Tiskové konference vlády ČR 181819


Tisková konference po jednání se slovenským premiérem Igorem Matovičem, 3. června 2020. ze dne 3. června 2020

Audio záznam: Zvukový záznam


Zúčastněné osoby: Andrej Babiš


Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády České republiky (délka 4 minuty )

    
Vážený pane premiére, dámy a pánové, jsem velice rád a chtěl bych poděkovat panu premiéru Matovičovi, že i přes složitou situaci přijel na oficiální návštěvu do České republiky. Vlastně jsme se setkali poprvé v životě, i když samozřejmě náš kontakt telefonický je velice intenzivní, i přes videokonference. A že pan premiér dodržel tu tradici mezi našimi zeměmi, protože jsme měli společný stát 75 let a samozřejmě ty vazby jsou velice blízké nejenom mezilidské, ale samozřejmě i rodinné. Pan premiér nám vlastně přinesl dárek. To znamená, že dnes od půlnoci bychom se měli vrátit do toho normálního režimu, jaký jsme měli před tím, než přišel vir. Samozřejmě na slovenské straně bude nějaká kontrola jiných státních příslušníků, ale já jsem apeloval na pana premiéra, aby všechny české SPZ nekontrolovali, abychom se vrátili do normálu. Já si myslím, že na tom máme velký zájem. Jednak Slovensko je naší druhou exportní zemí po Německu. Takže Slovensko je druhá největší země, kam vyvážíme. A potom samozřejmě je to cestovní ruch. Slovensko je druhá největší destinace našich občanů po Chorvatsku. Myslím, že 720 tisíc našich občanů navštíví ročně Slovensko a zároveň Slováci jezdí k nám a taky ten počet je přibližně stejný. Je to víc než 700 tisíc a roste to každý rok. A to je dobře. Takže myslím, že je to příležitost, abychom se vzájemně podpořili v cestovním ruchu, protože ten je právě nejvíc postižen, protože je jasné, že asi potrvá delší čas, než se vrátíme do normálu. A tady je samozřejmě velká příležitost, abychom si navzájem pomohli. My jsme samozřejmě diskutovali, co se týká situace s rozpočtem Evropské unie, co se týká toho Recovery Fundu. Diskutovali jsme o vzájemné spolupráci, diskutovali jsme o automobilovém průmyslu. Slovensko má dokonce čtyři automobilky, my máme tři, takže je to velké téma a máme samozřejmě strašně moc společných záležitostí a spolupráce, která nás čeká. Taky předpokládám, že se vrátíme a budeme realizovat tu tradici společných zasedání české a slovenské vlády. Tento rok jsou na řadě Slováci, takže my se samozřejmě těšíme na tu návštěvu. Bylo to velice příjemné, otevřené, přátelské. Takže ještě jednou moc děkuji a samozřejmě je to pro nás velká pocta, že jsme mohli přivítat delegaci pana premiéra, kde jsou zastoupeni čtyři ministři vlády, myslím. Za ten čas tady na Úřadu vlády diskutovali naši epidemiologové - profesor Prymula, asi deset epidemiologů ze Slovenska, protože Slováci skutečně z toho epidemiologického hlediska jsou asi nejlepší v Evropě. Takže velice dobrá návštěva a my se znovu setkáme 11. června v Lednici, kde bude poprvé po koronaviru vlastně fyzický summit premiérů V4, kde společně budeme ještě více diskutovat ten nadcházející summit Evropské rady, který má být 19. 6. A včera jsme společně diskutovali hodinu. Následně s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Takže ty kontakty jsou velice intenzivní a já jsem rád, že jsem tedy konečně mohl pana premiéra poznat osobně, a znovu děkuji za tuto návštěvu.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády České republiky (délka minuta )

    
Co se týká té dopravy, v této chvíli ještě naši ministři vnitra o tom diskutují a my jim tohle připomeneme. Tak já samozřejmě za sebe říkám, že bychom se měli vrátit do normálu. To znamená, že všechno by mělo být otevřeno. Takže ještě budeme mít možnost nějak tohle konkrétně - my jsme o tom nemluvili, děkuji za ten dotaz - budeme se tomu věnovat. Za mě budu určitě rád, když se teda otevře všechno. A samozřejmě co se týká Rakouska, tak ano, dnes oznámilo Rakousko, že vlastně otevírá hranice. Teď nevím vůči kolika zemím, asi osmi. My to máme v plánu 15. 6. To znamená Německo, Rakousko, ale mezitím vlastně probíhaly rozhovory i mezi Maďarskem a Slovenskem. Tak předpokládám, že to Maďarsko asi vzájemně otevřeme ještě dřív. Ale z hlediska té rakouské iniciativy, tak samozřejmě můžeme i o tom mluvit společně, protože to bylo vždycky nejlepší to dělat vlastně společně, řekněme, aby to bylo jednodušší pro naše občany.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády České republiky (délka 2 minuty )

    
My jsme začali diskutovat už včera. Hodinu jsme o tom diskutovali a víceméně nebylo to poprvé, kdy jsme si vlastně vyjasňovali pozice. Je tam ještě plno neznámých ze strany Evropské komise z hlediska podmínek toho úvěru, z hlediska splátek, z hlediska splátek úvěru a jistiny a já samozřejmě nejsem sám, kdo k tomu má výhrady. V Evropě je plno dalších zemí. Já jsem k tomu dnes publikoval nějakou analýzu v jednom deníku v Čechách a taky jsem si dovolil předat tu analýzu panu premiérovi a jeho delegaci. Samozřejmě, já jsem toho názoru, že evropský rozpočet by neměl měnit kritéria, že bychom měli zůstat u těch kritérií z minula. Pro nás je nepřijatelné, aby kritérium toho Recovery Fundu byla nezaměstnanost. Přece průměrná nezaměstnanost za léta 2015 až 2019 nemá absolutně nic společného s koronavirem. A ten účet koronaviru my se vlastně dozvíme pravděpodobně až asi na konci roku, když uvidíme ten pokles HDP, a to bylo vždycky hlavní kritérium – bohatství jednotlivých zemí. A my samozřejmě jako Česká republika jsme vlastně ten minulý rozpočet, ten návrh, jsme řekli: Ano, my jsme zbohatli, my akceptujeme, že dostaneme o 165 miliard korun méně. Ale zkrátka kritéria toho Recovery Fundu jsou šitá na míru zemím, které nebyly tak odpovědné jako my z hlediska zadlužení, z hlediska rozpočtové kázně, z hlediska nezaměstnanosti, a zkrátka to nemá nic společného s tím dopadem koronaviru. Takže je to samozřejmě velice složitá matérie, ale my jsme si řekli včera, všichni premiéři, že 11. června v Lednici tomu budeme věnovat asi půl dne, nebo možná i více, a vlastně budeme ladit společně pozici na Evropskou radu 19. 6.

Ing. Andrej Babiš (*1954) předseda vlády České republiky (délka minuta )

    
No tak za mě – mělo to nějaký vývoj. Já jsem byl rád, že Slovensko akceptovalo vlastně nejdřív ten projekt 48 hodin, ale samozřejmě tam bylo plno Slováků, kteří u nás nemají ani přechodný ani trvalý pobyt a měli s tím problémy. Tak jsem apeloval na pana premiéra, který stejně jako já si nedovolí postupovat proti názoru epidemiologů. My jsme to také nedělali. No a samozřejmě skvělá příležitost byla právě ta návštěva. Také jsem říkal panu premiérovi, že to je skvělý dárek pro Českou republiku, a lemyslím, že i pro Slovensko, že jsme se dnes setkali a že jsme si řekli, tak fajn, jsme tedy první a otevřeme to. A myslím, že je to skvělá zpráva, a děkuji panu premiérovi, že i v rámci toho jeho působení na slovenské epidemiology to takhle vyšlo.

Související dokumenty:

Zdroj: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/tiskove-konference/tiskova-konference-po-jednani-se-slovenskym-premierem-igorem-matovicem--3--cervna-2020--181819/


Záznam v JSON https://www.hlidacstatu.cz/api/v2/datasety/tiskove-konference-vlady/zaznamy/181819
Popis API

Databáze nově na Hlídači

Pokud máte tip na zajímavý zdroj dat, podělte se s ostatními. Anebo se koukněte na nápady ostatních.

Chybí vám zde nějaká data? Přidejte je a pomozte i ostatním, je to snadné.

Pomozte nám udržovat český stát transparentní

Za tři roky nám 680 lidí darovalo 1 848 777 Kč .

 • Kontrolujeme politiky a úředníky, zda s našimi penězi zacházejí správně.
 • Stali jsme se důležitým zdrojem informací pro novináře.
 • Zvyšujeme transparentnost českého státu.
 • Pomáháme státu zavádět moderní e-government.

Pomozte nám i vy