Elektronická knihovna legislativního procesu - textová podoba dokumentu

Upozornění: Text přílohy byl získán strojově a nemusí přesně odpovídat originálu. Zejména u strojově nečitelných smluv, kde jsme použili OCR. originál dokumentu stáhnete odsud

Celý záznam KORN9DTHZHP6 najdete zde


                Návrh

PAGE  
- 2 -


III.

ODŮVODNĚNÍ

OBECNÁ ČÁST
1. Zhodnocení platného právního stavu a odůvodnění nezbytnosti jeho změny, odůvodnění hlavních principů navrhované právní úpravy

V souladu s plánem práce Ministerstva životního prostředí (dále také „MŽP“) a v návaznosti na vydané záměry vyhlášení národní přírodních památek a národních přírodních rezervací (dále také „NPP“ a „NPR“) byl připraven návrh vyhlášky:

- vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a stanovení jejích bližších ochranných podmínek.

Tento postup je v souladu s ustanovením § 79 odst. 4 písm. h) zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále také „zákon“).

Z důvodu připravovaného přijetí nového zřizovacího předpisu pro výše uvedené chráněné území je třeba provést formální úpravu vyhlášky č. 6/1991 Sb., o zřízení státních přírodních rezervací Borek u Velhartic, Čtyři palice, Králický Sněžník, Rejvíz, V rašelinách a jejich ochranných pásem a o zřízení státních přírodních rezervací Bukové kopce, Kokšín, Lopata, Lípa, Třímanské skály, Habrová seč, Žákova hora, Praděd, Suchý vrch a Jelení bučina, ve znění platných předpisů.
Účelem vyhlášky č. 6/1991 Sb., je zřízení národní přírodní rezervace Králický Sněžník, Praděd, Rejvíz a Žákova hora, přírodní rezervace Borek u Velhartic, Bukové kopce, Čtyři palice, Kokšín, Lípa, Lopata, Suchý vrch, Třímanské skály, V rašelinách a Habrová seč. V souladu s §90 odst. 11 zákona č. 114/1992 Sb., v platném znění může Ministerstvo životního prostředí dosavadní ochranu zvláště chráněného území, vyhlášeného podle dřívějších předpisů před účinností zákona ústředním orgánem státní správy, jež přešlo do kategorie přírodní rezervace nebo přírodní památka, zrušit obecně závazným právním předpisem v případě, kdy je na tomto území nově vyhlášeno zvláště chráněné území okresním úřadem, krajským úřadem nebo správou podle tohoto zákona, nebo za podmínek stanovených v § 45.

Předkládaný návrh vyhlášky není možné přijmout bez současného přijetí výše citovaného návrhu.
2. Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s ústavním pořádkem České republiky, souladu s mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, její slučitelnost s akty práva Evropské unie

Předkládaný návrh vyhlášky je v souladu s Ústavním pořádkem České republiky a s předpisy Evropské unie. Návrh vyhlášky souvisí se směrnicí Rady (ES) 92/43/EHS 
o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. 

3. Předpokládaný hospodářský a finanční dosah navrhované právní úpravy na státní rozpočet, na ostatní veřejné rozpočty, na podnikatelské prostředí České republiky, sociální dopady a dopady na životní prostředí
Jedná se o návrh právního předpisu, jehož obsahem jsou pouze změny technického charakteru nemající žádný dopad na věcnou stránku právního předpisu (na žádnou cílovou skupinu ani oblast), a proto je dle Obecných zásad hodnocení dopadů regulace na tento právní předpis uplatňována výjimka ze zpracování RIA. 
Navrhovaná právní úprava si nevyžádá zvýšené nároky na státní rozpočet, ostatní veřejné rozpočty, podnikatelské prostředí České republiky, nebude mít žádné sociální dopady ani negativní dopady na životní prostředí. Nepředpokládá se žádný dopad na rovné postavení mužů a žen.
ZVLÁŠTNÍ ČÁST

K Čl. I: 


V souvislosti s novým návrhem na vyhlášení NPR Králický Sněžník se navrhuje zrušení slov Králický Sněžník a Jelení bučina v názvu vyhlášky a v §1. Ruší se písm. c), které v současnosti stanovuje vymezení území, poslání a podmínky ochrany, tyto jsou pak dále upřesněny v příloze č. 3 vyhlášky. Z těchto důvodů se navrhuje zrušit také Přílohu č. 3.
K Čl. II: 

Účinnost vyhlášky se navrhuje dnem 1. ledna 2014 (shodně s navrženou účinností nového zřizovacího právního předpisu dotčeného zvláště chráněného území).