Textová podoba smlouvy Smlouva č. 5055880: poskytnutí účelové podpory

Příloha P7 Vymezení nákladů - po připomínkách.docx

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál smlouvy stáhnete odsud


                        Příloha č. 7
Vymezení způsobilých nákladů projektu
Veškeré způsobilé náklady projektu musí být vynaloženy na činnosti přímo související s realizací projektu. Způsobilé náklady musí být přiměřené (musí odpovídat cenám v čase a místě obvyklým) a musí být vynaloženy v souladu s principy hospodárnosti, účelnosti a efektivnosti. U všech níže uvedených kategorií nákladů platí, že do způsobilých nákladů lze zahrnout pouze tu poměrnou část nákladů/ výdajů, která se vztahuje k řešení příslušného projektu (tj. ve výpočtu se zohlední pouze podíl využití např. daného majetku k činnostem příjemce v souvislosti s řešením projektu).
Uznány mohou být náklady/ výdaje vzniklé ode dne, který byl stanoven jako začátek řešení projektu. Pokud dojde k nabytí účinnosti Smlouvy ke dni pozdějšímu bude na náklady/ výdaje spotřebované na řešení projektu mezi těmito dny pohlíženo, jako by se jednalo o náklady/ výdaje spotřebované po nabytí účinnosti Smlouvy. 
Uznaným nákladem projektu není plnění poskytnuté mezi hlavním příjemcem a dalšími účastníky navzájem.
Podrobnější vymezení jednotlivých kategorií způsobilých nákladů
Osobní náklady zahrnují náklady/ výdaje na mzdy nebo platy a povinné odvody na pojistné na veřejné zdravotní pojištění, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a další zákonné povinnosti zaměstnavatele nebo povinnosti zaměstnavatele vyplývající z platných právních a vnitřních předpisů (např. fond kulturních a sociálních potřeb, sociální fond, zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele apod.). 
V případě náhrad jsou způsobilými náklady/ výdaji náhrady za dovolenou, svátky a nemoc (a to poměrná část odpovídající úvazku zaměstnance na řešení projektu, u zaměstnanců přijatých nově na základě pracovní smlouvy výhradně na řešení projektu pak v plné výši).
Odměny mohou být vypláceny jen pracovníkům, kteří jsou zaměstnanci podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a podílí se na řešení předmětného projektu, přičemž vyplacení odměn musí být odůvodněno. 
Mzdy nebo platy, odměny z dohod o pracovní činnosti či dohod o provedení práce musí odpovídat schválenému mzdovému, platovému nebo jinému předpisu příjemce. 
Osobní náklady zahrnují rovněž stipendium uvedené v § 91 odst. 2 písm. c) zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, resp. jeho poměrnou část, pokud student provádí činnost podle tohoto ustanovení i mimo příslušný projekt.

Náklady na nástroje, přístroje a vybavení zahrnují část daňových odpisů dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku ve výši odpovídající délce období a podílu předpokládaného užití tohoto majetku pro řešení projektu, který nebyl pořízen z veřejných prostředků. 

Další provozní náklady  jsou náklady/ výdaje na materiál, zásoby, drobný hmotný a nehmotný majetek, opravy a udržování dlouhodobého majetku, vzniklé v přímé souvislosti s řešením projektu.
Cestovné  představuje cestovní náklady/ výdaje spojené s pracovními cestami, konferenční poplatky, cestovní náhrady podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Náklady na subdodávky představují náklady/ výdaje vzniklé přenesením části výzkumné činnosti projektu na dodavatele. Dodavatelem subdodávek nesmí být člen řešitelského týmu nebo jiný zaměstnanec příjemce nebo dalšího účastníka nebo osoba spojená s příjemcem nebo dalším účastníkem (ve smyslu § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů). 
Výzkumná organizace může pořizovat subdodávky pouze od jiné výzkumné organizace.
Je-li subdodavatelem veřejně financovaná výzkumná organizace, musí být dodržovány podmínky podle ust. 2.2.1 Rámce, aby nedošlo k nepřímé státní podpoře. 

Náklady na ostatní služby tvoří zejména náklady/ výdaje na ochranu práv duševního vlastnictví, která jsou výsledkem projektu (zejména související poplatky, překlady, rešerše) a náklady/ výdaje na ochranu již vznesených práv k duševnímu vlastnictví potřebného k řešení projektu – v případě, kdy je lze cele přiřadit řešenému projektu. 
Dále se jedná o náklady/ výdaje na poradenské a rovnocenné služby využité výlučně pro účely projektu, např. audit, odborný posudek, služby patentového zástupce a náklady/výdaje na jiné služby nezbytné a přímo související s řešením projektu. 

Doplňkové (režijní)  náklady jsou náklady/ výdaje vzniklé v přímé souvislosti s řešením projektu – zejména náklady/ výdaje na energie, administrativní zabezpečení, pomocný personál, jinde neuvedené služby atd. 
Pokud náklady / výdaje uvedené v předchozím odstavci souvisí i s dalšími činnostmi příjemce (tzn. nikoliv pouze s řešeným projektem), jedná se o doplňkové náklady, které lze uplatnit do způsobilých nákladů projektu pouze příslušnou částí (určenou za pomoci relevantní základny, kterou může být např. pracovní fond projektu ve vztahu ke všem činnostem příjemce, podíl podlahové plochy laboratoří, kanceláří apod.). 
a) Doplňkové režijní náklady musí být sníženy o náklady/ výdaje, které příjemci vznikly v souvislosti s jinými činnostmi, než jsou činnosti výzkumu a vývoje - např. výroba, vzdělávání aj. (tzn. příjemce realizující i jiné činnosti než výzkum, musí oddělit režijní náklady / výdaje jiných činností od režijních nákladů / výdajů na výzkum a vývoj), a dále musí být sníženy o neuznatelné náklady / výdaje (tzn. neuznatelné náklady / výdaje nesmí být do účetnictví výzkumného projektu zahrnuty vůbec). 
Metoda  uplatňování (účtování) doplňkových režijních nákladů, kterou si příjemce zvolil a popsal v žádosti o poskytnutí podpory, je pro něj závazná po celou dobu realizace projektu a nelze ji měnit.

Neuznanými náklady jsou např. daň z přidané hodnoty (u příjemců, kteří jsou plátci této daně, a kteří uplatňují její odpočet nebo odpočet její poměrné části), jiné daně (silniční daň           - nejde-li o poměrnou část při používání vozidla při řešení projektu, daň z nemovitosti, daň darovací, dědická, apod.), celní a správní poplatky, náklady na marketing související                    s prodejem a distribucí výrobků, náklady na pohoštění, dary a reprezentaci, náklady                na vydání periodických publikací, učebnic a skript, náklady na vzdělávání a školení, náklady (výdaje) na pořízení budov a pozemků, opravy nebo údržba místností, stavby, rekonstrukce budov nebo místností, nábytek či zařízení, která nejsou pevnou součástí místností, náklady        na finanční pronájem a pronájem s následnou koupí (např. leasing, aj.), výdaje na záruky,  úroky, bankovní poplatky, kursové ztráty, úroky z dluhů, manka a škody, výdaje související s likvidací příjemce, nedobytné pohledávky, náklady na klinické hodnocení, náklady (výdaje) spojené se zpracováním žádosti o podporu a další náklady, které bezprostředně nesouvisejí s předmětem řešení projektu.

Poznámka: Vymezení nákladů platí rovněž pro další účastníky projektu.


3