Smlouvy Dotace Platy Úřady Zakázky ▶ PastVina
❤ Podpořte nás Přihlásit se Registrace

Jednání Rady České televize - textová podoba dokumentu

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud

Celý záznam 220251000560021 najdete zde


                ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE
    na rok 2021

Vypracoval: David Břinčil, ředitel divize Finance
Předkládá: Petr Dvořák, generální ředitel České televize
14. prosince 2020
OBSAH

1.     SHRNUTÍ ROZPOČTU.......................................................... 3

2.     TELEVIZNÍ POPLATKY ......................................................... 9

3.     ROZPOČET VÝNOSŮ ......................................................... 12

4.     ROZPOČET BĚŽNÝCH NÁKLADŮ .......................................... 15

5.     INVESTIČNÍ ROZPOČET ..................................................... 26

6.     ROZPOČET VÝDAJŮ SPOJENÝCH S PŘECHODEM NA DVB-T2

       (1080p) A DISTRIBUČNÍM MIXEM ...................................... 27

PŘÍLOHA 1: PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH (CASH FLOW) ................ 28

PŘÍLOHA 2: ROZVAHA................................................................ 29

PŘÍLOHA 3: VÝVOJ UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ V LETECH 2018–2021.. 30

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                  2
1. SHRNUTÍ ROZPOČTU

V souladu s ustanovením § 8, odst. 1, písm. b) zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, v platném znění,
náleží do působnosti Rady ČT schvalovat rozpočet České televize. Do doby schválení rozpočtu hospodaří
Česká televize podle schváleného dlouhodobého plánu ekonomického rozvoje.

Rozpočet České televize na rok 2021 vychází z platných legislativních norem a je sestaven na základě
Dlouhodobých plánů programového, technického, personálního a ekonomického rozvoje České
televize na léta 2020-2024. Rozpočet naplňuje hlavní finanční cíl těchto dlouhodobých plánů v podobě
závazného zůstatku disponibilních finančních prostředků na konci roku 2021 ve výši 1 mld. Kč.

Finanční majetek
stav k 31. 12. 2021

1 006 mil.           1 000 mil.

2021 ROZPOČET        2021 DLOUHODOBÉ
                               PLÁNY

Rozpočet roku 2021 je ovlivněn dopadem opatření přijatých v souvislosti s pandemií COVID-19 v roce
2020, kvůli kterým dochází k přesunům výroby některých pořadů, zejména sportovních akcí, z roku 2020
do roku 2021. Tato skutečnost má vliv na výši nákladů i výnosů let 2020 a 2021. Konkrétní dopady jsou
popsány v jednotlivých kapitolách dokumentu rozpočtu.

Z důvodů zvýšení vypovídací hodnoty a porovnatelnosti údajů je rozpočet nákladů rozdělen na finanční
náklady běžného roku, které přestavují náklady roku 2021 bez vlivu přesunů, a na náklady, jejichž výše
se primárně odvíjí od rozhodnutích minulých let a nepředstavují výdaj roku 2021 (odpisy majetku
a pohledávek).

Kromě hodnot rozpočtu pro rok 2021 jsou v dokumentu jako komparativní údaje uvedeny i hodnoty
rozpočtu na rok 2020 dle dokumentu schváleného Radou ČT dne 19. února 2020 (značeno „2020
rozpočet“) a dále pak hodnoty nákladů, výnosů a příjmů z televizních poplatků za rok 2020, které
vycházejí z aktualizovaného rozpočtu na rok 2020 předaného Radě ČT dne 30. září 2020 (značeno „2020
odhad“). Odhadované hodnoty odrážejí skutečnosti známé v době sestavení dokumentu a zohledňují
pouze významné odchylky od rozpočtu. Konečné výsledky hospodaření České televize v jednotlivých
kapitolách se tedy mohou od těchto odhadů lišit s tím, že bude zachován hlavní finanční cíl v podobě
zůstatku finančních prostředků na konci roku 2020.

Rozpočet nepočítá s možnými dopady, které by nastaly v případě, že by po schválení rozpočtu došlo
ke změně zákonů ovlivňujících financování České televize.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  3
Rozpočet na rok 2021 umožní České televizi:

vysílání 7 televizních programů

                   terestriální šíření signálu všech programů ČT v novém formátu DVB-T2,

                       pokračování modernizace videoplatformy „iVysílání“ jak v oblasti infrastruktury, tak
                       i po obsahové a vizuální stránce,

                   výrobu vlastní televizní tvorby, včetně původní české dramatiky, dokumentů,
                   zpravodajských a publicistických pořadů, sportovních pořadů, pořadů pro děti,
                   kulturních a vzdělávacích pořadů,

                     tvorbu původního zahraničního a regionálního zpravodajství, včetně jejich dalšího

                rozvoje (3 televizní studia, 4 krajská studia, 11 krajských redakcí a 11 zahraničních

                     zpravodajů),

                     podporu české filmové tvorby a dalších kulturních, vědeckých, charitativních,
                     sportovních a společensky významných projektů,

                   digitalizaci a archivaci programových fondů České a Československé televize,

                     pokračování generační obměny techniky a infrastruktury, pořízení investic do nových
                     televizních technologií a zajištění oprav, údržby a provozu objektů v Praze, Brně
                     a Ostravě,

                     stabilní a odpovídající mzdové ohodnocení zaměstnanců a další rozvoj vzdělávání
                     pracovníků a vytváření podmínek pro jejich trvalý odborný růst,

                     provozování hybridní televize (HbbTV), teletextu a specializovaného zpravodajského,
                     sportovního a dětského internetového portálu a dále internetových stránek programů
                     ČT1, ČT2 a ČT art.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  4
TELEVIZNÍ POPLATKY                                                        2021      2020    Rozdíl     %
(v tis. Kč)                                                             rozpočet  rozpočet

příjem z televizních poplatků                                           5 660 000 5 670 000 -10 000 0 %

Pozn.: Více k televizním poplatkům v kapitole 2.

VÝNOSY A NÁKLADY                                                          2021      2020    Rozdíl     %
(v tis. Kč)                                                             rozpočet  rozpočet

výnosy z podnikatelské činnosti                                         823 112 777 000 46 112 6 %
ostatní výnosy
čerpání fondu televizních poplatků                                      51 888    49 000 2 888 6 %

                                                                        5 965 000 5 934 000 31 000 1 %

VÝNOSY celkem                                                           6 840 000 6 760 000 80 000 1 %

mzdy zaměstnanců a zákonné pojištění                                    2 190 000 2 120 000 70 000 3 %
výrobní úkol                                                            2 094 748 2 295 000 -200 252 -9 %
provozní a režijní náklady                                              1 685 000 1 675 000 10 000 1 %
DPH bez nároku na odpočet
                                                                          160 000 170 000 -10 000 -6 %

FINANČNÍ NÁKLADY běžného roku                                           6 129 748 6 260 000 -130 252 -2 %

výrobní úkol – přesuny z roku 2020                                      220 252             0 220 252     -
odpisy dlouhodobého majetku                                             440 000
odpis pohledávek                                                                  460 000 -20 000 -4 %
amortizace televizních práv, změna st. zásob, aktivace                   40 000
                                                                         10 000   30 000 10 000 33 %

                                                                                  10 000            0 0%

NÁKLADY celkem                                                          6 840 000 6 760 000 80 000 1 %

Pozn.: Detailní přehled výnosů a nákladů je uveden v kapitolách 3 a 4.

INVESTICE (včetně DVB-T2)                                                 2021      2020    Rozdíl     %
(v tis. Kč)                                                             rozpočet  rozpočet

investice                                                               380 000 436 000 -56 000 -13 %

Pozn.: Více k investicím v kapitole 5.

FINANCOVÁNÍ PŘECHODU NA DVB-T2 (1080p) V ČESKÉ REPUBLICE

(v tis. Kč)                                                               2021      2020    Rozdíl      %
                                                                        rozpočet  rozpočet             -49 %

výdaje související s přechodem na DVB-T2                                220 000   430 000 -210 000
(standard 1080p) a distribučním mixem (včetně investic)

Pozn.: Více k přechodu na DVB-T2 (1080p) v kapitole 6.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                                  5
ZÁKLADNÍ PARAMETRY ROZPOČTU

Příjem z televizních poplatků

(viz strana 9–11)

5 660 mil.  5 615 mil. 5 670 mil.      Televizní poplatky představují více než 90 % z celkových ročních
                                       příjmů České televize. Odhadovaná výše příjmů z televizních
                                       poplatků, tedy skutečně zaplacených televizních poplatků, je
                                       pro rok 2021 plánována ve výši 5,66 mld. Kč.

    2021     2020      2020            Příjmy roku 2020 byly ovlivněny situací kolem pandemie
ROZPOČET    ODHAD  ROZPOČET            COVID-19, kdy bylo zejména v 1. pololetí uskutečněno menší
                                       množství upomínacích a oslovovacích akcí, než bylo plánováno.
                                       Zároveň se zvýšila dluhovost u právnických osob podnikajících
                                       v oborech nejvíce zasažených dopady přijatých opatření.
                                       Upomínací a oslovovací akce byly ve 2. polovině roku opět
                                       obnoveny, což má za následek snižování dluhu a přihlašování
                                       nových poplatníků. Přesto je z důvodů opatrnosti pro rok 2021
                                       plánován nižší objem příjmů z televizních poplatků, než tomu bylo
                                       v rozpočtu roku 2020.

Mzdové náklady

(viz strana 15–16)

2 190 mil. 2 093 mil. 2 120 mil.       Počet zaměstnanců České televize se dlouhodobě pohybuje kolem
                                       2 900, z toho 500 je v televizních studiích v Brně a Ostravě. Počet
                                       zaměstnanců vychází z potřeby zajistit všechny zákonné
                                       povinnosti, které jsou ČT uloženy a činnosti nutné k vlastní
                                       televizní tvorbě, která tvoří dvě třetiny odvysílaných pořadů
                                       na programech ČT (u komerčních televizí tvoří vlastní tvorba
                                       obvykle asi 15 % vysílání).

    2021     2020       2020           Pro rok 2021 je plánována valorizace mezd v odhadované výši
ROZPOČET    ODHAD   ROZPOČET           3,5 %, která vyplývá z platné Kolektivní smlouvy. Skutečná výše
                                       valorizace se bude odvíjet od výše inflace za celý rok 2020.

                                       Rok 2020 bude ovlivněn nižším objemem přesčasových hodin
                                       z důvodů omezení výroby v 1. polovině roku 2020 v důsledku
                                       opatření proti šíření onemocnění COVID-19.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  6
Výrobní úkol                 2 295 mil.  Výrobní úkol představuje externí náklady, které musí Česká
                                         televize vynaložit na výrobu a pořízení pořadů. Jedná se o profese
 (viz strany 16–20)                      a činnosti, které Česká televize nezajišťuje pomocí interních
                                         kapacit (scénáristé, režiséři, výkonní umělci, štábní profese atd.).
2 315 mil.                               Výrobní úkol zahrnuje i nakoupená televizní práva (sportovní akce,
                                         filmy, seriály, zpravodajské agentury), která dohromady tvoří 30 %
                 1 942 mil.              nákladů na výrobu.

    2021   2020                  2020    Výrobní úkol v letech 2020 a 2021 je ovlivněn dopady opatření
ROZPOČET  ODHAD              ROZPOČET    v souvislosti s pandemií COVID-19, protože zejména v oblasti
                                         sportu byly některé velké sportovní akce úplně zrušeny
                                         (MS v hokeji) nebo přesunuty do roku 2021 (Olympijské hry,
                                         ME ve fotbale). Ze stejného důvodu dochází k přesunům i u další
                                         výroby pořadů původně plánovaných na rok 2020. Náklady
                                         na pořady přesunuté z roku 2020 snižují odhad roku 2020
                                         a navyšují kapitolu rozpočtu výrobního úkolu roku 2021.

Výrobní úkol roku 2021 rozdělen podle užití

                                         39% ČT1, ČT2, ČT :D, ČT art; ČT3
                                         13% ČT24
                                         25% ČT sport
                                         10% akvizice
                                          4% distribuční filmy
                                          9% ostatní

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                      7
Provozní a režijní náklady

(viz strany 20–24)

                                         79% PROVOZ

                                          9% REŽIJNÍ NÁKLADY

                                    11%        NÁKLADY PŘÍMO
                                               SPOJENÉ S VÝNOSY

                                               1% VNĚJŠÍ FAKTORY A

                                                           NEPENĚŽNÍ NÁKLADY

provoz: distribuce signálu, kolektivní správa autorů, energie, výběr televizních poplatků, sociální

          náklady a pracovní dohody, podpora IT a technických systémů, výzkum sledovanosti
          a hodnocení veřejné služby, nové platformy

režie:    pojištění osob, vozidel a majetku, právní a poradenská činnost, cestovné

náklady přímo spojené s výnosy: bartery, odvod do fondu kultury, stravovací služby,

                                               právní činnost při vymáhání dlužných televizních
                                               poplatků

vnější faktory a nepeněžní náklady: členské příspěvky, ostatní daně a poplatky

Investiční výdaje včetně přechodu na DVB-T2 (1080p) a distribučního mixu

(viz strana 26 a 27)

                                               33 mil.      10 mil.           18 mil. 380 mil.

                                    64 mil.

          95 mil.

160 mil.

   přechod na informační            generační   serverová   správa areálu          ostatní     INVESTICE
DVB-T2 (1080p) technologie a        obměna     technologie                     (autoprovoz,
a distribuční mix digitální archiv
                                                  DNPS                            scénika,
                                                                              bezpečnost aj.)

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                                     8
2. TELEVIZNÍ POPLATKY

Systém výběru televizních poplatků se řídí zákonem č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních
poplatcích, který mimo jiné upravuje i výši televizního poplatku na 135 Kč měsíčně, platnou
od 1. 1. 2008. Zákon umožňuje České televizi pracovat s evidencí poplatníků, dále řeší problematiku
upomínání dlužníků a soudního vymáhání dlužných televizních poplatků. V současné době tvoří podíl
poplatníků platících přes službu SIPO přibližně 81 %.

135 Kč                                             více než 90 %

                                                   příjmů ČT

Televizní poplatky představují hlavní zdroj financování České televize. Pro naplňování cílů a úkolů daných
zákonem o České televizi je nezbytné, aby domácnosti i podnikatelské subjekty plnily svou zákonnou
povinnost přihlásit se do evidence poplatníků a platit televizní poplatek. Na hospodaření České televize
má negativní dopad skutečnost, že od roku 2008 se počet evidovaných poplatníků snížil a tím dochází
k úbytku finančních prostředků, které má Česká televize k dispozici. Celkový pokles evidovaných
přijímačů mezi roky 2010 a 2021 bude činit 109 tisíc, což představuje roční příjem ve výši 177 mil. Kč.

Změna počtu přijímačů                                                         24

2010 – 2021                                                          13
                                                5                                                 5

 -18   -27   -22   -38  2014                        -7    -14   -4   2018  2019   -26  2021

2010  2011  2012  2013                             2015  2016  2017              2020

Česká televize na tento vývoj reaguje tím, že v co největší míře využívá možnosti dané legislativou
k tomu, aby identifikovala fyzické a právnické osoby, které nejsou k placení televizního poplatku
přihlášeny. Za současných podmínek je jediným způsobem k získání nových poplatníků realizace
pravidelných oslovovacích akcí s využitím dat od dodavatelů elektřiny. Bez jejich realizace by docházelo
k výraznějším propadům poplatníků. Rok 2020 byl ovlivněn opatřeními v souvislosti s pandemií
COVID-19 v důsledku kterých, bylo zejména v 1. polovině roku provedeno menší množství oslovovacích
akcí než v předchozích dvou letech. Ve 2. polovině roku došlo opět k obnovení zasílání dopisů
neevidovaným domácnostem. Tyto aktivity budou realizovány i v roce 2021.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                                9
Plánovaný příjem z televizních poplatků vychází z plánovaného počtu evidovaných přijímačů
a naplánovaných upomínacích akcí v roce 2021. Příjem z televizních poplatků v roce 2020 byl ovlivněn
výše zmíněným poklesem počtu evidovaných poplatníků a zároveň zvýšením dluhovosti v důsledku
menšího množství upomínacích akcí během 1. poloviny roku 2020. Od 2. poloviny roku je činnost
upomínání opět plně obnovena, přesto z důvodů opatrnosti je rozpočet příjmů pro rok 2021 nižší oproti
plánu rozpočtu 2020.

                                         2021       2020       2020     2021 vs. 2021 vs.
                                       rozpočet    odhad     rozpočet
(v tis. Kč)                                                             2020  2020
příjem z televizních poplatků          5 660 000  5 615 000  5 670 000
                                                                        odhad rozpočet

                                                                        1%       0%

VLIV INFLACE NA PŘÍJEM Z TELEVIZNÍCH POPLATKŮ

Televizní poplatek je stanoven ve výši 135 Kč měsíčně. Poplatek není navázán na inflaci ani jiný
ekonomický ukazatel a zůstává tak od roku 2008 již 14 let nezměněn. Od roku 2008 došlo v České
republice ke zvýšení průměrné mzdy i růstu cen dalších vstupů potřebných pro výrobu pořadů.
Při zohlednění inflace bude reálná hodnota příjmů z televizních poplatků v roce 2021 již o 1,51 mld. Kč
menší, než v roce 2008. Jinak řečeno, reálná výše televizního poplatku v roce 2021 bude činit jen 102 Kč.

Průměrná roční míra inflace

2008 – 2021

 6,3%

               3,3%                                    2,5% 2,1% 2,8% 3,4% 2,4%

1%  1,5% 1,9%                  1,4%    0,4% 0,3% 0,7%

  2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021

Zdroj: Český statistický úřad, Česká národní banka

Následující grafy ukazují, jak se od roku 2008 zvětšuje rozdíl mezi nominální a reálnou hodnotou příjmů
z televizních poplatků, resp. hodnotou televizního poplatku. Reálná hodnota televizního poplatku je
stanovena tak, že nominální hodnota poplatku ve výši 135 Kč je postupně očištěna o inflaci předchozího
roku. Pro roky 2008 až 2019 jsou použity hodnoty inflace zveřejněné Českým statistickým úřadem
a pro rok 2020 a 2021 je použita prognóza České národní banky známá v okamžiku přípravy dokumentu
rozpočtu.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                               10
Nominální a reálná hodnota příjmů z tv poplatků

2008 – 2021 (v mld.)

5,79 5,83 5,79 5,77 5,76 5,72 5,68 5,62 5,69 5,66 5,64 5,68 5,62 5,66
5,79

2008  5,46 5,37 5,27 5,16              4,96  4,85  4,78  4,83  4,77  4,63  4,57  4,39  4,27

      nominální hodnota příjmu         2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021
      reálná hodnota příjmu

      2009 2010 2011 2012

Nominální a reálná hodnota televizního poplatku

2008 – 2021 (v Kč)

135 135 135 135 135 135 135 135 135 135 135 135 135 135
135

      126 125 123 121

                                    117      115   115   115   114

      poplatek za měsíc                                              111   109

      reálná hodnota měsíčního poplatku                                          106

                                                                                       102

2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021

Pokles reálné výše poplatku oproti roku

2008

      2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021

      -6%  -7%  -9%  -10% -13% -15% -15% -15% -16% -18% -20% -22% -24%

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                        11
3. ROZPOČET VÝNOSŮ

VÝNOSY Z PODNIKATELSKÉ ČINNOSTI

                                         2021      2020        2020      2021 vs. 2021 vs.
                                       rozpočet    odhad     rozpočet
(v tis. Kč)                                                              2020   2020
                                          135 000    51 000     110 000
reklama (1)                                                              odhad rozpočet
                                          245 740
sponzoring a PP (mimo bartery)                                           165 %  23 %
barterové operace (sponzoring, PP,
vklady do výroby) (2)                              154 000 215 000       60 %   14 %
prodej práv (3)
ostatní (4)                            253 298 237 000 237 000           7%           7%

VÝNOSY Z PODNIKATELSKÉ                  66 302 60 000         90 000     11 %   -26 %
ČINNOSTI celkem                        122 772 125 000       125 000
                                                                         -2 %   -2 %

                                       823 112 627 000 777 000           31 %         6%

Při prodeji reklamy již dlouhodobě Česká televize nespolupracuje s žádnými zprostředkovatelskými
agenturami. Díky čemuž má možnost navázat přímý vztah se zadavateli reklamy. Přímé vyjednávání také
umožňuje účinnější řízení disponibility reklamního prostoru. Na druhou stranu sebou přináší vyšší
nároky na zaměstnance České televize. A to jak přímo při vyjednávání obchodních podmínek, tak
při následné administraci celého procesu.

(1) Zákon o České televizi přesně stanovuje limity, které má Česká televize při získávání výnosů
     z prodeje reklamy. Zákon stanoví, že:

    o na ČT2 a ČT sport nesmí reklamní čas přesáhnout 0,5 % denního vysílacího času na každém
         z těchto programů (tj. max. 7 min a 12 sec za den), přičemž vysílání reklam nesmí v době
         od 19 do 22 hodin překročit 6 minut v průběhu jedné vysílací hodiny na každém z těchto
         programů.

    o na programech ČT1 a ČT24 nesmí být reklama zařazena do vysílání vůbec s výjimkou reklamy
         zařazené do vysílání programu, který je v přímém spojení s vysíláním kulturní či sportovní
         události, je-li vysílání takové reklamy nezbytnou podmínkou získání práv k televiznímu vysílání
         kulturní či sportovní události. Pokud k zařazení reklamy dojde, je reklamní čas omezen stejně
         jako na programech ČT2 a ČT sport (tj. na 7 min a 12 sec za den).

     Stejně jako při jejich získávání, tak i při užití prostředků získaných z reklamy, je Česká televize
     omezena zákonem č. 302/2011 Sb.:

     o Česká televize čtvrtletně převádí výnos z reklamy vysílané na programu ČT2 Státnímu fondu
          kultury České republiky. Z výnosu na tomto programu si Česká televize odečte prokázané
          účelně vynaložené náklady spojené s prodejem reklamy.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                       12
    o Výnosy z reklamy vysílané na programu ČT sport použije Česká televize na výrobu a vysílání
         pořadů se sportovní tématikou.

(2) Barterové transakce představují výnosy, které přímo kryjí stejný objem nákladů ve výrobě
    a režijních nákladech. Výnosy z vkladů do výroby představují převážně vklady partnerů do výroby
    pořadů vyráběných Českou televizí. Výše těchto výnosů závisí na konkrétních typech pořadů
    vyráběných a vysílaných v daném roce, a proto se rok od roku liší. O stejnou částku se pak liší
    i na straně nákladů. V roce 2021 je předpokládáno navýšení barterových transakcí zejména u výroby
    sportovních pořadů.

(3) Prodej práv zahrnuje prodej práv k televizním pořadům a dalším produktům ČT, jako jsou DVD
    nosiče, knihy a merchandisingové produkty.

(4) Do položky ostatní výnosy z podnikatelských činností jsou zahrnuty především výnosy ze stravování,
    z prodeje produkčních služeb, pronájmů, vysílání loterijních pořadů, výnosy z internetu, tržby
    z vydavatelské činnosti (Edice ČT) a prodeje zboží (prodejna ČT).

OSTATNÍ VÝNOSY                           2021       2020        2020      2021 vs. 2021 vs.
                                       rozpočet     odhad     rozpočet
(v tis. Kč)                                                               2020   2020
vymáhání televizních poplatků (1)           36 900    27 800      31 800
úroky (2)                                   10 000                        odhad rozpočet
jiné (3)
OSTATNÍ VÝNOSY celkem                        4 988                        33 %   16 %

                                                    10 000 10 000         0%           0%

                                                    7 200     7 200       -31 %  -31 %

                                       51 888 45 000 49 000               15 %         6%

(1) Výnosy z vymáhání televizních poplatků tvoří náhrady právního zastupování při soudním vymáhání
    dlužných televizních poplatků, vymožené soudní poplatky, přijaté úroky z výzev a žalob a přirážky
    k televizním přijímačům.

(2) Výnosové úroky získává Česká televize z uložených volných finančních prostředků ve státních
    dluhopisech a na bankovních účtech.

(3) Jiné výnosy představují zejména tržby z prodeje dlouhodobého majetku a materiálu, výnosy
    související s poskytovanými sociálními benefity a další drobné výnosy.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                        13
ČERPÁNÍ FONDU TELEVIZNÍCH POPLATKŮ

Čerpání fondu televizních poplatků je účetní operace, která nepředstavuje příjem nebo výdej finančních
prostředků a jsou ovlivněny skutečným dokončováním výroby, pořizováním pořadů a jejich odvysíláním,
nákupem majetku a přesným okamžikem jeho zařazení do používání. Tvorba a čerpání fondu jsou účetní
operace, které nepředstavují změnu finančních prostředků v daném roce. Tvorba fondu představuje
předepsané televizní poplatky dle aktuálního počtu evidovaných televizních přijímačů. Předpis
televizních poplatků je prováděn měsíčně. Výše čerpání fondu představuje rozdíl mezi celkovými ročními
náklady na straně jedné a výší komerčních a ostatních výnosů na straně druhé. Fond poplatků je
používán ke krytí nákladů, a to včetně nákladů, které nejsou zároveň výdaji daného roku, jako jsou
například odpisy. Výše čerpání fondu je tedy ovlivněna i rozhodnutími o nákupech učiněnými v minulých
letech a rozdílem mezi objemem nově vyrobených a odvysílaných pořadů. K čerpání fondu poplatků
dochází až v okamžiku odvysílání pořadu nebo během doby odepisování majetku, nikoliv v okamžiku
jejich pořízení a zaplacení. Rozdíl mezi odhadovaným příjmem z televizních poplatků (cash)
a plánovaným čerpáním fondu televizních poplatků (náklady) je za rok 2021 předpokládán v částce -305
mil. Kč. Rozdíl mezi celkovými příjmy a celkovými výdaji je plánován ve výši -215 mil. Kč (více přehled
Cash flow v Příloze č. 1).

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  14
4. ROZPOČET BĚŽNÝCH NÁKLADŮ

MZDY ZAMĚSTNANCŮ A ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ KE MZDÁM
Mzdové náklady a zákonné pojištění tvoří významnou položku rozpočtu. Počet zaměstnanců České
televize se pohybuje kolem 2 900, z toho 500 je v televizních studiích v Brně a Ostravě. Většina pozic
souvisí přímo s výrobou a vysíláním pořadů, zpravodajství a sportu. Počet zaměstnanců vychází z potřeby
zajistit činnosti nutné k vlastní televizní tvorbě, která tvoří 65 % odvysílaných pořadů na programech ČT
(u komerčních televizí tvoří vlastní tvorba obvykle asi 15 % vysílání). Vedle velkého objemu vlastní
televizní tvorby ovlivňuje počet zaměstnanců také rozsáhlý komplex studií a dalšího televizního zázemí,
které se k výrobě pořadů využívá.

Mzdové náklady představují mzdy vyplácené zaměstnancům České televize a odvody státu
za zaměstnance v podobě zdravotního a sociálního pojištění, které budou v roce 2021 činit 0,6 mld. Kč.
Pro rok 2021 je plánována valorizace mezd ve výši 3,5 %, která vyplývá z platné Kolektivní smlouvy.
Skutečná výše valorizace se odvíjí od výše inflace a přesné procentní navýšení bude možné určit až bude
známa inflace za rok 2020. Další úpravy mezd mohou nastávat v případech, kdy u konkrétní profese
dojde k výrazné změně ve výši tržní mzdy, v případech retenčního navýšení mzdy a v dalších specifických
situacích. Rok 2020 je ovlivněn nižším objemem vyplacených příplatků za práci přesčas a o víkendech
z důvodu pozastavení a zrušení výroby některých pořadů v 1. polovině roku v důsledku přijatých
opatření proti šíření onemocnění COVID-19. V roce 2019 činila výše průměrné mzdy v ČT 43 693 Kč.
Z celkového rozpočtu mzdových nákladů na rok 2021 představují povinné odvody zaměstnavatele za
zaměstnance (zdravotní a sociální pojištění) částku přibližně 545 mil. Kč. Z celkových hrubých mezd tvoří
89 % smluví mzdy a náhrady mezd a 11 % mzdy a příplatky za práci přesčas, ostatní příplatky dle Zákoníku
práce a mimořádné odměny.

                                         2021    2020     2020                   2021 vs. 2021 vs.
                                       rozpočet  odhad  rozpočet
(v tis. Kč)                                                                         2020  2020

mzdy zaměstnanců a povinné                                                       odhad rozpočet
odvody (zákonné pojištění)
                                       2 190 000 2 093 000 2 120 000                5%    3%

Počet zaměstnanců podle činnosti
2018 – 2020

        0% 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%

2020                                   78%                                       3% 10%   9%

2019                                   78%                                       3% 10%   9%

2018                                   77%                                       3% 10%   10%

             výroba obsahu  distribuce signálu  infrastruktura a podpora výroby     obecná podpora

Pro rok 2021 není plánována žádná významná změna v počtu ani ve struktuře profesí.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                           15
Meziroční růst průměrné mzdy v ČR

2014 – 2019                    6,8% 7,5% 7,1%

                      4,4%
2,9% 3,2%

    2014 2015 2016             2017  2018  2019

Zdroj: Český statistický úřad

Meziroční růst průměrné mzdy v ČT

2014 – 2019                          6,7%

                               2,5%        3,3%

1,8%  1,3%   0,9%

2014 2015 2016 2017 2018 2019

VÝROBNÍ ÚKOL

Výrobní úkol je největší nákladovou položkou rozpočtu a představuje objem finančních prostředků,
které Česká televize používá k nákupu specifických produktů a služeb souvisejících s výrobou pořadů.
Jedná se o činnosti, které ČT nezajišťuje svými interními kapacitami. Patři sem například scénáristé,
herci, režiséři i jednotlivé speciální štábní profese, či nezávislé producentské firmy v případě koprodukční
nebo zakázkové výroby a také pořízení televizních práv.

Česká televize dále vynakládá na výrobu pořadů prostředky v podobě mezd vlastních zaměstnanců
(dramaturgové, produkční, redaktoři, editoři, technické profese a další) a nákupu a provozu výrobních
a technických kapacit. Tyto prostředky nejsou součástí výrobního úkolu, ale jsou vykazovány v rámci
jiných kapitol rozpočtu (mzdové náklady, provozní a režijní náklady a investice).

Rozpočet zabezpečuje plnění úkolů uložených zákonem o České televizi včetně předvýroby pořadů
pro následující období a rozpracování dlouhodobých projektů, především pak původních českých seriálů
a nákup vysílacích práv mezinárodních sportovních událostí. Prostředky jsou vynakládány hlavně
na původní dramatickou tvorbu, zpravodajství, publicistiku, pořady podporující vzdělávání a kulturu,
dokumentární tvorbu, sportovní pořady a zábavu. Česká televize plánuje i nadále podporovat českou
kinematografii a v rámci rozpočtu jsou plánovány prostředky pro koprodukční distribuční projekty.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021            16
Rozdělení prostředků mezi jednotlivé programy a žánry závisí na požadavcích programu v daném roce,
na pořadech vyrobených v minulých letech, na objemu rozpracovaných projektů, na práci s archivem
a akvizicí, a rovněž na tom, zda se v daném roce uskuteční události jako jsou například volby nebo velké
sportovní akce. Část plánovaných prostředků není alokována na žádný program ani žánr a o využití
těchto prostředků na konkrétní účel se bude rozhodovat během roku podle toho, jak budou schvalovány
projekty v daných žánrech na Programových radách. Část projektů bude pak financována v rámci
barterových dohod.

Z rozpočtu výrobního úkolu představují televizní práva více jak 701 mil. Kč (30 %). Největší část tvoří
sportovní práva a práva k nakupovaným filmům, seriálům a dokumentům. V roce 2021 bude vynaloženo
na vlastní tvorbu a akvizici pro děti téměř 138 mil. Kč., což představuje 7 % vynaložených nákladů
na výrobu pořadů.

Součástí rozpočtu výrobního úkolu na rok 2021 jsou i prostředky, které byly přesunuty z roku 2020
ve výši 220 mil. Kč. Jedná se o náklady na přenosy a výrobu pořadů napříč žánry, zejména pak o odložené
velké sportovní akce (LOH a ME ve fotbale).

V roce 2021 bude Česká televize vyrábět pořady pro vysílání na těchto programech: ČT1, ČT2, ČT3, ČT24,
ČT sport, ČT :D a ČT art.

STRUKTURA VÝROBNÍHO ÚKOLU PODLE PROGRAMOVÝCH OKRUHŮ

(v tis. Kč)                              2021      2020         2020      2021 vs.    2021 vs.
                                       rozpočet    odhad      rozpočet      2020        2020
ČT1, ČT2, ČT3, ČT :D a ČT art (1)                                          odhad
ČT24                                      893 376    903 522     956 334        -1 %  rozpočet
ČT sport (2)                              307 606    347 110     314 690                     -7 %
akvizice (nákup filmů, seriálů,           381 137    252 939     470 902       -11 %
dokumentů atd.)                                                                              -2 %
distribuční filmy (3)                                                           51 %
vývoj                                                                                      -19 %
ostatní a nealokované prostředky (4)
nealokované barterové rezervy (5)      239 200 235 529 232 251            2%          3%

VÝROBNÍ ÚKOL běžný rok                  79 493     76 136      92 364     4%          -14 %
přesuny výroby (zejména sportu) (2)     12 090     10 800      11 800
                                        80 746     48 395      89 659     12 %        2%
VÝROBNÍ ÚKOL celkem                    101 100     67 569     127 000
                                                                          67 %        -10 %

                                                                          50 %        -20 %

                                       2 094 748 1 942 000 2 295 000      8%          -9 %

                                       220 252                            -                               -

                                       2 315 000 1 942 000 2 295 000      19 %        1%

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                 17
STRUKTURA VÝROBNÍHO ÚKOLU PODLE ŽÁNRŮ

(v tis. Kč)                              2021      2020         2020      2021 vs.    2021 vs.
                                       rozpočet    odhad      rozpočet      2020        2020
sportovní přenos, záznam (2)                                               odhad
dramatická tvorba (3)                     366 815    223 620     444 148        64 %  rozpočet
zpravodajství                             404 020    502 573     524 849                   -17 %
akvizice (nakoupené filmy, seriály        329 696    380 369     349 125       -20 %
a další)                                                                                   -23 %
publicistika (6)                                                               -13 %
zábava (7)                                                                                   -6 %
dokument (8)
divadlo, hudba, event (9)              239 200     235 529    232 251     2%          3%
vývoj
ostatní a nealokované prostředky (4)   161 601     223 408    225 575     -28 %       -28 %
nealokované barterové rezervy (5)      216 898     121 490    135 935     79 %        60 %
                                       135 961     101 304    113 302     34 %        20 %
VÝROBNÍ ÚKOL běžný rok                                                    73 %        13 %
                                        46 621      26 943     41 356     12 %
přesuny výroby (zejména sportu) (2)     12 090      10 800     11 800     67 %          2%
                                        80 746      48 395     89 659     50 %        -10 %
VÝROBNÍ ÚKOL celkem                    101 100      67 569    127 000                 -20 %

                                       2 094 748 1 942 000 2 295 000      8%          -9 %

                                       220 252                            -                                -

                                       2 315 000 1 942 000 2 295 000      19 %        1%

(1) Meziroční snížení u položky „ČT1, ČT2, ČT3, ČT :D a ČT art“ představuje především pokles
     u programu ČT1, který má souvislost se snížení dramatické tvorby, tj. revidování počtu výroby
     velkých původních seriálů a solitérních pořadů u hrané tvorby, které vychází z dlouhodobých plánů

(2) V oblasti sportu došlo vzhledem k pandemii COVID-19 v roce 2020 k posunu velkých sportovních
     akcí do roku 2021 (Olympijské hry a Mistrovství Evropy ve fotbale). Hodnota vysílacích práv
     i finanční prostředky plánované na výrobu přenosů přesunutých akcí mají vliv na odhad roku 2020
     a navyšují výrobní úkol roku 2021 (ve výše uvedených přehledech jsou součástí položky „přesuny
     výroby“).

(3) Velký podíl na výrobním úkolu představuje opět původní česká hraná tvorba (televizní filmy, seriály,
     minisérie). Tvorba dramatických pořadů obvykle přesahuje horizont 12 měsíců a roční rozpočet je
     tedy ovlivněn nejen zahájením nových výrob, ale též objemem předvýrob a rozpracovanosti
     jednotlivých pořadů. Na meziroční snížení má vliv úprava vysílacího schématu především na ČT1,
     kdy v souladu s dlouhodobými plány dochází ke snížení počtu výroby původních seriálů a solitérních
     pořadů. A také snížením vkladů do distribučních filmů, na kterých se Česká televize podílí jako
     koproducent. Na objem dramatické tvorby měl vliv i vznik kanálu ČT3, kdy bylo nutné posunout
     části výroby, právě dramatické tvorby, do dalších let (potřeba ušetřit v roce 2020 prostředky, které
     jsou využity na financování ČT3).

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                 18
(4) Nealokované prostředky představují částku, o jejímž rozdělení mezi jednotlivé programy a žánry se
     rozhoduje v průběhu roku dle průběžného schvalování projektů do výroby.

(5) Barterové transakce, kdy jsou náklady kryté stejnou částkou ve výnosech, umožňují České televizi
     získat dodatečné zdroje k financování výroby pořadů. Objem těchto transakcí závisí na konkrétních
     typech pořadů vyráběných a vysílaných v daném roce, a proto se rok od roku liší. O stejnou částku
     se pak liší i na straně výnosů. Alokace barterových rezerv na konkrétní pořad bude provedena, až
     bude znám konkrétní obchodní partner. V rámci rozpočtu jsou prostředky kalkulovány na základě
     zkušenosti z předchozích let, podle vývoje trhu a předběžných diskusí s potencionálními partnery.

(6) U publicistiky bylo meziroční snížení způsobeno zejména ukončením výroby některých tematických
     pořadů.

(7) Zábavná tvorba je v roce 2021 ovlivněna především zařazením divácky velmi úspěšného
     a oblíbeného pořadu Star Dance, který již po jedenácté Česká televize vyrábí v licenci britské
     veřejnoprávní televize BBC. A také se připravuje druhá řada populární soutěže pro amatérské
     kuchaře „Peče celá země“, jejíž odvysílání je plánováno až na rok 2022.

(8) Posílením dokumentů si dala Česká televize za cíl výrobu nových solitérních, hraných
     a dokumentárních cyklů zaměřující se na aktuální společensko-kulturní témata. Dále pak
     pokračováním výroby dalších řad úspěšných dokumentárních cyklů

(9) V roce 2021 byla posílena divadelní a hudební tvorba, kdy se Česká televize snaží podpořit českou
     kulturu jako základní integritní prvek v české společnosti.

                ODVYSÍLANÉ POŘADY A VÝROBA POŘADŮ

                                 odvysílané pořady výroba pořadů

                                       44 262  44 262  44 375     46 813

        35 811  35 636

V HOD.  15 481  16 311                 17 914  18 501  17 500     18 500

        2008    2011                   2018    2019    2020           2021
                                                       PLÁN       ROZPOČET

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                       19
                  NÁKLADY NA 1 HOD. ODVYSÍLANÝCH POŘADŮ A NA 1 HOD.
                                                 VÝROBY POŘADŮ

                                       náklady / odvysílané pořady náklady / výroba pořadů

                         416,2         390,6

                                                     365,8         349,7                    363,5         369,7

V TIS. KČ / HOD.  179,9         178,8         148,1         146,2         143,4                    146,1

                  2008          2011          2018          2019          2020                         2021
                                                                          PLÁN                     ROZPOČET

PROVOZNÍ A REŽIJNÍ NÁKLADY

V rámci kapitoly rozpočtu provozní a režijní náklady jsou vedle samotných nákladů na provoz zahrnuty
i náklady, které jsou přímo navázány na výši výnosů.

(v tis. Kč)                                     2021         2020           2020            2021 vs.      2021 vs.
                                              rozpočet      odhad         rozpočet            2020          2020
provoz a režie                                                                               odhad
náklady přímo spojené s výnosy                 1 569 763    1 544 253      1 553 253                      rozpočet
PROVOZNÍ A REŽIJNÍ NÁKLADY                                                                         2%
celkem                                           115 237                                                          1%

                                                            112 747 121 747                        2%            -5 %

                                              1 685 000 1 657 000 1 675 000                        2%            1%

Provozní náklady jsou spojené především s distribucí signálu (náklady na vysílací síť a přenosy),
s programem (kolektivní správa autorů, provozovací honoráře, honoráře autorů a práva)
a s výběrem televizních poplatků, které tvoří dohromady 43 %. Další významné položky jsou ostatní
osobní a sociální náklady, energie, opravy a udržování a podpory technických a počítačových systémů.

(v tis. Kč)                                     2021        2020            2020            2021 vs.      2021 vs.
                                              rozpočet      odhad         rozpočet            2020          2020
náklady na vysílací síť a přenosy (1)                                                        odhad
                                                 279 401     264 000         280 000                      rozpočet
kolektivní správa autorů,                                                                          6%
provozovací honoráře a honoráře                                                                                   0%
autorů, práva (vysílání) (2)
ostatní osobní náklady a sociální             262 603 275 700 230 700                              -5 %          14 %
náklady (3)
náklady spojené se správou a                  214 790       208 600       216 600                  3%            -1 %
výběrem televizních poplatků (4)              131 301       128 200       128 200
                                                                                                   2%            2%

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                                            20
(v tis. Kč)                              2021       2020         2020       2021 vs.   2021 vs.
                                       rozpočet     odhad      rozpočet       2020       2020
energie (5)                                                                  odhad
                                            91 183     91 000       96 000         0%  rozpočet
podpora technických systémů (6)             56 346                                            -5 %
správa budov, ostraha, úklid, vodné         46 021     53 500       53 500         5%
a stočné (7)                                39 790                                             5%
opravy a udržování (8)                      38 653
i-vysílání, streaming a nové                35 708  45 000     45 000       2%         2%
platformy (9)                               32 042
nájemné a půjčovné (10)                             36 100     50 100       10 %       -21 %
výzkum sledovanosti a hodnocení             29 730
veřejné služby (11)                         26 417  42 000     42 000       -8 %       -8 %
podpora a rozvoj počítačových               20 513
systémů (12)                                17 298  35 600     35 600       0%         0%
drobný majetek a civilní kostýmy (13)       16 992
                                            16 532  26 953     27 953       19 %       15 %
materiál (14)                               13 500
audit, právní, daňové a ostatní             12 994   32 800     32 800      -9 %       -9 %
poradenství (15)                            12 893   26 600     30 600
leasing osobních automobilů (16)            10 372   20 200     20 200      -1 %       -14 %
pojistné (úrazové, majetku a              164 684    10 000     10 000
odpovědnosti)                                        17 300     17 300      2%         2%
poplatky ČTÚ za kmitočty                             16 300     16 300
videonosiče, audionosiče a zálohové                  14 000     14 000      73 %       73 %
nosiče                                               12 900     12 900
náklady na činnost Rady ČT                           12 700     12 700      -2 %       -2 %
                                                       9 800      9 800
členské příspěvky (EBU, aj.) (17)                   165 000    171 000      1%         1%

jiné náklady (18)                                                           -4 %       -4 %

                                                                            1%         1%

                                                                            2%         2%

                                                                            6%         6%

                                                                            0%         -4 %

PROVOZ A REŽIE celkem                  1 569 763 1 544 253 1 553 253        2%         1%

(1) Náklady na vysílací síť a přenosy zahrnují náklady spojené s terestrickým vysíláním všech
       programů České televize, které budou v roce 2021 vysílány již pouze v novém formátu DVB-T2
       (1080p). Rozdíl mezi rozpočtem a očekáváním 2020 je způsoben přerušením a posléze posunutím
       termínů přechodu na DVB-T2 vzhledem ke koronavirové pandemii.

(2) Kolektivní správa autorů, provozovací honoráře, honoráře autorů a práva (vysílání) představují
       zejména odměny autorům a výkonným umělcům spravované organizacemi pro kolektivní správu
       (OSA, Intergram a DILIA) a odměny za opětovné odvysílání pořadů (tzv. reprízné). Navýšení oproti
       rozpočtu 2020 představují náklady na reprízné spojené s vysíláním programu ČT3, jehož vysílání
       převážně čerpá z televizního archivu ČT.

(3) Ostatní osobní a sociální náklady zahrnují především zaměstnanecké benefity (příspěvek
       zaměstnancům na penzijní připojištění, osobní konta), dohody o provedení práce a o provedení

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                  21
       činnosti, odstupné uvolňovaným zaměstnancům, náklady na vzdělávání a stravovací služby. Výše
       nákladů v roce 2021 zohledňuje zvýšení příspěvku na penzijní připojištění pro zaměstnance, které
       vyplývá z Kolektivní smlouvy.

(4) Náklady spojené se správou a výběrem televizních poplatků představují zejména odměnu České
       poště za inkaso televizních poplatků od poplatníků platících přes SIPO a vedení evidence kmenu
       poplatníků televizních poplatků, náklady na upomínání dlužných televizních poplatků a soudní
       poplatky. Nižší náklady jsou plánovány u odměny České poště za inkaso televizních poplatků
       v důsledku úbytku poplatníků využívajících službu SIPO. Naproti tomu jsou navýšeny prostředky
       na vymáhání dlužných televizních poplatků, kde v minulém roce jsme museli v důsledku pandemie
       část upomínacích akcí zrušit.

(5) Náklady na spotřebu energie zahrnují elektrickou energii, teplo a plyn. V důsledku příznivé situaci
       na trhu se podařilo prostřednictvím komoditní burzy vysoutěžit výrazně nižší cenu elektrické
       energie, než tomu bylo v minulém roce.

(6) Podpora technických systémů představuje servisní podporu na zajištění provozu technických
       zařízení. Servisní podpora je povinná platba dodavateli technologie v rámci, které dodavatel
       zajišťuje pravidelnou podporu používaným systémům (jak HW, tak SW). Zvýšení nákladů je dáno
       zejména očekávanou novou smlouvou na servisní zajištění serverové technologie DNPS. Nárůst
       byl dále způsoben nutností zajistit servisní podporu u investic, kterým skončila podpora v rámci
       prvotního pořízení investice. Dodavatelé v posledních letech přecházejí na nový obchodní model,
       kdy snižují pořizovací cenu zařízení, ale vyžadují pravidelné roční platby za podporu a servis.
       V rozpočtu České televize se tato skutečnost projevuje snížením hodnoty investic a zároveň
       růstem provozních nákladů.

(7) Náklady na správu budov, ostrahu, úklid, vodné a stočné souvisí s udržováním a správou objektů
       a zahrnuje především úklid, spotřebu vody, ostrahu, recepční služby, provoz podatelny a náklady
       na hasičský záchranný sbor. Zvýšené náklady ovlivnil růst minimální mzdy, který se odráží v cenách
       za úklid a ostrahu.

(8) Náklady na opravy a udržování zahrnují běžnou údržbu jednotlivých objektů, opravy podlahových
       krytin, opravy podhledů a osvětlení, revize a servis výtahů, opravy vodovodního řadu a další. Výše
       nákladů se odvíjí od plánu oprav v daném roce.

(9) Položka i-vysílání, streaming a nové platformy obsahuje zejména technické zajištění veřejné
       služby i-vysílání, internetové a webové služby, podporu mobilních aplikací, hybridní televize
       (HbbTV) a teletextu.

(10) Nájemné a půjčovné zahrnuje především náklady spojené s nájmy bytů a jiných prostor
       v souvislosti s činností zahraničních zpravodajů (11 destinací) a nájmy prostor využívaných
       regionálními zpravodaji (4 krajská studia a 11 krajských redakcí).

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  22
(11) Výzkum sledovanosti a hodnocení veřejné služby představuje náklady na výzkumy, které se
       využívají především pro hodnocení úrovně a míry naplňování veřejné služby, pro hodnocení
       pořadů, jejich zařazování do vysílání a k prodeji reklamního času. Na posílení nákladů v roce 2021
       má vliv konání voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a dále navýšení příspěvku
       pro Asociaci televizních organizací (ATO), které je dáno zhoršením platební disciplíny společností
       Barrandov a Asmea. Dle stanov asociace musí Česká televize spolu s ostatními řádnými členy
       případný výpadek kompenzovat, aby služba společného elektronického měření sledovanosti
       televize v České republice mohla být dále realizována.

(12) Podpora a rozvoj počítačových systémů představuje servisní podporu na zajištění provozu
       informačních technologií a digitalizaci archivu a programových fondů. Servisní podpora je povinná
       platba dodavateli technologie v rámci, které dodavatel zajišťuje pravidelnou podporu používaným
       systémům (jak HW, tak SW). S rozvojem nových a moderních IT technologií se postupně
       i celosvětově zvyšují ceny služeb za tyto podpory.

(13) Položka drobný majetek a civilní kostýmy zahrnuje zejména výpočetní techniku, obnovu
       technologického zařízení techniky, oblečení pro moderátory, pracovní oděvy, telefony
       a kancelářský nábytek.

(14) Položka materiál reprezentuje především náklady na ochranné pomůcky a spotřební materiál
       pro technické útvary ČT (např. kabely, montážní a technický materiál, elektromateriál atd.), dále
       pak náklady na odborný tisk a knihy a kancelářské potřeby.

(15) Nárůst nákladů v položce audit, právní, daňové a ostatní poradenství představuje projekt analýzy
       nákladů České televize, který se realizuje na základě usnesení Rady ČT. V roce 2021 je na tuto
       službu plánováno 10 mil. Kč.

(16) Česká televize využívá leasing osobních aut místo jejich nákupu, jelikož tato varianta je efektivnější
       pro řízení a provozování rozsáhlého vozového parku. Naproti tomu nedochází k výdajům na straně
       investic.

(17) Navýšení položky členské příspěvky (EBU aj.) je způsobeno pouze výší měnového kurzu, jelikož
       příspěvek se platí v zahraniční měně. Samotný příspěvek do Evropské vysílací unie se oproti
       minulému roku snížil.

(18) Jiné náklady představují náklady na telefonní služby, zahraniční a tuzemské cestovné, licence
       na drobný software, provozní náklady útvarů techniky, korporátních vztahů a komunikace,
       marketingu, personálního, finančního, právního, programového, vývojového, obchodního
       a dalších útvarů.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  23
Náklady spojené přímo s výnosy

(v tis. Kč)                              2021       2020         2020       2021 vs.    2021 vs.
                                       rozpočet     odhad      rozpočet       2020        2020
bartery – propagace, reklama                                                 odhad
pořadů ČT a jiné (1)                        39 579     49 947       49 947              rozpočet
odvody Státnímu fondu kultury ČR (2)        28 000                               -21 %
                                            27 600                                           -21 %
právní činnost při vymáhání TVP (3)
kolektivní správa autorů,                   20 058  33 000     33 000       -15 %       -15 %
provozovací honoráře a honoráře                     13 000     17 000       112 %       62 %
autorů, práva (prodej práv) (4)          115 237
NÁKLADY SPOJENÉ PŘÍMO                               16 800     21 800       19 %        -8 %
S VÝNOSY celkem
                                                    112 747 121 747         2%          -5 %

(1) Barterové náklady na propagaci pořadů České televize jsou položkou rozpočtově neutrální,
       tj. ve stejné výši jsou plánovány i na výnosové straně rozpočtu.

(2) Česká televize má podle zákona povinnost odvádět výnosy z reklamy vysílané na programu ČT2
       (po odečtení účelně vynaložených nákladů) do Státního fondu kultury ČR. Plánovaný odvod se
       odvíjí od očekávaných výnosů z prodeje reklamy v daném roce.

(3) Právní činnost při vymáhání TVP představuje náklady na právní zastoupení při soudním vymáhání
       dlužných televizních poplatků. Tyto náklady jsou kompenzovány na straně výnosů v podobě
       přiznaných náhrad. V roce 2021 dochází k výraznému posílení této oblasti, jelikož v minulém roce
       musela Česká televize v důsledku pandemie část upomínacích akcí zrušit. Bez pravidelné realizace
       upomínacích a oslovovacích akcí dochází k postupnému propadu příjmů televizních poplatků
       a počtu evidovaných přijímačů.

(4) Náklady na kolektivní správu autorů, provozovací honoráře, honoráře autorů a práva (prodej práv)
       zahrnují potřebná oprávnění k realizaci prodeje práv, produktů ČT a merchandisingu. Tyto náklady
       tedy přímo souvisí s realizovanými prodeji, tedy dodatečnými výnosy České televize.

DPH BEZ NÁROKU NA ODPOČET

DPH bez nároku na odpočet představuje DPH, které musí Česká televize zaplatit svým dodavatelům, ale
nemůže si ho nárokovat zpět. Výše DPH bez nároku na odpočet v daném období se odvíjí od objemu
nákupů v dané sazbě DPH a od výše poměrového koeficientu. Výši DPH ovlivňují také zaplacené zálohy.
DPH bez nároku na odpočet je tedy mandatorním nákladem, který se odvíjí od struktury nákupů
uskutečněných v daném roce. Od července 2017 se výše poměrového koeficientu používaného
pro krácení DPH pohybuje kolem 75 %. Pro účely rozpočtu je odhadované DPH bez nároku na odpočet
v daném roce vykazováno souhrnně v rámci rozpočtu nákladů. Při účtování DPH dle skutečně přijatých
faktur pak dochází ke klasifikaci nenárokované části DPH dle charakteru nákupu a v případě nákupu
dlouhodobého majetku je DPH bez nároku na odpočet součástí jeho pořizovací ceny.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                   24
ODPISY DLOUHODOBÉHO MAJETKU, ODPIS POHLEDÁVEK, AMORTIZACE
TELEVIZNÍCH PRÁV, ZMĚNA STAVU ZÁSOB A AKTIVACE

Účetní odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku jsou propočteny pro stávající stav
odepisovaného majetku České televize se zohledněním doodepsání majetku a plánovaného pořízení
nového majetku. Výše odpisů pak bude ovlivněna skutečným zařazováním majetku do užívání. Vzhledem
k tomu, že dlouhodobý majetek je nakupován přes veřejné zakázky, u kterých může docházet k posunům
v realizaci, může se skutečná výše odpisů od plánované lišit, tato skutečnost však nemá vliv na finanční
situaci České televize, protože odpisy nepředstavují výdaj finančních prostředků.

Česká televize neúčtuje pouze o úhradě televizních poplatků, ale i o jejich předpisu. V případě
neuhrazení jsou poplatky následně vymáhány. Nevymožitelné dluhy po uplynutí promlčecí lhůty jsou
odepisovány.

Amortizace odvysílaných televizních práv, změna stavu zásob a aktivace nákladů na pořízení a výrobu
krátkodobého a dlouhodobého nehmotného majetku byly propočítány ve vazbě na výrobní úkol
a plánované vysílací schéma. V případě změn v postupu výroby a odvysílání pořadů se může objem
odpisů a aktivací lišit. Stejně jako u dlouhodobého majetku tato skutečnost nemá vliv na finanční situaci
České televize, protože se nejedná o výdaj finančních prostředků.

Účetní politiky vztahující se k odepisování dlouhodobého majetku a aktivaci a amortizaci pořízených
a vyrobených pořadů jsou popsány v příloze k účetní závěrce České televize. Pro rok 2021 není
plánována změna v používaných účetních metodách.

Transakce v zahraničních měnách
Česká televize uskutečňuje platby primárně v CZK (z dodavatelských vztahů je to přibližně 87 %). Ze
zahraničních měn je pak nejvíce plateb uskutečněno v EUR (přibližně 11 %). Oddělení financování
průběžně sleduje plánované platby v zahraničních měnách a nakupuje danou měnu dle výhodnosti
kurzu.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021  25
5. INVESTIČNÍ ROZPOČET

Česká televize investuje do obnovy svých výrobních kapacit a infrastruktury tak, aby byla schopná
poskytovat veřejnosti služby dané zákonem. Při plánování nových nákupů je zvažována jejich
využitelnost a potřebnost pro činnosti ČT. Plán investic na rok 2021 zahrnuje především výdaje spojené
s generační obměnou výrobního areálu, nákupy nové a modernizace stávající televizní techniky, licence
a rozvoj informačních systémů nezbytných pro činnosti ČT a správu areálu. Další část investic bude
realizována v rámci projektu DVB-T2, kde jsou plánovány i odpovídající finanční prostředky (více
k projektu DVB-T2 je uvedeno v kapitole 6).

(v tis. Kč)                                                            2021
                                                                     rozpočet
informační technologie a digitální archiv
generační obměna infrastruktury                                             94 962
serverová technologie DNPS                                                  36 840
generační obměna televizní techniky                                         32 500
správa areálu, elektro, vzduchotechnika                                     27 380
ostatní                                                                     10 100
                                                                            18 218
INVESTICE celkem (bez DVB-T2)
                                                                         220 000

Pro rok 2021 jsou do plánu zařazeny tyto nejvýznamnější položky:
o Serverová technologie DNPS
o Rekonstrukce vzduchových jednotek v objektech ČT
o Obměna projektorů a studiového osvětlení
o Generační obměna zvukového vozu
o Obnova nákladních vozidel ve studiích

Uvedený plán investic nezahrnuje možné přesuny nedokončených projektů z předchozích let.

Generační obměna televizní techniky a infrastruktury

V rámci dlouhodobých plánů je počítáno i s nutnou obnovou výrobního areálu ČT na Kavčích horách
ve spojení i se značnými rekonstrukcemi její infrastruktury. Areál v Praze byl postaven v 60. a 70. letech
20. století a některé technologie a výrobní kapacity jsou stále původní a mnohdy již za hranicí životnosti.
Generační obměna se dále týká areálu ČT v Ostravě. Česká televize tedy postupně v rámci svých
finančních možností investuje do výrobního areálu, aby mohl být využíván pro výrobu pořadů
i v budoucnu. V rámci generační obměny bude do roku 2021 proinvestováno téměř 1 mld. Kč.

2012-2019       2020 - odhad 2021 - rozpočet        CELKEM
                                                   (V MIL. KČ)
           836                             81  64
                                                                981

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                26
6. ROZPOČET VÝDAJŮ SPOJENÝCH S PŘECHODEM
    NA DVB-T2 (1080p) A DISTRIBUČNÍM MIXEM

Projekt DVB-T2 je největším projektem České televize pro roky 2018 až 2021 a zahrnuje nejen vlastní
přechod na vysílací standard DVB-T2/HEVC, ale také nutný přechod formátu záznamu obrazu
ve vysokém rozlišení z 1080i na 1080p. Z hlediska dlouhodobé strategie bylo do projektu nutné zařadit
i plán na udržitelný rozvoj Nových medií a s tím související strategii vývoje perspektivního distribučního
mixu. Celkové výdaje byly před zahájením projektu odhadovány na 900 mil. až 1,3 mld. Kč. Za roky
2018-2019 bylo již vynaloženo 523 mil. Kč.

Projekt je realizován v souladu se základními zákonnými normami, legislativními úpravami a vládními
dokumenty (Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, Diginovela – změna zákona
o elektronických komunikacích a změna zákona o České televizi a Technický plán přechodu).

V roce 2020 byla úspěšně dokončena část projektu spočívající v přechodu na vysílací standard DVB-T2.
V roce 2021 bude pokračovat postupná obměna produkčních řetězců ČT, která je spojena
s technologickou změnou přechodu formátu 1080i na 1080p. Právě investice do techniky tvoří přes
70 % plánovaných výdajů pro rok 2021 a budou se týkat především modernizace odbavovacích pracovišť
a přenosové techniky. Další část rozpočtu představují výdaje na dokončení nové videoplatformy České
televize, která je realizována na základě vypracované koncepce udržitelného rozvoje nových platforem
a pro jejíž vývoj a implementaci byl vytvořen speciální tým.

(v tis. Kč)                                 2021
                                          rozpočet
provozní a mzdové náklady
investice                                      60 000
Výdaje související s přechodem na DVB-T2     160 000
(standard 1080p) a distribučním mixem
                                            220 000

V dlouhodobých plánech na roky 2020 až 2024 je na projekt DVB-T2 alokováno pro roky 2020 a 2021
celkem 650 mil. Kč. Konkrétní čerpání rozpočtu v jednotlivých letech se odvíjí od postupu realizace
investičních zakázek a nové videoplatformy, které jsou sledovány projektově za celé období realizace
a může tak docházet k přesunům činností a s nimi spojených finančních prostředků mezi roky. Uvedený
odhad pro rok 2021 ve výši 220 mil. Kč tyto případné přesuny z minulých let nezahrnuje.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                  27
PŘÍLOHA 1: PŘEHLED O PENĚŽNÍCH TOCÍCH (CASH FLOW)

(v tis. Kč)                                                                 2021
                                                                          rozpočet
Výnosy celkem
Náklady celkem před DPH bez nároku na odpočet                                 6 840 000
Výsledek hospodaření před DPH bez nároku na odpočet                           6 680 000

  Úpravy o nepeněžní a mimořádné položky                                        160 000
Čistý peněžní tok před změnami pracovního kapitálu                              494 000
                                                                               654 000
  Změna stavu pracovního kapitálu
  Výdaje spojené s nabytím práv k pořadům                                         40 000
Čistý peněžní tok před úroky a investicemi                                     -319 000
  Přijaté úroky                                                                375 000
  Investice*
ČISTÁ ZMĚNA PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ ZA OBDOBÍ                                        10 000
                                                                               -220 000
                                                                               165 000

Počáteční stav peněžních prostředků**                                     1 221 000
  Čistá změna peněžních prostředků za období                                 165 000
  Výdaje související s přechodem na DVB-T2 (1080p) a distribučním mixem*    -220 000
  DPH bez nároku na odpočet                                                 -160 000

KONEČNÝ STAV PENĚŽNÍCH PROSTŘEDKŮ**                                       1 006 000

*Investiční výdaje a výdaje související s projektem DVB-T2 a distribučním mixem jsou uvedeny v odhadu
 výdajů pro rok 2021 v souladu s dlouhodobými plány a nezahrnují případný převod nedokončených
 investic a částí projektu z roku 2020.

**Peněžní prostředky zahrnují také peněžní ekvivalenty, zejména státní dluhopisy.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                     28
PŘÍLOHA 2: ROZVAHA

(v tis. Kč)                            2018       2019       2020         2021
                                                             odhad      rozpočet
dlouhodobý hmotný a nehmotný           2 773 322  2 881 907
majetek                                  578 522    232 899  2 857 907 2 797 907
licence k pořadům                        925 856
zásoby                                            1 056 514    222 899    212 899
pohledávky a ostatní aktiva            1 107 228  1 624 524  1 056 514  1 056 514
finanční majetek                       1 962 439  1 596 821  1 487 524  1 487 524
                                                             1 221 000  1 006 000

AKTIVA celkem                          7 347 367 7 392 665 6 845 844 6 560 844

fond TVP                               3 739 808  3 550 073  3 003 252  2 718 252
vlastní jmění a sociální fond          2 623 156  2 622 863  2 622 863  2 622 863
závazky                                           1 219 729  1 219 729  1 219 729
                                         984 403

PASIVA celkem                          7 347 367 7 392 665 6 845 844 6 560 844

Pozn.: Pro účely dokumentu rozpočtu je rozvaha sestavena ve zjednodušeném formátu s cílem zachytit
především změnu hlavního sledovaného finančního ukazatele, tedy stav finančních prostředků na konci období.
Cílem předložené rozvahy není predikovat stav zásob ani ostatních aktiv a pasiv, které se odvíjejí od postupu
dokončování výroby a pořizování pořadů.

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                                                          29
PŘÍLOHA 3: VÝVOJ UKAZATELŮ HOSPODAŘENÍ
V LETECH 2018–2021

(v tis. Kč)                     2018          2019         2020       2020           2021
příjem z televizních poplatků   5 635 063     5 675 771  rozpočet     odhad        rozpočet

                                                           5 670 000  5 615 000      5 660 000

(v tis. Kč)                     2018          2019         2020       2020           2021
                                                         rozpočet     odhad        rozpočet
výnosy z podnikatelské             693 954
činnosti                            74 049    694 929 777 000         627 000 823 112
ostatní výnosy
čerpání fondu televizních        5 785 456    77 496     49 000       45 000       51 888
poplatků                        6 553 459
                                 1 983 915    5 696 553 5 934 000     5 690 000 5 965 000
VÝNOSY celkem                    2 445 493
                                 1 564 754    6 468 978 6 760 000 6 362 000 6 840 000
mzdy zaměstnanců a zákonné
pojištění ke mzdám                 155 767    2 049 902  2 120 000    2 093 000    2 190 000
výrobní úkol                       436 043    2 230 960  2 295 000    1 942 000    2 315 000
                                              1 652 764  1 675 000    1 657 000    1 685 000
provozní a režijní náklady          32 390
                                   -64 903       87 122    170 000      170 000      160 000
DPH bez nároku na odpočet       6 553 459       451 476    460 000      460 000      440 000
odpisy dlouhodobého
majetku                                          34 478     30 000       30 000       40 000
odpis pohledávek                                -37 724     10 000       10 000       10 000
amortizace televizních práv,
změna st. zásob, aktivace                     6 468 978 6 760 000 6 362 000 6 840 000

NÁKLADY celkem

(v tis. Kč)                                   2018       2019           2020         2021
investice (včetně výdajů spojených s DVB-T2)   436 420    473 556     rozpočet     rozpočet

                                                                          436 000      380 000

(v tis. Kč)                                   2018       2019           2020         2021
                                               149 930    185 929     rozpočet     rozpočet
provoz a mzdy                                    34 881   152 651
investice                                                                 315 000       60 000

Výdaje související s přechodem                                            115 000      160 000
na DVB-T2 (standard 1080p)
a distribučním mixem                          184 811 338 580 430 000 220 000

ROZPOČET ČESKÉ TELEVIZE | na rok 2021                                              30