                460 000
odpisy televizních práv, změna stavu zásob,                 10 000      6 674 000
aktivace
                                                        6 760 000
NÁKLADY celkem

Pozn.: Detailní přehled výnosů a nákladů je uveden v kapitolách 4 a 5.

INVESTICE

(v tis. Kč)                                             Rozpočet Rozpočet           Rozdíl
                                                                                      -53 000
investice                                               2020            2019

Pozn.: Více k investicím v kapitole 6.                  321 000 374 000

FINANCOVÁNÍ PŘECHODU NA DVB-T2 (1080p) V ČESKÉ REPUBLICE

(v tis. Kč)                                             Rozpočet Rozpočet           Rozdíl
                                                                                       64 000
výdaje související s přechodem na DVB-T2                2020            2019
(standard 1080p) a distribučním mixem
                                                        430 000 366 000
Pozn.: Více k přechodu na DVB-T2 (1080p) v kapitole 7.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                            4
ZÁKLADNÍ PARAMETRY ROZPOČTU

Příjem z televizních poplatků

(viz strany 8 – 10)

5 670 mil.  5 640 mil.                 Více než 90 % z celkových ročních příjmů České televize představují
                                       televizní poplatky.

                                       Pro rok 2020 se předpokládá výše skutečně uhrazených poplatků
                                       o 30 mil. vyšší, než tomu bylo v plánu na rok 2019. Plánovaný
                                       příjem vychází z vývoje skutečných příjmů v roce 2019, kdy se daří
                                       díky oslovovacím akcím zvyšovat počet evidovaných poplatníků.

                                       Očekávané příjmy vychází ze zkušenosti předchozích let, počtu

                                       evidovaných poplatníků a plánovaného objemu upomínacích akcí

                                       dlužníků.

2020        2019

Mzdové náklady

(viz strana 14)

2 120 mil.  2 040 mil.                 Počet zaměstnanců České televize se dlouhodobě pohybuje kolem
                                       2 900, z toho 500 je v televizních studiích v Brně a Ostravě. Počet
2020        2019                       zaměstnanců vychází z potřeby zajistit všechny zákonné
                                       povinnosti, které jsou ČT uloženy a činnosti nutné k vlastní
                                       televizní tvorbě, která tvoří 65 % odvysílaných pořadů
                                       na programech ČT (u komerčních televizí tvoří vlastní tvorba
                                       obvykle asi 15 % vysílání).

                                       V předchozích letech docházelo v české ekonomice k výraznému
                                       růstu mezd, na které musela ČT reagovat. Mezi roky 2017 – 2019
                                       se zvedly mzdové náklady o 10 % (téměř o 190 mil. Kč). Rozpočet
                                       umožní reagovat na pokračující růst mezd v České republice
                                       i v roce 2020. Rozpočet reflektuje i platnou Kolektivní smlouvu.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020             5
Výrobní úkol

(viz strany 15 – 17)

2 295                 2 285            Výrobní úkol představuje náklady na tvorbu a pořízení pořadů.
 mil                   mil.            V případě výroby se jedná o profese a činnosti, které Česká televize
                                       nezajišťuje pomocí interních kapacit (např. platby autorům,
2020                  2019             výkonným umělcům, štábním profesím). Výrobní úkol zahrnuje
                                       i nakoupená televizní práva (sportovní akce, filmy, seriály,
                                       zpravodajské agentury), která dohromady tvoří více než 1/4
                                       nákladů na výrobu.

                                       Jako každý sudý rok si zvýšené prostředky vyžádají velké sportovní
                                       akce, ke kterým má Česká televize práva. V roce 2020 se budou
                                       konat LOH a ME ve fotbale.

Výrobní úkol rozdělen podle užití

                                       42 % ČT1, ČT2, ČT :D, ČT art

                                       14 %  ČT24
                                       20 %  ČT sport

                                       10 % akvizice

                                       4%    distribuční filmy

                                       10 %  vývoj, ostatní, bartery,
                                             nealokované

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                  6
Provozní a režijní náklady

(viz strany 17 - 20)

                                              77 % PROVOZ

                                                9 % REŽIJNÍ NÁKLADY

                                               11 % NÁKLADY PŘÍMO

                                                                  SPOJENÉ S VÝNOSY

                                                3 % VNĚJŠÍ FAKTORY A

                                                                  NEPENĚŽNÍ NÁKLADY

        provoz: distribuce signálu, kolektivní správa autorů, energie, výběr televizních poplatků, sociální

                         náklady a pracovní dohody, podpora IT a technických systémů, výzkum sledovanosti
                         a hodnocení veřejné služby, nové platformy

        režie: pojištění osob, vozidel a majetku, právní a poradenská činnost, cestovné
        náklady přímo spojené s výnosy: bartery, odvod do fondu kultury, stravovací služby, výběr

                                                                        a vymáhání televizních poplatků

        vnější faktory a nepeněžní náklady: odpis pohledávek, kurzové ztráty, členské příspěvky

Investiční výdaje

(viz strana 22)

                                                 48 mil.                               321 mil.

                                       132 mil.

         100 mil.

41 mil.

televizní technologie informační technologie generační obměna správa areálu, scénická  INVESTICE

         a digitální archiv                      výroba, aj.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                             7
3. TELEVIZNÍ POPLATKY

Systém výběru televizních poplatků se řídí zákonem č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních
poplatcích, který mimo jiné upravuje i výši televizního poplatku na 135 Kč měsíčně, platnou
od 1. 1. 2008. Zákon umožňuje České televizi pracovat s evidencí poplatníků, dále řeší problematiku
upomínání dlužníků a soudního vymáhání dlužných televizních poplatků.

135 Kč                                                      více než 90 %

                                                            příjmů ČT

Televizní poplatky představují hlavní zdroj financování ČT a jsou využívány především k výrobě a vysílání
pořadů. Je dbáno na to, aby získané prostředky od poplatníků byly využívány hospodárně a aby se
hodnota televizního poplatku projevila co nejvíce ve službách poskytovaných divákům.

Proto je pro fungování televize a financování služeb poskytovaných veřejnosti důležité, aby všichni plnili
svou zákonnou povinnost platit pravidelně televizní poplatek. Na financování České televize má
negativní dopad skutečnost, že od roku 2008 se počet evidovaných poplatníků snížil a tím dochází
k úbytku finančních prostředků, které má Česká televize k dispozici.

Změna počtu přijímačů                                                                    24
                                                                              13
2010 – 2019
                                                         5

 -18   -27   -22   -38                 2014                  -7    -14   -4   2018  2019

2010  2011  2012  2013                                      2015  2016  2017

Celkový pokles evidovaných přijímačů mezi roky 2010 a 2019 činí 88 tisíc, což představuje
roční příjem ve výši 143 mil. Kč.

Česká televize na tento vývoj reaguje tím, že v co největší míře využívá možnosti dané legislativou
k tomu, aby identifikovala fyzické a právnické osoby, které nejsou k placení televizního poplatku
přihlášeny. Oslovování nepřihlášených poplatníků je spojeno s náklady na zasílání dopisů a vyšší
potřebou operátorů call centra.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                        8
Za poslední dva roky ČT oslovila:

 Oslovení

 2018 – 2019

                                       přes 214 tis.

                                       potencionálních poplatníků

Za současných podmínek je jediným způsobem k získání nových poplatníků realizace pravidelných
oslovovacích akcí. Bez jejich realizace by mohlo docházet k výraznějším propadům poplatníků. I proto se
ČT bude v roce 2020 aktivně věnovat upomínání a vymáhání dlužných poplatků a dále vyhledávání
poplatníků, kteří neplní svou povinnost platit televizní poplatek daný zákonem.

Plánovaný příjem z televizních poplatků vychází z očekávané skutečnosti roku 2019, plánovaného počtu
evidovaných přijímačů a naplánovaných upomínacích a vyhledávacích akcí v roce 2020. Díky
provedeným oslovovacím akcím v letech 2018 a 2019 se podařilo navýšit počet evidovaných poplatníků,
což se odráží i v předpokládaných příjmech za rok 2020.

(v tis. Kč)                                Rozpočet Rozpočet     Rozdíl         %
příjem z televizních poplatků                                       30 000       0,5 %
                                           2020            2019

                                           5 670 000 5 640 000

VLIV INFLACE NA PŘÍJEM Z TELEVIZNÍCH POPLATKŮ

Televizní poplatek je v současné době stanoven ve výši 135 Kč měsíčně. Poplatek není navázán na inflaci
ani jiný ekonomický ukazatel. Zůstává tak od roku 2008 nezměněn (již 13 let). A to i přesto, že dochází
k postupnému růstu cenové hladiny (inflaci), a tedy nárůstu cen služeb a zboží, které jsou potřebné
k výrobě pořadů a provozu areálu ČT. Při zohlednění inflace bude reálná hodnota příjmů z televizních
poplatků v roce 2020 o 1,35 mld. Kč menší, než v roce 2008. Jinak řečeno, reálná výše televizního
poplatku v roce 2020 bude činit jen 106 Kč.

Průměrná roční míra inflace

2008 – 2020

 6,3%

                               3,3%                        2,5% 2,1% 2,8% 2,3%

1%  1,5% 1,9%                        1,4%  0,4% 0,3% 0,7%

  2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

Zdroj: Český statistický úřad, Česká národní banka

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                           9
Následující grafy ukazují, jak se od roku 2008 zvětšuje rozdíl mezi nominální a reálnou hodnotou příjmů
z televizních poplatků, resp. hodnotou televizního poplatku.

Nominální a reálná hodnota příjmů z tv poplatků

2008 – 2020 (v mld.)

     5,79       5,83       5,79  5,77  5,76              5,72

                                                               5,68  5,62  5,69   5,66  5,64  5,68  5,67

                5,46 5,37
                                       5,27
                                                   5,16

           nominální hodnota příjmu                      4,96
           reálná hodnota příjmu                                    4,85 4,78 4,83 4,77

                                                                                                                    4,63 4,57
                                                                                                                                            4,43

     2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

Nominální a reálná hodnota televizního poplatku

2008 – 2020 (v Kč)

135        135        135        135   135               135   135   135   135    135   135   135        135

           126        125

                                 123

                                       121

                                                         117   115,4 114,9 114,6

           poplatek za měsíc                                                      114

                                                                                        111

           reálná hodnota měsíčního poplatku                                                  109

                                                                                                         106

2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

Pokles reálné výše poplatku oproti roku

2008

               2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020

           -6%        -7%        -9% -10%

                                                         -13% -14,5% -14,9% -15%  -16%  -18%

                                                                                              -20%  -22%

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                               10
4. ROZPOČET VÝNOSŮ

VÝNOSY Z PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI

(v tis. Kč)                             Rozpočet     Rozpočet     Rozdíl     %
                                          2020         2019
reklama (1)                                                          34 000    45 %
sponzoring a PP (mimo bartery)              110 000       76 000     41 000    24 %
barterové operace                           215 000      174 000      4 000      2%
(sponzoring, PP, vklady do výroby) (2)                                9 000    11 %
prodej práv (3)                         237 000 233 000              19 000    18 %
ostatní (4)
                                         90 000       81 000                  16 %
VÝNOSY Z PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI         125 000      106 000
celkem
                                        777 000 670 000 107 000

Při prodeji reklamy již dlouhodobě Česká televize nespolupracuje s žádnými zprostředkovatelskými
agenturami. Díky čemuž má možnost navázat přímý vztah se zadavateli reklamy. Přímé vyjednávání také
umožňuje účinnější řízení disponibility reklamního prostoru. Na druhou stranu sebou přináší vyšší
nároky na zaměstnance České televize. A to jak přímo při vyjednávání obchodních podmínek, tak při
následné administraci celého procesu.

(1) Zákon o České televizi přesně stanovuje limity, které má Česká televize při získávání výnosů
    z prodeje reklamy. Zákon stanoví, že:

o na ČT2 a ČT sport nesmí reklamní čas přesáhnout 0,5 % denního vysílacího času na každém
    z těchto programů (tj. max. 7 min a 12 sec za den), přičemž vysílání reklam nesmí v době
    od 19 do 22 hodin překročit 6 minut v průběhu jedné vysílací hodiny na každém z těchto
    programů.

o na programech ČT1 a ČT24 nesmí být reklama zařazena do vysílání vůbec s výjimkou reklamy
    zařazené do vysílání programu, který je v přímém spojení s vysíláním kulturní či sportovní
    události, je-li vysílání takové reklamy nezbytnou podmínkou získání práv k televiznímu vysílání
    kulturní či sportovní události. Pokud k zařazení reklamy dojde, je reklamní čas omezen stejně
    jako na programech ČT2 a ČT sport (tj. na 7 min a 12 sec za den).

Stejně jako při jejich získávání, tak i při užití prostředků získaných z reklamy, je Česká televize
omezena zákonem č. 302/2011 Sb.:

o Česká televize čtvrtletně převádí výnos z reklamy vysílané na programu ČT2 Státnímu fondu
    kultury České republiky. Z výnosu na tomto programu si Česká televize odečte prokázané
    účelně vynaložené náklady spojené s prodejem reklamy.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                        11
    o Výnosy z reklamy vysílané na programu ČT sport použije Česká televize na výrobu a vysílání
         pořadů se sportovní tématikou.

(2) Barterové transakce představují výnosy, které přímo kryjí stejný objem nákladů ve výrobě
    a režijních nákladech. Výnosy z vkladů do výroby představují převážně vklady partnerů do výroby
    pořadů vyráběných Českou televizí. Výše těchto výnosů závisí na konkrétních typech pořadů
    vyráběných a vysílaných v daném roce, a proto se rok od roku liší. O stejnou částku se pak liší
    i na straně nákladů. V roce 2020 je předpokládáno navýšení barterových transakcí zejména u výroby
    sportovních pořadů.

(3) Prodej práv zahrnuje prodej práv k televizním pořadům a dalším produktům ČT, jako jsou DVD
    nosiče, knihy a merchandisingové produkty, ale i poskytnutí oprávnění k vysílání programů České
    televize na kabelových a satelitních televizích.

(4) Do položky ostatní výnosy z podnikatelských činností jsou zahrnuty především výnosy ze stravování,
    z prodeje produkčních služeb, pronájmů, vysílání loterijních pořadů, výnosy z internetu, tržby
    z vydavatelské činnosti (Edice ČT) a prodeje zboží (prodejna ČT). Ve snaze o větší kontrolu kvality
    a ceny jídel poskytovaných v rámci závodního stravování zaměstnancům ČT v Praze, došlo ke konci
    roku 2018 ke změnám ve způsobu poskytování této služby. Systém je nyní nastaven tak, že Česká
    televize zajišťuje nákup surovin a poskytování služby, zároveň ale realizuje výnosy za prodaná jídla
    a zboží. S růstem kvality je spojen i zvýšený zájem zaměstnanců o využívání poskytovaného
    stravování, což sebou nese vyšší výnosy.

OSTATNÍ VÝNOSY                         Rozpočet      Rozpočet      Rozdíl      %
                                         2020          2019
(v tis. Kč)                                 31 800        35 000      -3 200      -9 %
vymáhání televizních poplatků (1)           10 000          5 000      5 000    100 %
úroky (2)                                     7 200         7 000
jiné (3)                                                                  200      3%
OSTATNÍ VÝNOSY celkem                  49 000 47 000                  2 000       4%

(1) Výnosy z vymáhání televizních poplatků tvoří náhrady právního zastupování při soudním vymáhání
    dlužných televizních poplatků, vymožené soudní poplatky, přijaté úroky z výzev a žalob a přirážky
    k televizním přijímačům. Výše výnosů v roce 2020 je dána odhadovaným objemem ukončených
    soudních žalob v daném roce bez ohledu na to, kdy byly podány.

(2) Výnosové úroky získává Česká televize z uložených volných finančních prostředků ve státních
    dluhopisech a na bankovních účtech.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                          12
(3) Jiné výnosy představují zejména tržby z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu, výnosy
     související s poskytovanými sociálními benefity a další drobné výnosy.

ČERPÁNÍ FONDU TELEVIZNÍCH POPLATKŮ

Tvorba a čerpání fondu televizních poplatků jsou účetní operace, které nepředstavují změnu finančních
prostředků. Mezi čerpáním fondu a použitím finančních prostředků je časový nesoulad, který může
dosahovat až několika let v závislosti na vývoji dokončování a odvysílání vlastní výroby a pořizování
investic. Zatímco k úbytku finančních prostředků dochází v okamžiku pořízení služby, zboží nebo
dlouhodobého majetku, k čerpání fondu dochází až v roce, kdy se pořízená položka dostane do nákladů,
což u vlastní výroby je při odvysílání a u dlouhodobého majetku v podobě odpisů během let, kdy je
majetek používán.

Stav fondu televizních poplatků ani jeho čerpání nevypovídají o finanční situaci a hospodaření České
televize. Finanční stabilitu a hospodaření lze hodnotit pouze na základě příjmů, výdajů, stavu
pohledávek, závazků, a především pak stavu finančních prostředků. Proto také v dlouhodobých plánech
i ročních rozpočtech je jako finanční cíl používán právě stav finančních prostředků a finančních
ekvivalentů na účtech České televize, a nikoliv stav fondu televizních poplatků.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020  13
5. ROZPOČET BĚŽNÝCH NÁKLADŮ

MZDY ZAMĚSTNANCŮ A ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ KE MZDÁM

Mzdové náklady a zákonné pojištění tvoří významnou položku rozpočtu. Počet zaměstnanců České
televize se pohybuje kolem 2 900, z toho 500 je v televizních studiích v Brně a Ostravě. Většina pozic
souvisí přímo s výrobou a vysíláním pořadů, zpravodajství a sportu. Počet zaměstnanců vychází z potřeby
zajistit činnosti nutné k vlastní televizní tvorbě, která tvoří 65 % odvysílaných pořadů na programech ČT
(u komerčních televizí tvoří vlastní tvorba obvykle asi 15 % vysílání). Vedle velkého objemu vlastní
televizní tvorby ovlivňuje počet zaměstnanců také rozsáhlý komplex studií a dalšího televizního zázemí,
které se k výrobě pořadů využívá.

Průměrná mzda v České republice v minulých letech rostla. Podle dostupných prognóz se očekává její
další navyšování. Česká televize na tento vývoj reagovala a v letech 2017, 2018 a 2019 postupně
zvyšovala mzdy zaměstnanců. Pro rok 2020 se u některých televizních profesí očekává další růst, který
se odráží i ve výši rozpočtu.

Meziroční růst průměrné mzdy v ČR

2014 – 2021        6,7% 7,5% 7,1%

             4,4%                                   5,5% 5,1%

2,9% 3,2%

       2014 2015 2016 2017 2018 2019                2020  2021

Zdroj: Český statistický úřad, Česká národní banka

Meziroční růst průměrné mzdy v ČT

2014 – 2019

                                            6,7%

                               2,5%    3,3%
1,8% 1,3% 0,9%

2014 2015 2016 2017 2018 2019

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                           14
VÝROBNÍ ÚKOL

Výrobní úkol je největší nákladovou položkou rozpočtu a představuje objem finančních prostředků,
které Česká televize používá k nákupu specifických produktů a služeb souvisejících s výrobou pořadů.
Jedná se o činnosti, které ČT nezajišťuje svými interními kapacitami. Příjemci jsou tedy autoři, scénáristé,
herci, režiséři, majitelé práv i jednotlivé speciální štábní profese, či nezávislé producentské firmy
v případě koprodukční nebo zakázkové výroby.

Česká televize dále vynakládá na výrobu pořadů prostředky v podobě mezd zaměstnanců
(dramaturgové, produkční, redaktoři, editoři, technické profese a další) a nákupu a provozu výrobních
a technických kapacit. Tyto prostředky nejsou součástí výrobního úkolu, ale jsou vykazovány v rámci
jiných kapitol rozpočtu (mzdové náklady, provozní a režijní náklady a investice).

Rozpočet výrobního úkolu na rok 2020 zabezpečuje plnění úkolů uložených zákonem o České televizi
včetně předvýroby pořadů pro následující období a rozpracování dlouhodobých projektů, především pak
původních českých seriálů a nákup vysílacích práv mezinárodních sportovních událostí. Prostředky jsou
vynakládány hlavně na původní dramatickou tvorbu, zpravodajství, publicistiku, pořady podporující
vzdělávání a kulturu, dokumentární tvorbu, sportovní pořady a zábavu. Rozdělení prostředků mezi
jednotlivé programy a žánry závisí na požadavcích a povinnostech programu v daném roce, na pořadech
vyrobených v minulých letech, na objemu rozpracovaných projektů, na práci s archivem a akvizicí,
a rovněž na tom, zda se v daném roce uskuteční velké nebo mimořádné události (jako je například konání
voleb nebo velkých sportovních akcí).

Česká televize bude i nadále podporovat českou kinematografii a v rámci rozpočtu jsou plánovány
prostředky pro koprodukční distribuční projekty.

Část plánovaných prostředků není alokována na žádný program ani žánr. O využití těchto prostředků
na konkrétní účel se bude rozhodovat během roku podle toho, jak budou schvalovány projekty v daných
žánrech na Programových radách. Část projektů bude pak financována v rámci barterových dohod.

Z rozpočtu výrobního úkolu je na nákup televizních práv plánováno vynaložit 619 mil. Kč (27 %). Nejvíce
bude použito na sportovní práva a práva k nakupovaným filmům, seriálům a dokumentům.

V roce 2020 bude vynaloženo na vlastní tvorbu a akvizici pro děti téměř 187 mil. Kč., což představuje
8 % vynaložených nákladů na výrobu pořadů.

V roce 2020 bude Česká televize vysílat na 6-ti programech: ČT1, ČT2, ČT24, ČT sport, ČT :D a ČT art.
V úhrnu vysílací doba všech programů České televize dosáhne 43 920 hodin.

    o u ČT1, ČT2, ČT24 a ČT sport v celodenním 24 hodinovém režimu
    o u programu ČT :D s 14 hodinovou vysílací dobou (od 6:00 – 20:00)
    o a program ČT art budeme vysílat s 10 hodinovou vysílací dobou

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020  15
STRUKTURA VÝROBNÍHO ÚKOLU PODLE PROGRAMOVÝCH OKRUHŮ

(v tis. Kč)                                      Rozpočet Rozpočet         Rozdíl     %

ČT1, ČT2, ČT :D a ČT art                         2020         2019           -83 133     -8 %
ČT24                                                                          -8 319     -3 %
ČT sport (1)                                     956 334 1 039 467                      30 %
akvizice (nákup filmů, seriálů, dokumentů atd.)                             109 344      -1 %
distribuční filmy                                314 690 323 009              -1 278    32 %
vývoj                                                                         22 334   -14 %
ostatní a nealokované prostředky (2)             470 902      361 558         -1 870   -14 %
nealokované barterové rezervy (3)                232 251      233 529                    -9 %
VÝROBNÍ ÚKOL celkem                                                          -14 078     0%
                                                 92 364       70 030         -13 000
                                                 11 800       13 670         10 000

                                                 89 659 103 737

                                                 127 000 140 000

                                                 2 295 000 2 285 000

STRUKTURA VÝROBNÍHO ÚKOLU PODLE ŽÁNRŮ

(v tis. Kč)                                      Rozpočet     Rozpočet     Rozdíl     %
                                                   2020         2019
dramatická tvorba (4)                                524 850      548 275    -23 425     -4 %
sportovní přenos, záznam (1)                         439 510      330 918   108 592     33 %
zpravodajství                                        346 317      353 101                -2 %
publicistika (5)                                     259 683      246 169     -6 784      5%
zábava                                               112 453      161 995     13 514   -31 %
dokument                                             111 353      114 311    -49 542     -3 %
divadlo, hudba, event                                 40 124       38 845     -2 958      3%
vývoj                                                 11 800       13 670      1 279   -14 %
akvizice (nakoupené filmy, seriály, dokumenty)       232 251      233 529     -1 870     -1 %
ostatní a nealokované prostředky (2)                  89 659      104 187     -1 278   -14 %
nealokované barterové rezervy (3)                    127 000      140 000    -14 528     -9 %
                                                                             -13 000
VÝROBNÍ ÚKOL celkem                              2 295 000 2 285 000                     0%
                                                                             10 000

(1) Důvodem zvýšených nákladů na sportovní pořady jsou letní olympijské hry a mistrovství Evropy
     ve fotbale. Jedná se o pravidelný dvouletý cyklus, kdy v sudých letech jsou kvůli konání velkých
     mezinárodních sportovních akcí náklady na sportovní televizní práva a výrobu vyšší.

(2) Nealokované prostředky představují částku, o jejímž rozdělení mezi jednotlivé programy a žánry se
     rozhoduje v průběhu roku dle průběžného schvalování projektů do výroby.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                 16
(3) Barterové transakce, kdy jsou náklady kryté stejnou částkou ve výnosech, umožňují České televizi
     získat dodatečné zdroje k financování výroby pořadů. Objem těchto transakcí závisí na konkrétních
     typech pořadů vyráběných a vysílaných v daném roce, a proto se rok od roku liší. O stejnou částku
     se pak liší i na straně výnosů. Alokace barterových rezerv na konkrétní pořad bude provedena, až
     bude znám konkrétní obchodní partner. V rámci rozpočtu jsou prostředky kalkulovány na základě
     zkušenosti z předchozích let, podle vývoje trhu a předběžných diskusí s potencionálními partnery.

(4) Velký podíl na nákladech ČT na výrobu pořadů představuje i v roce 2020 původní dramatická tvorba.
     Tvorba dramatických pořadů obvykle přesahuje horizont 12 měsíců. Roční rozpočty tak jsou
     ovlivněny nejen zahájením nových výrob, ale též objemem předvýrob a rozpracovanosti
     jednotlivých pořadů.

(5) U publicistických pořadů došlo meziročně k posílení prostředků především z důvodů realizace
     nových formátů a divácky žádaných pořadů, které nebyly v minulém roce vyráběny.

                                ODVYSÍLANÉ POŘADY A VÝROBA POŘADŮ

                                                 odvysílané pořady výroba pořadů

                                               44 258         44 262         44 258                  44 375

                  35 811        35 636

V HOD.            15 481               16 311         17 772         17 914                  18 000         18 000

                  SKUTEČNOST    SKUTEČNOST     SKUTEČNOST     SKUTEČNOST     ROZPOČET                ROZPOČET
                        2008          2011           2017           2018         2019                    2020

                  NÁKLADY NA 1 HOD. ODVYSÍLANÝCH POŘADŮ A NA 1 HOD.

                                               VÝROBY POŘADŮ

                                        náklady / odvysílané pořady náklady / výroba pořadů

                         416,2         390,6

                                                      363,4          365,8                   370,8          375,6

V TIS. KČ / HOD.  179,9         178,8          145,9          148,1          150,8                   152,3

                  SKUTEČNOST    SKUTEČNOST     SKUTEČNOST     SKUTEČNOST     ROZPOČET                ROZPOČET
                        2008          2011           2017           2018         2019                    2020

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                                               17
PROVOZNÍ A REŽIJNÍ NÁKLADY

Provozní náklady jsou spojené především s distribucí signálu (náklady na vysílací síť a přenosy),
s programem (kolektivní správa autorů, provozovací honoráře, honoráře autorů a práva)
a s výběrem televizních poplatků, které tvoří dohromady téměř 40 %. Další významné položky jsou
ostatní osobní a sociální náklady, energie, stravovací služby a prodej výrobků, opravy a udržování
a podpory technických a počítačových systémů.

(v tis. Kč)                                        Rozpočet Rozpočet         Rozdíl      %

náklady na vysílací síť a přenosy (1)              2020         2019            -2 200    -1 %
kolektivní správa autorů, provozovací honoráře a
honoráře autorů, práva (vysílání) (2)              280 000 282 200              -1 800    -1 %
ostatní osobní náklady a sociální náklady (3)
náklady spojené se správou a výběrem TV            230 700 232 500             26 500     14 %
poplatků (4)
energie (5)                                        216 600 190 100                    0    0%
podpora technických systémů (6)
opravy a udržování (7)                             128 200 128 200              -2 000    -2 %
bartery – propagace, reklama pořadů ČT a jiné (8)                                4 500     9%
správa budov, ostraha, úklid, vodné a stočné (9)   96 000       98 000          -4 600    -8 %
i-vysílání, streaming a nové platformy (10)        53 500       49 000            -519    -1 %
nájemné a půjčovné (11)                            50 100       54 700           2 700     6%
odvody Státnímu fondu kultury ČR (12)              49 947       50 466                     1%
podpora a rozvoj počítačových systémů (13)         45 000       42 300             400     5%
                                                   42 000       41 600           1 600     0%
drobný majetek a civilní kostýmy (14)              35 600       34 000                     6%
odpis nevymožených TVP a ostatních                 33 000       33 000                0    2%
pohledávek(15)                                     32 800       31 000           1 800
výzkum sledovanosti a hodnocení veřejné            30 600       29 900                     0%
služby (16)                                                                        700
materiál (17)                                      30 000       30 000                    -2 %
kolektivní správa autorů, provozovací honoráře a                                      0    3%
honoráře autorů, práva (prodej práv) (18)                                                  2%
právní činnost při vymáhání TVP (19)                   27 953       28 500      -547     -15 %
leasing osobních automobilů (20)                                                           2%
                                                       20 200       19 700       500       0%
pojistné (úrazové, majetku a odpovědnosti)                                                 5%
                                                       21 800       21 400       400     -22 %
poplatky ČTÚ za kmitočty                                                                   7%
                                                       17 000       20 000    -3 000      -7 %
videonosiče, audionosiče a zálohové nosiče             17 300       17 000       300       0%
                                                       16 300       16 300          0     -3 %
náklady na činnost Rady ČT                             14 000       13 300       700       1%
                                                       12 900       16 600
audit, právní, daňové a ostatní poradenství            12 700       11 884    -3 700
                                                       10 000       10 800       816
členské příspěvky (EBU, Euronews atd.)                   9 800                  -800
jiné náklady (21)                                     171 000         9 800         0
                                                                   176 750
PROVOZNÍ A REŽIJNÍ NÁKLADY celkem                  1 705 000                  -5 750
                                                                1 689 000
                                                                             16 000

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                    18
(1) Náklady na vysílací síť a přenosy zahrnují náklady spojené s terestrickým a satelitním šířením všech
       programů České televize.

(2) Kolektivní správa autorů, provozovací honoráře, honoráře autorů a práva (vysílání) představují
       zejména odměny autorům a výkonným umělcům spravované organizacemi pro kolektivní správu
       (OSA, Intergram a DILIA) a odměny za odvysílání pořadů vyplácené přímo Českou televizí (tzv.
       reprízné).

(3) Ostatní osobní a sociální náklady zahrnují především zaměstnanecké benefity (příspěvek
       zaměstnancům na penzijní připojištění, osobní konta), dohody o provedení práce a o provedení
       činnosti, odstupné uvolňovaným zaměstnancům, náklady na vzdělávání a stravovací služby. Výše
       nákladů v roce 2020 zohledňuje zvýšení příspěvku na penzijní připojištění pro zaměstnance, které
       je dáno kolektivní smlouvou. U stravovacích služeb je plánován nárůst nákladů v důsledku
       zvýšeného zájmu o využívání stravovacích zařízeních v ČT Praha, což je kompenzováno vyššími
       výnosy. Nový způsob poskytování závodního stravování přinesl větší kontrolu nad kvalitou služeb
       a prodávaného zboží, kdy Česká televize nese celkové náklady na nákup surovin a poskytování
       služby a zároveň přijímá výnosy za prodaná jídla a zboží.

(4) Náklady spojené se správou a výběrem televizních poplatků představují zejména odměnu České
       poště za inkaso televizních poplatků od poplatníků platících přes SIPO a vedení evidence kmenu
       poplatníků televizních poplatků, náklady na upomínání dlužných televizních poplatků a soudní
       poplatky.

(5) Náklady na spotřebu energie zahrnují elektrickou energii, teplo a plyn.

(6) Podpora technických systémů představuje servisní podporu na zajištění provozu technických
       zařízení. Servisní podpora je povinná platba dodavateli technologie, v rámci které dodavatel
       zajišťuje pravidelnou podporu používaným systémům (jak HW, tak SW). Zvýšení nákladů je dáno
       zejména novou smlouvou na servisní zajištění serverové technologie DNPS II. Nárůst byl dále
       způsoben nutností zajistit servisní podporu u investic, kterým skončila podpora v rámci prvotního
       pořízení investice. Dodavatelé v posledních letech přecházejí na nový obchodní model, kdy snižují
       pořizovací cenu zařízení, ale vyžadují pravidelné roční platby za podporu a servis. V rozpočtu
       České televize se tato skutečnost projevuje snížením hodnoty investic a zároveň růstem
       provozních nákladů.

(7) Náklady na opravy a udržování zahrnují běžnou údržbu jednotlivých objektů, opravy podlahových
       krytin, opravy podhledů a osvětlení, revize a servis výtahů, opravy vodovodního řadu a další. Výše
       nákladů se odvíjí od plánu oprav v daném roce.

(8) Barterové náklady na propagaci pořadů České televize jsou položkou rozpočtově neutrální,
       tj. ve stejné výši jsou plánovány i na výnosové straně rozpočtu.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020  19
(9) Náklady na správu budov, ostrahu, úklid, vodné a stočné souvisí s udržováním a správou objektů
       a zahrnuje především úklid, spotřebu vody, ostrahu, recepční služby, provoz podatelny a náklady
       na hasičský záchranný sbor. Zvýšené náklady v roce 2020 ovlivnil i růst minimální mzdy, který se
       odráží například v cenách za úklid a ostrahu.

(10) Položka i-vysílání, streaming a nové platformy obsahuje zejména technické zajištění veřejné
       služby i-vysílání, internetové a webové služby, podporu mobilních aplikací, hybridní televize
       (HbbTV) a teletextu.

(11) Nájemné a půjčovné zahrnuje především náklady spojené s nájmy bytů a jiných prostor
       v souvislosti s činností zahraničních zpravodajů a nájmy prostor využívaných regionálními
       zpravodaji. Od roku 2020 jsou rozšířená studia v Ústí nad Labem a Plzni využívána již po celý rok.

(12) Česká televize má podle zákona povinnost odvádět výnosy z reklamy vysílané na programu ČT2
       (po odečtení účelně vynaložených nákladů) do Státního fondu kultury ČR. Plánovaný odvod se
       odvíjí od očekávaných výnosů z prodeje reklamy v daném roce.

(13) Podpora a rozvoj počítačových systémů představuje servisní podporu na zajištění provozu
       informačních technologií a digitalizaci archivu a programových fondů. Servisní podpora je povinná
       platba dodavateli technologie, v rámci které dodavatel zajišťuje pravidelnou podporu používaným
       systémům (jak HW, tak SW). S rozvojem nových a moderních IT technologií se postupně
       i celosvětově zvyšují ceny služeb za tyto podpory.

(14) Položka drobný majetek a civilní kostýmy zahrnuje zejména výpočetní techniku, obnovu
       technologického zařízení techniky, oblečení pro moderátory, pracovní oděvy, telefony,
       kancelářský nábytek. Zvýšení v roce 2020 souvisí s plánovanou obnovou výpočetní techniky (PC,
       notebooky a monitory).

(15) Česká televize neúčtuje pouze o úhradě televizních poplatků, ale i o jejich předpisu. V případě
       neuhrazení jsou poplatky následně vymáhány. Nevymožitelné dluhy po uplynutí promlčecí lhůty
       jsou odepisovány.

(16) Výzkum sledovanosti a hodnocení veřejné služby představuje náklady na výzkumy, které se
       využívají především pro hodnocení úrovně a míry naplňování veřejné služby, pro hodnocení
       pořadů, jejich zařazování do vysílání a k prodeji reklamního času.

(17) Položka materiál reprezentuje především náklady na ochranné pomůcky a spotřební materiál pro
       technické útvary ČT (např. kabely, montážní a technický materiál, elektromateriál atd.), dále pak
       náklady na odborný tisk a knihy a kancelářské potřeby. Posílení prostředků v roce 2020 je spojeno
       s rozšířením služeb v reprografii a u technických útvarů (sváření), kde si ČT bude zajištovat určité
       služby vlastními silami, tudíž je již nebude nutné poptávat u externích dodavatelů.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020  20
(18) Náklady na kolektivní správu autorů, provozovací honoráře, honoráře autorů a práva (prodej práv)
       zahrnují potřebná oprávnění k realizaci prodeje práv, produktů ČT a merchandisingu. Tyto náklady
       tedy přímo souvisí s realizovanými prodeji, tedy dodatečnými výnosy České televize.

(19) Právní činnost při vymáhání TVP představuje náklady na právní zastoupení při soudním vymáhání
       dlužných televizních poplatků. Tyto náklady jsou kompenzovány na straně výnosů v podobě
       přiznaných náhrad.

(20) Česká televize využívá leasing osobních aut místo jejich nákupu, jelikož tato varianta je efektivnější
       pro řízení a provozování rozsáhlého vozového parku. Naproti tomu nedochází k výdajům na straně
       investic.

(21) Jiné náklady představují náklady na telefonní služby, zahraniční a tuzemské cestovné,
       reprezentaci a propagaci, licence na drobný software, provozní náklady útvarů techniky,
       korporátních vztahů a komunikace, marketingu, personálního, finančního, právního,
       programového, vývojového, obchodního a dalších útvarů.

DPH BEZ NÁROKU NA ODPOČET

DPH bez nároku na odpočet představuje náklad v podobě DPH, které musí Česká televize zaplatit svým
dodavatelům, ale nemůže si ho nárokovat zpět v plné výši. DPH bez nároku na odpočet tak zdražuje
České televizi nákupy služeb, materiálu, zboží. Výše DPH bez nároku na odpočet je dána objemem všech
uskutečněných nákupů (tedy výrobních a provozních nákladů) v daném roce. DPH bez nároku
na odpočet vztahující se k dlouhodobému majetku je vykazována jako součást pořizovací ceny tohoto
majetku.

ODPISY DLOUHODOBÉHO MAJETKU, ODPISY TELEVIZNÍCH PRÁV, ZMĚNA
STAVU ZÁSOB A AKTIVACE

Účetní odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku jsou propočteny pro stávající stav
odepisovaného majetku České televize se zohledněním doodepsání majetku a plánovaného pořízení
nového majetku. Výše odpisů pak bude ovlivněna skutečným zařazováním majetku do užívání. Vzhledem
k tomu, že dlouhodobý majetek je nakupován přes veřejné zakázky, u kterých může docházet k posunům
v realizaci, může se skutečná výše odpisů od plánované lišit, tato skutečnost však nemá vliv na finanční
situaci České televize, protože odpisy nepředstavují výdaj finančních prostředků.

Odpisy televizních práv, změna stavu zásob a aktivace nákladů na pořízení a výrobu krátkodobého
a dlouhodobého nehmotného majetku byly propočítány ve vazbě na výrobní úkol a plánované vysílací
schéma. V případě změn v postupu výroby a odvysílání pořadů se může objem odpisů a aktivací lišit.
Stejně jako u dlouhodobého majetku tato skutečnost nemá vliv na finanční situaci České televize,
protože se nejedná o výdaj finančních prostředků.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020  21
6. INVESTIČNÍ ROZPOČET

Česká televize investuje do obnovy svých výrobních kapacit a infrastruktury tak, aby byla schopná
poskytovat veřejnosti služby dané zákonem. Při plánování nových nákupů je zvažována jejich
využitelnost a potřebnost pro činnosti ČT. Plán investic na rok 2020 zahrnuje především výdaje spojené
s generační obměnou výrobního areálu, nákupy nové a modernizace stávající televizní techniky, licence
a rozvoj informačních systémů nezbytných pro činnosti ČT a správu areálu.

(v tis. Kč)                                                                 Rozpočet
                                                                              2020
informační technologie a digitální archiv                                         100 000
generační obměna televizní techniky                                                91 400
televizní technika a technologie                                                   41 000
generační obměna infrastruktury                                                    41 000
správa areálu, elektro, vzduchotechnika                                            24 600
ostatní                                                                            23 000
INVESTICE celkem
                                                                                321 000

GENERAČNÍ OBMĚNA TELEVIZNÍ TECHNIKY A INFRASTRUKTURY

V rámci dlouhodobých plánů je počítáno i s nutnou obnovou výrobního areálu ČT na Kavčích horách ve
spojení i se značnými rekonstrukcemi její infrastruktury. Areál v Praze byl postaven v 60. a 70. letech 20.
století a některé technologie a výrobní kapacity jsou stále původní a mnohdy již za hranicí životnosti.
Generační obměna se dále týká areálu ČT v Ostravě. Česká televize tedy postupně v rámci svých
finančních možností investuje do výrobního areálu, aby mohl být využíván pro výrobu pořadů
i v budoucnu.

Několikaletý plán obnovy areálu v Praze a v Ostravě byl sestaven v roce 2016. Bylo předpokládáno, že
v letech 2016 až 2022 bude do generační obměny investováno téměř 900 mil. Kč.

(v mil. Kč)                            2016 - 2019  2020  2021 - 2022       CELKEM
                                            475      132       263            870
investice do generační obměny
techniky a infrastruktury

Pro rok 2020 jsou do plánu zařazeny tyto nejvýznamnější položky:
o Další etapa rekonstrukce rozvoden elektrické energie v areálu KH
o Výměna a rekonstrukce zastaralých a poruchových jednotek vzduchotechniky
o Obměna zvukové režie pro studio 9 a videoserverů pro studia 8 a 9
o Obnovy mixážních pultů pro přenosové vozy
o Modernizace serverů pro grafické studio

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                               22
7. ROZPOČET VÝDAJŮ SPOJENÝCH S PŘECHODEM
    NA DVB-T2 (1080p)

Projekt DVB-T2 je největším projektem České televize pro roky 2018 až 2021 a zahrnuje nejen vlastní
přechod na vysílací standard DVB-T2/HEVC, ale také nutný přechod formátu záznamu obrazu
ve vysokém rozlišení z 1080i na 1080p. Z hlediska dlouhodobé strategie bylo do projektu nutné zařadit
i plán na udržitelný rozvoj Nových medií a s tím související strategii vývoje perspektivního distribučního
mixu. Celkové výdaje jsou odhadovány na 900 mil. Kč až 1,3 mld. Kč.

Projekt je realizován v souladu se základními zákonnými normami, legislativními úpravami a vládními
dokumenty (Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, Diginovela - změna zákona
o elektronických komunikacích a změna zákona o České televizi a Technický plán přechodu).

Plánované výdaje související s přechodem na DVB-T2 na rok 2020 zahrnují především náklady spojené
se službami nového přechodového multiplexu 11, vlastní informační kampaň k přechodu, zahájení
realizace projektu nové vysílací platformy (distribuční mix) a investiční výdaje spojené s technologickou
změnou přechodu na standard 1080p.

(v tis. Kč)                               Rozpočet Rozpočet  Rozdíl     %
                                                                64 000    17 %
výdaje související s přechodem na DVB-T2  2020  2019
(standard 1080p) a distribučním mixem
                                          430 000 366 000

Výše uvedené výdaje zahrnují nutné investice a provozní i mzdové náklady, které přesahují běžné roční
výdaje České televize a jsou potřebné k realizaci naplánovaného projektu. V roce 2020 proběhne
nejpodstatnější fáze projektu, a to samotné přepínání vysílání ze standartu DVB-T na DVB-T2. Televize
se musí řídit vládou schváleným harmonogramem přechodu. Pro Českou televizi to znamená, že začala
od 27. listopadu 2019 své vysílání postupně vypínat. Přepnutí ze standardu DVB-T na DVB-T2 bude
v jednotlivých regionech Česka pokračovat během roku 2020. Dále bude probíhat postupná obměna
produkčních řetězců ČT spojených s technologickou změnou přechodu z formátu 1080i na 1080p.
Na základě vypracované koncepce udržitelného rozvoje nových platforem bude během roku 2020
speciálně vytvořený tým pracovat na vývoji a realizaci nové videoplatformy České televize.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                   23
8. PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH (CASH FLOW)

(v tis. Kč)                                                                      Rozpočet 2020

Výnosy celkem                                                                              6 760 000
Náklady celkem před DPH bez nároku na odpočet                                              6 590 000
Výsledek hospodaření před DPH bez nároku na odpočet
                                                                                             170 000
  Úpravy o nepeněžní a mimořádné položky                                                     554 000
Čistý peněžní tok před změnami pracovního kapitálu                                         724 000
                                                                                             117 000
  Změna stavu pracovního kapitálu                                                           -325 000
  Výdaje spojené s nabytím práv k pořadům                                                  516 000
Čistý peněžní tok před úroky a investicemi
  Přijaté úroky                                                                                10 000
  Investice (běžné)                                                                         -188 600
ČISTÁ ZMĚNA PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ ZA OBDOBÍ                                                 337 400

Počáteční stav peněžních prostředků                                              1 595 000
  Čistá změna peněžních prostředků za období                                        337 400
  Výdaje související s přechodem na DVB-T2 (1080p) a distribučním mixem            -430 000
  Investice související s generační obměnou televizní techniky a infrastruktury    -132 400
  DPH bez nároku na odpočet                                                        -170 000

KONEČNÝ STAV PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ                                                1 200 000

Přehled o peněžních tocích na rok 2020 vychází z informací známých v okamžiku jeho sestavování.
Skutečná podoba peněžních toků bude ovlivněna přesným dokončováním výroby pořadů, investic a
jiných dlouhodobějších projektů, dohodnutými splátkami dodavatelům (zejména sportovních práv
placených dopředu), skutečně přijatými platbami od odběratelů atd. Tyto faktory mají vliv na posun
příjmů a výdajů v čase a skutečná výše stavu finančních prostředků v jednotlivých letech se tedy může
lišit. Peněžní prostředky zahrnují také peněžní ekvivalenty, zejména státní dluhopisy.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                            24
PŘÍLOHA 1: ROZVAHA                     2017       2018       Odhad      Rozpočet
                                                              2019        2020
(v tis. Kč)
dlouhodobý hmotný a nehmotný           2 745 544 2 773 322 2 794 322       2 770 322
majetek
licence k pořadům                        540 273    578 522    568 522       558 522
zásoby                                   903 675    925 856    925 856       925 856
pohledávky a ostatní aktiva            1 252 990  1 107 228  1 047 228       967 228
finanční majetek                       2 236 564  1 962 439  1 650 000     1 200 000
AKTIVA celkem                                                             6 421 928
fond TVP                               7 679 046 7 347 367 6 985 928       2 814 369
vlastní jmění a sociální fond                                              2 623 156
závazky                                3 990 812  3 739 808  3 378 369       984 403
PASIVA celkem                          2 623 137  2 623 156  2 623 156    6 421 928
                                       1 065 097
                                                    984 403    984 403

                                       7 679 046 7 347 367 6 985 928

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                 25
PŘÍLOHA 2: VÝVOJ UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ
V LETECH 2017 - 2020

(v tis. Kč)                     Skutečnost           Skutečnost      Rozpočet Odhad           Rozpočet
                                   2017                 2018                                    2020
výnosy z podnikatelské                639 410              693 954   2019          2019           777 000
činnosti                              113 593                74 049                                49 000
ostatní výnosy                      5 704 527            5 785 456     670 000 690 000         5 934 000
čerpání fondu televizních                                               47 000 58 000
poplatků                           6 457 530            6 553 459                             6 760 000
VÝNOSY celkem                                                        5 957 000 5 839 000
                                    1 850 355            1 983 915                             2 120 000
mzdy zaměstnanců a zákonné          2 203 735            2 445 493   6 674 000 6 587 000       2 295 000
pojištění ke mzdám                  1 652 325            1 597 144                             1 705 000
výrobní úkol                                                         2 040 000 2 040 000
                                      342 878              155 767                                170 000
provozní a režijní náklady            461 358              436 043   2 285 000     2 285 000      460 000
                                       -53 121              -64 903  1 689 000     1 672 000
DPH bez nároku na odpočet                                                                          10 000
                                   6 457 530            6 553 459      160 000       140 000
odpisy dlouhodobého majetku                                            490 000       440 000  6 760 000
odpisy televizních práv, změna
stavu zásob, aktivace                                                10 000 10 000
NÁKLADY celkem
                                                                     6 674 000 6 587 000

HOSPODÁŘSKÝ VÝSLEDEK                              0           0                 0         0             0

(v tis. Kč)                     Skutečnost Skutečnost                Plán          Odhad      Rozpočet
                                                                     2019*          2019        2020
                                         2017        2018

výdaje spojené s přechodem

na DVB-T2 (1080p) a                      -           184 811         398 000       314 000    430 000

distribučním mixem

*včetně plánovaných přesunů z roku 2018

(v tis. Kč)                     Skutečnost Skutečnost                Plán          Odhad      Rozpočet
                                                                     2019*          2019        2020
                                         2017        2018
                                                                       474 000
investice                                415 884     401 539                       326 000    321 000

*včetně plánovaných přesunů z roku 2018

(v tis. Kč)                     Skutečnost Skutečnost         Rozpočet             Odhad      Rozpočet
příjem z televizních poplatků                                   2019                2019        2020
                                         2017        2018
                                                                5 640 000          5 676 000    5 670 000
                                         5 664 548 5 635 063

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                         26
                               NÁKLADY A VÝNOSY

           6 457 530  6 553 459        6 674 000          6 587 000   6 760 000

V TIS. KČ

           SKUTEČNOST 2017 SKUTEČNOST 2018 ROZPOČET 2019  ODHAD 2019  ROZPOČET 2020

                      VÝNOSY Z PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI

                                                                      777 000

           639 410    693 954          670 000            690 000

V TIS. KČ

           SKUTEČNOST 2017 SKUTEČNOST 2018 ROZPOČET 2019  ODHAD 2019  ROZPOČET 2020

                                       VÝROBNÍ ÚKOL

                      2 445 493        2 285 000          2 285 000   2 295 000

           2 203 735

V TIS. KČ

           SKUTEČNOST 2017 SKUTEČNOST 2018 ROZPOČET 2019  ODHAD 2019  ROZPOČET 2020

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                27
           MZDY ZAMĚSTNANCŮ A ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ KE MZDÁM

                      1 983 915             2 040 000      2 040 000   2 120 000

           1 850 355

V TIS. KČ

           SKUTEČNOST 2017 SKUTEČNOST 2018 ROZPOČET 2019   ODHAD 2019  ROZPOČET 2020

                                            INVESTICE

                                                  474 000

           415 884    401 539

                                                           326 000     321 000

V TIS. KČ

           SKUTEČNOST 2017 SKUTEČNOST 2018  PLÁN 2019      ODHAD 2019  ROZPOČET 2020

                      PŘÍJEM Z TELEVIZNÍCH POPLATKŮ

           5 664 548  5 635 063             5 640 000      5 676 000   5 670 000

V TIS. KČ

           SKUTEČNOST 2017 SKUTEČNOST 2018 ROZPOČET 2019   ODHAD 2019  ROZPOČET 2020

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2020                                                 28